logo NFZ

Odpowiedzi na pytania

Szanowni Państwo,

Warmińsko-Mazurski OW NFZ udziela odpowiedzi na pytania internetowe od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00. Dokładamy starań, by odpowiedzi były zamieszczane na stronie w ciągu 24 godzin od momentu zadania pytania. W przypadku zadania pytania w dni wolne od pracy – czas odpowiedzi na pytanie wydłuża się ze względu na pracę WM OW NFZ w dni powszednie. Zastrzegamy sobie także wydłużenie czasu odpowiedzi w przypadku napływu dużej liczby pytań w krótkim czasie.

Prosimy o zapoznanie się z ważnymi zasadami obowiązującymi podczas zadawania pytań i umieszczania odpowiedzi:

  1. Zamieszczenie informacji w ramach odpowiedzi na Państwa pytania na stronie www.nfz-olsztyn.pl nie jest wykładnią prawa. Odpowiedzi na pytania pełnią wyłącznie funkcję pomocniczą w wyjaśnianiu Państwa wątpliwości.
  2. Jeżeli zadane pytanie jest mało precyzyjne – w odpowiedzi prosimy o kontakt telefoniczny ze wskazanym przez nas pracownikiem merytorycznym WM OW NFZ.
  3. Zanim umieszczą Państwo pytanie – prosimy poszukać odpowiedzi samodzielnie w panelu naszych pytań i odpowiedzi. Często pytania powtarzają się.
  4. Prosimy nie zadawać tych samych pytań kilka razy rzędu w krótkim odstępie czasu, nie zamieszczać reklam oraz nie podawać swoich danych osobowych - adresu zamieszkania i numeru pesel.
  5. Prosimy nie pisać w sposób ciągły wielkimi literami, a także przestrzegać zasad ortografii, stylistyki i gramatyki. Im staranniej i czytelniej zadane pytanie, tym szybsza i precyzyjniejsza odpowiedź.

Jednocześnie informujemy, że możliwość zadania pytania przez internet i pozyskania w ten sposób odpowiedzi nie jest jedyną dostępną formą kontaktu z Warmińsko-Mazurskim OW NFZ. W przypadku potrzeby pozyskania szybkiej odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny. Infolinia Oddziału – tel. 194-88, Informacja – tel. 89 678 74 14.

Pod jakim andresem e-mail można sie z państwem skontaktować?

2016-02-11

Dzień dobry, chciałbym się zapytać gdzie mam szukać listy (wykazu?) molekularnych badań prenatalnych refundowanych przez NFZ? Na stronie godulahope.pl jest informacja: badania są refundowane przez NFZ w zakresie programu badań prenatalnych oraz świadczeń odrębnie kontraktowanych - i jest tak wymienionych 10 chorób/ mutacji genetycznych. Czy są to jedyne molekularne badania refundowane w Polsce? Czy ich liczba zmienia się co roku? Dziękuję za odpowiedź.

2016-02-11

Czy w SOR powinno być wykonane badanie usg jamy brzusznej jeśli tak wymaga diagnostyka, czy tylko aparat ma być na wyposażeniu SOR, a gdy brak jest lekarza z umiejętnościami wykonania badania usg to badanie może nie być wykonane?

2016-02-11

Czy na podstawie skierowanie do szpitala z LuxMed Olsztyn szpital powinien przyjąc mnie do szpitala. Mnie kazali przynieśc skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu bo LuxMed to prywatny gabinet. Pytałam już o to, ale nie widzę odpowiedzi.

2016-02-11

Witam. Zwracam się z pytaniem dot. ubezpieczenia mnie w Polsce jako osoby pobierającej emeryturę z Ameryki. Mam obecnie adres zamieszkania w Polsce i nie pobieram polskiej emerytury (wyłącznie z Ameryki). Czy bank w Polsce do którego będzie przelewane świadczenie ma obowiązek zgłosić mnie do ubezpieczenia i potrącać należną składkę zdrowotną czy też w inny sposób będę mogła uzyskać ubezpieczenie? Proszę o odpowiedź.

2016-02-11

We wrześniu 2015 r. przebywałam na leczeniu 21 dniowym leczeniu sanatoryjnym, 2 lutego 2016 r miałam operację biodra-alloplastyka totalna bezcementowa przy nasadowa MENTHA stawu biodrowego prawego, Czy mogę obecnie ubiegać się o sanatorium leczenia poszpitalnego i jaki jest okres oczekiwania?

2016-02-11

Widziałam reklamę w TV Olsztyn. Mam 67 lat. Gdzie w Olsztynie mogę zrobić bezpłatnie cytologię? Mieszkam w Ornecie.

2016-02-10

Witam Czy jest możliwe dofinansowanie do urządzenia ktore nazywa się EXOGEN? Jest to urządzenie które przyśpiesza m.in. proces gojenia się kości.

2016-02-10

Witam! Skierowałem Pacjenta do Poradni Urazowo - Ortopedycznej. Lekarz uznał, że powinien być skierowany do Poradni Neurlogicznej i odsyła do lekarza rodzinnego po kolejne skierowanie do neurologa z POZ. Czy słusznie, czy sam powinien wystawić to skierowanie? Pozdrawiam.

2016-02-10

Jak fachowo napisac podanie do Dyrektora szpitala o wydanie kxero kopi mojej kart medycznej z poradni ginekologicznej, gdzyz jest mi potrzebna w leczeniu w klinice?.

2016-02-10

Posiadam receptę na okulary; do dali + 2, +2,25, do bliży + 4, +4,25. Cz mogę dostać dofinansowanie do szkieł progresywnych i w jakiej wysokości. Dziękuję

2016-02-10

Dzień dobry jestem Honorowym Dawcą Krwi, zgłosiłem się do lekarza neurologa i zostałem przyjęty bez kolejki przy pierwszej wizycie. przy kolejnej wizycie w Rejestracji otrzymałem informacje ze zostane zarejestrowany na termin za 3-mce. Czy jako Honorowy dawca krwi mogę korzystać usług zawsze bez kolejki?

2016-02-10

Jaki kod ministerialny obowiązuje przy rozliczaniu świadczeń ambulatoryjnych w nocnej opiece zdrowotnej?

2016-02-10

Dzień dobry. Pacjentka po leczeniu w oddz. neurochirugii Szpitala Klinicznego otrzymała zalecenie wykonania agiografii MR. Kto powinien wystawić skierowanie na badanie.

2016-02-10

Prowadzę firmę,w obecnej chwili boli mnie lewa noga.Mam skierowanie do ortopedy na 31 .05. 2016 Na dzień dzisiejszy mam się leczyć prywatnie ,czy zawiesić działalność.

2016-02-10

Czy DNA HPV jest wykonywane tylko odpłatnie czy można wykonać na NFZ? Gdzie mozna to wykonac?

2016-02-10

Gdzie mogę sprawdzić za jakie leczenie danej osoby NFZ poniósł koszty.

2016-02-10

Witam jestem dializowana trzy razy w tygodniu i mam kłopoty z ciałem od długiego leżenia. Pytanie czy przysługuje mi kupno poduszki odleżynowej refundowanej przez NFZ.

2016-02-10

Szpital zakończył leczenie ojca i postanowił go wypisać.Ojciec jest w stanie wegetatywnym karmiony dojelitowo. Gdzie mam szukać zakładu opieki dla niego? Wszystki obdzwonione ZOL nie maja miejsc. Do kogo zwrócić się o przyjęcia na oddział? Czy są jakieś instytucje które muszą takiego pacjenta przyjąć na swój oddział?

2016-02-09

czy na podstawie skierowania do szpitala od lekarza z LuxMed Olsztyn szpital powinien przyjąc mnie do szpitala, szpital odmóiwił i kazał uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (na NFZ)

2016-02-09

po jakim okresie od powrotu z sanatorium można złożyć wniosek dfo sanatorium

2016-02-09

Dzień dobry. Chciałam zapytać jak zrealizować receptę na Exelon 9,5mg/24h plastry 1op. Pani doktor wpisała odpłatność 30%.Czy musi być podane dawkowanie i ilość plastrów?Dziękuję za odpowiedź

2016-02-09

Witam, wykonywałam dwa lata temu protezy w ramach NFZ. Dolna częściowa 5-8 zębów a górną powyżej 8 zębów. Na tą chwilę mam więcej braków niż poprzednio. Czy mogę wykonać protezy teraz jeżeli mam więcej brakujących zębów. Dziękuję.

2016-02-09

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy stosowne przepisy przewidują możliwość wizyty w domu pacjenta lekarza stomatologa w celu wykonania odcisku do protezy zębowej. Pacjent jest osobą leżącą i nie ma możliwości dotransportowania go własnym środkiem lokomocji do gabinetu lekarskiego. Z góry dziękuje za odpowiedź.

2016-02-09

ile czasu ważne jest skierowanie do specjalisty

2016-02-08

Dzień dobry, jestem 150 osobą na liście oczekujących do leczenia sanatoryjnego. Czy mogłabym dowiedzieć się, czy mogłaby spodziewać się informacji o wyjeździe w marcu, czy kwietniu tego roku?

2016-02-08

Witam. W Wykazie procedur medycznych wg ICD-9 / świadczeń wykonywanych w szpitalnym oddziale ratunkowym jest proceduraŁ 5.09.05.0000001 Jednodniowa hospitalizacja pacjenta w SOR. Ile minimum godzin musi trwać taka hospitalizacja w SOR, aby można było wykazać ww. procedurę? Dziękuję i pozdrawiam. AL

2016-02-08

Kto kieruje na badania laboratoryjne pacjenta wentylowanego w domu?lekarz poz czy anestezjolog sprawujący opiekę nad pacjentem?

2016-02-08

Z powodów rodzinnych nie mogłam skorzystać ze skierowania do sanatorium , które odsyłam do NFZ. Czy mogę teraz złożyć nowy wniosek o sanatorium . . Sanatorium miałam na luty.

2016-02-08

jezeli przeprowadzilem sie z dolnego slaska na Mazury jak dokonac zmiany przynaleznosci do nfz

2016-02-07

Proszę o informację na jaki adres e-mail mam wysłać zeskanowany wniosek o kartę EKUZ? Nie udało mi się znaleźć na stronie NFZ W-MOWwO. Lesław Dep... 502... dept@...

2016-02-07

Kto daje skierowanie na badanie kreatyniny przed tomografią komputerową? Lekarz który kieruje na to badanie czy lekarz rodzinny czy pracownia która wykonuje badanie ?

2016-02-07

Dzień dobry. Czy to prawda, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie uznaje wykonania dwóch zdjęć przysługujących w roku pacjentowi, jeśli są to zdjęcia tego samego zęba? Jeśli ząb jest leczony kanałowo (a pacjentowi przysługuje takie leczenie od kła do kła), to zgodnie ze współczesną literaturą należy wykonać min. 2 takie zdjęcie – przed i po leczeniu. Co w takiej sytuacji? Za które zdjęcie pacjent powinien zapłacić? Dziękuję.

2016-02-07

Dzień dobry. Czy to prawda, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie uznaje wykonania na tej samej wizycie ekstrakcji zęba oraz skalingu? Zdarza mi się przyjmować pacjentów, którym przeprowadzam badanie, wykonuję higienizację, a następnie kieruję na zdjęcie (wykonywane w tym samym budynku). Po powrocie pacjenta bardzo często usuwam zęba tego samego dnia. Natomiast w karcie zdarza się, że odnotowuję te zabiegi w następującej kolejności: badanie, ekstrakcja, skaling. Chciałabym zatem dowiedzieć się, czy to prawda, że za udzielenie tych dwóch świadczeń jednocześnie można dostać karę? A jeśli nie, to czy powinnam pisać w takiej kolejności, w jakiej wykonuję świadczenia? Dziękuję.

2016-02-07

Dzień dobry. Gdzie w Olsztynie wykonuje się operacje zaćmy oka.Dziękuję.

2016-02-07

gdzie zgłosić nieprawidłowości związane z podpisaniem deklaracji pomiędzy pielęgniarką i położną?

2016-02-07

Czy na NFZ można zrobić aparat ortodontyczny 16-letniemu dziecku?

2016-02-06

koniec umów kontraktowych

2016-02-06

Ile lat trwa liceum dla dorosłych w kierunku kardiologi dziecięcej.

2016-02-05

Witam. W sytuacji jeżeli powzięta została informacja w przedmiocie stanu faktycznego skutkującego naruszeniem uprawnień pacjenta w zakresie realizacji umowy zawartej przez świadczeniodawcę (lekarza, przychodnię, szpital) z Narodowym Funduszem Zdrowia, każdy, w tym również pacjent uprawniony jest do zgłoszenia tego Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi NFZ w Olsztynie ul. Żołnierska 16 (Wydział Spraw Świadczeniobiorców - tel. 89 539 97 93). Wszelkie otrzymane w ten sposób informacje podlegają analizie wskutek czego podejmowane są działania sprawdzające, w tym również – w razie zaistnienia takiej konieczności – w toku postępowań kontrolnych. Odnośnie natomiast pytania nr 3 wskazuję, że wymaga ono znaczącego doprecyzowania, z uwagi na obwarowanie możliwości udzielenia tego rodzaju informacji obowiązującymi przepisami prawa. Dzień dobry. Odnośnie pytania nr 3, to było ono ogólne, nie szcegółowe z pominięciem danych wrażliwych dlatego wskazano, iż z ewentualnym podaniem nazwy podmiotu lecz ze wskazaniem jego formy. Wobec tego odpowiedź miala być ogólna a nie szcegółowa, bo do szcególwego jej udzielenia zobowiązuje zakres innych przepiśów niż te jakie wynikają z zakresu prowadzenia tego forum, zapytań i na nie udzielania odpowiedzi. Dlatego ponownie proszę o odpowiedź na postawione zapytanie nr 3. Dla przypomnienia chjodzi o osiągnięcia funduszu w ściganiu dzialań polegających na oszustwach funduszu w opisanej na samym początku sprawy problematyce 3. pytanie, czy fundusz na tym polu ma jakieś osiągnięcia, jeśli tak to jakie i kiedy one wystąpiły, rok, i miasto , ewentualnie nazwę ogólna podmiotu. oraz jakie działania podjęto w tym i konsekwencje. Jeśli nie, to co stało na przeszkodzie takich interwencji. (pytanie tyczy sie dlaczego lub z jakiej przyczyny, np. brak takich dziaąń ze strony podmiotów, brak możłiowsci ustalenia takich podmiotów, brak zgłoszeń, brak możłiowści prawnych do dziań itd. itp.) Natomiast pozostałóa tez nie wyjaśniona do końca kwestia zapytania nr 2, o anonimy, które brzmiało. 2. pytanie, czy reagujecie, podejmujecie działania na anonimy o powyższych faktach ?. Proszę o odpowiedź/

2016-02-05

Czy lekarz wystawiający skierowanie do specjalisty ma prawo odmówić skierowania na prześwietlenie?

2016-02-05

Do jakiego wieku można wykonać lakowanie szóstek u dzieci.

2016-02-05

Witam, czy jest jakiś limit dni objęcia opieką pacjenta z rozpoznaniem choroby nowotworowej w hospicjum domowym?Proszę o podanie podstawy prawnej

2016-02-05

ile trwa rehabilitacja środowiskowa

2016-02-05

witam, jeżeli pacjentka przyjdzie do poradni ginekologicznej mają tylko kartą ekuz bez żadnych dolegliwości a będzie chciała się tylko przebadać i zrobić cytologie to wtedy za taką wizytę będzie musiała zapłacić? (pacjentka w ewuś świeci na czerwono jako osoba nieubezpieczona)

2016-02-05

Witam, czy lekarz endokrynolog może i czy powinien odsyłać mnie po skierowanie do lekarza rodzinnego na badania krwi TSH, ft3 i ft4 oraz wykonanie usg tarczycy? I czy lekarz rodzinny może mi odmówić wydania takiego skierowania na badania twierdząc, że endokrynolog jako specjalista powinien mi te badania sam zlecic..

2016-02-04

Dzień dobry Chciałabym zapytać, czy lekarz rodzinny wydający skierowanie na badania ( krwi, moczu itp) może wskazywać, gdzie te badanie muszę wykonać, mówiąc że tylko z tym laboratorium ma podpisaną umowę. Podobnie lekarz neurolog kierujący na rezonans magnetyczny wskazuje firmę gdzie takie badanie pacjent musi wykonać, ponadto skierowanie wydaje na druku tej firmy? Dziękuję za odpowiedź. 2016-02-04 Witam. Tak, placówki medyczne mają podpisane umowy z podwykonawcami w zakresie wykonywania badań. Dlatego kierując pacjenta na badanie wskazują miejsce jego wykonania. Proszę o poprawę odpowiedzi w aspekcie neurologa i rezonansu. Badanie rezonanansem mogę sobie wybrać

2016-02-04

Dzień dobry, Bardzo proszę o udzielenie informacji. Czy lekarz specjalista ma obowiązek przekazania informacji dla lekarza kierującego o sposobie leczenia i ordynowanych lekach? Dziękuje za odpowiedź.

2016-02-04

Czy na EKUZ mogę leczyć cukrzycę podczas pobytu w Hiszpanii?

2016-02-04

Dzień dobry Chciałabym zapytać, czy lekarz rodzinny wydający skierowanie na badania ( krwi, moczu itp) może wskazywać, gdzie te badanie muszę wykonać, mówiąc że tylko z tym laboratorium ma podpisaną umowę. Podobnie lekarz neurolog kierujący na rezonans magnetyczny wskazuje firmę gdzie takie badanie pacjent musi wykonać, ponadto skierowanie wydaje na druku tej firmy? Dziękuję za odpowiedź.

2016-02-04

Czy po wyjściu za mąż muszę założyć nową kartę pacjenta?

2016-02-03

Witam,córka( lat 17 )skręciła kolano w Zakopanem i zakupiła ortezę .Dostarczą nam stamtąd fakturę za tą ortezę.Czy jest możliwość odzyskania jakiejś kwoty z tego zakupu?

2016-02-03

W jaki sposób jest rozliczana wizyta pielęgniarki w ramach długoterminowej domowej opieki pielęgniarskiej. Na początku Pani była około godziny, później stwierdziła, że jej nie płacą za godzinę i skróciła czas wizyty do około 0,5 godziny, ale czasu wizyty nie chce potwierdzić . Więc o co chodzi z tymi wizytami? jak są rozliczane? Co zrobić żeby trwała godzinę?

2016-02-03

Kto jest zwolniony z czekania w kolejce?

2016-02-03

Dzień dobry. Korzystam z pielęgniarskiej opieki domowej. Po moim powrocie ze szpitala do domu, pielegniarka poprosiła mnie o ksero karty informacyjnej ze szpitala. Oczywiście jej dałam. Jednak ostatnio dowiedziałam się, że ze względu na zawarte tam dane wrażliwe, nie powinnam dawać jej ksero karty informacyjnej a pielegniarka nie powinna o to prosic. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

2016-02-02

Czy jest jakiś przepis prawny na jaki okres czasu należy napisać plan opieki nad pacjentem w opiece długoterminowej .Czy musi to odbywać się co miesiąc czy można napisać na czas planowanej opieki tzn:.6 miesięcy i opieki dokonywać modyfikacji w zależności od stanu zdrowia pacjenta z odpowiednią datą ?

2016-02-02

Dzień dobry, Bardzo proszę o udzielenie informacji. Czy w przypadku gdy lekarz w szpitalu wystawia pacjentowi Skierowanie do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową to w Karcie oceny świadczeniobiorcy kierowanego do objęcia/objętego pielęgniarską opieką długoterminową domową oprócz lekarza kierującego ma się podpisać pielęgniarka oddziałowa ze szpitala czy pielęgniarka środowiskowa?

2016-02-02

Ile wynosi stawka kapitacyjna na świadczenia pielęgniarki poz od 1 stycznia 2016 roku?

2016-02-02

Czy jak dostałem skierowanie do neurologa od lekarza rodzinnego to muszę iść do niego? Czy mogę np. iść do innego specjalisty ? Chodzi tylko o zwolnienie

2016-02-02

Witam serdecznie, Chcialabym zapytac czy lekarz diabetolog moze wystawic skierowanie na badania antyTPO i antyTG? Dziekuje, pozdrawiam

2016-02-02

Czy szpital może odesłać pacjenta z zieloną kartą jeśli ma on do wykonania badanie rezonansu zlecone przez specjalistę poradni innej niż ta w szpitalu?

2016-02-02

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Czy w przypadku świadczeń udzielonych świadczeniobiorcom przebywającym pod tym samym adresem zamieszkania – współczynnik korygujący wynosi 0,4 ? Który akt prawny obecnie to reguluję? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

2016-02-02

Czy świadczeniodawca- lekarz rodzinny prowadzący praktykę lek rodzinnego i zatrudniający pielęgniarkę środowiskowo- rodzinną powinien jej płacić za paliwo jak dojeżdża na zabiegi do pacjentów swoim samochodem , czy istnieje jakiś limit kilometrów powyżej którego trzeba płacić pielęgniarce za paliwo , albo zapewnić środek lokomocji

2016-02-01

Czy cena odpowiednika wydanego przez farmaceutę może być równa cenie leku przepisanego na recepcie. Przykład czy mogę zamienić Asaris dysk na Salmex dysk?

2016-02-01

Mam problem w parterze i skłaniałbym się do wizyty u dermatologa/wenerologa. Zdaje się, że do wenerologa nie potrzebne jest skierowanie, a do dermatologa jest. Czy jeżeli udaję się z problemem wenerologicznym do poradni dermatologicznej to czy muszę dostarczyć skierowanie od lekarza POZ?

2016-02-01

Witam, Bardzo proszę o informację w jakim rozporządzeniu są zawarte wskażniki które dotyczą pielęgniarki położnej i higienistki żeby moŻna było wystawić fakturę dotyczącą podwyżek pielęgniarek od stycznia 2016.bardzo proszę pomoc

2016-02-01

Witam. Czy mogę uzyskać informacji na temat refundacji zabiegu PRP na ścięgno Achillesa. Czy ten zabieg może być refundowany. I w razie gdyby była taka możliwość to kto go wykonuje. pozdrawiam K

2016-02-01

Witam. Mam wade wzroku +5 na oba oka i asygmatyzm. Mam problem z podjeciem pracy jako sprzedawca gdyz bede dzwigac. Lekarz boi sie o to ze moge stracic wzrok. Pytanie moje brzmi czy fundusz refunduje operacje na oczy laserowa zeby zmniejszyc lub calkowicie usunac wade wzroku?

2016-01-31

Witam i pozdrawiam. Czy zielona karta onkologiczna powinna być w posiadaniu pacjenta, czy powinna znajdować się w przychodni Centrum Onkologii ?. Proszę o odpowiedz.

2016-01-31

Czy pielęgniarka środowiskowa może wypisywać kontynuacje zleceń na pieluchomajtki?

2016-01-29

W jakich lecznicach operowana jest zaćma na koszt NFZ i jaki jest okres oczekiwania na zabieg ? Czy na skierowaniu lekarz ma obowiązek umieszczać nazwę szpitala do którego kieruje na usunięcie zaćmy czy nie ?

2016-01-29

ponawiam pytanie co kryje sie pod kodem procedury 45.239 Kolonoskopia - inne. Jakich przypadków dotyczy i czym różni sie od procedury 45.231 Fiberokolonoskopia

2016-01-29

czy to prawda, że od tego roku lekarz/placówka nie musi podpisywać umów na wystawianie recept z refundacją? czyli w praktyce wygląda to następująco: Lekarz przyjmujący w danej placówce i w danej poradni pacjentów na NFZ i prywatnie może wystawiać w jednym bloczku recept recepty refundowane i dla pacjentów z wizyt NFZ i pacjentów z wizyt prywatnych po uprzedniej weryfikacji ewuś? Dotychczas wygląda to następująco: placówka ma podpisaną umowę na refundację i lekarz takie recepyt wystawiał pacjentom na NFZ, a pacjentom prywatnie wystaiwał recepty na 100%, ponieważ nie miał umowy jako praktyka lekarska na recepty refundowane.

2016-01-29

Aktualnie przebywam w sanatorium. Mam zlecone masaże. Ile powinien trwać masaż?

2016-01-29

Moje dziecko jest w grupie ryzyka Hypertermii złośliwej. Odmówiono mu znieczulenia ogólnego z powodu przeterminowanego leku Dantrolen, Zabieg wykonano w znieczuleniu miejscowym-znaczne bolesny Usunięcie polipa z zatok szczękowych i septoplastyka. Czy oddziały anastezjologii muszą być zaopatrzone w ten lek .?

2016-01-28

Jest to moje drugie zapytanie .Czy szpital Wojewódzki w Elblągu z Akredytacją ma obowiązek posiadania leku Dantrolen stosowanego przy Hypretermii złośliwej na oddziałach anastezjologii, czy dopiero w razie potrzeby go sprowadzają , a czy nie jest to za póżno. Proszę o konkretna a nie wymijającą odpowiedż

2016-01-28

W jakim Szpitalu w Elblagu mogę liczyć na to że oddziały anastezjologii mają lek DANTROLEN - używany przy zagrożeniu Hypertermią złośliwą. Mój Syn ma takie ryzyko wystąpienia tej choroby i odmówiono mu znieczólenia ogólnego.Proszę o podanie adresów szpitali w których ten lek jest.

2016-01-28

Czy Heviran ktory moj maz chory na przewlekla bialaczke limfocytowa musi przyjmowac 2 razy dziennie jest refundowany. Pytam, gdyz lekarz w Warszawie wypisuje na 50 %, a z kolei lekarz rodzinny w pow. elckim niestety wypisze tylko na 100 %.

2016-01-28

Po jakim czasie od pobytu w sanatorium mogę złozyć ponownie wniosek.

2016-01-28

Witam mam pytanie czy lekarza w przychodni lekarskiej świadczącej usługi na NFZ obowiązują godziny pracy jak widnieje rozkład przyjęć na drzwiach gabinetu. Bo przeważnie to są spóżnienia do pół godziny.

2016-01-28

Witam, jakie dokumenty muszę wysłać do NFZ aby dostać dofinansowanie do okularów korekcyjnych? Czy trzeba również dostarczać fakturę od optyka? W jakim czasie muszę to zrobić?

2016-01-28

co potrzebne do zmiany nazwiska na kar..

2016-01-28

adres e-mail

2016-01-28

Dzień dobry, 11 grudnia moja mama przeszła rozległy udar niedokrwienny, w szpitalu przebywała do 05-01-2015 r., lekarz prowadzący skierował ją do Zakładu Opiekuńczo –Leczniczego twierdząc, że jest osoba niewspółpracującą i dlatego nie może jej skierować na oddział rehabilitacyjny. Obecnie moja mama przebywa w ZOL i tam dowiedziałam się, że moja mama powinna zostać przyjęta na oddział rehabilitacyjny. Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym skierowania na oddział rehabilitacyjny: • Czy mojej mamie przysługuje prawo do pobytu na oddziale rehabilitacyjnym? • Kto w takim przypadku może wydać skierowanie na oddział rehabilitacyjny? • Czy teraz kiedy moja mam przebywa z ZOL mogę zwrócić się do lekarza oddziału udarowego o wydanie takiego skierowania?

2016-01-28

Witam , jak znaleźć listę lekarzy danej specjalizacji bądź przychodni, w której lekarz danej specjalizacji przyjmuje pacjentów? Pozdrawiam Anna

2016-01-28

witam w lutym2015r dostałam skierowanie do sanatorium z numerem ponad 15000 pisali że czas oczekiwania ok19 miesięcy wyliczyłam sobie że będzie to sierpień wrzesień 2016 Wczoraj zobaczyłam że mam już numer 4982.Jakoś szybko zleciały te numerki czyżby wyjazd był wcześniej?kiedy mogę spodziewać się wyjazdu?.Choć w przybliżeniu.Proszę o odpowiedź.

2016-01-27

Witam. Czy osoba leżąca posiadająca skierowanie od lekarza na fizjoterapię domową musi oczekiwać na zabiegi w kolejce oczekujących?

2016-01-27

Czy jest możliwe uzgodnienie kiedy nie mogę wyjechać do sanatorium .Mam zaplanowany ważny wyjazd rodzinny. Na dzień dzisiejszy nie wiem kiedy otrzymam termin wyjazdu do sanatorium .Mogę pojechać nawet w pózniejszym terminie .Dziękuję

2016-01-27

Gdzie się leczyć

2016-01-27

Witam serdecznie. Mam zlecenie na poduszkę pneumatyczną przeciwodleżynową P.116. Proszę o podpowiedź: jakie dokumenty powinnam wysłać do NFZ abym mogła otrzymać refundację.

2016-01-27

Prosze o odpowiedz jak to mozliwe aby zapisy dolekarza rodzinnego byLy na dzień 11.03.2016r.Dzień zgłoszenia telefonicznego to 27.-01.2016r

2016-01-27

Co jaki okres jest refundowana cytologia

2016-01-27

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy NFZ finansuje zabiegi - zastrzyki podtwardówkowe (sterydowe) w dany odcinek kręgosłupa? Czy jest to procedura medyczna wykonywana jedynie prywatnie? Pozdrawiam

2016-01-27

Witam. Jestem pielęgniarką rodzinną i mam czynną listę pacjentów. planuję zmienić pracę i stąd moje pytanie w jakim czasie (okresie) stary pracodawca musi dokonać zmiany i czy ja w nowym miejscu pracy mogę od razu przyjmować deklaracje pacjentów o wyborze pielęgniarki. Dziękuję.

2016-01-26

Witam. Jak mam rozliczyć badanie his-pat. Chodzi mi o to, że na jednej wizycie pobieram wycinek, a na drugiej interpretuje wynik. \\czy rozliczyć dwie procedury kompleksowo, jednoczśnie jako zapiegówkę np. Z90. Czy biopsję która zlecam na zewnątrz, nie wykonuję jej sam fizycznie też rozliczam jako zabiegówkę. dziękuję

2016-01-26

Czy lekarz ma prawo odmòwić przyjęcia jeśli mam złożonà deklarację do innego lekarza ale w tej samej przychodni.?Czy muszę w zwiàzku z tym zmieniać deklarację?czy Zawsze muszę chodzić do Tego samego lekarza zgodnie z deklaracjā?

2016-01-26

JAKI JEST SYMBOL NFZ W WARMINSKO-MAZURSKI ODDZ.

2016-01-26

Czy podejmując pracę za granicą tracę możliwość ewentualnej rejestracji do lekarza na NFZ, gdy będę w odwiedzinach ???

2016-01-26

Co muszę wysłać prócz recepty na okulary by dostać zniżkę? Niestety nie mogę dostarczyć osobiscie ponieważ studiuje w innym województwie. I na jaki adres mogłabym wysłać (chodzi o nfz w Olsztynie).

2016-01-26

konto bankowe NFZ

2016-01-26

Onoszko

2016-01-26

lWitam, czy istnieje możliwość refundacji zabiegu iniekcji lekiem Eylea w przypadku (WYSIĘKOWEJ) POSTACI ZWYRODNIENIA PLAMKI ZWIĄZANEGO Z WIEKIEM (AMD) zrobionego w klinice w Czechach?? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2016-01-25

karta EKUZ

2016-01-25

Chciałam zapytać czy jeżeli leczę się u dermatologa od wielu lat z powodu trądziku to czy lekarz nie może mnie skonsultować jeśli teraz mam inne dolegliwości skórne na rękach (czy muszę dostarczyć nowe skierowanie).

2016-01-25

ile się czeka na decyzję o refundacji ortezy

2016-01-25

nr tel. przychodnia onkologiczna mswia

2016-01-25

Dzień dobry. Czy to prawda,że od 1 lutego 2016 będzie lekarz w Lelkowie? Dziękuję

2016-01-25

1.W jaki sposób i na jakich zasadach pacjent może skorzystać z tlenoterapii w warunkach domowych w ramach NFZ. 2.Czy jet możliwość w ramach NFZ i na jakich zasadach korzystania z przenośnego koncentratora tlenu. Wskazania lekarzy oddziału pulmonologii oczywiście są.

2016-01-24

Pracuję w opiece długoterminowej czy do opieki nad pacjentem konieczna jest karta zleceń lekarskich którą muszę podpisywać u lekarza POZ w każdym dniu wizyty u pacjenta czy wystarczą zlecenia na skierowaniu wystawionym do objęcia opieką,i jak często należy pisać plan opieki -co miesiąc czy zakładamy okres przy przyjęciu i uaktualniamy w zależności od zaistniałych sytuacji?

2016-01-24

proszę o interpretacje wyników zdjęcia RTG: średnia szerokość spojenia łonowego wynosi 7mm(górna granica 6mm). W okolicy górnego i dolnego brzegu panewki lewego stawu biodrowego widoczne są krągłe obszary przejaśnień struktury kostnej o śr. 1 do 2 mm - efekt zsumowania tkanek miękkich, obszary rorzedzenia struktury kostnej? - do ewentualnej weryikacji w badaniu celowym na lewy staw biodrowy

2016-01-24

pracuje w holandii. tam mam ubezpieczenie i karte. czy w polsce przysługuje mi bezplatne leczenie?

2016-01-24

Czy jest! Możliwość ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce

2016-01-24

nieprawidłowości

2016-01-23

Czy na oddziałach anastezjologii w Wojewódzkich Szpitalach Zespolonych z Akredytacją jest obowiązek posiadania leku DANTROLEN używanego w razie Hypertermiii złośliwej. Prosze o odpowiedź z uwagi na to że mój syn został potraktowany znieczuleniem miejscowym w zabiegu w którym by mógł mieć znieczulenie ogólne ale z powodu braku leku musiał cierpieć . Operacja na twarzoczaszce

2016-01-23

Z jakimi miejscowościami NFZ Olsztyn ma podpisane umowy na leczenie ambulatoryjne.Dziękuję.

2016-01-23

zarządzenie nr 2/2016/DSOZ Z DNIA 12.01.2016 W celu uzyskania środków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 zdanie drugie, świadczeniodawcy realizujący umowy w zakresach świadczeń pielęgniarki poz, położnej poz, pielęgniarki szkolnej w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego termin, w którym następuje wzrost finansowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przekazują do Oddziału Funduszu wraz z dokumentami rozliczeniowymi z realizacji umowy za miesiąc, od którego nastąpił wzrost finansowania, oświadczenia zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 2a do zarządzenia.”, Bardzo proszę o informację bo nie za bardzo rozumię jeżeli podwyżki dla pielęgniarek położnych i higienistek są od stycznia fakturę zgłówną deklaracji wystawiamy 1 lub drugiego każdego miesiąca to kiedy musimy wysłać do NFZ oświadczenie?

2016-01-23

kiedy do sanatorium po powrocie

2016-01-23

Proszę o wyjaśnienie czy moderator WM OW NFZ ma prawo niezamieścić zadanego mu pytania jeśłi w pytaniu nie ma obraźliwych czy uwlaczajacych tekstow i słów. Czekam na odpowiedź

2016-01-22

Witam, mam pytanie odnośnie Państwa szpitala czy są miejsca do rehabilitacji osoby po wylewie? Proszę o kontakt Serdecznie Pozdrawiam z poważaniem Milena Dereszkiewicz

2016-01-22

zol

2016-01-22

Witam. Bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytania: 1.Jak długo pielęgniarka środowiskowo - rodzinna powinna wykonywać zabieg podawania insuliny w domu chorego, jeśli pacjent ma rodzinę, która mieszka w tym samym mieście?Czy istnieje jakiś przedział czasowy, np. 2 tygodnie, 1 miesiąc itd. ? Czy zabieg ten należy do samoopieki ? 2. Czy pomiar ciśnienia tętniczego może wykonać rodzina pacjenta? W szczególności wówczas, gdy pacjent jest zaopatrzony w ciśnieniomierz samomierzący ciśnienie?

2016-01-22

Kolejka oczekiwania do sanatorium

2016-01-22

Witam, skierowanie na tomograf otrzymałam od lekarza specjalisty, przed badaniem miałam zrobić wynik z krwi, poszłam do swojej przychodni w której mam deklarację do lekarza, pielęgniarki i położnej. za pobranie krwi musiałam zapłacić 15 zł - chciałabym wiedzieć czy słusznie pobrano ode mnie opłatę? Dziękuję.

2016-01-22

witam, bardzo proszę o informację jeżeli przyjdzie do rejestracji osoba którą ewuś zweryfikuje na zielono jako osobę ubezpieczoną a ta osoba powie że od 10 lat nie ma jej w Polsce i na pewno jest nie ubezpieczona to co w takiej sytuacji trzeba zrobić przyjąć osobę na nfz bo świeci jako ubezpieczona czy powinna zapłacić za tą wizytę ponieważ sama mówi że jest za granicą od 10 lat i jest nie ubezpieczona ? proszę o informację

2016-01-22

mój znajomy miał w Niemczech wypadek w wyniku, którego doznał rozległego krwiaka mózgu po którym przeszedł cieżką operację nie był jednak tam ubezpieczony ani w Polsce czy w takim przypadku NFZ może pokryć część kosztów?

2016-01-21

Jestem pielęgniarką środowiskową pracuję u lekarza POZ na umowę o pracę jak mogę sprawdzić listę aktywną swoich pacjentów

2016-01-21

Witam, Bardzo proszę o informację jeżeli pacjent ma deklaracje odrzuconą z kodem błędu np O2333 -osoba nieubezpieczona to jak potwierdziła nam że pracuje i ma ubezpieczenie i złożyła oświadczenie to taka deklaracja była brana ponownie do weryfikacji przez trzy okresy sprawozdawcze i nie pobieraliśmy nowej deklaracji. Czy w takiej sytuacji powinno się ponownie pobierać razem z oświadczeniem nową deklarację?

2016-01-21

limit finansowania ze środków publicznych to 50 zł, refundacja nfz 70% , ile wyniesie refundacja za okulary

2016-01-21

Dlaczego u nas kolonoskopię wykonuje się bez znieczulenia ogólnego krótkotrwałego?? W całej UE pacjenci mają to badanie wykonywane w znieczuleniu, a u nas decyduje lekarz? Czy lekarz sam by się zdecydował na to badanie bez znieczulenia? Chyba nie!! PACJENT POWINIEN CZUĆ SIĘ KOMFORTOWO I NIE CZUĆ BÓLU - tak postępuje cały Zachód z pacjentami, a u nas liczy NFZ ile zaoszczędzić na chorych i jeszcze dodając im niepotrzebny ból. Pozdrawiam i czekam na odp.

2016-01-20

Witam, mieszkam, pracuję i jestem zgłoszona do oddziału NFZ 14. Mąż pracuje i jest zgłoszony do oddziału NFZ 11. Nasze dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia w pracy męża. Czy w razie wypisywania przez pediatrę leku refundowanego powinnam poinformować lekarza, żeby na recepcie dziecka zaznaczył oddział NFZ 11?

2016-01-20

Ile mam czasu na potwierdzenie w NFZ zlecenia na wózek inwalidzki

2016-01-20

Dzień Dobry! Moja mama czeka w kolejce na Sanatorium i posiada numer oczekujący. Czy jest możliwość na Państwa stronie sprawdzić która jest w kolejce? Jak tak to gdzie mogę to sprawdzić Dziękuję i Do widzenia

2016-01-20

W zarządzeniu 2/2016/DSZ jest: Postanowienia ust. 1 nie dotyczą świadczeniodawców będących osobami fizycznymi, udzielającymi świadczeń w formie indywidualnych i grupowych praktyk pielęgniarek i praktyk położnych oraz prowadzących przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego i jednoosobowo udzielających w nim świadczeń.”;, chciałam więc jeszcze raz zapytać, czy grupowe praktyki pielęgniarskie są zobowiązane wysyłać oświadczenia wskazane w powyższym zarządzeniu

2016-01-20

Witam. Jestem pacjentem, który stale przyjmuje leki. Taka informacje widnieje też u lekarza POZ. Jakiś czas temu zorientowałem się, że wyczerpują mi się zapasy, więc złożyłem na piśmie prośbę o wypisanie mi leków. Jednak lekarz POZ kazał mi czekać na wypisanie recepty około 7 dni. Czy miał takie prawo?

2016-01-20

Witam, jak pobrać druk, by wyrobić kartę EKUZ na wyjazd za granicę?

2016-01-20

Dzień dobry, Na Skierowaniu do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową, pkt 4 "Zalecenia lekarskie" lekarz kierujący napisał "Wymiana cewnika". Czy w takiej sytuacji, przy objęciu pacjenta opieką, lekarz powinien jeszcze wystawić oddzielnie zlecenie lekarskie na wymianę cewnika. Dziękuję za odpowiedź.

2016-01-20

Dzień dobry, Czy personel placówki ma prawo odmówić przyjęcia dokumentów do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową. W przypadku gdy opiekun pacjenta, żąda i będzie wymagał od placówki codziennego wykonywania świadczeń u pacjenta "stabilnego" ze skalą Barthel 40 pkt, bez zleceń/ zaleceń lekarskich np. na iniekcję, wykonanie opatrunków, wymiany cewnika ....Opiekun pacjenta nie przyjmuję do wiadomości informacji dotyczących wytycznych NFZ. Jak rozwiązać tą sytuację? Dziękuję za odpowiedź.

2016-01-20

Czy lekarz rodzinny może wypisać skierowanie na posiew z wymazu gardła czy tylko lekarz specjalista.

2016-01-20

Witam, czy grupowa praktyka pielęgniarska, prowadzona w formie spółki jawnej ma obowiązek przesyłania oświadczeń wskazanych w zarządzeniu 2/2016/DSOZ

2016-01-19

DZIEŃ DOBRY DLACZEGO NIE MAN PRAWA ŻĄDAĆ ZNIECZULENIA OBÓLNEGO W TRAKCIE KOLONOSKOPII ( WYKONYWANEJ W RAMACH NFZ) NZOZ W OLSZTYNIE ODMÓWIŁ MI TAKIEJ USŁUGI, MIMO, ŻE CHCĘ ZA TO ZAPŁACIĆ , I TO JEST MÓJ WYBÓR, PORADNIA STWIRDZIŁA, ŻE JEŚLI CHCĘ ZAPŁACIĆ ZA ZNIECZULENIE OGÓLNE, TO BADANIE TEŻ BĘDE MIAŁA WYKONANE KOMERCYJNIE PONIEWAŻ MIE MOGĄ TEGO "MIESZAĆ"

2016-01-19

Aktualnie nie posiadam ubezpieczenia nie pracuje mam na wychowaniu dwoje dzieci czy w razie wypadku czy urazu kiedy trafimy na Sor czy do ambulatorium będziemy musieli zapłacić za leczenie? Dziekuje

2016-01-19

Witam serdecznie. Proszę mi odpowiedzieć, czy lekarz rodzinny mający dostęp do dokumentacji medycznej - ortopedycznej, neurologicznej i reumatologicznej - może wypisać zlecenie na poduszkę przeciwodleżynową (pneumatyczną) do wózka inwalidzkiego?

2016-01-19

Proszę o wyjaśnienie Czy rozmowa przez telefon nie zweryfikowania danych personalnych świadczeniobiorcy uprawnia pracownika działu leczenia sanatoryjnego do wpisania na listę oczekujących , że świadczeniobiorca zrezygnował z leczenia sanatoryjnego .

2016-01-19

Czy na L4 mogę pojechać do kuzyna który pomaga mi finansowo w chorobie

2016-01-19

Czy będąc osobą chorą na czerniaka nie mogę starać się o sanatorium...? Lekarz pierwszego kontaktu odmówił mi wypisania skierowania. Natomiast wcześniej inny lekarz wypisał mi skierowanie musiałam jednak dostarczyć mu zaświadczenie od lekarza onkologa... Według mnie jest to wykluczenie dożywotnie gdyż w przeciągu 5 lat może być nawrót choroby znów zabieg i następny czas oczekiwania 5 lat... i tak cały czas... A z PEFRON można skorzystać z dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych dlaczego...?

2016-01-19

Mam pytanie w jaki sposób mamy zbierać deklaracje od emigrantów jeżeli nie mają numeru pesel.

2016-01-19

Proszę o wyjaśnienie jak podawać w sprawozdaniu z badań diagnostycznych usg jamy brzusznej-w przypadku POZ najczęściej zlecane z powodu podejrzenia kamicy pęcherzyka lub układu moczowego .Przy prawidłowym wykonaniu badający ogląda i opisuje wszystko co zobaczy , a wykazać możemy usg dróg moczowych lub jamy brzusznej z przestrzenią zaotrzewnową i wstępną oceną prostaty.(a jeśli badana osoba to kobieta?)

2016-01-19

Czy fundusz reaguje i w jaki sposób (jakie podejmuje działania faktyczne i prawne) na informacje w sprawie pracy osób świadczonych w ramach tzw. kontraktów na rzecz podmiotów leczniczych (szpitali) u tego samego podmiotu na dwóch różnych stanowiskach w tym samym przedziale czasu, tzn. na dwóch etatach w tym samym czasie za dwa wynagrodzenia mimo, iż faktycznie nie są w stanie wykonać w tym samym przedziale czasu dwóch prac, bo jak skoro są to dwa różne świadczenia. Dodam, iż przez takie nieuczciwe i nieetyczne działania, a może i przestępstwa jest okradany pacjent i Państwo. Co fundusz na to ??? 2016-01-12 Witam. NFZ ma prawo wszcząć postępowanie kontrolne, nałożyć karę finansową, a także zgłosić sprawę do prokuratury. 1. pytanie, do kogo można zgłosić takie fakty w RP, które to bezspornie występują już od kilkudziesięciu lat na terenie działalności funduszu W-M a fundusz na nie w ogóle nie reaguje, zgłosić i to i to tak by wreszcie fundusz podjął działania. 2. pytanie, czy reagujecie, podejmujecie działania na anonimy o powyższych faktach ? 3. pytanie, czy fundusz na tym polu ma jakieś osiągnięcia, jeśli tak to jakie i kiedy one wystąpiły, rok, i miasto , ewentualnie nazwę ogólna podmiotu. oraz jakie działania podjęto w tym i konsekwencje. Jeśli nie, to co stało na przeszkodzie takich interwencji

2016-01-18

Witam! Mam skierowanie na rezonans magnetyczny głowy z dopiskiem bardzo pilne. Jaki powinien być okres oczekiwania na wykonanie tego badania.

2016-01-18

Dostałam kartę DILO do torakochirurga czy dzięki niej mogę się dostać bez kolejki do innego specjalisty nie związanego z chorobami płuc i jak to wykonać w praktyce?

2016-01-18

na jaki adres mailowy mogę wysłać skan wniosku o EKUZ ?

2016-01-18

Po raz 2 zostal odwolany moj zabieg bariatryczny z powodu NFZ. Kiedy moga ruszyc ponownie te zabiegi ?

2016-01-18

Byłem w maju w szpitalu uzdrowiskowym.Stan mojego zdrowia sie nie polepsza,czy teraz mogę składać wniosek na rehabilitacje uzdrowiskową ,czy muszę odczekać ok.18miesięcy i dopiero złożyć.Pytanie wysłałem 15stycznia ale nie ma odpowiedzi.

2016-01-18

Dlaczego kolejny raz przerwa techniczna SZOI zaczęła się 59 min. przed czasem? tzn o 23:01 dnia 17.01 zamiast o godz. 00:00 dnia 18.01 ???

2016-01-17

Proszę o zajęcie się na poważnie z problemem z dostępnością do lekarza rodzinnego w Ełku, w ten sam dzień już o godz. 8 nie ma numerków trzeba czekać 2-3 dni z poważnymi sprawami, w piątek przychodnia jest czynna tylko do 13 a pielęgniarka jest bardzo nieprzyjemna i opryskliwa.

2016-01-17

jestem osobą z połowicznym niedowładem ,do grudnia chodziłam na rehabilitację ambulatoryjną teraz mam wizytę w poradni rehabilitacyjnej u lekarza rehabilitacji , czy są jakieś nowe zmiany dotyczące korzystania z zabiegów,czy jeszcze jest tak jak było do tej pory

2016-01-17

Jestem studentem AWFiS w Gdańsku. W lutym wyjeżdżam na obóz sportowy do Włoch. Warunkiem uczestnictwa jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak mogę ją otrzymać?

2016-01-17

dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć czy w Elblągu jest poradnia leczenia bółu, jeśli jest to proszę o adres. Dziękuję.

2016-01-16

miałam robione rtg spojenia łonowego, czy takie prześwietlenie jest szkodliwe? Mam również robić prześwietlenie kregosłupa czy to mi nie zaszkodzi?

2016-01-16

Czy lekarz POZ może wypisać wniosek na pieluchomajtki bez zaświadczenia od lekarza specjalisty .Pacjent posiada takie zaświadczenie z roku 2015 i ma ważny wniosek do marca .Czy co roku musi odbyć wizytę u specjalisty.

2016-01-15

Witam.Od wielu lat choruję na RZS. Poprosiłam lekarza poz o skierowanie do sanatorium jednocześnie przedstawiłam mu całą dokumentację medyczną( wypisy ze szpitalii z oddziałów reumatologicznych poytwierdzające chorobę, wyniki rezonansu, prześwietleń). Lekarz odmówił wydania skierowania, twierdząc, że lekarz ma leczyć, a nie wypisywać skierowania, ataki wniosek jest pracochłonny i on nie ma na to czasu. Czy na tej podstawie mógł mi odmówić?

2016-01-15

Witam W dniu 20.01.2016r. ukończę 26 lat. Do sierpnia 2016r. będę studiowała. Jestem zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przy ubezpieczeniu taty. Tata otrzymał informację ,że w związku z ukończeniem 26 lat zostanę wyłączona z ubezpieczenia zdrowotnego. Gdzie powinnam się zgłosić, żeby do końca studiów mieć ubezpieczenie zdrowotne Z góry dziękuję za odpowiedź

2016-01-15

co to za numer telefonu 89 6787467 dzwoni ale gdy oddzwaniam nikt nie odbiera

2016-01-15

81/2015/dsm

2016-01-15

Witam, czy dodatkowe środki na wzrost wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych w ramach umowy POZ mają być rozdysponowane tylko na pielęgniarki i położne pracujące w środowisku czy również na te, które pracują w gabinetach zabiegowych, punktach szczepień czy przy lekarzu POZ. Ani Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8.09.2015 i 14.10.2015 ani komunikat nr 77/2015 Prezesa NFZ nie mówi o tym jednoznacznie. Gdy kwota podwyżki na 1 etat wyniesie 200 zł czy kolejne 200 zł jest zobowiązany pracodawca wypłacić z własnych środków?

2016-01-15

Jeżeli byłem w maju szpitalu uzdrowiskowym,ale nadal nie mam poprawy w zdrowiu czy teraz mogę składać wniosek o rehabilitację uzdrowiskową. czy musze odczekać jakiś czas aby złożyć taki wniosek do NFZ.Pozdrawiam.

2016-01-15

Witam.Musze sie zapisać do chirurga na wizytę kontrolną i lekarz przyjmuje1 raz w tygodniu do godz.18.Czy mogę zapisać się tak aby mi pasowało po godzinach pracy. Bo tak się składa, że kolejny wolny termnin jest na godzinę 14,30 a ja mogę dopiero na godz.16,00. Czy ja mogę obstawać przy swoim terminie jeżeli lekarz jest do godz.18.Dziękuję.

2016-01-15

Dzień dobry, rozporządzenie z 21.12.2010 w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej mówi o tym iż w dokumentacji pacjenta zamieszcza sie oświadczenia o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania info. o stanie zdrowia itp.Chodzi o poradnie specjalistyczne AOS Czy jest to OBOWIĄZKIEM każdej przychodni?Czy grożą jakieś konsekwencje ze strony NFZ jeśli przychodnia tego nie pilnuje?Pozdrawiam

2016-01-14

Witam, bardzo często zgłaszają sie do nas pacjenci chcący zapisać się do poradni okulistycznej posiadający skierowanie z adnotacją CITO. Czy jest określona liczba dni w ktorych pacjent powinies zostac przyjety? np. do 7 dni od zgłoszenia sie? Bardzo często pacjenci mówia ze w innych poradniach proponują im terminy za 3-4 miesiące wg listy oczekujących. Czy to zgodne z przepisami? I czy w kazdym przypadku konieczna jest wstepna konsultacja z lekarzem, ktory okresli "jak pilna jest potrzeba" pomocy okulisty? Pozdrawiam.

2016-01-14

witam, miałam 3 ciąże i przez każdą miałam rwe kluszową, po 1 i 2 ciąży jak urodziłam nie bolała mnie, a po tej 3 ciąży została mi rwa i mnie boli bardziej niż przy ciąży głównie najbardziej mnie łapie ta rwa jak coś dzwigne ponad 1 kg lub się schylę pare razy to mi paraliżuje prawą nogę, chcę się leczyć, a neurolog powiedział że bez badan mnie nie przyjmnie, na jakie badania ma mnie lekarz rodzinny pokierowac żeby mi wykazało tą rwe żebym mogła przedstawić jakieś badania u lekarza?

2016-01-14

Do odpowiedzi: Witam. NFZ refunduje zabiegi chirurgii plastycznej lub zabiegi kosmetyczne wyłącznie w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstwem ich leczenia. Procedura (wg ICD-9): 85.312 Jednostronna zmniejszająca mammoplastyka została wykazana w 2015 roku przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu oraz w ZOZ MSW w Olsztynie. Czy zatem z tym problemem mogę się zgłosić do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu? Na jaki oddział? Czy potrzebuję skierowanie od lekarza rodzinnego?

2016-01-13

Witam, od jakiegoś czasu kierownik poradni i jednocześnie specjalista okulista prosi mnie o wpisywanie na kartotece adresu i nazwy zakładu pracy na historii choroby. Czy rejestratorka ma prawo wymagać od pacjentka takie informacje? Proszę o wskazanie rozporządzenie. Pozdrawiam.

2016-01-13

Dzień dobry, rozporządzenie z 21.12.2010 w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej mówi o tym iż w dokumentacji pacjenta zamieszcza sie oświadczenia o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania info. o stanie zdrowia itp. Czy jest to OBOWIĄZKIEM każdej przychodni?Czy grożą jakieś konsekwencje ze strony NFZ jeśli przychodnia tego nie pilnuje?Pozdrawiam

2016-01-13

Witam, Mam nierówne piersi. Jedna rozmiar B druga D. Gdzie w okolicach Elbląga mogę się udać i do jakiego lekarza aby zacząć leczenie? Ile kosztuje operacja i czy jest refundowana?

2016-01-13

Jakie wymogi należy spełnić aby otworzyć gabinet fizykoterapii i podpisać umowę z NFZ?

2016-01-13

Mam pytanie odnośnie kolejek oczekujących, a mianowicie jak to jest. Pół roku temu zapisałam się na rehabilitację ambulatoryjną i mam termin na 01.02.2016 r. i teraz dostałam kolejne skierowanie na rehabilitację od tego samego lekarza, który mi powiedział żebym się zapisała już na następny termin bo trzeba długo czekać, ale panie w rejestracji powiedziały mi że nie mogą mnie zapisać do kolejki oczekujących dopóki nie zrealizuję tego terminu co mam, bo system kolejkowy wykaże że już czekam na termin (a niby nie mogę czekać u danego świadczeniodawcy na to samo świadczenie na dwa terminy - nie mogę widnieć dwa razy w kolejce do realizacji- jakoś tak to tłumaczyły). Natomiast z drugiej strony to skierowanie, które otrzymałam straci ważność do 01.02, kiedy niby te panie będą mogły mnie wpisać do kolejki. Proszę o odpowiedź ewentualnie jakiś link do rozporządzenia które to reguluje, bo już nie mam siły do tego wszystkiego.

2016-01-12

Co to jest za choroba pogrubienie migdałka gardłowego z nieznacznym zwężeniem toru powietrznego nosogardła

2016-01-12

Czy fundusz reaguje i w jaki sposób (jakie podejmuje działania faktyczne i prawne) na informacje w sprawie pracy osób świadczonych w ramach tzw. kontraktów na rzecz podmiotów leczniczych (szpitali) u tego samego podmiotu na dwóch różnych stanowiskach w tym samym przedziale czasu, tzn. na dwóch etatach w tym samym czasie za dwa wynagrodzenia mimo, iż faktycznie nie są w stanie wykonać w tym samym przedziale czasu dwóch prac, bo jak skoro są to dwa różne świadczenia. Dodam, iż przez takie nieuczciwe i nieetyczne działania, a może i przestępstwa jest okradany pacjent i Państwo. Co fundusz na to ???

2016-01-12

Czy możliwy jest zwrot za okulary korekcyjne dla 14-letniego dziecka? Wada wzroku OP +0.5; OL + 0.5

2016-01-12

Ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny.

2016-01-12

Kiedy będzie rejestracja na fundusz zdrowia,do lekarza okulisty w Iławie, Rydzewskiego.

2016-01-12

Dzień dobry.Czy w gminie Lelkowo będzie lekarz rodzinny ?

2016-01-12

W § 15 ust. 3 rozporządzenia MZ z dnia 9.11.2015r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania czytamy: każdy z dokumentów dodatkowych zawiera co najmniej imię i nazwisko oraz nr PESEL. Pytanie: czy takie oznaczenie ma się znajdować na każdej stronie dokumentacji; czy wystarczy na jednej stronie, czy jeżeli np. karta indywidualnej opieki pielęgniarskiej składa się z 4 stron + wkładka to wystarczy na pierwszej stronie zamieścić te dane, gdyż całość karty stanowi jeden dokument? Dziękuję za odpowiedź.

2016-01-12

Czy ktoś by mi pomógł rozszyfrować dawkowanie leków które dostałem od lekarza bo nie dał mi rozpiski , a mam palca zszytego w sobotę bo dziabnąłem siekierą ?

2016-01-12

Czy lekarz rodzinny zobowiązany jest do wizyt domowych?

2016-01-11

Czy można odmówić rejestracji pacjenta w sytuacji, gdy Ten reguarnie nie zgłasza się na wyznaczone wizyty nieinformując jednocześnie o tym świadczeniodawcę?

2016-01-11

Witam, czy w trakcie przebywania pacjenta na odziale dziennym ogólnopsychiatrycznym ( tzw dochodzącym) lekarz prowadzący może wystawić skierowanie do specjalisty np neurologa? Czy może to zrobić dopiero po wypisie? Czy placówka musi pokryć koszty takiej wizyty? Wizyta u w/w neurologa odbyłaby się po godzinach oddziału. Dziękuję za odpowiedź

2016-01-11

Czy mogę odmówić przyjęcia dziecka na rehabilitację jeśli jest ono opatrzone w zapis "pilne" oraz nie jest na druku skierowania na rehabilitację tylko na konsultację terapii sensorycznej

2016-01-11

CZY KOMBATANT? MA PRAWO DO WYKONANIA PROTEZ ZĘBOWYCH BEZ OCZEKIWANIA W PRZYPADKU GDY LISTA ZAPISÓW NA ŚWIADCZENIA JEST ZAMKNIĘTA. oBECNY KONTRAKT PODPISANY JEST DO 30.06 BR

2016-01-11

skierowanie na rehabilitacje

2016-01-11

Witam. czy jeżeli lekarz endokrynolog ma podpisaną umowę do końca czerwca, to czy powinien rejestrować pacjentów na lipiec i kolejne miesiące?

2016-01-11

Czy mogę nie przyjąć skierowania do sanatorium-szpitalnego z uwagi na fakt,że w ośrodku tym nie mam możliwości zakwaterowania w pokoju jednoosobowym oczywiście za dopłatą. to dla mnie jest b.ważne.

2016-01-11

rss

2016-01-11

Zgodnie z zapowiedziami Narodowy Fundusz Zdrowia z 12 grudnia 2015 roku, od 1 stycznia zniesiony został obowiązek zawierania umów na wystawianie recept na leki refundowane z osobami uprawnionymi. Jak wygląda sprawa otrzymania numerów recept dla lekarza emeryta, który juz nie pracuje, a chciałby dla własnych potrzeb móc wypisać leki, w tym także refundowane? Oczekuje odpowiedzi na Waszej stronie.

2016-01-10

Witam czy posiew wymazu z gardła jest refundowany przez NFZ.

2016-01-09

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie czy lekarz POZ mający czynną listę pacjentów i pracujący za granicą może być lekarzem jak to mówią w poradni niezdefiniowanym w NFZ i nie pracować na rzecz swoich pacjentów. A zatrudniać lekarzy którzy przyjmują za niego.

2016-01-09

jak sprawdzić poprawność wypisania recepty, recepta wypisana ze 100% odpłatnością

2016-01-08

witam, mam 19 lat i chondromalację IV stopnia. Jaka jest najskuteczniejsza metoda leczenia ? Czy w przyszłości będę w pełni sprawna ?

2016-01-08

Dzień dobry. Dziś kontrakt miał podpisać lekarz rodzinny do gminy Lelkowo.Czy już został zatrudniony .Dziękuję

2016-01-08

proteza przysługuje od 5 braków zębowych czy zęby liczymy od 8 do 8 czy od 7 do 7

2016-01-08

Czy NFZ refunduje operacje zmniejszenia piersi? Jakie placówki w Warmińsko-Mazurskim realizują takie zabiegi?

2016-01-08

Proszę o informację z czego ma się składać nazwa podmiotu leczniczego prowadzącego poz i co musi się znaleźć na pieczątce firmowej?

2016-01-07

czy nfz zawarł umowy w 2016 tylko na pół roku?

2016-01-07

Witam , proszę o odpowiedź czy jest to zapisane w jakiejś ustawie, zarządzeniu wskazując, że pacjent po odbyciu zabiegu rehabilitacyjnego musi się podpisać w karcie pacjenta potwierdzając tym samym że zabieg się odbył i czy jak nie podpisze to ośrodek nie otrzyma zapłaty za wykonane świadczenie ?

2016-01-07

dot.odp.z 4 bm. kontaktowałam się z Gabinetem endoskopii w szpitalu wojewódzkim i powiedziano mi, że się dowiadywać w spr. badań przesiewowych jelita grubego dopiero w kwietniu. To jak NFZ nie wie, to kto zna odpowiedź? Pozdrawiam

2016-01-07

Kto może realizować wnioski na zaopatrzenie ortopedyczne?

2016-01-07

Posiadamy skierowania nr 14-14-13753-0 (Barbara) i 14-14-14721-4 (Lech). Na dn. 4.01.16 byłem w kolejce 2873. Uprzejmie proszę o informację, kiedy- mniej więcej - możemy dostać konkretny przydział do sanatorium (przybliżony termin).

2016-01-07

Według nowej umowy POZ na 2016 planowane środki przeznaczone na podwyżki dla pielęgniarek są większe niż założone 400 zł na pielęgniarkę/położną. Co robić z nadwyżką? Przeznaczyć na dodatkowe podwyżki co da kwoty większe niż 400 zł? Zwrócić do NFZ? Zatrzymać w przychodni i przeznaczyć na inną działalność? Dziekuję za wyjaśnienie.

2016-01-07

Witam Mam podejrzenie ze u jednego świadczeniodawcy przyjmuje mniej lekarzy niż powinno. gdzie mogę sprawdzic liczbę pacjentów zapisanych do lekarza/przychodni? Wg przepisów to chyba 2650 /lekarza ale jak sprawdzic ile jest w danej przychodni bo wydaje mi sie ze jest duzo wiecej pacjentów. To chyba przesada zeby do lekarza czekać tydzień chyba ze cos nagłego...

2016-01-07

13 lipca dostałam skierowanie na rehabilitację od ortopedy.25 listopada miałam mieć wizytę u lekarza ,który miał mi zlecić zabiegi rehabilitacyjne w 108 szpitalu wojskowym w Ełku.Niestety dostałam informację ,że nie ma lekarza z prośbą o cierpliwość,bo to chwilowe i że na pewno będzie. I tak do dnia dzisiejszego(brak konkretów, czy w ogóle będzie lekarz)co w tym przypadku znów zapisywać się po nowe skierowanie i dalej czekać w kolejkach od początku ,czy ważne jest stare.Co robić w tym przypadku proszę o pomoc.

2016-01-06

Proszę o wskazanie Placówki Opieki dla chorych wentylowanych, gdzie mogłabym szukać takiej placówki w naszym województwie ?

2016-01-06

Gdzie są delegatury?

2016-01-05

Dzień dobry. W jakim terminie można się starać ponownie o sanatorium. Dziękuję.

2016-01-05

Witam czy na stacje dializ musi być skierowanie od lekarza rodzinnego a nie od nefrologa.

2016-01-05

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na badanie prolaktyny przy podwyższonym wyniku tsh i przy oczekiwaniu na tomografię glowy (występują częste bóle, kilkudniowe)?

2016-01-05

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na badania ft3 i ft4 lub T3,T4 przy wyniku tsh powyżej 5 (norma do 4,2)?

2016-01-05

Mam pytanie dotyczące pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej z zakresu listy kolejek oczekujących. Jakie powinny być prawidłowa kolejność objęcia opieką pacjenta. W przypadku gdy zwolni się miejsce a pierwszy pacjent będący liście osób oczekujących jest w szpitalu i prawdopodobnie ma być wypisany za kilka dni. Czy w takim przypadku należy czekać te kilka dni aż pacjent zostanie wypisany ze szpitala? Czy objąć opieką pacjenta kolejnego na liście osób oczekujących a pacjenta będącego w szpitalu zostawiamy na liście osób oczekujących jako pierwszego do objęcia opieką. W jaki sposób udokumentować zmianę kolejności na liście osób oczekujących?. Tak aby kontrola z NFZ nie zarzuciła placówce błędów w prowadzeniu listy osób oczekujących. Dziękuję za odpowiedź.

2016-01-04

Witam, mam pytania do ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania do § 41. 5.. Dotyczącego historii zdrowia i choroby w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej - warunków zamieszkania. Czy te informację zamieszczamy jednorazowo tylko u nowo przyjętych pacjentów? Czy należy opisać warunki zamieszkania u wszystkich objętych opieką pacjentów? Czy NFZ posiada szczegółowe wytyczne dotyczące oceniania dokumentacji medycznej w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej odnośnie ww. rozporządzenia. Dziękuję i pozdrawiam

2016-01-04

Witam, czy zostały już rozdysponowane podwyżki dla pielęgniarek poz, jakie to kwoty od 01-01-2016, czy obejmuja one tylko pielęgniarki poz na które są zbierane deklaracje, cz te inne zatrudnione w poz również? czy 31-01-16 zostana wypłacone?

2016-01-04

Jak traktować dzieci, z którymi matka zgłosiła się do dentysty. Dzieci mają PESEL urodziły się w Polsce, obecnie mieszkają w Anglii od dłuższego czasu, rozmawiają ze sobą po angielsku. Mama domaga się świadczeń profilaktycznych lakowanie lakierowanie oraz leczenia. Wiem, że wszystkie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia, jednak mam wątpliwość czy w takim przypadku też. Proszę o wyjaśnienie.

2016-01-04

Czy można już się zapisywać na badanie profilaktyczne przesiewowe raku jelita grubego? A jak nie, to od kiedy? Pozdrawiam

2016-01-04

Czy lekarz ma prawo do wyjscia dwie godziny wcześniej?

2016-01-04

Czy zmieniając status swojej jednoosobowej praktyki zawodowej poz (Indyw. Specjal. Prak.Lek.) na podmiot leczniczy (także jednoosobowy, dawniej NZOZ) muszę zmienić nazwę firmy? Jeśli tak, to czy w nazwie może widnieć skrót NZOZ? (bo obecnie podobno nie ma już NZOZów, a wiele podmiotów ma w tytule firmy właśnie ten skrót).

2016-01-04

Zwracam się z prośbą o informację, czy i gdzie w Olsztynie można wykonać badanie EKG w domu pacjenta. Pytam, ponieważ moja mama (75lat) ma połamany kręgosłup (5 kręgów, osteoperoza), ledwo się porusza, a wizyty w poradni sprawiają jej ból i są niebezpieczne. Badanie to jest potrzebne w ramach badań przed zabiegiem usunięcia zaćmy.

2016-01-04

Czy prawdą jest, że zabieg przegrody nosa jest finansowany tylko w znieczuleniu miejscowym (NFZ nie płaci za narkozę). Z czego to wynika?

2016-01-04

Od września 2015 roku na terenie gminy nie było lekarza rodzinnego.Czy jest już Ktoś zatrudniony w 2016 roku ?

2016-01-04

Witam Byłem u lekarza okulisty na śląsku który stwierdził że mam AMD i żeby to leczyć to są drogie zastrzyki .powiedział że podobno mają być na zniżkę ale na razie jeszcze nie. Czy tylko w Warminsko Mazurskim oddziale NFZ istnieje program LECZENIE NEOWASKULARNEJ (WYSIĘKOWEJ) POSTACI ZWYRODNIENIA PLAMKI ZWIĄZANEGO Z WIEKIEM (AMD) dwoma lekami: Lucentis (ranibizumab) i Eylea (aflibercept) czy też w całej Polsce ?

2016-01-02

Witam, dzisiaj dnia 01.01.2016 r. Udalam sie z chorym dzieckiem na izbe przyjęć do szpitala dzieciecego. Pani doktor zbadala dziecko, po czym zażądała zapłacić za wizytę 50 zł, zdziwilam się bo jestesmy ubezpieczeni. Moje pytanie brzmi czy Pani doktor miala prawo wziąść za wizytę? Jeszcze nie dostalismy żadnego rachunku.

2016-01-01

Czy w gminie Lelkowo jest już lekarz-rok 2016

2016-01-01

Z jakich środków opłacane są pielęgniarki gabinetu zabiegowego i punktu szczepień zatrudnione na umowę o pracę u lekarza POZ.

2016-01-01

urodziłam 3 tygodnie temu dzidziusia i ważył przy porodzie 4,6 kg, po wyjściu ze szpitala jak podzwiałam dziecko mam bóle krzyża, kości ogonowej i problemy z chodzeniem, wybrałam sie do ginekologa i rozeszło mi się spojenie łonowe na 8,5 mmczy trzeba to jakoś leczyć? Ginekolog powiedział mi że tego się nie leczy że to małe rozejście, ale już trochę czasu a ból mi nie przechodzi co podzwigam dzidziusia ból się nasila, chciałabym juz dojsc do siebie a jestem zalezna od innych, czy takie spojenie łonowe samo się zejdzie, ile czasu na to trzeba, do jakiego specjalisty sie wybrac żeby mój stan zdrowia wrócił do normy?

2015-12-30

Czy pacjent objęty opieką domową długoterminową może korzystać w okresie objęcia opieką także z usług pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej u której składał deklarację czy tylko wyłącznie z opieki długoterminowej .

2015-12-30

Czy w zwolnieniu lekarskim musi być uzupełnione pole nr 17 z kodem choroby?

2015-12-30

Mój mąż był pacjentem ZOL. Na święta wyszedl na przepustkę. W miedzy czasie zachorowal na zapalenie pluc i zostal zabrany do szpitala. Na drugi dzien został przez dyrektora wypisany z ZOL. Twierdzą, że nie moze przebywac jedoczesnie w 2 szpitalach. Czy ma takie prawo?

2015-12-29

Dzien dobry, lekarz wystawił mojemu dziecku skierowanie do poradni otolaryngologicznej dla dzieci, a w przychodni, do której zapisałam dziecko jest tylko poradnia otolarygnologiczna. Poproszono mnie o skreślenie dopisku dla dzieci i zmianę kodu poradni na tym samym skierowaniu. Zaniosłam to skierowanie do lekarza rodzinnego, ale zmiany dokonał inny lekarz (czyli skierowanie wystawił kto inny, dopisek skreślił kto inny). W poradni laryngologicznej nie chcą przyjąć mojego skierowania. Czy mają takie prawo? W międzyczasie poprosiłam lekarza rodzinnego o wystawienie nowego skierowania. jest na nim inna data niż data pierwszego skierowania i w poradni otolaryngologicznej tez nie chcą go przyjąć, bo muszą zmienić datę wizyty, a ja nie chcę późniejszego terminu (data rejestracji wcześniejsza niż data skierowania). Co mam zrobić?

2015-12-29

Czy Olecko to NFZ warm -maz

2015-12-29

W 2016 r. mija 10 lat jak robiłam kolonoskopię i wycięto mi polipa. Na wyniku hist.-pat. pisze,że kontrola za 10 lat. Czy wystarczy jak się zgłoszę do Szpitala Woj.(gdzie miałam 10 lat temu badanie) z zaleceniem sprzed 10 lat i zostanie mi wyznaczony termin kolonoskopii? Pozdrawiam

2015-12-28

Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące zakresu czynności jakie może wykonywać pielęgniarka środowiskowa w ramach umowy z NFZ. W przypadku opieki nad pacjentem obłożnie chorym. Czy pielęgniarka powinna pomagać przy myciu pacjenta, jeśli opiekunowie tego oczekują. Jak jest w sytuacji gdy lekarz zlecił wykonywanie zastrzyków a termin ich podania wypada również w sobotę i niedzielę. Dziękuję za odpowiedź.

2015-12-28

W odpowiedzi na pytanie z dnia 10.12.2015 odpowiedzieliście państwo cytuję....lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta.......Ten przepis obowiązuje do 31.12.2015......proszę o wskazanie tego przepisu. Pozdrawiam

2015-12-28

Witam, doświadczyłam właśnie dziwnej procedury. Jestem zapisana do lekarza w Świętajnie, jednak dziś z powodu długotrwałego złego samopoczucia poszłam do lekarza w Olsztynie. Na "dzień dobry" pielęgniarka rejestrująca dała mi deklaracje wyboru lekarza i pielęgniarki środowiskowej, jak zapytałam czy to konieczne, bo lekarza i pielęgniarkę mam, a jestem tu tylko dla tego że nie dam rady dojechać do swojego lekarza odpowiedziała, że bez tego Pan doktor mnie nie przyjmie. Wypisałam, podpisałam bo nie maiłam już ochoty ani siły walczyć i prosić. Pytanie brzmi czy lekarz POZ ma prawo wymagać przepisania się do niego jeśli ma to być wizyta jednorazowa?

2015-12-28

Czy pacjent który jest już zarejestrowany na jedne zabiegi rehabilitacyjne może zarejestrować się na podstawie drugiego skierowania w tej samej placówce jeśli dotyczy tej samej jednostki chorobowej czy okolicy ciała? Co w przypadku, jeśli skierowanie dotyczy innej jednostki chorobowej czy okolicy ciała?

2015-12-28

Jak długo po ślubie mogę wystawiać recepty ze starym nazwiskiem? Tylko do momentu ślubu czy do chwili powiadomienia NFZ o zmianie danych przez szpital? Czy na receptach z nadrukowanym starym nazwiskiem mogę przystawić pieczątkę z nowym i używać je aż do zużycia bloczka?

2015-12-27

Witam, ile razy w ciągu 1 dnia może być rozliczany ten sam rodzaj zabiegu w warunkach ambulatoryjnych? czy limit nie więcej niż 2 zabiegów w ciągu dnia obejmuje tylko indywidualną prace z pacjentem?

2015-12-27

Jak dułgo wazne jest skierowanie do szpitala? W jakim terminie od wystawienia musze sie zgosic ze skierowaniem umowic na operacje?

2015-12-26

Dzień dobry, w jaki sposób przekazać do NFZ informacje nt. zatrudnionych pielęgniarek w AOS (nastąpiły zmiany w strukturze zatrudnienia), tak by móc uwzględnić te nowe osoby i zmiany w godzinach pracy w podwyżkach wynagrodzeń? Przekazywanie tej informacji za pomocą SZOI jest nieaktywne, zostało udostępnione jednorazowo. Dziękuję za odpowiedź.

2015-12-24

Witam mam pytanie czy pojazdy dowożące pacjentów na diallizę powinny być wyposażone dla przewożenia osób niepełnosprawnych też ruchowo ponieważ pacjenci są o różnym stopniu inwalidztwa a zdarza się że posiadają podestów do wchodzenia do pojazdu a podłogi są dość wysokie i trudno jest niepełnosprawnemu wejść do pojazdu.

2015-12-23

Witam, szukam informacji o osrodkach i lekarzach wykonujacych zabiegi bariatryczne mozliwie najblizej Olsztyna. Interesuje mnie rowniez informacja o mozliwosci refundacji kosztow zabiegu.

2015-12-22

Witam. W czerwcu-lipcu planuje powrót z dziecmi do Polski. Jak wiadomo w Irlandii szczepienia dzieci nie sa obowiązkowe, natomiast w Polsce tak. Moja starsza córka była szczepiona wg kalendarza irlandzkiego do 13 miesiąca życia, natomiast młodszy syn do 6 lub 9. Do momentu szczepionki MMR. Potem juz żadne z nich nie miało robionych żadnych szczepionek, tych przypominających rowniez. Interesuje mnie jak sprawa bedzie wygladała w Polsce? . Oboje dzieci urodzone sa w Irlandii. Moje pytania sa nastepujące: Czy dzieci beda musiały dostac brakujące szczepionki w Polsce? Czy brak szczepionek ma wpływ na przyjęcie do przedszkola/szkoły? Czy dzieci beda musiały dostawać dalsze szczepionki wg polskiego kalendarza?

2015-12-22

Ponawiam pytanie. Czy jeśli grupowa praktyka zawodowa (pielęgniarska), przekształci się w podmiot leczniczy (dawniej NZOZ), to deklaracje wyboru pielęgniarki zachowują ważność ? Proszę o podanie podstawy prawnej. Dziękuję

2015-12-22

Czy jest dopuszczalne aby w szpitalu na oddziale pacjenci tylko z kilku pierwszych sal otrzymali do jedzenia pełne wyżywienie.tzn.ostatnie sale dostają już to co zostało np.nie ma zupy mlecznej, brak kompotu, lub dodatku na kanapke.Jak można to wyjaśnić i gdzie to sprawdzić,Pozdrawiam.

2015-12-21

Witam.Czy osoba po czwartym zawale,po koronografii,wstawieniu kolejnego stentu,balonikowaniu,może otrzymac skierowanie na rehabilitację szpitalną dla osób leżących.Zaznaczam że chora cierpi jednocześnie na RZS, i w tej chwili jest osobą leżąca w pampersach juz trzeci tydzień.Chodzi o to aby ja troche usprawnic ruchowo przez fachową pomoc.Niedługo wychodzi ze szpitala i chcę wiedziec co mogę jeszcze zrobić i pomóc.Dziękuję .

2015-12-21

Witam serdecznie. Jestem pielęgniarką koordynującą pielęgniarką szczepienną w PPOZ. Czy jestem uwzględniona w podwyżkach od 1 stycznia 2016r?

2015-12-20

Czy skierowanie na masaż może wystawić lekarz rodzinny?

2015-12-20

Jaki jest zakres obowiązków pielegniarek srodowiskowych w gizycku w stosunku do osób starszych, schorowanych ? pytam o noz spólka cywilna Puls ul wodociagowa.dlaczego nikt nie weryfikuje jak wykonuja swoje obowiazki i czy w ogłe jej realizują ? gdzie znajde informacje o tym kto w gizycku i na jakiej zasadzie udzieli pomocy pieleniarskiej stareszej schorowanej osobie nie mogocej samodzielnie chodzić,egzystować?

2015-12-20

Dzień dobry. Mieszkam w Olecku. Leczę się w olsztyńskiej Poliklinice. Otrzymuję skierowanie na badanie laboratoryjne krwi z zaleceniem wykonania ich w laboratorium Polikliniki ze względu na zasady rozliczania się z NFZ. Proszę zatem o podpowiedź, w jakim laboratorium najbliższym Olecka mogę wykonać badanie krwi, aby wyniki były honorowane przez lekarza i nie było problemów z rozliczeniem się z NFZ. Podobno są laboratoria w woj.warm.-maz., które mają podpisane umowy z Polikliniką na świadczenie usług laboratoryjnych. W Poliklinice uzyskałam podpowiedź, iż są takie ośrodki, lecz nie uzyskałam odpowiedzi w których miastach. Mnie najbardziej interesuje np. Ełk, Giżycko...

2015-12-20

Witam. Czekałem dwa miesiące na wizytę u kardiologa. W końcu zostałem przyjęty, a lekarz zbadał mi tylko ciśnienie. Czy to standardowe wyciąganie pieniędzy z NFZ czy coś poszło nie tak w trakcie wizyty?

2015-12-18

gdzie w Olsztynie mogę leczyć boleriozę w ramach NFZ?

2015-12-18

Czy dziecko posiadające kartę EKUZ ,które przyjechało do Polski na dłuzej może być szczepione ( konkretnie chodzi o szczepienie BCG),którego nie ma w kalendarzu szczepień kraju z którego przyjechało. Jakich formalności musi dopełnić aby szczepienie można było przeprowadzić. Sprawa b. pilna.

2015-12-18

Witam, Pacjent dostarczył skierowanie do specjalisty, jednakże wygląda ono tragicznie - czysta strona jest całkowicie popisana. Czy powinnam takie skierowanie przyjąć?

2015-12-18

Witam serdecznie. W jaki sposób mógłbym zakontraktować z Państwem refundacje protez zębowych? Nie mogę nigdzie odnaleźć żadnego punktu zaczepienia. Proszę o udzielenie tych podstawowych informacji lub chociaż podanie odnośnika do miejsca, gdzie taką informację mógłbym uzyskać. Z góry dziękuję.

2015-12-18

Witam, mam pytanie wlistpadzie byłem na wizycie u lekarza rodzinnego, okazało się że nie jestem ubezpieczony (pracowałem w czesniej na umowie o praće, teraz studiuję i rodzice nie wysłali wniosku o ponownie wpisanie mnie). Wypełniałem deklarację na temat tego że jestem ubezpieczony. Niestety z różnych przyczyn losowych rodzice złożyli wniosek dopiero dzisiaj o to aby mnie wpisać pod siebie na ubezpieczenie zdrowtne. Czy będę musiał dokonca opłaty za tę wizytę u lekarza rodzinnego czy nie skoro już jestem ubezpieczony? A wcześniej to po prostu nie dopatrzenie ze strony uczelni itp. Dziękują za odpowiedź.

2015-12-17

witam czy lekarz w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej może opisywać zdjęcia TK ponieważ z załącznika do rozporządzenia MZ dotyczącego wymagań wynika, że cały czas musi być obecny specjalista, jeśli tak to i jakie rozporządzenie to reguluje, dziękuję

2015-12-17

witam w związku z pytaniem dotyczącym rehabilitacji, chciałbym jeszcze zapytać czy ten 30 dniowy termin rejestracji skierowania obowiązuje tylko w przypadku rejestrowania się na zabiegi czy również do Poradni Rehabilitacyjnej? dziękuję

2015-12-17

Jestem inwalidką o stopniu znacznym ruchowo. Obecnie przebywam w szpitalu na oddziale nefrologij gdzie jestem dializowana problem jest z tym że po wypisaniu ze szpitala potrzebny będzie mi wózek inwalidzki i nie wiem teraz jakie są procedury a żeby taki wózek otrzyma otrzymać.

2015-12-16

Witam Czy w Elblągu można wykonać bezpłatne badania wykrywające obecność wirusa hiv?

2015-12-16

Jaki lekarz moze stwierdzic zespół Polanda

2015-12-16

Mam wystawione skierowanie na masaż klasyczny przez Poradnie rehabilitacyjną przy Olsztyńskiej Poliklinice ale niestety na rok 2016 już nie ma miejsce. Chciałabym się dowiedzieć co w takim przypadku mam zrobić. Pozdrawiam

2015-12-16

witam Chemioterapia: Hospitalizacja jednego dnia w pozostałych przypadkach - świadczenie może być rozliczone w sytuacji zastosowania innych procedur medycznych niż w hospitalizacji jednego dnia związanej z podaniem leku z katalogu 1n moje pytanie brzmi: w jakich sytuacjach można wykazać hospitalizację za 3 pkt dziękuję

2015-12-16

witam Załącznik nr 1 do Rozporządzenia MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej określa, że świadczeniobiorca powinien zarejestrować skierowanie w wybranym gabinecie, zakładzie rehabilitacji nie później niż 30 dni od dnia wystawienia skierowania. Czy termin ten obowiązuje pacjenta, czy może ale nie musi, i czy ten termin dotyczy tylko zabiegów czy również poradni rehabilitacyjnej? moje pytanie związane jest z tym, że pacjenci uzyskują informację w NFZ że taki termin wcale nie obowiązuje, więc chcielibyśmy wiedzieć w jaki sposób mamy postępować żeby nie wprowadzać pacjenta w błąd, bo to nie leży ani w naszym interesie ani pacjenta dziękuję

2015-12-16

Czy pacjent samodzielnie opłaca koszt leku Fortrans w przypadku kolonoskopii ambulatoryjnej ? Kto wystawia receptę ?

2015-12-15

Podczas dzisiejszej wizyty w poradni ortopedycznej w Bartoszycach dostałam skierowanie na badanie rezonansu magnetycznego do Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Elblągu. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć dwóch rzeczy. Po pierwsze: czy skierowanie upoważnia mnie do wykonania badania w którejś z placówek olsztyńskich? Czy fakt, że jestem Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi skróci czas oczekiwania na badanie (pierwszy dostępny termin podczas rejestracji on-line na NFZ to 29 czerwca). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

2015-12-15

witam, Jeżeli pacjent ma 45 lat i miał badanie profilaktyczne chorób układu krążenia u lekarza poz w czerwcu 2007 roku czy można mu teraz ponownie zrobić takie badanie w SIMPIE

2015-12-15

Jak prawidłowo wprowadzić do SZOI zasoby, aby występowały tylko w miejscu udzielania świadczenia a nie poza lokalizacją???

2015-12-14

Nazwa oddziału Elbląg.

2015-12-13

Dzień dobry. Jestem lekarzem - rezydentem onkologii klinicznej. Wlasnie skonczylem 1-wszy rok specjalizacji. Czy w chwilli obecnej moge rozpoczac prace w poradni onkologicznej?

2015-12-13

Lekarz endokrynolog skierował mnie na badania krwi TSH,FT3,FT4. Idąc do labolatorium po wynik powiedziano mi, że jest już w rejestracji u lekarza. Czy może tak być, że mój wynik jest u lekarza i nie mam prawa go odebrać przed wyznaczoną wizytą? Czy lekarz po wizycie ma obowiązek mi go zwrócić czy zachować u siebie w karcie?

2015-12-13

Jeśli pieniądze z podwyżki nie zostaną dane w całości pielęgniarce zatrudnionej tylko innemu personelowi, jakie z tego powodu będzie ponosił konsekwencje pracodawca.

2015-12-12

Czy dziecku ze zdiagnozowaną moczówką prostą nerkową należą się bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom i rotawirusom?

2015-12-12

Witam. Chcialbym uzyskac informacje na temat zwrotow za rehabilitacje po za miejscem zamieszkania , czy istnieje wogole takie cos ?? Rehabilitacj bedzie dotyczyla wzroku i zaczyna sie 5 lutego .

2015-12-11

Witam! Lekarz rodzinny wydał mi skierowanie do specjalisty. Ile czasu ważne jest to skierowanie od momentu wydania - czyli w ciągu jakiego czasu trzeba się zgłosić do specjalisty/rejestracji ze skierowaniem?

2015-12-11

Mam uprzejme pytanie ,czy w /z z wyjazdem do pracy na 1 -m-c moge przesunac termin juz wyznaczony przez NFZ,jesli tak, to jak udokumentowac jesli jeszcze nie mam umowy? Drugie pyt.czy jesli bylaby odpow.pozytywna o przesunieciu terminu to czy NFZ wyznaczy to samo uzdrowisko?Pozdrawiam.

2015-12-11

Od kilku lat otrzymuję receptę na Euthyrox - lek związany z chorą tarczycą. Moje pytanie brzmi następująco: czy muszę w każdym kolejnym mijającym roku dostarczać zaświadczenie od endokrynologa lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej, by lekarz rodzinny miał prawo wystawiać mi recepty? Zapisy na wizytę do endokrynologa - przy szpitalu miejskim, gdzie się leczę - to rok oczekiwania na spotkanie z endokrynologiem. Ostatnio czekałam rok na wizytę i po roku czekania w dniu wizyty z przyczyn osobistych (śmierć w rodzinie) nie zgłosiłam się w przychodni. Po kilku dniach, gdy zgłosiłam się do rejestracji zaproponowano mi znowu bardzo długi termin wizyty u endokrynologa. Kto w takim przypadku może wypisać mi receptę na kończący się lek: lekarz rodzinny (straciło ważność moje skierowanie od endokrynologa), czy może endokrynolog ( ale czas oczekiwania na wizytę u niego, to brak recepty na lek od lekarza rodzinnego. ) Z poważaniem Jadwiga

2015-12-10

Dziękuję za odpowiedź odnośnie szczepionki przeciw tężcowi. Proszę o informację co mogę uczynić (gdzie skierować skargę) oraz co zrobić jeśli w przyszłości placówka zażąda zakupienia zastrzyku, gdzie interweniować? Dziękuję

2015-12-10

Jak dlugo oczekuje sie na wznowienie uprawnien administratora do pracy z eWUŚ?

2015-12-10

Leczę się w przychodni urologicznej od 2012r a ostatnią wizytę miałem we wrześniu tego roku na następną wizytę zapisano mnie na maj 2016r i zażądano nowego skierowania. Pytanie czy to jest właściwe działanie przychodni.

2015-12-10

Nie pamietam hasla do logowania pryey strone nfy.gov do portalu ewus .Jak z tego wybrnąć?

2015-12-10

gdzie mogę usunąć żylaki z konczyny dolnej na NFZ? Czy szpital Jantar ma kontrakt NFZ na takie zabiegi?

2015-12-09

Czy lekarz który wydał skierowanie na operację zaćmy ma obowiązek sprawowania kontroli pooperacyjnej.

2015-12-09

Proszę o informację czy jest to normalna procedura, że pacjent (po wypadku) lub jego rodzina muszą sami zabezpieczyć szczepionkę przeciw tężcowi przed wykonaniem zabiegu w szpitalu.

2015-12-09

Wracając do pytania odnośnie niezrealizowanych skierowań i ich odsyłania pacjentom, czy jest jakaś podstawa prawna która to nakazuje? i kto ma ponosić koszty za wysyłanie listów?

2015-12-09

Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?

2015-12-09

Witam. W lipcu br.zrealizowalam zlecenie na jeden aparat sluchowy,gdzie byly zapisane dwa na jednym zleceniu. Zatwierdzone przez NFZ.Mam pytanie odnosnie drugiego aparatu,realizacji.Czy musze w tym roku uzyskac nastepne zlecenie i wyslac do NFZ ,mam wizyteu laryngolog dopiero w styczniu.Wczesniej trudno sie dostac i czy musi byc ta sama pani doktor do wypisania zlecenia?Dziekuje za odpowiedz.

2015-12-09

Czy zastrzyk do oka AVASTIN jest lub będzie refundowanych przez nfz w 2016 r?

2015-12-09

Dzień dobry. Chciałam zapytać jak wygląda zapewnienie dializ osobie która trafiła do hospicjum? Kto ustala ośrodek dializ? Dziękuję

2015-12-09

Witam, chciałabym się dowiedzieć po jakim czasie od powrtotu z sanatorium ( wróciłam w czerwcu tego roku) mozna złożyć nowy wniosek i jaki jest okres oczekiwania na chwilę obecną. Pozdrawiam Danuta

2015-12-09

Jak zmienić termin leczenia senatoryjnego.

2015-12-08

Witam. Czy jeśli pacjent posiada w szczęce tylko ząb 18, to czy w rozliczeniu świadczeń protetycznym wpisuję na NFZ ,, Proteza całkowita górna’’ czy ,, Proteza częściowa w zakresie większym niż 8 brakujących zębów’’ ? Dziękuję za odpowiedź..

2015-12-08

Nie mam ukończonych 18 lat nie mieszkam z rodzicami ponieważ się mnie wyrzekli i mam skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa z powodu problemów z chodzeniem itp czy mogą mi odmówić ? Jeśli będzie ze mną osoba dorosła ale nie rodzic

2015-12-08

Dzień dobry. W październiku otrzymałam zaroszenie na bezpłatną cytologię. Byłam ubezpieczona przy mamie, jako uczeń szkoły policealnej. Pod koniec października pracowałam 4 dni na umowie zlecenie, gdzie pracodawca odprowadził składki zdrowotne. Tydzień temu skorzystałam z zaproszenia wykonania badania. Tam pani pielęgniarka sprawdzała mnie w systemie eWUŚ i nie miała zastrzeżeń, więc badania zostały wykonane. Cztery dni później udałam się po odebranie wyników wymazu, i dowiedziałam się, że jednak nie jestem ubezpieczona. Po telefonie do ZUS okazało się, że ubezpieczenie zostało zawieszone. W ten sam dzień udałam się do Urzędu Pracy zarejestrować się, aby mieć juz pewne ubezpieczenie. Czy mogę sie spodziewać, że będę musiała zapłacić za wykonane badania ginekologiczne ? Proszę o odpowiedź.

2015-12-08

Witam. Co należy zrobić ze skierowaniem pacjenta który nie zgłosił się na wizytę pierwszorazową? czy należy je przechowywać, jak tak to ile, lub czy można je zniszczyć?

2015-12-08

dokument E 106 mam wziąć w bholandii i po przyjedzie do polski mam sie zaresjtrowazeniac w celu leczemnia w polsce

2015-12-08

czy jest ile wynosi skaldka na jaki okresmozliwosc dowbrowlnego ubezpieczenia zdrowotnego i

2015-12-08

Czy lekarz może mnie poinformować o wyniku badań przez telefon jeżeli wyniki beda dobre?

2015-12-08

Witam. Dostałam zlecenie od lekarza POZ na postawienie baniek przez pielęgniarkę POZ, natomiast pielęgniarka u której mam złożoną deklarację powiedziała,że taki zabieg nie jest refundowany przez NFZ i może być wykonany jedynie odpłatnie. Proszę o odpowiedź czy uzyskane informacje są zgodne z prawdą, ewentualnie proszę o podstawę prawną.

2015-12-08

Wiec majac skierowanie z poradni ortopedycznej z Pisza z 2012 roku moge zrobic rezonans na koszt nfz.Oczywisci poradnia nie jest prywatna.

2015-12-08

Witam. Czy niewykorzystane skierowanie na rezonans kregoslupa moge wykorzystac teraz poprosic lekarza o odnowienie bo zrobilem wtedy prywatnie gdyz zbyt dlugo mialbym czekac. Oraz czy za skierowanie od lekarza prywatnego bede musial zaplacic za rezonans.Jestem po dwoch operacjach i dalej w trakcieleczenia ale wlasnie jezdze z powodu kolejek do prywatnego lekarza. Czy to ze jestem na rencie tez ma jakis wplyw na to

2015-12-08

wyjezdzam do Holandii a chcialbym sie leczyc w polsce, jakie dokumenty musze wziac zeby w polsce sie leczyc, a w holandii pracowac

2015-12-08

Witam, chciałbym zapytać czy w przypadku rozliczania świadczeń w ramach pakietu onkologicznego (DiLO) u pacjenta z podejrzeniem nowotworu gruczołu krokowego kilka wizyt / badań (w etapie wstępnym) będzie zapłacone tylko raz w ramach ryczałtu? Chodzi mi tutaj o to że nie posiadamy wszystkich sprzętów w naszej poradni urologicznej i pacjent musi mieć wykonane USG, badanie diagnostyczne PSA oraz biopsje (procedura ICD-9 o kodzie 60.111). No i teraz przy skompletowaniu wszystkich wyników stawiamy diagnozę potwierdzającą nowotwór. Rozumiem to że pacjent jest kierowany na etap pogłębiony ale sama biopsja jest wyceniana w AOS na 70pkt a w pakiecie onkologicznym etap wstępny w kierunku wykrywania nowotworu gruczołu krokowego wyceniono na 59pkt (kod 5.32.00.0000011). A więc jeśli w przypadku tych 3 wizyt (czy też 2) można tylko raz wykazać etap wstępny do rozliczenia to NIGDY te badania w tej wycenie się nie zwrócą przychodni i ZAWSZE będą przynosić straty. To samo z tomokomputerem i scyntygrafią w etapie pogłębionym. Czy na 100% te badania się wykazuje tylko raz w ramach karty DiLO? Czy np. mogę kierować do innej placówki na biopsję i tam ją rozliczą w ramach kontraktu AOS?

2015-12-07

endoproteza stawu biodrowego

2015-12-07

Jak długo jest ważna recepta na szczepionkę allergovit?

2015-12-07

jak powinno wyglądać badanie emg nerwu miedzykostnego tylnego

2015-12-07

Dzień dobry.Chciałabym dowiedziec sie czy jeżeli na wizycie u lekarza ginekologa nie jest to wizyta prywatna ,ale na NFZ poprosze o wypisanie na skierowanie na nw.badania bezpłatnie lekarz może mi takiego skierowania odmówic ? chodzi o badania oznaczenia poziomu hormonów: estradiol,progesteron,FSH,LH,prolaktyna,17OH progesteron,testosteron, DHEA SO4 . Drugie pytanie dotyczy czy lekarz ginekolog ma prawo na wizycie na NFZ żądac ode mnie zapłaty za wykonane badanie tj. wymaz czystości pochwy .Ponieważ ginekolog u której lecze się na FNZ zażądała zapłaty w wysokości 30 zl.za wymaz czystości pochwy o który poprosiła m. Bardzo zależy mi na uzyskaniu dokładnej odpowiedzi czy wyżej wymienione badania moge wykonac bezpłatnie na wizycie na NFZ. Z góry serdecznie dziękuje

2015-12-07

Witam, zwracam się z pytaniem czy leki na leczenie tarczycy może przepisać lekarz poz tylko na podst wyników badań? Czy nie powinien tego zrobić endokrynolog?

2015-12-07

Wg serwisu kolejki w województwie działa tylko jeden wenerolog i to w Ostródzie. Czy faktycznie tak jest, czy to może błąd w wykazie?

2015-12-07

leczenie sanatoryjne

2015-12-07

aparaty tlenowe

2015-12-07

dostałam skierowanie od chirurga na USG pachwin,w prawej mam guzek okrągły a w lewej podłużny, chirurg uważa że to włókniak Na usg lekarz powiedział mi tylko, że węzłów chłonnych nie mam powiększonych a dalsze postępowanie należy do lekarza prowadzącego. na USG nie otrzymałam wyników, lekarz powiedział mi, że wyniki zostaną przesłane do poradni chirurgicznej Co teraz robić? Nie otrzymałam żadnych wskazówek odnośnie dalszego postępowania.. czy sama powinnam się zgłosić do chirurga? czy on powinien do mnie zatelefonowac odnośnie wyników? czy jeżeli wszystko będzie ok wystarczy rozmowa telefoniczna? czy konieczna bedzie dalsza wizyta u chirurga? czy ja sama powinnam odebrać wyniki czy chirurg moze je sam odebrac?

2015-12-06

Po operacji mam pozostawione śruby w nodze. Wybieram się za granicę samolotem. Kto powinien mi wystawić zaświadczenie , że te śruby są w mojej nodze.

2015-12-06

Co z listą oczekujących na skierowania do sanatorium - strona nie działa?

2015-12-06

Witam , jestem niepełnosprawna połowicznie ,po pęknięciu tętniaka, mam tylko jedno pytanie co z nami będzie,jak zlikwidują nfz, u kogo będę mogła ubiegać się o sanatorium

2015-12-06

Witam. Jestem lekarzem stomatologiem posiadającym umowę z NFZ. Ostatnio wykonałam pacjentowi protezę częściową w ramach NFZ . Niestety została ona odrzucona. W raporcie zwrotnym dostałam komunikat : ŚWIADCZENIE STOMATOLOGICZNE WYKONANE PRZY WCZEŚNIEJSZYM ROZLICZENIU ŚWIADCZENIA WYKLUCZAJACEGO 513002331040, Stan faktyczny jest taki, że pacjent posiada własne zęby i proteza częściowa jak najbardziej mu przysługuje. Wiem, że błąd wynika z winy poprzedniego stomatologa. W jaki sposób NFZ ma zamiar rozliczyć faktyczną usługę? Od razu informuję, że nie ma możliwośći nawiązania kontaktu z poprzednim stomatologiem, który wykonał błędnie protezę, gdyż zlikwidował swój gabinet i jest poza zasięgiem? Dziękuję za udzielenie informacji.

2015-12-06

Czy możemy zamknąć przychodnię specjalistyczną 24.12.2015r odbierając dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Czy nie naruszy to warunków NFZ.

2015-12-06

Witam, ile czasu mam na oddanie karty zdrowia do lekarza rodzinnego?

2015-12-06

Od którego roku prowadzony jest czasokreswykonania protezy zębowej

2015-12-05

Uszkodziam reke, upadlam na szybe w drzwiach, przecieta tetnica, po zaopatrzeniu w szpitalu, ze wzgledu na paskudne warunki tam panujace wypisalam sie na wlasne zadani, czy moge ubiegac sie o odszkodowanie?

2015-12-05

refundacja leków wdowie po kombatancie

2015-12-05

Czy w Olsztynie lub woj.warmiNsko-mazurskim jest szpital ,który wykonuje zabieg zmiejszenia piersi i co trzeba zrobic żeby zabieg był refundowany

2015-12-04

czy w szpitalu mozna miec telefon i korzystac z niego

2015-12-04

dane statystyczne

2015-12-04

od 26 lat nie mam jednego płata tarczycy,musze przyjmowac eutyrokx,ostatnia wizyta u endokrynologa nie otrzymała zaswidaczenia dla rodzinnej bo nie zmienia dozoawnia leku i nie trzeba,rodzinna nie chce mi dac recepty bo nie mam aktualnego zaswiadczenia -kto ma racje??

2015-12-04

czy wypisujac recepte na antybiotyk 1 opakowanie musi byc podane dawkowanie

2015-12-04

Jak długo ważne jest skierowanie do szpitala na zabieg?

2015-12-04

Całość się odbywa na NFZ.. chirurg skierował mnie na badanie usg do pracowni. w pracowni usg nie otrzymałam wyników tylko lekarz powiedział, że je wysle do poradni chirurgicznej.. Ja nie otrzymałam żadnych wyników. Czy powinnam sama sie zgłosić do chirurga czy on powinien mnie poinformować o wynikach badan?

2015-12-03

W końcu sierpnia wróciłem z leczenie uzdrowiskowego(sanatorium)zabiegi bardzo mi ulżyły jednak bóle wracają.Kiedy mogę złożyć wniosek o następne leczenie sanatoryjne by móc ponownie skorzystać z zabiegów

2015-12-03

Witam. Czy osoba ubezpieczona przebywająca na zasiłku chorobowym, a wkrótce na zasiłku macierzyńskim zmieniająca miejsce zamieszkania na jedno z państw UE moze ubiegać sie o wydanie formularza s1? Na jaki okres zostanie wydany formularz s1?

2015-12-03

Ile razy mozna przesunac termin na badanie tomografii. Chcialam przeniesc termin wizyty ale recepcjonistka powiedziala ze przenosilam juz 3 razyz powodow zdrowotnych i wiecej razy nie moze bo nfz tego nie uzna, a jak nie przyjde na ta wizyte to skierowanie bedzie niewazne.

2015-12-03

Witam,mam opłacone składki za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ZUS przez 3 miesiące. Nastąpiła przerwa w płaceniu składek czy mogę kontynuować to ubezpieczenie spłacając zaległości czy muszę od nowa podpisać umowę?

2015-12-03

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Pacjent z owrzodzeniami podudzi, pielęgniarka opieki długoterminowej domowej przychodzi do pacjenta 6 -7 razy w tygodniu od 3 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach są to wizyty dwa razy dziennie. Pielęgniarka opieki długoterminowej domowej domowej ma współpracować z pielęgniarką środowiskową do której pacjent jest zapisany. Czy w takiej sytuacji, pielęgniarka środowiska powinna przychodzić np. 1-2 razy w tygodniu na zmianę opatrunku w ramach opieki nad wspólnym pacjentem? Wówczas wizyt pielęgniarki opieki długoterminowej będzie w tygodniu od 4-5 lub w razie potrzeby więcej. Czy są akty prawne, które w bardziej szczegółowy sposób regulują współprace pielęgniarki opieki długoterminowej domowej z pielęgniarką środowiskową. Dziękuję za odpowiedź.

2015-12-03

Witam, czy lekarz rodzinny POZ może wystawić skierowanie na tomograf lub rezonans głowy?

2015-12-03

Mieszkam za granicą na terenie UE z dzieckiem. Tutaj pracuję. Dziecko jest ubezpieczone przy ojcu, który mieszka i pracuje w Polsce. Jakie dokładni dokumenty muszę uzyskać, aby dziecko miało ubezpieczenie w tym kraju.

2015-12-02

Czy w opiece psychiatrycznej i leczenia uzależnień, w zakresie świadczenia dzienne leczenia uzależnień, powinno się wymagać skierowań od Pacjentów?

2015-12-02

Dzień dobry, chciałabym zapytać czy po operacji wstawienia endoprotezy stawu biodrowego pacjent powinien zostać skierowany na rehabilitację do ośrodka, jeśli nie to w jaki sposób przysługuje rehabilitacja?

2015-12-02

Dzień dobry,moje pytanie jest następujące,oczekuję w kolejce na miejsce w sanatorium (mam numer ponad 11000),czy jest możliwe przyspieszenie oczekiwania ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia?Nadmieniam ,że jestem po operacji kręgosłupa szyjnego a teraz pojawił się problem z kręgosłupem lędżwiowym,w marcu będę miała RM .Dziękuję,pozdrawiam i zyczę dobrego dnia

2015-12-02

Skład leku robionego jest naniesiony na recepcie za pomocą pieczątki a dalej dawkowanie i odpłatność - R dopisane jest przez lekarza długopisem (dane pacj. i data tym samym charakterem pisma). Czy lekarz powinien podstęplować się dodatkowo w miejscu gdzie jest i długopis i pieczątka?

2015-12-01

Czy oprócz szeregu praw pacjent ma obowiązki i czy jest to w jakiś sposób prawnie usankcjonowane? (Mam tu na myśli obowiązki tj. np. poinformowanie o nieobecności na zaplanowanej wizycie lekarskiej czy na zabiegach rehabilitacyjnych)

2015-12-01

Jak dlugo czeka sie na zabieg ablacji w WSS w Olsztynie?

2015-12-01

Dziękuję za odpowiedź dotyczącą sporządzania przez NFZ raportów deklaracji nieuznanych. Jednakże, po przeanalizowaniu raportów, zauważam że dochodzi do sytuacji, w których pacjent XX jest ubezpieczony w październiku, natomiast został wykazany jako nieubezpieczony w raporcie deklaracji nieuznanych w listopadzie. W dniu 30.11.2015 pacjent XX został sprawdzony w Ewuś i na ten dzień i dzień i późniejszy wykazywany jest przez Ewuś jako ubezpieczony. I moje pytanie - jak to jest możliwe, że pacjent w trakcie weryfikacji przez NFZ akurat w tym czwartym tygodniu miesiąca jest wykazywany jako nieubezpieczony ?

2015-12-01

Bardzo prosze o pomoc co mam zrobic kupilem aparat do bezdechu sennego doplacilem 510 zl i okazalo sie ze nie moge korzystać bo maska jest za mala bylem w sklepie i powiedziano mi ze to najwieksza i proponowano kupic za 650zl druga ale mnie nie stac na taki wydatek nf mi do finansowal do aparatu ktory bedzie nie uzywany kupowalem na ul zolnierskiej

2015-12-01

W odpowiedzi z dnia 2015-11-27 piszą Państwo "Nie kontraktujemy poradni pediatrycznej.". W serwisie z kolejkami okazuje się, że taka poradnia jest zakontraktowana. Proszę o wyjaśnienie.

2015-12-01

Witam, Czy zakład Radioterapii z oddziałem Radioterapii włącznie może przyjąć od pacjenta skierowanie od lekarza ogólnego? Czy lekarzem kierującym nie musi być lekarz-specjalista? Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-12-01

Witam, mam pytanie, ile razy w roku moge zmienic przychodnie? 2 czy 3 razy a potem placi sie 80 pln.

2015-12-01

Czy w Pasłęku jest ortopeda?

2015-12-01

Witam1 Mam wyznaczona biopsję tarczycy na 10.12.2015r. Jakie dokumenty mam zabrać ze sobą?

2015-11-30

Chciałabym dowiedzieć się co się dzieje z kolejką do sanatorium. Ostatnio zamiast zmniejszać się zaczyna się wydłużać. Jak tak dalej będzie nigdy z mężem nie wyjedziemy na leczenie.

2015-11-30

Dzień dobry. Leczę się przewlekle na niedoczynność tarczycy już od 6 lat, czy co roku muszę dostarczać mojemu lekarzowi rodzinnemu informację od lekarza specjalisty?

2015-11-30

Operacje stawu biodrowego (endoproteza) miała 16 lat temu, od dwóch tygodni boli mnie noga w stawie biodrowym, kręgosłup, co utrudnia chodzenie itd. (obecnie chodzę o kulach bo bol jest nie do wytrzymania). Podejrzewano rwę kulszową, po zrobieniu zdjęcia rtg lekarz ortopeda stwierdził, że wytarła się panewka i należy przeprowadzić operacje. Poinformował mnie również, że operacja może zostać wykonana tylko w tym szpitalu, w którym miałam robiony zabieg 16 lat temu. Czy w innym szpitalu nie może zostać przeprowadzony zabieg wymiany panewki? W szpitalu w którym przeprowadzany miałam zabieg 16 lat temu kolejki do takiego zabiegu są strasznie długie. Czy mogę zapisać się na zabieg w innym szpitali?

2015-11-30

Mam pytanie odnośnie kolejki oczekujących do fizjoterapii ambulatoryjnej – obowiązuje zasada, że na podstawie jednego skierowania, pacjent może się wpisać tylko i wyłącznie na jedną listę oczekujących. Czy w takim razie można jednego pacjenta wpisać do kolejki kilka razy, gdy przynosi np. 2 lub 3 skierowania od różnych lekarzy z wpisanym tym samym rozpoznaniem np. zwyrodnienie kręgosłupa? Czy można umieścić pacjenta kilka razy ale tylko wówczas, gdy skierowania dotyczą innych problemów zdrowotnych. Bardzo proszę o wskazanie podstawy prawnej do sporządzenia informacji dla rejestracji. Dziękuję za pomoc.

2015-11-30

W dniu 18-11-2015 wysłałem do Państwa pytanie odnośnie mojego skierowania na leczenie uzdrowiskowe.Ale nadal nie rozumiem dlaczego cofam się w kolejce obecnie z pozycji 257 na 268.Proszę o podanie kontaktu e-milowego do Dyrektora Państwa Oddziału.

2015-11-30

Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób odbywa się weryfikacja uprawnień pacjenta do korzystania z bezpłatnych świadczeń. Kiedy ZUS przekazuje informacje do NFZ i kiedy NFZ sporządza raporty deklaracji nieuznanych

2015-11-30

Pod jaki adres wysłać recepte do podbicia żeby miec refundowane szkła dla dziecka?

2015-11-29

Czy lekarz rodzinny, aby mógł mi wypisać receptę na leki kardiologiczne, musi mieć dostarczoną informację od kardiologa jakie leki biorę?

2015-11-29

Moja mama Teresa Krzewska(76 lat, emerytka) była leczona w Austrii, w obecnej chwili otrzymała z Austrii ze Szpitala pismo w którym Szpitalwystawił rachunek na kwotę 360 euro. Mam pytanie czy otrzymane pismo należy dostarczyć do NFZ który opłaci wizytę lekarską?

2015-11-29

Witam. Mój tato miał amputowaną kończynę dolną. Staram sie o uzyskanie skierowania na oddział rehabilitacyjny. Czy skierowanie na oddział może wypisać chirurg, lub lekarz rodzinny?

2015-11-28

Lekarz radiolog wykonujący USG polecił w opisie przeprowadzenie badania TK. Czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na takie badanie?

2015-11-27

Czy leczenie osoczem bogato płytkowym jest w naszym województwie refundowane?

2015-11-27

czy pielęgniarka może pisać kody icd 9 10

2015-11-27

Witam serdecznie. Mam problem z otrzymaniem skierowania na USG tarczycy - od 24 listopada 2014 roku jestem pacjentką Poradni Endokrynologicznej (dr Urszula Gajda Urbańska) w Biskupcu. Na pierwszej wizycie otrzymałam skierowanie na USG tarczycy, podczas którego wykryto kilka niewielkich guzków.Na następnej wizycie pani doktor Urbańska skierowała mnie na biopsję tarczycy, która wykazała, że zmiany są łagodne typu II. W lutym 2015 roku, po odczytaniu wyników biopsji Pani doktor kazała mi się zapisać do niej na wizytę za rok (12 stycznia 2016 roku),informując jednocześnie o wykonaniu następnego badania USG tarczycy, ale po skierowanie wysłała mnie do lekarza rodzinnego. Dzisiaj podczas wizyty lekarz rodzinny nie wydał mi takiego skierowania informując mnie, że według Dziennika Ustaw nie ma takiego prawa,i odesłał mnie do doktor Urbańskiej, która według niego stosuje "spychologię" - bo to ona powinna takie skierowanie wydać ........I tak po prawie roku czekania zostałam z niczym.Czy potrafi mi Pani odpowiedzieć,kto ma rację? Kto powinien w tej sytuacji wydać mi skierowanie na USG tarczycy? Dziękuję.

2015-11-27

Wiem na czym polega ten formularz E106DE a nie ma innej możliwości żeby pójść do lekarza nie robić zamętu i papierkowej pracy państwu. I jeszcze jedno pytanie jadę z 3 letnim synem czy jak by on zachorował to będę musiała zapłacić za leczenie jego jak nie zarejestruje tego formularza?

2015-11-27

Witam. Gdzie zgłosić skargę na szpital, do którego jadę z problemami serca, a oni wypuszczają mnie po godzinie i nie zrobili żadnych badań.

2015-11-27

Kiedy z dzieckiem iść do poradni pediatrycznej a kiedy do lekarza POZ? Czy do poradni pediatrycznej wymagane jest skierowanie?

2015-11-27

Czy są jakieś ograniczenia godzinowe dotyczące pobytu pacjenta na oddziale w szpitalu? jeśli np. pacjent przebywał na oddziale pół godziny to czy możemy go rozliczyć z NFZ czy wogóle wygeneruje się nam grupa?

2015-11-27

Zanim obywatel Ukrainy uzyska pesel, jak go rozliczyć w poz? Składki płaci, czy nfz może wydać tymczasowy dokument uprawniający do świadczeń, a Rosjanie w nagłych zachorowania, proszę o poradę

2015-11-27

Mam pytanie,czy jak dostałam skierowanie do neurologa czy dostanę skierowanie do szpitala aby leżeć na badania?

2015-11-26

Dzień dobry. Chciałam zapytać czy to prawda, że w okresie kiedy korzystam z rehabilitacji nie mogę wykonać ustalonego 8 miesięcy wcześniej badania gastroskopii. Pani rehabilitantka powiedział, że będę miała problemy ze strony NFZ.

2015-11-26

Otrzymałam skierowanie na leczenie uzdrowiskowe od reumatologa z Białegostoku, u którego leczę reumatoidalne zapalenie stawów. Jestem mieszkanką Ełku. Gdzie powinnam wysłać to skierowanie?

2015-11-26

Jak można sprawdzić wskaźnik wykonania badań (dla poz) ? Nie chodzi o nowotwory - jak państwo odpisaliście, tylko wskaźniki wykonania badań WWBD - jest nawet zakładka na SZOI ale nie można niczego sprawdzić.

2015-11-26

Konkretnie chodzi o kod procedury ICD 9 upust krwi. Dotyczy hospitalizacji

2015-11-26

Gdzie mogę zgłosić skargę o niewłaściwym czasie pracy przychodni i w jakiej formie?

2015-11-26

Czy skierowanie wystawione przez lekarza diabetologa do dermatologa jest traktowane tak samo jak skierowanie od rodzinnego lekarza ?

2015-11-26

Jaka jest procedura ICD-9, Upust krwi, przy rozpoznaniu ICD 10 Czerwienica wtórna.

2015-11-26

Bardzo proszę o informację. Jeżeli pacjent świeci w ewuś na czerwono to czy gdzieś w jakimś rozporządzeniu jest napisane ile razy może złożyc oświadczenie w rejetracji. Bo słyszałam że raz a potem musi już okazywać dokument ubezpieczenia.pozdrawiam

2015-11-26

Czy w Olsztynie jest wykonywane badanie PET i jak długo trzeba na nie czekać ?

2015-11-25

Korzystałam z usług NFZ, nie płacąc składek, bo byłam przekonana, że płaci ich PUP, a okazało się, że jestem wyrejestrowana. Jakie konsekwencje mi mogą grozić?

2015-11-25

Przebywam w Niemczech i mam tu ubezpieczenie czy mogę pójść jedno razowo na wizyte lekarską na kasę chorych w Polsce jak tak to jakie dokumęty potrzebuje z tutejszej kasy chorych.

2015-11-25

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty?

2015-11-25

Jaki dokument powinien posiadać pacjent, który notorycznie ubiega się o przyjęcie poza wszelką kolejnością robiąc awantury przy rejestracji? Podaje się za kombatanta (62lata) i przedstawia jedynie zaświadczenie wydane w 1995r. przez Urząd do Spraw Kombatantów.

2015-11-25

Witam czy lekarz rodzinny ma prawo odmówić powtórzenia leków stałych antykoncepcyjnych?ponieważ jest to sprzeczne z jego swiatopoglądem.

2015-11-25

Na jakie badania może skierować endokrynolog? Czy jest jakaś lista(spis) tych badań?

2015-11-24

Jaki dokument musi mieć obywatel Ukrainy , którychcezadeklarowaćsiędo poz, niema pesel, pracuje legalnie Polsce-składki odprowadzapracodawca,roli cenie o koordynacji odpada,spoza gminy sąsiadujące odpada, na 11 odpada, deklaracji bez pesel system nieprzyjmuje- proszę o podpowiedź jak czy ma mieć z nfz jakiś dokument, co takiemu pacjentowi poradzić

2015-11-24

Czy na schorzenie icd 10: N31 przysługują refundowane pieluchomajtki?

2015-11-24

Gdzie można sprawdzić wskaźnik wykonania badań (dla poz) ? Na SZOI w zakładce niczego nie można sprawdzić!

2015-11-24

Zadawałam już 2 razy pytanie odnośnie Oświadczenia ewus. Proszę o odpowiedz.

2015-11-24

CZY LEKARZ OKULISTA, MOZE ODMÓWIĆ PACJENTOWI WIZYTY ZE WZGLĘDU, ŻE MIAL OPERACJE W INNYM MIEŚCIE?

2015-11-24

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

2015-11-24

Czy choroba o podłożu psychicznym dyskwalifikuje do pobytu w sanatorium?

2015-11-24

Witam.Chciałam bym iść na wizytę do lekarza lecz mam ubezpieczenie w Niemczech jaki druk muszę wziąść z tutejszej kasy żeby mnie przyjęto na kase chorych pozdrawiam

2015-11-24

Otrzymałem zlecenie na szkła okularowe u okulisty.Proszę o adres mojego NFZ jestem z miasta Pisz żeby potwierdzić zlecenie.Jeżeli mój NFZ jest W Olsztynie to proszę o adres na jaki mam wysłać zlecenie i paragon od świadczeniodawcy (optyka)

2015-11-24

Po skreśleniu z listy bezrobotnych zarejestrowanych w PUP Elbląg jestem ubezpieczona w MOPS, ale niestety mój 5-letni syn nie jest objęty tym ubezpieczeniem i stąd pojawiają się problemy przy wizycie u lekarza rodzinnego. Panie z Mops powołują się na nieznaną mi ustawę o tym, że małoletnie dzieci objęte są ustawowo ubezpieczeniem. co mam z tym zrobić?

2015-11-24

Otrzymałam skierowanie na badanie GDX od lekarza okulisty u którego byłam w ramach NFZ. Specjalista nie mógł wykonać tego badania w swojej poradni. Czy jest możliwość wykonania takiego badania w innej poradni okulistycznej w ramach NFZ (jeśli skierowanie jest w ramach NFZ)?

2015-11-24

Witam, jak rozliczyć pacjenta - obcokrajowca, który nie posiada nr PESEL a zgłosił się do lekarza specjalisty?

2015-11-24

Czy chorzy na SM w Polsce leczeni są Tecfiderą czy ten lek jest refundowany?

2015-11-23

Dzień dobry Proszę mi napisać do której godziny można się zalogować do systemu SIMP

2015-11-23

Czy lekarz mający indywidualną praktykę lekarską poz pracujący na kontrakcie z NFZ może zatrudnić pielęgniarkę na umowę o pracę?

2015-11-23

Jeżeli pacjent pierwszorazowy zgłosił się do okulisty ze skierowaniem od diabetologa, to na kolejną wizytę też musi mieć skierowanie od tego lekarza, mimo iż nie minęły 2 lata od ostatniej wizyty? Czy mimo wystawionego skierowania od diabetologa przy dalszej kontynuacji leczenia potrzebne jest skierowanie od lek. POZu

2015-11-23

rachunek pielęgniarki

2015-11-23

Z WKU wysłano mnie po zaświadczenie od rodzinnego przed testami sprawnościowymi - spotkała mnie odmowa. Kto ma rację ?

2015-11-23

Jak długa jest kolejka do sanatorium, chorzenie kręgosłupa

2015-11-23

Czy, będąc w ciąży, można chodzić na wizyty do dwóch lekarzy ginekologów mających umowę z NFZ? Do lekarki, do której mam zaufanie i nie chcę zrezygnować z prowadzenia u niej ciąży, są długie terminy, umówioną wizytę mam dopiero za 3 tygodnie, a pojawiły się u mnie dolegliwości, które chciałabym skonsultować jak najszybciej. W innej przychodni mogę zostać przyjęta z dnia na dzień, ale powiedziano mi, że tam musiałabym również założyć kartę ciąży. Na wizycie u drugiego lekarza na pewno nie brałabym skierowań na takie same badania na NFZ (jak zrobione już wcześniej w pierwszej przychodni dot. zakładania karty ciąży), ale ta dodatkowa wizyta wiązałaby się pewnie z wykonaniem USG i ewentualnie wystawieniem zwolnienia. Czy nie ma przeszkód prawnych, aby „prowadzić ciążę” jednocześnie u dwóch lekarzy ginekologów?

2015-11-23

jak zalogować się ,żeby sprawdzić kolejkę do sanatorium, podanie nr nic nie daje,bo pojawia się do przepisania obrazek, nie wiadomo gdzie go przepisać

2015-11-21

Jak znalezc liste oczekujacych do sanatorium dla doroslych

2015-11-21

trychologia

2015-11-21

Witam jak otrzymać dofinansowanie do szkieł korekcyjnych, mieszkam w mieście Pisz.Otrzymałem zlecenie od okulisty na szkła korekcyjne ,kupiłem okulary w optyku ,jak dalej postępować żeby otrzymać dopłatę?

2015-11-20

Witam Proszę o informację czy niniejsze badania są refundowane przez NFZ i bezpłatne po uzyskaniu skierowania od lekarza ginekologa w ramach wizyty na NFZ: AMH; Inhibina B; białko wiążące hormony płciowe(SHBG); Estradiol (E2); Hormon folikulotropowy (FSH); Hormon luteinizujący (LH); anty-TPO; Siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-SO4); MTC; TST; TSH.

2015-11-20

Proszę o listę sklepów medycznych i aptek prowadzacych sprzedaż refundowanych pieluch. Spis umożliwi wybranie optymalnego punktu odbioru pieluch ze względu na odległość od miejsca zamieszkania chorego

2015-11-20

Przeszczep macicy w Szwecji czy byłby refundowany?

2015-11-20

Witam, mam pytanie dotyczące realizacji świadczeń przez położną. Co powinna położna wpisywać w rozpoznaniu podczas wizyty z zakresu POZ, w przypadku: Wizyty w edukacji przedporodowej (Z34.0) w przypadku wizyty u noworodka tzw. patronażu (Z00.1) oraz w trakcie wizyty u matki po porodzie (Z39) Czy prawidłowo przyporządkowałem rozpoznanie w stosunku do wizyty? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-11-20

czy można zrezygnować z rehabiliatcji z pobytu szpitalnego bez żadnych konsekwencji .

2015-11-20

Gdzie najszybciej mozna byc przyjety do Endokrynologa?

2015-11-20

Gdzie w Elblągu można leczyć na NFZ osteoporozę?

2015-11-20

Witam , chciałbym sie dowiedziec odnosnie ubezpieczenia zdrowotnego. Mam 21 lat i nadal sie ucze ale posiadam ubezpieczenie niemieckie u moich rodzicow poniewaz oni mieszkaja na terenie Niemiec. Ja mieszkam w Polsce co musze zrobic zeby korzystac z opieki medycznej w Poksce na niemiecka karte. Czy moge isc bezposrednio do lekarza i wystarczy ze pokaze ta karte, czy musze gdzies to zglosic ? Dziekuje i prosze o odpowiedz bo nie wiem co mam robic?

2015-11-20

po zabiegu endoprotezy kolana zostałem skierowany na rehabilitację pobyt szpitalny całodobowy jestem obecnie na oddziale rehabilitacyjnym , czy mogę zrezygnować z tego pobytu na własne życzenie,(ze względu na brak oczekiwanej rehabilitacji ,okropnych warunków )

2015-11-20

Proszę o podanie podstawy prawnej (zarządzenie, rozporządzenie) z której wynika wymóg podpisu i pieczątki lekarza przy dopisku "pilne". Pacjenci i lekarze poz coraz częściej zarzucają iż jest to wymysł przychodni specjalistycznych.

2015-11-20

będąc na zwolnieniu korzystałam z prywatnie z rehabilitacji (miałam problemy z kręgosłupem rwa kulszowa itp) ponieważ nie bylo miejsc państwowo czy mogę się starac o zwrot kosztów za leczenie i od kogo?

2015-11-19

czy mam ubezpieczenie

2015-11-19

Witam, jeżeli mój lekarz rodzinny przyjmuje pacjentów do południa, bo taki ma grafik, i jest jedynym lekarzem w przychodni poz, to co mam zrobić jeżeli wypadnie mi nagłe zachorowanie i będę zmuszona zgłosić się do lekarza w godzinach popołudniowych, przed 18tą? Kto mi wówczas zapewnia leczenie, przecież przychodnie poz pracują do 18tej.? Czy mam czekać na nocną pomoc medyczną?

2015-11-19

Witam, gdy lekarz rodzinny odmawia wystawienia skierowania na rtg płuc, pomimo tego, że od ostatniego prześwietlenia minęło około 4 lata, to czy pacjent ma jakieś "pole manewru", co można z tym faktem zrobić? Wiem, że decyduje lekarz, ale kontrolnie raz na jakis czas chyba mozna sie przebadać.

2015-11-19

czy lekarz rodzinny moze wyznaczyć zastępstwo ponad 30 km dalej niz ten osorodek w ktorym przyjmuje pacjentow

2015-11-19

Witam! Od lekarza rodzinnego otrzymałam skierowanie do poradni ortopedycznej. Udzielono mi porady, natomiast po receptę odesłano mnie z powrotem do rodzinnego z wypisanym na karteczce lekiem, który miał być na recepcie. Czy nie może to zrobić specjalista, który to zaleca, czy muszę powtórnie stać w kolejce w Przychodni Rodzinnej? Pozdrawiam.

2015-11-19

Czy po założeniu karty DILO i przejściu etapu konsylium mam możliwość zmiany oddziału NFZ

2015-11-19

w dniu 12.11.15 wystawiono mi skierowanie do sanatorium 14-15-14105-3 byłem 257 w kolejce a dzisiaj sprawdziłem i jestem 260 jest to skierowanie poszpitalne i ze względu na pracę zależy mi na szybkiej realizacji ,ale czemu mam teraz jestem dalej w kolejce?

2015-11-18

Kontakt

2015-11-18

Czy trepanobiopsję szpiku kostnego można rozliczyć poprzez procedurę ambulatoryjną "Biopsja kości – inne kości (miednica)"? Jeśli nie, to jaką procedurą można rozliczyć trepanobiopsję szpiku kostnego?

2015-11-18

sanatoria

2015-11-18

Witam czy ginekolog może nie wydać wyników cytologi? Zmieniłam ginekologa i zostało mi odmówione wydanie wyników z cytologi od poprzedniego ginekologa.

2015-11-18

dofinansowanie do okularów

2015-11-18

Jeżeli jutro zarejestruję się na kontrolę uszkodzonego oka po wypadku wskazaną po wypadku, czy nastąpi ona w tym samym dniu?

2015-11-17

czy lekarz o sprcjalizacji rehabilitacji medycznej może wyznaczyc date rozpoczęcia rehabilitacji w ośrodku rehabilitacji dziennej?

2015-11-17

Czy lekarz z Poradni chirurgii naczyniowej może skierować pacjenta po amputacji kończyny dolnej na oddział rehabilitacyjny. Czy ma takie uprawnienia

2015-11-17

W odpowiedzi z dnia 2015-11-16 piszą Państwo, że lekarz POZ może mieć zamkniętą listę zapisów przez co nie jest możliwe zapisanie się do niego. W odpowiedzi z dnia 2015-11-03 na pytanie o ograniczenia w zapisywaniu się do lekarza POZ, odpowiadają Państwo: "Przychodnia nie ma prawa odmówić nawet jeśli ma przekroczoną listę pacjentów. Reguluje to ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.". Moim zdaniem te informacje są sprzeczne. Proszę o wyjaśnienie, która wersja jest prawdziwa.

2015-11-17

Na pytanie o zmiany w służbie zdrowia w 2016 roku piszą Państwo, że są one publikowane na stronie. Proszę o podanie linków do tych artykułów.

2015-11-17

pieluchomajtki

2015-11-17

Witam! Czy po przebytej teleradioterapii radykalnej gruczołu prostaty(skończyłem 4.11.br.)moge ubiegać się oskierowanie do sanatorium? Dziekuje.

2015-11-17

Witam, Mam pytanie odnośnie prowadzenia kolejek w Zakładzie Rehabilitacji. Cykl 10 dniowy, przykładowo pacjent zapomina i nie stawia się na pierwszy dzień zabiegowy, w kolejne dni chodzi już normalnie. Co w takim przypadku powinno stać się z kolejką? 1. Powinna zostać skreślona z przyczyną "Niezgłoszenie się przez osobę wpisaną na listę na ustalony termin udzielenia świadczenia" 2. Planowany termin powinien zostać zmieniony na dzień kolejny i następnie skreślona z tym samym dniem z powodem "Wykonanie świadczenia przez danego świadczeniodawcę" 3. Planowany termin zostaje jako pierwszy dzień zabiegowy, a skreślany jest z datą drugiego dnia z powodem "Wykonanie świadczenia przez danego świadczeniodawcę". Przypadki takie zdążają się często, więc chcielibyśmy wiedzieć co w takich przypadkach robić.

2015-11-17

oświadczenie

2015-11-17

PEG

2015-11-17

Otrzymałam skierowanie od lekarza hematologa na badanie PET. Czy w całości NFZ pokryje koszta tego badania? Dziękuję za odpowiedź.

2015-11-17

NIe działa system EWUś ok 23

2015-11-16

Piszą Państwo, że warunkiem zapisania się do lekarza POZ jest "otwarta lista pacjentów aktywnych." Proszę o informacje czym jest ta otwarta lista pacjentów i jak sprawdzić czy lekarz ją ma.

2015-11-16

soltysińska

2015-11-16

karta dilo

2015-11-16

Witam, czy ma uzasadnienie prawne wymóg dodatkowej pieczątki i podpisu lekarza przy dopisku "pilne" na skierowaniu. Coraz częściej zdarza się, że pacjenci sami dopisują "pilne", żeby szybciej dostać się do lekarza.

2015-11-16

Proszę o nr. w kolejce do sanatorium.

2015-11-16

do jakiego lekarza rodzinnego mogła bym się zapisać

2015-11-16

Witam, Proszę o przekazanie mi informacji lub rozporzadzenia o terminach wydawania dokumentacji medycznej. Ostatnio kompletowałam dokumenty mojego dziecka i mamy w celu przedstawienia na komisję lekarskie, w różnych placówkach kazano czekac mi na ich wydanie, np: 2 dni a nawet 3 tygodnie, bo powiedziane, żę to lekarz może zgodzić się na jej wydanie bądź nie. Ile czasu ma placówka na wydanie dokumentów i czy lekarz ma prawo odmówienia wydania dokumentów? dziekuję za odpowiedż i pozdrawiam

2015-11-16

Dzień dobry, uprzejmie proszę o informację jaki jest średni czas oczekiwania na założenie protezy na nogę, chodzi o protezę udową bowiem noga amputowana była powyżej kolana. Uprzejmie dziękuję za odpowiedź na maila: kasia.wieczorkiewicz@onet.eu

2015-11-16

Witam. Czy w przychodni POZ rejestracja do lekarza rodzinnego może być tylko na dany dzień, czy można również rejestrować na kolejne dni? Chodzi o to, że do mojego lekarza rodzinnego rejestracja jest czynna od 7:30 osobiście, bo telefon nie jest odbierany, a jak już łaskawie odbiorą to nie mają już numerków do żadnego lekarza na cały dzień a na następny dzień nie chcą zarejestrować. Czy mają takie prawo? Pozdrawiam

2015-11-16

Jeśli w jednej poradni przyjmuje dwóch różnych lekarzy a ja odbyłam wizytę u jednego z nich i ten lekarz zalecił wizytę kontrolną to mogę na tą wizytę umówić się do drugiego lekarza w tej poradni?

2015-11-15

gdzie jest najkrotszy okres wyczekiwania na endoproteze biodra

2015-11-15

W tym roku weszło w życie sporo zmian w publicznej służbie zdrowia. Czy na przyszły rok planowane są również jakieś niespodzianki, o których powinni wiedzieć pacjenci?

2015-11-15

Witam jakie badanie przysługują kobiecie po usunieciu macicy? Dokładnie chodzi mi o usg piersi czy mamografie ? Mam 34 lata

2015-11-15

Nie mogę zalogować się do ZIP, czy istnieje możliwośc odzyskania hasła. Aczkolwiek mam pewność, że hasło jest poprawne.

2015-11-14

czy lekarze orzecznicy na ul,Bema maja podpisana umowe z nfz bo chyba niebardzo biora pod uwage ocene zdrowia dziecka wydana przez lekarza specjaliste i chyba robia losowanie ,ktore dziecko jest chore a ktore "zupelnie"zdrowe chociaz nie jest zdrowe

2015-11-13

rtg olsztyn

2015-11-13

Modzelewska Bakun

2015-11-13

Witam, mam następujące pytanie:czy w sprawozdawczości wykonanych świadczeń do NFZ obowiązują kody ICD 10 w wersji 5 -znakowej? Czy mogę prosić o podstawę prawną w/w kwestii?

2015-11-13

rehabilitacja

2015-11-12

jakie dokumenty potrzebne sa aby otrzymac refundacje na buty dla dziecka

2015-11-12

jestem w 8 miesiacu ciąży, wczoraj z sameggo rana mąż przypalił rączke palstikowa z rondla i bardzo smierdziało w mieszkaniu, wietrzyłam 4 godziny ale po zamknięciu okien i drzwi smród został czy to szkodzi?

2015-11-11

5 który nr do sanatorium

2015-11-11

Dlaczego pokoje jednoosobowe w sanatoriach są tylko dla obcokrajowców?To my polacy płacimy składki .To my płacimy podatki! A tak jesteśmy traktowani jak na obczyźnie. Każde państwo inne dba o swojego obywatela .

2015-11-11

jakie dokumenty potrzebne sa do uzyskania dofinansowanie na obuwie ortopedyczne dla dziecka

2015-11-11

Witam! Chciałam zarejestrować dziecko 2 letnie do lekarza rodzinnego czy rejestratorka miała prawo odmówić rejestracji tłumacząc z się brakiem miejsc dziękuje.

2015-11-10

Czy pielęgniarka zatrudniona na umowę o pracę może otworzyć NZOZ u tego samego pracodawcy ?

2015-11-10

Witam, mam następujące pytanie: Czy rozpoznania chorób muszą być wpisywane do dokumentacji medycznej za pomocą kodów ICD 10 w wersji 5 -znakowej? Czy mogę prosić o podstawę prawną jasno określającą w/w kwestię?

2015-11-10

Jakie badania zleca się pacjenta w celu przygotowania go do poradni endokrynologicznej, kardiologicznej, diabetologicznej, neurologicznej?

2015-11-09

Witam. Jeśli lekarz z Poradni neurologicznej wystawia pacjentowi skierowanie na badanie rezonansu magnetycznego to kto w tej sytuacji zleca badania na mocznik i kreatyninę ( obowiązkowe do rezonansu) neurolog czy lekarz POZ ? dziękuję za udzielenie informacji.

2015-11-09

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

2015-11-09

Tak z ciekawości. Czy w ramach NFZ finansowane są jakieś ubrania (pieluchy, fartuchy) przewidziane dla kolonoskopii. Pytam bo kazano mi chodzić po pokoju zabiegowym nago (w obecności personelu) i chociaż samo badanie jest trochę krępujące, to takie paradowanie przed badaniem z pewnością stanowi jakiś wyznacznik cywilizacji (a może NFZ to nie dotyczy?). Pytam czy NFZ za to zapłacił i ktoś zapomniał, czy nie? Proszę się nie krępować w zamieszczeniu pytania na stronie, bo nie pytanie jest tu krępujące).

2015-11-09

lista oczekujących na skierowanie senatoryjne

2015-11-09

skierowania

2015-11-09

Dzień dobry, mam zapytanie odnośnie prawidłowości wystawianych zaświadczeń lekarskich i zachowania jednocześnie tajemnicy lekarskiej. Chodzi o zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Na drukach dostarczanych ze szkół pojawia się miejsce na wpisanie przez lekarza powodu takiego zwolnienia, a jednocześnie szkoły zwracają uwagę na zachowanie tajemnicy lekarskiej. Czy lekarze mogą wpisywać nazwę schorzenia, schorzenie z kodem ICD czy mogą nic nie wpisywać? Nadmienię, że są pretensje rodziców w stosunku do lekarzy o wpisywanie do takiego zaświadczenia powodu zwolnienia z zajęć. Dziękuję za odpowiedź.

2015-11-09

potrzebuje zaswiadczenia o stanie zdrowia od lekarza ,do którego jeżdze na wizyty,ale obecnie nie ma terminów,a jest mi to na juz niezbedne,czy moge jechac do niego bez umówionej wizyty,czy musi mi to wystawić czy może odmówić?

2015-11-09

Czy świadczeniodawca który wykonuje świadczenia w ramach umowy z Nfz jest zobowiązany przepisami umożliwienia rejestracji pacjentom drogą elektroniczną czy takiej konieczności nie ma, a jest to jedynie dodatkowa forma kontaktu pacjenta z placówką?

2015-11-08

Witam moje pytanie będzie dotyczyło ćwiczeń ogólnousprawniających w domu chorego a mianowicie czy mojej mamie z reumatoidalnym wielostawowym zapaleniem stawów należą się takie ćwiczenia i ile razy w ciągu roku ,dodam że jest w 2001 roku po wykonaniu endoprotezy biodrowej.

2015-11-08

Czy po zabiegu wszczepienia kości w dziąsło aby je poszerzyc przed wszczepieniem implantów zębowych należy się zwolnienie lekarskie? i czy po wszczepieniu implantów należy się zwolnienie od stomatologa?

2015-11-07

czy mozna wykupic ubezpieczenia dla dziecka i ile to kosztuje.

2015-11-07

która jestem w kolejce

2015-11-06

Witam. Jestem studentką UWM z województwa kujawsko-pomorskiego , gdzie mogę wykonać badania krwi, jakie dokumenty muszę mieć ze sobą ?

2015-11-06

Mam pytanie odnośnie realizacji druków recept w rozmiarze mniejszym niż podany w ustawie.Jeden z oddziałów szpitalnych notorycznie wypisuje leki typy Fraxiparyna lub Clexane na receptach o 1 cm mniejszych niż wymiar podany w ustawie lub drukuje je na kartce formatu a4 bez docięcia tłumacząc że tak jest ustawiony program drukujący recepty czy takie recepty będa odrzucane?

2015-11-06

Witam czy mając czynna listę pacjentów jako lekarz rodzinny mogę wyjechać do pracy za granicę nie rezygnując z tej listy a w zastępstwie czy mogę wyznaczyć i zatrudnić na umowę zlecenie innego lekarza w celu udzielania świadczeń moim pacjentom.

2015-11-06

Jak długo pacjent ma czekać na wykonanie MR jeśli lekarz neurolog wystawił zlecenie na wykonanie MR kręgosłupa lędźwiowego z trybie PILNE?

2015-11-06

Witam, dostałam skierowanie od neurologa na tomograf głowy, pracownia gdzie zapisałam się na to badanie wymaga ode mnie poziomu kreatyniny proszę o informacje kto ma wystawić zlecenie na badanie kreatyniny

2015-11-06

Witam, czy pacjent, który zgłosił się na Izbę Przyjęć i przez np. 3 godziny przebywa jako pacjent izbowy a następnie zostaje przyjęty na Oddział, Ewuś wyświetla jego jako nieubezpieczony, a faktycznie posiada ubezpieczenie, to czy wystarczy jedno wydrukowane oświadczenie ? czy dwa jako z Izby Przyjęć i z Oddziału??

2015-11-06

Proszę o odpowiedź, czy za badania PSA całkowite i PSA wolne wykonane na skierowanie od lekarza POZ zasadne jest żądanie zapłaty

2015-11-05

Witam, chciałam się dowiedzieć następującej rzeczy: W wykazie świadczeniodawców widnieje informacja, że dany lekarz przyjmuje dwa dni w tygodniu w godzinach popołudniowych. W rejestracji poradni uzyskałam informację, że po południu (w godzinach wskazanych w Państwa wyszukiwarce) lekarz przyjmuje jedynie prywatne wizyty. Czy dane przedstawione w Państwa wyszukiwarce świadczeniodawców są w jakikolwiek sposób wiążące? Czy lekarz może dowolnie modyfikować godziny przyjęć w ramach NFZ i zrezygnować w ogóle z wizyt np. w godzinach popołudniowych?

2015-11-05

Witam, otworzyłam prywatny gabinet psychologiczny, chciałabym pomagać osobom w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Mam ukończone jednolite studia magisterskie - "psychologia", studia podyplomowe "psychologia dzieci i młodzieży - wspomaganie rozwoju" Mam gabinet na ul. Zielonej w Elblągu, proszę o odpowiedź jakie warunki należy spełnić aby podpisać taki kontrakt. Pozdrawiam.

2015-11-05

Czy pacjent, który przychodzi kolejny raz (minimum raz w roku) do paradni specjalistycznej powinien otrzymywać informację do POZ raz w roku pomimo, że nie było zmiany leków/ bądź wogóle nie przyjmuje leków. Proszę o wyjaśnienie w jakiej sytuacji pacjent powinien otrzymywać informację do POZ.

2015-11-05

Kto ma obowiązek wysłać skierowanie do sanatorium pacjent czy lekarz

2015-11-05

Gdzie mogę wykonać badanie HSG?

2015-11-04

czy można zarejestrować się do lek.specjalisty drogą elektroniczną?

2015-11-04

Witam, czy osoba, która 18 lat ukończy 5.12.2015 ma prawo do wizyty w poradni kardiologicznej dla dorosłych? Jest to sytuacja wyjątkowa, ponieważ pacjentka jest w ciąży i od lek. ginekologa otrzymała pilne skierowanie do poradni kardiologicznej. Niestety w Elblągu nie ma poradni dla dzieci a poradnia dla dorosłych odmówiła przyjęcia. Czy słusznie??? Czy przepisy określają możliwość skorzystania z takiej wizyty?

2015-11-04

Na jaki adres mam wysłać do szpitala skierowanie do specjalisty?

2015-11-04

Witam! Czy w Olsztynie można trafić do dietetyka lub poradni metabolicznej w ramach finansowania z NFZ aby podjąć skuteczne odchudzenie?

2015-11-04

Udałam się dzisiaj do swojego lekarza rodzinnego w celu uzyskania skierowania do poradni ortopedycznej. Moja prośba była/ jest spowodowana nasilającym się od 2 tygodni bólem w kolanie podczas poruszania się. Lekarz wysłuchał mojego monologu, uśmiechnął się, po czym powiedział, że takowe skierowanie powinno być poprzedzone odpoczynkiem, okładami i lekami przeciwbólowymi, że może na moje żadanie wypisać stosowny papier, ale wizyta u ortopedy nic mi nie da, bo ten najpierw zapyta o to, co zrobił rodzinny, potem każe odpoczywać, robić okłady i zapychać się tabletkami. Skierowanie otrzymałam z adnotacją, że "nie chcę się leczyć u rodzinnego i domagam się skierowania do poradni ortopedycznej". moje pytanie brzmi: czy zostanę przyjęta i odpowiednio potraktowana w poradni specjalistycznej pokazując trefną kartkę, czy lepiej zrobię, jak udam się do lekarza prywatnie.

2015-11-04

Witam. Od kilku lat mam niedoczynność tarczycy, chciałabym dowiedzieć sie czy wynik TSH 1,430 jest poprawny? Czy zbyt niski? Pozdrawiam

2015-11-04

Witam serdecznie. Narzeczony jest podopiecznym jednaj z poradni ortopedycznej oddalonej od naszego miasta o kilkanaście kilometrów. Podczas wizyt kontrolnych otrzymuje skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne. Lekarz prowadzący twierdzi, że samo to skierowanie jest podstawą do odbycia tych zabiegów w dowolnej placówce. Przychodnia rehabilitacyjna w naszym mieście odmawia przyjęcia tego skierowania twierdząc, że musi być do niego dołączona karta zabiegowa. Czy lekarz zlecający zabiegi ma obowiązek dołączyć kartę zabiegową do skierowania? Czy przychodnia ma rację odrzucając skierowanie bez tej karty?

2015-11-04

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zielonej karty. W lipcu trafiłam do szpitala w podejrzeniem raka płuca, w szpitalu wykonano mi szereg badań w tym biopsje w której rozpoznano rakowiaka. Została założona mi zielona karta, po czym został przeprowadzony zabieg lobektomii prawego płuca. Wypisano mnie do domu ze skierowaniem do poradni onkologicznej i chirurgii klatki piersiowej. Po otrzymaniu wyników badań histopatologicznych potwierdzono raowiaka typowego, ale są też przerzuty do węzła międzypłatowego. W poradni onkologicznej nie udzielono mi żadnej pomocy, bo stwierdzono, ze dalszym leczeniem ma się zajać szpital w którym została wystawiona zielona karta. A ten szpital trochę umył ręce od tego, twierdząc, że oni już w niczym nie mogą u siebie pomóc. Więc moje pytanie brzmi, do kogo powinnam się udać dalej i kto się powinien tym wszystkim zajmować?

2015-11-03

Witam serdecznie. Jaki lekarz może wystawić mi skierowanie na badanie nasienia- bezpłatnie?

2015-11-03

Czy po usunięciu całej tarczycy hormony np. euthyrox należą się na 100% czy ryczałt.?

2015-11-03

Czy lekarz POZ ma limit maksymalnej liczby pacjentow? Ile on wynosi? Czy moze przychodnia odmowic zapisu nowych pacjentow jesli limit bedzie osiagniety?

2015-11-03

Proszę o wyjaśnienie, na podstawie którego art. ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadcz. op. zdr. osoba pobierająca zasiłek macierzyński, wyświetlająca się w Ewuś na czerwono, może zostać rozliczona ?

2015-11-03

Witam!. Czy pacjent ponosi koszty wydania zaświadczenia o stanie zdrowia dla celów uzyskania karty parkingowej.

2015-11-03

Jestem studentka ale skończyłam 26 lat , do sierpnia byłam ubezpieczona przez rodziców a we wrześniu miałam zabieg nie wiedząc że nie jestem ubezpieczona ubezpieczał mnie uczelnia . czy do ubezpieczenia liczy się data zlecenia badania czy data wykonania ? I czy będę musiała za nie zapłacić ? Gdy było zlecane byłam ubezpieczona

2015-11-03

Witam, bardzo długo się zastanawiałam , czy zawracać Wam głowę tym problemem ...ale postanowiłam zaryzykować, a może akurat mi w jakiś sposób pomożecie pokierujecie. Mam 23 lata, młodą kobietą ,która powinna cieszyć się, życiem przez 18 lat żyłam w nadzieji, że coś się zmieni , a tu nic , bo nikt bez pieniędzy nic nie zrobi. A więc głównie chodzi o to , że mam asymetrie twrzy (przerost jednej strony szczeki ) i wysunięta szczękę Od dawien dawna cały czas boli mnie głowa, nie wiem czy to jest powiązane . Mialam robiony tomograf glowy z tego tytulu , ale w glowie jewt wszystko ok. Czy jest mozliwe , że operacja na oddziale chirurgi twarzowo -szczękowej, byłaby refundowana . Jak byłam młodsza jeździliśmy do ortodątki i mówiła, że jak skończę 18 lat to już szczeka nie będzie rosła i bedzie można wykonać taką operację. Byliśmy na konsultacji u ortodątki prywatnie ona pokierowala nas do Warszawy, jednak koszt takiej operacji to 20 tys. Jestem załamana, bo nie stać mnie na to, a to nie chodzi już o to jak to wygląda, bardziej o to , że żeby nie równo mi się ścierają, jak wyżej opisany ból głowy ( jest on od zawsze i nic nie pomaga ) Jeśli macie jakieś informacje gdzie mogę się udać, żebym miała wykonaną taką operację, to proszę pomóżcie mi. Będę bardzo wdzięczna, pozdrawiam

2015-11-03

Czy lekarz ortopeda ma prawo odmówić przyjęcia pacjeta z skierowaniem Pilnym z podejrzeniem Jałowej martwicy kości gałkowej uda .Dziękuje

2015-11-03

Na recepcie lekarz zapisał: tramal krople 96 ml, dawkowanie: 3x22 krople.Czy przy takim dawkowaniu można wydać duże opakowanie wiedząc, że duże opakowanie zawiera dozownik ? Dziękuję za odpowiedź.

2015-11-02

Witam , ile czasu trzeba archiwizować , skierowania na zabiegi fizykoterapii? Czy po 5 latach można przekazać do utylizacji czy jest to dłuższy okres.

2015-11-02

Rejestracja nieczynna 2 listopada przy szpitalu im. Biegańskiego w Iławie. Chodzi o rejestrację do lekarzy specjalistów m.in. poradnia laryngologiczna przy szpitalu w Iławie - ul. Andersa.

2015-11-02

Witam Wraz z dziećmi należę do przychodni w mojej miejscowości, w której nie ma specjalistów (laryngolog).Niedawno otworzono nowa przychodnie.Chciałam zarejestrować dziecko do laryngologa,niestety powiedziano mi,że muszę być pacjentem ich przychodni,a prywatnie lekarz nie przyjmuje.Czy muszę złożyć deklarację,aby dostać się do specjalisty w innej przychodni?

2015-11-02

Czy 2 listopada 2015 może sobie zrobić rejestracja do specjalistów w Iławie wolne?

2015-11-02

Z ważnych względów rodzinnych zmuszony jestem zrezygnować z leczenia sanatoryjnego. Jak to zrobić.

2015-11-01

Gdzie do neurologa w Olsztynie

2015-10-31

Czy dawkowanie na recepcie w stylu 2 x w tygodniu gdy chodzi o plastry hormonalne lub np. 2 x dziennie w przypadku pasków do glukometru jest prawidłowe gdy nie podano ilości jednostek dawkowania? Domyślnie wiadomo że chodzi o 1 plaster lub 1pasek bo inaczej się nie da, ale lekarz tego nie napisał.

2015-10-30

nr kolejki do sanatorium

2015-10-30

Miałem ubezpieczenie a teraz Pup chce cofnąć mi je bo nie zgłosiłam ze bylem 1dzien w pracy. A w tym czasie miałem zabieg co robić? Będę musiał oddać pieniądze za zabieg? Do NFZ?

2015-10-30

Witam.Ile godzin powinna być pielęgniarka w gabinecie medycyny szkolnej w gimnazjum gdzie ogólna liczba uczniów to 444 w tym 4 uczniów niepełnosprawnych I3A oraz 58 uczniów w klasie integracyjnej. Dziękuję za odpowiedz.

2015-10-30

Jak zdobyć ubezpieczenie do krajów unii

2015-10-30

Witam córka mimo,że jest ubezpieczona przy mnie w zakładzie pracy nie widnieje w systemie e-WUŚ czy istnieje adres email do złożenia odpowiednich dokumentów ,żeby zweryfikować dane uprawniające córkę do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

2015-10-29

Witam, czy w gabinecie zabiegowym lekarz może również dokonywać przyjęć

2015-10-29

Czy pacjent, któremu nie udzielono świadczenia w danym zakresie w ciągu ostatnich 730 dni winien dostarczyć skierowanie do poradni oraz winien być wpisany na listę oczekujących, czy powinien jednak być rozliczony jako pierwszorazowy bez konieczności dostarczenia nowego skierowania i wpisania go na listę oczekujących, gdyż wcześniej znajdował się w toku leczenia danej poradni?

2015-10-29

Jestem zakwalifikowana do programu leczenia sm musze raz w miesiącu zgłaszać sie do lekarza po receptę a potem odbiór darmowych zastrzyków czy na ten dzień nieobecnosci w pracy lekarz wystawi mi l4

2015-10-29

Jestem zakwalifikowana do programu leczenia sm musze raz w miesiącu zgłaszać sie do lekarza po receptę a potem odbiór darmowych zastrzyków czy na ten dzień nieobecnosci w pracy lekarz wystawi mi l4

2015-10-29

Witam, Bardzo proszę o informację w jakim rozporządzeniu znajdę informację odnośnie bilansów patronaży szczepień do którego miesiąca tygodnia powinny być wykonywane

2015-10-29

Jak często można robić badanie krwi ? Lekarz rodzinny odmówił zwykłego skierowania na badania twierdząc że przysługuje raz na 5 lat, jak powiedziałem że z 10 lat nie miałem badania stwierdziła że co okrągłe 5 lat czyli w wieku 35, 40 ze niby mam przyjść za 2 lata

2015-10-29

ja często mozna zrobić badanie krwi

2015-10-29

czy w ten weekend planowana jest konserwacja / backup serwerów SZOI czy wszystko będzie normalnie pracować ?

2015-10-29

Jak rozliczyć pacjenta z Ukrainy pracującego na terenie RP nie posiadającego pesela? Jakie dokumenty należy dołączyć?

2015-10-29

Witam,czy zapisując dziecko pierwszy raz do gastrologa dziecięcego w innym mieście niż tym co mieszkam pani rejestratorka powiedziała,że muszę wysłać do nich skierowanie w ciągu dwóch tygodni,dlaczego nie mogę po prostu dać skierowania w tym samym dniu w którym przyjadę do nich z dzieckiem jak to było w przypadku,gdy byłam z córką 1 raz u okulisty?

2015-10-29

transport sanitarny

2015-10-29

godziny otwarcia

2015-10-29

witam jeśli sprawozdajemy wszystkie badania na pacjenta to nie musimy wysyłać raportów zbiorczych kwartalnych - świadczenia lekarza POZ

2015-10-29

Witam .Chciałam zapytać ,kto powinien wypisać skierowanie pacjentowi ,który leżał w jednym szpitalu ,tam odbyła się operacja ortopedyczna i ma zaleconą rehabilitację.Lekarze twierdzili ,że skierowanie wypiszą.Ale pacjent został przekazany do innego szpitala,ponieważ musi mieć wyleczone odleżyny,a dopiero potem może odbyć rehabilitację,kto w tym przypadku wypisze skierowanie na rehabilitację,szpital ,który operował,czy szpital ,który ma wyleczyć tylko odleżynę proszę o pomoc bo mam problem.

2015-10-29

witam, Bardzo proszę o informacje świadczenia lekarza poz udzielone osobą w stanach nagłych zachorowań ubezpieczonych spoza OW oraz terEnu OW ale spoza gminy własnej (produkt 5.01.00.0000046 oraz porady udzielone osobą spoza listy świadczeniodawców uprawnionej na podstawie przepisów o koordynacji( produkt 5.01.00.0000047) do tej pory wykazywałam z kodem usługi 2.11 ale na portalu te świadczenia są z ostrzeżeniami : przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ przeglądałam rozporządzenie MZ z 20 czerwa 2008 ale tam nie pisze jano z jakim kodem usługi trzeba wykazywać te osoby proszę o informację w tej sprawie

2015-10-28

dofinansowanie do okularów

2015-10-28

gdzie można zbadać kamienie nerkowe.

2015-10-27

Gdzie w Olsztynie mogę zapisać się do Ginekologa na NFZ?

2015-10-27

Dzień dobry. Dlaczego osoba przed 20 rokiem życia u której zdiagnozowano raka szyjki macicy musi zapłacić za zabieg? (lekarz poinformował, że dopiero od 25 roku życia operacja jest finansowana).

2015-10-27

poradnia kardiologiczna

2015-10-27

I. Czy lekarz może wpisać na skierowaniu "na cito" zamiast "pilne" jeśli świadczenie ma być udzielone w trybie pilnym? II. Pacjent przyniósł trzy skierowania, na każdym po 5 zabiegów. Czy można od razu zarejestrować w kolejkę wszystkie trzy skierowania z założeniem ze 5 zabiegów dziennie?

2015-10-27

pytanie .. piszecie państwo ,że rejestratorka nie może prosić o dane ze skierowania przy zapisie pacjenta!! Wpisanie w kolejkę oznacza podanie danych pacjenta,danych lekarz dostępnych na skierowaniu ./nip,regon ,numer prawa wykonywania zawodu ,numer umowy ,rozpoznanie,data/ ... ??? jak wpisać jeśli pacjent ich nie zna i.. nie podyktuje ????? Dostarczenie do 2 tyg tylko potwierdza wpis i dane ewentualnie umożliwi poprawki..

2015-10-26

Witam, do kogo należy oryginał badań laboratoryjnych zleconych pacjentowi w ramach NFZ? do pacjenta czy są własnością Przychodni?

2015-10-26

Witam w październiku br, Urząd Pracy wycofał składki zdrowotne od września 2014r w tym okresie byłem u lekarza czy NFZ będzie chciało zwrotu za wizytę?

2015-10-26

Czy mogę złożyć wniosek o kolejny pobyt w sanataorium NFZ bezpośrednio po powrocie z sanatorium ? Najkorzystniejszym dla ciągłości i leczenia sanatoryjnego jest pobyt w sanatorium mniej więcej co dwa lata. Ponieważ okres oczekiwania to jest właśnie ok 2-ch lat, chciałbym złożyć wniosek już teraz.

2015-10-26

Skierowanie do sanatorium wystawia tylko lekarz rodzinny czy również lekarz specjalista z poradni gdzie dany pacjent jest leczony, np w poradni kardiologicznej - leczenie nadciśnienia?

2015-10-26

Która pielęgniarka ma zając się dziećmi pięcioletnimi w przedszkolu (Zespół Szkolno- Przedszkolny) chodzi o bilans zdrowia, szkolna czy z przychodni?

2015-10-25

Dzień dobry Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej. Mam pytanie:po którym roku specjalizacji można rozpocząć pracę w poradni onkologiczna? Istnieje dokument ,w którym można znaleźć tego typu informacje?

2015-10-25

Czy rejestratorka ma prawo odmówić telefonicznej rejestracji do specjalisty, kiedy nie mam przed sobą skierowania? Czy może żądać podania numeru skierowania, lub kilku jego cyfr?

2015-10-25

Czy za dojazd i przywóz do sanatorium NFZ zwarca za paliwo?

2015-10-24

4 dni temu miałam robiona biopsje gruboiglowa dziś ide na wesele czy mogę napic się alkholu?

2015-10-24

Dzień Dobry. Jakie są w chwili obecnej planowe terminy realizacji operacji żylaków kończyn dolnych w olsztyńskich szpitalach ? W przypadku braku możliwości wskazania ww. terminów proszę o udzielenie informacji czy mogą ich udzielić dyrektorzy szpitali w oparciu o przepisy ustawy dostępie do informacji publicznej. Czy w olsztyńskich szpitalach wykonywane są zabiegi skleroterapii w ramach umowy z NFZ ?

2015-10-24

Czy jest limit na wpisywanie mleka dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry byłam u pediatry i powiedział że na miesiąc mogą wypisać tylko 5 puszek mleka nutramigen 2lgg

2015-10-23

Dzień dobry. Proszę o pomoc jak rozwiązać zaistniały problem. W lipcu zapisałam dziecko do poradni ortopedycznej na 2 listopada. W dniu dzisiejszym otrzymałam od placówki telefon, że z powodu wyczerpania kontraktu konsultacja się nie odbędzie. Co mam zrobić w tej sytuacji, dziecko potrzebuje tej konsultacji.

2015-10-23

Witam mam Poswiadczenie ubezpieczenia wydane na podstawie S1 z data waznosci, czy aby NFZ wystawil kolejne poswiadczenie musze wyslac kolejne S1 od ubezpieczyciela z nastepna data waznosci i z formularzem rejestracyjnym i danymi czlonkow rodziny?

2015-10-23

Adres do korespondencji Narodowy Fundusz Zdrowie w Olsztynie

2015-10-23

witam moja żona jest obecnie w 4 miesiącu ciąży ale od 2 tygodnia ciąży miała alergie skórne i wypiła 4 opakowania Allertec Wapno Plus, tabletki musujące, 20 szt o składzie : 2 tabletki zawierają wapń- 640 mg liść pachnotki zwyczajnej- ekstrat 800mg kwercetyna 51 mg witamina D 5 mcg, czy te tabletki mogły niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu?

2015-10-23

Witam, chciałam zapytać czy lekarz rodzinny, który jest lekarzem chorób wewnętrznych, może wystawić zwolnienie osobie po zabiegu rekonstrukcji biodra bez zaświadczenia ile na takim zwolnieniu można przebywac? Przecież widać,że chory chodzi jeszcze o kulach po zabiegu i nie jest w pełni zdrow, a mimo to lekarz nie chce tego zwolnienia wypisać.

2015-10-22

Witam.Czekałam na wyjazd do sanatorium uzdrowiskowego kilkanaście miesięcy i dostałam wyjazd do szpitala uzdrowiskowego,czy w takim przypadku mogę skorzystać ze zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza w tym szpitalu uzdrowiskowym

2015-10-22

Czy po usunięciu w szpitalu wodniaka jądra należy się szpital uzdrowiskowy.Dziękuję za odpowiedz

2015-10-22

Jakie wskazania muszą zaistnieć aby przy badaniu kolanoskopii było podane znieczulenie ogólne refundowane przez NFZ??

2015-10-22

Mam pytanie dlaczego w mojej przychodni do której należę w Ełku przy ulicy Jana Pawła 15 zmusza sie do podpisywania nowych deklaracji do położnej od nowego roku bo zmienia się położna tak twierdzi pani w rejestracji po pierwsze ja nie muszę mieć położnej to mi odpowiada że to wymóg nfz a po drugie ja tej położnej nie widziałam na oczy nie znam tej osoby więc gzdie jest prawda

2015-10-22

Witam, pracuje u nas pielęgniarka i mamy ją wykazaną na 1 etat, w innej placówce chce pracować na ponad etat i tak również chcą ją wykazać. Na ile łącznie maksymalnie etatów może być wykazana pielęgniarka do NFZ w różnych placówkach?

2015-10-22

Czy karta dilo uprawnia do otrzymania natychmiastowej renty?

2015-10-21

Witam. Jestem w kolejce na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne( reumatologa) Zostało jeszcze 3086 osób do realizacji mojego skierowania. W jakim miesiącu po nowym roku mogę spodziewać się wyjazdu do sanatorium? Pozdrawiam.

2015-10-21

Piszecie Państwo,że szpital powinien zapewnić mi leki. Dlaczego więc na urologii lekarz zaznaczył, że muszę mieć wszystkie zażywane przez siebie leki z sobą? Druga sprawa - wydaję na posiewy, na leki pieniądze, a zarażono mnie w szpitalu bakterią e coli, której nie mogę zwalczyć? Co zrobić? Pozdrawiam

2015-10-21

Witam, czy kwoty podwyżek dla pielęgniarek są kwotami brutto czy netto? Czy mają być one dołączone do wynagrodzenia zasadniczego, czy jako dodatek?

2015-10-21

jak zablokować zagubione druki recept?

2015-10-21

Czy przebywając w szpitalu muszę korzystać z własnych lekow?

2015-10-21

Proszę powiedzieć kiedy zostaną przekazane środki na nasze podwyżki? .... zostaly do NFZ wyslane w formie indywidualnej.

2015-10-21

Dzień dobry,Chciałam zapytać o poprawność prowadzenia kolejki oczekujących. Moje pytanie dotyczy pacjentów z prawem korzystania do świadczeń poza kolejnością. Wiadomym jest ,że pacjent zostanie przyjęty szybciej niż pacjent stabilny bez tego prawa. Jednak czy mam wpisać go do kolejki oczekujących ,ponieważ świadczenie nie będzie realizowane w dniu zgłoszenia? Serdecznie dziękuję za odpowiedz

2015-10-21

Gdzie w warminsko-mazurskim leczy się otyłość. Kto może skierować na zabieg chirurgiczny leczacy otyłość?

2015-10-21

Witam. Czy należy się refundacja z NFZ na pieluchy pacjentowi leżącemu w szpitalu na oddziale rehabilitacyjnym , a szpital nie zapewnia.

2015-10-21

Czy NFZ sprawdza ubezpieczenie wstecz?? Jeżeli tak to jaki czas wstecz?

2015-10-21

Witam, mam pytanie odnośnie invitro. Mieszkam wraz z żoną w Niemczech,chcemy podejść do invitro, żona posiada ubezpieczenie w Niemczech, ja natomiast jestem ubezpieczony w Polsce. Doktor u którego się leczymy,wymaga ode mnie zaswiadczenia, z polskiego NFZ, że nie jest możliwa refundacja części kosztów. Pytanie moje,od kogo, mogę otrzymać takie oswiadczenie. Pozdrawiam Grzegorz

2015-10-20

Proszę o odpowiedź, ile wynosi dofinansowanie do zakupu soczewek okularowych dla osoby z jaskrą, która ma zalecone przez lekarza zakupienie dwóch par okularów?

2015-10-20

Witam. Czy badanie genetyczne w kierunku Zespołu Gilberta zlecone przez lekarza specjalistę jest refundowane?

2015-10-20

Witam Pacjent hospitalizowany 15.07-21.07 w dniu 17.07 konsylium i założenie karty DILO. Czy świadczenie 5.53.01.0001000 plan leczenia onkologicznego mogę rozliczyć na tym pobycie czy dopiero na następnym?

2015-10-20

Witam serdecznie, moje pytanie dotyczy, jak długi jest czas oczekiwania na sanatorium osobie niepełnosprawnej z połowicznym niedowładem po pęknięciu tętniaka mózgu?

2015-10-20

Proszę o informację w jaki sposób można rozliczyć hospitalizację, podczas której miał być wykonany zabieg (konkretnie w zakresie chirurgii - hospitalizacja), ale z przyczyn niezależnych od szpitala - nie odbył się, a pacjent miał wykonane tylko badania przed planowanym zabiegiem. Zgodnie z charakterystyką grup - grupa jgp nie może być wyznaczona ("nie wychodzi"), ale pobyt jednak miał miejsce. Czy można rozliczyć produkt z katalogu 1b do Zarządzenia 5.52.01.0001384 Hospitalizacja z przyczyn nie ujętych gdzie indziej?

2015-10-20

Jeżeli pacjent zostanie przyjęty do Zakładu Opiekuńczo -Leczniczego to czy w przychodni powinien zostać automatyczne wycofany po otrzymaniu pisma z tegoż zakładu.Dziękuję za odpowiedz.

2015-10-20

Dzień dobry Chciałam zapytać czy jeżeli w lipcu rejestrowałam się na badanie RM odcinka szyjnego (termin uzyskałam na 15.11.15r.) mogę w dniu 15.11.15 wykonać badanie RM odcinka piersiowego, posiadam skierowanie ale inne niż to które dostarczyłam w momencie rejestracji (badanie RM odcinka szyjnego wykonałam prywatnie).

2015-10-20

witam, proszę o informację gdzie mogę znaleźć obowiązującą definicję pomocy doraźnej,z której wynika ze lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie może wystawiać skierowań do specjalisty?

2015-10-20

Bardzo proszę o pilną odpowiedź czy w ramach umowy mogę rozliczyć leczenie endodontyczne zakażonego ( zgorzel miazgi) - ząb 3 kanałowy u dziecka 16lat. W wykazie świadczeń są w przypadku kanałów zakażonych tylko zęby 2 kanałowe. Proszę o podanie rozwiązania ewentualnie odpowiedź że jest to niemożliwe.,

2015-10-20

Czy lekarz rodzinny może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne zlecone wcześniej przez ginekologa i na jaki okres (nie ma jednak zaświadczenia od niego, tylko ustną informację od pacjentki).

2015-10-19

Czy skorzystanie z sanatorium Krus osoby ubezpieczonej w tej placówce wyklucza możliwość starania się o rehabilitację z NFZ?

2015-10-19

Proszę o podanie placówek gdzie w ramach nfz można wykonać zabieg ginekomastii?

2015-10-19

Czy nieubezpieczony pacjent,który wypełnił deklarację wyboru lekarza POZ i wyświetla się w ewuś na czerwono po uzyskaniu statusu ,,ubezpieczony"musi ponownie wypełniać deklarację czy automatycznie NFZ za niego płaci?

2015-10-19

Dlaczego do ortopedów nalezy dostarczyć nowe skierowanie tylko dlatego,że zmieniła sie nazwa przychodni? We wrzesniu byłam dwa razy w przychodni na nowe skierowanie a teraz konieczne jest następne... nie wiem jak na to zareaguje mój lekarz rodzinny, który w ogóle nie chce dawac skierowań do specjalisty?

2015-10-19

Witam, proszę o informację jakie plomby refunduje Nfz na zęby siódemki.

2015-10-19

CZY NA KAZDA CHOROBE DO SPECJALISTY TRZEBA MIEC INNE SKIEROWANIE? NP NA SKIEROWANIU LECZENIE ŁUSZCZYCY,A PACJENT CHCE ZBADAC ZNAMIONA I LECZYC TRADZIK?

2015-10-19

Jak zarejestrować sie do ortopedy w SzpitaluWojewódzkim, gdy od kilku dni telefon 89 538 64 52, który jest podany nie odpowiada. Komunikat "abonent czasowo niedostępny" o różnych porach dzwoniłam. Czy trzeba dojechać do Olsztyna aby się zarejestrować na kontrolną wizytę?

2015-10-19

Termin kolejnej wizyty z moimi guzami piersi na który kazał mi się zgłosić lekarz prowadzący w Olsztyńskim ośrodku onkologicznym “KOPERNIK” to listopad 2015 r. Dziś zadzwoniłam do rejestracji i usłyszałam, że do końca roku panie mają zakaz zapisywania pacjentów do chirurgów onkologów. Ok, poprosiłam o innego lekarza, byle tylko ktoś sprawdził stan moich guzów, usłyszałam , że nie ma takiej możliwości. Proszę o informację, kto zajmie się moimi guzami, skoro lekarz prowadzący (szef pań, które nie chciały mnie zapisać) zamknął przede mną drzwi swojej instytucji??? Dorota S.

2015-10-19

Chciałabym zapytać czy apteki realizując recepty " odroczone" sprawdzają uprawnienia pacjenta do świadczeń, skoro lekarz ma obowiązek wystawić kilka recept na okres do 360 dni bez możliwości weryfikacji ubezpieczenia w tak długim okresie?

2015-10-18

Mam problemy z nogami.mam bardzo duze żylaki-do tego stopnia,że badanie USG nog stwierdził operację. Mam takie duż bole nog,że lekarz rodzinny przepisał lek CLEAXYNE. informując mnie,że nie należy mi się refundacja na ten lek mimo ,że on jest w tej grupie- dlaczego?

2015-10-17

Witam. Jeśli wyjadę zagranicę a w tym czasie przyjdzie pismo z terminem i miejscem sanatorium, którego nie odbiorę, bo będę za granicą to co się wtedy dzieje? Czy tracę kolejkę, czy też kolejka jest utrzymana aż gdy wrócę z zagranicy i odbiorę pismo od NFZ z miejscem i data sanatorium? Czy muszę po powrocie z zagranicy iść do lekarza rodzinnego po nowe skierowanie? Czy ponoszę jakieś koszty finansowe w związku z nieodebraniem listu z terminem i miejscem sanatorium? Proszę o odpowiedź. Dziękuje.

2015-10-16

Witam, ile ważne jest skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne?

2015-10-16

Czy lekarz musi wysyłać pacjentów do specjalistów aby wystawić orzeczenie o potrzebie urlopu dla poratowania zdrowia

2015-10-16

11 sierpnia zostałam zakwalifikowana w szpitalu Medica Vision ul. Nowomiejska 15 w Suwałkach do leczenia oka LUCENTISEM. Pierwszy termin był na 28 IX, został odwołany, nast. na 08 X, potem 15 X, wreszcie dowiedziałam się, że nie ma terminów, bo szpital wchodzi w nowy program. Czas działa na moją niekorzyść, ślepnę ,proszę o pomoc. Może inny szpital poda mi lek?

2015-10-16

Czy w najbliższym czasie planujecie Państwo zorganizować mobilne stanowisko ZIP w Szczytnie? Na pewno byłoby dużo chętnych.

2015-10-16

Witam serdecznie, jestem przewlekle chora i muszę brać leki na niedoczynność tarczycy oraz homonalną terapię zastępczą.Muszę wyjechac na pół roku z kraju,czy lekarz rodzinny może zapisać mi leki,szczególnie zależy mi na hormonalnej terapii zastępczej,zapas leków na pól roku,który mogłabym zrealizować w całości przed wyjazdem? Proszę o odpowiedź,pozdrawiam.

2015-10-16

Czy po operacji zwyrodnienia palucha dużego clexane jest refundowany

2015-10-16

W nowelizacji rozporządzenia Dz.U. z 2015 r. poz. 1400, z dnia 8.09.2015 roku, jest mowa o przekazaniu propozycji podziału środków upoważnionemu przez okręgową radę pielęgniarek i położnych przedstawicielowi samorządu zawodowego pielęgniarek i połoznych. Czy dotyczy to również POZ jeśli pielęgniarki wykonują świadczenia w formie grupowej praktyki i jako spółka jawna mają umowę z NFZ ?

2015-10-15

Kiedy mozna zlozyc wniosek do sanatorium po ostatnim pobycie?

2015-10-15

Dzień dobry Chciałam zapytać, czy jeżeli moje dziecko w grudniu kończy 18 lat i jest jeszcze pod opieką poradni specjalistycznej dla dzieci mogę je w chwili obecnej zapisać do poradni dla dorosłych (ma zaleconą wizytę kontrolną na luty, a wszyscy wiemy jakie są kolejki)

2015-10-15

Witam, bardzo proszę o informacje czy coś wiadomo odnośnie mojego pytania gdy pacjenta który ze względu na stan zdrowia nie może się podpisać ?

2015-10-15

w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie na oddziale KLINIKA CHIRURGII OGÓLNEJ I MAŁOINWAZYJNEJ wstrzymano wszystkie zabiegi planowe , z uzyskanych informacji NFZ wstrzymało płacenie za wykonywane zabiegi . Moje pytanie brzmi 1) czy to prawda że NFZ wstrzymało wypłaty pieniędzy za wykonywane zabiegi ? 2) na jak długo zostały wstrzymane świadczenia ?

2015-10-15

witam, na portalu świadczeniodawcy z POZ pojawiły się błędy :przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ .Bardzo proszę o informację w jakim rozporządzeniu są wykazane kody usług z poz?

2015-10-15

Ile wynosi dofinansowanie do soczewek okularowych o mocy +3,5 (okulary do bliży dla osoby dorosłej)? Ile do soczewek +2,0 sfera i -3,5 cylinder dla dziecka lat 10? Czy soczewki progresywne tez są w jakiejś części refundowane?

2015-10-14

Ile wynosi obecnie (w PLN) dofinansowanie do szkieł okularowych dla dorosłego pacjenta, a ile dla dziecka?

2015-10-14

Witam, czy pacjentowi w trakcie wizyty prywatnej mogę wystawić receptę refundowaną na szkła okularowe?

2015-10-14

Jeśli decyzję o skierowaniu na badanie ma podejmować lekarz w oparciu o stan zdrowia chorego to skąd żądanie przedstawienia wyniku rtg do skierowania do sanatorium ?

2015-10-14

Proszę o informację czy pierwsza wizyta u kardiologa, może to być tylko krótki wywiad i skierowanie na echo.Jeśli urządzenie do wykonania echa jest w gabinecie lekarza a badanie trwa kilka minut.Na wizytę kardiologa czeka się trzy m-ce na echo 2-ce..

2015-10-14

Bardzo dziękuje za odpowiedz z dnia 10.10.2015 co do mojego pytania . Byłem w tej poradni do której chciałem się zapisać i powiedziałem im że nie ma określonej ilości km do której lekarz ma przyjechać na wizytę domową.Lekarz mi powiedział że nie będzie w stanie czasowo się wyrobić z wizytami domowymi bo ja mieszkam ok. 15 km od przychodni na co z dojazdem zejdzie mu ponad godzinę. a ma dużo wizyt i musi udzielać pomocy chorym a nie marnować czasu na jazdę samochodem.Powiedział mi że mam po drodze do niego kilka innych poradni o wiele bliższych mojego miejsca zamieszkania to mam się zapisać do tych poradni które są w moim pobliżu .Byłem już w kilku poradniach ale tam nie byłem zadowolony z opieki a słyszałem ze ten lekarz jest dobry i tam chcę się zapisać..Czy ten lekarz może odmówić mi przyjęcia deklaracji ?

2015-10-13

Czy można zrealizować że zniżka ta receptę na Duomox.Czy takie dawkowanie wystarczy a może lekarz powinien dopisać przez ile dni ma być stosowany antybiotyk.

2015-10-13

Czy lekarz specjalista reumatolog może wystawić zwolnienie lekarskie?

2015-10-13

W jaki sposób w ramach NFZ jest możliwe wykonanie SPECT. Kto ma prawo skierowac

2015-10-13

Witam. Rp. Duomox 1,0 tabl 4 op a 20 tabl (osiemdziesiąt tabł-80g) s. 4x1 tabl doustnie Recepta wypisana na ryczał.Mam pytanie jak zrealizować taką receptę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-10-13

Pacjentka ma 86 lat.Ma skierowanie na wstawienie endoprotezy stawu biodrowego - pilne. Z przyczyn obiektywnych z kwietnia br został przesunięty termin na 5XI br. Teraz otrzymała informację, iż ze względu na brak funduszy termin ten został przesunięty na lipiec 2016 r. Kobieta cierpi. Czy jest jakaś szansa aby można było przyspieszyć te operację? Bardzo proszę o pomoc w tym względzie. Syn

2015-10-12

W jaki sposób mamy sprawdzić jaki nr ma w kolejce na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego mama /86 lat pilne/. Pani na oddziale powiedziała, że nie może ujawnić tej informacji. Czy to " normalna" taktyka? Dziękuję za odpowiedź. Danuta

2015-10-12

Witam, chciałabym się dowiedzieć jakie badania laboratoryjne może w ramach NFZ zlecić lekarz ginekolog (nie chodzi mi o kobietę ciężarną). Gdzie można znaleźć wykaz badań?

2015-10-12

Kiedy można żlożyć wniosek o sanatorium po powrocie z sanatorium.W NFZ Mazowieckie i Wielkopolska można skladać wnioski nie wyczekująć 8-12 mcy.Jakie są przepisy.?

2015-10-12

Witam Państwa mam pytanie. byłam u lekarza 7.10 wypisano mi zwolnienie lekarski z receptą. nie było druczków do zwolnień kazali mi przyjść następnego dnia niestety nie pojawiłam się bo miałam gorączke poszłam dziś po zwolnienie 12.10 ale w rejestracji powiedzieli ze zwolnienie anulowano.. Do kogo mogę kierować się z tym jeżeli mnie zwolnią, i czy mogą anulować l4 w taki sposób

2015-10-12

Mam takie pytanko:jestem umieszczona w kolejce do sanatorium i poniewaz opiekuje sie ciezko chorym ojcem po udarze i moja corka, ktora pracuje w Angli musi zaplanowac sobie urlop, aby w tym czasie mogła przyjechac i zaopiekowac sie dziadkiem abym mogla skorzystac z leczenia uzdrowiskowego.

2015-10-12

Czy w ramach poradni reumatologicznej dostanę skierowanie na bezpłatne badanie p/ciała p/jądrowe i p.cytoplazmatyczne ANA1 oraz p/ciała przeciwjądrowe i p/cytoplazamtyczne ANA2?

2015-10-12

WITAM, Bardzo proszę o informację czy osoba np Ukrainiec nie posiadający numery pesel a pracujący w Polsce może na podstawie dokumentu ubezpieczenia i paszportu złożyć deklarację na lekarza w przychodni?Czy na deklaracji w miejscu pesel trzeba wpisać numer paszportu?

2015-10-12

Witam, proszę o informacje. Jeżeli osoba ze względu na swój stan zdrowia nie może się podpisać dokonując wyboru lekarza w przychodni na deklaracji to czy może za tą osobę na deklaracji swoim nazwiskiem podpisać się członek rodziny tej pani? czy musi mieć jakiej dokumenty?

2015-10-12

Witam , czekam na turnus z NFZ jestem już całkiem blisko w kolejce i mam pytanie - czy NFZ wysyła na turnusy w okresie świąteczno - noworocznym ? czy takich terminów w ogóle nie ma - jestem osobą samotną , dzieci wyjechały za granicę , więc chętnie bym z takiego turnusu skorzystała. Pozdrawiam.

2015-10-12

Chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób zapisywać Pacjentów w kolejkę osób oczekujących na zabieg endoprotez plastyki na dwa stawy kolanowe lub biodrowe a niekiedy pacjent zgłasza się do zapisu na 3 stawy ( staw kolanowy prawy i lewy i staw biodrowy lewy).Do tej pory, zgodnie działaniem na korzyść Pacjenta, zapisywałam go na jeden staw na pierwszy wolny termin wynikający z kolejki, a na drugi staw w przeciągu roku od przewidywanego zabiegu pierwszego stawu. Jako pierwszy wolny termin podaję oczywiście datę na kiedy zapisuję Pacjentów na pierwszy staw, bo to jest realny pierwszy wolny termin. Z informacji jaka pojawiła się na stronie ISI wychodzi , że pierwszy wolny termin to termin drugiego stawu. W takim razie proszę o informację jak wpisać Pacjenta czekającego na zabieg endoprotezoplastyki na obydwu stawach.

2015-10-12

Częstym problemem pojawiającym się wśród pacjentów jest zmiana terminu przyjęcia do szpitala do zabiegu operacyjnego. Wiele osób prosi o przesunięcie wykonania zabiegu operacyjnego powody są rozmaite: od poważnych, po najbardziej błahe. W jakich okolicznościach można uwzględnić przesuniecie terminu wykonania zabiegu.

2015-10-12

Jakie jest dofinansowanie do aparatów słuchowych

2015-10-12

Dlaczego serwer SZOI nagminnie są wyłączany poza godzinami ogłaszanymi w informacji o przerwach technicznych. Niemal codzienne serwer jest wyłączany od godz. 23:oo, a dzisiaj tj. w niedzielę już o 19:3o nie ma do nich dostępu. Proszę i interwencję w tej sprawie, bo na stronie NFZ-Olsztyn niema żadnego linka do zgłaszania uwag nt. działania strony i i pracy Oddziału.

2015-10-11

Jestem pacjent lekarza rodzinnego mieszkający w miejscowości gdzie się mieści poradnia a teraz chciałem zmienić lekarza rodzinnego na innego w innym mieście ( bo jest dobry) oddalonym o ponad 10 km ,ale tam ( w poradni ) mnie poinformowano że ze względu na odległość nie będę mi w stanie zapewnić odpowiedniej opieki np ( wizyty domowe ) i odmówiono mi przyjęcia deklaracji ,czy słusznie? Do ilu kilometrów lekarz rodzinny musi przyjechać na wizytę domową

2015-10-10

Czy po zabiegu usunięcia macicy mogę ubiegać się o sanatorium poszpitalne?

2015-10-10

Witam, pacjent maloletni zostal zabrany przez pogotowie z rodziecem do szpitala oddalonego o 80 km od miejsca zamieszkania,czy pogotowie ma obowiazek odwiezc pacjenta do domu,jesli nie ma potrzeby hospitalizacj,zaznaczam ze byl to srodek nocy?

2015-10-09

Witam serdecznie, czy mogę wykupić ubezpieczenie na rok i z którego mogłabym korzystać na terenie Kanady? Jeżeli jest takie ubezpieczenie,proszę podać kwotę jaką muszę uiścić za ewentualne ubezpieczenie? Pozdrawiam.

2015-10-09

Witam. Jestem pielęgniarką,pracuje w elbląskim szpitalu. Proszę powiedzieć kiedy zostaną przekazane środki na nasze podwyżki?

2015-10-09

Czy lekarz sportowy ma prawo nie uznać badań laboratoryjnych zrobionych prywatnie, na własny koszt? z jakiego aktu prawnego to wynika.

2015-10-09

Do gabinetu zgłosił się pacjent w celu wykonania protezy na NFZ. Jako lekarz nie sprawdziłem wcześniej w szoi czy pacjentowi można wykonać protezę całkowitą górną i dolną. Pacjent sam poinformował że poprzednie protezy miał wykonane więcej niż 5 lat temu.Protezy zostały wykonane. Co zrobić w przypadku kiedy NFZ zakwestionował rozliczenie protezy w szczęce podając informację że został przekroczony limit wykonanych świadczeń dla danego pacjenta? Czy mam obowiązek sprawdzania w szoi dostępności świadczeń dla danego pacjenta? Dziękuję za odpowiedź.

2015-10-08

Na jakim formularzu mogę zgłosić syna studenta do ubezpieczenia zdrowotnego jeśli posiadam zarejestrowany formularz E 121 ES

2015-10-08

Witam ponownie. W zakresie badania kreatyniny. Przytoczony artykuł prawa odnosi się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej a nie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Moje zapytanie dotyczyło ortopedy więc jak ten artykuł ma się do jego zakresu działania?

2015-10-08

Proszę o informację czy następujące badania są płatne, spirometria z próbą rozkurczowa,pomiar stęzenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym,testy wziewne panel podstawowy..Skierowanie po wizycie na NFZ.

2015-10-08

Czy zmieniając lekarza rodzinnego -karta należy do mnie czy do lekarza który mnie leczył wcześniej ?

2015-10-08

witam od lipca dla lekarzy poz którzy będą wykonywali i sprawozdawali wybrane badania w poz stawka ma być wyższa w wysokości 140,04 zł bardzo proszę o informacje jak to trzeba sobie podliczyć żebym była pewna że dostaliśmy pieniądze za badania diagnostyczne bo ja tej stawki 140,04 zł nie widzę na fakurze ?

2015-10-08

Dzień dobry. Wracając do badania kreatyniny. Poproszę o podanie konkretnego paragrafu. Czy w tej sytuacji nie ma zastosowania § 12, pkt. 7 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Czy skierowania na badanie krwi nie powinien wystawić lekarza kierujący na badanie?

2015-10-08

Witam pytanie dotyczy lekarza rodzinnego Poz czy w sprawozdaniu kwartalnym zbiorczym z wykonanych badań diagnostycznych należy doliczyć badania które były wysyłane w miesięczych raportach WBX indywidualnie dziękuję

2015-10-08

Ile czasu rehabilitacji przysługuje choremu z połowicznym niedowładem po przebytym pęknięciu tętniaka mózgu?

2015-10-07

Jestem 14 latką miałam zapalenie opon mózgowych 2 tygodznie temu miałam punkciję i wyszłam ze szpitala od wyścia mineły 2 tygodnie czy mogę iść od tego czasu na weselę

2015-10-07

Witam Podczas leczenia na nfz lekarz dentysta zostawił 3mm kawałek narzędzia w kanale. Poinformował mnie i dał adres gdzie mam się zgłosić aby mi to usunęli. Poniosłam w związku z tym pewne koszty ,czy mogę domagać się zwrotu kosztów od przychodni (Lekarza?) w której tego zęba leczyłam?

2015-10-07

Dzień dobry. Chciałam zapytać z jakiego przepisu prawa wynika obowiązek wystawienia skierowania na badanie kreatyniny w przypadku badania rezonansu przez placówkę, która ma wykonać badanie (zgodnie z Państwa odpowiedzią z dnia 2.10.2015r.).

2015-10-07

Czy będąc w 32 tyg ciąży, która jest zagrożona z powodu wcześniejszych poronień i dodatkowo przez zdiagnozowaną w 8 tyg ciąży chorobą tarczycy(Hashimoto) lekarz specjalista-endokrynolog może odmówić mi następnej wizyty, tłumacząc,że zapisy są dopiero na przyszły rok? Lekarz ten przyjmuje na NFZ, i chialam wiedzieć czy w takiej sytuacji mam prawo do wizyty bez kolejki? Wspomnę, że wizyty są w moim przypadku konieczne aż do rozwiązania co miesiąc, w celu kontrolowania poziomu tsh oraz dopasowania dawki leków. Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-10-07

Witam, mam dwoje dzieci. Obydwaj synowie ubezpieczenie są w mim zakładzie pracy. Jednak u jednego na receptach drukowany jest symbol DN. Lekarz domaga się sprostowania. Jak mam to zrobić? W pracy w Płatniku wszystko jest ok? dziękuję.

2015-10-07

Dzień dobry. Mam skierowanie na badanie błędników od lekarza z LUXMEDU. Mieszkam w Rynie- w jakiej miejscowości najbliżej mogę wykonać to badanie? Na czym ono polega,jak należy się przygotować i czy z tym skierowaniem będzie odpłatnie czy nie?

2015-10-07

Witam. Reprezentuje stowarzyszenie, który swiadczy usługi pielęgniarsko - opiekuńcze oraz rehabilitacje w warunkach domowych. Czy nasza stacja może wnioskować do nfz o kontraktowanie na długoterminową opiekę pielęgniarską, czy w województwie dokładnie powiecie ełckim bedzie ogłaszany konkurs na ww. usługi? Gdzie ewentualnie moge szukac informacji?

2015-10-07

Witam. Czy lekarz stomatolog, który jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, ma prawo wystawić skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne ambulatoryjne do poradni mającej kontrakt z NFZ?

2015-10-07

Czy za wystawienie skierowania do sanatorium muszę zapłacić 100 zł, tyle chciał ode mnie mój lekarz rodzinny? dziękuję

2015-10-07

Witam, czy istnieje obowiązek rejestrowania pacjentów do lekarzy specjalistów, rehabilitacji ambulatoryjnej, leczenia stomatologicznego poza okres obowiązywania umowy z NFZ? Z uwagi, że są prowadzone konkursy, nie ma pewności że kolejna umowa zostanie zawarta.

2015-10-07

witam, W jakim numerze rozporządzenie mogę znaleźć wszystkie wytyczne odnośnie wpisywania rozliczania badań diagnostycznych zleconych przez lekarzy poz? dziękuję

2015-10-06

Witam, proszę o informację . Do 20 października 2015 mamy wysłać do NFZ zbiorczo sprawozdanie za III kwartał 2015 odnośnie badań diagnostycznych zleconych przez lekarzy POZ. W tym sprawozdaniu są także ujęte badania z tabeli 17 które od lipca wpisujemy do peselu pacjenta i wysyłamy do nfz co miesiąc .Proszę o informację czy jeżeli wpisaliśmy i wysłaliśmy od lipca do września FT3 np 1000 badań to czy w zbiorówce za III kwartał tam gdzie jest pozycja FT3 wpisujemy także 1000 czy wpisujemy 0 bo te badania zostaly do NFZ wyslane w formie indywidualnej ( chodzi mi o to żebyś nie wykazali przez przypadek podwojone badania jak panstwo będą mnożyc badania przez wskażnik żeby nie wyszło 2000(bo wysłane indywidualnie 1000 i wpisane do zbiorówki 1000 jak wpisaliśmy tylko 1000 badań ).

2015-10-06

Witam. Lekarz POZ zalecił dla mojego dziecka stałe przyjmowanie leku Montelukast 4mg, czy może wystawić receptę ze zniżką, nie odsyłając do specjalisty?

2015-10-06

witam, jestem po drugim porodzie i mam ten sam problem co po pierwszym, przy pierwszym dziecku zdecydowałam się praktycznie od razu zrezygnować z karmienia piersią, teraz już mineły 2 tygodnie od porodu przystawiam dziecko do piersi ale dokarmiam butelką, mam problem z pokarmem w piersiach, praktycznie go nie mam i w dodatku nie chce mi wychodzić, laktatorem ręcznym przez 30 minut ledwo udaje mi się ściągnąć 25ml z dwóch piersi, dziecko sobie tym nie poje i wątpie żeby na tyle mocno ciągło piers żeby coś się mogło napić, ręcznie mi udaje się wydusić tylko kropelke, a laktatorem jest to dla mnie męczoce, ale nie wiem dlaczego mleko nie wypływa mi z piersi jednym strumieniem (widziałam u koleżanki też karmi piersią) a u mnie jak ściągam z piersi pokarm to w pieciu różnych kierunkach leci to mleko i takimi nitkowatymi strumykami (nie wiem jak to dokładnie opisać), nie wiem czy mam źle zbudowane piersi, czy da się temu jakoś zaradzić gdzie się mam udać do jakiego lekarza, gdzie szukać pomocy?

2015-10-06

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie wykonywania zastrzyków zleconych w poradni specjalistycznej. Czy powinna je wykonać ta poradnia czy ze zleceniem pacjent powinien udać się do swojego POZ, do gabinetu pielęgniarki POZ? Dziękuję.

2015-10-06

wypełniam deklaracje wyboru nowego lekarza w Warszawie, wcześniej miałam lekarza w Giżycku, co mam wpisać w miejsce kratek kod oddziału wojewódzkiego NFZ? R-14?

2015-10-06

Witam. Moje pytanie jest proste. Jestem studentem a dokładniej absolwentem. Ukończyłem studia lic. Legiymacja ważna do końca października. Do ubezpieczenia dopisany jestem do rodziców. Moje pytanie. Do kiedy moje ubezpieczenie zdrowotne jest ważne.?

2015-10-06

Witam. Pacjent przyjeżdża na pierwszą wizytę ( u neurologa) transportem sanitarnym (pacjent jest siedzący, ale potrzebuje pomocy przy korzystaniu z transportu publicznego). Neurolog wyznaczył kontrolną wizytę- kto powinien wypisać zlecenie na transport, neurolog czy lekarz poz? Jak to powinno wyglądać? Odległość od miejsca zamieszkania do poradni neurologicznej jest mniejsza niż 120 km. Czy neurolog przekazuje informację do rodzinnego, a ten wystawia zlecenie? Czy pacjent w powyższej sytuacji powinien zapłacić 60 %? Jeśli musi wypisać to zlecenie neurolog, to on będzie obciążony kosztami transportu?

2015-10-05

Witam pracuję na umowę o pracę u lekarza POZ w gabinecie zabiegowym i punkcie szczepień czy w tym przypadku zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie podwyżek jestem uwzględniona ze świadczeń NFZ czy dotyczy to tylko pielęgniarek POZ, i położnych a .pielęgniarek praktyki nie?

2015-10-05

Czy jest szansa by mobilne stanowisko ZIP pojawiło się w Braniewie lub we Fromborku?

2015-10-05

Chciałabym zmienić lekarza rodzinnego, w jaki sposób muszę to zrobić? Czy aktualny lekarz rodzinny musi wyrazić zgodę na zmianę lekarza?

2015-10-05

Witam, jest pacjent, który zapisał się do laryngologa po trzy letniej przerwie, dostarczył skierowanie, wobec tego, czy powinien być wpisany na listę oczekujących?

2015-10-05

Witam, odpowiedzieli Państwo, że : "W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać np. wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia, skierowania do specjalisty" Na jakie przepisy prawa należy się powoływać odmawiając wystawienia pacjentowi skierowania?

2015-10-05

Gdzie, kiedy, w jakich godzinach przjmuje chirurg szczękowy zaopatrzony w narzędzia tytanowe?

2015-10-04

Mam zapalenie oskrzeli i zwolnienie 12 dni,W miedzyczasie mam od dawna zaplanowana wizyte u neurochirurga i szykuje sie rez L4.Mam pytanie,czy w trakcie trwania zwolnienia na oskrzela,moge dostac L4 na kregoslup?Bardzo dziekuje

2015-10-04

Witam.5,07,2015 miałam operacje radykalna usunięcia macicy z przydatkami.wynik Adenocarcinoma endometrioidale G1 wg. FIGO 1A G1.Nie bylo radioterapii .Czy moge brac zabieg krioterapii na palec po operacji haluksa ?

2015-10-03

Witam serdecznie, jestem Ukrainką studiującą w Polsce. Przed miesiącem urodziłam dziecko. Czy jako członek rodziny dziecko również posiada ubezpieczenie, jeśli nie to jakich formalności powinnam dokonać?

2015-10-02

Zrobiłam prywatnie okulary i chciałabym zapytać czy przysługuje mi zwrot części kosztów. Jeśli tak to gdzie mam się udać .Serdecznie pozdrawiam .

2015-10-02

Witam, maż jest pracownikiem transgranicznym, pracuje w czechach mieszkamy w Polsce, jest w czechach ubezpieczony, ubezpieczyl tam tez mnie i syna, bedzie zalatwial S1 zeby miec ubezpieczenie w Polsce i pytanie czy my jako czlonkowie rodziny tez bedziemy mieli to ubezpieczenie na jego S1 czy mamy zalatwiac swoje S1 z Czech? i na jakich dokumentach zglasza sie tr S1?

2015-10-02

Witam serdecznie. Czy lekarze udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej winni wystawiać pacjentom skierowania do specjalisty?

2015-10-02

W jakim terminie po pobycie w sanotorium mogę ponownie złożyć wniosek.

2015-10-02

witam. 25.09 przeszedłem operację usunięcia guza mózgu (złośliwego). Teraz jestem w domu na etapie rejestracji do przychodni w której będę pod kontrolą. Z zaleceń szpitalnych oprócz zażywania leków mam jedno które wiąże się z moim pytaniem tzn. pomiary poziomu cukru. pytanie czy jako Zasłużony Honorowy Dawca Krwi mam prawo do zakupu pasków do glutometra z listy refundowanej.

2015-10-02

Witam!Czy lekarz specjalista rehabilitacji medycznej może pracować w oddziale chorób wewnętrznych o profilu ogólnym?

2015-10-01

Jak będzie finansowane podanie iniekcji (procedura) w ramach programu leczenia wysiękowej postaci amd? Czy jest to wliczone w koszt diagnostyki finansowanej ryczałtem?

2015-10-01

witam mam skierowanie na ćwiczenia korekcyjne dla dziecka ale gabinet fizjoterapii odmówił mi jej wykonania, czy to jest zgodne z przepisami?

2015-09-30

W odpowiedzi na zapytanie dot. godzin świadczonych porad w poradniach laryngologicznych i dermatologicznej w Bartoszycach podaję dane placówek, celem sprawdzenia harmonogramu świadczeń tych poradni: 1) podmiot leczniczy gab. laryngologiczny J.Stromkowska, przyjmuje dr n.med. J.Stromkowski, 2) Poradnia otolaryngologiczna lekarz Agnieszka Dams (oficjalnie przyjęcia w pn od 08.30-11 oraz 16.30-20.00 gdzie jednocześnie w pn w godz.16.00-17.00 świadczone są wizyty prywatne-absurd) 3) Poradnia dermatologiczno-wenerologiczna lekarz Anna Buchowska-Bok. Podmioty w pkt 2 i 3 obsługują pacjentów pod nazwą Specjalistyczne Centrum Medyczne Spółka Partnerska Lekarsko-Położnicza Haus, Hendler, Kacperska, Przybycień I Partnerzy. Proszę o weryfikację oraz interwencję w sprawie przestrzegania przez ww podmioty godzin przyjmowania pacjentów ustalone w zawartych umowach z NFZ w zakresie porad popołudniowych.

2015-09-30

Mam skierowanie od ortopedy na rezonans kręgosłupa , w pracowni życzą sobie aktualnych wyników z kreatyniny , kto ma mi dać skierowanie na te badania ? lekarz rodziny twierdzi że nie on a ortopeda tez nie dał ?

2015-09-30

Czy pacjent posiadający kartę leczenia onkologicznego, może zostać skierowany na dodatkowe badania przez konsylium lekarskie, gdy jeden ze specjalistów uzna że wykonanie takiego badania będzie koniczne do podjęcia dalszego etapu leczenia. Czy decyzje takie podejmowane są tylko i wyłącznie na podstawie badań już wykonanych na poprzednich etapach

2015-09-30

Który lekarz powinien przepisać konieczne leki na receptę pacjentce (87 lat), która przebywa w ZOLu?

2015-09-30

Czy schodołaz dla niepełnosprawnych może być używany wewnątrz budynku ZOZu o 3 kondygnacjach zamiast dźwigu czy windy? Proszę o odpowiedź popartą ustawami.

2015-09-30

Czy jest możliwy wyjazd do sanatorium np. w październiku, gdy termin 19 m-cy mija w styczniu? Grudzień listopad i styczeń to są miesiące, w których nie otrzymam urlopu.

2015-09-30

Zasady udzielania świadczeń osobom szczególnie uprawnionym.

2015-09-29

Mój syn za dwa dni ma planowaną operacje, dzisiaj dostał lekkiego kataru, czy mam odwołac operacje?

2015-09-29

Zmieniam pracę. Czy dziecko przechodzi automatycznie pod moje ubezpieczenie, czy musze je zgłosić ponownie?

2015-09-29

Witam. Bardzo proszę o wskazanie placówki szpitalnej z oddziałem okulistycznym wykonującym zabiegi zaćmy . Chodzi o najkrótszy terminem oczekiwania , ponieważ moja mama ma 91 lat i w placówkach mi znanych okres oczekiwania jest ponad 1 rok. Uważam , iż jest to wielce niemoralne, żeby osoba w takim wieku 91 lat u schyłku życia tak długo czekała. Bardzo proszę o pomoc Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-09-29

Dzień dobry. Mam dwa skierowanie od różnych specjalistów na różne od siebie zabiegi rehabilitacyjne. Jedno skierowanie obejmuje trzy zabiegi w cyklu dziesięciodniowym a drugie dwa zabiegi w cyklu też dziesięciodniowym. Czy mogę realizować oba skierowania w tej samej placówce i w tym samym czasie tj. ,,przy okazji" w te same dni?

2015-09-29

Witam, moja córka ma 7 lat i byłam z nią na wizycie u stomatologa na NFZ. Córka nie dała sobie zrobić nic bo się bała.Zrezygnowałyśmy z leczenia.Czy w takiej ponoszę koszty wizyty? przypominam że wizyta była na fundusz?

2015-09-29

Mam skierowanie do sanatorium uzdrowiskowego z NFZ ale brakuje mi urlopu co mam zrobic zeby wykorzystac skierowanie?

2015-09-29

Czy moge zrobic bezplatne badanie USG plodu w Polsce ? Mieszkam w Irlandii i bedac na urlopie za kilka dni chcialabym skorzystac i zrobic USG u naszego polskiego specjalisty

2015-09-28

Witam. Chciałbym się zapytać czy można przepisać na ryczałt Clexane lub Fraxiparine u pacjenta u którego rozpoczynamy terapię acenocumarolem w związku ze świeżo wykrytym migotaniem przedsionków o nieznanym czasie trwania (w ramach terapii pomostowej przed uzyskaniem terapeutycznego INR). W oficjalnych wytycznych nie jest wprost powiedziane, że choremu przysługuje wtedy zniżka.

2015-09-28

Witam ! Jestem stomatologiem , aneks do umowy z W-MOWNFZ obowiązuje do 31 marca 2016 r. Czy i kiedy będzie ogłoszony nowy konkurs na świadczenia stomatologiczne ? Z góry dziękuje za odpowiedź.

2015-09-28

Czy nfz oddaje jakie kolwiek poniesione koszta za kolonoskopię zrobioną prywatnie?

2015-09-28

Czy prawidłowe jest, że poradnie specjalistyczne (laryngolodzy) w Bartoszycach nie świadczą porad w godzinach popołudniowych? Osoba pracująca jest w ten sposób "skazana" na wizytę prywatną. Na drzwiach gabinetu jest owszem informacja o przyjęciach popołudniowych, co oczywiście w rzeczywistości jest fikcją. Taka sama sytuacja jest w poradni dermatologicznej.

2015-09-27

Witam na jakich zasadach mogą otrzymywać leki bezpłatne wdowy po inwalidach wojennych, jaki dokument poświadcza to uprawnienie i czyj jest on bezterminowy, gdzie mogę znalezc dokument prawny regulujący powyższe kwestie dziękuję za odpowiedz

2015-09-27

Czy mogę wykonać bezpłatnie badanie laboratoryjne w szpitalu , a nie w laboratorium, do którego kieruje mnie lekarz rodzinny( zaznaczam,że do tego laboratorium nie ma zaufania wielu pacjentów naszej przychodni).Czy na skierowaniu lekarz musi wpisywać adres laboratorium?Gdyby tego nie zrobił, wykonano by mi w szpitalu badania bezpłatnie .

2015-09-26

Na jaki adres e-mail mogę napisać do NFZ Dział Lecznictwa Uzdrowiskowego w Olsztynie

2015-09-25

Witam Czy posiadając specjalizację z pielęgniarstwa zachowawczego, tytuł licencjata pielęgniarstwa mogę tworzyć listę pacjentów w POZ?

2015-09-25

Czy lekarz rodzinny może skierować na rehabilitację?

2015-09-25

Witam, w jaki sposób mogłabym uzyskać od Państwa kopię zlecenia na pieluchomajtki, które zostało zrealizowane Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Braniewie?

2015-09-25

Czy jesli dziecko ma 15 lat moge sie starac o stały aparat na zeby ?

2015-09-25

Witam. Moje pytanie związane jest z urazem kolana u córki. Córka ma 22 lat od 01,02,2015 jest na L4 ma zerwane wiązadło i przesunięta rzepkę. Po badanu rezonans magnetyczny skierowanie w trybie pilnym na zabieg nadmienię iż na rezonans czekała do 05,06,2015. Termin na zabieg- w pieszej kolejności artroskopia 28,10,2016 a co dalej? Czy to jest normalne żeby tak długo trzymać pacjenta i opłacać z ZUS. Za samo sanatorium z funduszu na którym przebywała 3 tygodnie bo coś trzeba z takim pacjentem zrobić bo jest na L4. Zabieg w normalnym terminie zwrócił by się z nawiązką nie mówiąc o tym że córka już by nie cierpiała i chodziła do pracy co również przynosiło by zyski. Nie stać nas na zabieg prywatnie, proszę o informację gdzie mamy się zgłosić o krótszy termin.

2015-09-24

Witam. Czy lekarz pierwszego kontaktu może wypisać zwolnienie lekarskie na rehabilitację?

2015-09-24

1. Chciałabym ustalić, czy opieka całodobowa i świąteczna jest przypisana do danego rejonu czy jeśli uważam, że gdzieś zostanę lepiej zdiagnozowana mogę się tam udać? Pytanie to dotyczy sytuacji z jaką sama się spotkałam. Przynależę do Ośrodka Zdrowia w R….., opiekę całodobową i świąteczną teoretycznie mamy w S……... Jednak tam nie ma lekarza pediatry. Zachorowało mi dziecko więc udałam się do Ośrodka Zdrowia w M……… gdzie jest dostępny pediatra. Od lekarza dyżurującego usłyszałam, że to nie jest mój rejon i przynależę do S………. Moja odpowiedź była błyskawiczna, że z tego co wiem to rejonizacji nie ma i z opieki mogę skorzystać tam gdzie chcę. Lekarz potwierdził moje słowa ale również powiedział, że nie będą pracować za S………... Dużo osób z moich znajomych korzysta z tej Przychodni właśnie dlatego, że w S…………. nie ma pediatry który mógłby zdiagnozować dziecko. 2. Czy Ośrodek Zdrowia może nie zapewnić opieki pediatry? W Ośrodku Zdrowia w R………. nagminnym jest brak pediatry w piątek. Czas oczekiwania na przyjęcie jest dwutygodniowy. Tak więc mam wiedzieć dwa tygodnie wcześniej że dziecko moje będzie chore. 3. Na każdy dzień zostawionych jest kilka miejsc wolnych na rejestrację nagłych przypadków, w efekcie kto pierwszy tym lepszy..... w sąsiednim ośrodku lekarz przyjmuje do oporu. Gdzie jest prawda? Są jakieś limity jeśli chodzi o ilość pacjentów przyjmowanych w ciągu dnia przez lekarza dyżurnego?

2015-09-24

Przedszkole wymaga od rodzica wydania przez pediatrę zaświadczenia o braku przeciwskazań na uczęszczanie na zajęcia korekcyjne. Są to zajęcia ogólno rozwojowe. Bez takiego dok. dziecko dostanie odmowę. Pediatra odmówił wydania takiego zaświadczenia. Proszę o podanie podstawy prawnej odmowy wydania takiego dokumentu, czy może przedszkole nie może wymuszać od rodzica/ pediatry w/w dokumentu? Kto takie zaświadczenie może wydać.

2015-09-24

Witam.Proszę o odpowiedź czy w poradni kardiologicznej może przyjmować lek.specjalista chorób wewnętrznych?

2015-09-24

Chciałabym zapytać dlaczego nie ma wydzielonych środków na podwyżki dla pielęgniarek POZ

2015-09-23

Jakie są terminy operacji zaćmy w olsztyńskich szpitalach ? Dziękuję za odpowiedż

2015-09-23

Mój mąż poczuł się żle podczas pobytu w szpitalu uzdrowiskowym. Po przeprowadzonym wywiadzie i osłuchowym badaniu i ekg ( bez żadnych konsultacji ze specjalistami i bez informowania rodziny został wypisany do domu, gdzie miał drogę odległości 700km. Czy można ubiegać się o kolejny pobyt z pominięciem kolejki w związku z niewykorzystaniem zabiegów bądz zle sprawowaną opieką

2015-09-23

Dzień dobry. Chciałam zapytać czy pacjent przebywający na oddziale paliatywnym jest zobowiązany do zakupu pampersów oraz leków i różnego rodzaju odżywek?

2015-09-23

Czy obcokrajowiec, nie mający nr PESEL mieszkający w Polsce i tu pracujący mający kartę pobytu może złożyć deklarację poz do lekarza?

2015-09-23

Witam, chciałaby się dowiedzieć, kto powinien poinformować mnie o możliwych powikłaniach użycia środka kontrastującego przy badaniu urografii? Czy jest to lekarz, który mnie kieruje na badanie, czy lekarz radiolog, który jest obecny przy badaniu? Czy muszę podpisywać jakieś zgodny na podanie kontrastu?Dziękuję za odpowiedź.

2015-09-23

Mam skierowanie na masaż wirowy. W przychodni rehabilitacyjnej, w której chcę zrealizować zabiegi poproszono mnie o dostarczenie zaświadczenia od dermatologa o braku przeciwwskazań do takiego zabiegu. Czy mają do tego prawo? Kto ma mi wystawić skierowanie do dermatologa?

2015-09-23

Szanowni Państwo mam 2 pytania po pierwsze czy to możliwe aby poradnia do której jestem zapisany przyjmowała pacjentów tylko przez 7 godz. po drugie lekarz do którego jestem zapisany od stycznia wyjechał do Anglii nic o tym nie informując jednocześnie w harmonogramach na tablicy ogłoszeń i drzwiach gabinetu widnieje jakby był i przyjmował w określonych godzinach. Natomiast nikt nie chce w przychodni odpowiedzieć gdzie jest mówiąc, że jak się nie podoba to mogę zmienić poradnię.

2015-09-23

Dzień dobry, Moja żona jest po zabiegu koronografii (założony stent 25.06.2015). Dostała skierowanie do sanatorium (poszpitalne) obecnie jest na 66 miejscu. Ponadto ma chory staw kolanowy (wykonana plastyka wiązadeł krzyżowych) , chory kręgosłup i nadciśnienie. Chciałbym zapytać czy jako mąż mogę dostać skierowanie do sanatorium razem z żoną jako opiekun (pomoc w poruszniu się, dźwiganiu itp.) (nawet częściowo odpłatne). Jak można pomóc mi w tej sprawie? Pozdrawiam ,

2015-09-22

Czy jest limit przypisywania, przez lekarza rodzinnego, zastrzyków przeciwzakrzepowych CLEXANE. (podobno tylko na 30 dni).

2015-09-22

Witam, czy poradnia stomatologiczna musi mięć telefon stacjonarny, czy wystarczającym kontaktem będzie telefon komórkowy. Dziekuję

2015-09-22

Leczę się w por.endokrynologicznej od ok.6 lat u tego samego lekarza.Czy moge zmienić poradnie i wybrać innego lekarza.Co musze mieć aby sie zarejestrować do innej poradni?

2015-09-22

Witam i dziekuje za odpowiedz, przy skladaniu formularza S1 meza ubezpieczonego w Czechach, mamy dolaczyc formularz zgloszenia czlonkow rodziny do ubezpieczenia ZUS ZCNA wypelniony i podpisany przez Czeskiego pracodawce? czy wystarczy formularz S1 meza i dane czlonkow rodziny osobno zlozone przez meza w NFZ? dziekuje i pozdrawiam.

2015-09-22

Witam, jeżeli mój mąż jest pracownikem trangranicznym, posiada ubezpieczenie zdrowotne w czechach, mieszkamy razem w polsce, to wystarczy dostarczyc formularz S1 z czech potwierdzajacy jego ubezpieczenie w Czechach i na tej podstawie bedę miała ubezpieczenie zdrowotne w polsce jako członek rodziny wraz z dzieckiem, czy my równiez musimy byc ubezpueczeni w Czechach i tak samo miec formularze S1 na siebie zeby ubiezpieczenie przeszlo na Polskie?

2015-09-21

Witam. Otrzymałam skierowanie na artroskopię kolana (zerwane ACL, złamana łąkotka w dwóch miejscach - potwierdzone MR i USG) na PILNE. Okres oczekiwania na PILNE w szpitalu, w którym złożyłam skierowania wynosi pół roku, dlatego poszukuję innego szpitala, w którym mogłabym zostać zoperowana szybciej, gdyż stan jest naprawdę poważny. Co powinnam zrobić w takim wypadku? Czy wystarczy wziąć skierowanie na artroskopię od lekarza rodzinnego, złożyć je w innym szpitalu, a w poprzednim wycofać?

2015-09-21

W jaki sposób sprawdzić jaki mam numer w kolejce do sanatorium.

2015-09-21

Witam, Otrzymałam skierowanie do pracowni rehabilitacji na zabiegi. Skierowanie ważne jest 30 dni. Czy tak jak jest to w poradniach specjalistycznych powinna dostarczyć skierowanie w ciągu 14 dni od momentu zarejestrowania się na zabiegi?

2015-09-21

W zespole szkół pracują dwie pielęgniarki ,prowadząc kazda z nich jednoosobową działalnośc gospodarczą, opiekując się jedną ze szkół.W zespole szkół istnieje jeden gabinet w którym na przaemian pracują pielęgniarki. Dyrektor zespołu szkół chce stworzyć następny gabinet ,umiejscowiony pod innym adresem ,gdzie uczniowie mają tylko zajęcia praktyczne. dla obu tych szkół w zespole szkół. Pytanie -czy proponowana sytuacja jest do zaakceptowania.

2015-09-20

Na operację zaćmy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oczekiwałam dwa lata .Po zgłoszeniu się na badania i zabieg dostałam nowy termin zabiegu ale za rok. Czy to jest normalna praktyka w tym Szpitalu,że kolejki są przesuwane o rok??? Dlaczego wcześniej nie otrzymałam żadnych informacji???

2015-09-19

Podstawa prawna upowazniajanca do otrzymania numeru pesel.

2015-09-18

Witam. W związku z tym, że katalog procedur ICD9 nie zawiera chromograniny A, czyli nie jest to badanie gwarantowane, pacjentka powinna wykonać w/w badanie we własnym zakresie?

2015-09-18

Witam.Mam takie pytanie mam skierowanie na usg dopplera gdzie mogę zrobić badanie skierowanie wystawiono w przychodni przy szpitalu wojewódzkim.

2015-09-18

Witam, mam dzieci zgłoszone do ubezpieczenia w zakładzie pracy ale idąc do lekarza widnieją w E-wuś że są nieubezpieczone.Na druku ZCNA pobranego z zakładu pracy dzieci widnieją jako zgłoszone.Co mam zrobić z tym problemem?

2015-09-18

Witam! W związku z podejrzeniem guza klp Pacjentka została skierowana do por.ch.płuc z kartą DILO/sierpień 2015/. Aktualnie otrzymałem wiadomość z Kl.Torakochirurgii, że Pani trafiła tam, w związku z czym mam anulować-zawiesic/?/ kartę, bo Klinika nie może prowadzić diagnostyki i leczenia.Proszę o podpowiedź co należy zrobić?

2015-09-18

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie pobytu w sanatorium-czy można przerwać pobyt w uzdrowisku ze względów rodzinnych np. pogrzeb bratanka??? Czy poniosę z tego tytułu jakieś koszty??? Jak to załatwić? Co mi jest potrzebne????

2015-09-18

Czy mając kartę NHS Tax Credit mogę korzystać ze świadczeń POZ -będąc w Polsce na urlopie, oraz jaką odpłatność poniosę za leki? dziękuję za odpowiedź.

2015-09-17

Witam. Czy na skierowaniu na zabiegi fizjoterapeutyczne wystarczy w rozpoznaniu wpisać dokładną okolica ciała, czy równocześnie musi to być powtórzone w parametrach zabiegu (okolica ciała)? Czy może być np. rozpoznanie- staw skokowy lewy; okolica ciała - staw skokowy (bez wyróżnienia czy to lewa czy prawa strona)? Pozdrawiam.

2015-09-17

Witam . Czekam na turnus z N F Z w Olsztynie . Wniosek złożyłam w lipcu 2014r i otrzymałam informację o czasie oczekiwania 19 miesięcy , słyszałam że , można się ubiegać o wcześniejszy wyjazd z tzw. zwrotów czy to prawda i jak to zrobić ? dziękuje .

2015-09-17

Zwracamy się z prośbą o rozstrzygnięcie kwestii ubezpieczenia dziecka. Matka 4-letniego dziecka została wyrejestrowana z Powiatowego Urzędu Pracy na okres 180 dni. Jej dziecko było zgłoszone jako członek rodziny. W związku z tym również zostało wyrejestrowane. Od 15 września br. dziecko wymagało hospitalizacji. Matka złożyła w szpitalu oświadczenie następującej treści: dziecko nieubezpieczone z prawem do świadczeń, do 18 roku życia. Czy złożone przez matkę oświadczenie jest wystarczające, aby matka nie pokrywała kosztów leczenia dziecka. Czy w tej sytuacji ośrodek pomocy może wydać decyzję administracyjną z upoważnienia burmistrza, potwierdzającą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej .Dziękujemy bardzo za odpowiedź.

2015-09-17

Czy dodatkowe środki finansowe dotyczą również spółek pielęgniarskich, zatrudnionych na umowie cywilno -prawnej w szpitalu czyli świadczących usługi pielęgniarskie w przedsiębiorstwie szpital.?

2015-09-17

Witam mam ukończone 35 lat w związku z tym czy obejmuje mnie program bezpłatnych badań prenatalnych w ciąży. Czytałam link który Państwo załączyli w poprzedniej odpowiedz, ale czy powyżej 35 lat to znaczy ukończone 35 lat i wyżej czy 36 lat i wyżej. Bo to z tym mam problem

2015-09-17

Witam. Jak rozliczyć w AOS (poradnia endokrynologiczna) poradę, gdzie zlecono chromograninę A? Jaki typ porady JGP oraz jakie icd9?

2015-09-17

Dzień dobry. Jaki lekarz może zlecić wykonanie badań na poziom hormonów u kobiety celem wykluczenia zaburzeń hormonalnych? gdzie wykonać te badania? na czym polegają?

2015-09-17

Witam. Mam skierowanie na pierwszą wizytę do endokrynologa - co powinnam zabrać ze sobą? czy lekarz ma możliwość wykonania badan na miejscu np. usg tarczycy? czy trzeba wcześniej wykonać badanie na poziom hormonów tarczycowych?

2015-09-17

Witam. Zadałam pytanie: Jestem związana kontraktem z NFZ jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska na poz. Chciałabym przekształcić swoją praktykę zawodową w jednoosobowy podmiot leczniczy, w którym pozostanę nadal lekarzem rodzinnym. Jakie kroki musiałabym w tym celu podjąć? Czy będę mogła utrzymać dotychczasową umowę z NFZ? Jak ewentualnie przekształcić listę pacjentów?Dziękuję za odzew, już uzbroiłam się w cierpliwość i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

2015-09-16

Witam RP.GLUCOPHAGE XL 750 2 op a 30 tabletek, recepta na zniżkę czy można wydać 1 op po 60 tabletek że zniżka. PONIEWAŻ BRAK w aptece op po 30 tab.Z góry dziękuję za odpowiedź

2015-09-16

Czy od sierpnia wzrosła stawka kapitacyjna w ramach lekarza POZ. W lipcu pobrano 13,24 a w sierpniu 13,42? Prawidłowo? 2015-09-15 Witam. Wzrost stawki kapitacyjnej dotyczy świadczeniodawców, którzy wybrali indywidualną formę sprawozdawczości z wykonania badań diagnostycznych i przesłali stosowne sprawozdania komunikatem WBX. Od sierpnia 2015 r. stawka ta wynosi 11,84. Czyli Źle jest naliczona ta składka?

2015-09-16

chciałem sie zarejestrować ze skierowaniem od rodzinnego lekarza do por.alergologicznej w Elblągu na zw.Jaszczurczego ale powiedziano mi,że dopiero mam dzwonić po czerwiec 2016r.bo miejsca są wyczerpane i nie rejestrują nikogo ,czyba że jest to pilny przypadek.Jak to jest jeżeli sprawdzam dziś w internecie gdzie kolejka jest najkrótsza i tam pisze Pierwszy Wolny Termin 01.02.2016rok. Dlaczego nie chcą mnie zarejestrować.Proszę o odpowiedź.Dziękuję.

2015-09-16

Dzień dobry. Czy apteka może odmówić informacji o tańszym zamienniku leku?

2015-09-16

Witam, co zrobić jeśli otrzymaliśmy komunikat o konieczności poprawienia typu identyfikatora w aplikacji AP-KOLCE (przez pomyłkę zaznaczono osobisty numer identyfikacyjny zamiast numeru PESEL przy dodawaniu pacjenta do kolejki), a nie ma możliwości edycji typu identyfikatora?

2015-09-16

W jaki sposób mogę wyrobić kartę EKUZ ?

2015-09-16

Witam. Mialam wykonany zabieg w prywatnej klinice, moj koszt 1700zl, z Nfz klinika pobrala 1900zl. Zabieg zostal tez zakwalifikowany niezgodnie z tym co faktycznie wykonano. Probowalam wyjasnic dlaczego zostal sfinansowany z 2 zrodeł. W klinice powiedziano mi, ze moj koszt to obsluga pooperacyjna (opieka), a ja wykonalam go przeciez bez kolejki, prywatnie. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem? Czy jeden zabieg mozna sfinansowac z 2 zrodel( zabieg z NFZ, a opieka po prywatnie)?

2015-09-16

Witam ponownie w trybie administracyjnym pytam: kiedy zamieścicie na portalu informacje o braku możliwości rozliczenia badania egzoftalmometrem ? pozdrowienia

2015-09-16

Jak się zachować wobec skierowań tryb pilny ; jest zakreślone kółeczkiem pilne i na dokładkę innym kolorem długopisu bez potwierdzenia pieczątką lekarza . Zdarza się to coraz częściej .

2015-09-16

Jak sprawdzić która jestem na liście na leczenie sanatoryjne?

2015-09-15

Po raz trzeci zwracam się do Państwa z pytaniem: Jestem związana kontraktem z NFZ jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska na poz. Chciałabym przekształcić swoją praktykę zawodową w jednoosobowy podmiot leczniczy, w którym pozostanę nadal lekarzem rodzinnym. Jakie kroki musiałabym w tym celu podjąć? Czy będę mogła utrzymać dotychczasową umowę z NFZ? Jak ewentualnie przekształcić listę pacjentów? Bardzo proszę o odpowiedź.

2015-09-15

Jaki jest normatyw powierzchni pokoju sanatoryjnego dla 2 osob?

2015-09-15

Czy mogę kupić i za ile ? książeczkę chorego na jaskrę.

2015-09-15

Witam mam ukończone 35 lat w związku z tym czy obejmuje mnie program bezpłatnych badań prenatalnych w ciąży. Czy na takie badanie muszę mieć skierowanie. Dziękuję

2015-09-15

Dzień dobry. Moja mama ma 91 lat. Do tej pory była w pełni sprawna.Jest tydzień po operacji złamania szyjki kości udowej . W środę wypisują ją ze szpitala. Przy wypisie będą prosiła o skierowanie do oddziału rehabilitacji . Czy powinnam uzyskać takie skierowanie czy lekarz może odmówić. Czy na przewiezienie pacjentki na chwilę obecna niechodzącą przysługuje karetka i gdzie powinnam się o to zwrócić.

2015-09-15

Chciałbym dopytać w sprawie pytania o ważność skierowania z dopiskiem PILNE. Państwa odpowiedź brzmiała, że nie ma ono ograniczenia ważności. Czy oznacza to, że pacjent może się zgłosić z takim skierowaniem kilka miesięcy po jego wystawieniu i oczekiwać przyjęcia w trybie pilnym?

2015-09-15

Wysłany został do was zły adres zamieszkania,gdzie go mogę zmienić ?

2015-09-15

Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata? 2015-07-18 Witam. Proszę o sprecyzowanie pytania - o jaką opłatę chodzi. Precyzuję: chodzi o to, że syn ukończył liceum w kwietniu br. a do chwili obecnej pobierana jest za niego opłata za medycynę szkolną. Jest to napisane w Deklaracje POZ. Pielęgniarka, Lekarz i Medycyna szkolna. Czy powinno tak być? 2015-08-13 Witam. Płatność w zakresie medycyny szkolnej oparta jest o listę uczniów sporządzoną wg. stanu na pierwszy dzień każdego kolejnego miesiąca. Ciągłość płatności utrzymywana jest również w okresie wakacji jeśli dziecko nadal ma status ucznia. W opisanym przypadku świadczeniobiorca nie jest już uczniem więc od maja nie powinien być przedstawiany do zapłaty przez podmiot udzielający świadczeń w zakresie pielęgniarki szkolnej. Prosimy o informację, którego podmiotu nieprawidłowość dotyczy. PYTANIE: Przez co zgłosić tę nieprawidłowość i ten podmiot?

2015-09-15

Czy od sierpnia wzrosła stawka kapitacyjna w ramach lekarza POZ. W lipcu pobrano 13,24 a w sierpniu 13,42? Prawidłowo?

2015-09-15

Witam, niedawno zmieniłam adres zamieszkania. Wybrałam się do najbliższej przychodni żeby przepisać tam córeczkę. W recepcji pani poinformowała mnie ze nie ma już miejsc i nie mogę jej przepisać. Po długich prośbach zmieniła zdanie i powiedziała, że może zapisać dziecko do jednej lekarki bo reszta lekarzy nie ma już miejsc i nie zgadzają się żeby kogokolwiek im zapisywać. Czy rzeczywiście można odmówić zapisania dziecka do przychodni? I czy nie mam prawa wyboru Pediatry? Czy muszę iść z córeczka do tego którego wybierze mi pani w recepcji? Czy lekarze zatrudnieni w przychodni mogą nie wyrazić zgody żebym zapisała do nich moje dziecko?

2015-09-14

Czy wizyta pierwszorazowa w Poradni Kardiologicznej w ramach umowy z NFZ jest tak samo punktowana jak wizyty kolejne ?

2015-09-14

Witam serdeczne. Mam do Państwa pytanie: Jestem obcokrajowcem. Mam dwójką dzieci. Z dniem 1 marca bieżącego roku obowiązywać zaczęła ustawa o ewidencji ludności, która obecnie reguluje procedurę nadawania PESEL’u. Osoby przebywających w Polsce na podstawie wiz oraz zezwoleń na pobyt czasowy nie otrzymają PESEL’u. Mamy czasowy pobyt w Polsce, dzieci zgłoszeni do ZUS i pytanie takie czy będą jakiś problemy u lekarza, przy zakupach leków – antybiotyków. Dziękuje bardzo.

2015-09-14

Europejska karta ubezpieczen

2015-09-13

Czy pracując w szpitalu i poradni na etacie, jestem specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii, mogę podnająć się przez swoją działalność gospodarczą pracy w POZ(N ZOZ) i tworzyć aktywną listę pacjentów przyjmując 2x w tygodniu po 3 godz.

2015-09-13

Czy w soboty mogą być realizowane wizyty w Poradni specjalistycznej (kardiologicznej) w ramach umowy z NFZ?

2015-09-13

Witam,jak postępować w przypadku gdy do gabinetu stomatologicznego zgłasza się rodzic z dzieckiem z "bólem" bez żadnych dokumentów, głównie chodzi o pesel.Mam kolekcję nierozliczonych kart pacjentów którzy obiecali: jak tylko wrócę do domu to zadzwonię z peselem i nie zadzwonili .Żal mi dzieci to nie ich wina że mają beztroskich rodziców, ale dlaczego ja mam za to płacić moim czasem zużytymi materiałami itd.

2015-09-12

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP) Jak zrobić badania? Jak wygląda krok po kroku aby takie badania wykonać?

2015-09-12

czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne

2015-09-11

MAM SKIEROWANIE NA OPERACJĘ STOPY Z CZERWCA,ILE M-CY JEST WAŻNE SKIEROWANIE?

2015-09-11

Witam, czy za badania zlecone w szpitalu Olsztyn ul.Jagiellonska78 ,( wizyta na NFZ ) spirometria z próbą rozkurczowa,pomiar stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym, testy wziewne- panel podstawowy,czy te badania są płatne?

2015-09-11

Czy lekarze udzielający świadczeń pacjentom w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ - mają obowiązek czy prawo wydawania informacji zwrotnej pacjentowi po udzieleniu mu świadczenia w danym dniu dla potrzeb lekarza rodzinnego (POZ dzienny) Jeżeli tak, to gdzie znaleźć przepis prawa wskazujący ten obowiązek w tym zakresie?

2015-09-11

Czy RTG zębów jest refundowane?

2015-09-11

witam czy pacjent po70, z chorobą Alschaimera po,kilku udarach obecnie leżący powinien mieć opiekę stałą w domu lekarza i pielęgniarki.

2015-09-11

Witam. Mam pytanie czy można zmienić rozpoznanie z SOR-u. Pojawiłem się na SOR-ze 10 maja dzień po upadku na motorze. Rozpoznano złamanie w kolanie i rozpocząłem leczenie operacyjne w innym szpitalu. Kiedy troche wydobrzałem rozpocząłem starania o odszkodowanie, ale jak się okazało na wywiadzie w SOR jest napisane że wypadek miałem na rowerze, co przekreśliło moje starania o odszkodowanie, bo ubezpieczyciel twierdzi że wypadek był na rowerze na podstawie powyższego rozpoznania. Pytanie dlaczego mam płacić za błąd lekarza, czy też pielęgniarki która wpisała błędne rozpoznanie w dodatku tak odręcznie i do tego tak nieczytelnie, że nawet ubezpieczyciel musiał kontaktować się z placówką co tam jest napisane, ponieważ nie dało się tego odczytać. Czy lekarz może zmienić to rozpoznanie kiedy się do niego teraz zgłosze?

2015-09-10

Ponawiam pytanie: lekarzem prowadzącym Indywidualną Praktykę Lekarską poz w ramach kontraktu z NFZ. Jakie kroki muszę podjąć w celu przekształcenia tej praktyki w podmiot leczniczy (prowadzony jednoosobowo)? Czy będę mogła kontynuować umowę z NFZ? Jak ewentualnie przekształcić/przypisać listę pacjentów?

2015-09-10

Witam bardzo dziękujemy za pozytywne załatwienie naszej sprawy.Pozdrawiamy Helena i Janusz

2015-09-10

Witam. W rozporządzeniu MZ odnośnie wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ pielęgniarka POZ ma wykonywać testy przesiewowe u dzieci 5-letnich. Od dwóch lat dzieci te objęte są rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym, wobec tego testy przesiewowe wykonuje pielęgniarka szkolna, jak wynika z ww rozporządzenia. Proszę o odpowiedź w jakich przypadkach dziecko 5 letnie ma mieć wykonane testy przesiewowe przez pielęgniarkę POZ, a w jakich przez pielęgniarkę szkolną ?

2015-09-10

Witam Czy przy schorzeniu icd10 N31 jest refundacja pieluchomajtek?

2015-09-10

Witam, jestem zawodowym kierowcą, dostałam skierowanie na pilne na zabieg usuniecia zacmy Czy obowiazuje mnie kolejka oczekujacych ( 2 lata), nie mam zgody na prace, jestem na zwolnieniu. Czy w tym przypadku mam czekac dwa lata czy nalezy mi sie szybszy termin?

2015-09-10

Na jaki adres mail wysłać wniosek o wydanie ekuz?

2015-09-10

Witam. Ponawiam pytanie o podstawę prawną dot. naprawy wyrobów medycznych refundowanych przez NFZ?

2015-09-10

Po wizycie na nfz dostałam skierowanie od pulmunologa na badanie pomiar stęzenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym czy te badanie jest płatne

2015-09-10

w jaki sposób lekarz dentysta może wycofać punkty za zrobioną protezę, żeby pacjent mógł zrobić sobie jeszcze raz nową protezę na nfz, ale w innym gabinecie?

2015-09-09

Witam. Co ile lat można się starać o leczenie w sanatorium? Mój lekarz rodzinny odmówił mi wystawienia skierowania twierdząc że nie minęły dwa lata od ostatniego pobytu. Mam poczekać jeszcze rok a potem ok dwóch na realizację. Czy to prawda?

2015-09-09

Witam Mam pytanie o pacjentów hospitalizowanych w OIT u których stosujemy ciągłą terapię nerkozastępczą.czy można u tych osób rozliczyć punkty w skali TISS, a po wypisaniu chorych z oddziału uwzględnić ciągle leczenie nerkozastępcze kod produktu 5.53.01.0001472?

2015-09-09

Dziś zgłosiła się pacjentka ze skierowaniem na usunięcie zaćmy z adnotacją"PILNE- kierowca zawodowy, brak możliwości wykonywania pracy zarobkowej". Pacjentka nie ma żadnych medycznych przesłanek do wykonania zabiegu w trybie pilnym (żadnych chorób, w przypadku których opóźnienie operacji wpłynęłoby na wynik końcowy poooperacyjny). Czy ze względów ekonomicznych/zawodowych możliwe jest wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy w trybie pilnym? czas oczekiwania na zabieg w trybie planowym wynosi w naszym ośrodku ok. 2 lat.

2015-09-09

Witam. czy znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie porodu jest refundowane przez nfz? Jakie kryteria trzeba spełnić? Czy w każdym szpitalu istnieje możliwość skorzystania z takiego znieczulenia?

2015-09-09

Mam pytanie dotyczące możliwości skorzystania z naprawy protezy podudzia b.008 z 05.2014r. Po jakim czasie użytkowania przysługuje naprawa? Jaka jest podstawa prawna?

2015-09-09

Witam, pacjentka zaczęła zabiegi rehabilitacyjne, po trzech dniach informuje pracownika, że od poniedziałku wyjeżdża i zaraz po powrocie chce dokończyć zabiegi. Czy ośrodek rehabilitacji ma obowiązek oddania 5 dni zabiegowych pacjentowi jeżeli to nie jest sytuacja losowa, jeżeli tak to czy w terminie wyznaczonym rzez pacjenta czy w pierwszym możliwym do zrealizowania.

2015-09-08

Ile jest użytkowników korzystających z ZIP?

2015-09-08

Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dzieci jak często? np dla dzieci w 6 roku życia raz w roku?

2015-09-08

Witam. Niedawno została wezwana do mnie karetka. nie mam ważnego ubezpieczenia w NFZ. czy zostanę obciążony kosztami z tego tytułu? gdzie mogę szukać odpowiedzi? ew. gdzie się z tym zgłosić w celu uregulowania?? sytuacja miała miejsce w Osztynie

2015-09-08

Czy placówka może uzależnić zbadanie receptorów przy podejrzeniu raka piersi na NFZ od podjęcia u nich leczenia.

2015-09-07

Witam, gdzie można złożyc skarge na pracownika NFZ?

2015-09-07

Ile ważne jest skierowanie do specjalisty z adnotacją PILNE, i w jakim terminie powinnam zostać przyjęta przez lekarza.

2015-09-07

Witam, proszę o informację czy wyznaczono mi już termin wyjazdu do sanatarium poszpitalne. Numer 14-15-08218-4 Pozdrawiam

2015-09-07

Olecko Olmedika Poradnia Ortopedyczna - Po wizycie otrzymałem ponownie kartkę i polecenia udania się do rodzinnego - "przedłużyć zwolnienie lekarskie - druk ZLA na okres 4 tygodni. nie posiadam druków" .Czy to normalne ?

2015-09-07

Program lekowy leczenia AMD Czy ośrodki, które nie przystąpią do programu lekowego będą mogły nadal leczyć preparatami anty-VEGF w ramach umowy o hospitalizację (rozliczać injekcję za 50 pkt?)

2015-09-07

Ponawiam zapytanie: czy pacjentowi po operacji zastawki pielęgniarka może dokonywać poboru krwi na badania w domu pacjenta (monitorowanie wskaźnika INR). Jeśli nie mieści się to w Waszym zakresie to proszę wskazać gdzie mogę uzyskać odpowiedź.

2015-09-07

Na ile miesięcy na przód lekarz może wypisać leki na receptę. Niektórzy twierdzą , że na 3 miesiące, niektóry wydaje receptę np. 4x30 tabletek czyli na 4 miesiące. Jak to wygląda pod kątem formalnym?

2015-09-05

Czy można wykonać na NFZ laserową korekcję wzroku?

2015-09-04

Witam. Czy lekarz POZ może wypisać materac przeciwodleżynowy pacjentowi przebywającemu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym ?

2015-09-04

Dzień dobry czy zabieg ginekomastii u mężczyzn jest refundowany przez nfz.

2015-09-04

Witam czy prawdą jest że w 22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Ciechocinku ,pacjent skierowany na leczenie sanatoryjne NFZ nie ma możliwości przydziału pok.jednoosobowego? Dziękuję za odpowiedź

2015-09-04

gdzie w Olsztynie mogę zrobić mammografię bez skierowania mam 61 lat

2015-09-04

Na świadczeniodawcy ciąży obowiązek oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w soboty. Pracownicy świadczący pracę w POZ żądają dnia wolnego za święto przypadające 26.XII.15r. w dniu 24.XII.15r. Czy jako świadczeniodawca, który ma podpisaną umowę w zakresie POZ z NFZ mogę w tym dniu nie udzielać świadczeń medycznych? Czy będą w stosunku do mnie jako świadczeniodawcy wyciągnięte zostaną jakieś konsekwencje w związku z zamknięciem zakładu w tym dniu?

2015-09-04

Witam Czy dotarło moje zapytanie w dniu 18 sierpnia odnośnie badania egzoftalmometrem Hertla ? Nie widzę na portalu odpowiedzi w jaki sposób mam to rozliczyć. Nigdzie w procedurach nie figuruje to - Pozdrowienia

2015-09-04

Witam mój mąż mialoperację na serce była usuwana wada , wymiana zastawek i miał tętniaka na aorcie, potem był miesiąc na rehabilitacji, teraz się nie gimnastykuje i malo chodzi na spacer. Chcialabym wiedzieć czy może uprawiać taniec? chodzi mi o kurs tańca towarzyskiego.

2015-09-03

Dzień dobry, mam skierowanie do ośrodka rehabilitacji dziennej. W okresie wakacyjnym nie mogłam zarejestrować się ponieważ miałam na głowie dużo spraw osobistych . Teraz, kiedy poszłam zapisać się rejestratorka powiedziała mi , że skierowanie jest po terminie ponieważ minęło 30 dni od wizyty u lekarza. Tak naprawdę minęło tylko 35 dni. Wróciłam więc do lekarza ortopedy a ten powiedział, że jest ważne dopóki są przesłanki do rehabilitacji. A u mnie są. Co mam teraz zrobić? Bardzo proszę o odpowiedź.

2015-09-03

Moja mama l. 80 dostała skierowanie na mammografię od onkologa ze Szpitala Chorób Płuc w Olsztynie. Badanie to chciałyśmy wykonać w Poliklinice, jednak odesłano nas do innego ośrodka, ponieważ podobno szpital, który wydał skierowanie nie ma podpisanej umowy z Polikliniką. Czy nie wystarczy, że Poliklinika ma umowę z NFZ - czy nie powinni przyjąć mamy na to badanie? Dodam jeszcze, że do tej pory mama była pod opieką ginekologa-onkologa z Polikliniki (rak trzonu macicy, po operacji i brachyterapii), jednak z uwagi na długi okres oczekiwania na wizytę byłam zmuszona umówić mamę do innego onkologa (wskazanie pilnej kontroli po pobycie na oddziale ratunkowym w Poliklinice - usunęli mamie 1750ml płynu z opłucnej). Proszę o szybką odpowiedź. Z poważaniem, Elżbieta Kaczan

2015-09-03

Dzień dobry. Jestem czynną nauczycielką. 18 miesięcy czekałam na skierowanie do sanatorium ( laryngologia). Otrzymałam skierowanie w termonie 26.10- 16.11. 2015 r. Czy istnieje możliwość otrzymania na ten okres zwolnienia lekarskiego? Jeżeli tak, to , który z lekarzy może je wystawić. Dodam, że już wykorzystałam dwa urlopy zdrowotne, a pozostało mi jeszcze 10 lat pracy. Dlatego nie chciałabym brać 3 tygodni urlopu zdrowotnego, ponieważ chciałabym mieć możliwość skorzystania z niego w późniejszym okresie w pełnym wymiarze. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

2015-09-03

Witam, O co chodzi z punktami, które nfz daje lekarzom za wizytę. Byłem u NEUROLOGA i ocenił wizytę na 6,6 pkt. O co w tym chodzi

2015-09-03

Czy lekarz rodzinny może odmówić zlecenia wykonania podstawowych badań lekarskich (badanie krwi, moczu) osobie która ukończyła 40 lat. Jakie przepisy regulują te kwestie. Jak ma się to do badań profilaktycznych o których tyle się mówi?

2015-09-02

Witam. Mam problem ze skierowaniem.....Lekarz rodzinny nie wypełnił wszystkich danych na skierowaniu o czym dowiedziałam się w rejestracji u chirurga. Kto powinien zadbać o poprawienie skierowania ja czy poradnia chirurgiczna? Zostałam wpisana do kolejki ale poproszono mnie o dostarczenie poprawnego skierowania. Czy mam obowiązek to zrobić?

2015-09-02

W maju 2015r zostałam skierowana prze mojego lekarza rodzinnego Panią dr Agnieszkę Podleś na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ i do tej pory nie otrzymałam informacji o zakwalifikowaniu na leczenie i nr oczekiwania. Proszę o informację na temat mojego skierowania.

2015-09-02

Jestem mieszkańcem Ostródy. Jestem zakwalifikowany do zabiegu ortopedycznego. Wczesniej jednak musze wykonać badania KARDIOLOGICZNE i UROLOGICZNE pod katem możliwości operowania. Urologa (NFZ Ostródzie ie ma. Kardiolog przyjmuje już zapisy na luty 2016. Gdzie najbliżej Ostródy jak najwcześniejmogę przeprowadzić badania urologiczne i kardiologiczne na NFZ?

2015-09-02

Mam takie pytanie - kto powinien składać podpis / parafkę/ na odwrocie deklaracji wyboru świadczeniodawcy w miejscu:" podpis osoby przyjmującej deklarację wyboru"Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-09-02

Czy pacjent w AOS ma prawo wyboru lekarza spośród kilku specjalistów w ramach jednej poradni specjalistycznej w danej przychodni.

2015-09-01

Witam Mam następujące pytanie czy można łącznie rozliczyć w karcie TISS28 ciągłą hemofiltrację w punkcie 4a i wykazać ją jednocześnie w grupie JGP?

2015-08-31

Witam, chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób zapisywać Pacjentów w kolejkę osób oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w obydwu oczach. Do tej pory, zgodnie z informacjami jakie otrzymywaliśmy - czyli działaniem na korzyść Pacjenta, zapisywaliśmy go na jedno oko na pierwszy wolny termin wynikający z kolejki, a na drugie w przeciągu 3 miesięcy od przewidywanego zabiegu na pierwszym oku. Jako pierwszy wolny termin podajemy oczywiście datę na kiedy zapisujemy Pacjentów na to pierwsze oko, bo to jest realny pierwszy wolny termin. Z informacji jakie dzisiaj otrzymałem z Funduszu jest to podobno złe działanie. W takim razie proszę o informację jak wpisać Pacjenta czekającego na zabieg usunięcia zaćmy na obydwu oczach. Pozdrawiam

2015-08-31

Witam! Czy poradnia specjalistyczna, jeśli ma wyczerpany limit w kolejkach oczekujących do końca roku, to musi realizować zapisy na kolejny rok czy wystarczy poinformować pacjenta o terminach rejestracji na przyszły rok. To samo jeśli chodzi o wizyty kontrolne, czy w celu zapewnienia ciągłości leczenia, a nie ma już miejsc w ramach NFZ, wystarczy że pacjent będzie miał ustalone kiedy zgłosić się do rejestracji.

2015-08-31

KIedy przysługuje mi sanatorium po usunięciu macicy i w jakich miejscowościach są sanotoria

2015-08-31

Od 4 miesięcy jestem zatrudniona na etacie w małej prywatnej firmie. Niedawno próbowałam zapisać się do lekarza rodzinnego. Okazało się, że w nie figuruję w ewusiu. Czy to oznacza , że nie jestem ubezpieczona?

2015-08-28

Nie mogę się połączyć z nikim w NFZ a mój problem polega na tym,że muszę przełożyć termin wyjazdu do uzdrowiska na następny rok ponieważ nie ma mnie w kraju ze względów rodzinnych zajmuję się chwilowo siostrą po udarze i organizuję dla niej przewóz do Polski i opiekę już na miejscu.

2015-08-28

ZADAJE PYTANIE 3 RAZ: jakie wymogi formalne trzeba spełnic aby podpisać indywidualną umowę z NFZ na pielęgniarską opiekę długoterminową, kiedy trzeba składać wnioski?

2015-08-28

Witam. Bardzo proszę o odpowiedź czy lekarz specjalista w szpitalu, może wystawić skierowanie do poradni pacjentowi przebywającemu na oddziale? Drugie pytanie Co należy zrobić z błędnie wystawionym skierowaniem (brak pieczątki ICD10...) do poradni na kim powinie ciążyć obowiązek poprawienia skierowania?Czy można poprosić pacjenta o doniesienie prawidłowego skierowania.Oczywiście nie odmawiając mu jednocześnie udzielenia świadczenia lub wpisania na listę oczekujących. Czy są jakieś regulujace to przepisy. Pozdrawiam

2015-08-28

Witam. Jaką wizytę powinien wykazać lekarz ,gdy pacjenta, który po pobycie w szpitalu pojawia się w poradni onkologicznej po raz pierwszy w tej samej placówce

2015-08-27

Czu w przypadku konieczności monitorowania wskaźnika INR pielęgniarka może pobierać krew na badania w domu pacjenta. Jeżeli tak jak to załatwić i jakie dokumenty są potrzebne.

2015-08-27

Pacjent przywieziony karetka pogotowia na izbę przyjęć szpitala. Po badaniu pacjenta lekarz IP podejmuje decyzję o przyjęciu pacjenta na oddział tego samego szpitala.Czy lekarz IP ma obowiązek wystawienia skierowania na oddział, dane przyjęcie traktujemy jako przyjęcie do szpitala bez skierowania?

2015-08-27

Dzień dobry Ponownie zapytam o kwestię dostępu do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Jeżeli pacjent był ubezwłasnowolniony to nie mógł nikogo upoważnić. Ja byłam opiekunem prawnym czy przychodnia może odmówić mi wglądu w dokumentację medyczną ojca (podkreślam tata był ubezwłasnowolniony a ja byłam opiekunem prawnym).

2015-08-27

Mam pytanie - czy niepełnoletnia dziewczynka (9 lat) może uczęszczać do poradni ginekologiczno-położniczej, czy jedynie dla poradni dla dziewcząt? Czy wizyta w poradni ginekologiczno-położniczej innej niż dziecięca jest traktowana jako wizyta prywatna i musi być opłacona?

2015-08-27

Chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwość wyrobienia karty EKUZ przed upływem terminu posiadanej aktualnie karty? Co w przypadku gdy posiadana przez ubezpieczonego karta traci ważność akurat w chwili wyjazdu? Pozdrawiam

2015-08-27

Mam usunięta nerke. Czy urolog może wystawić mi zaświadczenie dotyczące przeciwwskazań związanych z czynnościami w pracy?

2015-08-27

Po 1 pobycie szpitalnyn złożyłam skierowanie do sanatorium, ale w sierpniu ponownie byłam w szpitalu na to samo schorzenie. Czy moge liczyć na przyspieszenie sanatorium?

2015-08-26

Czy za leczenie u dwóch specjalistów na to samo schorzenie można dostać karę finansową? Np. zwrot jednej placówce kosztów leczenia?

2015-08-26

Skończyłam studia w czerwcu, dyplom obroniłam w lipcu. Przez jaki czas mam prawo leczyć się na NFZ?

2015-08-26

Dzień dobry, proszę o informację, czy możliwe jest zorganizowanie mobilnego stanowiska ZIP w siedzibach naszego zakładu w Ełku i Giżycku?

2015-08-26

Czy choremu przewlekle należą się pieluchy dla dorosłych?

2015-08-26

Czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego poszkodowanemu (wypadek przy pracy) przysługuje bezpłatne czy odpłatne zaświadczenie lekarskie N-9 wydane przez lekarza prowadzącego leczenie?

2015-08-26

Jestem oburzony trybem pracy w olsztyńskim NFZ i realizacją skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Moje skierowanie na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym czeka w kolejce na realizację, Ponieważ śledzę Przeglądarkę skierowań w Internecie, mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że jest to zwykła atrapa, służąca jedynie mydleniu oczu, gdyż realizacja skierowań odbywa się w trybie poza kolejkowym. Ponad miesiąc temu miałem 116 numer w tej kolejce, w międzyczasie wskoczyłem na 115 miejsce i wróciłem znowu na 116, a dzisiaj na 117. Osoba odpowiedzialna za ten odcinek pracy udziela mi pokrętnych i wymijających odpowiedzi, które z meritum sprawy nie mają nic wspólnego, dlatego nie będę ich nawet przytaczał. Mam więc bardzo poważne wątpliwości co do rzetelności osób zajmujących się moją sprawą. To jest po prostu niemożliwe, aby od ponad miesiąca nikogo nie skierowano do szpitala uzdrowiskowego, a kolejka stanęła i nie zamierzała się ruszyć do końca świata. Po co więc mami się ludzi jakąś Przeglądarką, która rzekomo ma świadczyć o transparentności poczynań osób , które sprawami skierowań się zajmują., gdy gołym okiem widać że tak nie jest.

2015-08-26

Witam, proszę o informację gdzie mozna wykonać - w jakim ośrodku, rezonans stawu barkowego z kontrastem dostawowym. Mój lekarz tego nie wiedział. Mam znaleźć we własnym zakresie bo nie wszystkie pukty wykonujące rezonans robią z kontrastem dostawowym. Proszę o informację.

2015-08-26

Kończy mi się zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital po operacji usunięcia tarczycy ( 38 dni). Byłam na wizycie kontrolnej u endokrynologa, wyznaczył mi kolejną wizytę za 6 tygodni, a po zwolnienie lekarskie kazał się zgłosić do lekarza rodzinnego. Czy lekarz rodzinny wystawi mi zwolnienie ewentualnie zaświadczenie do zakładu pracy o możliwości podjęcia pracy, dysponuję tylko kartą informacyjną ze szpitala.

2015-08-26

Czy wymagane jest wcześniejsze dostarczenie skierowania do poradni jeśli w przeciągu 14 dni od rejestracji mam wizytę ?

2015-08-26

Dzień dobry, mam skierowanie do ośrodka rehabilitacji dziennej z poradni neurochirurgicznej. Wcześniej miałem skierowanie z oddziału neurochirurgicznego i zostałem zarejestrowany i przyjęty do ośrodka rehabilitacji. Teraz ze skierowaniem z poradni neurochirurgicznej pani w rejestracji mówi że nie może zarejestrować bo tej poradni nie ma podanej w rozporządzeniu a z oddziału jest. Proponuje mi pójście do poradni neurologicznej w celu uzyskania skierowania. Proszę o szybką odpowiedz. Dziękuję.

2015-08-26

Uprzejmie proszę o informację gdzie można wykonać rezonans stawu barkowego z kontrastem

2015-08-26

Witam. Moje pytanie jest takie. Czy gdy 2 miesięczne dziecko ma czerwona powieke , przypuchnieta, oraz bardzo ropieje. Mamy skierowanie do poradni okulistycznej, ale nie mamy ustalonego terminu. Sprawa wydaje mi się jest poważna i wymaga nagłej obserwacji, lekarz ma prawo odmówić wizyty? Czy mam takie prawo, aby przyjął dziecko bez kolejki ? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

2015-08-26

Jestem osoba niepelnosprawna z I grupa inwalidzka, niedowladem konczyn dolnych). Prosze o informacje czy przysluguje mi calkowicie bezplatny transport sanitarny na kolejna wizyte u stomatologa w zwiazku z konieczoscia kontynuacji leczenia (zdjecie szwow po usunieciu zeba)? Czy zlecenie na transport sanitarny w przypadku kolejnej wizyty u stomatologa moze wystawic moj lekarz rodzinny? Bardzo dziekuje za odpowiedz.

2015-08-26

Czy w ramach doraźnej pomocy stomatologicznej przyjmuje chirurg szczękowy?

2015-08-25

Mam zastrzyki z prywatnego gabinetu, czy w mojej przychodni będę za nie płacić?

2015-08-25

Witam jestem w ciąży,po badaniach stwierdził ginekolog prowadzący,że mam cukrzycę ciążową. Jestem zapisana do poradni diabetologicznej, moje pytanie brzmi: czy na glukometr, paski i lancety dostanę receptę z refundacją. Jeśli tak na jaką refundację mogę liczyć? Moja mama jak ma stwierdzoną cukrzycę dostała glukometr za darmo,a na paski receptę ma,że nie musi płacić (płaci tylko za lancety). Jak wygląda sytuacja u kobiet w ciąży?

2015-08-25

Wprowadzenie Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata? 2015-07-18 Witam. Proszę o sprecyzowanie pytania - o jaką opłatę chodzi. Precyzuję: chodzi o to, że syn ukończył liceum w kwietniu br. a do chwili obecnej pobierana jest za niego opłata za medycynę szkolną. Jest to napisane w Deklaracje POZ. Pielęgniarka, Lekarz i Medycyna szkolna. Czy powinno tak być? 2015-08-13 Witam. Płatność w zakresie medycyny szkolnej oparta jest o listę uczniów sporządzoną wg. stanu na pierwszy dzień każdego kolejnego miesiąca. Ciągłość płatności utrzymywana jest również w okresie wakacji jeśli dziecko nadal ma status ucznia. W opisanym przypadku świadczeniobiorca nie jest już uczniem więc od maja nie powinien być przedstawiany do zapłaty przez podmiot udzielający świadczeń w zakresie pielęgniarki szkolnej. Prosimy o informację, którego podmiotu nieprawidłowość dotyczy. Pytanie: Do kogo to zgłosić? Przez ZIP?

2015-08-25

Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy w sytuacji śmierci osoby ubezwłasnowolnionej opiekun prawny ma prawo dostępu do jej dokumentacji medycznej.

2015-08-25

Czy lekarz hospicjum domowego może wystawić L4 dla pacjenta którego ma pod opieką? czy musi to być lekarz POZ?

2015-08-25

Mam zlecenie na pieluchomajtki dla żony. Gdzie się z tym udać?

2015-08-25

Witam dlaczego nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie z dnia 18 sierpnia ?

2015-08-25

Mam pytanie, czy wniosek do karty Ekuz moge przesłać faxem? Pod jaki numer? Pozdrawiam i dziękuje.

2015-08-25

Zostałem wyrejstrowany z urzedu pracy, jak mam samodzielnie opłacić ubezpieczenie?

2015-08-24

witam, chodze prywatnie do ginekologa ostatnio dostałam recepte na tabletki okazał sie ze są płatne 100%ponieważ został wystawione przez prywatnego lekarza. miałam też zrobic wyniki w laboratorium też bedzą płątne,czy jest taka możliwość żeby mój lekarz rodzinny wystawił mi skierowanie na owe badania krwi. pozdrawiam

2015-08-24

Czy istnieje możliwość wyjazdu do sanatorium za granice? Co trzeba zrobić?

2015-08-24

Jak wyrobić europejską kartę do leczenia za granicą ? Wyjeżdżam na wycieczkę.

2015-08-24

Gdzie znaleźć ogłoszenie konkursu na świadczenia z zakresu logopedii

2015-08-22

Czy mogę rozliczyć w wizytę pacjenta w AOS, podczas pobytu pacjenta w szpitalu -pobyt jednodniowy

2015-08-21

Jestem lekarzem POZ. Kto weryfikuje po 18 miesiącach wystawione przeze mnie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, jeżeli pacjent nie jest już pacjentem przychodni (POZ)?

2015-08-21

Umowy z NFZ w rodzaju AOS są podpisane do końca 2016 roku. Po tym okresie planowane są konkursy ofert. Terminarze na rok 2016 są już zapełniane. Jak postępować gdy wyczerpiemy liczbę zarejestrowanych pacjentów przewidzianych do końca czerwca 2016 r. Ustne informacje są takie, iż powinniśmy nadal rejestrować, ale co będzie w sytuacji gdy podmiot nie będzie miał kontraktu a pacjenci będą zapisani w kolejce oczekującej. Pytania bardzo ważne zarówno dla nas jak i dla pacjentów.

2015-08-21

Moje pytanie dotyczy ustalanie terminów wizyt kontrolnych. Z uwagi na długie terminy oczekiwania na kolejne wizyty kontrolne, czy mam prawo, aby rejestracja zarejestrowała mnie na kilka wizyt u jednego specjalisty. Bo niestety Rejestracja odmówiła mi i wyznaczyła tylko jeden termin. Z góry dziękuje za odpowiedź.

2015-08-21

Dzien dobry. Zwracam się z proźba o wyjaśnienie. Kończy mi się renta, wiec zus przysłał mi dokumenty do wypełnienia. Poszłam do lekarza specjalisty, który mnie leczy, Pani doktor oświadczyła, ze ona juz nie wypełnia zaświadczenia o stanie zdrowia. Całą dokumentacje dostanę, a zaswiadczenia ma wypisac lekarz rodziny? Czy to jest zgodne z przepisami? Zus wyraznie napisał, ze lekarz prowadzący ma wypisać.

2015-08-20

Mam pytanie odnośnie pobytu z męzem w sanatorium. Mąż ma orzeczona całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Chciałabym jechać wspólnie z mężem do sanatorium gdyz sam nie da rady tam byc ponieważ wygała opieki. Czy za swój pobyt muszę zapłacic sama czy nie?

2015-08-20

Czy można prosić o zmianę terminu wyjazdu do sanatorium? według wyliczeń z przeglądarki to będzie grudzień-styczeń a mam w tym czasie kłopot z urlopem, bardziej pasuje mi termin październik-listopad. Czy jest możliwe takie przesunięcie?

2015-08-20

Jeżeli pacjentka urodziła dziecko 31.07 i musi zostać w szpitalu ze względu na stan jego zdrowia to od którego dnia mogę wykazać świadczenie 708 czyli przedłużona hospitalizacja matki? Od 05.08 czy od 06.08?

2015-08-20

Witam. Gdzie w Olsztynie usuwają polipa zatoki metodą FESS (Funkcjonalna Endoskopia Zatoki Szczękowej)?

2015-08-19

Czy NFZ refunduje wykonanie korekty palucha koślawego metodą Scarfa?

2015-08-19

Witam, czy jeden zabieg chirurgiczny - ginekologiczny w prywatnej klinice moze być jednocześnie refundowany i zrobiony za moje pieniądze? Pobrano ode mnie kwotę ponad 2000 zł, a rownocześnie z funduszu 2300 zl. Czy nie jest tak, ze zabieg jest finansowany z jednego źrodła - NFZ albo prywatnie?

2015-08-19

Co ile lat można wykonać nową protezę.

2015-08-19

Witam. Pacjentka miała operację w szpitalu (w ramach NFZ), czy badanie kontrolne rezonansu powinien wystawić lekarz z tego szpitala czy może odesłać pacjentkę do poradni neurologicznej gdzie wcześniej się leczyła?

2015-08-19

Mam ponad 80 lat a pobierana jest za mnie ( deklaracje POZ) OPŁATA ZA LEKARZA, PIELĘGNIARKĘ I POŁOŻNĄ. Czy za położną również powinna być pobierana?

2015-08-19

Jakie warunki trzęba spełnić aby podpisać indywidualną umowę z NFZ na pielęgniarką opiekę długoterminową?

2015-08-18

W którym szpitalu w Olsztynie można usunąc haluksy i jaki jest czas oczekiwania ?

2015-08-18

Witam, Na jakiej podstawie prawnej pacjent może mieć zapisaną tylko jedną wizytę u lekarza rodzinnego?

2015-08-18

Witam. Bardzo proszę o odpowiedź w poniższej sprawie: jak w świetle prawa wygląda sytuacja pacjenta, któremu podczas leczenia kanałowego zęba (w gabinecie prywatnym – liczyłam na dobrze wykonaną usługę) pozostawiono kawałek narzędzia endodontycznego i zalecono jego usunięcie na własny koszt w innym gabinecie (lekarz stwierdził, że on mógłby to zrobić ale nie posiada mikroskopu). Interesuje mnie przede wszystkim, kto powinien ponieść dodatkowe koszty (nie wspomnę o dodatkowym stresie, nerwach i czasie) z tym związane. Nadmieniam, że przed przystąpieniem do leczenia nie zostałam poinformowana o możliwościach wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Gdybym została o tym poinformowana, zdecydowałabym się na takie leczenie w takim gabinecie, który w razie powikłań mógłby mi pomóc podczas jednej wizyty. Ponadto proszę o informację czy mogę domagać się od lekarza dentysty zwrotu dodatkowo poniesionych kosztów (kosztów usunięcia takiego urządzenia). Nadmieniam, że nie jestem osobą zamożną, a leczenie kanałowe jest niestety bardzo kosztowne i ponoszenie dodatkowych znaczących kosztów jest niemożliwe. Co mam robić w takim przypadku?

2015-08-17

W tym roku mialem wypadek w pracy. W czasie zwolnienia chorobowego skonczyla mi sie umowa o prace i zarejestrowalem sie do ortopedy. Obecnie nie jestem ubezpieczony,nie mam dokumentu o zakonczeniu leczenia i nie posiadam srodkow na wizyte u lekarza i wystawienie skierowania o odszkodowanie. Co robic?

2015-08-17

w celu uściślenia: Od 12 do 23 października mam rehabilitację na kręgosłup i kolano Od 19 października do 30 października mam rehabilitację na łokieć. 4 dni się pokrywają. Co teraz? Według lekarzy wystawiających skierowania nie ma przeciwwskazań ze względów medycznych abym odbywał rehabilitację w dwóch placówkach. Pani rejestratorka tłumaczy, że nie mogę iść w któreś miejsce ponieważ fundusz im nie zapłaci za mnie. Poinformowała, że muszę iść wtedy 4 dni później i wziąć tylko 6 zabiegów Czy jest to prawda? Proszę o informację.

2015-08-17

Która poradnia rehabilitacyjna w Olsztynie wykonuje krioterapię miejscową gwarantowaną?

2015-08-17

Mój lekarz odszedł na emeryturę, kto ma dokonać weryfikacji skierowania do sanatorium?

2015-08-17

Czy szpital miejski oddział ortopedii posiada aparat do wykonania usg zerwanego bicepsa?

2015-08-17

Czy to prawda że krioterapia na stawy nie jest refundowana? chirurg zalecił prywatnie wykonanie.

2015-08-17

Witam, 9 lipca doznałem urazu ręki. Lekarz z SOR-u ze szpitala napisał że jest to stłuczenie łokcia. 10 lipca poszedłem do lekarza poz , który wydał skierowanie do por. ortopedycznej z podejrzeniem stłuczenia łokcia. Po odebraniu płyty RTG 10 lipca było napisane, że jest to złamanie głowy kości promieniowej ręki. Wróciłem jeszcze raz do SOR po czym otrzymałem skierowanie do por. ortopedycznej z podejrzeniem złamania głowy kości promieniowej- do kontroli. Poszedłem z tym skierowaniem od lekarza poz- termin do ortopedy 17 lipiec, od lekarza z sor byłem przyjęty 13 lipca. Chodzę teraz do dwóch lekarzy, aby nie było takiej pomyłki jak w szpitalu, że nie zauważono że jest to złamanie. Czy tak mogę? Jeżeli nie co teraz mam zrobić? Dodam, że jeden ortopeda nie kazał nosić na temblaku, drugi kazał. Rękę mam prawie wyleczoną. Idę teraz na MRI i od neurologa dostałem na badanie EMG

2015-08-17

Co jest potrzebne do wyrobienia europejskiej karty zdrowia?

2015-08-16

Jakieś miesiąc temu zadałem pytanie dlaczego mój numer skierowania do sanatorium w okresie wakacyjnym bardzo wolno przesuwa się w kolejce w stosunku do pozostałych miesięcy. Otrzymałem bardzo wymijającą odpowiedź która tak naprawdę nic mi nie wyjaśniła.

2015-08-14

Czy lekarz pierwszego kontaktu powinien wystawic zielona karte pacjenta jesli u tego pacjenta w rodzinie bylo kilka (4 przypadki zachorowania na nowotwory uklady pokarmowego ze strony taty (tata, jego bracia, mama,czyli moja babcia Nie mam idealnych wynikow badan krwi

2015-08-14

Pod jaki adres e-mail można wysłać zgłoszenie o urlop lekarza. Dolnośląski oddział NFZ.

2015-08-14

Proszę o odpowiedź gdzie najbliżej Ełku moja mama lat 81 może się dostać do szpitala na okulistykę w ramach NFZ z następującym rozpoznaniem "cukrzycowy obrzęk plamki oka prawego , celem terapii anty VEGF. Retinopatia cukrzycowa prosta ICD10 H35.8 " na skierowaniu dopisek PILNE.

2015-08-13

Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata? 2015-07-18 Witam. Proszę o sprecyzowanie pytania - o jaką opłatę chodzi. Precyzuję: chodzi o to, że syn ukończył liceum w kwietniu br. a do chwili obecnej pobierana jest za niego opłata za medycynę szkolną. Jest to napisane w Deklaracje POZ. Pielęgniarka, Lekarz i Medycyna szkolna. Czy powinno tak być?

2015-08-13

Czy POZ może przyjmować pacjentów w soboty (bez rozliczania tych wizyt do NFZ). Czy może wystawiać w soboty recepty na leki refundowane dla osób ubezpieczonych jako POZ czy tylko na 100%.

2015-08-13

Witam, mam skierowanie z dzieckiem do poradni specjalistycznej. Dziecko zostało zarejestrowane jako kolejna osoba na ta sama godzinę ponieważ nie ma już miejsc do końca roku. Wizyty mamy mieć co miesiąc i moje pytanie brzmi czy lekarz może dziecko zapisywać jako kolejnego pacjenta czy możemy zostać bez opieki poradni ze względu na brak miejsc i mamy szukać prywatnie specjalisty? Dziecko ma 6 miesięcy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-08-13

Czy na jednej wizycie u dziecka lekarz stomatolog może usunąć kamień i polakierować zęby stałe.

2015-08-13

Witam, jestem w trakcie leczenia urazu stawu skokowego (szósty raz).Na podstawie dotychczasowych badań (USG stawu z 2012 roku) każdy lekarz, którego odwiedzam twierdzi, że w moim przypadku niezbędna jest rekonstrukcja stawu skokowego. Żaden z nich nie chce mi jednak dać skierowania na badania specjalistyczne - Usg stawu, rezonans. Proszę o informację czy takie badania są refundowane przez NFZ?

2015-08-13

Witam. Czekam na protezę zębową już 7 lat . Czy to prawda ,ze kontrakt z NFZ może być tak skonstruowany ,że lekarz może miesięcznie jedną protezę wykonać?

2015-08-13