logo NFZ

Odpowiedzi na pytania

Szanowni Państwo,

Warmińsko-Mazurski OW NFZ udziela odpowiedzi na pytania internetowe od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00. Dokładamy starań, by odpowiedzi były zamieszczane na stronie w ciągu 24 godzin od momentu zadania pytania. W przypadku zadania pytania w dni wolne od pracy – czas odpowiedzi na pytanie wydłuża się ze względu na pracę WM OW NFZ w dni powszednie. Zastrzegamy sobie także wydłużenie czasu odpowiedzi w przypadku napływu dużej liczby pytań w krótkim czasie.

Prosimy o zapoznanie się z ważnymi zasadami obowiązującymi podczas zadawania pytań i umieszczania odpowiedzi:

  1. Zamieszczenie informacji w ramach odpowiedzi na Państwa pytania na stronie www.nfz-olsztyn.pl nie jest wykładnią prawa. Odpowiedzi na pytania pełnią wyłącznie funkcję pomocniczą w wyjaśnianiu Państwa wątpliwości.
  2. Jeżeli zadane pytanie jest mało precyzyjne – w odpowiedzi prosimy o kontakt telefoniczny ze wskazanym przez nas pracownikiem merytorycznym WM OW NFZ.
  3. Zanim umieszczą Państwo pytanie – prosimy poszukać odpowiedzi samodzielnie w panelu naszych pytań i odpowiedzi. Często pytania powtarzają się.
  4. Prosimy nie zadawać tych samych pytań kilka razy rzędu w krótkim odstępie czasu, nie zamieszczać reklam oraz nie podawać swoich danych osobowych - adresu zamieszkania i numeru pesel.
  5. Prosimy nie pisać w sposób ciągły wielkimi literami, a także przestrzegać zasad ortografii, stylistyki i gramatyki. Im staranniej i czytelniej zadane pytanie, tym szybsza i precyzyjniejsza odpowiedź.

Jednocześnie informujemy, że możliwość zadania pytania przez internet i pozyskania w ten sposób odpowiedzi nie jest jedyną dostępną formą kontaktu z Warmińsko-Mazurskim OW NFZ. W przypadku potrzeby pozyskania szybkiej odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny. Infolinia Oddziału – tel. 194-88, Informacja – tel. 89 678 74 14.

Czy lekarz rodzinny może odmówić zlecenia wykonania podstawowych badań lekarskich (badanie krwi, moczu) osobie która ukończyła 40 lat. Jakie przepisy regulują te kwestie. Jak ma się to do badań profilaktycznych o których tyle się mówi?

2015-09-02

Witam. Mam problem ze skierowaniem.....Lekarz rodzinny nie wypełnił wszystkich danych na skierowaniu o czym dowiedziałam się w rejestracji u chirurga. Kto powinien zadbać o poprawienie skierowania ja czy poradnia chirurgiczna? Zostałam wpisana do kolejki ale poproszono mnie o dostarczenie poprawnego skierowania. Czy mam obowiązek to zrobić?

2015-09-02

W maju 2015r zostałam skierowana prze mojego lekarza rodzinnego Panią dr Agnieszkę Podleś na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ i do tej pory nie otrzymałam informacji o zakwalifikowaniu na leczenie i nr oczekiwania. Proszę o informację na temat mojego skierowania.

2015-09-02

Jestem mieszkańcem Ostródy. Jestem zakwalifikowany do zabiegu ortopedycznego. Wczesniej jednak musze wykonać badania KARDIOLOGICZNE i UROLOGICZNE pod katem możliwości operowania. Urologa (NFZ Ostródzie ie ma. Kardiolog przyjmuje już zapisy na luty 2016. Gdzie najbliżej Ostródy jak najwcześniejmogę przeprowadzić badania urologiczne i kardiologiczne na NFZ?

2015-09-02

Mam takie pytanie - kto powinien składać podpis / parafkę/ na odwrocie deklaracji wyboru świadczeniodawcy w miejscu:" podpis osoby przyjmującej deklarację wyboru"Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-09-02

Czy pacjent w AOS ma prawo wyboru lekarza spośród kilku specjalistów w ramach jednej poradni specjalistycznej w danej przychodni.

2015-09-01

Witam Mam następujące pytanie czy można łącznie rozliczyć w karcie TISS28 ciągłą hemofiltrację w punkcie 4a i wykazać ją jednocześnie w grupie JGP?

2015-08-31

Witam, chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób zapisywać Pacjentów w kolejkę osób oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w obydwu oczach. Do tej pory, zgodnie z informacjami jakie otrzymywaliśmy - czyli działaniem na korzyść Pacjenta, zapisywaliśmy go na jedno oko na pierwszy wolny termin wynikający z kolejki, a na drugie w przeciągu 3 miesięcy od przewidywanego zabiegu na pierwszym oku. Jako pierwszy wolny termin podajemy oczywiście datę na kiedy zapisujemy Pacjentów na to pierwsze oko, bo to jest realny pierwszy wolny termin. Z informacji jakie dzisiaj otrzymałem z Funduszu jest to podobno złe działanie. W takim razie proszę o informację jak wpisać Pacjenta czekającego na zabieg usunięcia zaćmy na obydwu oczach. Pozdrawiam

2015-08-31

Witam! Czy poradnia specjalistyczna, jeśli ma wyczerpany limit w kolejkach oczekujących do końca roku, to musi realizować zapisy na kolejny rok czy wystarczy poinformować pacjenta o terminach rejestracji na przyszły rok. To samo jeśli chodzi o wizyty kontrolne, czy w celu zapewnienia ciągłości leczenia, a nie ma już miejsc w ramach NFZ, wystarczy że pacjent będzie miał ustalone kiedy zgłosić się do rejestracji.

2015-08-31

KIedy przysługuje mi sanatorium po usunięciu macicy i w jakich miejscowościach są sanotoria

2015-08-31

Od 4 miesięcy jestem zatrudniona na etacie w małej prywatnej firmie. Niedawno próbowałam zapisać się do lekarza rodzinnego. Okazało się, że w nie figuruję w ewusiu. Czy to oznacza , że nie jestem ubezpieczona?

2015-08-28

Nie mogę się połączyć z nikim w NFZ a mój problem polega na tym,że muszę przełożyć termin wyjazdu do uzdrowiska na następny rok ponieważ nie ma mnie w kraju ze względów rodzinnych zajmuję się chwilowo siostrą po udarze i organizuję dla niej przewóz do Polski i opiekę już na miejscu.

2015-08-28

ZADAJE PYTANIE 3 RAZ: jakie wymogi formalne trzeba spełnic aby podpisać indywidualną umowę z NFZ na pielęgniarską opiekę długoterminową, kiedy trzeba składać wnioski?

2015-08-28

Witam. Bardzo proszę o odpowiedź czy lekarz specjalista w szpitalu, może wystawić skierowanie do poradni pacjentowi przebywającemu na oddziale? Drugie pytanie Co należy zrobić z błędnie wystawionym skierowaniem (brak pieczątki ICD10...) do poradni na kim powinie ciążyć obowiązek poprawienia skierowania?Czy można poprosić pacjenta o doniesienie prawidłowego skierowania.Oczywiście nie odmawiając mu jednocześnie udzielenia świadczenia lub wpisania na listę oczekujących. Czy są jakieś regulujace to przepisy. Pozdrawiam

2015-08-28

Witam. Jaką wizytę powinien wykazać lekarz ,gdy pacjenta, który po pobycie w szpitalu pojawia się w poradni onkologicznej po raz pierwszy w tej samej placówce

2015-08-27

Czu w przypadku konieczności monitorowania wskaźnika INR pielęgniarka może pobierać krew na badania w domu pacjenta. Jeżeli tak jak to załatwić i jakie dokumenty są potrzebne.

2015-08-27

Pacjent przywieziony karetka pogotowia na izbę przyjęć szpitala. Po badaniu pacjenta lekarz IP podejmuje decyzję o przyjęciu pacjenta na oddział tego samego szpitala.Czy lekarz IP ma obowiązek wystawienia skierowania na oddział, dane przyjęcie traktujemy jako przyjęcie do szpitala bez skierowania?

2015-08-27

Dzień dobry Ponownie zapytam o kwestię dostępu do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Jeżeli pacjent był ubezwłasnowolniony to nie mógł nikogo upoważnić. Ja byłam opiekunem prawnym czy przychodnia może odmówić mi wglądu w dokumentację medyczną ojca (podkreślam tata był ubezwłasnowolniony a ja byłam opiekunem prawnym).

2015-08-27

Mam pytanie - czy niepełnoletnia dziewczynka (9 lat) może uczęszczać do poradni ginekologiczno-położniczej, czy jedynie dla poradni dla dziewcząt? Czy wizyta w poradni ginekologiczno-położniczej innej niż dziecięca jest traktowana jako wizyta prywatna i musi być opłacona?

2015-08-27

Chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwość wyrobienia karty EKUZ przed upływem terminu posiadanej aktualnie karty? Co w przypadku gdy posiadana przez ubezpieczonego karta traci ważność akurat w chwili wyjazdu? Pozdrawiam

2015-08-27

Mam usunięta nerke. Czy urolog może wystawić mi zaświadczenie dotyczące przeciwwskazań związanych z czynnościami w pracy?

2015-08-27

Po 1 pobycie szpitalnyn złożyłam skierowanie do sanatorium, ale w sierpniu ponownie byłam w szpitalu na to samo schorzenie. Czy moge liczyć na przyspieszenie sanatorium?

2015-08-26

Czy za leczenie u dwóch specjalistów na to samo schorzenie można dostać karę finansową? Np. zwrot jednej placówce kosztów leczenia?

2015-08-26

Skończyłam studia w czerwcu, dyplom obroniłam w lipcu. Przez jaki czas mam prawo leczyć się na NFZ?

2015-08-26

Dzień dobry, proszę o informację, czy możliwe jest zorganizowanie mobilnego stanowiska ZIP w siedzibach naszego zakładu w Ełku i Giżycku?

2015-08-26

Czy choremu przewlekle należą się pieluchy dla dorosłych?

2015-08-26

Czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego poszkodowanemu (wypadek przy pracy) przysługuje bezpłatne czy odpłatne zaświadczenie lekarskie N-9 wydane przez lekarza prowadzącego leczenie?

2015-08-26

Jestem oburzony trybem pracy w olsztyńskim NFZ i realizacją skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Moje skierowanie na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym czeka w kolejce na realizację, Ponieważ śledzę Przeglądarkę skierowań w Internecie, mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że jest to zwykła atrapa, służąca jedynie mydleniu oczu, gdyż realizacja skierowań odbywa się w trybie poza kolejkowym. Ponad miesiąc temu miałem 116 numer w tej kolejce, w międzyczasie wskoczyłem na 115 miejsce i wróciłem znowu na 116, a dzisiaj na 117. Osoba odpowiedzialna za ten odcinek pracy udziela mi pokrętnych i wymijających odpowiedzi, które z meritum sprawy nie mają nic wspólnego, dlatego nie będę ich nawet przytaczał. Mam więc bardzo poważne wątpliwości co do rzetelności osób zajmujących się moją sprawą. To jest po prostu niemożliwe, aby od ponad miesiąca nikogo nie skierowano do szpitala uzdrowiskowego, a kolejka stanęła i nie zamierzała się ruszyć do końca świata. Po co więc mami się ludzi jakąś Przeglądarką, która rzekomo ma świadczyć o transparentności poczynań osób , które sprawami skierowań się zajmują., gdy gołym okiem widać że tak nie jest.

2015-08-26

Witam, proszę o informację gdzie mozna wykonać - w jakim ośrodku, rezonans stawu barkowego z kontrastem dostawowym. Mój lekarz tego nie wiedział. Mam znaleźć we własnym zakresie bo nie wszystkie pukty wykonujące rezonans robią z kontrastem dostawowym. Proszę o informację.

2015-08-26

Kończy mi się zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital po operacji usunięcia tarczycy ( 38 dni). Byłam na wizycie kontrolnej u endokrynologa, wyznaczył mi kolejną wizytę za 6 tygodni, a po zwolnienie lekarskie kazał się zgłosić do lekarza rodzinnego. Czy lekarz rodzinny wystawi mi zwolnienie ewentualnie zaświadczenie do zakładu pracy o możliwości podjęcia pracy, dysponuję tylko kartą informacyjną ze szpitala.

2015-08-26

Czy wymagane jest wcześniejsze dostarczenie skierowania do poradni jeśli w przeciągu 14 dni od rejestracji mam wizytę ?

2015-08-26

Dzień dobry, mam skierowanie do ośrodka rehabilitacji dziennej z poradni neurochirurgicznej. Wcześniej miałem skierowanie z oddziału neurochirurgicznego i zostałem zarejestrowany i przyjęty do ośrodka rehabilitacji. Teraz ze skierowaniem z poradni neurochirurgicznej pani w rejestracji mówi że nie może zarejestrować bo tej poradni nie ma podanej w rozporządzeniu a z oddziału jest. Proponuje mi pójście do poradni neurologicznej w celu uzyskania skierowania. Proszę o szybką odpowiedz. Dziękuję.

2015-08-26

Uprzejmie proszę o informację gdzie można wykonać rezonans stawu barkowego z kontrastem

2015-08-26

Witam. Moje pytanie jest takie. Czy gdy 2 miesięczne dziecko ma czerwona powieke , przypuchnieta, oraz bardzo ropieje. Mamy skierowanie do poradni okulistycznej, ale nie mamy ustalonego terminu. Sprawa wydaje mi się jest poważna i wymaga nagłej obserwacji, lekarz ma prawo odmówić wizyty? Czy mam takie prawo, aby przyjął dziecko bez kolejki ? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

2015-08-26

Jestem osoba niepelnosprawna z I grupa inwalidzka, niedowladem konczyn dolnych). Prosze o informacje czy przysluguje mi calkowicie bezplatny transport sanitarny na kolejna wizyte u stomatologa w zwiazku z konieczoscia kontynuacji leczenia (zdjecie szwow po usunieciu zeba)? Czy zlecenie na transport sanitarny w przypadku kolejnej wizyty u stomatologa moze wystawic moj lekarz rodzinny? Bardzo dziekuje za odpowiedz.

2015-08-26

Czy w ramach doraźnej pomocy stomatologicznej przyjmuje chirurg szczękowy?

2015-08-25

Mam zastrzyki z prywatnego gabinetu, czy w mojej przychodni będę za nie płacić?

2015-08-25

Witam jestem w ciąży,po badaniach stwierdził ginekolog prowadzący,że mam cukrzycę ciążową. Jestem zapisana do poradni diabetologicznej, moje pytanie brzmi: czy na glukometr, paski i lancety dostanę receptę z refundacją. Jeśli tak na jaką refundację mogę liczyć? Moja mama jak ma stwierdzoną cukrzycę dostała glukometr za darmo,a na paski receptę ma,że nie musi płacić (płaci tylko za lancety). Jak wygląda sytuacja u kobiet w ciąży?

2015-08-25

Wprowadzenie Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata? 2015-07-18 Witam. Proszę o sprecyzowanie pytania - o jaką opłatę chodzi. Precyzuję: chodzi o to, że syn ukończył liceum w kwietniu br. a do chwili obecnej pobierana jest za niego opłata za medycynę szkolną. Jest to napisane w Deklaracje POZ. Pielęgniarka, Lekarz i Medycyna szkolna. Czy powinno tak być? 2015-08-13 Witam. Płatność w zakresie medycyny szkolnej oparta jest o listę uczniów sporządzoną wg. stanu na pierwszy dzień każdego kolejnego miesiąca. Ciągłość płatności utrzymywana jest również w okresie wakacji jeśli dziecko nadal ma status ucznia. W opisanym przypadku świadczeniobiorca nie jest już uczniem więc od maja nie powinien być przedstawiany do zapłaty przez podmiot udzielający świadczeń w zakresie pielęgniarki szkolnej. Prosimy o informację, którego podmiotu nieprawidłowość dotyczy. Pytanie: Do kogo to zgłosić? Przez ZIP?

2015-08-25

Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy w sytuacji śmierci osoby ubezwłasnowolnionej opiekun prawny ma prawo dostępu do jej dokumentacji medycznej.

2015-08-25

Czy lekarz hospicjum domowego może wystawić L4 dla pacjenta którego ma pod opieką? czy musi to być lekarz POZ?

2015-08-25

Mam zlecenie na pieluchomajtki dla żony. Gdzie się z tym udać?

2015-08-25

Witam dlaczego nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie z dnia 18 sierpnia ?

2015-08-25

Mam pytanie, czy wniosek do karty Ekuz moge przesłać faxem? Pod jaki numer? Pozdrawiam i dziękuje.

2015-08-25

Zostałem wyrejstrowany z urzedu pracy, jak mam samodzielnie opłacić ubezpieczenie?

2015-08-24

witam, chodze prywatnie do ginekologa ostatnio dostałam recepte na tabletki okazał sie ze są płatne 100%ponieważ został wystawione przez prywatnego lekarza. miałam też zrobic wyniki w laboratorium też bedzą płątne,czy jest taka możliwość żeby mój lekarz rodzinny wystawił mi skierowanie na owe badania krwi. pozdrawiam

2015-08-24

Czy istnieje możliwość wyjazdu do sanatorium za granice? Co trzeba zrobić?

2015-08-24

Jak wyrobić europejską kartę do leczenia za granicą ? Wyjeżdżam na wycieczkę.

2015-08-24

Gdzie znaleźć ogłoszenie konkursu na świadczenia z zakresu logopedii

2015-08-22

Czy mogę rozliczyć w wizytę pacjenta w AOS, podczas pobytu pacjenta w szpitalu -pobyt jednodniowy

2015-08-21

Jestem lekarzem POZ. Kto weryfikuje po 18 miesiącach wystawione przeze mnie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, jeżeli pacjent nie jest już pacjentem przychodni (POZ)?

2015-08-21

Umowy z NFZ w rodzaju AOS są podpisane do końca 2016 roku. Po tym okresie planowane są konkursy ofert. Terminarze na rok 2016 są już zapełniane. Jak postępować gdy wyczerpiemy liczbę zarejestrowanych pacjentów przewidzianych do końca czerwca 2016 r. Ustne informacje są takie, iż powinniśmy nadal rejestrować, ale co będzie w sytuacji gdy podmiot nie będzie miał kontraktu a pacjenci będą zapisani w kolejce oczekującej. Pytania bardzo ważne zarówno dla nas jak i dla pacjentów.

2015-08-21

Moje pytanie dotyczy ustalanie terminów wizyt kontrolnych. Z uwagi na długie terminy oczekiwania na kolejne wizyty kontrolne, czy mam prawo, aby rejestracja zarejestrowała mnie na kilka wizyt u jednego specjalisty. Bo niestety Rejestracja odmówiła mi i wyznaczyła tylko jeden termin. Z góry dziękuje za odpowiedź.

2015-08-21

Dzien dobry. Zwracam się z proźba o wyjaśnienie. Kończy mi się renta, wiec zus przysłał mi dokumenty do wypełnienia. Poszłam do lekarza specjalisty, który mnie leczy, Pani doktor oświadczyła, ze ona juz nie wypełnia zaświadczenia o stanie zdrowia. Całą dokumentacje dostanę, a zaswiadczenia ma wypisac lekarz rodziny? Czy to jest zgodne z przepisami? Zus wyraznie napisał, ze lekarz prowadzący ma wypisać.

2015-08-20

Mam pytanie odnośnie pobytu z męzem w sanatorium. Mąż ma orzeczona całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Chciałabym jechać wspólnie z mężem do sanatorium gdyz sam nie da rady tam byc ponieważ wygała opieki. Czy za swój pobyt muszę zapłacic sama czy nie?

2015-08-20

Czy można prosić o zmianę terminu wyjazdu do sanatorium? według wyliczeń z przeglądarki to będzie grudzień-styczeń a mam w tym czasie kłopot z urlopem, bardziej pasuje mi termin październik-listopad. Czy jest możliwe takie przesunięcie?

2015-08-20

Jeżeli pacjentka urodziła dziecko 31.07 i musi zostać w szpitalu ze względu na stan jego zdrowia to od którego dnia mogę wykazać świadczenie 708 czyli przedłużona hospitalizacja matki? Od 05.08 czy od 06.08?

2015-08-20

Witam. Gdzie w Olsztynie usuwają polipa zatoki metodą FESS (Funkcjonalna Endoskopia Zatoki Szczękowej)?

2015-08-19

Czy NFZ refunduje wykonanie korekty palucha koślawego metodą Scarfa?

2015-08-19

Witam, czy jeden zabieg chirurgiczny - ginekologiczny w prywatnej klinice moze być jednocześnie refundowany i zrobiony za moje pieniądze? Pobrano ode mnie kwotę ponad 2000 zł, a rownocześnie z funduszu 2300 zl. Czy nie jest tak, ze zabieg jest finansowany z jednego źrodła - NFZ albo prywatnie?

2015-08-19

Co ile lat można wykonać nową protezę.

2015-08-19

Witam. Pacjentka miała operację w szpitalu (w ramach NFZ), czy badanie kontrolne rezonansu powinien wystawić lekarz z tego szpitala czy może odesłać pacjentkę do poradni neurologicznej gdzie wcześniej się leczyła?

2015-08-19

Mam ponad 80 lat a pobierana jest za mnie ( deklaracje POZ) OPŁATA ZA LEKARZA, PIELĘGNIARKĘ I POŁOŻNĄ. Czy za położną również powinna być pobierana?

2015-08-19

Jakie warunki trzęba spełnić aby podpisać indywidualną umowę z NFZ na pielęgniarką opiekę długoterminową?

2015-08-18

W którym szpitalu w Olsztynie można usunąc haluksy i jaki jest czas oczekiwania ?

2015-08-18

Witam, Na jakiej podstawie prawnej pacjent może mieć zapisaną tylko jedną wizytę u lekarza rodzinnego?

2015-08-18

Witam. Bardzo proszę o odpowiedź w poniższej sprawie: jak w świetle prawa wygląda sytuacja pacjenta, któremu podczas leczenia kanałowego zęba (w gabinecie prywatnym – liczyłam na dobrze wykonaną usługę) pozostawiono kawałek narzędzia endodontycznego i zalecono jego usunięcie na własny koszt w innym gabinecie (lekarz stwierdził, że on mógłby to zrobić ale nie posiada mikroskopu). Interesuje mnie przede wszystkim, kto powinien ponieść dodatkowe koszty (nie wspomnę o dodatkowym stresie, nerwach i czasie) z tym związane. Nadmieniam, że przed przystąpieniem do leczenia nie zostałam poinformowana o możliwościach wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Gdybym została o tym poinformowana, zdecydowałabym się na takie leczenie w takim gabinecie, który w razie powikłań mógłby mi pomóc podczas jednej wizyty. Ponadto proszę o informację czy mogę domagać się od lekarza dentysty zwrotu dodatkowo poniesionych kosztów (kosztów usunięcia takiego urządzenia). Nadmieniam, że nie jestem osobą zamożną, a leczenie kanałowe jest niestety bardzo kosztowne i ponoszenie dodatkowych znaczących kosztów jest niemożliwe. Co mam robić w takim przypadku?

2015-08-17

W tym roku mialem wypadek w pracy. W czasie zwolnienia chorobowego skonczyla mi sie umowa o prace i zarejestrowalem sie do ortopedy. Obecnie nie jestem ubezpieczony,nie mam dokumentu o zakonczeniu leczenia i nie posiadam srodkow na wizyte u lekarza i wystawienie skierowania o odszkodowanie. Co robic?

2015-08-17

w celu uściślenia: Od 12 do 23 października mam rehabilitację na kręgosłup i kolano Od 19 października do 30 października mam rehabilitację na łokieć. 4 dni się pokrywają. Co teraz? Według lekarzy wystawiających skierowania nie ma przeciwwskazań ze względów medycznych abym odbywał rehabilitację w dwóch placówkach. Pani rejestratorka tłumaczy, że nie mogę iść w któreś miejsce ponieważ fundusz im nie zapłaci za mnie. Poinformowała, że muszę iść wtedy 4 dni później i wziąć tylko 6 zabiegów Czy jest to prawda? Proszę o informację.

2015-08-17

Która poradnia rehabilitacyjna w Olsztynie wykonuje krioterapię miejscową gwarantowaną?

2015-08-17

Mój lekarz odszedł na emeryturę, kto ma dokonać weryfikacji skierowania do sanatorium?

2015-08-17

Czy szpital miejski oddział ortopedii posiada aparat do wykonania usg zerwanego bicepsa?

2015-08-17

Czy to prawda że krioterapia na stawy nie jest refundowana? chirurg zalecił prywatnie wykonanie.

2015-08-17

Witam, 9 lipca doznałem urazu ręki. Lekarz z SOR-u ze szpitala napisał że jest to stłuczenie łokcia. 10 lipca poszedłem do lekarza poz , który wydał skierowanie do por. ortopedycznej z podejrzeniem stłuczenia łokcia. Po odebraniu płyty RTG 10 lipca było napisane, że jest to złamanie głowy kości promieniowej ręki. Wróciłem jeszcze raz do SOR po czym otrzymałem skierowanie do por. ortopedycznej z podejrzeniem złamania głowy kości promieniowej- do kontroli. Poszedłem z tym skierowaniem od lekarza poz- termin do ortopedy 17 lipiec, od lekarza z sor byłem przyjęty 13 lipca. Chodzę teraz do dwóch lekarzy, aby nie było takiej pomyłki jak w szpitalu, że nie zauważono że jest to złamanie. Czy tak mogę? Jeżeli nie co teraz mam zrobić? Dodam, że jeden ortopeda nie kazał nosić na temblaku, drugi kazał. Rękę mam prawie wyleczoną. Idę teraz na MRI i od neurologa dostałem na badanie EMG

2015-08-17

Co jest potrzebne do wyrobienia europejskiej karty zdrowia?

2015-08-16

Jakieś miesiąc temu zadałem pytanie dlaczego mój numer skierowania do sanatorium w okresie wakacyjnym bardzo wolno przesuwa się w kolejce w stosunku do pozostałych miesięcy. Otrzymałem bardzo wymijającą odpowiedź która tak naprawdę nic mi nie wyjaśniła.

2015-08-14

Czy lekarz pierwszego kontaktu powinien wystawic zielona karte pacjenta jesli u tego pacjenta w rodzinie bylo kilka (4 przypadki zachorowania na nowotwory uklady pokarmowego ze strony taty (tata, jego bracia, mama,czyli moja babcia Nie mam idealnych wynikow badan krwi

2015-08-14

Pod jaki adres e-mail można wysłać zgłoszenie o urlop lekarza. Dolnośląski oddział NFZ.

2015-08-14

Proszę o odpowiedź gdzie najbliżej Ełku moja mama lat 81 może się dostać do szpitala na okulistykę w ramach NFZ z następującym rozpoznaniem "cukrzycowy obrzęk plamki oka prawego , celem terapii anty VEGF. Retinopatia cukrzycowa prosta ICD10 H35.8 " na skierowaniu dopisek PILNE.

2015-08-13

Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata? 2015-07-18 Witam. Proszę o sprecyzowanie pytania - o jaką opłatę chodzi. Precyzuję: chodzi o to, że syn ukończył liceum w kwietniu br. a do chwili obecnej pobierana jest za niego opłata za medycynę szkolną. Jest to napisane w Deklaracje POZ. Pielęgniarka, Lekarz i Medycyna szkolna. Czy powinno tak być?

2015-08-13

Czy POZ może przyjmować pacjentów w soboty (bez rozliczania tych wizyt do NFZ). Czy może wystawiać w soboty recepty na leki refundowane dla osób ubezpieczonych jako POZ czy tylko na 100%.

2015-08-13

Witam, mam skierowanie z dzieckiem do poradni specjalistycznej. Dziecko zostało zarejestrowane jako kolejna osoba na ta sama godzinę ponieważ nie ma już miejsc do końca roku. Wizyty mamy mieć co miesiąc i moje pytanie brzmi czy lekarz może dziecko zapisywać jako kolejnego pacjenta czy możemy zostać bez opieki poradni ze względu na brak miejsc i mamy szukać prywatnie specjalisty? Dziecko ma 6 miesięcy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-08-13

Czy na jednej wizycie u dziecka lekarz stomatolog może usunąć kamień i polakierować zęby stałe.

2015-08-13

Witam, jestem w trakcie leczenia urazu stawu skokowego (szósty raz).Na podstawie dotychczasowych badań (USG stawu z 2012 roku) każdy lekarz, którego odwiedzam twierdzi, że w moim przypadku niezbędna jest rekonstrukcja stawu skokowego. Żaden z nich nie chce mi jednak dać skierowania na badania specjalistyczne - Usg stawu, rezonans. Proszę o informację czy takie badania są refundowane przez NFZ?

2015-08-13

Witam. Czekam na protezę zębową już 7 lat . Czy to prawda ,ze kontrakt z NFZ może być tak skonstruowany ,że lekarz może miesięcznie jedną protezę wykonać?

2015-08-13

Witam, czy lekarz okulista postępuje właściwie odsyłając czteroletnie dziecko z pogotowia okulistycznego do szpitala dzieciecego w przypadku zanieczyszczenia oka dziecka środkiem drażniącym? Tłumaczył że nie mają podpisanego kontraktu na leczenie dzieci. Czy pogotowie może wybierać sobie pacjentów którym chce udzielić pomocy? Proszę o odpowiedź.

2015-08-12

Mam ubezpieczenie w Holandii. Chciałabym rehabilitować się w Polsce. Czy to możliwe ? Jeśli tak to jakie formalności należy dopełnić ?

2015-08-12

Czy pacjent mający chorobę nowotworową posiadający kartę DiLO musi czekać do specjalisty w kolejce oczekujących czy musi mieć skierowanie.

2015-08-12

1. Jak należy sprawozdawać krioablacje wykonywane pod kontrolą ramienia C oraz polegające na „wejściu” sondą w przestrzeń międzykręgową? 2. Jakie badanie/procedura przesądzają o tym, że zdiagnozowane schorzenie można zakwalifikować do grupy K28?

2015-08-12

Jeżeli nie dostarczono skierowania do specjalisty w ciągu 14 dni od zapisania się, czy prawidłowe jest skreślenie z kolejki oczekujących i zapisanie na nowy termin?

2015-08-12

Muszę wykonać niezbędne badania medyczne do zabiegu rozbijania kamieni nerkowych. Jest to drugi zabieg. Urolog odsyła do rodzinnego lekarza, natomiast rodzinny twierdzi, że takie skierowanie powinien dać lekarz wykonujący zabieg na oddziale w szpitalu. Nie wiem co powinnam zrobić by otrzymać takie skierowanie.

2015-08-12

Czy położna oddziałowa w szpitalu ma obowiązek poinformować matkę dziecka o konieczności wyboru położnej środowiskowej i lekarza pediatry? Jeżeli tak to z jakiego przepisu to wynika i czy matka musi podpisać oświadczenie o fakcie, że została poinformowana?

2015-08-12

Przy przewlekłym zapaleniu żył i zakrzepicy można stosowa ulgi przy zakupie leku XARELTO. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.

2015-08-12

Witam. Mój tata dojeżdża do Olsztyna na radioterapię związaną z rakiem prostaty. Przez 5 dni mieszka w hotelu i jest to refundowane a potem na weekend wraca do Ełku. Radioterapia trwa 5 tygodni. Nie wiem natomiast czy do biletów na pociąg też jest jakieś dofinansowanie? Dziękuję.M.Woskowiak.

2015-08-11

Czy SOR stwierdzając uraz może wykonać USG lub rezonans magnetyczny żeby stwierdzic czy nie zostały uszkodzone ścięgna?

2015-08-11

... witam, proszę mi powiedzieć, jaki lekarz powinien wydać skierowanie na poziom witaminy D3, jeśli endokrynolog stwierdził, że wszystkie objawy wskazują na zaniżony poziom tejże witaminy ... dziękuję ...

2015-08-11

Witam. Czy otrzymam dofinansowanie z NFZ-u do zakupu koncentratora tlenu? Pozdrawiam.

2015-08-11

Dostałam pismo, że mój wniosek do sanatorium należy uzupełnić o zaświadczenie od kardiologa. Gdzie mam zdobyć zaświadczenie skoro czas oczekiwania na wizytę jest większy niż 6 m/cy a termin dostarczenia to 2 tyg. Czy mam wybrać się prywatnie ,a rachunek dostarczyć NFZ? Skierowanie do sanatorium wystawiał lekarz z II st. specjalizacji z chorób wewnętrznych.

2015-08-11

Zwracam się z prośbą aby moja rehabilitacja uzdrowiskowa przypadła tylko i wyłącznie we wrześniu. Prośbę swą motywuję tym, że 6.10 br mam ustaloną wizytę u okulisty, na którą już czekam dłuższy czas, po 20-tym muszę się zgłosić na badanie jelit a 7-go listopada mam tomograf. Ustalałam te wizyty w takim terminie, ponieważ miałam z oddziału informację, że na miejsce czekać będę ok. 10 m-cy. Później tę kolejkę przesuwano a teraz stoi w miejscu. Proszę to uwzględnić! Podaję swój pesel xxx i telefon xxx. Czekam na pilną wiadomość.

2015-08-10

Moja córka została wyłączona przez KRUS z ubezpieczenia zdrowotnego jako mój członek rodziny z dniem otrzymania świadectwa maturalnego tj. 30.06.2015r. W sierpniu 2015r. podczas wizyty u lekarza w systemie EWUŚ wyświetliła się na czerwono. W KRUS-ie otrzymałam informację, że po wyłączenia z ubezpieczenia córka ma jeszcze 6 miesięcy od ukończenia nauki prawo do świadczeń. W gabinecie lekarskim robiono problemy z zarejestrowaniem, straszono mnie kosztami leczenia. Na postawie jakich dokumentów absolwenci mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych? Proszę o pilną odpowiedź ze względu na dalsze leczenie córki.

2015-08-10

Dzien dobry.Czy zakład pracy może odmówić zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka ,które ukończyło 26 lat a kontynuuje naukę jest studentem studiów dziennych(drugi kierunek studiów).Kto powinien zgłosić te osobę do ubezpieczenia zdrowotnego

2015-08-10

Czy znany jest termin powrotu serwera SZOI do szybkości sprzed dwóch tygodni?

2015-08-10

Mój syn mieszka i pracuje w Czechach. Tam jest ubezpieczony i może korzystać ze świadczeń zdrowotnych. Od 11 sierpnia będzie przebywał na urlopie. Czy będzie mógł korzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie kraju w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. Jakie niezbędne dokumenty musi zabrać ze sobą z Czech i jakie dopełnić formalności?.

2015-08-10

Witam :) Na jaki adres e-mail powinienem wysłać Wniosek EKUZ? Pozdrawiam

2015-08-10

Proszę o informację czy można uzyskać refundację za inseminację?

2015-08-09

Kilka miesięcy temu zamieściliście Państwo następującą odpowiedź: Witam. Proszę o wyjaśnienie-kto ponosi koszty badań laboratoryjnych dla pacjentów niepełnoletnich kierowanych do poradni medycyny sportowej? 2015-03-18 Witam. Zgodnie z Rozporządzeniem MZ lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wydaje dzieciom i młodzieży do ukończenia 21. roku, ubiegającym się o wydanie orzeczenia lekarskiego o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu, skierowanie na wstępne badania lekarskie. Jako praktykujący lekarz poz mam pytanie-jakie to będą Państwa zdaniem podstawowe badania przy kierowaniu do takiej poradni specjalistycznej? Kierując do specjalisty wykonuję pacjentowi badania WSTĘPNIE POTWIERDZAJĄCE rozpoznanie-co zatem wstępnie mam potwierdzić kierując po poradni med sportowej?

2015-08-09

Proszę mi wytłumaczyć o co chodzi NFZ odesłał skierowanie i prosi o uzupełnienie o poniższą dokumentacje medyczna :np. karty inf. rtg klatki piersiowej - widoczne szwy metalowe, przemieszczenie śródpiersia. Proszą o uzupełnienie dokumentacji. Więc co w tym przypadku mogę zrobić.

2015-08-09

Informujecie Państwo ze lekarz nie ma prawa odmówić zapisania do poradni-a co w wypadku jeśli jest już przekroczony limit zapisanych pacjentów przypadających na jednego lekarza Poz? (2750 bodajże?).

2015-08-09

Moje 5 letnie dziecko zachorowało na cukrzyce typ 1 lekarz zalecił pompe insulinowa i takoz otrzymało lecz moje pytanie to dlaczego dajecie pompy acu cec skoro wszyscy wiedza ze aby oszczedzic kilka krotnego kucia w ciagu doby by zmierzyc poziom cukru wypadało by zakładac dzieciom nowsze pompy pedigram veo.

2015-08-08

Proszę o podanie aktualnej listy sanatoriów, do których są kierowani ubezpieczeni warmińsko-mazurskiego OW NFZ. Na Waszej stronie aktualizacja jest z kwietnia 2012 roku. Pozdrawiam

2015-08-08

Bardzo proszę o informację czy badania diagnostyczne z załącznika 3c które wykazujemy do państwa zbiorczo co kwartał mamy mnożyć przez wartośc punktową np jeżeli w kwartale wykonaliśmy np. badań sodu 500 to do zbiorówki wpisujemy 500 czy to 500 mnożymy przez wartość punktową sodu czyli 1,2.

2015-08-07

witam Jeżeli noworodek skończył już 6 tydzień a była u niego położna ponieważ dziecko było w szpitalu to czy taki patronaż położnej będziemy mieć zaliczony i rozliczony?Czy zostanie on zweryfikowany na portalu jako błąd?

2015-08-07

Witam mam pytanie byłam wczoraj u okulisty po okulary wypisano mi recepte lecz wychodząc zgabinetu recepta została przekazana pani ekspedientce a nie mi.powiedziano iz recepte moge zrealizować tylko u nas.Nadmieniam iż zostałam przyjeta na NFZ

2015-08-07

Witam, jakiego dokumentu potrzebuje z Niemiec zeby otrzymac w Polsce swiadczenia zdrowotne?

2015-08-07

Wizyta u lekarza po usg - rak żołądka - lekarz w poradni chirurgicznej loguje się i z powodu awarii nie może wystawić karty DILO, wystawia skierowanie na tomografię na pilne i pisze że karta DILO w trakcie. W rejestracji nie chcą zarejestrować na DILO bo nie ma karty fizycznie (numeru). nie chcą na pilne bo jak potem będzie DILO to będzie problem z rozliczeniem. Co robić? Dany lekarz w poradni przyjmuje dopiero za tydzień.

2015-08-07

Bardzo proszę o informację czy badania diagnostyczne z załącznika 3c które wykazujemy do państwa zbiorczo co kwartał mamy mnożyć przez wartośc punktową np jeżeli w kwartale wykonaliśmy np badań sodu 500 to do zbiorówki wpisujemy 500 czy to 500 mnożymy przez wartość punktową sodu czyli 1,2. Moje pytanie dotyczy POZ - proszę o informację. Dziękuję za odpowiedz.

2015-08-06

Czy obowiązuje rejonizacja przy wydawaniu skierowań do szpitala?

2015-08-06

nr.kolejki na pobyt w sanatorium zarej.p...

2015-08-06

Dlaczego dzisiaj SZOI nie przetwarza żądań do rozliczeń?

2015-08-06

bardzo proszę o informację do tej pory w POZ wpisywaliśmy badania diagnostyczne które wykonali pacjenci tylko te z tabeli nr 17 a teraz na stronie nfz.gov ukazłao się zarządzenie 39/2015/DOZ czy teraz od sierpnia mamy wpisywać te wszystkie badania diagnostyczne które są w ząłączniku 3c w tym rozporządzeniu? moje drugie pytanie co to jest wartość punktowa badania ?( załącznik 3c do umowy poz)

2015-08-06

Czy lekarz prowadzący Indyw. praktykę lekarską mający kontrakt na poz z NFZ może pracować na umowę zlecenie w innym Nzozie jako lekarz poz?

2015-08-06

badania profilaktyczne

2015-08-06

Dzień Dobry Chciałabym się dowiedzieć jaki jest okres oczekiwania na otrzymanie karty EKUZ ? Po złożeniu wniosku w oddziale w Olsztynie. Oraz jakie informacje i dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku ?

2015-08-06

Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób po wejściu w życie zarządzenia nr 27/2015/DSM z dnia 29 maja 2015 r. sprawozdawać badania laboratoryjne w izbie przyjęć/SOR. Czy np. w przypadku wykonania pacjentowi badania ogólnego moczu (A01) i morfologii krwi (C53) procedurę "5.09.01.0000074 - Badania laboratoryjne - pakiet podstawowy" sprawozdawać jeden raz czy dwukrotnie? Proszę również o informację, czy procedury wykazane w załącznikach do w/w zarządzenia sprawozdawać od lipca czy od czerwca 2015 r.

2015-08-06

Witam. Czy jest jakieś dofinansowanie do szkieł o mocy +6,5 dla sześcioletniego dziecka?

2015-08-06

Dlaczego od miesiąca nie są aktualizowane dane w ZIP? Są stare wizyty u lekarza z 7 lipca a przez cały miesiąc nie ma żadnej informacji

2015-08-06

jestem po całkowitym usunięciu tarczycy i do końca życia muszę łykać EUTYREX ostatnio dostałam receptę na opakowanie 100 tab. i zapomniałam bo często kupuję bez recepty / Gdy poszłam do apteki, zostałam poinformowana że recepta jest 2 dni po terminie ważności .Aptekarka jednocześnie poinformowała mnie że i tak opakowanie 100 tabl to tylko na 100 , a na ryczałt to są tylko opakowania po 50 szt. Czy to prawda ?

2015-08-05

czy lekarz wysłał wniosek o sanatorium?

2015-08-05

Doprecyzowuje moje zapytanie o badanie stopnia wytrzeszczu oczu przy nadczynności tarczycy: chodzi o pomiar stopnia wytrzeszczu egzoftalmometrem Hertla w odniesieniu do prawidłowej wartości osadzenia gałek ocznych wobec ścian kostnych oczodołu.

2015-08-05

Potrzebuje numer telefonu do nfz

2015-08-05

Moja babcia ma 83 lata, była dzisiaj w poradni rehabilitacyjnej w ełku i otrzymała skierowania na masaże oraz 5 innych zabiegów, wyznaczono jej termin na luty 2016 r. Babcia zapomniała wziąść ze sobą legitymację osoby represjonowanej wydanej przez ZUS. Czy w przypadku gdy posiada taką legitymację zabiegi te nie przysługują jej poza kolejnością? Sugerując już to kiedyś w poradni lekarz niechętnie o tym mówi lub celowo nie proponuje tego a chciałbym mieć pewność, że osoba z takim statusem nie musi miesiącami czekać w kolejce.

2015-08-04

witam, mam mieć operacje na kolano i na mięśniaki (4 mięśniaki), czy przed tymi operacjami muszę usunąć żylaki(mam liczne żylaki na obu nogach szczególnie pod kolanami) czy żylaki stanowią przeciwskazania do takich operacji? I czy usunięcie mięśniaków jest na fundusz zdrowia czy tylko prywatnie?

2015-08-04

Chciałam zapytać czy w przypadku gdy moje miesięczne dziecko ma zaleconą wizytę kontrolną i badanie kontrolne bioderek, prawidłowe jest aby lekarz w trakcie pierwszej wizyty zaznaczał, że druga wizyta i badanie będą płatne.

2015-08-04

Jest oburzające w jaki sposób jest ustawiana kolejka na leczenie sanatoryjne. To nie ma nic wspólnego z zasadami transparentności i uczciwości. Osoby, które nieustannie ingerują i ustawiają tę kolejkę według własnego widzi mi się, kierują się partykularnym interesami. Dlaczego nikt nad tym nimi nie czuwa? Zostałem zakwalifikowany na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym, gdyż w tym roku przeszedłem operację i leczenie szpitalne dlatego pilnie zalecana mi była rehabilitacja. Niestety, od początku lipca, gdy moje skierowanie zostało zarejestrowane, stoję w kolejce, która prawie się nie rusza. Czasami przesuwa się o miejsce do przodu lub do tyłu, co wyraźnie wskazuje na oszustwa urzędników zajmujących się tą sprawą.

2015-08-04

Mam receptę na okulary do dali z cylindrem z 11.2014 Ile wazna jest recepta na szkla. Czy można starać się o refundacje co trzeba zrobic?

2015-08-04

Który nr. oczekiwania w kolejce dla nr: 14-14-07450-9?

2015-08-04

Czy świadczeniodawca ma obowiązek zgłosić przerwę urlopową? Poradnia dermatologiczna.

2015-08-04

Witam dlaczego raporty statystyczne wysłane 3-sierpnia cały czas widnieją jako przesłane a nie są importowane

2015-08-04

Ile nfz dopłaca do okularów?

2015-08-04

Opłaty w ZOL.

2015-08-04

Witam, co zrobić, żebym mogła wraz z koleżanką jechać do uzdrowiska w tym samym miejscu i czasie? Czy trzeba złożyć dodatkowy wniosek?

2015-08-04

Czy 13-letnie dziecko może samo iść do lekarza?

2015-08-03

Witam, choruję na nadczynność tarczycy i co kilka miesięcy powinnam mieć zbadany stopień wytrzeszczu oczu. Do tej pory dwa razy badanie to miałam przeprowadzane w gabinecie okulistycznym, przy czym sprzęt do tego badania lekarz znosił ze szpitalnego oddziału okulistycznego. Po pewnym czasie lekarz odmówił mi przeprowadzenia tego badania, twierdząc, że nie ma jak takiego badania wykazać do refundacji przez NFZ w gabinecie okulistycznym. Czy to prawda? A jeśli tak, to jak mam w inny sposób uzyskać takie badanie - bp jest ono bardzo ważne dla mojego zdrowia?

2015-08-02

Witam Otrzymałam zawiadomienie że moje dokumenty zostały wysłane do lekarza kierujacego mnie do sanatorium , proszę o informację w jakim terminie otrzymam skierowanie ponieważ od 15 wrzesnia do 15 października mam zaplanowany wyjazd za granicę. Jeżeli jest taka możliwość Proszę o skierowanie w sierpniu lub po 20 października Bardzo dziękuję. Mój nr. 14-14-03812-3

2015-08-02

Czy w momencie zakwalifikowania mnie na zabieg operacyjny przez szpital, lekarz może wymagać ode mnie określenia grupy krwi na mój koszt czy powinien wydać mi skierowanie?

2015-08-02

Witam proszę mi odpowiedzieć czy zabieg operacyjny laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych może być wykonane w ramach NFZ

2015-08-01

Czy honorowy dawca krwi może być przyjęty do szpitala poza kolejnością?

2015-07-31

Recepta na paski do glukometru. Dawkowanie 3 x dziennie, nie wpisano ile pasków? Czy to poprawny zapis? Lekarz twierdzi że przecież pół paska nie da się użyć więc to logiczne, że 3 x dziennie 1 pasek ale tego nie napisał.

2015-07-31

dotyczy ostatniego pytania z dn. 29.07 Co zawiera "Rozpoznanie opisowe"? Czy jest to stan pacjęta w chwili przyjęcia na oddział szpitalny? Jeżeli tak, nie powinno być tam nic innego poza złamaniem bo przekłamuje to przyczynę zgonu wyjściową (pierwotną) wpisaną do aktu zgonu. Skutek tego jest taki, ze firma ubezpieczeniowa kwestionuje przyczynę wyjściową zgonu 90-cioletniej pacjętki.

2015-07-30

Witam. Moja córka wyszła za mąż i zmieniła adres zamieszkania, chce zmienić także przychodnię lekarską, jakie formalności powinna załatwić, czy powinna powiadomić o tym przychodnię dotychczasową i przenieść kartę choroby?

2015-07-30

Dzień dobry, prowadzę sklep medyczny, chce podpiać własną umowe z NFZ, czy jest minimalny okres prowadzenia sklepu po jakim moge starać się o podpisanie umowy, czy nowo otwarte sklepy medyczne też mogą starać sie o umowę?

2015-07-30

Witam, czy pacjent z kartą ekuz może się leczyć bezpłatnie w poradni specjalistycznej na podstawie tej karty?

2015-07-30

U mamy bardzo szybko rozwinęła się choroba nowotworowa - rak płuc i mózgu, szans na leczenie nie ma. Mama pobiera świadczenia emerytalne. Nie chcę oddawać jej do hospicjum, czy mogę i w jaki sposób możliwe jest zapewnienie fachowej opieki w domu, refundowanej przez NFZ. Co powinnam zrobić? Z gòry dziękuje.

2015-07-29

Dzień Dobry, W karcie informacyjnej leczenia szpitalnego, w części " Rozpoznanie opisowe" jest zdanie Złamanie przezkrętarzowe prawej kości udowej. Kwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.Niewydolność krążenia. Wydaje mi się, że sugeruje to istnienie tych wszystkich objawów w chwili przjęcia do szpitala. Chora została przyjęta z powodu ww. złamania, zaś pozostałe objawy wystąpiły w 22 dni po operacji i opis tego jest zamieszczony w Epikryzie. Dokładna odpowiedź jest dla mnie bardzo istotną sprawą. Z góry dziękuję.

2015-07-29

Chodzi o dziecko z zespołem downa, lekarz odmówił wypełnienie wniosku o stanie zdrowia dla potrzeb powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Stwierdził, że zespół Downa to nie jest niepełnosprawność. Dziecko jest w tej chwili po operacji wstawienia zastawki serca, matka dziecka nie pobiera żadnych świadczeń z tytułu niepełnosprawności córki.

2015-07-29

W bazie danych nfz widnieje błędny adres mojego zamieszkania. W jaki sposób mogę podać prawidłowy. Najlepiej by było gdybym mogła to zrobić internetowo. Chodzi o bazę danych , na podstawie której są wysyłane zaproszenia na badania profilaktyczne ( cytologiczne).

2015-07-29

Czy prześwietlenie zęba można zrobić na nfz?

2015-07-29

Czy lekarz może odmówić skierowania do powiatowego zespołu do spraw niepełnosprawności?

2015-07-29

Mąż wiele lat pracował w Austrii.Aktualnie znajduje się na rencie po wypadku w pracy.Ubezpieczony jest w Austrii,przebywa w Polsce.Co zrobić,żeby mógł korzystać ze świadczeń zdrowotnych w Polsce?

2015-07-29

Witam! Kiedy, od ostatniego pobytu w sanatorium można ponownie ubiegać się o skierowanie. Dziękuję!

2015-07-29

Czy do psychologa bądź psychiatry trzeba mieć skierowanie?

2015-07-29

Karta dilo wydana w POZ, pacjent skierowany bezpośrednio do szpitala ze skierowaniem do szpitala, jak rozliczyć pacjenta - w pakiecie onkologicznym czy podstawowym?

2015-07-29

Jak długo ważne jest skierowanie do sanatorium wystawione przez lekarza?

2015-07-29

Witam. Jesteśmy Polakami mieszkajacymi na stale za granicą w kraju nalezacym do Unii Europejskiej. Dziś wieczorem mojej żonie ukruszyl się ząb i pojechalismy do nocnego ambulatorium na ul. Ratuszowej 4 w Olsztynie. I tam powiedziano nam że tą karta to sie możemy powachlować.  Na szczęście pani dentystka okazala się czlowiekiem i pomogła mojej żonie, lecz to niestety nie koniec leczenia. Proszę mi wyjaśnić jak to możliwe? Ja nie odpuszczę. Wiem, bo korzystałem z tej karty w zeszlym roku w grecji i nikt nawet nas nie zapytał z jakiego kraju pochodzimy i nie zakwestionował jej ważności. Liczę na szybkie wyjasnienie tej sprawy.

2015-07-28

Witam, wróciłam ze szpitala miałam operowaną stopę , włożone druty. Wizytę kontrolną mam za 7 dni. Problem w tym że, w przychodni w której dostałem skierowanie ,tam też również przyjmuje lekarz który mnie operował nie ma wolnych terminów aż do końca roku. Kto ma obejrzeć mi stopę a potem wyjąć druty ? obdzwoniłam inne przychodnie i też nie ma wolnych numerków

2015-07-28

Witam, czy poradnia rodzinna ma prawo odmowy zapisania pacjenta do lekarza rodzinnego? żona próbuje od 6 miesięcy zapisać się do lekarza i cały czas słyszy że nie ma miejsca, dodam że jest to najbliższa nam przychodnia a żona jest w ciąży i do swojego poprzedniego lekarza musi jechać 10 km do miejscowości w której mieszkała poprzednio

2015-07-28

Pracownia neurofizjologii. Gdzie jest w woj. warmińsko-maz.?

2015-07-28

Torakochirurg gdzie mozna sie udać najblizej Braniewa i okolic?

2015-07-28

SZ.P.proszę o odpowiedz czy jako chirurg stomatolog (1 szy stopien specjalizacji)zgodnie z nową aktualizacją powinnam wpisac na portalu kod 2262-lekarze dentysci specjalisci(ze specjalizacją IIgo stopnia lub tytułem specjalisty,w trakcie specjalizacji lub ze specjalizacją Istopnia) czy 226201-lekarz dentysta-specjalista chirurgii stomatologicznej?

2015-07-28

Z Powiatowego Urzędu Pracy wysłano mnie do lekarza rodzinnego po zaświadczenie o tym że nie mogę podjąć proponowanej pracy. Lekarz rodzinny odmówił tłumacząc że o tym decyduje lekarz medycyny pracy. Kto mówi prawdę ?

2015-07-28

Dotyczy odpowiedzi z udzielonej poniżej w sprawie przekodowania specjalności lekarzy. Proszę o wskazanie w którym miejscu można wybrać wskazany przez państwa kod na SZOI . Nie znalazłam kodu dla specjalizacji I stopnia bo NFZ nie udostępnił tego kodu. Czyżby NFZ działał nie zgodnie z przepisami wskazanymi przez odpowiadającego na poniższe pytanie?

2015-07-28

Dziękuję za odpowiedź na moje poprzednie pytania. Chciałam kontynuować wątek lekarza okulisty. Po otrzymaniu informacji od Państwa w dniu dzisiejszym udałam się do Pani doktor celem uzyskania recepty na szkła. Ponownie jednak uzyskałam informację, że lekarz nie ma już obowiązku wypisywania recept na okulary. Zwracam się z prośbą o podanie podstawy prawnej która mówi o tym, że lekarz ma obowiązek wypisać skierowanie na okulary. Mam nadzieję, że to pomoże w rozmowie z lekarzem. Pozdrawiam i dziękuję.

2015-07-27

Witam. Otrzymałam od Państwa odpowiedź z odniesieniem do paragrafów ustawy, ale nie znajduję odpowiedzi na pytanie: czy posiadając specjalizację I st z pediatrii z 1995r i II st z medycyny rodzinnej z 1996 r mam uprawnienia do przeprowadzania szczepień ochronnych po 1 stycznia 2016 r? Bardzo proszę o konkretną odpowiedź, gdyż nie jestem w stanie określić sama czy ramowy program kształcenia podyplomowego określony na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty obejmował problematykę szczepień ochronnych.

2015-07-27

Czy przy składaniu wniosku o EKUZ (turystyczna) należy przedstawić dokumenty uprawniające do ubezpieczenia jeśli prawo do ubez. można zweryfikować w systemie EWUŚ?

2015-07-27

ewuś

2015-07-27

szukam cennika usług w gabinetach za przyjęcie do lekarza bez ubezpieczenia zdrowotnego

2015-07-27

Chciałam podjąć leczenie psychologiczne typu psychoterapia rodzinna. Proszę o podanie adresu r NFZ takiej placówki

2015-07-27

Pacjentowi wystawiono skierowanie do O.Okulistycznego - diagnoza zaćma. Oddział wymaga dodatkowego skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego do poradni okulistycznej.Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

2015-07-27

Witam będąc z wizytą u stomatologa z NFZ z chorymi zębami zalecono mi zrobienie rtg zębów ale ze muszę to zrobić prywatnie. Pytanie to czy NFZ nie refunduje rtg zębów.

2015-07-27

Czy lekarz POZ-pediatra-przyjmujący deklaracje wyboru musi pracować codziennie w gabinecie .np. pediatra opiekuje 900 dzieci czy musi codziennie pracować czy może 3 x w tygodniu i przez 2 dni opieka sprawuje lekarz rodzinny .

2015-07-27

Dotyczy zmiany kodów zawodów- czy lekarz posiadajacy 1 stopień specjalizacji z okulistyki w starym słowniku kod 223144 powinien być przekodowany na lekarz specjalista okulistyki kod 221247

2015-07-26

czy lekarz stomatolog ma obowiązek leczenia pacjenta (leczenie planowe a nie pacjent z bólem)w sobotę?

2015-07-26

Czy osoba mająca legitymację osoby represjonowanej może korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej np. dermatologa, okulisty, poradni rehabilitacyjnej bez skierowania i bez kolejki.

2015-07-26

Witam. W marcu 1995 r. zdałam egzamin specjalizacyjny I stopnia z pediatrii, w grudniu 1996 r. uzyskałam tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej. Czy te kwalifikacje są wystarczające do przeprowadzania szczepień ochronnych po 1 stycznia 2016 r?

2015-07-26

Dzień dobry. Chciałam zapytać o dwie sprawy: 1. Czy lekarz okulista mający umowę z NFZ może odmówić mi wystawienia recepty na szkła (udzielił mi informacji, że teraz już ich się nie wypisuje), Jeśli to prawda poproszę o podstawę prawną która mówi, że lekarz nie może wypisać recepty. 2. Czy prawidłowa jest sytuacja w której lekarz POZ nie chce przyjąć mojej deklaracji bo mieszkam w odległości 100 km od przychodni. Będę wdzięczna za odpowiedź.

2015-07-26

jakich dokumentów potrzebuję do otrzymania EKUZ

2015-07-25

Mam skrecenie i naderwanie stawu skokowego,założono mi gips 21.07.termin kontr.mam na 05.08-lecz będę na wyjezdzie urlopowym w Żywcu.czy tam mogę udac się na kontrolę i ewent.zdjęcie gipsu,czy w tamtym reginie będe tez przyjęta na NFZ?mam skierowanie do kontroli nie okreslające placówke i czy ono obejmuje tylko mój Dolnośl.NFZ?

2015-07-25

Jak znaleźć placówki rahabilitacyjne w Olsztynie?

2015-07-24

czy przy zlozeniu wniosku po karte NFZ musi byc przy tym dorosly

2015-07-24

Proszę o podanie adresu e-mail na który mogę wysłać skan wniosku o wydanie EKUZ.

2015-07-24

Czy można zrezygnować z sanatorium?

2015-07-23

Witam! Lekarz prowadzący wypisał mi w dniu 05.11.2013 r. skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. W okresie od 25.04.2014 do 16.05.2014 byłam w szpitalu uzdrowiskowym. Po jakim czasie lekarz prowadzący ponownie może wypisać mi skierowanie do sanatorium? Choruję na cukrzycę insulinozależną i nadczynność tarczycy od 9 lat.

2015-07-23

Chciałam się dowiedzieć czy lekarz poz po godzinie 18 ma obowiazek pomuc pacjetowi gdyz odmówił takiej pomocy dnia 19 07 2015 mojej 82 letniej mamie miała bardzo silne bole nerwu trujdzielnego w dzien bylo pogotowie podali ketonal i relanium ale nie pomoglo zawiozlam kolo 19 i nas lekarz zbyl mic nie przepisal mama jest na wozku wysylal do Olsztyna ale nie mam samochodu a na taryfe mame nie stac jest biedna schorowana prosze odpisac czy tak zachowoje sie lekarz oplacany za nasze składki

2015-07-23

Witam, na początku czerwcu wróciłam z sanatorium (z NFZ).Po jakim czasie lekarz może wystawić następny wniosek- do NFZ?

2015-07-23

cholinoesteraza

2015-07-23

Witam czy lek clexane moze być zapisany w ml mam na rp clexane 0,4ml 30amp czy taka recepta podlega refundacji? dziekuje za odpowiedz

2015-07-23

Witam jesli skierowanie na zab. fizykoter.. nie jest wypełnione dokladnie tj, nie posiada parametrow zabiegow czy mam obowiazek wykonywania tychze zab. Lekaz powinien wiedziec co zleca i miec pojecie o skutkach zab.

2015-07-23

Zgłosiłem się do dentysty na NFZ z powodu bółu zęba. Lekarz wszystko obejrzał zrobił zdjęcie zatruł zęba i powiedział że trzeba leczyć kanałowo i to jest odpłatne bo to szóstka. Chce leczyć tego zęba u innego dentysty prywatnie a ten na NFZ nie chce oddac zdjęcia czy ma takie prawo?

2015-07-23

Wita, gdzie w Elku mogę zoić szczepienia przed podróżą ?

2015-07-23

czy fundusz refunduje edoprotezę stawu biodrowego w prywatnej klinice ze względu na długi okres oczekiwania w szpitalu

2015-07-23

Czy orteza typu Dessault (Qmed) dla dziecka w wieku 13 lat jest refundowana w 100 %?

2015-07-23

Witam W jakim zakresie mogę korzystać z usług NFZ będąc zatrudnionym w Niemczech i posiadając Gesundheitskarte wraz z kartą EKUZ?

2015-07-22

Czy pacjent zgłaszający się do poradni (AOS) ze skierowaniem po raz pierwszy i zostaje zarejestrowany, to czy zawsze będzie pacjentem pierwszorazowym kolejkowym? Czy pacjentem będącym pierwszy raz wpisanym na termin?

2015-07-22

Witam, czy jest jakaś aktualizacja dotycząca wytycznych rehabilitacji medycznej :przyjmowania skierowania pacjenta pilnego/stabilnego odnośnie kodów iCD 10? Czy nadal obowiązują wytyczne krajowego konsiltanta ds. rehabilitacji prof Kiwerskiego z 2013 roku?

2015-07-22

PROSZĘ MI ODPOWIEDZIEĆ CO TO OZNACZA ,ŻE SKIEROWANIE NIE MOŻE ZOSTAĆ POTWIERDZONE Z POWODU PRZECIWWSKAZAŃ

2015-07-22

Przed testami do wojska potrzebne zaświadczenie lekarskie. Kto ma je wystawic ?

2015-07-22

Jednorodnych Grup Pacjnetów

2015-07-21

Jak sprawdzić czy szpital wysłał wniosek o leczenie uzdrowiskowe

2015-07-21

Witam. Mam pytanie odnośnie skierowania na badanie. Czy w przypadku gdy złożę skierowanie na badanie, a później chciałabym je przenieść np do innej przychodni to czy wtedy mogę je odebrać?

2015-07-21

Witam! Mam pytanie. Jeżeli pacjent (po urazach ortopedycznych) przychodzi ponownie po kilku miesiącach z nowym rozpoznaniem to jest pacjentem pierwszorazowym? Np teoretycznie jeśli w kwietniu był z rozpoznaniem złamania śródstopia i wtedy został przyjęty jako pacjent pierwszorazowy wpisany na najbliższy termin, a teraz przychodzi ze zmiażdżeniem tkanek miękkich ramienia to też jest pacjentem pierwszorazowym?

2015-07-21

jaki jest czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy?

2015-07-21

lekarze rodzinni olsztyn

2015-07-21

karta ekuz

2015-07-21

JAKIE TRZEBA SPEŁNIAĆ WARUNKI ABY PODPISAC UMOWĘ Z NFZ NA ŚWIADCZENIE PORAD W ZAKRESIE LOGOPEDII-CZY WYSTARCZY TAKIE PYTANIE ABY UZYSKAC ODP.???

2015-07-21

Co należy zrobić aby mieć opiekę zdrowotną po wyjściu z zakładu karnego (zawieszenie kary z powodu choroby więc podjęcie pracy i rejestracja w urzędzie pracy odpada, mops wydał decyzje odmowną bo dochód na osobę wynosił 456,05 zł)? Nie wiem co robić, czeka mnie długie leczenie i nie stać mnie na prywatne wizyty u specjalistów.

2015-07-21

dot. pytania o ewuś dla dzieci. Właśnie problem w tym że wprowadzając dziecko które ma parę dni i posiada pesel program wyświetla komunikat że pacjent nie jest zarejestrowany w Ewuś.

2015-07-21

czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie

2015-07-21

Od dnia 07.05.2015 jestem zatrudniony w Niemczech i posiadam Gesundheitskarte uprawniającą mnie do leczenia w Polsce. Ale pomimo posiadania niemieckiej karty EKUZ chciałbym nadal w pełnym zakresie korzystać z polskiego systemu zdrowotnego. Jakie kroki powinienem podjąć aby móc cieszyć się możliwością korzystania z usług NFZ.

2015-07-21

Dlaszego w okresie wakacyjnym tak dwa trzy razy wolniej zmniejsza się kolejka oczekujących na leczenie sanatoryjne

2015-07-20

Witam! Z jakim trybem przyjęcia rejestrować stomatologicznych pacjentów pierwszorazowych bólowych i niebólowych a z jakim pacjentów zgłaszających sie na kolejne wyznaczone wizyty?

2015-07-20

europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

2015-07-20

Czy na jednej wizycie u dziecka lekarz stomatolog może usunąć kamień i polakierować zęby stałe.

2015-07-20

Witam, mam pytanie dotyczące refundacji pacjentów logopedy. Jakie trzeba spełniać warunki aby otrzymać refundację?

2015-07-20

Witam, co należy wpisać w danych dziecka w rodzaju ubezpieczenia i podstawie ubezpieczenia żeby mimo nie zgłoszenia rodziców dziecka niepełnoletniego do ubezpieczenia pacjent świecił się na zielono w EWUŚ zgodnie z ustawą? i czy należy mu uzupełnić jakiś dokument czy też oświadczenie?

2015-07-20

Otrzymałem skierowanie na badanie TK z poradni chorób płuc do Olsztyna. Pracownia Tomografii Komputerowej prosi o przywiezienie ze sobą wyniku dotyczącego poziomu kreatyniny. Moje pytanie: do jakiego lekarza mam pójść po skierowanie na badanie kreatyniny, do POZ czy specjalisty?

2015-07-20

ekuz

2015-07-20

Witam. Mam ubezpieczenie zdrowotne "podpięte" pod działalność gospodarczą mojego taty, ale w ewuś wyświetlam się jako nieubezpieczona. W 2014 r leczyłam się w szpitalu i musiałam podpisać oświadczenia, bo również pokazywało brak ubezpieczenia. Szpital dostał pismo że chcą cofnąć im refundację za moje świadczenia z 2014r. Co powinnam zrobić żeby to wyjaśnić. W 2014 i obecnie jestem ubezpieczona.

2015-07-20

Przebywałam na leczeniu sanatoryjnym w Kołobrzegu od.29.06.2015 . Dnia 11.07.2015 zmarła mi Mama, przerwałam leczenie pojechałam na pogrzeb , do sanatorium już nie wróciłam. Czy Sanatorium mogłoby mi zwrócić opłatę za tydzień pobytu,( gdzie mnie nie było u Nich) + opłatę klimatyczną. Uważam , że jest to zasadne zasadne. proszę o odpowiedź. Teresa Rykowska

2015-07-20

Od dłuższego czasu w przychodni przy ul. Warszawskiej w Olsztynie pacjenci obsługiwani są przez tylko jednego lekarza POZ. Stąd ogromna trudność z dostaniem się do powyższego. Chciałabym dowiedzieć się czy ta sytuacja jest zgodna z umową z NFZ ?

2015-07-20

Witam moje pytanie to dlaczego lekarz ortopeda wypisuje całe opakowanie zastrzyków 5 sztuk jeśli jest potrzebny tylko jeden a reszta idzie do kosza to czy nie można by było wykupić tylko jednego.

2015-07-19

Adres NFZ

2015-07-18

lista skierowanych do sanatorium w Gołdapi

2015-07-18

Skierowanie na rezonans magnetyczny wystawiony w woj. warmińsko- mazurskim. Czy mogę zrobić badanie w woj. pomorskim lub innym gdzie jest krótszy termin?

2015-07-18

Czy USG kolana jest refundowane. Kto może je wystawić.

2015-07-18

Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata?

2015-07-18

Kod narodowego funduszu zdrowia

2015-07-18

WITAM DLACZEGO W OLSZTYŃSKIEJ POLIKLINICE PRZYJMUJE SIĘ NA REHABILITACJĘ JEDNĄ OSOBĘ NA MIESIĄC Z LISTY OSÓB TZW, OSOBY PRZEWLEKŁE. JESTEM ZAPISANA OD ROKU 2013 ROKU POD NR 52.WIĘC ŁATWO POLICZYĆ , ŻE MOŻE DOSTANĘ SIĘ W ROKU 2017.2018. NAJGORSZE JEST TO ŻE POTYM UPŁYWIE, JUŻ REHABILITACJA NIE BĘDZIE POTRZEBNA, PONIEWAŻ STAN ZDROWIA NA TO NIE POZWOLI, CHOROBA NIE CZEKA NA REHABILITACJĘ TYLKO DALEJ POSTĘPUJE, POZDRAWIAM

2015-07-18

karta ubezpieczeniowa

2015-07-17

Witam, dlaczego w godzinach otwarcia placówki na NFZ, nie można przyjmować pacjentów komercyjnych? Gdzie jest to zapisane w aktach prawnych? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-07-17

Wydział Monitorowania i Analiz.

2015-07-17

Dzień dobry. chciałbym się dowiedzieć dlaczego w wojewódzkim Szpitalu specjalistycznym rejestruje cie pacjentów na nowy Rok 2016 roku do lekarzy "WIDMO"- nie wiadomo do jakiego. A wiadomo, że chciałabym sie zarejestrować do konkretnego lekarza, u którego się lecze od 15 lat. A wiadomo, ze lepiej sie leczyc u jednego,którego znam. Dziekuję za odpowiedź.Pozdrawiam Pacjentka

2015-07-17

w dniu wczorajszym przewróciłam się, pierwszej pomocy udzielił Szpital Powiatowy w Morągu- tzn. zrobiono zdjęcie ,założono opatrunek i wydano skierowanie do szpitala i innym mieście na oddział ortopedii z uwagi na złamanie szyjki kości ramiennej. W szpitalu na Izbie Przyjęć lekarz ortopeda obejrzał zdjęcie -stwierdził że złamanie jest ,ale nie zakładałby gipsu ze względu na wiek/ 80 lat/ , zaawansowaną chorobę osteoporozy i nadciśnienie tylko zaproponował zakupienie ortezy jak najszybsze założenie .Po czym wypisał skierowanie do poradni ortopedycznej ,gdzie lekarz ma wystawić wniosek o ortezę. Czy Izba Przyjęć takich wniosków nie może wystawiać ?

2015-07-17

Dzień dobry, na stronie www.nfz.gov.pl jest napisane ze podanie o karte EKUZ mozna zeskanowac i wyslac e-mailem, lecz nigdzie nie moge znalezc Waszego adresu email. Pozdrawiam.

2015-07-16

Mam pytanie odnośnie zmiany nazwiska,5,06,2015 wyszłam za mąż i mam teran nazwisko męża,wiem ze w EWUŚ jestem pod starym nazwiskiem jak to zmienić??

2015-07-16

Witam W jakich okolicznościach pacjent może przesunąć termin wykonania zabiegu operacyjnego ??

2015-07-16

e-11

2015-07-16

Witam mam pytanie dotyczące pacjentów posiadających legitymację kombatanta, jeśli pacjent przychodzi do nas ze skierowaniem na zabiegi fizjoterapeutyczne i jeśli najbliższy wolny termin na pilne mamy 17.08.2015r czy takiego pacjenta mam traktować jak ze skierowaniem na pilne czy przyjąć od zaraz?????

2015-07-16

Gdzie w woj. w-m przyjmują dietetycy, którzy mają podpisane kontrakty z NFZ

2015-07-16

Mąż mój ma orzeczony znaczny stopien niepełnosprawności na stałe.Nosi aparat sluchowy.Czy przy kazdej wizycie u laryngologa powinien mieć skierowanie od lekarza rodzinnego?Często ma klopoty z uchem w którym ma aparat.

2015-07-15

Witam. Czy przy wyborze sprawozdawczości indywidualnej w poz konieczne jest wysyłanie także sprawozdania kwartalnego? Czy sprawozdawczość wysyłamy tylko elektronicznie, czy obowiązuje też papierowa wersja? Dziękuję za odpowiedź.

2015-07-15

Witam, czy jest jakaś aktualizacja dotycząca wytycznych rehabilitacji medycznej dot realizacji skierowań: pilne, stabilne? Czy nadal obowiązuje wersja prof J. Kiwerskiego z 18.06.2007r?

2015-07-15

Osoba 90- lat z rozpoznaniem nadciśnienie tętnicze,z rozrusznikiem serca, niewydolnością krążenia czy przysługują jej pieluchomajtki z powodu nie trzymania moczu. Lekarz z POZ odmawia wystawienia zlecenia.

2015-07-15

Witam Szpital posiada SOR oraz oddział pediatryczny (kontrakt z NFZ). Pogotowie przywozi dziecko - czy powinno ono zostać przekazane do SOR gdzie nie ma pediatry, czy może zostać przekazane bezpośrednio do oddziału pediatrycznego?

2015-07-15

Dzień dobry, Prowadzę sklep medyczny,dlatego chciałabym podpisać z Państwem umowę na refundację z zaopatrzenia ortopedycznego. Jakie dokumenty muszę do Państwa przesłać aby uzyskać taką refundację. Pozdrawiam Marta Damps

2015-07-15

Witam, wyczytałem, że po zabiegu (np. zaćmy) w ramach NFZ, przysługują mi przez 30 dni bezpłatne kontrole w szpitalu w którym miałem wykonany zabieg. Niestety nigdzie w przepisach prawnych nie mogę znaleźć tego zapisu. Czy mógłbym prosić o naprowadzenie skąd pochodzi ta informacja?

2015-07-15

czy lekarz poz może wystawić skierowanie na dopplera od 01-01-2015

2015-07-14

Z jakim lekarzem mogę się skontaktować aby stwierdził chorobę Polanda? Może być to lekarz prywatny bo do rodzinnego krępuję się iść. Czy jest refundowana pomoc przy tym schorzeniu?

2015-07-14

Witam. Czy jest określone w jakich godzinach powinna być czynna poradnia dzieci zdrowych i realizowane szczepienia w przychodni POZ mającej kontrakt z NFZ? Czy są określone godziny w których powinni być dostępni dla pacjentów lekarze poz w takiej przychodni?

2015-07-14

dermatolog

2015-07-14

W związku z tym, że nie sprawozdaje się już badań powiązanych z CHUK, po co w ogóle istnieje taka opcja? Po co zaznaczać w rozliczeniu kody długie z końcówką 75 czy 76 skoro nie ma to żadnego znaczenia także finansowego (oprzednio liczyła się krotność wizyty przy wizytach CHUK)?

2015-07-14

czy pobyt w klinice jednego dnia traktowany jest jako pobyt w szpitalu, jeśli chcę złożyć wniosek o odszkodowanie za błędną diagnozę po wykonanej artroskopii

2015-07-14

Czy przebywając na wczasach na kwaterze prywatnej i posiadając skierowanie od lekarza rodzinnego na konkretne zbiegi mogę z nich korzystać w ośrodkach sanatoryjnych w danym mieście i czy trzeba mimo posiadanego skierowania płacić za takie zabiegi

2015-07-14

Jaki jest wlasciwy Oddzial NFZ dla gminy Maldyty?

2015-07-13

operacja zaćmy termin oczekiwania

2015-07-13

jak długo ważne jest skierowanie na sporzęt ortopedyczny

2015-07-13

Czy cudzoziemcy którzy nie maja numeru pesel a maja ubezpieczenie bo pracują w Polsce mogą korzystać ze świadczeń w pozie i specjalistyce cały czas czy tylko w nagłych wypadkach?

2015-07-13

Jestem po poważnej operacji serca,zaraz po operacji zostałem przewieziony na 21 dniową rehabilitację szpitalną i uzdrowiskową To było 10 miesięcy temu. Teraz mam zamiar złożyć dokumentację na leczenie uzdrowiskowe. Czy w takim przypadku jest krótszy okres oczekiwania i ile on wynosi Pozdrawiam a za odpowiedz dziękuję

2015-07-13

EKUZ

2015-07-13

jak leczyć zęby przez NFZ

2015-07-13

Dlaczego w systemie SZOI komunikaty o błędach wyświetlane są w języku angielskim.

2015-07-13

godziny urzedowania - wydanie karty EKUZ

2015-07-13

Witam, pisałam o swoim problemie z Panią, która rejestruje tzn. Pani doktor każe zapisać córkę na wizytę, a Pani rejestratorka odmawia mówiąc, że nie ma terminu. Dostałam od Państwa odpowiedź , żeby złożyć skargę do kierownika placówki. W tamtym miesiącu tak zrobiłam, Pani sekretarka kazała przyjechać sie zapisac na nastepny dzien, pojechała siostra, pani pow., że z takim maluszkiem moge kiedy chce przyjechac. Wytedy właśnie zadzwoniłam do Zastępcy Dyrektora WSS w Olsztynie bo tam lecze córke oczywiście zapisali nas odrazu. Teraz byłam na wizycie i znowu ten sam problem.... Pani Doktor prosiła Pania sekretarke zeby nas zapisala. Po prosbach Pani doktor zostalysmy zapisane na wrzesien ale żeby nie bylo za slodko Pani sekretarka powiedziala, że godz nie wyznaczy i mamy czekać od 11. Ok byle nas przyjeli. Sytuacja znowu sie powtorzy we wrzesniu i czy mam znowu isć do Dyrektora , czy moge gdzieś wyzej skoro sytuacja sie nie zmienia ? Dziekuje za odpowiedz.

2015-07-12

sanatorium

2015-07-12

mam skierowanie do szpitala kardiologicznego w konstancinie po zawale serca jaki termin przyjęcia?

2015-07-12

Czy w tym samym czasie mogę chodzić do jednej pracowni na rehabilitację kolana a do drugiej na rehabilitację łokcia?

2015-07-12

Jaki lekarz może skierować na rezonans magnetyczny? Czy reumatolog może?

2015-07-12

witam, Bardzo proszę o informacje bo chcialabym sie upewnić czy dobrze zrozumiłam .Od lipca wpisujemy badania zlecone przez lekarzy poz bez względu na rozpoznanie czyli nie tylko pacjenom z cukrzycą i nadcisnienie ale wszystkim pozostałym pacjentom którzy będą mieć zlecone badanie od lekarzy poz ? moje drugie pytanie to wpisujemy tylko te badania które są w rozporządzeniu ministra z dnia 15.05.2015 poz 698 tab 17? dziekuje

2015-07-11

Mam nr 1677 w jakim miesiącu do sanatorium. ?

2015-07-10

skierowanie do szpitala

2015-07-10

Witam, Syn korzysta z poradni rehabilitacyjnej i uczęszcza na ćwiczenia związane z wadami postawy. W tym samym okresie mamy rozpocząć pobyt dzienny tzw. rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach subterraneoterapii i nie wiem czy w tym samym dniu mogę skorzystać z ćwiczeń w poradni rehabilitacyjnej i zapisać się na zjazd do kopalni. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

2015-07-10

odwołanie leczenia

2015-07-10

jeżeli pacjent posiada europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego i Ewuś weryfikuje pacjenta jako uprawnionego do świadczeń to na podstawie czego należy rozliczyć pacjenta?

2015-07-10

Gdzie w Olsztynie można wykonać zabieg ginekomastii (refundowany bądź nie) ?

2015-07-10

Gdzie mogę złożyć skargę na lekarza i czy mogę domagać się odszkodowania na dalsze leczenie. Zaznaczam, że właścicielem przychodni jest lekarza u którego zaczęłam leczenie

2015-07-09

Jaki jest czas oczekiwania od momentu złożenia wniosku do sanatorium poszpitalnego?

2015-07-09

Czy istnieją jakieś rozporządzenia dotyczące czasu trwania badania usg ginekologicznego i połozniczego?

2015-07-09

Gdzie mogę dowiedzieć się jakie konkretnie szkolenia bądź kursy muszę odbyć (specjalizacja z pediatrii 1994 r medycyna rodzinna 1997r) abym mogła kwalifikować pacjentów do szczepień ochronnych po 31 12 2015.

2015-07-09

Odpowiedzieliście państwo, że znieczulenie do porodu jest refundowane. Dlaczego w takim razie niektóre placówki pobierają opłatę? W naszym szpitalu to koszt 400 zł. Czy to zgodne z prawem? Chodzę do ginekologa prywatnie, ale rodzić będę w państwowym szpitalu. Ginekolog twierdzi, że ze znieczuleniem nie będzie problemu, ale to kosztuje. Nadmienię, ze mój ginekolog pracuje w szpitalu, w którym będę rodziła.

2015-07-09

Witam. W nawiązaniu do mojego pytania czy lekarz chirurg szczękowo- twarzowy może skierować pacjentkę z dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego na refundowane zabiegi do terapeuty manualnego w celu rehabilitacji stawów uzupełniam iż chodziło mi o masaż mięśni narządu żucia.

2015-07-09

ekuz

2015-07-09

Czy zastrzyk otrzymany w przychodni należy później odkupić? Chodzi mi o depo medrol.

2015-07-09

Pytanie od wasaba@interia.pl dot zlecenia na wyroby medyczne nr 4-14-15-0004521-5

2015-07-09

witam lekarz ze specjalizacją I st. z pediatrii - czy może przyjmować deklaracje pacjentów dorosłych czy tylko dzieci? dziękuję

2015-07-09

poradnie neurlogiczne

2015-07-09

Czy możliwe jest korzystanie z kilku zabiegów rehabilitacyjnych w tym samym czasie?

2015-07-09

w nawiązaniu do pytania z dnia 8.07 2015 - okuliści z oddziału odsyłają po skierowanie do poradni od lekarza rodzinnego żeby rozliczyć kwalifikację do zabiegu jako poradę finansowaną z nfz. czy jest to prawidłowe postępowanie? - pytam, bo dla starszych pacjentów jest to uciążliwe.

2015-07-09

Dzień dobry, mam zablokowane hasło do platformy ZIP, jak mogę je odblokować? Nadmienię iż automatyczne odzyskiwania hasła także nie wchodzi w grę, gdyż nie pamiętam pytania pomocniczego.

2015-07-09

WITAM.PRACUJE LEGALNIE I MAM UBEZPIECZENIE W UK.CHCIALABYM JEDNAK LECZYC SIE W POLSCE I UBEZPIECZYC SIE PRYWATNIE W NFZ.CZY JEST TO MOZLIWE?

2015-07-09

witam byłam z 3 letnim synkiem u urologa dziecięcego i przypisał tą maść -Detreomycyna 1%stosować 7 dni na cykusia bo podczas ściągania pęka mu ta skórka, a na początku miał zrośniętą, bardzo proszę o doradzenie innej maści stosownej do wieku dziecka bez recepty na te rany żeby można było stosować

2015-07-08

Witam, leczę córkę na niedoczynność tarczycy od kad skończyła miesiąc czasu. Z wizyty na wizytę panie rejestratorki wyznaczały wizytę (ze wzgledu na brak nr byłyśmy jako kolejna osoba) od dwoch miesiecy zmieniła sie Pani rejestratorka, która nie chce nas zpisywać . Pani Doktor mówi, żeby nas zapisać na dany miesiąc a ona mówi nie bo nie ma miejsc. Jest cicha wymiana zdan miedzy paniami , Lekarz mówi, że takie malutkie dzieci nie mogą czekać i od marca jestesmy zapisywani, ale rejestratorka stawia na swoim. Ja wychoze skladam skarge, ktos inny do mnie dzwoni i podaje termin wiyty to jest meczace prosze pomożcie. Do kogo mam sie udać po pomoc ?

2015-07-08

jest potrzebne dla mnie zaświaczenie o becikowe poszła późno bo byłam w ciąży a miałam okres co ma teraz zrobić że dostać becikowe proszę o pomoc

2015-07-08

Od lekarza okulisty dostałam skierowanie ,,do szpitala" na operację zaćmy obu oczu. Niestety ze szpitala odesłano mnie znowu do okulisty po ,,skierowanie do poradni". Bardzo proszę o odpowiedź- ile i jakie skierowania powinien wypisać okulista pacjentowi, który chce poddać się operacji zaćmy w szpitalu.

2015-07-08

Jaki okres musi upłynąć od powrotu z sanatorium ,aby można było złożyć nowy wniosek Jestem osobą niepełnosprawną

2015-07-08

jak mogę uzyskać dofinansowanie na szkła korekcyjne które muszę nosić z zalecenia neurologa i okulisty i na dodatek progresywne drogie niestety a jestem rencistą.

2015-07-08

Jaki jest aktualny stan refundacji leczenia AMD lekiem Lucentis . Mam 48 lat i zaawansowaną postać AMD a nie stać mnie na prywatne leczenie?

2015-07-07

Witam. Lekarz chirurg szczękowo- twarzowy zdiagnozował u pacjentki dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Czy może wystawić skierowanie do terapeuty manualnego w celu rehabilitacji stawów? Czy będzie to zabieg refundowany?

2015-07-07

felczer

2015-07-07

Dostałem od ortopedy skierowanie na usg stawów kolanowych z informacją, że mogę je wykonać tylko w przychodni w której byłem u ortopedy. Niestety przychodnia nie ma już wolnych miejsc na usg do końca roku 2015. Czy w takiej sytuacji mogę w ramach NFZ wykonać badanie usg w innym miejscu, które ma podpisany kontrakt z NFZ?

2015-07-07

mam syna z zespołem downa czy jestem zwolniona z opłaty za sanatorium

2015-07-07

Zebranie zespołu ds chorób ultrarzadkich

2015-07-07

czy jak poszła refundacja z błędnie wpisanym oddziałem NFZ trzeba robić korektę refundacji do tej recepty ?

2015-07-07

Jestem w 20 tygodniu ciąży. Słyszałam, że niedługo NFZ ma płacić za znieczulenie zewnątrzoponowe. Czy to prawda? Do tej pory w naszym szpitalu znieczulenie do porodu kosztowało 400 zł.

2015-07-06

godziny urzędowania

2015-07-06

Jaki jest koszt badania PET-CD robionego prywatnie?

2015-07-06

czy istnieje mozliwosć zakupu jakiegos pakietu który umożliwia skorzystanie z pomocy lekarza rodzinnego pracuje na umowe o dzieło

2015-07-06

jak mozna otrzymac karte ubezpieczeniowa unijna

2015-07-06

ekuz

2015-07-06

ekuz

2015-07-06

Dlaczego nie można zalogować się SZOI w Grecji

2015-07-06

chce wyrobić kartę ekuz na wyjazd 16.07

2015-07-06

EKUZ

2015-07-05

obcokrajowcy

2015-07-05

Witam. Czy wg nowego rozporządzenia obowiązującego od 1 lipca, procedury wykonane w SOR powinny być rozliczane również u pacjentów, którzy po pobycie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym są jednak przyjmowani do szpitala? Czy jak do tej pory jedynie ci, którzy po udzielonych świadczeniach nie wymagają hospitalizacji lub są odsyłani do innej placówki?

2015-07-05

EKUZ

2015-07-05

Leczę się u endokrynologa na niedoczynność tarczycy wizyty są co około 10 miesięcy a w międzyczasie endokrynolog na badanie krwi wysyła mnie do lekarza rodzinnego pytanie czy to jest właściwe działanie lekarza.

2015-07-05

Witam, moja żona jest w ciąży i ma plamy po twarzy i rękach takie jak miała w 3 tygodniu ciąży, pani dermatolog wypisała jej wtedy maść o składzie :Hydrocortisoni 1,0 Aqua. dest. Eucenini aa ad 100,0 M..ung, żona stosowała tą maść aż do 16 tygodnia ciąży, gdyż wyskakiwały jej po twarzy czasami te palmy jeszcze i teraz jej nasilły się jej te plamy, wyczytałem że w maści jest steryd i nie można stosować długo w ciąży, maść jaką dostała żona jest w takim pojemniczku i przetrzymuje ją w lodówce jest ona biała i taka twarda nie wodnista, pojemnik wygląda na 100 ml i żona z niego przez te kilkanaście tygodni wysmarowała 30 ml, proszę bardzo mi napisać jaki ta maść szkodliwy wpływ mogła wywrzeć na rozwijający się płód co mogła uszkodzić, czego się mogę spodziewać? Bardzo proszę o odpowiedź

2015-07-04

Czy dr ginekolog przyjmująca mnie na nfz może ode mnie rządać abym wyniki robiła prywatnie. Jestem w 3im m-cu ciąży i nie stać mnie na to. Proszę o poradę w tym temacie i szybką odpowiedż

2015-07-04

Mąż leży w szpitalu, ma cukrzycę, miażdżycę,nadciśnienie - leży na ortopedii. Czy to prawda, że musi brać swoje leki, czy na oddziale powinien dostawać z puli szpitala? Pozdrawiam

2015-07-04

mój 4-14-09957-3 chcę sprawdzić mój numer oczekiwania

2015-07-04

Chce złożyć wniosek o EKUZ - wyjazd turystyczny dla mnie i mojego dziecka. Jestem zatrudniona, korzystam z ubezpieczenia . Czy oprócz wniosku powinnam wysłać jeszcze dodatkowe dokumenty? Pozdrawiam

2015-07-03

Leczę się na tarczycę od kilku lat u tej samej lekarki. Badania sugerowane przez lekarkę robię prywatnie, ponieważ ona twierdzi, że rodzinny lekarz powinien mi dać skierowanie. Czy mogę zmienić lekarza endokrynologa na innego w innej przychodni?

2015-07-03

Witam. Czy lekarz rodzinny może podjąć się leczenia niedoczynności tarczycy? Dziękuję za odpowiedź

2015-07-03

Witam. Mam pytanie. Od kilku miesięcy jestem pod kontrolą endokrynologa. Niestety prywanie. Sama wizyta nie jest aż tak obciazajaca portfel natomiast robienie wyników już tak. Pakiet to koszt rzędu 250zl. Z uwagi na to że są to wizyty prywatne to badań nfz nie refunduje to jasne ale mam pytanie czy w takiej sytuacji lekarz chorób wewnętrznych ( nie lekarz rodzinny!) może wystawić skierowanie na badania hormonów i czy wtedy one mogą być bezpłatne? Lekarz chorób wewnętrznych z umowa nfz oczywiście. Proszę o pomoc

2015-07-02

Mam pytanie jak to jest ze nie ma insuliny [Insuman Basal SoloStar] w aptekach to jest karygodne ja mam dac rano insuline a w aptece powiedzieli ze nic nie mozna zalatwic bo producent nie ma co ja mam w tym wypadku zrobic na szczescie dostalam w aptece innej .Tak nie moze byc w jakim swiecie my zyjemy Maz ma 1grupe jest po udarze a tu mi mowia ze niestety niema .ale juz mam i dziekuje aptece .A jak by sie cos stalo kto odpowiada ze brak insuliny.

2015-07-02

Nie mam urlopu, a dostałam sanatorium, co zrobić?

2015-07-02

Witam. Porada udzielona w miejscu pobytu świadczeniobiorcy powinna być rozliczona jako porada W31. Proszę podać Kod MZ takiego świadczenia ponieważ odrzuciło mi pod kodem 8.6 wykonANe wizyty domowe w AOS

2015-07-02

Witam. Chciałabym prosić o odpowiedź bądź wskazanie odpowiednich przepisów regulujących przyjęcia pacjentów spoza listy POZ, zamieszkałych w innych województwiach lub za granicą , a posiadających EKUZ. W okresie wakacyjnym zgłasza się wielu pacjentów z wyżej wymienionych grup bez konkretnych dolegliwości. Mają wolny czas .przebywają w okolicy lub u rodziny na urlopie i chcą sobie wykonać tu cytuję-najlepiej"wszystkie" badania krew, usg itd. Co zgodnie z przepisami powinien uczynić lekarz w tej sytuacji. Nadmieniam, że powyższe sytuacje zdarzają się ostatnio nader często.

2015-07-01

mam chorobę Parkinsona, mam receptę na której jest m.in. Madopar 250, apteka po realizaji pozostałych leków, bez Madoparu, zamknęła receptę informując mnie że nigdzie nie może dostać Madoparu. Czy obowiązkiem apteki jest szukanie do skuktu leku?

2015-07-01

Witam. Czy w przypadku wniosku o indywidualne rozliczenie świadczenia grupą JGP z wyższego poziomu referencyjnego trzeba wypełniać załącznik 4a związany z kosztami wykonanych procedur?

2015-07-01

Przebywając w szpitalu zabrakło mi leków na nadciśnienie. Czy lekarza w przychodni może mojej córce wystawić dla mnie receptę. Pozdrawiam i dziękuje.

2015-07-01

Uprawnienie Pacjenta w ewuś widnieje jako nieubezpieczony, mimo tego twierdzi ze jest ubezpieczony. w lutym złożył oświadczenie do deklaracji poz i nfz płacił za niego przez 3 miesiące. po tym okresie zaprzestał płacenia za deklarację . Czy ten sam pacjent może złożyć kolejne oswiadczenie do deklaracji na kolejne 3 miesiące ? Pacjent złożył deklarację w 2005 roku i nie składa nowej.

2015-07-01

Czy mogę założyć konto w ZIP elektronicznie, jak to uczynić?

2015-07-01

Karta informacyjna leczenia szpitalnego: co to znaczy rozpoznanie opisowe? (z czyjego opisu to wynika z opisu lekarza, rodzica czy literatury medycznej?)

2015-07-01

Dlaczego nie ma mojej firmy na liście zakładów optycznych realizujących recepty okularowe? Zakład Optyczny Pazyrski Nidzica.

2015-07-01

czy jako świadczeniodawca mogę spr. kiedy pacjent miał robioną protezę w innym gabinecie

2015-06-30

Proszę o udzieleni odpowiedzi : w jakim momencie powinniśmy wykazać wynik histopatologiczny czy w momencie gdy pacjent jest kierowany na badania czy tez w chwili kiedy z wynikiem przychodzie na następną wizytę.

2015-06-30

Witam, osoby z Ukrainy które nie mają pesela wpisujemy na paszport.Bardzo proszę o informacje jak mam je rozliczyć chodzi mi o POZ czy mam wpisać im produkt 5.01.00.0000046 porada lek diagno terap udzielona osobie spoza listy świadczen zamieszkał na terenie tego samego woj czy mam wpisać produkt 5.01.00.0000077 5.01.00.0000075 jako porady udzielone w przychodni z powodu cukrzycy lub z przyczyn innych niz cukrzyca w zależności od rozpoznania. jaki mam wpisac im produkt?

2015-06-30

Witam, mam pytanie co oznacza: kod tytułu uprawnienia dodatkowego „32aDILO”?

2015-06-30

Proszę wskazać listę bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży.

2015-06-30

Gdzie można zastrzec nie udzielanie pomocy przez służbę zdrowia związku z utratą ubezpieczenia zdrowotnego.

2015-06-29

Dlaczego numer w skierowaniu do sanatorium cały czas się przesuwa raz w jedna raz w drugą stronę. Byłem 255 a teraz jestem 260. Dlaczego tak się dzieje?

2015-06-29

Czy lekarz rodzinny ma prawo odmówić wydania zaświadczenia o" stanie zdrowia" i "braku p/wskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych do rekrutacji do wojska ?, gdzie placówka żąda takiego od lekarza rodzinnego .I czy może pobrać opłatę 30zł.?

2015-06-29

Witam serdecznie. Moje pytanie jest następujące: Siostra moja prauje w Bruxeli od 6 lat (jest tam zameldowana)Córka jej uczyła się i nadal studiuje w Polsce.Siostra nie zawsze miała ubezpieczenie zdrowotne w związku z tym wykupiła ubezpieczenie zdrowotne i opłaca je nadal w Polsce (NFZ/ZUS).Chciałabym nadmienić, iż zdażyło się że obie Panie zchorowały i chciały skorzystać z pomocy lekarskiej. Spotkały się z odmową gdyż jak stwirdziła rejestratorka nie mają uprawnień...świecą się na czerwono. W NFZ w naszej miejscowości uzyskała inf, iż ma zdublowane składki i powinna złożyć tzw. rezygnację.Proszę o informację co powinna zrobic z tym moja siostra żeby dziecko było ubezpieczone przy niej, a składki się nie dublowały? Czy jeżeli nie korzystałty z lecznia może zwrócić się o zwrot nadpłaconej składki ?

2015-06-29

Kiedy pojedziemy do sanatorium?

2015-06-29

W jakich godzinach jest czynna państwa placówka w Olsztynie ? Czy jest tylko w tygodniu czy np w sobotę tez. Pozdrawiam

2015-06-29

Witam, nie bardzo mogę rozgryźć czemu służy załącznik nr 2 do zarządzenia nr 27/2015/DSM Prezesa NFZ z dnia 29 maja 2015r, czy jest to załącznik sprawozdawczy?

2015-06-29

Witam, czy wybierając pediatrę dla dziecka mam prawo usłyszeć w przychodni że został wyczerpany limit miejsc do danego lekarza?

2015-06-28

Czy rzecznik praw pacjenta przy NFZ jest lekarzem i w jakich godzinach przyjmuje pacjentów Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

2015-06-28

Czy lekarz ma prawo odmówić leczenia nieubezpieczonego dziecka?

2015-06-27

Witam! chciałabym pojechać do uzdrowiska do Buska Zdroju ,czy mam taką możliwość.

2015-06-26

Witam, mam pytanie na temat konieczności zapewnienia transportu sanitarnego. Pacjent ma wykonywany w naszym szpitalu jednodniowym, planowy zabieg usunięcia zaćmy. Na powyższy zabieg został przywieziony karetką (od innego świadczeniodawcy). Pacjent porusza się o kulach, jest w obecności swojego dziecka. Domaga się odwiezienia karetką do domu po zabiegu, oraz transportu na karetką na badania kontrolne. Zgodnie art. 42 pkt 2 nie kwalifikuje się do takiego transportu (porusza się o kulach, jest z opiekunem, może podróżować w pozycji siedzącej). Czy w powyższym wypadku mamy obowiązek dowożenia go na wszystkie wizyty kontrolne zaplanowane po zabiegu?

2015-06-26

Przeprowadziłem się do Olsztyna z Białegostoku, czyli z innego województwa. Czy muszę się "przepisać" do tutejszego oddziału NFZ? Jeśli tak to jak to mogę zrobić?

2015-06-26

Kto wyda mi zaświadczenie o ubezpieczeniu potrzebne na kilkudniowy wyjazd za granicę?.

2015-06-26

Witam, ile wynosi składka kapitacyjna POZ i od czego jest uzależniona?

2015-06-26

Jak długo ważne jest skierowanie do lek.okulisty?

2015-06-25

Jestem 60-letnim bezrobotnym mężczyzną chorym na cukrzycę i nadciśnienie nie ubezpieczonym, jak mam iść do lekarza i jaką dostanę receptę?

2015-06-25

Wracam do pytania :czy lekarz POZ może wystawiać w godzinach pracy POZ zaświadczenia dla ławników przecież jest to badanie odpłatne ?

2015-06-25

Czy specjalista neurolog może pracować w przychodni POZ, będąc w godzinach popołudniowych jedynym lekarzem w tejże przychodni? Jeśli tak , to czy specjalista medycyny rodzinnej może pracować w przychodni neurologicznej. ? Zastanawia mnie fakt pracy w godzinach popołudniowych różnych lekarzy w POZ, nie będących internistami, pediatrami, lekarzxami rodzinnymi i czy jest to legalne?

2015-06-25

Czy dzwoniąc na opiekę całodobową osoba rejestrująca nie może udzielić informacji dotyczącej danych ( imię i nazwisko) lekarza przyjmującego - będącego na dyżurze.

2015-06-25

Dlaczego córka mimo, że jest ubezpieczona wyświetla się na czerwono już od roku i nikt z tym nic nie robi choć było zgłoszone?

2015-06-25

Czy na wakacjach w Chorwacji w przypadku złamania np. ręki, nogi , mając kartę EKUZ koszty leczenia pokryje NFZ ?

2015-06-25

Czy w przypadku nagłej śmierci na wakacjach ( np. zawał )za granicą, w kraju UE mając EKUZ rodzinie przysługuje zwrot kosztów transportu zwłok do Polski ?

2015-06-25

Dzien dobry , podczas kontrolnej wizyty , której powodem jest znacznie podwyższony cholesterol lekarz rodzinny odmówił wystawienia skierowania na powtórne badanie krwi twierdząc ,iż jest takie rozporządzenie , kótre mówi ,że tylko raz w roku można wykonać takie badania i sugeruje wykonanie takich badań prywatnie . Proszę o informację i link pod którym mogę zapoznać się z rozporządzeniem

2015-06-25

Gdzie i ile czasu przed wyjazdem za granicę można starać się o dokument uprawniającydo leczenia w innym kraju unii europejskiej?

2015-06-25

Witam, czy pacjent przeniesiony z innego oddziału do OAiIT, który po godzinie zmarł może być rozliczony z OAiIT Z NFZ jeśli mieści się w w skali TISS?

2015-06-25

Witam. Chciałbym się zapytać o właściwe ustalanie uprawnień do zniżek na antybiotyki- kiedy możemy wypisać antybiotyki na zniżkę na podstawie samego badania a kiedy wymagane są badania obrazowe lub posiewy? Jeśli sugerować się wskazaniami to dla antybiotyku Cipronex: "Zakażenia dolnych dróg oddechowych wywołane przez bakterie Gram-ujemne" oraz "Zakażenia układu moczowego". Czy w tej sytuacji możemy wypisać go na zniżkę na podstawie samego badania i wywiadu wskazującego na zakażenie układu moczowego czy jest wymagane badanie moczu? A przy zakażeniach dolnych dróg oddechowych konieczny jest posiew w celu potwierdzenia obecności bakterii Gram-ujemnych czy po samym stwierdzeniu w badaniu zapalenia płuc (ew. po potwierdzeniu radiologicznym) bez znajomości czynnika etiologicznego możemy dać zniżkę? Podobna sytuacja przy antybiotyku Zinnat: "Leczenie zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na cefuroksym"- aby potwierdzić wrażliwość a tym samym wskazania do zniżki trzeba wykonać antybiogram? Antybiotyk Duomox, w wielu przypadkach stosowany jako lek pierwszego rzutu ma podane bardzo konkretne drobnoustroje: "Zakażenia wywołane przez wrażliwe szczepy bakterii: zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych wywołane przez paciorkowce α- i β-hemolizujące, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus spp. i Haemophilus influenzae, nie wytwarzające penicylinazy. Zakażenia dróg moczowych wywołane przez Escherichia coli, Proteus mirabilis, Streptococcus faecalis. Zakażenia żołądkowo-jelitowe wywołane przez Helicobacter pylori, Salmonella spp., Shigella spp. Zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez paciorkowce α- i β-hemolizujące, nie wytwarzające penicylinazy Staphylococcus spp. i E. coli." Jak w tej sytuacji wyglądają wskazania do zniżki? Proszę o poradę jak poprawnie interpretować wskazania podane na stronie bartoszmowi.pl. Ponadto chciałbym prosić o wyjaśnienie kiedy możemy wypisać leki (głównie przeciwbólowe) z uprawnieniem "B" dla chorych nowotworowych w przypadku, gdy jest to świeże rozpoznanie, jeszcze bez rozpoznania histopatologicznego, ale z ewidentnym obrazem klinicznym i wynikiem badania np TK. Czy jeśli u takiego chorego występują znaczne dolegliwości bólowe to mogę mu wypisać leki opioidowe na "B" czy będzie on zmuszony płacić za nie pełną kwotę (często wysoką) lub cierpieć do czasu potwierdzenia rozpoznania przez onkologa? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-06-24

Chciałbym jechać do uzdrowiska w październiku lub w listopadzie , ponieważ inny termin mi nie pasuje . Proszę o pozytywne rozpatrzenie mej prośby.

2015-06-24

Czy lekarz POZ w godzinach przyjęć może wystawiać zaświadczenia o stanie zdrowia dla kandydatów na ławników?

2015-06-24

Witam. Mam problem, prowadze własną działalność, jestem na dużym Zusie, składki opłacam co miesiąc, dodatkowo jestem ubezpieczony prywatnie. Niestety podczas wizytu u lekarza poinformowano mnie że wyskakuje w Ewusiu na czerwono. Kontaktowałem się Zzusem, u nich wszystko jest w porządku, do kogo w takim razie mam się zgłosić z tym problemem?

2015-06-24

Pracownik prosi o ubezpieczenie zdrowotne w Polsce męża przebywajacego w Rosji w legalnej pracy .Mąż jest cukrzykiem i jak przyjeżdża do polskim musi chodzić na wizyty do swojego lekarza . Czy zakład pracy ma obowiązek zgłosić mężna.

2015-06-24

Witam, Mam pytanie jak długo ważne jest skierowanie na rehabilitacje ogólnoustrojową stacjonarną? Czy tak jak w przypadku ambulatoryjnej rehabilitacji jest to 30 dni?

2015-06-24

Witam. Mam pytanie dotyczace refundacji zalozenia wkladki domacicznej w miescie Ketrzyn. Ktora placowka wykonuje te uslugi. Pozdrawiam.

2015-06-23

Na jaki okres można wydać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

2015-06-23

Czy lekarz ginekolog na prywatnej wizycie może wypisać na refundację więcej niż jedno opakowanie leków np. visanne? Dodam, że jestem ubezpieczona, jestem też po operacji usunięcia torbieli endometrialnej i dalej leczę ogniska chorobowe tymi lekami (VI stopień endometriozy). Z tego co wiem lekarz też ma podpisaną umowę z NFZ, ale twierdzi, że nie może wypisać mi jednorazowo więcej leków na refundację, bo inaczej NFZ obciąży go kosztami, a w takiej sytuacji on obciąży mnie. Do tej pory wypisywał mi po jednym opakowaniu na refundację, ale jak poprosiłam go o dwa opakowania, bo chcę wyjechać na urlop, to powiedział, że może wypisać jedno na refundację, a drugie na 100%. W końcu wypisał dwa na refundację, ale postraszył mnie zwrotem kosztów.

2015-06-23

Podczas kilku wizyt u lekarza specjalisty w ramach kontraktu z NFZ lekarz zapisywał w karcie pacjenta dane dotyczące przebiegu leczenia nieczytelnie i część całkowicie nieczytelna. W związku z powyższym czy można zwrócić się do lekarza albo przychodni o przepisanie czytelnie wpisów

2015-06-23

Czy badania diagnostyczne zrealizowane w POZ za II kwartał 2015 r. (oprócz badań w DiLO) można sprawozdawać w formie zbiorczej czy indywidualnej. Pozdrawiam.

2015-06-23

Czy prawidłowe jest postępowanie oddziału, który wymaga skierowania do oddziału na zabieg oraz skierowania od lekarza pozu do przychodni przyszpitalnej celem kwalifikacji do zabiegu?

2015-06-23

Co powinno znajdować się na druku skierowania?

2015-06-23

Witam, lekarz moj przebywa na dłuższym zwolnieniu, a ja potrzebuję wystawienia do zus-u wniosku na świadczenie rehabilitacyjne , czy inny lekarz z tej przychodni wystawi mi bez problemu czy może odmówić?

2015-06-22

Ile sie płaci za wizyte w izbie przyjec na pogotowiu jesli nie jest sie ubezpieczonym? Chodzi i zbicie ciśnienia.

2015-06-22

Wyjeżdzam do Niemiec, tam będę pracował i będę ubezpieczony. Czy w Polsce będę mógł być też ubezpieczony przy żonie?

2015-06-22

Dzien dobry, chcialabym sie dowiedziec jakie sa kryteria platnosciowe za szczepienia z programu 5 w 1? Z tego co slyszalam, sa one za darmo dla wczesniakow a takze dla dzieci o niskiej wadze urodzeniowej (ponizej 2500g). Bardzo prosze o potwierdzenie lub zaprzeczenie tej informacji jako, ze nigdzie nie moge znalezc nic na ten temat. Pozdrawiam

2015-06-22

Witam, czy realizujac receptę na lek PULMICORT 05mg/ml amp.No 10,farmaceuta może wydać najmniejsze zarejestrowane z wykazu leków refundowanych,czyli 20amp?Postać ta traktowana jest jako nieparenteralna,wiec refunowanego leku nie mozna dzielic by wydac 10 amp?Z góry dziękuje za odpowiedź.Farmaceutka z Bartoszyc.

2015-06-22

Witam. Mam pytanie dotyczące leku Sevredol czy podane dawkowanie pozwala na realizację recepty bezpłatnie Sevredol 20 mg 60 tabletek (60 tab. po 20mg-1op) Ilość środka w gramach 1,2g (jeden gram i dwieście mg) siarczanu morfiny. D.S 20 mg (dwadzieścia mg)4 razy na dobę.Dziękuję

2015-06-19

Witam.Mam pytanie przepisałam się do innej przychodni ale w tej pierwszej lekarz wystawił dla mnie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe no i czekam niebawem dostanę weryfikację i co mam zrobić jeżeli już nie jestem pacjentem w tej przychodni tylko innej.

2015-06-19

Kolejka do sanatorium jak sprawdzić?

2015-06-19

Ja napisałam: Witam serdecznie.Mąż zrobił sobie prywatnie usg i wyszło mu wodonercze, pójdzie prywatnie do specjalisty, bo kolejki są okropne na NFZ. Proszę jedynie napisać na jakie może wystawić lekarz I kontaktu badania krwi i moczu, niezbędne zanim pójdzie do urologa (chcę,żeby poszedł z niezbędnymi wynikami, a po co mamy płacić za nie?). Pozdrawiam Państwo odpowiedzieli: 2015-06-18 Witam. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz na podstawie wiedzy medycznej i stanu zdrowia pacjenta. DLA MNIE JEST ZBYT LAKONICZNA ODPOWIEDŹ. NFZ DOSKONALE WIE, NA JAKIE BADANIA LABORATORYJNE MOŻE SKIEROWAĆ LEKARZ I KONTAKTU I PROSZĘ UDZIELIĆ ODPOWIEDZI MI JAKO PACJENTOWI - MAM TEŻ PRAWO WIEDZIEĆ, JAKIE BADANIA MI PRZYSŁUGUJĄ W RAMACH POZ. POZDRAWIAM

2015-06-19

Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy poradnia ma prawo zatrzymać skierowanie do specjalisty przy rezerwacji terminu wizyty, co uniemożliwia umówienie się na wizytę w innej poradni, gdzie być może byłby wcześniejszy termin.

2015-06-19

Wkrótce przeprowadzam się do innego województwa z powodu zmiany pracy. Czy będę należał do NFZ w Olsztynie, bo tutaj mam stałe zameldowanie?

2015-06-19

Czy zabieg korekty biustu przy prawdopodobnej chorobie Polanda jest refundowany? Czy trzeba najpierw stwierdzić chorobę? Jaki jest koszt zabiegu jeśli jest refundowany i gdzie można go wykonać. Jakie kroki należy podjąć żeby zacząć walkę z chorobą? Mam 27 lat i chciałabym przejść taki zabieg. Czy jest on bezpieczny dla zdrowia?

2015-06-19

Witam serdecznie Mam pytanie odnośnie diagnostyki u lekarza rodzinnego. Ostatnio mój lekarz rodzinny zlecił mi badania laboratoryjne po ich wykonaniu, mój lekarz na wizycie zabrał mi je tłumacząc że to jego własność a ja jak che mieć wyniki to mam sobie zrobić ksero. Ale za wykonanie ksero musze zapłacić. Czy moj lekarz postępuje zgodnie z prawem?

2015-06-19

Czy okres oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe po rehabilitacji szpitalnej jest krótszy czy równiez wynosi ok. 19 miesięcy?

2015-06-19

Witam, czy w umowie AOS u tego samego świadczeniodawcy, można w tym samym dniu u tego samego pacjenta wykazać poradę w poradni chirurgi onkologicznej oraz w poradni chemioterapii?

2015-06-19

Witam serdecznie.Mąż zrobił sobie prywatnie usg i wyszło mu wodonercze, pójdzie prywatnie do specjalisty, bo kolejki są okropne na NFZ. Proszę jedynie napisać na jakie może wystawić lekarz I kontaktu badania krwi i moczu, niezbędne zanim pójdzie do urologa (chcę,żeby poszedł z niezbędnymi wynikami, a po co mamy płacić za nie?). Pozdrawiam

2015-06-18

Czy w Indywidualnej Spec. Praktyce Lekarskiej prowadzącej poz mogę na czas urlopu nająć na zastępstwo koleżankę ze szpitala? Jak formalnie to załatwić (bo podobno Jednoosobowa praktyka lekarska nie może zatrudniać personelu medycznego)?

2015-06-18

Pytanie dotyczy abdominoplastyki brzucha. Czy jest możliwa refundacja takiego zabiegu? Mam 44 lata, jestem po dwóch cięciach cesarskich. Mam bardzo rozciągniętą skórę brzucha pokrytą rozstępami. Cięcie jest pionowe, co powoduje jeszcze gorszy widok, ponieważ skóra zwisa po obu stronach brzucha. Mam problemy z kręgosłupem (skrzywienie, dyskopatię i przepuklinę międzykręgową, ucisk na nerw kulszowy).

2015-06-18

Witam. Mama takie pytanie od 2 miesięcy przebywam w Niemczech i tu mam ubezpieczenie. Zarejestrowałam syna (2lata) do ortopedy jak jeszcze przebywałam w polsce nie chcę żeby ta wizyta przepadła czy musze wziąść od mojego ubezpieczyciela jakies poswiadczenie żeby maly był przyjęty na ubezpieczenie czy wystarczy w rejestracji pokazac karte?

2015-06-18

Witam. Czy test obciążenia glukozą można wykonać bezpłatnie w ramach AOS. Jeżeli tak to bardzo proszę o podanie symbolu zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ.

2015-06-18

Czy osoby z Ukrainy które nie mają numera pesel a mają paszport i dokumenty że są ubezpieczone bo pracują mogą złożyć w przychodni deklarację na lekarza?

2015-06-18

Mój syn który kontynuuje naukę właśnie skończył 18 lat i jest dopisany do ubezpieczenia matki. Niestety dzisiaj został odesłany z przychodni ponieważ podobno skończył 18 rok życia i nie jest ubezpieczony. Czy jest jakieś prawo, które pozwala przychodni na takie postępowanie?

2015-06-18

Dlaczego pielęgniarki nie znają prawa dotyczącego kobiet w ciąży??

2015-06-18

Która jestem w kolejności na leczenie uzdrowiskowe. Proszę oddzwonić na podany numer 518 xxx xxx.

2015-06-17

Choruję na cukrzycę, używam insulinę. Jakie zniżki mi się należą przy kupnie insuliny i pasków Acuchec Actiw do glukometru?

2015-06-17

Na recepcie jest wypisany lek Beto ZK 50 mg.po 28 tabletek,dostępny w sprzedaży jest po 30 tabletek.Czy można wydać 30 tabletek leku czy wydać zamiennik po 28 tabletek?

2015-06-17

Okradli mnie i nie mam nr a wiem ze lekarz ginekolog złożył skierowanie dla mnie o sanatorium. Chcę się dowiedzieć o kolejności?

2015-06-17

Witam, czy NFZ przewiduje aby pacjent miał możliwość monitorowania swojego miejsca w kolejce oczekujących?

2015-06-17

Czy należy się proteza zębowa uprawnionemu poza kolejnością?

2015-06-17

Lekarz na recepcie napisał Bebilon DHA 2.Czy trzeba dopisać pepti czy na tak wypisaną receptę można wydać produkt mlekozasępczy ze zniżka ??

2015-06-16

Czy lekarz POZ może wystawić skierowanie na USG Doppler tętnic domózgowych?

2015-06-16

W jakim czasie musi rozpocząć się realizacja zlecenia na iniekcje leku naklofen?

2015-06-16

Witam.Czy lekarz POZ ma obowiązek przeprowadzać badania sanitarno-epidemiologiczne oraz wystawiać zaświadczenie sanitarno- epidemiologiczne dla uczniów, studentów i doktorantów w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Jeżeli tak to wjaki sposób jest to opłacane przez NFZ. Jeżeli NFZ nie płaci to czy lekarz POZ może pobierać opłatę za takie zaświadczenie?

2015-06-16

Mieszkam od lat w USA i tu mam ubezpieczenie zdrowotne. Lece teraz z dziecmi na kilka miesiecy do Polski. Jakie ubezpieczenie powinnam wykupic aby miec dostep do opeki zdrowotnej? Czy powinnam to ubezpieczenie wykupic w Polsce czy jest taka forma ze wykupuje tu w USA ubezpieczenie tutystyczne (jesli tu takie istnieje?

2015-06-16

Witam,mam pytanie pacjent w 2014 zapisał się na trzy terminy do okulisty(leczył się przed 2015 u nas) nie zgłosił się na pierwszą ustaloną wizytę, czy jeśli zgłosi na kolejny ustalony termin to również nie musi przynosić skierowania?Dziękuję

2015-06-16

Witam ponownie i wracam do sprawy rehabilitacji po operacji stawu kolanowego lekarze w szpitalu nie wystawiają żadnych zleceń uważają ,że wystarczy zestaw ćwiczeń do domu i koniec .A wiadomo,że po tak poważnej operacji pacjent sam sobie nie poradzi.Jedna z pacjentek uzyskała nawet informację,że NFZ nie refunduje takiej rehabilitacji.Ja nie zastałam już lekarza ,z którym chciałam porozmowiać na temat zlecenia i aby móc powrócić do w miarę normalnego życia jestem zmuszona płacić za zabiegi .W związku z tym ponawiam pytanie czy lekarz ma obowiązek wypisania zlecenia , czy traktuje pacjenta według uznania .Czy zabiegi są refundoowane czy nie.

2015-06-15

Witam. u mojego 12-letniego syna stwierdzono zgorzel zęba 1 trzonowca stałego dolnego po prawej stronie. Dentysta twierdzi, że leczenie kanałowe jest pełnopłatne- dotyczy to zmiany opatrunków i ostatecznego wypełnienia kanałów. Czy jest to prawdziwa informacja?

2015-06-15

Dlaczego nie moge otworzyc strony z logowaniem do portalu SZOI w Olsztynie z Turcji. Moge to robic zdo innych województw, ale nie do War. Mazurskiego

2015-06-15

Witam czy po operacji wstawienia endoprotezy kolanowej przysługuje rehabilitacja refundowana.Na moje pytanie co z rehabilitacją czy dostanę zlecenie kazano mi rozmawiać z lekarzem.

2015-06-15

Dzień dobry. Mam pytanie:Czy na recepcie na Depo-Medrol 0,04g/ml 10 sztuk dawkowanie 1x1 jest ok czy recepta musi być poprawiona.Dziękuję

2015-06-15

Na pytanie "Gdzie znajdę listę pracowni USG na NFZ?" dostałam odpowiedź, że lekarz powinien wskazać miejsce wykonania badania. To w zasadzie nie jest odpowiedź na moje pytanie. Czy dobrze rozumiem, że oznacza to, że NFZ nie prowadzi ewidencji lub nie publikuje informacji o tym gdzie można zrobić USG?

2015-06-15

MÓJ mąż ma WZW czy może mnie lekarz rodzinny skierować na badanie wątroby w tym kierunku ?

2015-06-15

Czy zły stan zdrowia i zaawansowane stadium zaćmy to argumenty przyśpieszające zabieg usunięcia zaćmy?

2015-06-14

Dzień dobry! Mam pytanie odnosnie mojego ubezpieczenia NFZ. Zostałem wykreslony z listy studentow na mojej uczelni i w zwiazku z tym moje ubezpieczenie jest wazne jeszcze tylko 4 miesiace. Czy jezeli po tym czasie rozpoczne studia w pazdzierniku tego roku to ubezpieczenie znowu bedzie wazne? Pozdrawiam

2015-06-14

Gdzie znajdę listę pracowni USG na NFZ?

2015-06-14

Jest mi ciągle bardzo zimno poszłam do lekarza rodzinnego prosząc o pomoc.Zasugerowałam ,że może to jest coś z krążeniem mam dużo żylaków i popękanych naczynek.Lekarz stwierdził cytuję ;zrobi pani badanie na osteoporozę bo to może być przyczyną ; Mam to zrobić prywatnie bo rodzinny lekarz nie może dać skierowania . Kto może mi wystawić takie skierowanie ?

2015-06-13

Czy przyjmując lek xarelto mogę mieć wykonaną biopsję guzka tarczycy?

2015-06-12

Czy wybierając się na urlop np. dwutygodniowy mam obowiązek przesyłać co tydzień raport z kolejki oczekujących cotygodniowo a więc również w trakcie urlopu , czy wystarczy przed urlopem i po urlopie

2015-06-12

Witam. W odpowiedzi na pytanie pacjenta piszecie Państwo ,że leczenie sanatoryjne dopuszczone jest 1x na 18 m. Pacjent, z racji długiego oczekiwania na termin leczenia sanatoryjnego, wymusza na lekarzu skierowanie zaraz po powrocie z sanatorium. Dla lekarzy piszecie Państwo,że potrzebny jest czas po powrocie pacjenta z sanatorium na ocenę wyników leczenia, czyli co najmniej po 9 m od pobytu.

2015-06-12

Witam mam pytanie miałem 10 wycinków na ciele gdzie w badaniach wychodziło rak skóry miałem też wycinkę guza raka w pęcherzu moczowym a także choruje na białaczkę limfatyczną to pytam czy należ mi się zielona karta onkologiczna.

2015-06-12

Okulista przepisal mi krople DEXOFTYAL MD .A mieszkam na stale w Hiszpanii Jakie tu moge kupic krople o podobnym składzie?

2015-06-11

Proszę o adresy poradni foniatrycznych dla dorosłych w Olsztynie na NFZ

2015-06-11

Witam. Od tygodnia wysyłam do Państwa to samo pytanie i nie mam wciąż odpowiedzi: skąd wygenerować/wziąć recepty dla lekarza szpitalnika, który ma mnie zastąpić na kilka dni w indywidualnej praktyce poz? Bardzo proszę o odpowiedź, bo czas mnie goni.

2015-06-11

Czy pacjent przy rejestracji na wizytę musi złożyć dokument: decyzja od wójta/burmistrza o przysługującym prawie do świadczeń, czy wystarczy że złoży oświadczenie o posiadaniu takiej decyzji ponieważ zapomniał jej zabrać z domu?

2015-06-11

Rehabilitacja ortopedyczna. Który szpital w województwie świadczy takie usługi?

2015-06-11

Czy lekarz rodzinny może wystawić zieloną kartę pacjentowi, który ma rozpoznany nowotwór w 2014 roku?

2015-06-11

Czy do poradni specjalistycznej pacjent może być skierowany z jedną chorobą, czy z kilkoma na jedną wizytę. Czy na każdą chorobę potrzebne jest nowe skierowanie?

2015-06-11

WItam, chciałabym zapytać o EKUZ. Jakiś czas temu złożyłam wypowiedzenie w obecnej pracy (jestem na okresie wypowiedzenia), nie zarejestrowałam się jako bezrobotna w urzędzie a znalazłam pracę w Szwecji. Jednak do wyjazdu potrzebuję europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Czy mogę uzyskać taką kartę w tej chwili? na jakich zasadach? W Szwecji otrzymam umowę o pracę zaraz po przyjeździe.

2015-06-11

Chcę zmienić lekarza i potrzebuję swojej dokumentacji. Jak to załatwić?

2015-06-11

Czy pacjent przy rejestracji na wizytę musi złożyć dokument: decyzja od wójta/burmistrza o przysługującym prawie do świadczeń, czy wystarczy że złoży oświadczenie o posiadaniu takiej decyzji ponieważ zapomniał jej zabrać z domu?

2015-06-11

WIitam Proszę o informację czy w ap kolce będzie miożliwość modyfikacji pesela juz wprowadzonego pacjenta np noworodek jest wpisywany na pesel matki do kolejki potem matka donosi za 2 tyg pesel dziecka i nie można tego poprawić a jeżeli chcielibyśmy wprowadzić matkę na termin do ap kloce to wychodzi że pacjent już istnieje bo dziecko jest na peselu matki

2015-06-11

Po uplywie ilu miesiecy od ostatniego pobytu moge złożyć kolejny wniosek na pobyt w sanatorium

2015-06-10

Jakie dokumenty potrzebne są do wyrobienia europejskiej karty zdrowia dla dziecka do lat 18.

2015-06-10

Witam, Jeżeli osoba ma w przychodni deklację do lekarza pielęgniarki i położnej które są aktywne a zmieniła nazwisko lub adres to czy wystarczy że złoży na zmianę nazwiska lub adresu tylko jedną deklarację np na lekarza czy powinna złożyć ponownie wszystkie trzy deklarację na lekarza pielęgniarkę i położną?

2015-06-10

Dzień Dobry. Jak długi jest okres oczekiwania na pobyt w sanatorium?

2015-06-10

Witam, Mieszkam za granicą,nie jestem ubezpieczona w polskim NFZ, czy w związku z tym mogę oddać krew, szpik kostny w Polsce?

2015-06-10

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące rozliczenie procedur związanych z uzupełnieniami protetycznymi. Czy w momencie pobrania wycisków mogę rozliczyć pacjenta wpisując kody tego samego dnia do programu? I jednocześnie wykreślić z kolejki oczekujących na leczenie protetyczne. Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-10

Proszę o informację u stomatologa była osoba z ukrainy z paszportem bez numera pesel i mająca umowę o pracę w Polsce czy taka osobę można rozliczyć do NFZ ? po wcześniej takie świadczenie nam nie przechodziło do nfz

2015-06-10

Bardzo proszę o informację przyszła mi odpowiedz odnosnie deklaracji z nfz : wer cent(33)7 osoba zgloszona przez NFZ co to oznacza te deklaracje są odrzucone a także wer cent(33) brak uprawnień do świadczeń zdrowotnych te deklaracje też są odrzucone jakie to są osoby?

2015-06-10

Bardzo proszę o informację córka skończyła 18 lat świeci w ewuś na czerwono mam druk ZUS P ZCNA ile taki druk jest ważny i czy trzeba coś jeszcze do niego dostarczyć zeby córka mogła byc przyjęta w przychodni

2015-06-10

Mieszkam w powiecie węgorzewskim. Mam kilka pytań, będę wdzięczna za odpowiedź: 1. Czy istnieje jakiś limit ilości problemów zdrowotnych, które pacjent może zgłosić lekarzowi rodzinnemu podczas jednej wizyty? 2. Czy właściwe jest zachowanie lekarza rodzinnego, który nawet nie zapytawszy o to co pacjentowi dolega i nie wiedząc jak pilna jest to sprawa - odsyła go na kolejną wizytę słowami, cytuję: "dość tych spraw, przecież ja mam pacjentów (...)" albo "Jak boli to przestanie"? 3. Taka sytuacja: w ośrodku zdrowia jest jeden lekarz rodzinny, który przyjmuje w godzinach 9 - 18 z przerwą od 13 do 16. Rano zgłasza się pacjent i zostaje zapisany na 12. 50 i nie poinformowano go, że jest ostatni przed przerwą. Spóźnia się kilka minut bo jest po poważnej operacji i wolno się porusza, rejestratorka informuje, że lekarz "już poszedł" a po południu nie przyjmie "bo ma dziś bardzo dużo ludzi" więc pacjent "może przyjść jurto i zapisać się od nowa". Czy taka praktyka jest właściwa? 4. Czy właściwym jest, że w przychodni, gdzie można rejestrować się telefonicznie od godziny 8 rano - rejestratorka wyłącza telefon a kiedy pacjent wreszcie się dodzwoni to słyszy, że już się nie może zapisać na ten dzień, ponieważ "doktor ma bardzo dużo ludzi i już nie ma miejsca"?

2015-06-09

Witam,jestem świadczeniodawcą z kontraktem w zakresie protetyki stomatologicznej.W poradni obowiazuje kolejka pacjentów oczekujących na świadczenia-4 miesiące.Czy pacjent zgłaszający sie celem naprawy protezy powinien być zapisany w kolejkę oczekujących czy przyjety poza kolejnością-w dniu zgłoszenia.Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedż.

2015-06-09

Czy w sytuacji posiadania karty DILO wymagane jest dodatkowo skierowanie do poradni specjalistycznej w celu przeprowadzenia diagnostyki wstępnej i pogłębionej?

2015-06-09

Ile jest ważne skierowanie na gastroskopię?

2015-06-09

Jaki lekarz może wystawić skierowanie w ramach NFZ na osteoporozę?

2015-06-09

Witam. Czy lekarz specjalista endokrynolog może żądać ode mnie skierowania w celu uaktualnienia co 5 lat skoro leczę się u niego cały czas już od 11 lat na tą samą chorobę?

2015-06-09

02.06.2015r. moja siostra przeszła w Szpitalu Miejskim w Olsztynie operację usunięcia guza płuca. Lekarz prowadzący poinformował, że siostra zostanie wypisana w dniu 09.06.2015r. najpóźniej w dniu 10.06.2015r. Siostra mieszka samotnie, a bliskie jej osoby pracują i nie mogą się nią zaopiekować. Siostra posiada III grupę niepełnosprawności. Czy istnieje możliwość uzyskania opieki domowej dla siostry? Czy czas hospitalizacji po tego typu operacjach określony jest przepisami?

2015-06-08

Witam skierowanie na masaż kręgosłupa mam wystawione na pilne. Czy jest termin w którym powinnam zostać przyjęta? W MSWiA nie zapisano mnie Bo nie ma miejsc. W Niebieskim Parasolu term in za ok. rok.

2015-06-08

Na jaki adres e-mail wysłać skan wniosku o wydanie karty EKUZ?

2015-06-08

Witam, ile mam czasu na zarejestrowanie skierowania do poradni specjalistycznej rehabilitacyjnej i jak długo jest ono ważne w tejże poradni?Czy jest jakiś ograniczony limit wizyt w ramach tego skierowania? Dziękuję za odpowiedź

2015-06-08

Witam. Proszę o podpowiedź skąd wziąć recepty dla lekarza z zewnątrz na zastępstwo w poz?

2015-06-08

Czy istnieje szansa na skierowanie do Buska Zdroju na zabiegi rehabilitacyjne w terminie od 1 września do 12 września?Oczywiście ze skierowaniem od lekarza I kontaktu, czy już jest za późno?

2015-06-08

Witam,jestem świadczenodawcą z kontraktem ogólnostomatologicznym,dość często zdarza się, że pacjenci po odbiorze protez nie zgłaszają się na korekty mimo zaleceń, zaś próbują korygować protezy na własną rękę. Kiedy nie przynosi to efektu przychodzą do gabinetu,jak postępować w takiej sytuacji?Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

2015-06-08

Kto może mi wypisać skierowanie do specjalisty na leczenie stałe.Dziękuję.

2015-06-08

Witam czy leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową jest refundowane przez NFZ.

2015-06-07

Ile trwa rekonwalesccencja po operacji przepukliny pępkowej wykonana plastyka za pomoca siatki. Co oznacza zakaz noszenia ciezarow proszę o podanie w kg.

2015-06-06

Gdzie jest możliwe poddanie się zabiegowi cholecystektomii?

2015-06-05

Czy student płaci za wyżywienie i zakwaterowanie podczas UZDROWISKOWEGO LECZENIA SANATORYJNEGO DOROSŁYCH?

2015-06-05

Leczę sie w por.Neurologicznej z pilnego przypadku, ale muszę dostarczyć na następną wizytę skierowanie do tej poradni. Czy tylko lekarz rodzinny może takie wydać,czy może również jakiś inny w zastępstwie jeżeli idę po południu do przychodni i przyjmuje inny lekarz.Dziękuję.

2015-06-05

Zaświadczenia.

2015-06-05

Dzień dobry. Od lekarza neurologa otrzymałam skierowanie do poradni specjalistycznej rehabilitacyjnej. W jakim czasie powinnam zarejestrować skierowanie w wybranej poradni?

2015-06-03

W komunikacie "Zasady kierowania świadczeniobiorców do poradni specjalistycznych z 02.06.2015 informujecie Państwo, że W sytuacji pozostawienia pacjenta pod opieką poradni specjalistycznej, skierowanie zachowuje swoją ważność do czasu podjęcia decyzji przez lekarza specjalistę o zakończeniu leczenia schorzenia będącego przyczyną wystawienia skierowania i nie ustaje z końcem roku kalendarzowego. Czy dotyczy to również poradni rehabilitacyjnej?? Do tej pory termin ważności wynosił rok od pierwszej wizyty na dane skierowanie?

2015-06-03

Czy 5 czerwca NFZ pracuje?

2015-06-03

Często w zębach przednich do leczenia są ubytki próchnicowe kl. 3 lub 4 obejmujące 3 powierzchnie (np. przedsionkową, mezjalną i podniebienną). Czy to prawda, że NFZ nie uznaje w zębach przednich 3 powierzchniowych ubytków? Jak w takim razie wpisywać takie ubytki do raportowani, skoro faktycznie wykonało się taką pracę? Budzi to moje ogromne zdziwienie, ponieważ ubytek 3 powierzchniowy w zębie przednim jest czasami bardziej pracochłonny niż ubytek 3 powierzchniowy w zębie bocznym (MOD)! Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Pacjent cierpi na nadwrażliwość zębów np. z powodu obecności ubytków przyszyjkowych nie próchnicowego pochodzenia. Jednak ubytki te są tak małe, że niewskazane jest ich opracowywanie, a wypełnienie refundowane z pewnością się nie utrzyma. Czy można takiemu pacjentowi pomóc, lakierując wrażliwe zęby, a jako procedurę wpisać 23.1101 (mimo, że dotyczy ona próchnicy)? Czy rozpoznanie „Nadwrażliwość” bądź „Ubytek klinowy” nie zostaną wówczas podważone podczas kontroli? Jeśli nie można skorzystać z tejże procedury, jak inaczej można pomóc pacjentowi? Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Pacjent zgłasza się ze startymi zębami (atrycja fizjologiczna bądź patologiczna) lub z ubytkami przyszyjkowymi, klinowymi (abrazja, abfrakcja). Czy można postawić takie rozpoznanie i ubytki pacjentowi opracować i wypełnić, mimo, że są one niepróchnicowego pochodzenia? Pacjenta często nie stać na leczenie prywatne, a trudno zostawić to w takim stanie, ponieważ istnieje ryzyko obumarcia takich zębów. Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Pacjent nie zgłasza się bądź odwołuje wizytę tego samego dnia 5-15 min. przed jej rozpoczęciem po raz 4 (mimo telefonicznego jej potwierdzenia dzień wcześniej). Jak postępować z takim pacjentem? Czy można odmówić zapisania go na kolejny termin? Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Czy istnieje jakieś minimum, w przeliczeniu na punkty lub procent z kontraktu, na które należy wykonać uzupełnienia protetyczne w miesiącu? Czy można wykonywać jedną protezę na 2 miesiące lub rzadziej mając tylko częściowy kontrakt? Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Witam, zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź na pytanie: Kto powinien wykonać transport sanitarny pacjentki. Pacjentka aktualnie przebywa w miejscowości zamieszkania, musi zostać przetransportowana w związku z kontynuacją leczenia do specjalistycznej poradni oddalonej o 600 km. Pacjentka przebywa pod stała opieką w.w poradni. Czy transport powinien być wykonany w ramach umowy POZ czy transport powinien zapewnić szpital (poradnia do ktorej jedzie)?

2015-06-02

Czy lekarz pediatra może wystawić dla dziecka skierowanie na badanie :immunoglobiny i EBV?Czy są to badania wyłącznie płatne prywatnie?

2015-06-01

Witam! Synek urodził się w 36 tyg. ciąży z anemią i drożnym otworem owalnym. Lekarz i nikt inny w przychodni nie poinformował mnie o możliwości bezpłatnej szczepionki od pneumokoki. Dziś synek ma 5 lat, od września rozpocznie naukę w przedszkolu co wiąże się z większym ryzykiem zachorowań. Czy mam prawo do darmowej szczepionki od pneumokoki jeżeli synek ma już ukończone 5 lat, a wcześniej szczepiony nie był. Boję się że gdy pójdzie do przedszkola to będzie dużo częściej chorował (zapalenie krtani, zapalenie ucha, nieżyt nosa itp) czy mam prawo go zaszczepić za darmo na pneumokoki? Jestem ubezpieczona (pracuję).

2015-06-01

Z informatora o kolejkach zniknęły świadczenia dotyczące opiek długoterminowej, takie jak: Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa Hospicjum domowe Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa Zespół długoterminowej opieki domowej Zespół długoterminowej opieki domowej dla dzieci Z czego to wynika? Jak można sprawdzić długość kolejek do tych świadczeń?

2015-06-01

Czy w przypadku badania kolonoskopowego można odpłatnie dostać znieczulenie ogólne podczas tego badania?

2015-06-01

Czy oddział szpitalny może wystawić skierowanie do sanatorium ?

2015-06-01

Witam, jeżeli na jednej recepcie jest równocześnie wypisana np. Nolpaza i Glucophage XR, dodatkowo jest uprawnienie ZK, to czy mozna taką receptę zrealizować ze zniżką - Nolpaza na ZK a Glucophage XR z odpłatnością R. Czy leki te powinny być rozpisane na osobnych receptach? Istnieje jakaś podstawa prawna lub komunikat NFZ wyjaśniający tę sytuację.

2015-06-01

Witam. Poszukuje ginekologa, który prowadził ciąże u kobiet z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Elbląg, Olsztyn i okolice.

2015-05-31

Czy lekarz pierwszego kontaktu może wystawic zwolnienie L4 ze schorzeniami chirurgicznymi?

2015-05-31

Jestem w ciąży.Mam szóstkę do leczenia kanałowego ze zgorzelą .Dentysta stwierdził, że ząb z 3 lub 4 kanałami zakażonymi nie jest refundowany, a tylko z 2 zakażonymi kanałami.Poza tym dowiedziałam się, że za leczenie kanałowe NFZ płaci ok.140 zł brutto.Czu przy tak niskim poziomie refundacji mam szansę na porządne leczenie kanałowe??

2015-05-30

Witam, dostałam skierowanie do sanatorium dla swojego 5-letniego dziecka, Chciałabym jechać z nim, jednakże nie pasuje mi osrodek wskazany przez NFZ. Chciałabym inny, choc w tej samej miejscowości. W jaki sposob moge zmienic miejsce pobytu z dzieckiem w sanatorium?

2015-05-29

Witam. Czy pacjent korzystający z zabiegów rehabilitacyjnych jako pacjent dochodzący może korzystać w tym samym czasie w dwóch rożnych placówkach na dwa rożne skierowania na zabiegi rehabilitacyjne. Dziękuję za odpowiedź.

2015-05-29

Nie mieszkam z moim dzieckiem. Matka mnie oszukuje o stanie chorego dziecka, czy idąc do przychodni mogą mi odmówic wyjaśnień?

2015-05-29

obecnie moje dziecko korzysta z rehabilitacji tzn pobytu dziennego w centrum zdrowia.w miedzy czasie zaproponowano mi odpłatne zajecia tak aby rehabilitacja przyniosła jeszcze lepsze efekty. czy mogą mnie namawiać oferować takie usługi??

2015-05-29

Bylam leczona w programie B45,niestety bez efektu.Nastepnie wprowadzono mnie w program B33.W marcu MZ wielu pacjentom w takiej sytuacji wstrzymalo leczenie.Czy zostanie ono przywrocone i kiedy?

2015-05-29

Co dalej z leczeniem w programach B45 i B33?

2015-05-29

Dzień Dobry, 27.05.2015r. pytałam dlaczego skierownie na masaż kręgosłupa jest ważne 30 dni. Nie uzyskałam odpowiedzi która by mnie satysfakcjonowała. Proszę o odpowiedz na pytanie.

2015-05-29

Czy jeśli na skierowniu jest dopisek pilne, to musi być w tym miejscu pieczątka lekarza wystawiającego skierowanie?

2015-05-29

Jakiś czas temu w informatorze o kolejkach była możliwość wyszukiwania poradni radioterapii. Obecnie nie ma takiej możliwości, dlaczego?

2015-05-29

Witam, korzystam z rehabilitacji - 10 z dni zabiegowych- w między czasie miałem zaplanowaną w tej samej przychodni wizytę u lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej na którą czekałem prawie 6 miesięcy. Pani w rejestracji poinformowała mnie , że niestety nie mogę skorzystać z wizyty w tym terminie , ponieważ jestem w tym czasie pacjentem pracowni rehabilitacji i proponuje mi nowy termin , równie odległy. Czy postępowanie tej pani jest słuszne, czy nie wprowadza mnie w błąd?

2015-05-28

24 05 2015 zwracałam się z pytaniem w jakim terminie byłam w sanatorium w Inowrocławiu? Otrzymałem informację o kontakt telefoniczny, lecz nikt nie odbiera telefonu a wykonałam ich kilkanaście. Proszę o odpowiedź.

2015-05-28

Czy NFZ publikuje gdzieś informacje, do których lekarzy POZ ilu pacjentów jest aktualnie zapisanych?

2015-05-28

Czy mając spółkę jawną i podpisany kontrakt na świadczenia pielęgniarki Poz mogę jednocześnie udzielać świadczenia np. u lekarza rodzinnego w gab.zab.lub u pulmonologa w godz.8-18?

2015-05-28

Mam skierowanie na operację na zaćmę do okulisty czy mogę się zarejestrować przez internet i kiedy mogę być operowana

2015-05-28

Witam. Chciałabym zapytać jaka i czy w ogole jest szansa na refundacje aparatu do pomiaru wskaznika inr. Mam zdiagnozowany zespol antyfosfolipidowy i ogromny problem z wahaniem wskaźnika, co moze spowodowac smiertelne skutki. Pragnę dodać ze jestem osoba przed 30 rokiem życia.

2015-05-28

Lekarz foniatra w ramach NFOZ stwierdziła u mnie alergiczne zapalenie krtani. Wypisała Zyx na 100% - czy słusznie?

2015-05-27

Szanowni Państwo moja mama otrzymała skierowanie do poradni spondyloortopedycznej i nigdzie nie mogę takowej znaleźć. Może Państwo będą w stanie mi pomóc?

2015-05-27

Witam. Dostałam skierowanie do okulisty, ale z błędnym rozpoznaniem tj. H92 Ból ucha i wyciek z ucha. Czy muszę ponownie wybrać się po skierowanie, czy powinni zarejestrować mnie bez problemu?

2015-05-27

Gdzie mozna jak najszybciej wykonać iniekcje na emd (wysiękowe oka). Pytam w imieniu mamy, ktora nie zdazyla zrobic iniekcji na jedno oko a juz w bardzo zlym stanie jest i drugie tylko szybka iniekcja moze ocalic jej ostatnie oko blagam wiec o porade, gdzie wykonuja takie iniekcje na nfz? ile trzeba czekac?

2015-05-27

Czy korzystając z zabiegów rehabilitacyjnych w cyklu 10-cio dniowym lub tzw.ODR jako pacjent dochodzący, mogę korzystać w tych dniach z porady lekarskiej u specjalisty np. rehabilitacji medycznej, ortopedy, kardiologa, reumatologa, neurologa itp. Dziękuję za odpowiedź

2015-05-27

Miałam na dziś umówioną wizytę u specjalisty na która czekałam 3 miesiące, niestety moja wina pomyliłam godz, miałam na 12 a przyszłam na 15, niestety nie było już lekarza. Pani w rejestracji zaproponowała koniec kolejki, czy miała możliwość w takim przypadku ustalić termin wizyty szybciej?

2015-05-27

Witam. Mam pytanie dotyczące kolejek sprawozdawczych. Jeżeli jako zakład opieki długoterminowej nie muszę wysyłać sprawozdań cotygodniowych, to czy muszę to robić za dany miesiąc? Z komunikatu wywnioskowałam, ze powinnam robić, ale wole się upewnić :)

2015-05-27

Czy zaznaczenie wydania odpowiednika leku na nadruku recepty w postaci znaku "WO" wystarczy czy potrzebna jest dodatkowa adnotacja na rewersie recepty?

2015-05-27

Jeżeli pacjent ma dwa skierowania od tego samego lekarza z tego samego dnia na dwa różne badania TK np. nogi i głowy. Czy można te badania wykonać w dwóch terminach np. w odstępie dwóch tygodni?

2015-05-27

Witam, czy skierowanie na badania laboratoryjne wystawione przez lekarza specjalistę traci ważność po miesiącu?

2015-05-27

Dzień Dobry. Dlaczego skierowanie na rehabilitacje a dokladnie masaż całego kręgosłupa wystawione 16.04.2015 jest już nieważne? Kręgosłup nie przestał mnie boleć i ręka dalej drętwieje. Przepraszam za taki sarkazm, ale nie rozumiem sytuacji.

2015-05-27

Witam, zwracam się z pytaniem w sprawie ponownego skierowania do lekarza specjalisty laryngologa. Byłem u niego 27.03.2014r. Chciałem się ponownie zarejestrować na tamto skierowanie, lecz pani w rejestracji powiedziała, że skierowanie muszę przynieść nowe. Czy to prawda?

2015-05-27

Czy po każdym pobycie szpitalu na leczeniu można korzystać z leczenia szpitala uzdrowiskowego, czy musi być jakaś przerwa jak w przypadku sanatorium?

2015-05-27

Czy zalecenie wyznaczania terminu kontrolnej wizyty dotyczy wszystkich, którzy wyrażą wyrażą taką wolę czy tylko pacjentów pozostających pod stałą opieką z powodu chorób przewlekłych?

2015-05-26

Mam roczne dziecko z tracheotomia i przepuklina pepowinowa,czy przysluguje mi transport z funduszu na dojazdy do lekarzy?

2015-05-26

Mam jutro zabieg na zaćmę, czy moge brac xarelto?

2015-05-26

Witam, czy jako osoba która przez 2 lata pracowała jako asystent protetyka słuchu (wykonywała wszystko to co protetyk słuchu) mogę podpisać umowę ZPO? Na dniach przystępuję do egzaminu państwowego protetyka słuchu?

2015-05-26

Witam Dostałem skierowanie do szpitala w związku ze zdiagnozowanym rakiem czy teraz muszę zgłosić się na izbę przyjęć do szpitala czy do przychodni przyszpitalnej a tam dopiero zadecyduje lekarz co dalej

2015-05-26

Witam! Zapisałam się telefonicznie na wizytę w ramach NFZ do kardiologa w terminie nie przekraczającym 2 tygodni od momentu zapisu. Podczas rozmowy podałam wszelkie niezbędne dane ze skierowania. Po kilku dniach przychodnia skontaktowała się ze mną z prośbą o przełożenie wizyty na inny termin - wizyta została przeniesiona o tydzień. W dniu wizyty dowiedzialam się, że nie dostarczyłam skierowania w ciągu 2 tygodni od zapisu (ze względu na przełożenie wizyty o tydzień - jednak nie z mojej inicjatywy, a na prośbę przychodni - termin od zapisu do wizyt wydłużył się do prawie 3 tygodni, a dodatkowo osoba, z którą rozmawiałam nie poinformowała mnie o konieczności dostarczenia skierowania przed wizytą). Odmówiono mi przyjęcia do lekarza, ponieważ na posiadanym przeze mnie skierowaniu do specjalisty nie było przybitej pieczątki przychodni. Był to druk skierowania, który w miejscu na pieczątkę miał pieczątkę nadrukowaną, zawierającą te same dane, które byłyby na pieczątce przybijanej. Kiedy wróciłam do przychodni, wystawiającej mi skierowanie po dodatkowo przybijaną pieczątkę, usłyszałam, że nie jest wymagana, jeśli jest pieczątka nadrukowana. Natomiast w przychodni, w której miałam umówioną wizytę dowiedziałam się, że oni wymagają przybijanej pieczątki. Czy osoba w rejestracji miała prawo odmówić mi przyjęcia na wizytę? Jakie przepisy regulują kwestie rodzaju pieczątki na skierowaniach? Bardzo dziekuję za odpowiedź.

2015-05-26

Żona jest 5 lat po mastektomi, jaki lekarz może wypisać skierowanie na leczenie sanatoryjne?

2015-05-26

Czy higienistka szkolna sprawująca opiekę medyczną w szkole podstawowej ma wystarczające kwalifikacje aby pełnić opiekę medyczną na kolonii letniej. Według niektórych organizatorów nie jest ujęta w ustawie MEN-u o organizacji wypoczynku letniego jako osoba mogąca sprawować taką opiekę.Proszę odpowiedż

2015-05-26

przebywałem w sanatorium w Inowrocławiu w terminie 30 06 2014 do 21 07 2014. Kiedy mogę składać kolejny wniosek do sanatorium?

2015-05-26

Organizujemy naszym uczniom wypoczynek na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. W tym roku zmieniły się przepisy i musimy "zorganizowana opieka medyczna dla uczestników wypoczynku". Z wyjaśnień MEN: "Może być to podpisanie przez organizatora umowy z lokalnym ośrodkiem zdrowia lub gabinetem lekarskim, który zapewni taką opiekę, lub zatrudnienie pielęgniarki albo ratownika medycznego." Jesteśmy szkolną grupą i nie stać nas na podnoszenie kosztów. Czy możemy uzyskać nieodpłatne świadczenia?

2015-05-26

Dzień dobry, bardzo proszę o informację jaki jest termin udzielenia odpowiedzi na złożoną skargę. Skarga - dział uzdrowiskowy NFZ Olsztyn.

2015-05-25

Moja mama ma 93 lata i ma nietrzymanie moczu. Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać refundowane pieluchomajtki?

2015-05-25

Czy będąc w Polsce można złożyć wniosek o S2 w Niemczech (osoba ubezpieczona a Niemczech). Jeżeli tak, to w jaki sposób?Czy jest elektroniczny formularz, czy też można to zrobić przez oddział NFZ?

2015-05-25

W jakim terminie byłam ostatnio w sanatorium w Kołobrzegu?

2015-05-24

Czy lekarz rodzinny może wystawić zieloną kartę pacjentowi, który ma już rozpoznaną chorobę nowotworową?

2015-05-22

Proszę o wyjaśnienie : próbowałem zarejestrować się do poradni neurochirurgicznej w Olsztynie uzyskałem informację o braku wolnych terminów oraz ,że terminy w internecie są dla pacjentów nowych a ja leczę się u neurochirurga od 2008 i termin z internetu mnie nie dotyczy

2015-05-22

Czy świadczeniodawca, który ma zawartą umowę na realizację świadczeń zdrowotnych w rodzaju AOS, ale nie posiada pakietu onkologicznego, może wystawić kartę DILO?

2015-05-22

Czy lekarz prywatny może wystawić mi receptę zniżkową?

2015-05-22

Druk N 9 to zaświadczenie o stanie zdrowia do celów ubezpieczenia społecznego. Czy pacjent ponosi odpłatność za wypełnienie druku?

2015-05-22

Dlaczego szpital w Elblągu na Komeńskiego oprócz skierowania do szpitala na operację zaćmy wystawionego przez okulistę, wymaga dodatkowo skierowania do okulisty. W POZOSTAŁYCH SZPITALACH TAKIE SKIEROWANIE DO OKULISTY NIE JEST WYMAGANE.

2015-05-22

Czy wypełnienie druku N 9 jest płatne?

2015-05-22

Kod ICD-9-CM-Usunięcie złogów nazębnych za każdą 1/2 łuku zębowego 1 raz w okresie 12 miesięcy w obrębie całego uzębienia- czy oznacza to tylko usunięcie kamienia nazębnego, czy również osadów z kawy i herbaty? Pani doktor wyjaśniła mi, że bezpłatnie usunie mi tylko kamień, a osady to kosmetyka, za którą muszę zapłacić 70 zł, żeby mieć z powrotem białe zęby.proszę o konkretna odpowiedź. Dziękuję.

2015-05-21

Witam. Bardzo proszę o podanie najlepiej podstawy prawnej, która wymusza na mnie przedstawienia lekarzowi ortopedzie który leczy mnie stale na schorzenia związane z bólem kręgosłupa skierowania na ból kolana. Gdyż lekarz na wizycie kontrolnej odmówił mi zbadania nogi twierdząc, że potrzebuje nowego skierowania, co wiąże się z ponownym oczekiwaniem w kolejce na wolny termin.

2015-05-21

Czy pielęgniarka poz musi mieć gabinet, jeśli wykonuje zabiegi w domu pacjentów ?

2015-05-21

Czy pacjent ze skierowaniem "pilne "może być przyjęty (zarejestrowany) do specjalisty poza kolejnością? czy tylko wtedy, gdy ma dodatkowe uprawnienia?

2015-05-21

Czy apteka może nie wydać leku w przypadku gdy pacjent ma na recepcie napisane IB a jeden z leków na recepcie jest za odpłatnością 30%? Chodzi medisorb G. Inne leki z recepty są objęte IB. Za medisorb G apteka kazała zapłacić 100%. Czy tak powinno być? Czy aby uzyskać refundację lek musi być na oddzielnej recepcie?pozdrawiam

2015-05-21

Witam. Czy pacjent objęty długoterminową opieką pielegniarską nie może korzystać jednocześnie ze świadczeń pielegniarki poz ? Czy dopuszczalna jest np. taka sytuacja, że rano pacjent ma wykonywane zabiegi przez pielęgniarkę poz, a wieczorem przez pielęgniarkę opieki długoterminowej ?

2015-05-21

Witam, jeśli pacjent jest ubezpieczony, ale ma zlecenie na iniekcje od lekarza z gabinetu prywatnego, to czy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest to zabieg bezpłatny czy pacjent powinien ponieść opłatę?. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

2015-05-21

(dot pytania o wydruk USG) Proszę o sprecyzowanie czy lekarz ma obowiązek zrobić wydruk USG czy wystarczy opis tego badania ( wg tego co widzi w aparacie)

2015-05-21

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie informacji wystawianej przez lekarza specjalistę dla lekarza kierującego. Powiedział, że już nie musi mi wystawiać co roku tzw. listu konsultacyjnego, natomiast u lekarza rodzinnego żądają takiego zaświadczenia - inaczej nie wypisane mi zostaną recepty na leki, które zalecił mi ten specjalista. Kto ma rację?

2015-05-21

Czy możliwe jest usunięcie złogów nazębnych i lakierowanie zębów stałych na jednej wizycie? Jakich świadczeń w poradni stomatologicznej dla dzieci i młodzieży nie można wykonywać podczas jednej wizyty?

2015-05-21

Czy lekarz w AOS wykonując w trakcie wizyty badanie USG np. bioderek niemowląt musi dopiąć wydruk z USG do kartoteki czy wystarczy opis badania. Czy pacjent powinien dostać wydruk z USG czy też wystarczą zwykłe zalecenia dla pacjenta? Czy jest jakiś przepis, który powyższego dotyczy? Dziękuję za odpowiedź

2015-05-21

Jaki jest czas oczekiwania na szpitalne leczenie uzdrowiskowe dla dorosłych, dla pacjenta będącego zasłużonym Dawcą Krwi?

2015-05-20

Witam, zwracam się z prośbą o podanie jak świadczeniodawca z zakresu rehabilitacji ambulatoryjnej ma wpisywać pacjentów na listę oczekujących kiedy ten sam pacjent przynosi jednocześnie dwa skierowania i kolejnie w następnym tygodniu kolejne dwa skierowania. Pacjenci czekają na zabiegi ok. 14 dni zdarza się, że udaje się wykonać zlecenia dla jednego pacjenta w okresie jednego miesiąca. Ile razy w ciągu roku mam zapisywać na listę oczekujących ? Będę wdzięczna za odpowiedz, jednocześnie bardzo proszę o odpowiedz pisemną nie kierowanie mnie do konkretnej osoby ponieważ rozmowy telefoniczne nic nie wnoszą.

2015-05-20

Aparat słuchowy jak sprawdzić kiedy był refundowany?

2015-05-20

Pacjent płaci z wizytę u specjalisty, następnie dzwoni i chce umówić się na kolejną wizytę, ale ma już skierowanie. Winien być traktowany jako pacjent pierwszorazowy i wpisany w kolejkę i kolce, czy "kontynuacja leczenie"?

2015-05-20

Czy ma znaczenie wszycie Disulfiramu na wyniki morfologii, wskażniki są znacznie podwyższone?

2015-05-20

Czy po wyrejestrowaniu z ubezpieczenia zdrowotnego mnie i moich dzieci z dniem 01.05.2015 roku mam jakiś czas ochrony, by korzystać ze świadczeń zdrowotnych?

2015-05-20

Dzień dobry, mam pytanie. Teściowa jest chora osobą. Nie ma kto sie nią opiekowac w Polsce. Chcę zabrać ją do Niemiec, aby sie nia opiekować. Jaki formularz potrzebuje i jak go dostać aby to zrealizować? Dziękuję.

2015-05-20

Chodzę z dzieckiem do okulisty już 6 lat ,wizyty są co pół roku.Od stycznia tego roku trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego i tu się zaczyna mój problem,lekarz rodzinny powiedział,że nie wypisze mi żadnego skierowania ,dlatego,że dziecko jest od tylu lat pod stałą opieką okulisty i nie widzi potrzeby wypisania jakiegokolwiek "świstka",a co do okulisty dalej domaga się skierowania,więc jak to w końcu jest,ma być te skierowanie czy nie?Z góry dziękuję za odpowiedz

2015-05-20

Czy przebywając w sanatorium należy mi się zwolnienie lekarskie?

2015-05-20

Witam.Czy w rehabilitacji respektowany jest termin cito pisany przez lekarza na skierowaniu?Wytyczne Krajowego Konsultanta d/s Rehabilitacji z 2007 r mówią,że najwczesniejszy termin to oczekiwanie do 6 tyg (ptrof.Kiwerski) czy coś do tej pory się zmieniło w tym temacie?Dziękuję.

2015-05-19

Czy lekarz specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, musi posiadać tzw. Końcowy certyfikat z zakresu USG. Kilka kursów USG w zakresie położnictwa i ginekologii mam potwierdzone certyfikatami. Pytam się dlatego iż podobno to jest jakiś nowy wymóg NFZ. Pozdrawiam.

2015-05-19

Dlaczego w Lidzbarku Warm. jest jeden urolog, który już nie przyjmuje pacjentów z NFZ? Otrzymałem odmowę rejestracji.

2015-05-19

Witam czy w ramach NFZ lekarz może dać mi zlecenia na rtg stawu skokowego?

2015-05-19

Czy można uzyskać jakieś zaświadczenie potwierdzające o możliwości korzystania z świadczenia darmowej opieki zdrowotnej w sytuacji gdy przebywam na zasiłku macierzyńskim. Wiem że mogę korzystać z opieki do końca pobierania zasiłku macierzyńskiego. Pytanie kieruje dlatego ze raz system wyświetla mnie na zielono raz na czerwono i ciągle muszę podpisywać oświadczenia.

2015-05-19

Mam pytanie, dlaczego lekarz rodzinny zabiera moją historię choroby skoro nie byłam do tego lekarza zapisana tylko do innego. Na jakiej podtsawie ona zabiera karty choroby mimo, iz ten lekarz nie był wybrany przez ze mnie tylko inny, bo niby zmienia.

2015-05-19

Chciałabym dowiedzieć się w jakie dni przyjmuje Pan Dyrektor Andrzej Zakrzewski.

2015-05-18

Przez jaki okres czasu po wyrejestrowaniu z urzędu pracy bezrobotnego przysługuje prawo do korzystania z darmowych świadczeń z opieki zdrowotnej? Z góry dziękuje za odpowiedź.

2015-05-18

Czy plomba glasjonomerowa jest refundowana?

2015-05-18

Czy można zniżkowo wykonać lek recepturowy, jeśli recepta jest napisana długopisem, a skład leku recepturowego jest przybita pieczątką?

2015-05-18

Chciałabym zasięgnąć informacji odnośnie placówek leczenia niepłodności, czy w Polsce któraś posiada podpisany kontrakt z NFZ? Jeśli tak to jaki pakiet on obejmuje?

2015-05-18

Kto powinien sprzątać gabinet higienistki szkoła czy sama higienistka jeśli ma płacone za każdego ucznia przez NFZ?

2015-05-18

Gdzie w Olsztynie znajdę angiologa?

2015-05-18

Jaki jest kod icd9 na zlecenie badania seromukoidu?

2015-05-18

Jestem emerytką. Mam dorosłą chorą córkę,która jest na moim utrzymaniu z powodu choroby. Nigdy nie pracowała,bo choroby jej na to nie pozwalają. Choruje na: endometriozę,nerw trójdzielny,problemy żołądkowo, jelitowe). Niedawno się rozwiodła i nie jest ubezpieczona. Co zrobić,by mogła być ubezpieczona?

2015-05-17

Witam. Mam pytanie czy mogę wydać ze zniżką leki jeżeli nie ma pieczątki lekarza na recepcie jest tyko podpis, nadrukowane imię i nazwisko i kod kreskowy zaczynający się od 30. Dziękuję.

2015-05-16

Czy pacjent, który posiada kartę EKUZ i dostał skierowanie do lekarza specjalisty okulisty może być umieszczony w kolejce oczekujących-stabilnej z okresem oczekiwania 4 miesiące?

2015-05-15

Czy istnieje możliwość przesłania Państwu wniosku EKUZ pocztą elektroniczną?

2015-05-15

Przebywam na zasiłku macierzyńskim po ustaniu zatrudnienia nie jestem osobą ubezpieczoną, a jedynie zachowuje prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej przez okres pobierania zasiłku. Dlaczego raz jestem widoczna w systemie ewus a innym razem nie mimo ze zasiłek przysługuje mi do końca roku?

2015-05-15

Pytanie dotyczy rehabilitacji po udarze (luty 2015) W Bartoszycach rehabilitacja domowa należy się choremu po roku? Jest kombatantem. Czy po roku będzie co rehabilitować?

2015-05-15

Proszę o podanie definicji pacjenta pierwszorazowego w odniesieniu do leczenia ogólnostomatologicznego.Czy jeśli pacjent jest w trakcie leczenia zachowawczego,na jednej wizycie ma zakładane wypełnienie,za kilka dni ma wyznaczoną wizytę na leczenie próchnicy kolejnego zęba,to przy tej kolejnej wizycie (za kilka dni)ma być ponownie wykazywany jako pacjent pierwszorazowy?

2015-05-15

Jaki kod icd-10 w historii choroby powinien wpisać lekarz, gdy w trakcie świadczenia specjalistycznego pierwszorazowego lekarz np. neurolog, stwierdzi, że pacjentowi nic nie dolega, jest zdrowy?

2015-05-14

Witam, otrzymałem informację o potwierdzeniu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wraz z tym skierowaniem i informacją, że muszę ponieść część kosztów pobytu itp.,niestety nie mogę jechać do uzdrowiska ze względu na złą sytuację finansową, co powinienem zrobić w tej sytuacji?

2015-05-14

Witam czy aby udac się do chirurga szczękowego w celu usunięcia ósemek konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaltu czy wystarczy zapisać się i po prostu czekać na termin?

2015-05-14

Witam, mam pytanie dotyczące porady u pacjenta pierwszorazowego WP1, czy lekarz powinien odnotować taka poradę w kartotece.

2015-05-14

Pacjentka miała wyjazd na wycieczkę szkolną w trakcie trwania zabiegów rehabilitacyjnych w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej, czy Ośrodek Rehabilitacji jest zobowiązany do oddania pacjentce tego dnia zabiegowego. Jeżeli tak czy ma on być zgodny z kolejką oczekujących, czy pacjentka ma być umożliwione odbycie zabiegów poza kolejnością.

2015-05-14

Witam. Moje pytanie jest takie: Czy lekarz rodzinny może skreślić z listy pacjentów moje dziecko, którego postanowiłem nie szczepić? Czy może to być powód do skreślenia mojego dziecka z listy pacjentów? Jakie może dać uzasadnienie lekarz, który z takiego powodu wykreśli moje dziecko z listy swoich pacjentów?

2015-05-14

W jakim czasie od wystawienia skierowania pacjent powinien się zarejestrować u specjalisty? Czy skierowanie traci ważność jeżeli nie zarejestruję się np. w przeciągu miesiąca?

2015-05-14

Dostałam sprzeczne informacje w przychodniach prośba o wyjaśnienie w zakresie POZ, mam zameldowanie w województwie łódzkim kasa 05, z uwagi na planowaną operację i rehabilitację w Krakowie kasa 06 i związany też tym pobyt w Krakowie. Chce przenieść lekarza pierwszego kontaktu w ramach POZ do Krakowa, czy muszę zmienić adres zameldowana krakowski z uwagi na inną kasę czy to nie ma znaczenia?

2015-05-14

Chciałabym się ubezpieczyć w NFZ nie pracuje i nie jestem osoba bezrobotną z jakim dokumentami i gdzie mam się zgłosić ?

2015-05-14

Szanowni Państwo, co się dzieje z miejscem pacjenta w kolejce w przypadku, gdy wysyła on skierowanie pocztą, a dokument nie zdąży dojść pocztą w ciągu 14 dni (chociaż data stempla pocztowego się zgadza)?

2015-05-14

Jak długo jest ważne skierowanie na badanie PET-TK?

2015-05-13

Witam. Czy w celu wydania danych dostępowych do systemu ZIP mogę zgłosić się do innego punktu obsługi wniosków niż podane w potwierdzeniu złożenia wniosku o dostęp do ZIP czy też muszę stawić się w punkcie właściwym dla mojego województwa? Pytam ponieważ mieszkam dość daleko od miejsca zameldowania.

2015-05-13

Jako osoba nieubezpieczona zobowiązany zostanę do uiszczenia opłaty za dwa przeprowadzone w karetce badania (tętno i poziom cukru we krwi) oraz przyjazd ambulansu. Jak wysokie będą to kwoty?

2015-05-13

Witam, czy mogę jako wnuczka uzyskać dostęp do ZIP dla mojej chorej babci? Jakie są potrzebne dokumenty? Dziękuję za odpowiedź.

2015-05-13

Proszę o odpowiedź;kto daje skierowanie na badania przed zabiegiem zaćmy(skierowanie na zabieg dostałam od okulisty) lek okulista odesłał mnie do lek poz. Dziękuję za odpowiedź.

2015-05-13

Dziękuję za odpowiedź na pytanie z dnia 12.05.2015 dotyczące skierowania do dermatologa( które okazuje się, że data skier jest późniejsza niż data wpisu w kolejkę oczek). Problem jest następujący- wprowadzając datę skierowania wyskakuje błąd, że data jest późniejsza niż wpis do kolejki oczekujących- w takiej sytuacji musimy teoretycznie skreślić pacjenta z listy mimo, że termin pozostaje bez zmian? Czy nie byłoby bardziej sprawiedliwe wobec innych pacjentów przenieść pacjenta na pierwszy wolny termin dla pacjentów "kolejkowy" , który przypada w dniu dostarczenia skierowania?

2015-05-13

Czy brak piersi u kobiety 29 lat jest przez NFZ traktowany jako wada wrodzona i kwalifikuje się do bezpłatnej operacji?

2015-05-13

Wykaz badań diagnostycznych zlecanych i finansowanych przez lek poz?

2015-05-13

Gdzie mogę sprawdzić nazwisko swojej pielęgniarki poz?

2015-05-13

Proszę o podanie danych adresowych lekarzy o specjalności ginekolog-endokrynolog przyjmujących w Olsztynie na NFZ.

2015-05-12

Czy w momencie rejestracji do dermatologa (np. telefonicznej, gdzie musimy wierzyć na "słowo" pacjentowi) , pacjent musi mieć "fizycznie wypisane skierowanie" czy wystarczy, że załatwi je sobie w przeciągu 14 dni i zdąży w tym terminie donieść skierowanie- pacjent w momencie rejestracji został wpisany na listę oczekujących. Co w sytuacji gdy data skierowania będzie późniejsza niż data wpisania do kolejki oczekującej?

2015-05-12

Dlaczego pomimo zgłoszenia przez pracodawcę e-WUŚ wyświetla mojego syna, który jest studentem na czerwono? Sprawdziła w ZUS o. Bartoszyce i tu widnieje jako ubezpieczony?

2015-05-12

Witam. Czy przepisy zezwalają na prowadzenie i funkcjonowanie od kilku lat oddziału endokrynologicznego lekarzom wraz z ordynatorem bez specjalizacji endokrynologicznej. Uważam że jest to niedopuszczalne. Gdzie można zgłosić ten fakt. Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

2015-05-12

Witam. 7 maja pytałam o sanatorium, lecz nie ma odpowiedzi. W listopadzie ubr. byłam w sanatorium z NFZ, teraz lekarz chce mnie skierować po rehabilitacji kardiologicznej ponownie i twierdzi, że za trzy m-ce moge jechać. Czy jest to możliwe? Czy dopiero za rok?

2015-05-12

Mój mąż przebywa w domu opieki za granicą. Czy NFZ może częściowo pokryć koszty jego utrzymania?

2015-05-11

Zadalam pytanie 6 maja. Nie mam odpowiedzi. Pytam ponownie - czy chory na przewlekla bialaczke limfocytowa HEVIRAN - lek przecowwirusowy otrzyma ze znizka czy na 100 %. Bardzo prosze o odpowiedz.

2015-05-11

Który wniosek trzeba dostarczyć 1, 2, 3 czy 4 o wydanie EKUZ. Wyjeżdżam tylko na 2 tygodnie.

2015-05-11

Witam czy sprawozdawanie poziomu mleczanów jest obowiązkowe dla każdej hospitalizacji w oddziale anestezjologii i i intensywnej terapii?

2015-05-11

Witam. Moja Mama zmarla w grudniu zeszlego roku w PZOZ Ostroda. Byla ciezko chora, co akceptuje. Jednakze nie jestem w stanie zaakceptowac postawy lekarzy i pielegniarek, ktorzy sie nia "opiekowali" w jej ostatnich chwilach. Mama zostala przewieziona na OIOM kilkanascie godzin wczesniej ze szpitala w Moragu. W trakcie transportu zostaly zgubione strony z jej dokumentow zawierajace informacje o rodzinie. Nikt nie mial pojecia ze mama zmarla, dopoki ja nie dotarlam z Anglii. Bylam pierwsza osoba poinformowana o jej smierci. Przeraza mnie postawa lekarza dyzurnego i pielegniarek; zero wspolczucia, podstawowej empatii i detali o jej ostatnich chwil. Chcialabym zlozyc oficjalne zazalenie, tylko nie wiem do kogo.

2015-05-10

Mam 52 lata. Moim problemem jest duży biust 90 J. Mam chory kręgosłup na odcinku lędżwiowo-krzyżowym, na pograniczu piersiowo-szyjnym, ale najbardziej dokucza mi odcinek piersiowy. odczuwam ból barków, mam bruzdy od ramiączek. Jakie warunki muszę spełnić, żeby NFZ zrefundował mi zabieg redukcji piersi?

2015-05-10

Czy istnieje taka możliwość żeby osoba niepracująca i niezarejestrowana jako osoba bezrobotna, mogla opłacać sobie ubezpieczenie takie, żeby mogla korzystać z opieki lekarskiej z NFZ?

2015-05-10

Jeżeli obydwoje rodziców pracuje za granicą, a ja jestem studentką to co z moim ubezpieczeniem zdrowotnym?

2015-05-09

Czy lekarz rodzinny ma obowiązek w danym dniu przyjąć pacjenta jeżeli pacjent chce mieć wizytę i czy w przychodni powinien być lekarz pediatra taka sytuacja dzwonie ze chce się dostać do lekarza z dzieckiem pediatry w przychodni nie ma lekarz rodzinny jest przepełniony i nie przyjmie kazali mi się udać na opiekę cało dobową od 18 to ja mam z dzieckiem tyle czekać zebym została przyjęta

2015-05-09

Witam czy pacjent który otrzymał kartę Dilo od lekarza rodzinnego i wraz z tym skierowanie do szpitala na oddzial wewnetrzny powinien być przyjęty tego samego dnia czy lekarz ma prawo odesłać do domu i zapisać na inny termin dziękuję.

2015-05-08

Mieszkam na terenie woj. warmińsko-mazurskiego leczę się w woj. pomorskim. Lekarz wystawił receptę na leki. W miejscu Identyfikator Płatnika wpisał kod 11 (Fundusz pomorski) zamiast 14 (Fundusz warmińsko-mazurski). Nadmieniam, że recepta została zrealizowana w aptece. Jednak pytanie dotyczy tego, czy w wyniku pomyłki lekarza powinnam zapłacić 100% za leki, które są refundowane (ryczałt 30%). Nadmieniam, że dnia 07.05.2015 otrzymałam odpowiedź w tej sprawie. Jednak chodzi mi o doprecyzowanie odpowiedzi dotyczącej sposobu realizacji recepty.

2015-05-08

Czy jeśli pacjent jest zameldowany, mieszka i odprowadza składki w woj. warmińsko-mazurskim a receptę ma wypisaną z kasą chorych w woj pomorskim, może dostać leki wypisane przez lekarza ze zniżką?

2015-05-08

Moja mama miała wykonywany zabieg usunięcia zaćmy. Niestety prywatnie bo by musiała czekać do 2020 r. Czy NFZ zwraca pieniądze?

2015-05-08

Mam przepisane zastrzyki z innej miejscowości, a mieszkam gdzie indziej czy muszę jechac 25 km na zastrzyk gdy w mojej miejscowości jest izba przyjęc

2015-05-08

Dzień dobry,proszę o udzielenie informacji dotyczącej możliwości łaczenia skierowań sanatoryjnych .Osoby z pokrewnione na szczególną prośbę otrzymały odmowę natomiast małżeństwo ma taką możliwość z góry zapewnioną . Chcę złożyć skargę , proszę o podanie adresu odpowiedniej placówki.Dziękuję

2015-05-07

Witam zabieg UPPP,które szpitale wykonują w naszym województwie?

2015-05-07

Dotyczy pacjenta pierwszorazowego w porani kardiologicznej. Sytuacja: Dnia 5.05.2015 specjalista przyjmuje pacjenta pierwszorazowego, w celu podjęcia decyzji diagnostycznej i terapeutycznej wykonuje tego samego dnia EKG spoczynkowego, echo serca oraz badanie wysiłkowe. Rozlicza wizytę w tym dniu WP1 oraz w 43, dodatkowo wydaje info do lekarza kierującego/poz i określa sposób kontynuacji leczenia: kod 2- pozostawienie pod opieką poradni specjalistycznej - jeszcze w tym samym dniu wydaje pacjentowi dodatkowo skierowanie na badanie holtera EKG, które zaleca pacjentowi zrobić za 4 miesiące, po czym ustala mu termin wizyty kontrolnej z wynikiem holtera na wrzesień 2015 r. Czy w/w postępowanie specjalisty oraz rozliczenie porady jest prawidłowe??

2015-05-07

Witam, otrzymałam skierowanie do poradni urologicznej celem wykonania badania uroflowmetrycznego Jestem z Nowego Miasta Lubawskiego, jednak w mojej miejscowości żaden urolog nie wykonuje takich badań u kobiet Czy mogłabym prosić o wskazanie poradni urologicznej w najbliższym rejonie, w której takie badanie się odbywa?

2015-05-07

Czy okulista dla dorosłych może przyjąć dziecko?

2015-05-07

Czy lekarze udzielający świadczeń pacjentom w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ - mają obowiązek wydawania kserokopii dokumentacji medycznej pacjentowi po udzieleniu mu świadczenia w danym dniu.

2015-05-07

Witam, mam pytanie czy w poradni medycyny sportowej (umowa AOS) przyjmuje się dzieci tylko do 18 r.ż, czy można też przyjąć osoby powyżej 18 r.ż , które są niepełnosprawne?

2015-05-07

Administracja kontem ewuś.

2015-05-07

czy do operacji usunięcia zespolenia po złamaniu konieczne jest o braku przeciwwskazań do takiej operacji od lekarza POZ, jeśli takie zaświadczenie jest konieczne czy wystarczy zaświadczenie od jakiegokolwiek internisty?

2015-05-07

Dzisiaj wysyłam wniosek o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Kartę chcę otrzymać pocztą. Wyjazd mam 24 maja br. Kiedy otrzymam kartę? Zdążę?

2015-05-07

Na recepcie lekarz wpisał niewłaściwy identyfikator NFZ. Czy w związku z powyższym aptekarz może poprawić na recepcie? Czy refundowane leki zmuszona będę kupić z 100% odpłatnością?

2015-05-07

Czy kolejka oczekujących do stomatologa na leczenie i kolejka oczekujących na protezę to ta sama czy to są dwie różne?

2015-05-06

Czy przychodnia stomatologiczna może sprawdzić pacjenta kiedy miał robiona protezę jeśli to było w innym gabinecie?

2015-05-06

Lista elektroniczna na leczenie protetyczne.Czy data wpisu na listę ma być dokładna sprzed np. trzech lat czy też mogę wpisać wszystkich z datą kwiecień 2015 i zachować po prostu kolejność wpisania się na listę przy ustalaniu terminu wykonania świadczenia.Proszę o odpowiedż

2015-05-06

Witam. Czy w praktyce istnieje możliwość uzyskania zgody NFZ na leczenie w warunkach ambulatoryjnych (posiadając skierowanie od lekarza rodzinnego)we wskazanym przez pacjenta konkretnym okresie i miejscu? W jaki sposób należałoby wystąpić do NFZ z taką prośbą?

2015-05-06

Dzień dobry. Czy osoba nie będąca nigdzie ubezpieczona ma możliwość przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, np. na wypadek leczenia szpitalnego? Jeżeli tak, to jakich formalności należy dopełnić?

2015-05-06

Jakich formalności powinna dopełnić córka (w jaki sposób, gdzie, na podstawie jakich dokumentów), by móc zarejestrować w systemie ZIP rodziców i mieć stały dostęp do ich danych?

2015-05-06

Czy mogę otrzymać skierowanie do lekarza pulmonologa od lekarza rodzinnego w wypadku ,gdy potrzebne jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań do nauki na instrumencie dętym w państwowej szkole muzycznej drugiego stopnia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego?

2015-05-06

Czy pacjent, który był leczony w poradni okulistycznej i od ostatniej porady minęło 730 dni ma być umieszczony w kolejce oczekujących pomimo, że skierowanie, które przyniósł dotyczy jednostki chorobowej leczonej w tej poradni 730 dni wcześniej? Nadmieniam, że nie jest to wizyta kontrolna (planowa).

2015-05-06

Chodzę do stomatologa i nagle poszedł na zwolnienie lekarskie i nie ma nikogo na zastępstwo. Ile może nie być lekarza w gabinecie na NFZ?

2015-05-06

Tata jest chory na przewlekłą białaczkę limfocytową i do końca życia musi przyjmować lek HEVIRAN - przecowwirusowy. Lekarka rodzinna wypisała go ostatnio na 100 %. Czy nie przysługuje na ten lek tatusiowi refundacja?

2015-05-06

Moje pytanie dotyczy wymiany protezy Czy protezę można wymienić po 5 latach od zarejestrowania czy od czasu " zrobienia " protezy? . Otóż w roku 2004 miałam zrobioną górną protezę , w związku z jej zużyciem w 2013 roku chciałam ją wymienić na nową , jednakże w gabinecie stomatologicznym, w którym zresztą była robiona w/w proteza . W roku 2013 kiedy to chciałam ją wymienić rejestratorka powiedziała mi,że będę ją miała dopiero w 2018 roku , bo musi upłynąć 5 lat od rejestracji. W związku z powyższym proszę o odpowiedź czy liczy się czas od zrobienia protezy czy od czasu zarejestrowania się na wymianę?

2015-05-06

W przychodni na za wypisanie przez lekarza wniosku do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności płacę 40 zł. Inne przychodnie nie pobierają takiej opłaty. Czy to jest zgodne?

2015-05-06

Czy pacjent, który był leczony w poradni okulistycznej i od ostatniej porady minęło 730 dni ma być umieszczony w kolejce oczekujących pomimo, że skierowanie, które przyniósł dotyczy jednostki chorobowej leczonej w tej poradni 730 dni wcześniej?

2015-05-06

kod błędu 60504005 zdublowany nr w ramach apteki ? o jaki nr chodzi? w kontroli nie wykazuje żadnego błędu gdzie znaleźć te kody?

2015-05-06

Czy mogę na jedno skierowanie zapisać się do kilku okulistów?

2015-05-06

Witam. Mam pytanie , czy w przypadku niedorozwoju piersi tzn ich braku (29 lat) możliwa jest operacja plastyczna w ramach ubezpieczenia?

2015-05-06

Witam, jadę do sanatorium z NFZ, czy jest możliwość uzyskania informacji czy ktoś jedzie z moich okolic żeby skontaktować się i umówić sie na wspolny wyjazd gdyż jest to wyjazd w góry?

2015-05-06

Moje pytanie dotyczy konkretnie usług stomatologiczno- proteteczych . Mieszkam w powiecie Węgorzewskim gmina Pozezdrze, na naszy terenie dziala Pani dr Jarmowska stomatolog - protetyk, otóż byłam u niej i chciałam się zapisać na robienie protezy dolnej ( z wcześniejszym usunięciem 7 z ębów) . W związku z tym iż to śa dość drogie ( jak na mój portfel ) usługi chciałam aby było to wykonane z NFZ , okazało się,że na usunięcie zębów termin ustalono mi na 24 czerwca 2015 r. - czyli prawie za 2 miesiące, zaś wykonanie protezy to 7 lat. Czy to jest możliwe aby były ustalane tak długie terminy? Jest jeszcze jedna sprawa w związku z tym iż protezę górną miałam wykonaną w 2004 roku( a wieć 11 lat temu) zapisałam się na wymianę ( u tej samej Pani doktor ) zapisałam się w roku 2013, i kazała mi czekać na wymianę 5 lat. Proszę o informację, czy rzeczywiście należy tak długo czekać na usługę?

2015-05-06

Dlaczego poradnia konsultacyjna-okulistyczna w Elblągu na ul. Komeńskiego nie honoruje skierowań od okulisty w sprawie kwalifikacji do zabiegu zaćmy, odsyłają po skierowanie do lekarza rodzinnego. Czy tak powinno być?

2015-05-06

Dzień dobry, jakie poradnie okulistyczne (lekarze okuliści) w Olsztynie przyjmują dzieci 3 letnie ze skierowaniem na NFZ, oprócz Szpitala Dziecięcego?

2015-05-06

Kto jest zobowiązany do wystawienia wniosku o przewiezienie mojej mamy z ZOL Nidzica z powrotem do Olsztyna .Skoro ZOL Nidzica nie wywiązuje się ze swoich obowiązków opiekuńczych i nikt mamy nie karmi .I z tego powodu zamierzam ją z tego ZOL wypisać w trybie pilnym i czekać na przyjecie w innym ZOLu.

2015-05-06

Które gabinety stomatologiczne w Morągu mają podpisaną z nfz umowę na leczenie i wstawianie zębów?

2015-05-06

Dzień dobry! Najprawdopodobniej nie byłem ubezpieczony przez parę miesięcy. Jeżeli chciałbym ubezpieczyć się dobrowolnie to zapewne musiałbym zapłacić karę za przerwę. Podjąłem jednak pracę (umowa o pracę) i jeżeli się dobrze orientuję to w tym przypadku kara nie występuje i powinienem być normalnie ubezpieczony (i móc bez obaw korzystać z publicznej służby zdrowia). Czy to się zgadza? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-05-05

Otrzymałam skierowanie do sanatorium z NFZ leczenie kręgosłupa i stawów, obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji. Czy w trakcie tego zwolnienia mogę wyjechać do sanatorium?

2015-05-05

Witam. Gdzie w Olsztynie moge zrobic korekcje blizny pooperacyjnej?

2015-05-05

Witam. Chcialabym się dowiedzieć, które szpitale w województwie warmińsko-mazurskim świadczą usługi zmniejszenia piersi?

2015-05-05

Czy 16 letnie dziecko muszę zapisac do neurologa dzieciecego?

2015-05-05

Mam pytanie względem świadczeń protetycznych. Moja mama zapisała się w roku 2013 na nową protezę miała czekać na nią około 5 lat, parę dni temu poradnia stomatologiczna ( w Biskupcu Reszelskim) telefonicznie poinformowała ją że czas oczekiwania wydłużył się do lat 9 (mama ma 66 lat) - Pytanie JAK TO MOŻLIWE i co za absurd. Za odpowiedź będę wdzięczna.

2015-05-05

Pacjent jest leczony w poradni ortopedycznej na schorzenie kręgosłupa. Dostał skierowanie od lekarza POZ do tej samej poradni na leczenie ale dotyczące innego schorzenia tzw,, łokcia tenisisty". Pyt.1 Czy ten sam pacjent leczony w tej samej poradni ma być umieszczony w kolejce oczekujących z powodu dostarczenia skierowania od POZ na leczenie innego schorzenia? Pyt.2 Czy jest taki zapis ,,prawny" mówiący, że pacjent już leczony w poradni ortopedycznej ma przynosić skierowanie od POZ na nową jednostę chorobową skoro ortopeda jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego?

2015-05-04

czy jeśli pacjent posiada skierowanie na zabiegi- np iniekcje domięśniowe w cyklu 1x dziennie 10 zagiegów, od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego zarówno specjalisty jak i lekarza poz, czy musi wykonywać iniekcje tylko w gabinecie zabiegowym lekarza poz u którego jest zadeklarowany, czy w razie potrzeby może mieć wykonane w innym poz- np jest na wyjeździe, lub pracuje do późna w sąsiedniej miejscowości i nie zdąży dojechać do 18:00 do swojego poz? pytam, bo poz-y nagminnie odmawiają pacjentom odsyłając ich do " swojego" poz lub pobierają opłatę, lub zlecenie od neurologa na nfz- panie w gab. zabiegowym w tym samym budynku odmawiają i odsyłają do sąsiedniej miejscowości gdzie zadeklarowany jest pacjent prosze o przepis prawny

2015-05-04

Witam, Moja Babcia umarła. Co zrobić z jej kartą zaopatrzenia medycznego comiesięcznego?

2015-05-04

Czy w powiecie bartoszyckim przyjmuje diabetolog na nfz?

2015-05-04

Co zrobić w przypadku gdy pacjent rejestrując się telefonicznie, dostarcza skierowanie w ciągu 14 dni i okazuje się że data na skierowaniu jest późniejsza niż data rejestracji? dodam iż rejestrując się twierdził że skierowanie jest wystawione i potrafił podać dane( data wystawienia, nr lekarza, regon jednostki, itd.)

2015-05-04

Kto zgłasza iniekcje pacjentów skierowanych przez lekarza POZ do ambulatorium po godz. 18 pielęgniarka środowiskowa czy pacjent.

2015-05-04

Witam, mam skierowanie do lekarza specjalisty,które mogę dostarczyć tylko dwa dni w tygodniu wtorek lub czwartek o określonych godzinach-tak życzy sobie lekarz.Mam na to 14 dni -w takim wypadku w ciągu 2 tygodni mam 4 dni na dostarczenie skierowania czy siedem wtorków i 7 czwartków?

2015-05-04

Dzień dobry, W dniu wczorajszym po rozpoznaniu przez lekarza ambulatorium zakarzepicy żył (przyjechałem ze spuchniętą, bolącą nogą z zasianieniem) otrzymałem skierowanie do Szpitala Wojewódzkiego, gdyż tam znajduje się oddział chirurgii naczyniowej. Na Izbie Przyjęć lekarz oświadczył mi, że mnie nie zbada, z góry stwierdził, że skierowanie jest źle napisane i powiedział, że ewentualnie mogę czekać na chirurga, który zbada mnie w bliżej nieokreślonym czasie, nawet za kilka godzin. Lekarz był przy tym arogancki. Jestem z Dobrego MIasta i powiedział mi on, że jest jakaś rejonizacja i powinienem zgłosić się do szpitala MSW. Nie rozumiem tego, czy chory pacjent nie może zostać potraktowany w naszym państwie poważnie? Leczę się onkologicznie na raka prostaty.

2015-05-04

Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące kolejek osób oczekujących z zakresu pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Czy w przypadku gdy na liście osób oczekujących "przypadek stabilny" od ponad roku znajduje się pacjent posiadający 10 wg skali Barthel i nastąpiło pogorszeniu stanu zdrowia - odleżyny. To czy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia możemy go objąć opieką w pierwszej kolejności przed pacjentami znajdującymi się na liście osób oczekujących "przypadek pilny". Dziękuję za odpowiedź .

2015-05-04

Dostałam skierowanie na laparoskopie diagnostyczną z powodu niepłodności pierwotnej z podejrzeniem endometriozy. Po przyjęciu do szpitala operacji nie wykonano i zalecono leczenie drogą in vitro. Czy szpital może nie zakwalifikować do laparoskopii mimo wskazań lekarza prowadzącego?

2015-05-03

Czy lekarz rodzinny wystawiający skierowanie do specjalisty ponosi koszty ?

2015-05-03

Czemu w informatorze o kolejkach gabinet stomatologiczny ANNA PETRYK na PANA TADEUSZA 6 wyświetlany jest dwa razy? Raz z datą z lutego, raz z kwietnia?

2015-05-02

Witam, czy w POZ pacjenci tzw komercyjni mogą być obsługiwani bez kolejki, np. czekając na badania wraz z pacjentami ze skierowaniem od lek POZ do laboratorium. Dziękuję.

2015-04-30

Witam, proszę o odpowiedź: w poradni reumatologicznej jest kolej. oczekujących, czy mogę się zapisać na termin który mi odpowiada i są wolne miejsca czy na pierwszy wolny podany przez rejestratorkę -dotyczy to przypadku stabilnego.

2015-04-30

Witam Jakie dofinansowanie do aparatu słuchowego dla emeryta-80 lat Dziękuję

2015-04-30

Mam zapytanie odnośnie kolejki oczekujących na świadczenie protetyczne. Czy jeśli kolejka nie była prowadzona do tej pory w formie elektronicznej tylko w papierowej czy można pacjentów uzupełnić w tej chwili w systemie tzn. dopisać ich do kolejki oczekujących.

2015-04-30

Czy lekarz rodzinny, będący jednocześnie kardiologiem może odmówić wydania skierowania do kardiologa? Jeśli tak to na jakiej podstawie. Dziękuje.

2015-04-30

Lekarz rodzinny stwierdził że zasiłek opiekuńczy w wysokości 14 dni w roku nad członkami rodziny ( mam chorą mamę) musze wziąć jednorazowo 7 dni albo 14 dni. ja natomiast chcę wziąć tylko 5 a potem wg potrzeb. Prosze o pilna odpowiedź

2015-04-30

Zmienilam poradnie endokrynologiczna. Na drugiej wizycie okazalo sie, ze do konca roku nie ma mozliwosci zarejestrowania sie na wizyte z braku wolnych miejsc, czyli mam pozostac bez opieki lekarskiej pomimo choroby przewleklej wymagajacej stalej kontroli i doboru leku. Pani doktor kompletnie nie jest tym zainteresowana, zaproponowala mi jedynie wizyte prywatna (sic). Nie chce tez oddac mi skierowania. Nie poinformowano mnie o braku miejsc przy pierwszej rejestracji i zatrzymano skierowanie. Czy jest to zgodne z prawem? Dlaczego moja lekarka domowa ma ponosic tego konsekwencje i powtornie wystawiac mi skierowanie do innej poradni. A co jesli w innej poradni tez maja takie nieuczciwe w stosunku do pacjenta praktyki? Jak sie przed tym bronic? Co robic jesli stan moj pogorszy sie a nie mam mozliwosci zadnego kontaktu z lekarzem?

2015-04-30

Witam, moje pytanie dotyczy skierowania, jeśli lekarz prywatny wystawi mi skierowanie do neurologa to czy przy takim skierowaniu mogę skorzystać z leczenia w ramach NFZ czy muszę prywatnie?

2015-04-29

Dzień dobry. Gdzie można zobaczyć listę optyków podpisanych z umową NFZ w Olsztynie?

2015-04-29

Proszę o info czy poniższe badani są odpłatne czy mogę starać się o skierowanie od lekarza POZ 1. Vit, D3 (25oH) 2. Kwas foliowy 3. Vit, B12 Homocysteina 4. Przeciwciała IGLY 5. C-peptyd ^ FT3, FT4

2015-04-29

Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie wpisywania recept na tabletki antykoncepcyjne. Przeczytałam w internecie, że lekarz może wypisać mi tabletki z góry na 6 miesięcy. Byłam u swojego ginekologa, który stwierdził że nie wypisze mi aż tylu opakowań, gdyż są to tabletki z zawartością hormonu, i chce mnie mieć pod stałą kontrolą (antykoncepcję biorę prawie 7 lat), i dostałam receptę na dwa opakowania i karteczkę do lekarza POZ aby mi lekarz POZ przedłużał leki, bo jak stwierdził ginekolog wypisywanie antykoncepcji na pół roku z góry bez kontaktu z lekarzem i bez badań kontrolnych to nie bedzie brał odpowiedzialności za mój stan zdrowia. Czy moj ginekolog postapił słusznie?

2015-04-29

Witam. Mam pytanie gdzie mogę odpłatnie zrealizować zlecenie na wlewy dożylne zlecone przez lekarza neurologa z prywatnej praktyki? W przychodni rodzinnej mi zdecydowanie odmówiono a w gabinecie pielęgniarki dyżurnej (nocna i świąteczna opieka) robią to bardzo niechętnie i odsyłają do pielęgniarki POZ..Bardzo proszę o odp.i z góry dziękuję!

2015-04-29

Od prawie 2 lat mam problemy z bólem kręgosłupa dopiero niedawno rodzinna dała mi skierowanie do ortopedy bo gdy prosiłam ją o skierowanie na rtg kręgosłupa stwierdziła że nie ma podstaw żeby mi je wystawić.Dodam że wcześniej byłam w poradni rehabilitacyjnej gdzie stwierdzono że powinnam je wykonać,natomiast lekarz ortopeda również uznał że nie zostałam zdiagnozowana i prześwietlenie jest potrzebne,ale odesłał mnie do rodzinnej uznając że to ona powinna mi wystawić te skierowanie,rodzinna odmówiła bo stwierdziła że skoro lekarz w informacji do niej napisał że wymagam dalszego leczenia w poradni specjalist.neurologicznej lub ortopedycznej to ona nie jest zobowiązana do tego i mnie odesłała również z adnotacją do lekarza ortopedy,ten natomiast odesłał mnie spowrotem do niej z kolejną adnotacją i PYTANIE:KTO TAKIE SKIEROWANIE POWINIEN WYSTAWIĆ BO JA JAKO PACJENT MAM JUZ SERDECZNIE DOSYĆ FANABERYJNEGO PODEJŚCIA LEKARZY KTÓRZY TRAKTUJĄ TU PACJENTA JAK ZABAWKĘ I POSŁAŃCA ,A PO 4 WIZYTACH WCIĄŻ SKIEROWANIA NIE OTRZYMAŁAM I NIE WIEM CO MAM ROBIĆ...

2015-04-29

Witam mam pytanie odnośnie uprawnień członków rodziny do 18 roku życia, mianowicie: czy nie zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego rodzica dziecko, które hipotetycznie obchodzi osiemnaste urodziny 15 stycznia posiada uprawnienia do dnia poprzedzającego 18 urodziny (czyli do 14 stycznia idąc za art 2 ust 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach który wskazuje na uprawnienia osób które NIE UKOŃCZYŁY 18 roku życia i posiadają obywatelstwo polskie), czy też do 15 stycznia (co sugeruje art 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach, który definiuje członka rodziny jako "dziecko własne... DO UKOŃCZENIA przez nie 18 lat) Który z w/w artykułów ma zastosowanie w przedstawionej przez mnie sytuacji?

2015-04-28

Jestem 37 na liście skierowań do sanatorium na leczenie reumatoidalne.Dzwoniąc do nfz Olsztyn otrzymałem informację ,że dostanę przydział w m-cu czerwcu.Czy można dostać przydział w innym miesiącu że względu na bardzo ważne sprawy rodzinne?Proszę o pozytywne załatwienie mojej sprawy.Z poważaniem LESZEK KOŁWA

2015-04-28

byłam w sanatorium w pazdzierniku 2014r, kiedy mogę złozyc nastepny wniosek?

2015-04-28

wycofania

2015-04-28

druki

2015-04-28

Dzień dobry, Czy skierowanie do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową ma określony termin ważności? Dziękuję za odpowiedź

2015-04-28

Czy pacjent 6 lat po udarze mózgu z niedowładem połowiczym, b. słabo samodzielnie poruszający się (przy pomocy kuli), który nie dojdzie sam do zakładu rehabilitacji, może korzystać z rehabilitacji domowej zgodnie ze zleceniem lek. POZ?

2015-04-28

Czy mogę skreślić pacjenta z listy z powodu jego obraźliwego zachowania w stosunku do personelu?

2015-04-28

gdzie moge sie dowiedziec jaki jest moj nr ubezpieczenia nfz ?

2015-04-28

dlaczego wysłany raport na SZOI z kolejek oczekujących pokazuje komunikat - import danych w wersji 7.1.7 nie jest obsługiwany. co zrobić. Dziękuję za odpowiedź NZOZ "Położnik" Gołdap

2015-04-27

Czy lekarz o specjalizacji internista może zbierać deklaracje lekarza POZ?

2015-04-27

witam czy dane pacjenta przekazywane w raportach statystycznych do NFZ mogą nie zawierać adresu pacjenta? w związku z wprowadzeniem dowodów osobistych nie zawierających takich danych jest problem z adresem, bo nie zawsze pacjent podaje prawdziwy adres zamieszkania

2015-04-27

Nie wiem jak rejestrować inwalidę wojennego do specjalisty? Jak zrozumieć przepisy w tym zakresie? Bo jest on uprawniony do świadczeń bez skierowania oraz poza kolejnością Nie wiem czy dobrze rozumiem bo jeżeli przychodzi do rejestracji inwalida wojenny i ma skierowanie to rejestruję go na najbliższy termin poza kolejnością natomiast jeżeli nie ma skierowania to mamy go umieszczać w kolejce oczekujących z odpowiednim trybem przyjęcia. Proszę o wyjaśnienie.

2015-04-27

Witam, mama otrzymała skierowanie na oddział ginekologiczny na tzw. plastykę pochwy. Szpital wymaga wyniku z posiewu moczu i wymazu z pochwy. lekarz ginekolog twierdzi, że te badania powinien wykonać szpital a on nie wyda skierowania na posiew moczu bo ten koszt powinien ponieść szpital a nie lekarz kierujący, oczywiście on może zrobić tylko wymaz. Jakie są procedury w tym przypadku, kto ponosi koszt badania, mama jest na emeryturze i jest ubezpieczona. Z poważaniem A. Czapska

2015-04-27

Czy chorej 80-cioletniej kobiecie chodzącej tylko po domu z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych i biodrowych należą się pieluchy lub pampersy z refundacją?

2015-04-27

Witam. Jestem po mastektomii w chwili obecnej w trakcie leczenia uzupełniającego - hormonoterapia - w ramach pakietu onkologicznego. Czy w ramach tego pakietu jest możliwe sfinansowanie rekonstrukcji piersi?Jeżeli nie to jak długo należy oczekiwać na w/w operację finansowana przez NFZ. Jestem osobą młodą, czynną zawodowo, bardzo mi zależy na rekonstrukcji piersi w tym roku kalendarzowym.

2015-04-27

gdy pacjent zrobił sobie protezę na nfz w 2015r i okazało się że miał robioną w 2012r jak to rozwiązać jakie konsekwencje ponosi pacjent

2015-04-27

Witam bardzo proszę o pdanie przyczyny dlaczego w Olszty nskiej poliklinice nie przyjmyje sia na rehabillitacje osób chorych przewlwkłw na pobyt dzienny. Czekam już półtora roku od listopada 2013 roku i końca kolejki nie widać. zgóry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

2015-04-27

Witam. Jak w przypadku pacjenta ZOL wygląda kwestia refundacji protezy kończyny dolnej? Czy koszt protezy obciąża ZOL czy tez jest ona refundowana przez NFZ?

2015-04-27

refundacja pieluch

2015-04-27

Oto zadane wcześniej pytanie i udzielona odpowiedź: Byłam w sanatorium w okresie od 2014-07-22 do 2014-08-12.Kiedy mogę złożyć wniosek? 2015-04-13 Witam. Aktualne Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 roku dopuszcza kurację sanatoryjną nie częściej niż raz na 18 miesięcy w przypadku leczenia sanatoryjnego dorosłych. Ja to zrozumiałam tak: Ponieważ obecnie czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne (od momentu złożenia wniosku) przekracza 18 miesięcy, to nowy wniosek mogę złożyć praktycznie następnego dnia po powrocie z sanatorium. Czy mam rację? Pozdrawiam.

2015-04-26

Gdzie można dokonać operacji młotkowatego palucha/stopy/ w ramach NFZ?

2015-04-26

żle wypisana karta informacyjna ze szpitala kto powinien ja sprostowac

2015-04-26

kiedy moge dostac skierowanie na badanie krwi i czy moge zrobic takie badania profilaktycznie

2015-04-26

Czy jeśli wypadła mi plomba z zęba z przodu to czy muszę czekać w kolejce czy dentysta powinien przyjąć mnie tego dnia w którym dzwonię?

2015-04-25

transport na dializy

2015-04-25

Laser co2

2015-04-25

po powrocie z sanatorium z NFZ kiedy ponownie można składać wnosek

2015-04-25

Mam skierowanie - AMD obu oczu, oraz zaćma także obu oczu. Liczę na refundację NFZ. Proszę o informację i pomoc w uporaniu się w trudnej dla mnie sytuacji. Zasyłam pozdrowienia.

2015-04-25

Czy można mailowo wysłać wniosek o wydanie EKUZ i dostać pocztą polska do domu ?

2015-04-24

ile jest ważne obecnie skierowanie na zabiegi fizykoterapii,?

2015-04-24

czy lekarz rodzinny też może wypisywać dziecku leki p/alergiczne , jeżeli dziecko jest uczulone na trawy, kwiaty/ zboża i dostaje pokrzywki na ciele / było odczulane parę lat temu/.

2015-04-24

dotyczy leku jovesto 5 mg;ja wiem, że tabletki w ilości 90 szt są wyłącznie na 100% ale mam pytanie czy musiał właśnie wypisywać aż 90 szt które są pełnopłatne czy mógł wypisać tylko 60 szt , które są refundowane?

2015-04-24

Witam jestem z Ukrainy nie p[osiadam kart Polaka posiadam wizę pracowniczą w Polsce jestem zgłoszony do ubezpieczenia przez mojego pracodawcę w Polsce w zus-czy mogę złożyć delkarację do lekarza rodzinnego w Polsce nie mając nadanego numeru pesel -czy tylko mam prawo do wizyt lekarskich w stanach nagłych w myśll Art.2 ust.1 pkt .2.3 ustawy dziękuję

2015-04-24

Czy dziecku które ma dwa miesiące można założyć konto zip celem -jeżeli tak to jakie dokumenty są wymagane.dziękuję

2015-04-24

Witam Czy w przypadku skierowania do długoterminowej opieki pileęgniarskiej mogę je złożyć u kilku świadczeniodawców (xero) i wybrać tego, który ma najszybszy termin? Czy będę wpisana w kolejkę oczekujących?

2015-04-23

WITAM, 1. czy prawidłowo lekarz dermatolog wypisał córce na pokrzywkę rąk , która jest alergikiem i co roku o tej samej porze jest wysypana tabletki "jovesto 5 mg 90 szt na 100% twierdząc , że na pokrzywkę nie ma zniżki.a przecież tabletki te w ilości 60 szt są na 30%. 2. czy lekarz rodzinny może też wypisywać te tabletki?

2015-04-23

Jadę do Niemiec. Mam już ekuz - czy faktycznie będę mogła leczyć się tam bezpłatnie?

2015-04-23

Witam, żona ma znaczny stopień niepełnosprawności-symbol 07-S 09-M. POCHP, - astma, rozedma płuc i jest po mastektomii jednej piersi. W pkt 5 orzeczenia ma napisane: konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby - TAK, następnie pkt 6 - m.in. korzystanie z systemu środowiskowgo:z usług socjalnych.,opiekuńczych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej .itd - TAK i następny pkt 7 konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji - TAK. Żonie potrzebny jest tzw, "chodzik" na kółkach wspomagający przemieszczanie się po domu, ponieważ ma ogromny problem z oddechem, lekarz rodzinny odmówił wydania zaświadczenia dot. ubiegania się o częściową refundację powyższego "chodzika" z NFZ. Czy powyższe choroby nie kwalifikują jej do otrzmania w/w chodzika refundowanego przez NFZ i czy lekarz postąpił prawidłowo odmawiając wystawienia zaświadczenia. Proszę o odpowiedź i serdecznie dziękuję.

2015-04-23

Witam. Czy lekarz chorób wewnętrznych może wypisać maść oxycort na receptę?

2015-04-23

Czy pacjent leczony na jaskrę, który ma wyznaczane wizyty co pól roku (kontynuuje leczenia) w przypadku zapalenia tęczówki wymaga skierowania do okulisty?

2015-04-23

Czy poradnia ma obowiązek zgłosić urlop?

2015-04-23

Moja Mama miała udar w sierpniu 2013. Wymaga rehabilitacji. Jaki jest limit roczny dla rehabilitacji w warunkach domowych?

2015-04-23

Pacjent leczony w pordni ortopedycznej na ostrogę piętową przynosi nowe skierowanie do tej samej poradni ale na inne schorzenie ma być wpisywany do kolejki oczekujących i traktowany jako pacjent pierwszorazowy?

2015-04-22

Czy pacjent , który nie zgadza się na podany przez rejestrację termin do poradni okulistycznej a tym samym nie zgadza się na wpis do kolejki oczekujących, ma być zapisany w innym terminie (jemu dogodnym) już bez wpisu do kolejki oczekujących?

2015-04-22

Od kwietnia ma być sprawozdawana kolejka na świadczenie protetyki. Wg zapisu pacjent nie może być wykazywany w kolejce komórki organizacyjnej (poradnia stomatologiczna) i na świadczenie (uzupełnienie protetyczne). Co, jeśli pacjent wcześniej był wykazany w kolejce oczek. do poradni stomatologicznej (było leczenie zachowawcze) i następnie okazało się , że ma być uzupełnienie protetyczne ( w tej samej poradni stomatologicznej). Czy ten pacjent ma być wpisany w kolejkę oczekujących na świadczenie protetyczne?

2015-04-22

Czy lekarz prywatny może wystawić mi zniżkową receptę na leki refundowane?

2015-04-22

Czy muszę się ponownie udac do lekarza POZ, po skierowanie do okulisty, mimo iz okulista kazał mi przyjsc za 2 tygodnie?

2015-04-22

Dzień dobry. Co zrobić w przypadku gdy rejestrując pacjenta pierwszorazowego do poradni endokrynologicznej w AP-Kolce pojawi się informacja, że pacjent jest już zapisany na to samo świadczenie u innego świadczeniodawcy?

2015-04-22

Mamy liczne przypadki pacjentów, którzy są zapisani na listę oczekujących, ale nie zgłaszają się na wizytę i nie powiadamiają nas o przyczynie niezgłoszenia się na wizytę. Czy mamy te osoby następnym razem znowu zapisywać w kolejkę oczekujących na wizytę?

2015-04-22

Mam pytanie co jak czas mozna starac sie o skierowanie w ramach prewencji rentowej?

2015-04-22

Mam pytanie w sprawie rejestracji pacjentów na protezy w ramach nfz. Rejestracja elektroniczna obowiazuje od 2015, ale proszę mi powiedzieć jak zapisywać pacjentów, którzy zapisani byli w wcześniejszych latach i czy jeżeli byli nieprzygotowani do protezowania, czy wracać do nich czy proponować im nowe terminy?

2015-04-22

Witam, bardzo proszę o informację po jakim czasie NFZ war-maz oddział informuje, czy zostało przyznane leczenie sanatoryjne? Wniosek złożyłam 1 miesiąc temu. Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-04-21

Witam. Proszę o poinformowanie mnie w jaki sposób może zostać ubezpieczone dziecko roczne? Matka dziecka - moja córka, posiada ubezpieczenie zdrowotne jako osoba bezrobotna do dnia ukończenia przez dziecko 1 roku życia (do końca czerwca 2015 r.). Samotnie wychowuje dziecko i nie może podjąć pracy. Prawdopodobnie zostanie wykreślona z ewidencji osób bezrobotnych. Poza tym dziecko ma problemy zdrowotne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-04-21

Czy jeśli lekarz rodzinny napisał błedny pesel na skierowaniu moge go zmienic?

2015-04-21

Dzień dobry, nawiązując do poprzedniego pytania dot. niepełnoletnich pacjentów. Jeżeli osoba ma 16 lat, to sama wyraża pisemną zgodę na leczenie endodontyczne? Dziękuję

2015-04-21

Witam. Moje pytanie brzmi, czy mogę się ubezpieczyć sam i gdzie?

2015-04-21

Jak załatwić dla mamy po udarze rehabilitację w domu?

2015-04-21

Czy 14-letnie dziecko może iść samo do lekarza?

2015-04-21

Dzień dobry, W karcie wizyt pielęgniarki opieki długoterminowej domowej jest rubryka "Czytelny podpis pacjenta i opiekuna". Jakie postępowanie powinno być w przypadku, gdy pod opieką od dwóch lat znajduję się 85 letni, po śmierci żony, samotny i słabowidzący pacjent, nie potrafiący się w sposób czytelny podpisać. Pacjent nie posiada opiekuna prawnego, korzysta z usług opiekunek z MOPS-u oraz z pomocy sąsiedzkiej. Pacjent nie wyraża zgody aby ktoś inny podpisywał kartę wizyt. Proszę o odpowiedź, czy w takiej sytuacji wystarczające jest oświadczenie zawierające podpis pacjenta, pielęgniarki i świadka ( jednej z osób opiekujących się) , z informacją, że pacjent nie potrafi w sposób czytelny złożyć podpisu. Proszę o odpowiedź.

2015-04-21

Witam! Córka dostała od okulisty zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne (okulary). Czy to zlecenie wypełniane jest przez pracownika NFZ od razu czy jest jakaś "kolejka"? Czy we wszystkie dni tygodnia?

2015-04-21

Chciałam dziś się zarejestrować do otolaryngologa do dr Zaniewskiej na NFZ i usłyszałam,że dopiero w czerwcu będą zapisy na grudzień, natomiast prywatnie na drugi tydzień. Czy tak można?

2015-04-20

Moja mama 2.01.br. miała usuniętą guzowatą tarczycę w wyniku nowotwór łagodny bez dalszego leczenia onkologicznego. przyjmuje Letrox100. wizyta w lutym u endokrynologa w olsztynie zkończyła się informacją dla lekarza rodzinnego o dalszej kontroli tsh i konieczność przyjmowania Letrox100. Odmówiono założenia karty onkologicznej, na wizyty kontrolne u specjalisty czeka po 8 miesięcy, a lekarz rodzinny odmawia wypisania skierowania na TSH i wapń i zielonej karty. czy tak powinno być? czy tuż po operacji z pensji emeryta KRUS mama musi wizyty i badania załatwiać prywatnie? z czego ma żyć? Gdzie nieodpłatna służba zdrowia i opieka onkologiczna nad 68-letnim pacjentem? czy spracowany schorowany starszy człowiek ma teraz wybierać między opłaceniem leczenia a opłaceniem kosztów życia? między życiem a śmiercią?

2015-04-20

Witam mam przyznaną rehabilitacje 10 zabiegów ale w tym okresie przypada święto i tracę na tym 1 dzień. Pytanie czy przysługuje mi dodatkowy dzień na zabiegi.

2015-04-20

Czy każdy lekarz rodzinny powinien mieć wizyty domowe?

2015-04-20

Witam, Proszę o informację 1 maja jest dniem wolnym czy pierwszy wolny termin powinnam wysłać do NFZ 30 kwietnia czy 4 maja?

2015-04-20

Dzień dobry, Jakie zaświadczenie powinien otrzymać opiekun pacjenta, który ze względu na długie terminy oczekiwania chce odebrać oryginały dokumentów i zgłosić pacjenta do innej placówki.Dziękuję

2015-04-20

Dzień dobry, Mam pytania z zakresu pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej.Czy pielęgniarska opieka długoterminowa domowa zakwalifikowana jest do świadczeń specjalistycznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej?. Czy pacjent w posiadający legitymacje kombatanta musi zostać objęty opieką w ciągu 7 dni roboczych od daty zgłoszenia. Dziękuję za odpowiedź.

2015-04-20

Gdzie w Olsztynie lub okolicy wykonywany jest suchy masaż w ramach NFZ ?

2015-04-19

Jestem cukrzykiem zażywam siofor, glucobaj igensuline. W ostatnim tygodniu wystąpiło u mnie pieczenie naskórka przy oddawaniu moczu, czy jest na to może jakieś lekarstwo?

2015-04-19

Dlaczego nie moge sprawdzic kolejki skierowan do sanatorium nfz woj warm-mazur moj numer 13852, ciągle mi wyskakuje ze numer ma nieprawidlowy format.

2015-04-19

W odniesieniu do zapisów paragrafu 5 pkt 3. rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego ("Świadczeniodawca udzielający świadczeń gwarantowanych jest obowiązany do spełnienia całodobowo warunków określonych odpowiednio w załącznikach nr 3 i 4 do rozporządzenia".) czy świadczeniodawca realizujący umowę w zakresie: Onkologia kliniczna - leczenie szpitalne (hospitalizacja) jest zobowiązany zapewnić całodobowy dostęp do badań mammograficznych,(poz. 33 załącznika nr 3 do w/w rozporządzenia). Proszę o interpretację jak należy rozumieć zapis paragrafu 5 pkt 3 w/w rozporządzenia w odniesieniu do wymagań załączników 3 oraz 4.

2015-04-17

Pytanie dotyczy wypisów pacjentów ze szpitala (tj. oddziałów szpitalnych) w weekendy. Czy w trybie planowanych wypisów można wypisywać pacjentów w weekend? Kto wtedy sporządza i podpisuje kartę informacyjną, lekarz dyżurujący jako lekarz wypisujący? A w miejscu podpisu ordynatora/ kierownika oddziału, bo przecież w weekendy ordynator zazwyczaj nie pracuje? Czy też wypisy powinny następować w dniach i godzinach zwykłej ordynacji oddziałów szpitalnych, a poza nimi tylko w nagłych przypadkach, typu konieczność przekazania do innej placówki?

2015-04-17

Jaką procedurę zabiegową rozliczyć wykonując płukanie loży ropnia przez dren wyprowadzony na zewnątrz?

2015-04-17

Dzień dobry. Właśnie otrzymałam skierowanie do sanatorium i mimo że prosiłam o termin wakacyjny (jako nauczyciel nie mam urlopu na zawołanie) to kolejny raz dostaję skierowanie w czasie trwania roku szkolnego. Czy zatem nie mam szansy skorzystania z leczenia sanatoryjnego do momentu pójścia na emeryturę? Tą całą sytuacje uważam za przejaw kompletnego braku zrozumienia i dobrej woli. Kieruje się mnie do sanatorium w najgorętszym okresie nauki.

2015-04-17

Witam. Bardzo proszę o informację jak mam wpisać do AP KOLCE dziecko, któremu nie został nadany jeszcze pesel?

2015-04-17

Witam. Ile jest ważne wystawione przez lekarza specjalistę zaopatrzenie na sprzęt ortopedyczny tj. protezę kończyny najpierw tymczasowej a później właściwej? Pzdr.

2015-04-17

Szanowni Państwo! Jestem realizatorem w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego i chciałbym się dowiedzieć jakich dokumentów może ode mnie wymagać NFZ w trakcie kontroli realizacji świadczeń? Jakie przepisy to regulują?

2015-04-16

Witam. Jacy pacjenci mają przywileje obsługi poza zwykłą kolejką u lekarza?

2015-04-16

Witam. Czy prowadząc kolejki na świadczenia z zakresu endokrynologii w AP-KOLCE zaprzestaję przesyłania raportów tygodniowych i miesięcznych na portalu SZOI?

2015-04-16

Dzień dobry Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie Czy lekarz ma prawo żądać opłaty za wypisanie zaświadczenia niezbędnego do ustalenia stopnia niepełnosprawności dla celów ZUS druk N -9 lub dla celów PCPR? Dziękuję.

2015-04-16

Zapalenie ucha, czy skierowanie ma byc wystawione jako pilne?

2015-04-16

Witam. Nie interesują mnie wasze subiektywne osobiste stanowiska w sprawie wyrażone w treści dotychczasowej korespondencji, gdyż urząd który to reprezentujecie jak już wam to wskazano nie jest waszym prywatnym folwarkiem i związku z tym jesteście obowiązani działać i stosować się do prawa i nie inaczej. Dlatego ponawiam pytania i żądam zgodnie z regułami tego prawa wyjaśnień i informacji z osiągnięć jeśli w ogóle były w zakresie waszej działalności. Pytanie brzmi: Czy mieliście Państwo w roku 2014 i obecnym jakieś kontrole doraźne świadczeniodawców co do jakości i sposobu realizacji zawartych umów z NFZ Warm.-mazurskiego oddziału. Jeśli tak, to ile i jakie, w jakich miejscowościach oraz w jakich miesiącach kalendarzowego roku 2014 i 2015. 2015-03-26 Witam. W poprzedniej odpowiedzi zawarliśmy zasady dostępu do takich informacji. Odbywa się to na zasadach i przy spełnieniu przesłanek przewidzianych ustawą z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej ( Dz.U. z 2014 r., Nr 782 z późn.zm.) W związku z powyższym przypominam państwu, iż żądany zakres informacji nie jest w rozumieniu przepisów o dostępie do informacji publicznej informacją publiczną wymagająca wniosków, gdyż jest to podstawowa informacja z działalności urzędu i mająca przeświadczać obywatela o tym, iż taki urząd jak wasz, że w ogóle istnieje oraz, że zatrudnieni w nim pracownicy faktycznie wykonują pracę a zatem swoje zadania ustawowe, za które to otrzymują wynagrodzenie finansowane z pieniędzy podatników. Dlatego proponuję poczytać sobie przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Albowiem idąc tokiem rozumowania państwa tym samym takie instytucje jak urzędy skarbowe, policja, urzędy celne czy inne łamały by prawo, bowiem w ich zakresie i kompetencji zamieszczają na swoich stronach ww. i BIP informacje z wykonywanych zadań i w tym zakresie osiągnięć a o to państwa zapytałem, jakie macie państwo w tym zakresie osiągnięcia (pytanie ze wstępu) i czym możecie się poszczycić, by obywatel mógł być przekonany, że wydane pieniądze publiczne na państwa działanie nie zostały zmarnowane, a zatem bez celu trwonione, skoro na polu swoich działań nie macie państwo żadnych osiągnięć, skoro tak skrzętnie je ukrywacie i czynicie z nich informacje publiczne mimo iż de facto nie są takimi (...).

2015-04-15

Witam, proszę o informację, jakie warunki należy spełnić, by uzyskać refundację terapii kaskowej w leczeniu plagiocefalii u niemowlęcia?

2015-04-15

Czy prośba Dyrektora WM OW NFZ "o umieszczanie na fakturach/rachunkach dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej podpisu wystawcy (czytelnego podpisu i pieczęci osoby uprawnionej do wystawiania dokumentu) celem weryfikacji autentyczności dokumentów." dotyczy także dokumentów elektronicznych?

2015-04-15

Czy zaraz po powrocie z leczenia uzdrowiskowego mogę zlozyc ponowny wniosek na ponowne leczenie, biorac pod uwagę fakt iż aktualne Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 roku dopuszcza kurację sanatoryjną nie częściej niż raz na 18 miesięcy w przypadku leczenia sanatoryjnego dorosłych?

2015-04-15

Witam. Bardzo proszę o informację jeżeli pacjent miał wydaną kartę dilo w szpitalu i przyjdzie do przychodni do lekarza poz lub specjalisty czy w ścieżce leczenia trzeba wykazać tą kartę wydaną w szpitalu?

2015-04-15

Urolog na podstawie bioptatu stercza rozpoznał proces nowotworowy. Kto wystawia kartę zieloną: urolog czy POZ?

2015-04-15

Witam. Jaki jest obecnie właściwy kod ministerialny zakresu świadczeń POZ?

2015-04-15

Gdzie w Olsztynie można zrobić usg tarczycy w ramach umowy z NFZ ?

2015-04-15

Witam, 10-ego kwietnia przyjechałam wraz z chłopakiem do Polski na 10dni. 11-ego kwietnia chłopak znalazł się na pogotowiu, gdyż został pobity. W Wielkiej Brytanii obydwoje pracujemy. Nie wyrabialiśmy europejskiej karty zdrowia. Czy po powrocie do Wielkiej Brytanii możemy domagać się zwrotów kosztów leczenia?? Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-04-15

Czy w poz nalezy sprawdzać ewuś 1 x w miesiącu wszystkim zadeklarowanym pacjentom?, czy oświadczenia i inne dokumenty z automatu podpinaja sie pod eksportowane deklaracje?

2015-04-14

Czy w raporcie statystycznym z przyjęć pacjentów POZ przekazywanych do NFZ obowiązuje podawanie godziny przyjęcia pacjenta czy wystarczy data

2015-04-14

Witam. Byłam prywatnie u urologa, kazał wykonać mi badanie urodynamiczne. Powiedział, że lekarz rodzinny może wypisać mi skierowanie. Umówiłam się również od razu do pracowni urodynamicznej na ul. Polnej w Poznaniu. Pani w rejestracji również potwierdziła, że lekarz rodzinny może wypisać to skierowanie i nie będzie obciążony żadnymi kosztami. Moja rodzinna lekarka ma wątpliwości co do tego czy może, zgodziła się wypisać, ale boimy się,żeby nie przyszedł do niej jakiś rachunek :) Na infolinii nie wiele się dowiedziałam. Czy mogą Państwo jednoznacznie odpowiedzieć mi na to pytanie? Czy może wypisać i jeśli wypisze i zostanie to przyjęte w pracowni to lekarz nie będzie obciążony kosztami? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

2015-04-14

Czy mogłabym uzyskać podstawę prawną interpretacji: Jeżeli pacjent jest pod stałą opieką poradni specjalistycznej (AOS) i jednocześnie od ostatniej wizyty u lekarza specjalisty nie minęło 730 dni to nie jest wymagane ponowne skierowanie do tego lekarza.

2015-04-14

Czy można zmienić staus kart DiLO, które zamknięto a nie wykazano w nich rozpoczęcia etapu leczenia szpitalnego o numerze 15010072604 oraz 15030966992.

2015-04-14

Witam. Czy mieliście Państwo w roku 2014 i obecnym jakieś kontrole doraźne świadczeniodawców co do jakości i sposobu realizacji zawartych umów z NFZ Warm.-mazurskiego oddziału. Jeśli tak, to ile i jakie, w jakich miejscowościach oraz w jakich miesiącach kalendarzowego roku 2014 i 2015. 2015-03-26 Witam. W poprzedniej odpowiedzi zawarliśmy zasady dostępu do takich informacji. Odbywa się to na zasadach i przy spełnieniu przesłanek przewidzianych ustawą z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej ( Dz.U. z 2014 r., Nr 782 z późn.zm.) W związku z powyższym przypominam państwu, iż żądany zakres informacji nie jest w rozumieniu przepisów o dostępie do informacji publicznej informacją publiczną wymagająca wniosków, gdyż jest to podstawowa informacja z działalności urzędu i mająca przeświadczać obywatela o tym, iż taki urząd jak wasz, że w ogóle istnieje oraz, że zatrudnieni w nim pracownicy faktycznie wykonują pracę a zatem swoje zadania ustawowe, za które to otrzymują wynagrodzenie finansowane z pieniędzy podatników. Dlatego proponuję poczytać sobie przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Albowiem idąc tokiem rozumowania państwa tym samym takie instytucje jak urzędy skarbowe, policja, urzędy celne czy inne łamały by prawo, bowiem w ich zakresie i kompetencji zamieszczają na swoich stronach ww. i BIP informacje z wykonywanych zadań i w tym zakresie osiągnięć a o to państwa zapytałem, jakie macie państwo w tym zakresie osiągnięcia (pytanie ze wstępu) i czym możecie się poszczycić, by obywatel mógł być przekonany, że wydane pieniądze publiczne na państwa działanie nie zostały zmarnowane, a zatem bez celu trwonione, skoro na polu swoich działań nie macie państwo żadnych osiągnięć, skoro tak skrzętnie je ukrywacie i czynicie z nich informacje publiczne mimo iż de facto nie są takimi, Art. 3. 1. Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do: 1) uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego; 2) wglądu do dokumentów urzędowych; 3) dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

2015-04-14

Z jakiego powodu nie udzieliliście Państwo odpowiedzi na moje drugie pytania z dnia 26.03.2015r. pomimo deklaracji NFZ oddziału W-M, o jej udzieleniu w ciągu 24 godzin od momentu zadania pytania oraz to, iż zadane pytanie jest aktualne a od jego zadania państwu upłynęło 23 dni. odnosząc się do poprzednie państwa wypowiedzi, to obiektywnie zauważyć należy, że pytanie zostało postawione państwu w dzień pracujący, bo bezspornie w czwartek, skoro był to dzień 26 marca 2015r., a zatem bezsprzecznie mieliście państwo czas na jego udzielenie nawet i do dnia 2 .03.2015r., skoro i ten dzień był dniem pracującym czego nie dopełniliście. W tym nie dopełniliście tego i do dnia niniejszego. Dlatego żądam wyjaśnień , gdyż wydaje sie mi , iż instytucja jaką to państwo reprezentuje nie jest waszym prywatnym folwarkiem a instytucją utrzymywaną z pieniędzy podatnika i na jego koszt. A skoro jestem tym podatnikiem jaki i każdy pełnoprawny obywatel RP, to żądam wyjaśnień i podania przyczyn faktycznie obiektywnych tego zaniedbania i tej nieuzasadnionej bezczynności.

2015-04-14

Witam. czy kolejki pacjentów oczekujących na protezowanie mogą być prowadzone w formie papierowej w księdze pacjentów czekujących czy też w formie elektronicznej?

2015-04-14

Jak uzyskać pomoc opiekunki środowiskowej po szpitalu?

2015-04-14

Mam pytanie w sprawie pilnego skierowania do lekarza specjalisty, czy rejestracja może mi odmówić rejestracji?

2015-04-14

Jestem po 14 operacjach przetoki pecherzowo moczowej bez powodzenia. W środku jest dziura, cały czas się leje mocz. Ggdzie moge się udać żeby to naprawić?

2015-04-14

Witam, prośba aby pomóc w wysyłaniu kolejek protetycznych w stomatologii. Rozumiem,że wpisuję pacjenta w kolejkę protetyczną ( jeżeli pacjent jest przygotowany do protezowania). Nie wiem jak obliczyć czas oczekiwania? I czy co miesiąc oddzielnie wysyłać raport dot. kolejek protetycznych i zachowawczych? Dziękuję.

2015-04-14

Czy lekarz rodzinny może wypisywać zwolnienie lekarskie, które jest kontynuacją leczenia szpitalnego

2015-04-13

Pacjent operowany z powodu ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego i nastepnie wytrzewienia.Z powodu niewydolności oddechowej przeniesiony na OIOM i po wyrownaniu na chirurgie.Rozpoznanie z OIOM 1)Zasadnicze -niew.oddechowa 2)współistniejące-zap.pęcherzyka i wytrzewienie. Czy prawidlowo?Chyba stan po zabiegu?

2015-04-13

Komu należy przesunąć termin w kolejce aby udzielić świadczenia osobie uprawnionej /kombatant/ skoro do końca listopada 2015r.mamy ustalone terminy.

2015-04-13

Witam. Moje pytanie brzmi: Czy mogę wysłać raport listy oczekujących (cotygodniowe sprawozdanie najbliższego wolnego terminu) w czwartek danego tygodnia?

2015-04-13

Byłam w sanatorium w okresie od 2014-07-22 do 2014-08-12.Kiedy mogę złożyć wniosek?

2015-04-13

Na jakiej podstawie NFZ obecnie w 2015 r. dokonuje weryfikacji wstecznej udzielonych świadczeń w 2014 r.?

2015-04-13

witam , Bardzo proszę o informację.Czy w AP KOLCE JEŚLI JEST BRAK OSÓB OCZEKUJĄCYCH W KOLEJCE CZY MAMY CO TYDZIEŃ UZUPEŁNIAĆ PIERWSZY WOLNY TERMIN?

2015-04-13

W nawiązaniu do przeprowadzonej w dniu dzisiejszym rozmowy telefonicznej z pracownikiem NFZ Panią Hinc proszę o potwierdzenie czy osoba niepełnosprawna kupując zamiat przysługujących na dwa miesiące 120 sztuk pieluchomajtek kupić tylko 112 sztuk i może wykorzysać cały limit NFZ czyli 126 złotych?

2015-04-13

Czym skutkuje podjęcie leczenia pacjenta mającego założoną kartę DILO , ale świadczenie rozliczono w ramach normalnego limitu a nie pakietu onkologicznego, chodzi o hospitalizację związaną z zabiegiem usunięcia radykalnego piersi lub jej fragmentu - hospitalizacja związana z wykonaniem biopsji gruboigłowej?

2015-04-13

Czy można u was ubezpieczyć się prywatnie?

2015-04-13

RE: uzupełnienie pytania z dnia 10.04.2015r . Czy pacjent w trakcie pobytu w oddziale neurologicznym może zapisać się już w kolejkę oczekujących do oddziału rehabilitacji neurologicznej stacjonarnej "ostrej"?

2015-04-13

Czy pacjent leczony przewlekle w poradni diabetologicznej czy urologicznej z powodu tej samej choroby wymaga nowego skierowania w tym roku? bo z tego, co się orientują wymagane jest jedno skierowanie na stałe leczenie z powodu tej samej choroby, a lekarze z w/w poradni ciągle odsyłają pacjentów po skierowanie do poz.

2015-04-13

Czy operacja usunięcia trzeciego migdałka u dziecka jest zabiegiem, który wymaga zgody NFZ na leczenie za granicą?

2015-04-13

Poziom mleczanów w OIT.Czy zgodnie z zarządzeniem nr 16/2015/DI przekazywanie od 01.05 poziomu mleczanów dotyczy każdego świadczenia /pacjenta/ czy tylko w przypadku jego wykonania, zwłaszcza w stanach SEPSY i innych wstrząsów. Standard medyczny / jak twierdzą lekarze / wymaga zbadania poziomu mleczanów jedynie w przypadkach SEPSY i innych wstrząsów. Każdemu pacjentowi w OIT nie jest więc to badanie wykonywane, czy powinno.

2015-04-13

"2015-04-09 Witam. Do poradni kardiologicznej wymagane jest skierowanie, które powinno zawierać rozpoznanie. Jeśli pacjent posiada uprawnienia do korzystania ze świadczeń poza kolejnością i bez skierowania (np. inwalida wojenny, honorowy dawca szpiku itp.), to nie jest wpisywany na listę oczekujących. Każdy inny musi mieć skierowanie do poradni." czy w takim razie przychodnia nie poniesie kary za nierespektowanie praw pacjenta co do przyniesienia skierowania w ciągu 14 dni od chwili zapisu?

2015-04-13

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na usunięcie zęba w poradni chirurgii stomatologicznej? Pacjenta boli ząb i zabieg miałby być w innym mieście.

2015-04-13

Witam Jestem osobą dorosłą, obecnie nieubezpieczoną. Czy mogę zanim ureguluję kwestie ubezpieczenia złożyć deklarację do przychodni rodzinnej. Czy mogą mi odmówić przyjęcia deklaracji w rejestracji jako nieubezpieczonemu. To przychodnia do której chodziłem przed wyjazdem, ale moja stara deklaracja jest już usunięta. Jeśli potrzebne są do złożenia deklaracji jakieś dokumenty to jakie? Na razie nie pracuję, ale za kilka miesięcy to się zmieni.

2015-04-12

Pacjent pod stałą opieką specjalistyczną okulistyczną z powodu jaskry.Okulista nie chce wypisać pacjentowi leków do czasu wizyty kontrolnej za 6 m-cy-pomimo możliwości wypisywania recept na 360 dni np co miesiąc lub co 4 tygodnie.Jako lekarz rodzinny nie znam się na leczeniu ww schorzenia .Mam wprawdzie list konsultacyjny ,ale to ja w razie kontroli ponoszę konsekwencję nieprawidłowej ordynacji.Czy lekarz specjalista może odmówić wypisania recept na zalecone leki,pomimo wyraźnej prośby pacjenta i lekarza kierującego.

2015-04-12

Witam, Choruję na nieokreślone zajęcie układowej tkanki łącznej i reumatolog przypisuje mi m.in. lek Arechin. Chciałabym się zapytać czy coś zmieniło się w zakresie refundacji tego leku- dotąd, gdy na recepcie było 30%- w aptece sprzedawali mi ten lek po cenie ze zniżką. Byłam wykupić receptę 11.04.2015- i aptekarka powiedziała, że się zmieniło i że ten lek nie jest refundowany- i muszę zapłacić 100%. Czy to prawda, czy może zostałam wprowadzona w błąd ?

2015-04-12

Czy Warmińsko Mazurski OW posiada adres email? Jaki to adres?

2015-04-12

Witam, mieszkam i pracuję w Irlandii. Mając irlandzką kartę EKUZ będąc z Polsce np. na wakacjach będę mogła skorzystać z darmowych usług szpitalnych? Mam na myśli sytuację, kiedy podczas wizyty prywatnej (za którą zapłacę) dostanę od doktora skierowanie na badania, np. krew, mocz lub gastroskopię, co gorsza na jakiś bardziej skomplikowany zabieg. Czy zgłaszając się wtedy do szpitala z irlandzką kartą EKUZ nie będzie problemu z przyjęciem mnie? Czy szpital ma prawo odmówić mi leczenia? Pozdrawiam serdecznie

2015-04-11

Witam, co w przypadku gdy pacjent nie podpisal skierowania po odbyciu zabiegow fizjoterapeutycznych? Dziekuje

2015-04-10

Czy w 2015 r. refundowane jest leczenie ostrogi piętowej osoczem bogatopłytkowym?

2015-04-10

Proszę o informację, czy pacjent leczony w poradni urologicznej z powodu przerostu gruczołu krokowego od kilku lat wymaga corocznego skierowania na tę samą jednostkę chorobową? Podobna sytuacja jest też w poradni diabetologicznej, gdzie ludzie leczeni od lat w tej samej poradni przez tego samego lekarza z powodu cukrzycy notorycznie przychodzą po nowe skierowania.Podobno lecząc się na tę samą chorobę nie potrzebne jest nowe skierowanie, czy się mylę? O co z tym chodzi? Czy specjaliści naciągają jakoś te wizyty, bo są bardziej punktowane jak dostana nowe skierowanie, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to podobno chodzi o pieniądze?

2015-04-10

Dzień dobry.Chciałabym zapytać odnośnie komunikatu z szoi " ...osoby wpisywane na listy oczekujących na świadczenia nie mogą być jednocześnie wykazywane jako osoby oczekujące do komórek organizacyjnych, w których te świadczenia są realizowane". Wydaje mi się, że chodzi tu o AOS. Jednak chciałabym się upewnić czy: jeżeli pacjent zapisany jest w kolejce np. na masaż i czeka na swój termin i między czasie dostaje zlecenie na inny zabieg rehabilitacyjny np. laser na który jest kolejka krótsza to czy mogę zapisać go w kolejkę oczekujących drugi raz?. Świadczenie ( lasera ) nie można wykonać w dniu zgłoszenia) . Czy osoba może być dwukrotnie wpisana w kolejkę w przypadku gdy ma dwa skierowania nie związane ze sobą i termin ich relizacji jest inny. Dziękuję za odpowiedz.

2015-04-10

Czy pacjent w trakcie pobytu u świadczeniodawcy może zapisać sie w kolejkę oczekujących do innej komórki?

2015-04-10

Czy karta informacyjna ze szpitala jest tożsama z listem konsultacyjnym dla lekarza POZ i czy na jej podstawie lekarz POZ może ordynować leczenie refundowane?

2015-04-10

Czym skutkuje podjęcie leczenia pacjenta , który miał wystawioną kartę DILO, ale rozliczono go w trybie normalnego limitu, bez zamykania karty DILO?

2015-04-10

Witam dzisiaj od godzin rannych nie jest dostępny e-wuś - podana jest informacja że 11 kwietnia nie będzie dostępny a co z dniem dzisiejszym -powinno się informować świadczeniodawców nawet jeżeli jest jakaś awaria -

2015-04-10

Prosze o informację , czy pielęgniarka posiadająca szkolenie z badan spirometrycznych w POZ zakonczone certyfikatem, może wykonywac takie badania , czy musi ukończyc kurs specjalistyczny w tym zakresie.

2015-04-10

Dzień dobry. Wracam do clexane 80. Mama miała operację nowotworu w 2010 r. Teraz będzie mieć operację guza na nerce (nie wiadomo czy przerzut, czy samoistny) Dostała receptę na clexane 80 do wstrzykiwania przed operacją ( 20 zastrzyków) w celu zabezpieczenia przed zatorami. Przysługuje refundacja, czy nie? Aptekarze twierdzą,że na clexane jest cena urzędowa i absolutnie nie przysługuje refundacja. Bardzo proszę o odpowiedź, bo cena leku jest powalająca.

2015-04-10

Odnośnie odpowiedzi por endokrynologicznej w szpitalu elblagu niestety nikt z kierownictwa nie reaguje, historia się powtarza notorycznie. Lekarka zostawia pacjenta bez wytłumaczenia i idzie sobie na obiad w czasie przyjmowania.Gdzie można to zgłosić.Dziękuję za pokierowanie gdzie można zakończyć ten horror pacjentów czekających w kolejce.Dziękujemy.

2015-04-09

Witam, gdzie w olsztynie wykonują operacje na nawykowe zwichnięcia barku stawowego i jaki okres czekania jest na zabieg i czy można wykonać go na NFZ?

2015-04-09

Czy do wizyty w przychodni ortopedycznej przyszpitalnej celem kontroli i umówienia zabiegu osunięcia zespolenia po złamaniu potrzebna osobnego skierowania, czy jest to traktowane jako kontynuacja leczenia. wszystkie operacje i zabiegi w tym samym szpitalu i kontrole w tej samej przychodni przyszpitalnej. ostatnia wizyta kontrolna po operacyjnym nastawieniu złamania w tej poradni była w dniu 6.05.2014r.

2015-04-09

Witam Chciałbym się dowiedzieć gdzie w Olsztynie lub okolicy założę dla 9-letniego dziecka aparat na zęby w ramach NFZ.

2015-04-09

W jaki sposób zapisać pacjenta pierwszorazowego, który nie ma skierowania? przecież do zapisu wymagana jest jednostka chorobowa wpisana na skierowaniu przez lekarza kierującego. Chodzi o poradnię kardiologiczną.

2015-04-09

Mam pytanie dotyczące refundacji kosztów zabiegu prostowania przegrody nosowej która będzie częścią zabiegu korekcji nosa. czy jest możliwy zwrot części kosztów za taki zabieg. Jakie dokumenty należy dostarczyć aby ubiegać się o refundację. Mam stwierdzone skrzywienie przegrody nosowej przez lekarza laryngologa ze wskazaniem na zabieg chirurgiczny.

2015-04-09

Witam, moja Mama jest kombatantem, uprawnienia kombatanckie odziedziczyła po mężu, posiada skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne w przychodni, czy obowiązuje ją kolejka oczekujących na zabiegi czy przychodnia powinna wykonać je z pominięciem kolejki ?

2015-04-09

Witam, mąż choruje na miażdżycę tętnic kończyn dolnych i jednocześnie na zakrzepicę żył. Po TK lekarz prowadzący stwierdził, że kwalifikuje się na operację ale należy jeszcze poczekać , bo jest to operacja wysokiego ryzyka. Podobno NFZ refunduje tylko metodę wewnątrznaczyniową a nie refunduje przeszczepów naczyniowych (by-pass) co w przypadku mojego męża było by właściwsze. Czy jest jakiś sposób żeby jednak ubiegać się o refundację tego zabiegu? Dodam, że mąż jeszcze kończy przyjmowanie leku xarelto na zakrzepicę. Wiem, że w najbliższym czasie nie powinien być operowany. Pozdrawiam.

2015-04-09

W jaki sposób zapisać pacjenta pierwszorazowego, który nie ma skierowania? przecież do zapisu wymagana jest jednostka chorobowa wpisana na skierowaniu przez lekarza kierującego.

2015-04-09

Lekarz przepisał clexane 80 przed operacją guza nerki (pacjent onkologiczny). W aptece zapłaciłam 420 zł za 20 ampułek. W internecie wyczytałam, że jest to lek refundowany (enoxaparinum natricum). Pacjent ubezpieczony. Jaka jest prawda?

2015-04-09

Byłam w por. endokrynologicznej w Elblągu w szpitalu wojewódzkim i lekarka w czasie przyjmowania pacjenta wyszła z gabinetu i wróciła po 40 minutach. Pacjent został sam w środku,a pani doktor po powrocie do gabinetu pachniała obiadem zjedzonym. Taka sytuacja często się powtarza. Pacjenci mówią,że to norma u tej lekarki. Co można z tym zrobić?

2015-04-09

Czy pacjentowi, któremu po 8 latach od zakończenia leczenia wykryte zostały przerzuty należy się karta leczenia onkologicznego czy takie leczenie będzie odbywało się na standardowych warunkach. Z góry dziękuje za odpowiedź.

2015-04-08

Witam. Czy to prawda że zmieniły się przepisy i zaopatrzenie w środki (dotyczy wózka inwalidzkiego) jest ważne bezterminowo a nie jak było wcześniej 30 dni od dnia wystawiania przez lekarza?

2015-04-08

Witam, prowadzę jedną kolejkę oczekujących w poradni stomatologicznej czy od kwietnia 2015 muszę stworzyć drugą kolejkę na leczenie protetyczne? Dodam że mamy program mMedica i gdy chcę dodać kolejkę na leczenie protetyczne (10001) to wyskoczy komunikat: kolejka dla wybranej komórki organizacyjnej i procedury już istnieje. Dziękuje za odpowiedz

2015-04-08

Dzien dobry, bardzo prosze o informacje, czy moge wnisokowac o S1 i S2 w tym samym czysie? Jak juz pisalam do Panstwa wczoraj jestem Polka mieszkajaca od lat w UK, jednak zamierzam urodzic w Polsce ( ciaza blizniacza zakonczona najparwdopodnobniej cesarskim cieciem). Chce by dzieci zaraz po urodzeniu byly objete opieka zdrowotna ( np. sytuacja w ktorej niezbedny bedzie pozostanie dziecka przez okreslony czas w inkubatorze). Takze moje pytanie jest takie, czy moge ubiegac sie o S1 i S2 w tym samym czasie? a takze czy po przyjezdzie do kraju musze je gdzies "rejestrowac"?

2015-04-08

Lecze sie razem z mężem u jednego lekarza mamy podobne dolegliwosci, czy jest możliwośc wspólnego wyjazdu do sanatorium? Ostatnio gdy byłam w sanatorium to wiele par było razem.

2015-04-08

Witam, wykryto u mnie gruźlicę, początki a we wrześniu mam planowaną operację, czy mogę ją mieć?

2015-04-08

Czy fizjoterapeuta może zmienić status skierowania ze stabilnego na pilne w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej?

2015-04-07

Dziękuje za szybka odpowiedz odnosnie mojej sytuacji (praca i zamieszkanie w UK natomiast porod w Polsce) pobrania druku S2. Jako, ze zamierzam pozostac w Polsce na okres calego urlopu macierzynskiego (rok) czy podczas tego roku bede mogla rowniez, na podstawie owego druku S2 korzystac z darmowej sluzby zdrowia ( nie zwiazanej juz z porodem, np. wizyty u stomatologa). Jesli nie, jakie dodatkowe druki powinnam miec ze soba? Odnoszac sie takze do mojego poprzedniego maila i kilku pytan? Co z dziecmi urodzonymi w Polsce? Czy w ramach owego druku S2 naleza im sie np. darmowe szczepienia a takze opieka zdrowotna? Jesli nie, co powinnam zrobic/ uzyskac, by dzieci byly takimi swiadczeniami (darmowymi) objete?

2015-04-07

Witam, czy pracodawca jest w stanie dowiedzieć się o przeprowadzonym zabiegu/operacji, jeśli pracownik go o tym nie poinformuje?

2015-04-07

Dzien dobry, jestem Polką, ale w tej chwili już kilka lat osobą mieszkajaca i pracujaca legalnie w UK. Chciałabym się dowiedzieć, czy poród który mnie czeka w najblizszym czasie, mogłabym odbyć w Polsce państwowym szpitalu (darmowo). Jenocześnie chciałam nadmienić, iż jest to ciąża bliżniacza, więc z tego co się orientuję, poród prawdopodobnie zakończyłby się cesarskim cięciem. Proszę o bliższe wszelkie informację związane z tym tematem. Jak w praktyce to rozwiązać, o ile będzie to możliwe, aby jak najwięcej załatwić na NFZ (sam poród, potem ewentualny pobyt mój i dzieci w szpitalu, w daljszej kolejnosci szczepionlki, obowiazkowe wizyty dzieci u ortopedy (stawy biodrowe)). Proszę o podpowiedz, jakie dokładnie dokumenty z UK sa wymagalne abym tu w Polsce jak najwięcej rzeczy mogła załatwic darmowo i czy koniecznie jest ich tłumacznie.

2015-04-07

Witam proszę dokładną odpowiedź .Brat jest pracownikiem w Polskiej firmie z Polska umow o pracę odelegowany do pracy w Niemczech .Tam jest zameldowany skladki zdrowotne itp sa placone w Pl ,ale posiada karte e zdrowotna europejska z NFZ .Otoż doznał wypadku na terenie Niemiec urazu głowy-pękła czaszka powstał krwiak zewnątrzopoowy byla wykonana trepanacja czaszki która uratowała mu życie .Pytanie moje co z kosztami leczenia?czy pokryje rodzina czy NFZ? Obecnie nadal przebywa w klinice w Niemczech na intensywnej terapi i chciałaby go przewieź rehabilitacyjnej kliniki gdyż wymaga natychmiastowej rehabilitacji by móc funkcjonowac w miare sprawnie.Co z kosztami rehabilitacji czy NFZ pokryje koszty ? Jakie sa procedury leczenia pacjenta i koszty?Boje sie gdyz jakby zona miala placic to jestem przerazona nie ma z czego! Czy takie operacje ratujace sa refundowane i 6tygodniowa rehabitacja też?Dziekuje

2015-04-06

Czy jeśli pacjent któremu lekarz POZ wypisuje recepty z refundacją na podstawie zlecenia w formie pisemnej na druku INFORMACJA DLA LEKARZA KIERUJĄCEGO/POZ załącznik nr 6 do zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 grudnia 2014 r. nie dostarczył aktualnego zlecenia a poprzednie straciło ważność (ma powyżej 12 mcy), to czy lekarz POZ może wydać receptę na leki z refundacją, czy jedynie na 100 %? Pacjent utrzymuje, że jest zapisany na wizytę do specjalisty za kilka miesięcy. Z góry dziękuje za odpowiedź

2015-04-03

Czy jedynie lekarz specjalista ubezpieczenia zdrowotnego przyjmujący w ramach NFZ może jedynie wydać pacjentowi zlecenie w formie pisemnej na druku INFORMACJA DLA LEKARZA KIERUJĄCEGO/POZ załącznik nr 6 do zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 grudnia 2014 r. nt. powtarzania przez lekarza POZ leków z refundacją, czy pacjent może otrzymać takie zaświadczenie od lekarza specjalisty podczas wizyty komercyjnej? Dziękuje za odpowiedź

2015-04-03

Czy w przypadku kontroli z NFZ, jeśli w dokumentacji medycznej pacjenta brakuje zlecenia w formie pisemnej na druku INFORMACJA DLA LEKARZA KIERUJĄCEGO/POZ załącznik nr 6 do zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 grudnia 2014 r. nt. powtarzania przez lekarza POZ leków z refundacją a mimo tego lekarz POZ wydaje receptę na takie leki, to za takie działania odpowiada lekarz, czy to na przychodnie zostanie nałożona kara? Z góry dziękuje za odpowiedź

2015-04-03

Witam, czy w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej lekarz możne wystawiać zwolnienia lekarskie?

2015-04-02

karta onkologiczna, skąd mam wiedzieć ze pacjent ją posiada umawiając się na wizytę?

2015-04-02

Czy pacjent w czasie pobytu w szpitalu, ma prawo przebywać bez wmuszanego słuchania audycji radia i telewizji? Proszę o wskazanie przepisów prawa dotyczących odbiorników telewizyjnych na terenie szpitala.

2015-04-02

Witam mam pytanie dotyczące pakietu onkologicznego. W momencie kiedy zamykana jest diagnostyka pogłębiona dopiero i za kilka dni ma odbyć się konsylium w trybie ambulatoryjnym, czy w dniu zamknięcia diagnostyki pogłębionej należy pacjenta zapisać do kolejki oczekujących z etapem "oczekiwanie na konsylium" (i od tego dnia wpisu liczy się 14 dni do rozpoczęcia leczenia) czy można pacjenta wpisać do kolejki oczekujących dopiero w dniu konsylium (które odbywa się w trybie ambulatoryjnym i zaplanowany zostaje termin przyjęcia) z etapem "oczekiwanie na rozpoczęcia leczenia" (wówczas od dnia konsylium liczyłby się czas 14 dni)?

2015-04-01

Witam, Bardzo proszę o pomoc na próbę żeby zobaczyć jak działa AP KOLCE wpisałam jedną osobę Nasz informatyk miał dzisiaj zaiportować dane z naszego programu do ap kolce z tego co przeczytałam import napewno odrzuci bo kolejki muszą byc puste.Bardzo proszę o informację czy jest jakaś możliwość usunięcia tej jednej osoby i zaiportowania danych z programu ? Czy będę musiała te wszystkie osoby a jest ich 600 wpisać ręcznie? Blagam o pomoc.

2015-04-01

Czy prawdą jest że lekarz rodzinny na pacjentów ze schorzeniami cukrzycy,po zawałach dostaje dodatkowe pieniądze?

2015-04-01

Dlaczego brakuje leków w aptece np Xarelto opakowania po 14 tabletek są refundowane i jest ich brak a po 28 tabletek nie są refundowane i są dostępne, dlaczego apteka nie może wydać 1 op po 28 tabl zamiast 2 op po 14 tabl jako refundowane , czy refundowane jest opakowanie czy lek , czy pacjent musi przepłacać za leki tylko dlatego , że są w innych opakowaniach?

2015-04-01

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie do sanatorium na leczenie po operacji biodra. Operacja wykonana w prywatnym szpitalu.

2015-04-01

Otrzymalam odmownie pismo nie przydzieleniu mi sanatorium z powodu choroby nowotworowej piersi w czasie remisji 2008 r. We wniosku byla opinia lekarza onkologa o braku przeciwskazan do leczenia. Nadmienie ze już raz bylam po tej chorobie w sanatorium w 2014 i nikt nie widziaa przeciwskazan do leczenia. gdzie czas po chorobie miał 5 lat. PYTANIE .jak to możliwe ze raz komisja pozwala na wyjazd a raz nie? Z poważaniem pacjentka z zachodnio-pomorskiego.

2015-04-01

Witam, proszę o sprecyzowanie czasu jaki świadczeniodawca ma na zrealizowanie poszczególnych etapów diagnostyki w obrębie pakietu onkologicznego, chodzi konkretnie o diagnostykę pogłębioną. Czas na wykonanie badań to 28 dni, ale te 28 dni liczy się od pierwszej porady rozpoczynającej diagnostykę, czy od daty wpisu na listę oczekujących (wtedy czas na wykonanie badań w obrębie diagnostyki pogłębionej to 28 dni odjąć x dni oczekiwania na poradę początkową, zakładając że czas ten nie przekracza 7 dni)?

2015-04-01

czy indywidualna praktyka lekarska, która ma kontrakt z NFZ na poz może wystąpić o kontrakt dla pielęgniarki poz czy dotyczy to tylko NZOZów? Czy możliwy jest oficjalnie urlop lekarza w takiej jednoosobowej praktyce?

2015-03-31

Co robić ze skierowaniami dostarczonymi przez pacjenta zapisanego do kolejki oczekujących, pacjent nie zgłosił się na wizytę, nie poinformował o rezygnacji, nie odebrał skierowania - co z takimi zleceniami robić?

2015-03-31

Co z tego, że pacjenci mają dostęp do ogólnopolskiego systemu listy oczekujących na świadczenia medyczna, gdzie lista ta nie odzwierciedla rzeczywistości. Przykładowo np. w Ełku chciałem zarejestrować się po raz pierwszy w życiu do diabetologa kolejka widnieje na kwiecień 2015, a w rzeczywistości jest to lipiec 2015 r. Dlaczego tak to się dzieje.

2015-03-31

Byłem dzisiaj u lekarza rodzinnego gdyż w nocy czułem się źle i wyruszyłem z dolegliwościami min. katar(nieżyt nosa), ból głowy, osłabienie tem. 35.8 C. Lekarz wypisał mi z 7 leków z czego jeden na receptę i zapytałem czy mogę dostać zwolnienie do pracy? Lekarz stwierdził, że po początkowych objawach nie wypisuje zwolnień i jeśli zacznę gorączkować to, wtedy mogę się zjawić. Czy w takim stanie mam wybrać się do pracy?

2015-03-31

Witam. Moja córka ma 17 lat i obecnie przebywa w szkole w internacie w Olsztynie (miejsce zameldowania w Iławie). Podczas bilansu w szkole p. pielęgniarka stwierdziła u niej nieprawidłowości w budowie bioder i kręgosłupa (nigdy wcześniej podczas bilansów w Iławie nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości). Był to przekaz ustny - nie dostała żadnego dokumentu z ww. podejrzeniami. W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania: 1) jak ma córka zdobyć na piśmie ww. orzeczenie/podejrzenie, 2) gdzie ma się udać, jeśli p. pielęgniarka nie zechce jej wydać pisma o takiej treści 3) czy córka na okres pobytu w szkole poza miejscem zameldowania/zamieszkania w Iławie (w tym podczas wakacji) przynależy do lekarza rodzinnego w Iławie, czy w Olsztynie (jeśli w Olsztynie, to czy musi wybrać nowego lekarza rodzinnego) 4) kto ma zadecydować (wystawić skierowanie) do np. poradni rehabilitacyjnej, aby córka mogła podjąć leczenie na stwierdzone nieprawidłowości. Dziękuję.

2015-03-31

Witam, dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Udałam się do ginekologa prywatnie w celu przebadania czy wszystko przebiega dobrze. Pani doktor zleciła mi badania tj. Gr krwi, glukoza na czczo, alloprzeciwciala odpornościowe, VDRL, mocz, TSH, fT3. Lecz powiedziała, że za badania te trzeba zapłacić. W chwili obecnej nie mam na to pieniędzy. Wiec moje pytanie: czy mogę się udać do ginekologa na NFZ , aby wypisał mi skierowanie na badania bezpłatne? Ewentualnie czy mogę udać się do lekarza rodzinnego aby przypisać takie skierowanie? Pani doktor przepisała mi również badania toxo lgG i toxo IgM, ale powiedziała ze tego nie da się zrobić bezpłatne- czy to prawda? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi;)

2015-03-31

Czy lekarz endokrynolog może zalecić pacjentowi badanie TSH 1 x w miesiącu wykonywane w POZ. Zlecenie w formie pisemnej jest na druku INFORMACJA DLA LEKARZA KIERUJĄCEGO/POZ załącznik nr 6 do zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 grudnia 2014 r.

2015-03-31

Część aptek nie chce realizować recept, na których dane adresowe wypełnione są "inną ręką" (np. przez rejestratorkę). Treść recepty wypisana jest i podpisana przez lekarza. Inny wariant - dane adresowe wydrukowane są z komputera a treść recepty wypisana ręcznie. Czy jest przepis, że cała recepta ma być wypisana jednym charakterem pisma?. Lekarz ma obowiązek parafowania tylko poprawki lub skreślenia. Inny charakter pisma w nagłówku nie jest poprawką.

2015-03-31

Czy pacjent który sam wybrał termin wizyty późniejszy niż zaproponowany mu pierwszy wolny termin z kolejki i tym samym nie jest na liście kolejki - czy świadczenie dla takiego pacjenta może być rozliczone jako świadczenie pierwszorazowe (przy założeniu, że spełnia pozostałe wymogi prawne)?

2015-03-31

Witam;) Jeśli leczę się u endokrynologa i pani dr skierowała mnie na biopsje,to na następną wizytę muszę mieć skierowanie od lekarza rodzinnego?

2015-03-31

Dzień Dobry! Chce zarejestrować mojego tatę na protezowanie dróg żółciowych. Wcześniej taki zabieg miał robiony w szpitalu w Lidzbarku Warmińskim. Podróż do Lidzbarka trwa dla niego zbyt długo. Czy w Olsztynie są wykonywane takie zabiegi, jeśli tak, to proszę o padanie nazwy jednostki, gdzie mogę go zarejestrować?

2015-03-31

Dziękuję za odpowiedź, gdzie dzwonić odnośnie przełożenia wyjazdu do szpitala uzdrowiskowego. Powiedziano mi, że tylko są przekładane wyjazdy do sanatorium uzdrowiskowego.Czy to jest zgodne z prawdą, czy mogę gdzieś pismo z prośbą złożyć?

2015-03-31

Witam ponownie, w nawiązaniu do mojej wcześniejszej rozmowy z Państwem na temat refundacji włożenia wkładki wewnątrzmacicznej- zakupiłam w aptece wkładkę zaleconą mi wcześniej przez lekarza w Poradni K, za którą zapłaciłam w aptece 530 PLN (lekarz twierdził wcześniej, że jej koszt to 1500PLN). Z wkładką udałam się na kolejną wizytę do tegoż samego lekarza, do tej samej poradni. Mimo jego zdziwienia odnośnie ceny, potwierdził, że jest to ta wkładka, o której mówił. Zaprosił mnie na kolejną wizytę w Poradni K podczas miesiączki w celu założenia wkładki; poprosił mnie również o przygotowanie 500PLN- bo taki jest koszt jej założenia. Wówczas, za Państwa radą, przekazałam Panu Doktorowi swoje uwagi, m.in. na temat refundacji. Jednak Ten kilkukrotnie stwierdził, że założenie wkładki, tym bardziej tej wskazanej przez Niego,nie jest refundowane,gdyż to On, nie NFZ,czy Poradnia, ponosi odpowiedzialność za jej zaaplikowanie. Proszę o odpowiedż, czy Pan Doktor twierdzi słusznie i postępuje zgodnie z etyką ? Na chwilę obecną śmiem twierdzić, że wkładka, którą lekarz mi zalecił nie tylko jako antykoncepcję, ale również w celach zdrowotnych,była pretekstem do Jego dodatkowego zarobku.

2015-03-31

Witam, czy świadczeniodawca ma obowiązek archiwizowania nie odebranych przez pacjentów skierowań do lekarzy specjalistów, jeżeli pacjent nie zgłosił się na wizytę i nie pofatygował się aby odebrać swoje skierowanie? dziękuję

2015-03-31

Czy mogę przełożyć wyjazd na późniejszy termin leczenia do szpitala uzdrowiskowego. Dostałam dziś pismo z terminem wyjazdu. Termin chciałabym przełożyć ze względów ważnej uroczystości rodzinnej.Proszę o odpowiedż jeżeli tak to gdzie mam się udać. Dziękuję.

2015-03-30

Witam dostałem od kardiologa skierowanie na Holtera ale gdy poszedłem się zapisać na termin wizyty to powiedziano mi żebym przyniósł ze sobą zestaw do badania. Moje pytanie czy to jest właściwe działanie przychodni.

2015-03-30

Jestem jedynaczką i mieszkam za granicana stale. Moja mama nie ma nikogo w Olsztynie kto moglby sie nie zając po powrocie ze szpitala. Jest po bajpasach z dodatkowymi komplikacjami. W szpitalu mowią, ze mama nie moze byc sama w domu po wyjsciu ze szpitala. Czy przysluguje mamie opieka pielegniarska w domu?

2015-03-30

Wczoraj dostałem skierowanie na rezonans magnetyczny,dzwoniłem do wszystkich Olsztyńskich pracowni (RM i okazuje się że badanie mogę mieć dopiero w październiku,proszę o odpowiedź Co się dzieje ?

2015-03-30

Jestem zatrudniona w przychodni jako pielęgniarka na podstawienie umowy cywilno-prawnej.W umowie podpisanej z pracodawcą obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia umowy.Czy pracodawca może zmienić długość wypowiedzenia umowy?

2015-03-30

Witam, bardzo proszę o informację, jeśli chodzi o POZ, poniżej kilka pytań. Z góry dziękuje za odpowiedź. 1/ czy lekarz POZ ma w obowiązku wydać zaświadczenie na potrzeby uprawiania sportu poza szkołą (piłka nożna, pływanie, taniec itp.) jeśli jest to sport uprawiany prywatnie a nie w ramach dodatkowych zajęć pozaszkolnych organizowanych przez szkołę, czy wydanie takiego zaświadczenia należy do obowiązków lekarza medycyny sportowej? 2/ czy lekarz POZ ma w obowiązku wydać zaświadczenie na potrzeby uprawiania sportu poza szkołą (piłka nożna, pływanie, taniec itp.) jeśli jest to sport uprawiany w ramach dodatkowych zajęć pozaszkolnych organizowanych przez szkołę, czy wydanie takiego zaświadczenia należy do obowiązków lekarza medycyny sportowej? 3/ czy lekarz POZ ma w obowiązku wydać pacjentowi zaświadczenie (orzeczenie) o zdolności do uczestnictwa w obozie sportowym organizowanym jako forma zajęć pozaszkolnych przez szkołę, uczelnię? 4/ czy lekarz POZ ma w obowiązku wydać pacjentowi zaświadczenie (orzeczenie) o zdolności do uczestnictwa w obozie sportowym nie organizowanym przez szkołę, uczelnię, ale przez prywatnego organizatora? 5/ czy lekarz POZ może zbadać pacjenta i zrobić wpis w Karcie Zdrowia Sportowca, czy w Karcie Zdrowia Sportowca wpis może zrobić jedynie lekarz medycyny sportowej?

2015-03-30

Czy lekarz kierujący mnie do sanatorium może żądać bym osobiście odebrał i odesłał do NFZ pismo aktualizacyjne skierowania na leczenie sanatoryjne? Dziś otrzymałem telefon od lekarza,że mam przyjechać z Kętrzyna po odbiór tegoż pisma, którego 30 dniowy termin mija 03-04-2015. Jak dla 70 latka podróżowanie w celu wyręczenia lekarza od obowiązku odesłania pisma do NFZ to kpina. A może nie mam racji? Uprzejmie proszę o wyjaśnienie jak to się ma do obowiązujących przepisów. Dziękuję.

2015-03-30

Czy Oddział mógłby rozważyć udostępnienie komunikacji pocztą elektroniczną, w zakresie raportów swx, klx itp?

2015-03-30

Jeśli pacjent leczony jest przewlekle u urologa, kto powinien zlecać kontrolne PSA: lekarz rodzinny czy urolog?

2015-03-30

Mam pytanie odnośnie aparatu ortodontycznego, wiem że do 12 roku życia jest refundowany.Niestety nie mogłam czekać tak długo w kolejce do ortodonty na NFZ. Zrobiłam córce prywatnie. Czy NFZ zwraca w jakiejś części za taki aparat?

2015-03-30

Czy Powiatowy szpital w Kętrzynie ma podpisaną umowę z NFZ na wykonywanie USG dłoni?

2015-03-30

Jestem w ciąży. Jutro mam wizyte u stomatologa. Czy należy mi się bezpłatna plomba światłoutwardzalna?

2015-03-30

Witam, chciałabym uściślić zadane Państwu pytanie, na które uzyskałam zdawkową odpowiedź (być może pytanie było błędnie sprecyzowane). ,, Witam, chciałabym uzyskać informację w zakresie kolejki os. oczekujących. jesteśmy podmiotem świadczona usługi w rodzaju Lecznictwo szpitalne. Posiadamy kontrakt na zakres okulistyczny - usuniecie zaćmy oraz poradnie okulistyczną. Wykonując kwalifikację do usunięcia zaćmy zapisujemy pacjentów na termin kwalifikacji w ramach podani krótki okres przez sama operacją. Jak wiadomo na operację zaćmy jest dość długi okres oczekiwania np. pacjent zapisuje się w styczniu 2015r., a zabieg zostaje mu wyznaczony w maju 2016r.. Kwalifikacja odbywa się w kwietniu 2016 przed operacja usunięcia zaćmy. Czy w poradni okulistycznej od stycznia 2015r. do dnia kwalifikacji (kwiecień 2016) należy pacjenta wykazywać w kolejce os. oczekujących (pierwszorazowych). To znacznie zakłamuje długość czasu oczekiwania do poradni okulistycznej. Proszę o pomoc Witam. Kolejka oczekujących w ramach poradni okulistycznej powinna być prowadzona na świadczenia udzielane w poradni. Natomiast lista oczekujących na zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) powinna być prowadzona w ramach leczenia szpitalnego czyli w oddziale okulistycznym (w aplikacji SZOI centralne). " DOKŁADNIE W PYTANIU ODNOSZĘ SIĘ DO KOLEJKI Z ZAKRESU PORADNI OKULISTYCZNEJ, W KTÓREJ WYKONYWANE SĄ KWALIFIKACJĘ DO SZPITALA NA ZABIEG- CZAS OCZEKIWANIA OD WPISU NA KOLEJKĘ (DO AOS-PORADNIA) DO MOMENTU WYKONANIA KWALIFIKACJI (RÓWNIEŻ W PORADNI) PROSZĘ O WYJAŚNIENIE.

2015-03-30

Z jakiego powodu nie udzieliliscie Panstwo odpowiedzi na moje drugie pytania z dnia 26.03.2015r. pomimo dkelaracji NFZ oddzial WM, o jej udzieleniu w ciągu 24 godzin od momentu zadania pytania.

2015-03-28

Witam. Czy zakład diagnostyki może odrzucić zlecenie wykonania badania jeśli wystawiający zieloną kartę lekarz rodzinny nie ma umowy z tym zakładem (szpitalem)?

2015-03-28

Czy mogę sobie wybrać sanatorium, w którym chciałabym podratować zdrowie?

2015-03-27

W załączniku nr 1, zawierającym „wykaz świadczeń gwarantowanych w przypadku porad specjalistycznych oraz warunki ich realizacji”, do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1413 ze zm.) w wierszu lp. 11 dotyczących porad specjalistycznych – hematologia, jako warunek realizacji świadczeń w zakresie personelu wskazano: 1) lekarz specjalista w dziedzinie hematologii albo 2) lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie hematologii, albo 3) lekarz specjalista w dziedzinie hematologii oraz lekarz specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy w oddziale lub w poradni zgodnych z profilem świadczenia gwarantowanego. Czy w przypadku gdy w poradni pracuje lekarz specjalista w dziedzinie hematologii oraz lekarz specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy w oddziale lub w poradni zgodnych z profilem świadczenia gwarantowanego (spełnienie wymogu z pkt. 3) to w harmonogramie zasobów czas pracy obu wymienionych lekarzy powinien się pokrywać czy można wskazać odrębne godziny przyjęć dla obu lekarzy?

2015-03-27

Nie mam ubezpieczenia, ile zapłacę za wykonanie biopsji?

2015-03-27

Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu kosztów wykonania podstawowych badań laboratoryjnych w ramach skierowania na badania okresowe?

2015-03-26

Witam! Czy przy zabiegu czy operacji wyłonienia stomii i stwierdzenia guza na jelicie grubym możliwe jest że: cytuję słowa lekarza: "nie dało się nic pobrać". Wycinek nie został pobrany do badania hist-pat. Dpdam że chodzi o 85 letnią babcię która nie miała przeżyć. Operacja była w listopadzie 2014r teraz jest problem z załatwieniem hospicjum, ponieważ nie ma stwierdzenia nowotworu. Tak się rozmawia z naszymi lekarzami. I jeszcze jedno pytanie. Gdzie najlepiej złożyć skargę na szpital?

2015-03-26

Szanowni Państwo, zapisując się na zabieg usunięcia woreczka żółciowego otrzymałam informację, że powinnam udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na badania (morfologia, mocz). Lekarz rodzinny odmówił mi wypisania takiego skierowania tłumacząc, że to szpital powinien zapewnić mi te badania przed wykonaniem zabiegu. Co mam w tej sytuacji zrobić? Czy mimo ubezpieczenia muszę wykonać te badania odpłatnie?

2015-03-26

Witam. Czy mieliście Państwo w roku 2014 i obecnym jakieś kontrole doraźne świadczeniodawców co do jakości i sposobu realizacji zawartych umów z NFZ Warm.-mazurskiego oddziału. Jeśli tak, to ile i jakie, w jakich miejscowościach oraz w jakich miesiącach kalendarzowego roku 2014 i 2015.

2015-03-26

Ponawiam pytanie odnośnie nadzoru nad realizacją warunków finansowania świadczeń kontraktowych z pieniędzy podatnika w zakresie umów z NFZ i kto tego dokonuje, bowiem pytam o nadzór nad realizacją warunków finansowania świadczeń kontraktowych za co wedle mojej oceny i wiedzy odpowiedzialny jest fundusz a nie minister, gdyż minister nie jest organem odpowiedzialnym za realizację tych świadczeń, skoro nie jest wedle prawa stroną tego prawnego stosunku, skoro stroną jest Fundusz i to on zawiera umowy ze świadczeniodawcami a nie minister. Dlatego ponawiam pytanie, kto, gdyż udzielona odpowiedź nie jest według oceny powyższego adekwatna do postawionego pytania, które tyczy się nadzoru nad realizacją warunków finansowania świadczeń kontraktowych a nie nad działalnością Funduszu, bo takie jest uprawnienie właściwego ministra. Odnośnie wyjaśnień, iż "Ustawa nie reguluje częstotliwości działań kontrolnych we wskazanym zakresie.", to jaki akt prawny reguluje częstotliwość jak i zakres tych kontroli oraz przypadki, bo wedle mojej wiedzy powinien taki akt być, skoro w grę wchodzą pieniądze publiczne i ich wydatkowanie. Odnośnie pytania, "gdzie można znaleźć w tym zakresie informacje", to informuje, że w ogóle nie udzieliliście Państwo w tym zakresie wyjaśnień. Natomiast jeśli idzie o ostatnie pytanie, to przypomnieć też muszę ,iż pytano o , "w jaki sposób pozyskać informacje z protokołów z tych kontroli" a nie jak i na podstawie jakich regulacji. Dlatego nie chcę wyjść na upierdliwca, ale proszę o odpowiedzi na postawione pytania.

2015-03-26

W ramach umowy zatrudniałam pomoc stomatologiczną, która się zwolniła. Była wykazana podczas konkursu czyli podlegały ocenie przy wyborze oferty. Jakie mogą być konsekwencje zgłoszenia takiej zmiany ze strony nfz na podstawie art 158 ustawy świadczenia? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

2015-03-26

Witam , czy wysyłając do zatwierdzenia zlecenie na ortezę kolana muszę w kopertę włożyć swój dokument ubezpiecznia , czy NFZ sam sprawdza moje ubezpieczenie i nie muszę?

2015-03-26

Witam, proszę o odpowiedź, czy w poradni kardiologicznej można rozliczyć procedurę spirometria.

2015-03-26

Jestem emerytką. Będąc w niemczech u znajomych zachorowałam. Byłam 2 tygodnie w szpitalu. Posiadałam karte UE na ubezpieczenie. Czy koszty za mój pobyt w szpitalu w Niemczech zostaną pokryte?

2015-03-26

Witam, gdzie mogę znaleźć schemat rozliczenia pacjenta pierwszorazowego w AOS i jakie są uwarunkowania aby rozliczyć te wizyty. Pozdrawiam i dziękuję.

2015-03-26

Witam, czy będąc na wizycie płatnej u lekarza rehabilitacji lekarz ten może przepisać mi skierowanie na zabiegi, na które później zapisze się bezpłatnie?

2015-03-26

Witam po ostatniej wizycie w listopadzie ubiegłego roku została mi wyznaczona następna wizyta na marzec 2015r w celu kontynuacji leczenia ale teraz zażądano żebym dostarczył skierowanie od lekarza rodzinnego. Moje pytanie to czy to prawidłowo.

2015-03-26

Proszę o odp. czy rejestracja w Poliklinice do poradni onkologicznych zasadnie żąda od 1/ pacjenta leczącego się od 11 lat w tej samej poradni skierowania, ponieważ ostatnia porada była w lutym 2014 i 2/ żąda w innym przypadku nowego skierowania, ponieważ pozostawione w ub. roku jest nieważne. Dziękuję za odp.

2015-03-25

Kto jest odpowiedzialny za nadzór nad realizacją warunków finansowania świadczeń kontraktowych z pieniędzy podatnika w zakresie umów z NFZ. Kiedy i kto wykonuje w tym zakresie kontrole i w jakich odstępach czasowych oraz gdzie można znaleźć w tym zakresie informacje oraz w jaki sposób pozyskać informacje z protokołów z tych kontroli.

2015-03-25

Do kogo można zgłosić nieprawidłowości w realizacji świadczeń medycznych, kontraktowych.

2015-03-25

Czy moge zaocznie zadeklarować dorosłą córkę, bo nie ma jej obecnie w miejscu zameldowania?

2015-03-25

Czy lekarz rodzinny powinien wezwać pogotowie jeśli stwierdza udar, czy nawet podejrzenie udaru u pacjenta?

2015-03-25

A jesli chodzi o kardiologa dzieciecego w ramach NFZ, czy w Elblagu jest taki specjalista? i jeszcze jedno pytanie czy Tczewski kardiolog dzieciecy przyjmie dziecko z naszego regionu?

2015-03-25

W związku z ukazaniem się słownika badań diagnostycznych dla POZ proszę o informację jak wyglądać będzie w "zyciu" sprawozdawczość z wykonanych badań lekarza POZ

2015-03-25

Witam, czy mozna dostac adresy prywatnych kardiologow dzieciecych w Elblagu?

2015-03-25

Czy zlecenie o zaopatrzeniu ortopedycznym wydane przez specjalistę potwierdzone w nfz ma jakis termin waznosci realizacji w zakladzie ortopedycznym?

2015-03-25

Rozporządzenie z MZ z dnia 24.09.2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. 2013. 1248 z późn. zm.). czy w tym rozporządzeniu znajdę informację o danych które są potrzebne do sprawozdawczości zbiorczej kwartalnej z poz?

2015-03-25

Jestem świadczeniodawcą, mam zaplanowany kilkudniowy urlop piątek- poniedziałek. W tym czasie nie będę mogł wysłać cotygodniowego raportu z najbliższego terminu. Co mam w tej sytuacji zrobić żeby nie narazić się na karę. Znajomi kiedyś płacili za niewysłaną kolejkę oczekujacych

2015-03-25

Witam, mam pytanie odnośnie tłuszczaka mam go pod pachą i boli mnie jak sie przeziębię - co mam z tym zrobić?

2015-03-24

Proszę o podanie czy w Olsztynie można leczyć się stomatologicznie na NFZ dopłacając za lepszą plombę.

2015-03-24

Czy pacjent ZOL może otrzymać zlecenie na refundowane worki stomijne czy to zol ma pokrywać koszt worków.

2015-03-24

Proszę mi wybaczyć, że po raz 4 wysyłam do Państwa maila ale brak odpowiedzi sugeruje lekceważenie respondenta. Mając 70 lat trudno mi jeździć z Kętrzyna do Olsztyna dla uzyskania informacji a dotyczy wysłania przez tut. NFZ pisma do WSS w Olszynie o nr. 147057 celem aktualizacji skierowania do sanatorium z dnia 05.11.2013. To pismo zostało wysłane do WSS 05.03.2015 czyli za kilka dni mogę być wycofany z kolejki oczekujących. Piszę w tej sprawie do Państwa ponieważ Szpitalna przychodnia chirurgii naczyniowej twierdzi, że żadnego pisma z NFZ nie otrzymała. Co w tej trudnej dla mnie sytuacji mam zrobić, czas nagli?

2015-03-24

Witam, pacjent mówiący w języku obcym (akurat Ukraina) chce złożyć deklarację do lekarza POZ (składki opłacone, pracuje w Polsce). Na jakich zasadach i gdzie kierować takiego pacjenta? Lekarz nie mówi po ukraińsku...

2015-03-24

Mam kilka pytań dotyczących odpowiedzi poniżej: czy przychodnia poz musi mieć możliwość rejestracji dla pacjenta przez internet? czy rejestracja meilowa będzie ok? prosze o przepis prawny 2015-03-20 Witam. Przychodnia POZ nie tworzy list oczekujących. Lekarze rodzinni powinni być dostępni dla pacjentów, co wyklucza sytuację rejestrowania pacjentów na kolejne dni. Oto pytania? A co z pacjentami, którzy nie potrzebują lub nie chcą wizyty tego samego dnia? Pacjenci, którzy potrzebują przyjść na wizytę kontrolną za miesiąc lub dwa? Co z pacjentami, którzy potrzebują jedynie wypisania leków i to nie kiedy już się skończyły ale z pewnym wyprzedzeniem? Czy wszyscy ci pacjenci maja przyjść w ten sam dzień i ustawić się w kolejce zamiast przyjść na umówioną wizytę o wyznaczonym czasie?

2015-03-24

Karta DILO jest własnością pacjenta. Czy oznacza to, że ma on byc w jej posiadaniu przez cały czas trwania diagnostyki i terapii czy też podczas np. diagnostyki wstępnej lub pogłębionej karta powinna znajdować się w placówce, która tą diagnostyke prowadzi?

2015-03-24

Czy można zrobić prześwietlenie kolana w województwie łódzkim ze skierowaniem z województwa śląskiego? Na NFZ.

2015-03-24

Witam do ilu tygodniu dziecko może mieć zrobiony patronaż w domu lub w przychodni?

2015-03-24

Witam, czy może jest już coś wiadomo jakie będą potrzebne dane zbiorcze do sprawozdań POZ które będziemy musieli wysyłać do nfz co kwartał? Czy ukaże się w tej sprawie jakiś komunikat?

2015-03-24

Czy skierowanie do poradni specjalistycznej wystawione w szpitalu z oddziału zabiegowego które nie zawiera rozpoznania choroby ani wpisanego ICD a jedynie wpis ,,zgłosić się 13 marca na opatrunek , dalsze leczenie" jest ważnym skierowaniem?

2015-03-24

Nie pytam nawet czy, ale kiedy dostępna będzie usługa webservice umożliwiająca wymianę danych pomiędzy AP-KOLCE a systemami informatycznymi przychodni specjalistycznych?

2015-03-24

Najprawdopobniej jestem w ciąży, ale jestem nieubezpieczona. Dowiedziałam się, że jako kobieta w ciąży mam prawo do ubezpieczenia od państwa jak to jest. Czy lekarz ma prawo mi odmówić przyjęcia kiedy jestem u niego pierwszy raz?

2015-03-24

Witam! Jestem lekarzem POZ, czy mogę wypełnić kartę DILO w dzień wolny od pracy i wydać choremu w dzień roboczy, sprawdzając Ewuś? Niestety system Dilo nie zawsze funcjonuje prawidłowo i często nie można się zalogować

2015-03-23

Witam, czy jest możliwość obejrzenia swojej całej dokumentacji medycznej? Chodzi mi tutaj również o wszelkiego typu prześwietlenia, wyniki badań, wyniki psychologiczne i psychiatryczne itd. Robione również po za miejscem zamieszkania. Jeśli tak to gdzie mogę dostać do tego dostęp?

2015-03-23

czy nfz ma podpisaną umowę na wykonywanie badań eeg biofeedback? jeśli tak to w jakiej placówce

2015-03-23

Mam skierowanie do ortopedy.Chciałam się zarejestrować do lekarza ortopedy przeze mnie wybranego.I tu problem pani rejestratorka powiedziała,ze rejestruje i wg kolejności trafię do tego lekarza,który w danym dniu przyjmuje Czy rzeczywiście pani w rejestracji wybiera pacjentom lekarza?

2015-03-23

Proszę o odpowiedź jak należy rozliczyć usługę w POZ podczas której została wypisana recepta na leki stale bez wizyty pacjenta w poradni

2015-03-23

Witam. Proszę o odpowiedź na pytanie czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może kierować na badania tomografii komputerowej?

2015-03-23

Witam, Czy przy objęciu pacjenta opieką w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej pod względem prawnym wystarczająca jest zgodna ustna pacjenta? Czy w przypadku gdy pacjent ze względu na stan zdrowia, nie może udzielić zgody, a nie jest ubezwłasnowolniony, to kto może udzielić takiej zgody?

2015-03-23

Witam, czy w POZ świadczenie ,,porada lekarska związana z wydaniem karty (DILO)" musi być wykazana tylko 1x przy pierwszym wydaniu karty, czy przy kolejnych wizytach jeśli pacjentowi udzielamy świadczeń w związku z kartą również mamy wykazywać to świadczenie?

2015-03-23

Witam. Mam umówionego pacjenta pierwszorazowego na konkretny termin. Pacjent dzwoni że jest chory i nie może się pojawić w wyznaczonym terminie. Czy ustalając nowy termin muszę umieścić tego pacjenta po "pierwszym wolnym terminie" dla pierwszorazowych czy w tym momencie mam już dowolność i ustalam termin sama ?

2015-03-23

Na wizycie u lekarza poz była wystawiona karta DILO w lutym i świadczenie to zostało rozliczone pozytywnie teraz na portalu świadczeniodawcy pojawił się błąd: Brak w systemie OW NFZ aktywnej lub zamkniętej karty o numerze@1 .Karta jest na pewno wpisana jak poprawić ten błąd ?

2015-03-23

Choruję na jaskrę, co jakiś czas okulista kieruje mnie kontrolne badania POLE WIDZENIA.Za każdym razem zabiera mi wynik z badań.Nie mogę pójść na konsultacje do innego okulisty bo nie mam swoich badań. Czy okulista ma prawo te badania po prostu zabrać.Czy wystarczy wpisać wyniki do karty a badania mi oddać. Proszę informację.

2015-03-23

Czy NFZ powinien uznać zaznaczone przez lekarza kierującego na wniosku do sanatorium np.górskie lub nadmorskie miejsce pobytu, czy wysyła tam gdzie sami zechcą.Dziękuję

2015-03-22

Witam serdecznie. Kontaktowałam się z państwem telefonicznie w sprawie mojego ubezpieczenia, ale kazano mi napisać do państwa drogą e-mailową. Mianowicie chodzi o fakt, iż nie jestem ubezpieczona i nie wiem co jest tego przyczyną. Do tej pory byłam ubezpieczona przy ojcu. Proszę o szybką odpowiedź i wyjaśnienie tej sprawy. Wspomnę tylko jeszcze, iż pracuję od lutego na umowę o zlecenie. Pozdrawiam serdecznie.

2015-03-22

Witam. Ponawim pytanie , dotyczące usług stomatologicznych dla kombatanta. Mianowicie , czy kombatant ma prawo do leczenia w pierwszej kolejności? Mój Tato ktory jest kombatantem od wilu lat tj. conajmniej 8-9 lat czeka na protezę z NFZ. Lekarka najpierw zapewniała ,ze proteza bedzie w 2006 roku. Okazało sie jenak , ze jak twierdziła p. doktor kolejka sie wydłużyła poniewaz jak to ujęła cyt. pieniądze zostały przekazane na powodzian. Byłam wtedy z moim ojcem w gabinecie. Pani zachowywała sie z wielka arogancją wspierana przez swoja asystentkę. Do dnia dzisiejszego kolejka mojego Taty jeszcze nie nadeszła.Kiedy o tym wspomniałam w szpiatlu w administracji, Panie tam pracujące nie mogły uwierzyć ,że w ten sposób traktuje się ludzi. Proszę wiec o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Czy ta pani doktor , która wraz ze swoja asystentka prawie 10 lat karze czekac w kolejce po protezę. Czy to jest normalne? Czy kombatant ma prawo do pierszeństwa z korzystania z tego typu usłu? Pozdrawiam

2015-03-22

Witam. Jakie ma uprawnienia rejestratorka w SOR, która nie jest osobą medyczną, w zbieraniu wywiadu od pacjenta. W jakim zakresie może rejestratorka wypytywać o cel, powód wizyty? Dziękuję

2015-03-21

Witam. Od ponad dwóch miesiąca leczę się u dermatologa, jednakże leczenie nie przynosi żadnych rezultatów. Najbliższa wizyta na którą mogłam się zapisać przypada za pół roku. Lekarz rodzinny nie chce wystawić mi kolejnego skierowania, abym mogła udać się do innego lekarza, gdyż nie wierzy, że jest taki długi czas oczekiwania. Czy w takim przypadku może mi odmówić wystawienia kolejnego skierowania?

2015-03-20

czy przychodnia poz musi mieć możliwość rejestracji dla pacjenta przez internet? czy rejestracja meilowa będzie ok? prosze o przepis prawny

2015-03-20

Witam, chciałabym uzyskać informację w zakresie kolejki os. oczekujących. jesteśmy podmiotem świadczona usługi w rodzaju Lecznictwo szpitalne. Posiadamy kontrakt na zakres okulistyczny - usuniecie zaćmy oraz poradnie okulistyczną. Wykonując kwalifikację do usunięcia zaćmy zapisujemy pacjentów na termin kwalifikacji w ramach podani krótki okres przez sama operacją. Jak wiadomo na operację zaćmy jest dość długi okres oczekiwania np. pacjent zapisuje się w styczniu 2015r., a zabieg zostaje mu wyznaczony w maju 2016r.. Kwalifikacja odbywa się w kwietniu 2016 przed operacja usunięcia zaćmy. Czy w poradni okulistycznej od stycznia 2015r. do dnia kwalifikacji (kwiecień 2016) należy pacjenta wykazywać w kolejce os. oczekujących (pierwszorazowych). To znacznie zakłamuje długość czasu oczekiwania do poradni okulistycznej. Proszę o pomoc

2015-03-20

Witam. Mam podpisany kontrakt z NFZ WYŁĄCZNIE na świadczenia lekarza POZ . Zatrudniam pielęgniarkę prowadzącą rejestrację i szczepienia. Wykonuję badania lekarskie do bilansów dzieci i młodzieży .Kontrakt na świadczenia z zakresu pielęgniarki POZ ma podpisana Grupowa Praktyka Pielegniarska . Czyim obowiązkiem jest wykonanie pielęgniarskich testów przesiewowych( waga wzrost, słuch, wzrok, RR itp) do bilansu 2, 4 latka. Czy pielęgniarki, którą ja zatrudniam czy pielęgniarki poz do której rodzice dziecka go zapisali? W czyim gabinecie powinny być wykonane? Czy testy muszą być wykonane tego samego dnia co badanie lekarskie czy moga być wykonane kilka dni wcześniej?

2015-03-20

witam pakiet onkologiczny AOS - pacjent skierowany z POZ z zieloną kartą z podejrzeniem nowotworu do poradni specjalistycznej, czy w diagnostyce wstępnej dopuszcza się wskazanie rozpoznania "nowotwór o nieokreślonym charakterze" i bez zgłoszenia nowotworu do Rejestru nowotworów zamknąć kartę i przejść do diagnostyki pogłębionej? 2015-03-16 Witam. Diagnostyka wstępna w AOS wymaga potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu. Nie można z rozpoznaniem D zamknąć karty DiLO i skierować na diagnostykę pogłębioną do AOS. Chciałabym się odnieść do udzielonej odpowiedzi. W załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2014. (poz. 17510 gdzie znajduje się wzór karty onkologicznej , jest również instrukcja z której wynika w punkcie 8 cytuję " możliwe jest wpisanie kodu rozpoznania IICD10 z zakresu D37-D48 przez lekarza udzielającego ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych wykonującego diagnostykę wstępną w przypadku nowotworów, których potwierdzenie może zostać dokonane jedynie w następstwie zabiegu operacyjnego ; w takiej sytuacji w sekcji Cd w polu C12 należy zaznaczyć opcję "zabieg operacyjny po diagnostyce wstępnej"

2015-03-20

Witam, uzupełniam pytanie - karta diagnostyki onkologicznej wydana w POZ z podejrzeniem guza krtani, pacjent trafia do specjalisty - czy w takiej sytuacji lekarz w AOS w diagnostyce wstępnej, po wykonaniu badań, może wykazać w karcie DILO rozpoznanie z grupy D - nowotwór o nieokreślonym charakterze( krtań) i bez zgłoszenia nowotworu złośliwego do rejestru zakończyć diagnostykę wstępną i skierować pacjenta na zabieg operacyjny, ewentualnie rozpocząć diagnostykę pogłębioną? Dziękuję.

2015-03-20

Witam. Ponowne zapytanie o operację progenii u dorosłych-wady wrodzonej w ramach NFZ. Otóż jestem w trakcie leczenia ortodontycznego, a za około 1,5 roku będzie wykonana operacja dwuszczękowa. Leczenie odbywa się prywatnie, a koszt operacji został określony na 20 000 zł. Dziwi mnie, że operacja ma być wykonana prywatnie, ale w Szpitalu Miejskim, dlatego też proszę o odpowiedź na pytanie, czy i ewentualnie w jakich przypadkach tego rodzaju operacje są refundowane.

2015-03-19

Gdzie uzyskać pomoc chirurga naczyniowego?

2015-03-19

Czy mogę anulować etap diagnostyki pogłębionej i wprowadzić go od początku w związku z błędem w dacie w rubryce D11: Data porady zakończonej rozpoznaniem", Lekarz w tej rubryce wpisał datę porady początkowej.Karta została wydana pacjentowi, ale etap konsylium jeszcze się nie rozpoczął.

2015-03-19

Mieszkam w Niemczech i tam jestem ubezpieczona w AOK . Chcę sobie zrobic proteze zebową w Polsce poniewaz jest taniej a przede wszystkim polscy stomatolodzy robią o wiele ładniejsze protezy niż Niemcy. Czy mam szanse na to żeby AOK w Niemczech zwróciło mi choc czesc poniesionych kosztów na proteze ?

2015-03-19

NFZ pismem nr.147057 z dnia 2015.03.04 przesłał mi do wiadomości i wysłał równolegle w/w pismo zarejestrowane w NFZ pod nr.14-13-13031-2 do Woj. Szpitala Spec . i do dzisiaj nie ma żadnej reakcji. Nadmieniam, że jestem mieszkańcem Kętrzyna i lekarz prowadzący skierował mnie WSS w Olsztynie na konsultacje a lekarz z chirurgii naczyniowej pismem z dnia 2013-11-05 skierował na leczenie sanatoryjne. Brak reakcji WSS martwi mnie, że mogę nie pojechać do sanatorium. W wieku 70 lat trudno wydłużać oczekiwania na kolejkę.

2015-03-19

Dlaczego nie wszystkie dzieci mają refundowane mleko modyfikowane?

2015-03-19

Do kogo można zgłaszać uwagi na temat pracy systemu Kolejek Centralnych KOLCE ?

2015-03-19

Witam , mam problem z dużym biustem i jednocześnie problem z kręgosłupem który mam kwalifikację do operacji w tym roku . Operowany będzie odcinek lędźwiowy ale szyjny jest też już obniżone dwa kręgi .Proszę o informację jaka procedura jest by zmniejszyć biust i jakie dokumenty są potrzebne ?

2015-03-19

Leczę się w poradni alergologicznej od 1,5 roku. Leczenie nie przynosi efektów. Czy mogę zmienić poradnię?

2015-03-19

Pod jaki adres wysłać zlecenie na okulary w celu potwierdzenia?

2015-03-19

Czy kobiecie w ciąże przysługuje materiał kompozytowy zamiast amalgamatu w zębie 7+?

2015-03-19

Jeśli pacjenta nie było ponad dwa lata w poradni urologicznej to czy powinien przynieść skierowanie i być wpisany do kolejki oczekujących?

2015-03-19

Witam. Czy do rozliczenia wstępnej diagnostyki (35 dni) brany jest pod uwagę termin zapisania się pacjenta w kolejkę oczekujących czy termin porady początkowej w danej poradni?

2015-03-19

Witam, karta diagnostyki onkologicznej wydana w POZ, pacjent trafia do specjalisty - czy w takiej sytuacji lekarz w AOS w diagnostyce wstępnej, po wykonaniu badań, może wykazać w karcie DILO rozpoznanie z grupy D - nowotwór o nieokreślonym charakterze, i bez zgłoszenia nowotworu złośliwego do rejestru zakończyć diagnostykę wstępną i skierować pacjenta na zabieg operacyjny, ewentualnie rozpocząć diagnostykę pogłębioną? Dziękuję.

2015-03-19

Witam ponownie .Dziekuję za odpowiedź z dnia 03.03.2015.Kieruję teraz inne zapytanie prosząc o odpowiedź. Jestem lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych zatrudnionym na Oddziale Chorób Wewnętrznych.Od kilku tygodni jestem oddelegowany zgodnie z kodeksem pracy przez pracodawcę na okres 3 miesięcy do pracy w POZ.Nigdy wcześniej nie pracowałem w POZ-ie. Proszę o informację czy w okresie oddelegowania w POZ-ie mogę wystawiać kartę DILO czy też nie pacjentom POZ-u.Pozdrawiam

2015-03-19

Witam chciała bym się dowiedzieć do jakiego szpitala jest najmniejsza kolejka na wymiana stawu biodrowego

2015-03-18

1.Czy szpital tzw. dla dorosłych może odmówic przyjęcia na swój oddział osoby niepełnoletniej 17 –letniej, jeśli osoba niepełnoletnia i opiekun prawny wskażą ten szpital jako właściwy do leczenia ? Jeśli tak, to konkretnie jaki przepis prawny pozwala odmówic szpitalowi dla dorosłych przyjęcia osoby niepełnoletniej . 2.Czy w przypadku odmowy szpital nie łamie praw osoby niepełnoletniej do leczenia, jeżeli szpitale dla dzieci są „za słabe”, czy jednak osoba niepełnoletnia ma prawo do przyjęcia jej przez tzw. szpital dla dorosłych. Proszę o rozwinięcie tego tematu. 3. Czy w przypadku prawa do leczenia osób niepełnoletnich przez szpital dla dorosłych i w przypadku przyjęcia niepełnoletniego do tego szpitala otrzyma on refundację za świadczone wobec niepełnoletniego usługi i na jakiej zasadzie się to odbywa . 4.Czy przyjęcie niepełnoletniego wymaga odrębnych działań szpitala administracyjnych , statystycznych , czy innych ( proszę podac jakich )niż obowiązujące standardy przyjmowania dorosłych.

2015-03-18

Witam. Proszę o wyjaśnienie-kto ponosi koszty badań laboratoryjnych dla pacjentów niepełnoletnich kierowanych do poradni medycyny sportowej?

2015-03-18

Najprawdopodobniej jestem w ciąży. W celu potwierdzenia i ewentualnych badań chciałam umówić się do ginekologa w przychodni i okazało się ze najbliższy termin wizyty jest za 3 miesiące. ..do tego czasu mogę być w 6 miesiącu ciąży. Czy kobiety w ciąży lub z jej podejrzeniem mogą się leczyć tylko prywatnie?

2015-03-18

Czy jest możliwość wystawienia skierowania do poradni specjalistycznej dla członka rodziny przez lekarza podobnie jak recepty pro familiae?

2015-03-18

Czy rozpatrzono mój wniosek o sanatorium poszpitalne?

2015-03-18

Dzień dobry. Proszę mi powiedzieć, kiedy otrzymam większe dofinansowanie do szkieł - gdy wykupię jedne do dali a drugie do bliży, czy jeśli okulista wypisze mi receptę na dwuogniskowe?

2015-03-18

Z początkiem marca zarejestrowałem się w PUPie a do dziś świecę się na czerwono w eWUSiu, dlaczego i co mam z tym zrobić?

2015-03-18

Proszę o wskazanie ośrodków wykonujących małoinwazyjną kardiochirurgię (wymiana zastawki aortalnej)

2015-03-18

Mam dziecko 17 lat z porażeniem mózgowym byłam po skierowanie w Zalewie ośrodku zdrowia i aby wypisac wniosek kazali mi na własny koszt zrobic wszystkie badania dla siebie jako opiekuna a mnie nie stać na takie prywatne badania co zrobić, aby móc leczyć swoje niepełnosprawne dziecko?

2015-03-18

Która struktura kontroluje medyczną obsługę prywatnych klinik?

2015-03-17

DLACZEGO W SZPITALU W BISKUPCU POBIERA SIĘ OPŁATĘ ZA KRIOTERAPIE? (MAM SKIEROWANIE OD LEKARZA NA 10 ZABIEGÓW)

2015-03-17

Dzień dobry, czy jeżeli Przychodnia nie posiada własnej strony internetowej www to czy e-rejestracja może następować w ten sposób iż pacjent wysyła na meila Przychodni wiadomość z zapytaniem o termin i pracownice rejestracji wysyłają zwrotnego meila z proponowanym terminem?

2015-03-17

Szanowni Państwo, czy jeżeli pacjent otrzymuje skierowanie na zastrzyk od lekarza, który udziela mu świadczeń w ramach wizyty prywatnej, to gabinet zabiegowy (działający w ramach umowy podpisanej z NFZ) ma prawo pobierać za zastrzyk opłatę (od poniedziałku do niedzieli - jeśli jest to placówka mająca dyżury nocne i świąteczne)? Czy też powinien mieć ten zastrzyk bezpłatnie wykonany, w ramach NFZ (mimo że skierowanie otrzymał w gabinecie prywatnym)? Proszę o odpowiedź.

2015-03-17

Czy poradnia ma prawo prowadzić rejestrację tylko osobistą? Odmówiono mi rejestracji przez telefon.

2015-03-17

Witam, chcę się dowiedzieć jakie badania może zlecić lekarz rodzinny kierując pacjenta do reumatologa.

2015-03-17

Witam proszę o odpowiedź pytanie dotyczące POZ. Czy jest dostępna konkretna informacja na temat sposobu sprawozdawania badań dodatkowych(wykonanych w POZ) do peselu pacjenta i od kiedy należy to wykazywać.

2015-03-17

Mój lekarz rodzinny przychodzi tylko prywatnie tylko wizyty domowe, a jest powiązany z NFZ? Jestem w wieku po 83 lat i nie wiem czy to dla właściwe?

2015-03-17

Czy lekarz rodzinny ma limit badań, na które może skierować pacjenta? Otrzymałam informację od mojego rodzinnego, iż może mnie skierować na badania krwi jedynie raz do roku, bo takie są przepisy NFZ. Proszę o podanie tych przepisów.

2015-03-17

Ile ampułek Pulmicortu 125 powinna wydać mi apteka i jaką odpłatnością ,jeśli na recepcie było 10 ampułek oraz numer NFZ /jestem ubezpieczony,wydano mi 10 amp.na 100%/?

2015-03-17

Witam. Z uśmiechem czytam kolejny komunikat na temat terminowego przesyłania kolejek do systemu SZOI - oczywiście nie przesłanie w terminie skutkuje karami umownymi itd. Czy NFZ mógłby zamiast wysyłać tego typu komunikaty stworzyć mechanizm przypominania np. powiadomienia mailowego z przypomnieniem w ostatecznym dniu przesłania. Po pierwsze ludzie odbierają maila częściej niż logują się na SZOI, po drugie tego typu komunikaty znacząco przedłużają proces logowania do SZOI - poprzez wymóg potwierdzenia przeczytania treści.

2015-03-17

Witam. Wniosek na zaopatrzenie ortopedyczne jest wazne 30 dni od daty jego wystawienia. Czy te 30 dni to jest czas zeby zlozyc wniosek do NFZ? Czy te 30 dni to jest czas na zalatwienie wszystkich spraw zwiazanych z zaopatrzeniem ortopedycznym tzn zlozenie wniosku do NFZ oraz wykup protezy w danym zakladzie ortopedycznym.

2015-03-17

Witam, proszę o odpowiedź z jakiego przepisu prawnego wynika wiek pacjenta jaki może być przyjęty na oddział geriatryczny?

2015-03-17

Witam, dostałam receptę na okulary korekcyjne do dali. Jakie dofinansowanie dostanę do szkieł? Jestem osobą pełnoletnią, okulary są wypisane następująco: oko prawe sfera -3,25, cylinder -2,5 natomiast oko lewe sfera -4,0, cylinder -2,5

2015-03-17

Czy na wizycie domowej lekarz poz może wystawić kartę DILO?

2015-03-17

Czy operacja progenii u dorosłych jest refundowana? Jeżeli tak, to gdzie mogę znaleźć wykaz placówek w naszym województwie, gdzie mogę ja wykonać?

2015-03-16

Czy istnieje możliwość usunięcia chirurgicznie w szpitalu na NFZ żyły kończyny dolnej? Jeśli tak to w którym szpitalu takie zabiegi są wykonywane i od kogo powinno być skierowanie na zabieg?

2015-03-16

Mam pytanie kilka lat temu zlamany miałem nos dokładnie podwojne zlamanie okostnej od pol roku zaczynam miec problemy z oddychaniem, czy zabieg wyprostowania nosa jest refundowany?

2015-03-16

Witam,mój syn dostał ze szpitala skierowanie do poradni specjalistycznej (chirurg dziecięcy). Moje pytanie brzmi: czy za taką wizytę może zostać pobrana opłata?

2015-03-16

Czy pacjent, Honorowy Dawca krwi może rezerwować a następnie odwoływać wizyty z prośbą o kolejne przeniesienie. Czy w dalszym ciągu przysługuje mu pierwszeństwo i czy jest jakieś ograniczenie ile razy może to zrobić?

2015-03-16

Ws. Rehabilitacji w Ośrodku Dziennym. Jeden pobyt trwa minimum 15 dni, a może być przedłużony do 6 tygodni przez lekarza prowadzącego Ośrodek. Jeśli wg. Państwa o ilości pobytów decyduje lekarz wystawiający skierowanie oznacza to, że np pacjent w ciągu roku może odbyć kilka takich 6 tygodniowych serii??

2015-03-16

Szanowni Państwo, Jestem niezadowolony z leczenie (dwukrotnie zmieniałem lekarza, w dodatku brak jakichkolwiek efektów) w placówce medycznej i czy w związku z tym mogę zażądać zwrotu skierowania do specjalisty aby udać się do innej poradni ortopedycznej? Jeśli tak to na jaki przepis się powołać i czy skierowanie zostanie przyjęte w innej placówce (wystawione w listopadzie 2014 r.), a jeśli nie, to co mam zrobić, gdyż przez cztery miesiące żaden z lekarzy nie potrafi mnie wyleczyć - brak jakiejkolwiek poprawy.

2015-03-16

W jaki sposób rozliczyć w ginekologii procedurę wprowadzenie pesara położniczego, w załączniku do zarządzenia 79/2014/DSOZ jest tylko wprowadzenie wewnątrzmaciczej wkładki antykoncepcyjnej lub leczniczej ( 69.7,69.91)Pytam ponieważ procedura usunięcia pesara (97.74) istnieje, ale jak rozliczyć założenie?Dziękuje za odp.

2015-03-16

Ponawiam pytanie o ilość przysługujących pobytów w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej w ciągu roku?

2015-03-16

Ponawiam pytanie. Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie do szpitala na oddział dermatologiczny? Dziękuję za konkretną odpowiedź. Przykro jest kiedy pacjent jest królikiem doświadczalnym na e-entej kuracji i diabelnie kosztownej, a lekarz za każdym razem wie co robi, tylko bezskutecznie na oko!

2015-03-16

Nie wykluczone,że mogę miec boreliozę po ugryzieniu kleszcza,lekarz powiedział,że muszę sobie zrobić badania prywatnie i nie dał mi skierowania.Czy słusznie?

2015-03-16

Mam pytanie, jak od 1 kwietnia będzie sprawozdawana kolejka oczekujących na tomografię komputerową, zgodnie z Rozporządzeniem MZ?

2015-03-16

Czy można przesunąc termin sanatorium jeśli nie można w podanym terminie przyjechać.Jeśli tak to jak to należy załatwić i o ile termin jest przesuwany?

2015-03-16

witam pakiet onkologiczny AOS - pacjent skierowany z POZ z zieloną kartą z podejrzeniem nowotworu do poradni specjalistycznej, czy w diagnostyce wstępnej dopuszcza się wskazanie rozpoznania "nowotwór o nieokreślonym charakterze" i bez zgłoszenia nowotworu do Rejestru nowotworów zamknąć kartę i przejść do diagnostyki pogłębionej?

2015-03-16

Witam. Na wstępie zaznaczę, że nie chodzi mi o skargę. Mam takie pytanie, jak to jest że pacjent z nowotworem złośliwym nie ma pobranego wymazu z rany która aż jest zaklejona wydzieliną ropną, czuć na przysłowiowy kilometr a w szpitalu nikt nie pomyślał o wymazie z rany. Posiew zrobiliśmy prywatnie po powrocie do domu i wyhodowano pseudomonas aeruginosa. A na ranę otwartą, ropiejącą położyć grassolind. Życzę powodzenia w takim leczeniu ran. Niech ktoś sobie na ranę położy parafinę to się przekona jak to leczy otwarte rany. Czy tak powinno być że rodzina do wszystkiego dochodzi sama, a szanowna opieka paliatywna i poz byle jak najdalej od siebie bo to kłopotliwy pacjent, wiecznie pytająca rodzina, ale najważniejszy jest podpis że wizyta się odbyła. Proponowałabym przekonać się jak wygląda wizyta 15 minut, nie dłużej, bez torby, tylko z rękawiczkami i najważniejszą teczką. A uczy się i niby to funkcjonuje plan opieki z podejściem holistycznym, współpraca między środowiskiem a paliatywem. To tylko mit, przynajmniej w tym wypadku.

2015-03-16

W 2014 r. zdiagnozowano u mnie guza pęcherza moczowego. W grudniu w poradni specjalistycznej otrzymałam skierowanie do szpitala, do którego zostałam przyjęta w lutym 2015 r. Tam dokonano resekcji zmian w pęcherzu. Otrzymałam wynik potwierdzający nowotwór złośliwy. Do tej pory nie otrzymałam zielonej karty. Czy mogę zgłosić się po nią do lekarza POZ?

2015-03-15

Czy szpitale przed hospitalizacją planową, np. przed zabiegami lub rehabilitacją mogą rządać z POZ wydania skierowań na badania dodatkowe typu badania laboratoryjne RTG płuc,czy brak tych badań może być postawą odmowy hospitalizacji? Dziękuję za odpowiedź.

2015-03-15

W tamtym roku ze skierowaniem dostałam termin do naczyniowca na ten rok. Czy teraz kiedy pójde na te wizyte musze mięc nowe skierowanie ????

2015-03-15

Witam. Leczę się od dłuższego czasu u dermatologa, jednakże lekarstwa które przepisuje mi pani doktor są nieskuteczne i jednocześnie bardzo drogie. Ostatnio zaproponowała mi drogą kurację lekiem o nazwie Izotek, czas trwania powyżej 6 miesięcy. Czytałam na temat tej kuracji wiele niepochlebnych opinii. Odczuwam już przykre skutki tej kuracji, jednakże pani doktor nie chce skierować mnie na badania, które wyjaśniłyby przyczynę moich problemów skórnych. Na moje prośby, aby takie badania się odbyły pani doktor mówi, że i bez badań wie, co to jest i jak leczyć. W okolicy nie ma innego dermatologa. mogę jechać do innego odległego o 40 km jak mi się nie podoba - taka byla sugestia pani dermatolog, ciężko mi rozpoczynać kolejną kurację i jeździć 40 km na każdą wizytę. Czy wobec tego lekarz rodzinny może wystawić skierowanie do szpitala na oddział dermatologiczny do Ełku lub Olsztyna aby tam dokładnie mnie przebadano i postawiono diagnozę. Pani dermatolog nie wyraziła aprobaty dla tego rozwiązania. Dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam. elka

2015-03-15

Mam pytanie - opieka wydala mi decyzje na zasiłek chorobowy. Z powodu leczenia u psychiatry 2 lata stan mojego zdrowia się pogorszyl. Z powodu załamania psychicznego wezwalam pogotowie, wysokie ciśnienie, stan przedzawałowy - poprosiłam opieke o wydanie z decyzji pieniędzy szybciej na leki. Opieka odmuwila mi natychmiastowej pomocy.

2015-03-15

Witam, mam pytanie dotyczące skierowań do sanatorium. W styczniu 2014 r miałam poważną operację ginekologiczną, po wyjściu ze szpitala nie zdecydowałam się złożyć wniosku na leczenie uzdrowiskowe jednak mój stan zdrowia nie ustabilizował się, czy mogę jeszcze ubiegać się o sanatorium poszpitalne?

2015-03-14

czy lekarz rodzinny może odmówić wypisania recepty na insulinę kiedy jestem pod opieką poradni diabetologicznej?

2015-03-14

Witam proszę mi odpowiedzieć, jak to jest miałem skierowanie na rehabilitacje kolana a dostałem drugie na rehabilitacje barku, a będąc u lekarza rehabilitanta nie chciał powiązać obu tych skierowań.

2015-03-13

Proszę o podanie podstawy prawnej do żądanie wykonania rtg kl.piersiowej przy składaniu skierowania do sanatorium. W liście od NFZ warunkuje się mój wyjazd od badania bezzasadnego w moim stanie zdrowia.Jadę leczyć chorobę kręgosłupa, mój wyjazd nastąpi najwcześniej za 18 mcy , gdzie logika nakazu wykonania rtg.

2015-03-13

Czy pacjent posiadający skierowanie stałe do okulisty z powodu jaskry wymaga drugieg oskierowania jeżeli zgłosi się z innego powodu na przykłąd zapalenia spojówek?Dziękuję za odpowiedź

2015-03-13

skierowanie, po jakim czasie nowe

2015-03-13

Jeśli pacjenta nie było ponad dwa lata w poradni to czy powinien przynieść skierowanie i być wpisany do kolejki oczekujących?

2015-03-13

witam Bardzo proszę o informację do 2014 roku co miesiąc przesyłaliśmy do NFZ sprawozdanie z POZ dotyczące lekarza pielęgniarki i położnej i co raz na pół roku zbiorczo ilość wykonanych badań analitycznych rtg zleconych od lekarza poz.Bardzo proszę o informację jakie sprawozdania w 2015 oprócz co miesięcznych lekarz, pielęgniarka,położna trzeba będzie wysyłać do NFZ? Gdzie sobie to mogę sprawdzić ? Bardzo proszę o pomoc

2015-03-13

Jeżeli pacjent pół roku temu był w poradni ortopedycznej ze złamaniem ręki a teraz przychodzi z kręgosłupem to jest pacjentem pierwszorazowym??? Uprzejmie proszę o odpowiedź

2015-03-13

witam czy badanie hist-pat zlecone przez lekarza AOS w ramach pogłębionej diagnostyki onkologicznej, ale pobrane w znieczuleniu ogólnym w ramach hospitalizacji i rozliczone przez Oddział szpitalny można wykazać i rozliczyć w ramach diagnostyki pogłębionej?

2015-03-13

Witam. Mojej mamie we wrześniu 2014 r. rozpoznano nowotwór złośliwy piersi była leczona chemioterapią, po pół roku pierś usunięto. Teraz stwierdzono się raka wątroby. Czy mama może ubiegać się o kartę DiLO z opisem przebiegu leczenia raka piersi i wątroby?

2015-03-12

Z jaką odpłatnością powinnam wydać lek Metformax 500 x 30, jeśli odpłatności nie ma zaznaczonej na recepcie? Dodam, że lek przy 30% odpłatności kosztuje 1,98 a na ryczałt 3,99.

2015-03-12

Witam. Chcialem zapytac czy poradnia specjalistyczna ma obowiazek przyjac pacjenta z zaleceniem kontroli w owej poradni przez lekarza na "OSTRYM DYZURZE " za np. 5 dni ?

2015-03-12

prosze o przepis prawny, czy w poz mogę przyjąć zamówienie na leki stałe od pacjenta telefonicznie???, czy prawidłowe będzie, jeśli pacjent złoży pisemnie zaporzebowanie na leki stałe na specjalnym druku stworzonym przez przychodnie, na którrym sie podpisuje deo wypisania przez lekarza poz, bez jego obecności? czy rozliczenie Z76.0-powtórne recepty jest dobra w tym wypadku?

2015-03-12

Kto ma kupić strzykawki i igły potrzebne przy wykonaniu zastrzyku przez pielegniarkę środowiskowa w domu pacjenta? Zastrzyk jest zlecony przez lekarza rodzinnego.

2015-03-12

Robiłam na NFZ Rezonans głowy synkowi, lekarz na skierowaniu napisał że chce klisze. Przychodnia gdzie było badanie robione chce abym zapłaciła za kliszę, bo standard to opis i płyta. Czy powinnam za nią zapłacić jeśli badanie było na NFZ?

2015-03-12

Witam. Lekarz POZ wystawia zieloną kartę z podejrzeniem nowotworu złośliwego w trakcie diagnostyki wstępnej stwierdzony zostaje nowotwór łagodny. Czy rozpoznanie nowotworu łagodnego, a nie złośliwego jest "strzałem" trafionym czy chybionym dla lekarza POZ?

2015-03-12

Proszę mi wyjaśnić czy rodzinny lekarz może mnie skierować na badanie doppler kończyn dolnych.

2015-03-12

Czy muszę płacić za szczepienie na ospę? Synek będzie uczęszczał do żłobka.

2015-03-12

Bylam na wizycie w poradni pzp, dostalam zwolnienie na okres 14 dni i informacje ze kontrol i ewentualne dalsze zwolnienie tylko na wizycie prywatnej bo termin na wizyte refundowana jest na maj.czy to dopuszczalne? Zgodne z przepisami? Dziekuje

2015-03-12

Gdzie w Olsztynie wykonywany jest masaż suchy w ramach NFZ?

2015-03-12

Witam lekarz neurolog przepisał mi skierowanie na rehabilitacje lewej nogi i zaznaczył pilne jak mam to rozumieć.

2015-03-12

Dzień dobry. lekarz medycy pracy, z którym moja firma współpracuje na zaświadczeniu dopuszczenia do pracy nie wpisuje, że pracownik używa okularów korekcyjnych mówiąc, że jest to druk ścisłego zarachowania i nie ma na nim miejsca żeby taką adnotację wpisać. Czy ma rację?

2015-03-11

kolejka oczekujących - czy w przypadku dzieci, które nie posiadają numeru pesel identyfikatorem może być pesel opiekuna?

2015-03-11

Proszę pomóżcie! Mój tata jest chory na POCHP. Od czterech tygodni przebywa w jednym ze szpitali na oddziale internistycznym z zaostrzeniem tej choroby i z zapaleniem płuc. Jego stan jest określany jako średnio ciężki. Wymaga tlenoterapii. Mały wysiłek wzmaga duszności. Jest leżący. Ponoć jego płuca są w kiepskim stanie. Czy rodzina może prosić aby lekarz prowadzący skonsultował jego przypadek z lekarzem pulmonologiem konkretnie z Kujawsko-pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy i aby dalsze leczenie odbywało się w tamtym szpitalu.

2015-03-11

Witam serdecznie, obecnie jestem na zasiłku rehabilitacyjnym i w systemie e-wus jestem na czerwono. Nie chce mnie przyjać lekarz ani stomatolog,bo jestem na czerwono a decyzja z zus o swiadczeniu rehabilitacyjnym jest niewystarczajaca.Co mam w tej sytuacji zrobić zeby byc na zielono i w koncu byc przyjetym przez stomatologa i lekarza? Pozdrawiam!

2015-03-11

Czy mając skierowanie do chirurga naczyniowca (ogromne kolejki, na dzień dzisiejszy w Szpitalu Wojewódzkim termin na 30-12-2015r) mogę udać się do chirurga ogólnego ?

2015-03-11

Jak jest taka sytuacja, że przychodzi pacjent i udzielane jest świadczenie zabiegowe, ale również wskazane jest badanie kontrolne USG. Czy świadczenia zabiegowe AOS można w wizycie łączyć ze świadczeniami AOS w tym samym dniu- chodzi mi dokładnie o to że w programie KS-PPS dodaję wizytę tego pacjenta zabiegową, i w tym samym dniu dodaję wizytę ze świadczeniem ambulatoryjnym. Dziękuję za odpowiedź

2015-03-11

Witam.Chcialam się dowiedzieć czy mogę złożyć skargę/ i jaką czy pisemną ,czy ustną/ na protetyka dentystycznego za złe wykonanie protezy zębowej w ramach NFZ ?

2015-03-11

Poszukuje na Państwa stronie Planu zakupu świadczeń na rok 2014. Gdzie można znaleźć taki plik?

2015-03-11

W NZOZ SALUS przy ul. Knosały w Olsztynie lekarz nagminnie się spoźnia przychodni około 9.00 a powinien o 8.30. Dlaczego Fundusz to toleruje? Zgłaszałem to wielokrotnie.

2015-03-11

Witam serdecznie-czy jest jakaś podstawa prawna mówiąca o tym,że należy zgłosić pisemnie do NFZ o tym,że przychodnia specjalistyczna / konkretnie oddział rehabilitacji ambulatoryjnej / będzie zamknięty pomiędzy świętami? Konkretnie chodzi mi o Boże Ciało kiedy pracownicy chcą wybrać zaległe urlopy.

2015-03-11

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wózek inwalidzki w następującym przypadku: Inwalida dwa lata temu ze środków NFZ zakupił wózek inwalidzki. Obecnie jest po amputacji obu kończyn dolnych. Czy w takiej sytuacji należy mu się dofinansowanie na inny wózek - dla amputantów? Pozdrawiam

2015-03-11

Miałam wykonywany zabieg w tym czasie akurat nie byłam ubezpieczona ponieważ przerwałam studia i nigdzie nie pracowałam za kilka miesięcy wróciłam na studia i dalej jestem ubezpieczona, szpital wystawił mi 8 tys. ja to zapłaciłam, czy mogę to odzyskać przecież tylko kilka miesięcy nie byłam ubezpieczona.

2015-03-10

Witam, czy osoba która w sierpniu skończy 18 lat może teraz złożyć dekalację do lekarza poz dla osób dorosłych czy musi mieć deklarację u pediatry?

2015-03-10

Witam, jestem kobietą mam 35 lat mam problemy z owłosieniem twarzy czy na nfz mozna sobie wykonac zabieg laserowy na twarz? Pozdrawiam.

2015-03-10

Witami pozdrawiam.Czy lek o nazwie BONVIVA może być podawany mężczyznom i kobietom na oddziale endokrynologicznym, jako lek poza rejestracyjny Ministerstwo zdrowia departament polityki lekowej stanowczo twierdzi , że tak. Lek dla kobiet jak i mężczyzn jest poza rejestracją ale jeżeli jest skuteczny to jak najbardzej. Dlaczego więc leku BONVIVA szpital w Grudządzu odmawia podania leku mężczyżnie, dyskryminując mężczyzn art.32 konstytucji.Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dziękuję.

2015-03-10

Witam. Mam pytanie czy na fizykoterapii mogą mi zmienić ilość zabiegów zleconych przez lekarza,z 10 dni zabiegowych na 9 lub 8 argumentując to,że nie mają już miejsc na 10 dni? Jaka jest podstawa prawna takiego działania?

2015-03-10

Z jaką odpłatnością apteka powinna wydać lek metformax 500 x 30, jeśli odpłatność nie jest zaznaczona na recepcie? Dodam tylko, że przy odpłatności R lek kosztuje 3,99 a na 30% 1,98.

2015-03-09

Witam, Mam pytanie czy operacja na ginekomastie jest refundowana? Pozdrawiam

2015-03-09

Witam ponownie. Zadałam pytanie,którzy lekarze I kontaktu na Zatorzu mają jeszcze wolne limity na przyjęcie nowych pacjentów. Ja nie mam czasu biegać po przychodniach - pracując. Pozdrawiam.

2015-03-09

Witam ponownie, czy skierowanie z dopiskiem "PILNE" wygenerowane drogą elektroniczną, również musi być potwierdzone pieczatką lekarską tak jak skierowanie wypisane ręcznie, czy w wypadku skierowania wygenerowanego elektronicznie nie jest to konieczne? Mam na myśli konieczność przybijania pieczatki lekarskiej tuż obok adnotacji dotyczącej trybu przyjecia.

2015-03-09

Witam serdecznie. Chciałabym wiedzieć, czy NFZ dofinansuje okulary, jeśli mam ZNACZNY stopień niepełnosprawności - symbol przyczyny: 10-N i 07-S. Dziękuję.

2015-03-09

Witam. Czy istnieje możliwość skorzystania w Olsztynie z terapii małżeńskiej w ramach NFZ?? czy pozostają tylko prywatne gabinety?

2015-03-09

Witam.czy pobyt w szpitalu na oddziale rehabilitacji stacjonarnej jest odpłatny?mam skierowanie od lekarza,który operował mójkręgosłup.

2015-03-09

Witam, proszę o podpowiedź jak uzyskać dla 74 latka aparat słuchowy. Ma kłopoty ze słuchem.

2015-03-09

Czy miesięczne oczekiwanie na przyjęcie przez lekarza rodzinnego jest normalne?

2015-03-09

Mam taką może nietypową sprawę. Mam w rodzinie osobę że zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Problem jest taki, że zarówno pielęgniarka paliatywna jak i srodowiskowa umywają ręce od zdjęcia szwów. Już jest prawie tydzień po terminie i każda z nich zrzuca na tę drugą. Jest skierowanie na usunięcie szwów w domu pacjenta od lekarza rodzinnego więc tłumaczenie jest teraz takie, że nie mają narzędzi. Więc jak to w końcu jest, kto ma to zrobić jeżeli w wypisie szpitalnym jest do usunięcia w poz. Może więc lepiej wypisać skierowanie na transport do poradni chirurgicznej, gdzie pacjent z otwartą raną twarzy zakazi ją, zachoruje na zapalenie płuc i lekarz przyjdzie stwierdzić zgon. Tak chyba będzie łatwiej. Pytam więc kto ma usunąć szwy?

2015-03-09

Lekarz POZ wystawił skierowanie na transport do oddziału wewnętrznego. Na izbie przyjęć oddziału internistycznego wykonuje się konsultację internistyczną oraz ewentualne badania oraz wystawia odmowę przyjęcia do szpitala. Kto powinien zrealizować transport pacjenta do miejsca zamieszkania? transport POZ czy transport szpitalny?

2015-03-08

Witam, czy skierowanie wystawione w POZ na badanie mammografii NIE finansowane ze środków publicznych powinno/musi zawierac nazwę jednostki kierującej ? czy lekarz POZ może wystawić skierowanie bez pieczątki ?

2015-03-08

Bardzo proszę o zajęcie się błędem na SZOI "KOLEJKA POSIADA NIEPRAWIDŁOWY IDENTYFIKATOR WERSJI" podczas przesyłania pierwszego wolnego terminu - problem występuje w pierwszych przysłanych plikach na przełomie miesiąca np. pliki przygotowywane w lutym na marzec wchodzą ok, kolejne w marcu na marzec - wyrzucane są z błędem jak wyżej.

2015-03-08

Czy NFZ może mi wskazać lekarza I kontaktu na Zatorzu,który nie ma limitu pacjentów? Proszę ominąć lekarzy z Wojska Polskiego 33. Pozdrawiam

2015-03-08

Czy HDK ze skierowaniem PILNE na oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej ma prawo do przyjęcia na oddział poza kolejnością?

2015-03-07

Czy psycholog musi konsultować każdego pacjenta w trakcie leczenia - wchodzącego w pakiet onkologiczny? Czy talko gdy jego stan zdrowia tego wymaga?

2015-03-07

Jestem emerytem mama na swoim ubezpieczeniu niepracującą żonę, chciał bym na okres 2 lat wyjechać i zamieszkać na terenie Wysp Kanaryjskich - Fuentewentura. Czy będziemy posiadali ubezpieczenie zdrowotne i w jakim zakresie. Co tekie ubezpieczenie będzie obejmowało. Proszę o udzielenie informacji oraz źródeł skąd mogę dowiedzieć się więcej na ten temat.

2015-03-06

Witam,Mam pytanie odnośnie wypisywania recept osobom z dodatkowymi uprawnieniami- ZK lub IB. Nie mam problemu jeśli chodzi o typowe leki wypisywane zgodnie z rejestracją . Nie wiem natomiast jak wypisywać (jaką wpisać odpłatność) leki tzw out of label, lub leki zgodnie ze wskazaniami, w których nie przysługuje refundacja jak np Driptane- refundowany w SM, ale nierefundowany w niestabilności pęcherza moczowego, albo xarelto które jest refundowane nie we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych. Proszę o pomoc.

2015-03-06

Witam mam pytanie: osoba chora na gruźlice - nieubezpieczona ma prawo do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach jak osoba ubezpieczona w NFZ, koszt świadczeń pokrywa budżet państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia. W związku z powyższym jakich formalności musi dokonać świadczeniodawca aby świadczenie było rozliczone?

2015-03-06

Witam, chciałabym zapytać o jedną rzecz dotyczącą korzystania z wizyt w ramach NFZ. Od lekarza pierwszego kontaktu dostałam skierowanie do poradni osteoporozy. Ponieważ w poradni w moim mieście w woj. warminńsko - mazurskim są odległe terminy zapisu, to zdecydowałam się zapisać w Warszawie, gdzie bedę mogła już skorzystać z wizyty w maju.Lekarz pierwszego kontaktu przekazał mi, że jeśli tak się umówię, to ona będzie musiała pokryć część kosztów tej wizyty. Czy to jest prawda. Będę wdzięczna za odpowiedż.

2015-03-06

w związku z tym, iż od stycznia 2015r jest obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej to czy forma papierowa musi być zachowana czy nie? moje pytanie dotyczy i leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego dziękuję

2015-03-06

Pacjent był ostatnio 2,5 roku temu w poradni reumatologicznej, czy powinien być wpisany do kolejki oczekujących?

2015-03-06

witam mam pytanie co znaczy błąd w umowie AOS: Dla zestawów świadczeń w ramach których sprawo-zdano produkty jednostkowe z katalogów 1o lub 1s niedozwolone jest przekazanie więcej niż jednego elementu świadczenie. Jest to pacjent jednorazowy gdzie ma 2 świadczenia w jednym dniu (wp1 oraz w44). także nie wiem z czego wynika ten błąd. Czy może ten pacjent nie jest jednorazowy ponieważ w przeciągu 2 lat miał wizytę u innego świadczeniodawcy w tym samym zakresie świadczeń?

2015-03-06

Witam, wrócę jeszcze do pytania odnośnie leczenia wysiękowej postaci AMD - jeżeli z przyczyn medycznych nie możliwe jest wykonanie trzech iniekcji to czy NFZ zapłaci za wykonane np. dwa świadczenia?

2015-03-06

Syn mieszkał w woj war-mazurskim i na dzień dzisiejszy należy nadal do NFZ oddziału war-mar.Od lata 2014 został przeniesiony do pracy w woj kujawsko-pomorskim.Chciał skorzystać z porady lekarskiej w przychodni w Bydgoszczy gdzie w rejestracji powiedziano mu ,że może być przyjęty do lekarza ale tylko w nagłym przypadku bo nie nalezy do kasy kujawsko--pomorskiej. Jakie są wymogi formalno-prawne aby mógł zostać przepisany do tego funduszu i skorzystać z porad lekarskich,tzn wybrać lekarza pierwszego kontaktu w nowym miejscu zamieszkania. Dziękuję za odpowiedź.

2015-03-06

Dzień dobry. Kto ma prawo do korzystania ze świadczeń z zakresu pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej po za kolejnością i jakie dokumenty powinny zostać przedstawione Pozdrawiam i dziękuję.

2015-03-05

Mam pytanie odnośnie komunikatu dla świadczeniodawców o listach oczekujących z dnia dzisiejszego: Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na listach oczekujących na udzielenie świadczenia nie umieszcza się pacjentów kontynuujących leczenie u danego świadczeniodawcy. W sprawozdawanej przez świadczeniodawców, a następnie publikowanej przez NFZ w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne liczbie osób oczekujących nie są uwzględniane osoby kontynuujące leczenie u danego świadczeniodawcy. Chciałabym właśnie prosić o sprecyzowanie co macie Państwo na myśli pisząc w komunikacie: „Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na listach oczekujących na udzielenie świadczenia nie umieszcza się pacjentów kontynuujących leczenie u danego świadczeniodawcy.” ----- udzielam świadczeń położnictwo i ginekologia, czy w tym przypadku jako kontynuację leczenia można uznać: a) cykliczne przepisywanie antykoncepcji b) pacjentka była na wizycie i lekarz stwierdza profilaktyczne usg piersi po miesiączce czy taką pacjentkę umieszcza się na liscie oczekujących?

2015-03-05

Witam Jaka jest procedura przy zaopatrzeniu ortopedycznym. Wysylam do Panstwa wniosek i co sie później dzieje? Kiedy otrzymam dofinansowanie? Kiedy mogę isc do zakladu ortopedycznego celem zakupu?

2015-03-05

Witam,czy farmaceuta ma obowiązek pisania odpłatnosci na rewersie recepty jezeli lekarz jej nie nadał?Z góry dziękuje za odpowiedź.

2015-03-05

Jestem lekarzem zatrudnionym w POZ na 1/8 etatu. Nie mam tytułu specjalisty medycyny rodzinnej, chorób wewn, pediatrii. Czy mogę wystawić kartę DILO?

2015-03-05

Witam, czy farmaceuta może wydać odpowiednik leku przy uprawnieniach IB jeżeli apteka nie posiada oryginalnego preparatu?

2015-03-05

Witam. Zwolnienie lekarskie konczy mi sie 9 marca (poniedziałek) i rowniez tego dnia mam wizyte u lekarza ktory operowal moją reke. Czy jesli lekarz 9 marca wypisze mi wniosek na zaopatrzenie ortopedyczne i jeszcze tegop samego dnia wysle ten wniosek do Panstwa poczta to czy taki wniosek bedzie wazny?

2015-03-05

Witam. Jeśli przebywam na leczeniu w szpitalu uzdrowiskowym, pobyt "szpitalna rehabilitacja" 28 dni, czy powinnam płacić za maseczkę do inhalacji solankowych? Uzdrowisko przy takim pobycie nie powiino pobierać dodatkowych kosztów, taka była informacja na wniosku. Pozdrawiam

2015-03-05

Jestem z okolic Działdowa chciałam się dowiedzieć gdzie mogę usunąć na NFZ zęby ósemki?

2015-03-05

kto powinien wystawić skierowanie na badanie kreatyniny lekarz kierujący na badanie? czy pracownia wykonująca badanie tomografii lub rezonansu magnetycznego?

2015-03-05

Jaki kod resortowy powinna mieć Poradnia chirurgii dziecięcej? Kiedyś kod 1501 czy teraz należałoby zmienić na Poradnie Preselekcyjną 1587?

2015-03-05

Szanonie panstwo, prosze mi wyjasnic dlaczego za opatrunki ktore mam zakladane w zwiazku z oparzeniem nogi mam placic z wlasnej kieszeni majac uezpieczenie zdrowotne. Obecnie pomimo rozleglego oparzenia szpital wypisal mnie do domu i codziennie musze jezdzic ok 50 km na opatrunki ktore mam bezplatnie.przy kazdej wizycie lekarz wyskakuje na mnie z krzykiem ze w takim stanie nie powinienem chodzic w butach .Przy ostatniej wizycie dowiedzialem sie ze moze mi opatrunki robic siostra srodowiskowa z Barcian ale za opatrunki musialbym zaplacic z wlasnej kieszeni..Moim prowadzacym lekarzem jest p doktor Plaskowicz ze szpitala w Ketrzynie, niejednokrotnie straszyl mnie ze grozi mi amputacja stopy jesli bede za duzo chodzi. Mieszkam na wsi nie mam auta wiec jak mam codziennie dojezdzac autobusem bez butow..Dodatkowo przy kazdej rejestracji pomimo tego ze mam legitymacje rencisty musze potwierdzac swoje ubezpieczenie, gdyz jak twierdzi pani rejestratorka nie ma mnie w systemie. Bardzo prosze o wyjasnienie tej sprawy.

2015-03-04

Ile sie czeka na EKUZ który ma byc wysłany pocztą?

2015-03-04

Dlaczego nie otrzymalam odpowiedzi na moje pytanie z dnia 3 marca b.r.?

2015-03-04

leczenie wysiękowej postaci AMD ( grupa B02)- czy konieczne jest minimum trzykrotne udzielenie świadczenia, czy pacjent może być wyłączony z leczenia po spełnieniu kryterium wyłączenia po udzieleniu 1 cz 2 świadczeń?

2015-03-04

Czy każda wizyta pierwszorazowa/rozliczona z W 40-W50/ wymaga przekazania informacji dla lekarza kierującego - załącznik nr 6 do Zarządzenia Prezesa nr 79/2014

2015-03-04

Ile NFZ dopłaca do okularów?

2015-03-04

Witam ponownie, nawiązując do dzisiejszego pytania w sprawie realizacji recepty na lek Augmentin(lekarz napisał Agmentin),czy można uznać to za skróconą nazwę leku,która w jednoznaczny sposób pozwala zidentyfikować lek?

2015-03-04

Jaki jest sens wypisywania skierowań od lekarza rodzinnego do okulisty jeżeli ten pierwszy kieruje z zaćmą, a pacjent leczy się na jaskrę? Pacjent nie ma zastrzeżeń tylko to trochę dziwne ze lekarz rodzinny dał skierowanie na coś innego niż pacjent ma...

2015-03-04

Czy prawidłowe jest postępowanie poradni: w dn. 2 marca zadzwoniłam do poradni celem rejestracji. Poinformowano mnie, iż rejestracja będzie możliwa po 15 marca i należy się zgłosić osobiście ze skierowaniem.

2015-03-04

Czy poradnia zdrowia psychicznego wystawiając skierowanie pacjentowi na badania jest obciążana kosztami badań TK i MRI?

2015-03-04

świadczenie pierwszorazowe - w jaki sposób świadczeniodawca ma zweryfikować czy pacjent nie korzytał z danego zakresu u innego świadczeniodawcy w ciągu 2 lat - zwracam się z tym pytaniem, bo mam wątpliwości czy NFZ po jakimś czasie nie zrobi weryfikacji wstępnej raportów statystycznych i trzeba będzie znaczną część tych świadczeń skorygować dziękuję

2015-03-04

Mam zdjagnozowanego raka pęcherza moczowego. W chwili obecnej jestem pod opieką szpitala Miejskiego w Olsztynie. Pytanie: 1. Czy Szpital MIejski powinien wystawić mi "zieloną kartę", 2. kto powinien ustalić mi lekarza koordynatora i kto przekaże mi taka informacje? Pozdrawiam.

2015-03-04

Witam, czy skierowanie z dopiskiem "PILNE" wygenerowane drogą elektroniczną, również musi być potwierdzone pieczatką lekarską tak jak skierowanie wypisane ręcznie, czy w wypadku skierowania wygenerowanego elektronicznie nie jest to konieczne?

2015-03-04

Witam, jeżeli lekarz wypisał na recepcie lek Agmentin 1g zamiast Augmentin 1g(błąd literowy),to czy pacjent musi ponieść opłatę 100 % za lek refundowany.Proszę o odpowiedź.

2015-03-04

Cd.pulmonologia. Lekarz z poradni nie ustala daty wizyt.Nie mam żadnych roszczeń tylko zadałem pytanie i zadaje powtórnie. Po co są poradnie specjalistyczne i dla kogo?

2015-03-04

Witam. Czy lekarz może wypisać receptę na leki refundowane(pacjent ubezpieczony) na wizycie prywatnej?

2015-03-04

Jestem pacjentem poradni pulmonologicznej,mam pytanie co jaki czas mogę być przyjęty w poradni?.Zapisuję się co 1 1/2-2 miesiące,lekarz w poradni patrzy na mnie zdziwiony po co przyszedłem i z łaski mnie przyjmuje.Czy w okresie dużego zaostrzenia mogę być przyjęty do szpitala,o,ile nie pomaga leczenie w POZ.

2015-03-04