logo NFZ

Odpowiedzi na pytania

Szanowni Państwo,

Warmińsko-Mazurski OW NFZ udziela odpowiedzi na pytania internetowe od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00. Dokładamy starań, by odpowiedzi były zamieszczane na stronie w ciągu 24 godzin od momentu zadania pytania. W przypadku zadania pytania w dni wolne od pracy – czas odpowiedzi na pytanie wydłuża się ze względu na pracę WM OW NFZ w dni powszednie. Zastrzegamy sobie także wydłużenie czasu odpowiedzi w przypadku napływu dużej liczby pytań w krótkim czasie.

Prosimy o zapoznanie się z ważnymi zasadami obowiązującymi podczas zadawania pytań i umieszczania odpowiedzi:

  1. Zamieszczenie informacji w ramach odpowiedzi na Państwa pytania na stronie www.nfz-olsztyn.pl nie jest wykładnią prawa. Odpowiedzi na pytania pełnią wyłącznie funkcję pomocniczą w wyjaśnianiu Państwa wątpliwości.
  2. Jeżeli zadane pytanie jest mało precyzyjne – w odpowiedzi prosimy o kontakt telefoniczny ze wskazanym przez nas pracownikiem merytorycznym WM OW NFZ.
  3. Zanim umieszczą Państwo pytanie – prosimy poszukać odpowiedzi samodzielnie w panelu naszych pytań i odpowiedzi. Często pytania powtarzają się.
  4. Prosimy nie zadawać tych samych pytań kilka razy rzędu w krótkim odstępie czasu, nie zamieszczać reklam oraz nie podawać swoich danych osobowych - adresu zamieszkania i numeru pesel.
  5. Prosimy nie pisać w sposób ciągły wielkimi literami, a także przestrzegać zasad ortografii, stylistyki i gramatyki. Im staranniej i czytelniej zadane pytanie, tym szybsza i precyzyjniejsza odpowiedź.

Jednocześnie informujemy, że możliwość zadania pytania przez internet i pozyskania w ten sposób odpowiedzi nie jest jedyną dostępną formą kontaktu z Warmińsko-Mazurskim OW NFZ. W przypadku potrzeby pozyskania szybkiej odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny. Infolinia Oddziału – tel. 194-88, Informacja – tel. 89 678 74 14.

Witam ponownie. W zakresie badania kreatyniny. Przytoczony artykuł prawa odnosi się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej a nie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Moje zapytanie dotyczyło ortopedy więc jak ten artykuł ma się do jego zakresu działania?

2015-10-08

Proszę o informację czy następujące badania są płatne, spirometria z próbą rozkurczowa,pomiar stęzenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym,testy wziewne panel podstawowy..Skierowanie po wizycie na NFZ.

2015-10-08

Czy zmieniając lekarza rodzinnego -karta należy do mnie czy do lekarza który mnie leczył wcześniej ?

2015-10-08

witam od lipca dla lekarzy poz którzy będą wykonywali i sprawozdawali wybrane badania w poz stawka ma być wyższa w wysokości 140,04 zł bardzo proszę o informacje jak to trzeba sobie podliczyć żebym była pewna że dostaliśmy pieniądze za badania diagnostyczne bo ja tej stawki 140,04 zł nie widzę na fakurze ?

2015-10-08

Dzień dobry. Wracając do badania kreatyniny. Poproszę o podanie konkretnego paragrafu. Czy w tej sytuacji nie ma zastosowania § 12, pkt. 7 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Czy skierowania na badanie krwi nie powinien wystawić lekarza kierujący na badanie?

2015-10-08

Witam pytanie dotyczy lekarza rodzinnego Poz czy w sprawozdaniu kwartalnym zbiorczym z wykonanych badań diagnostycznych należy doliczyć badania które były wysyłane w miesięczych raportach WBX indywidualnie dziękuję

2015-10-08

Ile czasu rehabilitacji przysługuje choremu z połowicznym niedowładem po przebytym pęknięciu tętniaka mózgu?

2015-10-07

Jestem 14 latką miałam zapalenie opon mózgowych 2 tygodznie temu miałam punkciję i wyszłam ze szpitala od wyścia mineły 2 tygodnie czy mogę iść od tego czasu na weselę

2015-10-07

Witam Podczas leczenia na nfz lekarz dentysta zostawił 3mm kawałek narzędzia w kanale. Poinformował mnie i dał adres gdzie mam się zgłosić aby mi to usunęli. Poniosłam w związku z tym pewne koszty ,czy mogę domagać się zwrotu kosztów od przychodni (Lekarza?) w której tego zęba leczyłam?

2015-10-07

Dzień dobry. Chciałam zapytać z jakiego przepisu prawa wynika obowiązek wystawienia skierowania na badanie kreatyniny w przypadku badania rezonansu przez placówkę, która ma wykonać badanie (zgodnie z Państwa odpowiedzią z dnia 2.10.2015r.).

2015-10-07

Czy będąc w 32 tyg ciąży, która jest zagrożona z powodu wcześniejszych poronień i dodatkowo przez zdiagnozowaną w 8 tyg ciąży chorobą tarczycy(Hashimoto) lekarz specjalista-endokrynolog może odmówić mi następnej wizyty, tłumacząc,że zapisy są dopiero na przyszły rok? Lekarz ten przyjmuje na NFZ, i chialam wiedzieć czy w takiej sytuacji mam prawo do wizyty bez kolejki? Wspomnę, że wizyty są w moim przypadku konieczne aż do rozwiązania co miesiąc, w celu kontrolowania poziomu tsh oraz dopasowania dawki leków. Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-10-07

Witam, mam dwoje dzieci. Obydwaj synowie ubezpieczenie są w mim zakładzie pracy. Jednak u jednego na receptach drukowany jest symbol DN. Lekarz domaga się sprostowania. Jak mam to zrobić? W pracy w Płatniku wszystko jest ok? dziękuję.

2015-10-07

Dzień dobry. Mam skierowanie na badanie błędników od lekarza z LUXMEDU. Mieszkam w Rynie- w jakiej miejscowości najbliżej mogę wykonać to badanie? Na czym ono polega,jak należy się przygotować i czy z tym skierowaniem będzie odpłatnie czy nie?

2015-10-07

Witam. Reprezentuje stowarzyszenie, który swiadczy usługi pielęgniarsko - opiekuńcze oraz rehabilitacje w warunkach domowych. Czy nasza stacja może wnioskować do nfz o kontraktowanie na długoterminową opiekę pielęgniarską, czy w województwie dokładnie powiecie ełckim bedzie ogłaszany konkurs na ww. usługi? Gdzie ewentualnie moge szukac informacji?

2015-10-07

Witam. Czy lekarz stomatolog, który jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, ma prawo wystawić skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne ambulatoryjne do poradni mającej kontrakt z NFZ?

2015-10-07

Czy za wystawienie skierowania do sanatorium muszę zapłacić 100 zł, tyle chciał ode mnie mój lekarz rodzinny? dziękuję

2015-10-07

Witam, czy istnieje obowiązek rejestrowania pacjentów do lekarzy specjalistów, rehabilitacji ambulatoryjnej, leczenia stomatologicznego poza okres obowiązywania umowy z NFZ? Z uwagi, że są prowadzone konkursy, nie ma pewności że kolejna umowa zostanie zawarta.

2015-10-07

witam, W jakim numerze rozporządzenie mogę znaleźć wszystkie wytyczne odnośnie wpisywania rozliczania badań diagnostycznych zleconych przez lekarzy poz? dziękuję

2015-10-06

Witam, proszę o informację . Do 20 października 2015 mamy wysłać do NFZ zbiorczo sprawozdanie za III kwartał 2015 odnośnie badań diagnostycznych zleconych przez lekarzy POZ. W tym sprawozdaniu są także ujęte badania z tabeli 17 które od lipca wpisujemy do peselu pacjenta i wysyłamy do nfz co miesiąc .Proszę o informację czy jeżeli wpisaliśmy i wysłaliśmy od lipca do września FT3 np 1000 badań to czy w zbiorówce za III kwartał tam gdzie jest pozycja FT3 wpisujemy także 1000 czy wpisujemy 0 bo te badania zostaly do NFZ wyslane w formie indywidualnej ( chodzi mi o to żebyś nie wykazali przez przypadek podwojone badania jak panstwo będą mnożyc badania przez wskażnik żeby nie wyszło 2000(bo wysłane indywidualnie 1000 i wpisane do zbiorówki 1000 jak wpisaliśmy tylko 1000 badań ).

2015-10-06

Witam. Lekarz POZ zalecił dla mojego dziecka stałe przyjmowanie leku Montelukast 4mg, czy może wystawić receptę ze zniżką, nie odsyłając do specjalisty?

2015-10-06

witam, jestem po drugim porodzie i mam ten sam problem co po pierwszym, przy pierwszym dziecku zdecydowałam się praktycznie od razu zrezygnować z karmienia piersią, teraz już mineły 2 tygodnie od porodu przystawiam dziecko do piersi ale dokarmiam butelką, mam problem z pokarmem w piersiach, praktycznie go nie mam i w dodatku nie chce mi wychodzić, laktatorem ręcznym przez 30 minut ledwo udaje mi się ściągnąć 25ml z dwóch piersi, dziecko sobie tym nie poje i wątpie żeby na tyle mocno ciągło piers żeby coś się mogło napić, ręcznie mi udaje się wydusić tylko kropelke, a laktatorem jest to dla mnie męczoce, ale nie wiem dlaczego mleko nie wypływa mi z piersi jednym strumieniem (widziałam u koleżanki też karmi piersią) a u mnie jak ściągam z piersi pokarm to w pieciu różnych kierunkach leci to mleko i takimi nitkowatymi strumykami (nie wiem jak to dokładnie opisać), nie wiem czy mam źle zbudowane piersi, czy da się temu jakoś zaradzić gdzie się mam udać do jakiego lekarza, gdzie szukać pomocy?

2015-10-06

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie wykonywania zastrzyków zleconych w poradni specjalistycznej. Czy powinna je wykonać ta poradnia czy ze zleceniem pacjent powinien udać się do swojego POZ, do gabinetu pielęgniarki POZ? Dziękuję.

2015-10-06

wypełniam deklaracje wyboru nowego lekarza w Warszawie, wcześniej miałam lekarza w Giżycku, co mam wpisać w miejsce kratek kod oddziału wojewódzkiego NFZ? R-14?

2015-10-06

Witam. Moje pytanie jest proste. Jestem studentem a dokładniej absolwentem. Ukończyłem studia lic. Legiymacja ważna do końca października. Do ubezpieczenia dopisany jestem do rodziców. Moje pytanie. Do kiedy moje ubezpieczenie zdrowotne jest ważne.?

2015-10-06

Witam. Pacjent przyjeżdża na pierwszą wizytę ( u neurologa) transportem sanitarnym (pacjent jest siedzący, ale potrzebuje pomocy przy korzystaniu z transportu publicznego). Neurolog wyznaczył kontrolną wizytę- kto powinien wypisać zlecenie na transport, neurolog czy lekarz poz? Jak to powinno wyglądać? Odległość od miejsca zamieszkania do poradni neurologicznej jest mniejsza niż 120 km. Czy neurolog przekazuje informację do rodzinnego, a ten wystawia zlecenie? Czy pacjent w powyższej sytuacji powinien zapłacić 60 %? Jeśli musi wypisać to zlecenie neurolog, to on będzie obciążony kosztami transportu?

2015-10-05

Witam pracuję na umowę o pracę u lekarza POZ w gabinecie zabiegowym i punkcie szczepień czy w tym przypadku zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie podwyżek jestem uwzględniona ze świadczeń NFZ czy dotyczy to tylko pielęgniarek POZ, i położnych a .pielęgniarek praktyki nie?

2015-10-05

Czy jest szansa by mobilne stanowisko ZIP pojawiło się w Braniewie lub we Fromborku?

2015-10-05

Chciałabym zmienić lekarza rodzinnego, w jaki sposób muszę to zrobić? Czy aktualny lekarz rodzinny musi wyrazić zgodę na zmianę lekarza?

2015-10-05

Witam, jest pacjent, który zapisał się do laryngologa po trzy letniej przerwie, dostarczył skierowanie, wobec tego, czy powinien być wpisany na listę oczekujących?

2015-10-05

Witam, odpowiedzieli Państwo, że : "W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać np. wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia, skierowania do specjalisty" Na jakie przepisy prawa należy się powoływać odmawiając wystawienia pacjentowi skierowania?

2015-10-05

Gdzie, kiedy, w jakich godzinach przjmuje chirurg szczękowy zaopatrzony w narzędzia tytanowe?

2015-10-04

Mam zapalenie oskrzeli i zwolnienie 12 dni,W miedzyczasie mam od dawna zaplanowana wizyte u neurochirurga i szykuje sie rez L4.Mam pytanie,czy w trakcie trwania zwolnienia na oskrzela,moge dostac L4 na kregoslup?Bardzo dziekuje

2015-10-04

Witam.5,07,2015 miałam operacje radykalna usunięcia macicy z przydatkami.wynik Adenocarcinoma endometrioidale G1 wg. FIGO 1A G1.Nie bylo radioterapii .Czy moge brac zabieg krioterapii na palec po operacji haluksa ?

2015-10-03

Witam serdecznie, jestem Ukrainką studiującą w Polsce. Przed miesiącem urodziłam dziecko. Czy jako członek rodziny dziecko również posiada ubezpieczenie, jeśli nie to jakich formalności powinnam dokonać?

2015-10-02

Zrobiłam prywatnie okulary i chciałabym zapytać czy przysługuje mi zwrot części kosztów. Jeśli tak to gdzie mam się udać .Serdecznie pozdrawiam .

2015-10-02

Witam, maż jest pracownikiem transgranicznym, pracuje w czechach mieszkamy w Polsce, jest w czechach ubezpieczony, ubezpieczyl tam tez mnie i syna, bedzie zalatwial S1 zeby miec ubezpieczenie w Polsce i pytanie czy my jako czlonkowie rodziny tez bedziemy mieli to ubezpieczenie na jego S1 czy mamy zalatwiac swoje S1 z Czech? i na jakich dokumentach zglasza sie tr S1?

2015-10-02

Witam serdecznie. Czy lekarze udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej winni wystawiać pacjentom skierowania do specjalisty?

2015-10-02

W jakim terminie po pobycie w sanotorium mogę ponownie złożyć wniosek.

2015-10-02

witam. 25.09 przeszedłem operację usunięcia guza mózgu (złośliwego). Teraz jestem w domu na etapie rejestracji do przychodni w której będę pod kontrolą. Z zaleceń szpitalnych oprócz zażywania leków mam jedno które wiąże się z moim pytaniem tzn. pomiary poziomu cukru. pytanie czy jako Zasłużony Honorowy Dawca Krwi mam prawo do zakupu pasków do glutometra z listy refundowanej.

2015-10-02

Witam!Czy lekarz specjalista rehabilitacji medycznej może pracować w oddziale chorób wewnętrznych o profilu ogólnym?

2015-10-01

Jak będzie finansowane podanie iniekcji (procedura) w ramach programu leczenia wysiękowej postaci amd? Czy jest to wliczone w koszt diagnostyki finansowanej ryczałtem?

2015-10-01

witam mam skierowanie na ćwiczenia korekcyjne dla dziecka ale gabinet fizjoterapii odmówił mi jej wykonania, czy to jest zgodne z przepisami?

2015-09-30

W odpowiedzi na zapytanie dot. godzin świadczonych porad w poradniach laryngologicznych i dermatologicznej w Bartoszycach podaję dane placówek, celem sprawdzenia harmonogramu świadczeń tych poradni: 1) podmiot leczniczy gab. laryngologiczny J.Stromkowska, przyjmuje dr n.med. J.Stromkowski, 2) Poradnia otolaryngologiczna lekarz Agnieszka Dams (oficjalnie przyjęcia w pn od 08.30-11 oraz 16.30-20.00 gdzie jednocześnie w pn w godz.16.00-17.00 świadczone są wizyty prywatne-absurd) 3) Poradnia dermatologiczno-wenerologiczna lekarz Anna Buchowska-Bok. Podmioty w pkt 2 i 3 obsługują pacjentów pod nazwą Specjalistyczne Centrum Medyczne Spółka Partnerska Lekarsko-Położnicza Haus, Hendler, Kacperska, Przybycień I Partnerzy. Proszę o weryfikację oraz interwencję w sprawie przestrzegania przez ww podmioty godzin przyjmowania pacjentów ustalone w zawartych umowach z NFZ w zakresie porad popołudniowych.

2015-09-30

Mam skierowanie od ortopedy na rezonans kręgosłupa , w pracowni życzą sobie aktualnych wyników z kreatyniny , kto ma mi dać skierowanie na te badania ? lekarz rodziny twierdzi że nie on a ortopeda tez nie dał ?

2015-09-30

Czy pacjent posiadający kartę leczenia onkologicznego, może zostać skierowany na dodatkowe badania przez konsylium lekarskie, gdy jeden ze specjalistów uzna że wykonanie takiego badania będzie koniczne do podjęcia dalszego etapu leczenia. Czy decyzje takie podejmowane są tylko i wyłącznie na podstawie badań już wykonanych na poprzednich etapach

2015-09-30

Który lekarz powinien przepisać konieczne leki na receptę pacjentce (87 lat), która przebywa w ZOLu?

2015-09-30

Czy schodołaz dla niepełnosprawnych może być używany wewnątrz budynku ZOZu o 3 kondygnacjach zamiast dźwigu czy windy? Proszę o odpowiedź popartą ustawami.

2015-09-30

Czy jest możliwy wyjazd do sanatorium np. w październiku, gdy termin 19 m-cy mija w styczniu? Grudzień listopad i styczeń to są miesiące, w których nie otrzymam urlopu.

2015-09-30

Zasady udzielania świadczeń osobom szczególnie uprawnionym.

2015-09-29

Mój syn za dwa dni ma planowaną operacje, dzisiaj dostał lekkiego kataru, czy mam odwołac operacje?

2015-09-29

Zmieniam pracę. Czy dziecko przechodzi automatycznie pod moje ubezpieczenie, czy musze je zgłosić ponownie?

2015-09-29

Witam. Bardzo proszę o wskazanie placówki szpitalnej z oddziałem okulistycznym wykonującym zabiegi zaćmy . Chodzi o najkrótszy terminem oczekiwania , ponieważ moja mama ma 91 lat i w placówkach mi znanych okres oczekiwania jest ponad 1 rok. Uważam , iż jest to wielce niemoralne, żeby osoba w takim wieku 91 lat u schyłku życia tak długo czekała. Bardzo proszę o pomoc Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-09-29

Dzień dobry. Mam dwa skierowanie od różnych specjalistów na różne od siebie zabiegi rehabilitacyjne. Jedno skierowanie obejmuje trzy zabiegi w cyklu dziesięciodniowym a drugie dwa zabiegi w cyklu też dziesięciodniowym. Czy mogę realizować oba skierowania w tej samej placówce i w tym samym czasie tj. ,,przy okazji" w te same dni?

2015-09-29

Witam, moja córka ma 7 lat i byłam z nią na wizycie u stomatologa na NFZ. Córka nie dała sobie zrobić nic bo się bała.Zrezygnowałyśmy z leczenia.Czy w takiej ponoszę koszty wizyty? przypominam że wizyta była na fundusz?

2015-09-29

Mam skierowanie do sanatorium uzdrowiskowego z NFZ ale brakuje mi urlopu co mam zrobic zeby wykorzystac skierowanie?

2015-09-29

Czy moge zrobic bezplatne badanie USG plodu w Polsce ? Mieszkam w Irlandii i bedac na urlopie za kilka dni chcialabym skorzystac i zrobic USG u naszego polskiego specjalisty

2015-09-28

Witam. Chciałbym się zapytać czy można przepisać na ryczałt Clexane lub Fraxiparine u pacjenta u którego rozpoczynamy terapię acenocumarolem w związku ze świeżo wykrytym migotaniem przedsionków o nieznanym czasie trwania (w ramach terapii pomostowej przed uzyskaniem terapeutycznego INR). W oficjalnych wytycznych nie jest wprost powiedziane, że choremu przysługuje wtedy zniżka.

2015-09-28

Witam ! Jestem stomatologiem , aneks do umowy z W-MOWNFZ obowiązuje do 31 marca 2016 r. Czy i kiedy będzie ogłoszony nowy konkurs na świadczenia stomatologiczne ? Z góry dziękuje za odpowiedź.

2015-09-28

Czy nfz oddaje jakie kolwiek poniesione koszta za kolonoskopię zrobioną prywatnie?

2015-09-28

Czy prawidłowe jest, że poradnie specjalistyczne (laryngolodzy) w Bartoszycach nie świadczą porad w godzinach popołudniowych? Osoba pracująca jest w ten sposób "skazana" na wizytę prywatną. Na drzwiach gabinetu jest owszem informacja o przyjęciach popołudniowych, co oczywiście w rzeczywistości jest fikcją. Taka sama sytuacja jest w poradni dermatologicznej.

2015-09-27

Witam na jakich zasadach mogą otrzymywać leki bezpłatne wdowy po inwalidach wojennych, jaki dokument poświadcza to uprawnienie i czyj jest on bezterminowy, gdzie mogę znalezc dokument prawny regulujący powyższe kwestie dziękuję za odpowiedz

2015-09-27

Czy mogę wykonać bezpłatnie badanie laboratoryjne w szpitalu , a nie w laboratorium, do którego kieruje mnie lekarz rodzinny( zaznaczam,że do tego laboratorium nie ma zaufania wielu pacjentów naszej przychodni).Czy na skierowaniu lekarz musi wpisywać adres laboratorium?Gdyby tego nie zrobił, wykonano by mi w szpitalu badania bezpłatnie .

2015-09-26

Na jaki adres e-mail mogę napisać do NFZ Dział Lecznictwa Uzdrowiskowego w Olsztynie

2015-09-25

Witam Czy posiadając specjalizację z pielęgniarstwa zachowawczego, tytuł licencjata pielęgniarstwa mogę tworzyć listę pacjentów w POZ?

2015-09-25

Czy lekarz rodzinny może skierować na rehabilitację?

2015-09-25

Witam, w jaki sposób mogłabym uzyskać od Państwa kopię zlecenia na pieluchomajtki, które zostało zrealizowane Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Braniewie?

2015-09-25

Czy jesli dziecko ma 15 lat moge sie starac o stały aparat na zeby ?

2015-09-25

Witam. Moje pytanie związane jest z urazem kolana u córki. Córka ma 22 lat od 01,02,2015 jest na L4 ma zerwane wiązadło i przesunięta rzepkę. Po badanu rezonans magnetyczny skierowanie w trybie pilnym na zabieg nadmienię iż na rezonans czekała do 05,06,2015. Termin na zabieg- w pieszej kolejności artroskopia 28,10,2016 a co dalej? Czy to jest normalne żeby tak długo trzymać pacjenta i opłacać z ZUS. Za samo sanatorium z funduszu na którym przebywała 3 tygodnie bo coś trzeba z takim pacjentem zrobić bo jest na L4. Zabieg w normalnym terminie zwrócił by się z nawiązką nie mówiąc o tym że córka już by nie cierpiała i chodziła do pracy co również przynosiło by zyski. Nie stać nas na zabieg prywatnie, proszę o informację gdzie mamy się zgłosić o krótszy termin.

2015-09-24

Witam. Czy lekarz pierwszego kontaktu może wypisać zwolnienie lekarskie na rehabilitację?

2015-09-24

1. Chciałabym ustalić, czy opieka całodobowa i świąteczna jest przypisana do danego rejonu czy jeśli uważam, że gdzieś zostanę lepiej zdiagnozowana mogę się tam udać? Pytanie to dotyczy sytuacji z jaką sama się spotkałam. Przynależę do Ośrodka Zdrowia w R….., opiekę całodobową i świąteczną teoretycznie mamy w S……... Jednak tam nie ma lekarza pediatry. Zachorowało mi dziecko więc udałam się do Ośrodka Zdrowia w M……… gdzie jest dostępny pediatra. Od lekarza dyżurującego usłyszałam, że to nie jest mój rejon i przynależę do S………. Moja odpowiedź była błyskawiczna, że z tego co wiem to rejonizacji nie ma i z opieki mogę skorzystać tam gdzie chcę. Lekarz potwierdził moje słowa ale również powiedział, że nie będą pracować za S………... Dużo osób z moich znajomych korzysta z tej Przychodni właśnie dlatego, że w S…………. nie ma pediatry który mógłby zdiagnozować dziecko. 2. Czy Ośrodek Zdrowia może nie zapewnić opieki pediatry? W Ośrodku Zdrowia w R………. nagminnym jest brak pediatry w piątek. Czas oczekiwania na przyjęcie jest dwutygodniowy. Tak więc mam wiedzieć dwa tygodnie wcześniej że dziecko moje będzie chore. 3. Na każdy dzień zostawionych jest kilka miejsc wolnych na rejestrację nagłych przypadków, w efekcie kto pierwszy tym lepszy..... w sąsiednim ośrodku lekarz przyjmuje do oporu. Gdzie jest prawda? Są jakieś limity jeśli chodzi o ilość pacjentów przyjmowanych w ciągu dnia przez lekarza dyżurnego?

2015-09-24

Przedszkole wymaga od rodzica wydania przez pediatrę zaświadczenia o braku przeciwskazań na uczęszczanie na zajęcia korekcyjne. Są to zajęcia ogólno rozwojowe. Bez takiego dok. dziecko dostanie odmowę. Pediatra odmówił wydania takiego zaświadczenia. Proszę o podanie podstawy prawnej odmowy wydania takiego dokumentu, czy może przedszkole nie może wymuszać od rodzica/ pediatry w/w dokumentu? Kto takie zaświadczenie może wydać.

2015-09-24

Witam.Proszę o odpowiedź czy w poradni kardiologicznej może przyjmować lek.specjalista chorób wewnętrznych?

2015-09-24

Chciałabym zapytać dlaczego nie ma wydzielonych środków na podwyżki dla pielęgniarek POZ

2015-09-23

Jakie są terminy operacji zaćmy w olsztyńskich szpitalach ? Dziękuję za odpowiedż

2015-09-23

Mój mąż poczuł się żle podczas pobytu w szpitalu uzdrowiskowym. Po przeprowadzonym wywiadzie i osłuchowym badaniu i ekg ( bez żadnych konsultacji ze specjalistami i bez informowania rodziny został wypisany do domu, gdzie miał drogę odległości 700km. Czy można ubiegać się o kolejny pobyt z pominięciem kolejki w związku z niewykorzystaniem zabiegów bądz zle sprawowaną opieką

2015-09-23

Dzień dobry. Chciałam zapytać czy pacjent przebywający na oddziale paliatywnym jest zobowiązany do zakupu pampersów oraz leków i różnego rodzaju odżywek?

2015-09-23

Czy obcokrajowiec, nie mający nr PESEL mieszkający w Polsce i tu pracujący mający kartę pobytu może złożyć deklarację poz do lekarza?

2015-09-23

Witam, chciałaby się dowiedzieć, kto powinien poinformować mnie o możliwych powikłaniach użycia środka kontrastującego przy badaniu urografii? Czy jest to lekarz, który mnie kieruje na badanie, czy lekarz radiolog, który jest obecny przy badaniu? Czy muszę podpisywać jakieś zgodny na podanie kontrastu?Dziękuję za odpowiedź.

2015-09-23

Mam skierowanie na masaż wirowy. W przychodni rehabilitacyjnej, w której chcę zrealizować zabiegi poproszono mnie o dostarczenie zaświadczenia od dermatologa o braku przeciwwskazań do takiego zabiegu. Czy mają do tego prawo? Kto ma mi wystawić skierowanie do dermatologa?

2015-09-23

Szanowni Państwo mam 2 pytania po pierwsze czy to możliwe aby poradnia do której jestem zapisany przyjmowała pacjentów tylko przez 7 godz. po drugie lekarz do którego jestem zapisany od stycznia wyjechał do Anglii nic o tym nie informując jednocześnie w harmonogramach na tablicy ogłoszeń i drzwiach gabinetu widnieje jakby był i przyjmował w określonych godzinach. Natomiast nikt nie chce w przychodni odpowiedzieć gdzie jest mówiąc, że jak się nie podoba to mogę zmienić poradnię.

2015-09-23

Dzień dobry, Moja żona jest po zabiegu koronografii (założony stent 25.06.2015). Dostała skierowanie do sanatorium (poszpitalne) obecnie jest na 66 miejscu. Ponadto ma chory staw kolanowy (wykonana plastyka wiązadeł krzyżowych) , chory kręgosłup i nadciśnienie. Chciałbym zapytać czy jako mąż mogę dostać skierowanie do sanatorium razem z żoną jako opiekun (pomoc w poruszniu się, dźwiganiu itp.) (nawet częściowo odpłatne). Jak można pomóc mi w tej sprawie? Pozdrawiam ,

2015-09-22

Czy jest limit przypisywania, przez lekarza rodzinnego, zastrzyków przeciwzakrzepowych CLEXANE. (podobno tylko na 30 dni).

2015-09-22

Witam, czy poradnia stomatologiczna musi mięć telefon stacjonarny, czy wystarczającym kontaktem będzie telefon komórkowy. Dziekuję

2015-09-22

Leczę się w por.endokrynologicznej od ok.6 lat u tego samego lekarza.Czy moge zmienić poradnie i wybrać innego lekarza.Co musze mieć aby sie zarejestrować do innej poradni?

2015-09-22

Witam i dziekuje za odpowiedz, przy skladaniu formularza S1 meza ubezpieczonego w Czechach, mamy dolaczyc formularz zgloszenia czlonkow rodziny do ubezpieczenia ZUS ZCNA wypelniony i podpisany przez Czeskiego pracodawce? czy wystarczy formularz S1 meza i dane czlonkow rodziny osobno zlozone przez meza w NFZ? dziekuje i pozdrawiam.

2015-09-22

Witam, jeżeli mój mąż jest pracownikem trangranicznym, posiada ubezpieczenie zdrowotne w czechach, mieszkamy razem w polsce, to wystarczy dostarczyc formularz S1 z czech potwierdzajacy jego ubezpieczenie w Czechach i na tej podstawie bedę miała ubezpieczenie zdrowotne w polsce jako członek rodziny wraz z dzieckiem, czy my równiez musimy byc ubezpueczeni w Czechach i tak samo miec formularze S1 na siebie zeby ubiezpieczenie przeszlo na Polskie?

2015-09-21

Witam. Otrzymałam skierowanie na artroskopię kolana (zerwane ACL, złamana łąkotka w dwóch miejscach - potwierdzone MR i USG) na PILNE. Okres oczekiwania na PILNE w szpitalu, w którym złożyłam skierowania wynosi pół roku, dlatego poszukuję innego szpitala, w którym mogłabym zostać zoperowana szybciej, gdyż stan jest naprawdę poważny. Co powinnam zrobić w takim wypadku? Czy wystarczy wziąć skierowanie na artroskopię od lekarza rodzinnego, złożyć je w innym szpitalu, a w poprzednim wycofać?

2015-09-21

W jaki sposób sprawdzić jaki mam numer w kolejce do sanatorium.

2015-09-21

Witam, Otrzymałam skierowanie do pracowni rehabilitacji na zabiegi. Skierowanie ważne jest 30 dni. Czy tak jak jest to w poradniach specjalistycznych powinna dostarczyć skierowanie w ciągu 14 dni od momentu zarejestrowania się na zabiegi?

2015-09-21

W zespole szkół pracują dwie pielęgniarki ,prowadząc kazda z nich jednoosobową działalnośc gospodarczą, opiekując się jedną ze szkół.W zespole szkół istnieje jeden gabinet w którym na przaemian pracują pielęgniarki. Dyrektor zespołu szkół chce stworzyć następny gabinet ,umiejscowiony pod innym adresem ,gdzie uczniowie mają tylko zajęcia praktyczne. dla obu tych szkół w zespole szkół. Pytanie -czy proponowana sytuacja jest do zaakceptowania.

2015-09-20

Na operację zaćmy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oczekiwałam dwa lata .Po zgłoszeniu się na badania i zabieg dostałam nowy termin zabiegu ale za rok. Czy to jest normalna praktyka w tym Szpitalu,że kolejki są przesuwane o rok??? Dlaczego wcześniej nie otrzymałam żadnych informacji???

2015-09-19

Podstawa prawna upowazniajanca do otrzymania numeru pesel.

2015-09-18

Witam. W związku z tym, że katalog procedur ICD9 nie zawiera chromograniny A, czyli nie jest to badanie gwarantowane, pacjentka powinna wykonać w/w badanie we własnym zakresie?

2015-09-18

Witam.Mam takie pytanie mam skierowanie na usg dopplera gdzie mogę zrobić badanie skierowanie wystawiono w przychodni przy szpitalu wojewódzkim.

2015-09-18

Witam, mam dzieci zgłoszone do ubezpieczenia w zakładzie pracy ale idąc do lekarza widnieją w E-wuś że są nieubezpieczone.Na druku ZCNA pobranego z zakładu pracy dzieci widnieją jako zgłoszone.Co mam zrobić z tym problemem?

2015-09-18

Witam! W związku z podejrzeniem guza klp Pacjentka została skierowana do por.ch.płuc z kartą DILO/sierpień 2015/. Aktualnie otrzymałem wiadomość z Kl.Torakochirurgii, że Pani trafiła tam, w związku z czym mam anulować-zawiesic/?/ kartę, bo Klinika nie może prowadzić diagnostyki i leczenia.Proszę o podpowiedź co należy zrobić?

2015-09-18

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie pobytu w sanatorium-czy można przerwać pobyt w uzdrowisku ze względów rodzinnych np. pogrzeb bratanka??? Czy poniosę z tego tytułu jakieś koszty??? Jak to załatwić? Co mi jest potrzebne????

2015-09-18

Czy mając kartę NHS Tax Credit mogę korzystać ze świadczeń POZ -będąc w Polsce na urlopie, oraz jaką odpłatność poniosę za leki? dziękuję za odpowiedź.

2015-09-17

Witam. Czy na skierowaniu na zabiegi fizjoterapeutyczne wystarczy w rozpoznaniu wpisać dokładną okolica ciała, czy równocześnie musi to być powtórzone w parametrach zabiegu (okolica ciała)? Czy może być np. rozpoznanie- staw skokowy lewy; okolica ciała - staw skokowy (bez wyróżnienia czy to lewa czy prawa strona)? Pozdrawiam.

2015-09-17

Witam . Czekam na turnus z N F Z w Olsztynie . Wniosek złożyłam w lipcu 2014r i otrzymałam informację o czasie oczekiwania 19 miesięcy , słyszałam że , można się ubiegać o wcześniejszy wyjazd z tzw. zwrotów czy to prawda i jak to zrobić ? dziękuje .

2015-09-17

Zwracamy się z prośbą o rozstrzygnięcie kwestii ubezpieczenia dziecka. Matka 4-letniego dziecka została wyrejestrowana z Powiatowego Urzędu Pracy na okres 180 dni. Jej dziecko było zgłoszone jako członek rodziny. W związku z tym również zostało wyrejestrowane. Od 15 września br. dziecko wymagało hospitalizacji. Matka złożyła w szpitalu oświadczenie następującej treści: dziecko nieubezpieczone z prawem do świadczeń, do 18 roku życia. Czy złożone przez matkę oświadczenie jest wystarczające, aby matka nie pokrywała kosztów leczenia dziecka. Czy w tej sytuacji ośrodek pomocy może wydać decyzję administracyjną z upoważnienia burmistrza, potwierdzającą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej .Dziękujemy bardzo za odpowiedź.

2015-09-17

Czy dodatkowe środki finansowe dotyczą również spółek pielęgniarskich, zatrudnionych na umowie cywilno -prawnej w szpitalu czyli świadczących usługi pielęgniarskie w przedsiębiorstwie szpital.?

2015-09-17

Witam mam ukończone 35 lat w związku z tym czy obejmuje mnie program bezpłatnych badań prenatalnych w ciąży. Czytałam link który Państwo załączyli w poprzedniej odpowiedz, ale czy powyżej 35 lat to znaczy ukończone 35 lat i wyżej czy 36 lat i wyżej. Bo to z tym mam problem

2015-09-17

Witam. Jak rozliczyć w AOS (poradnia endokrynologiczna) poradę, gdzie zlecono chromograninę A? Jaki typ porady JGP oraz jakie icd9?

2015-09-17

Dzień dobry. Jaki lekarz może zlecić wykonanie badań na poziom hormonów u kobiety celem wykluczenia zaburzeń hormonalnych? gdzie wykonać te badania? na czym polegają?

2015-09-17

Witam. Mam skierowanie na pierwszą wizytę do endokrynologa - co powinnam zabrać ze sobą? czy lekarz ma możliwość wykonania badan na miejscu np. usg tarczycy? czy trzeba wcześniej wykonać badanie na poziom hormonów tarczycowych?

2015-09-17

Witam. Zadałam pytanie: Jestem związana kontraktem z NFZ jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska na poz. Chciałabym przekształcić swoją praktykę zawodową w jednoosobowy podmiot leczniczy, w którym pozostanę nadal lekarzem rodzinnym. Jakie kroki musiałabym w tym celu podjąć? Czy będę mogła utrzymać dotychczasową umowę z NFZ? Jak ewentualnie przekształcić listę pacjentów?Dziękuję za odzew, już uzbroiłam się w cierpliwość i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

2015-09-16

Witam RP.GLUCOPHAGE XL 750 2 op a 30 tabletek, recepta na zniżkę czy można wydać 1 op po 60 tabletek że zniżka. PONIEWAŻ BRAK w aptece op po 30 tab.Z góry dziękuję za odpowiedź

2015-09-16

Czy od sierpnia wzrosła stawka kapitacyjna w ramach lekarza POZ. W lipcu pobrano 13,24 a w sierpniu 13,42? Prawidłowo? 2015-09-15 Witam. Wzrost stawki kapitacyjnej dotyczy świadczeniodawców, którzy wybrali indywidualną formę sprawozdawczości z wykonania badań diagnostycznych i przesłali stosowne sprawozdania komunikatem WBX. Od sierpnia 2015 r. stawka ta wynosi 11,84. Czyli Źle jest naliczona ta składka?

2015-09-16

chciałem sie zarejestrować ze skierowaniem od rodzinnego lekarza do por.alergologicznej w Elblągu na zw.Jaszczurczego ale powiedziano mi,że dopiero mam dzwonić po czerwiec 2016r.bo miejsca są wyczerpane i nie rejestrują nikogo ,czyba że jest to pilny przypadek.Jak to jest jeżeli sprawdzam dziś w internecie gdzie kolejka jest najkrótsza i tam pisze Pierwszy Wolny Termin 01.02.2016rok. Dlaczego nie chcą mnie zarejestrować.Proszę o odpowiedź.Dziękuję.

2015-09-16

Dzień dobry. Czy apteka może odmówić informacji o tańszym zamienniku leku?

2015-09-16

Witam, co zrobić jeśli otrzymaliśmy komunikat o konieczności poprawienia typu identyfikatora w aplikacji AP-KOLCE (przez pomyłkę zaznaczono osobisty numer identyfikacyjny zamiast numeru PESEL przy dodawaniu pacjenta do kolejki), a nie ma możliwości edycji typu identyfikatora?

2015-09-16

W jaki sposób mogę wyrobić kartę EKUZ ?

2015-09-16

Witam. Mialam wykonany zabieg w prywatnej klinice, moj koszt 1700zl, z Nfz klinika pobrala 1900zl. Zabieg zostal tez zakwalifikowany niezgodnie z tym co faktycznie wykonano. Probowalam wyjasnic dlaczego zostal sfinansowany z 2 zrodeł. W klinice powiedziano mi, ze moj koszt to obsluga pooperacyjna (opieka), a ja wykonalam go przeciez bez kolejki, prywatnie. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem? Czy jeden zabieg mozna sfinansowac z 2 zrodel( zabieg z NFZ, a opieka po prywatnie)?

2015-09-16

Witam ponownie w trybie administracyjnym pytam: kiedy zamieścicie na portalu informacje o braku możliwości rozliczenia badania egzoftalmometrem ? pozdrowienia

2015-09-16

Jak się zachować wobec skierowań tryb pilny ; jest zakreślone kółeczkiem pilne i na dokładkę innym kolorem długopisu bez potwierdzenia pieczątką lekarza . Zdarza się to coraz częściej .

2015-09-16

Jak sprawdzić która jestem na liście na leczenie sanatoryjne?

2015-09-15

Po raz trzeci zwracam się do Państwa z pytaniem: Jestem związana kontraktem z NFZ jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska na poz. Chciałabym przekształcić swoją praktykę zawodową w jednoosobowy podmiot leczniczy, w którym pozostanę nadal lekarzem rodzinnym. Jakie kroki musiałabym w tym celu podjąć? Czy będę mogła utrzymać dotychczasową umowę z NFZ? Jak ewentualnie przekształcić listę pacjentów? Bardzo proszę o odpowiedź.

2015-09-15

Jaki jest normatyw powierzchni pokoju sanatoryjnego dla 2 osob?

2015-09-15

Czy mogę kupić i za ile ? książeczkę chorego na jaskrę.

2015-09-15

Witam mam ukończone 35 lat w związku z tym czy obejmuje mnie program bezpłatnych badań prenatalnych w ciąży. Czy na takie badanie muszę mieć skierowanie. Dziękuję

2015-09-15

Dzień dobry. Moja mama ma 91 lat. Do tej pory była w pełni sprawna.Jest tydzień po operacji złamania szyjki kości udowej . W środę wypisują ją ze szpitala. Przy wypisie będą prosiła o skierowanie do oddziału rehabilitacji . Czy powinnam uzyskać takie skierowanie czy lekarz może odmówić. Czy na przewiezienie pacjentki na chwilę obecna niechodzącą przysługuje karetka i gdzie powinnam się o to zwrócić.

2015-09-15

Chciałbym dopytać w sprawie pytania o ważność skierowania z dopiskiem PILNE. Państwa odpowiedź brzmiała, że nie ma ono ograniczenia ważności. Czy oznacza to, że pacjent może się zgłosić z takim skierowaniem kilka miesięcy po jego wystawieniu i oczekiwać przyjęcia w trybie pilnym?

2015-09-15

Wysłany został do was zły adres zamieszkania,gdzie go mogę zmienić ?

2015-09-15

Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata? 2015-07-18 Witam. Proszę o sprecyzowanie pytania - o jaką opłatę chodzi. Precyzuję: chodzi o to, że syn ukończył liceum w kwietniu br. a do chwili obecnej pobierana jest za niego opłata za medycynę szkolną. Jest to napisane w Deklaracje POZ. Pielęgniarka, Lekarz i Medycyna szkolna. Czy powinno tak być? 2015-08-13 Witam. Płatność w zakresie medycyny szkolnej oparta jest o listę uczniów sporządzoną wg. stanu na pierwszy dzień każdego kolejnego miesiąca. Ciągłość płatności utrzymywana jest również w okresie wakacji jeśli dziecko nadal ma status ucznia. W opisanym przypadku świadczeniobiorca nie jest już uczniem więc od maja nie powinien być przedstawiany do zapłaty przez podmiot udzielający świadczeń w zakresie pielęgniarki szkolnej. Prosimy o informację, którego podmiotu nieprawidłowość dotyczy. PYTANIE: Przez co zgłosić tę nieprawidłowość i ten podmiot?

2015-09-15

Czy od sierpnia wzrosła stawka kapitacyjna w ramach lekarza POZ. W lipcu pobrano 13,24 a w sierpniu 13,42? Prawidłowo?

2015-09-15

Witam, niedawno zmieniłam adres zamieszkania. Wybrałam się do najbliższej przychodni żeby przepisać tam córeczkę. W recepcji pani poinformowała mnie ze nie ma już miejsc i nie mogę jej przepisać. Po długich prośbach zmieniła zdanie i powiedziała, że może zapisać dziecko do jednej lekarki bo reszta lekarzy nie ma już miejsc i nie zgadzają się żeby kogokolwiek im zapisywać. Czy rzeczywiście można odmówić zapisania dziecka do przychodni? I czy nie mam prawa wyboru Pediatry? Czy muszę iść z córeczka do tego którego wybierze mi pani w recepcji? Czy lekarze zatrudnieni w przychodni mogą nie wyrazić zgody żebym zapisała do nich moje dziecko?

2015-09-14

Czy wizyta pierwszorazowa w Poradni Kardiologicznej w ramach umowy z NFZ jest tak samo punktowana jak wizyty kolejne ?

2015-09-14

Witam serdeczne. Mam do Państwa pytanie: Jestem obcokrajowcem. Mam dwójką dzieci. Z dniem 1 marca bieżącego roku obowiązywać zaczęła ustawa o ewidencji ludności, która obecnie reguluje procedurę nadawania PESEL’u. Osoby przebywających w Polsce na podstawie wiz oraz zezwoleń na pobyt czasowy nie otrzymają PESEL’u. Mamy czasowy pobyt w Polsce, dzieci zgłoszeni do ZUS i pytanie takie czy będą jakiś problemy u lekarza, przy zakupach leków – antybiotyków. Dziękuje bardzo.

2015-09-14

Europejska karta ubezpieczen

2015-09-13

Czy pracując w szpitalu i poradni na etacie, jestem specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii, mogę podnająć się przez swoją działalność gospodarczą pracy w POZ(N ZOZ) i tworzyć aktywną listę pacjentów przyjmując 2x w tygodniu po 3 godz.

2015-09-13

Czy w soboty mogą być realizowane wizyty w Poradni specjalistycznej (kardiologicznej) w ramach umowy z NFZ?

2015-09-13

Witam,jak postępować w przypadku gdy do gabinetu stomatologicznego zgłasza się rodzic z dzieckiem z "bólem" bez żadnych dokumentów, głównie chodzi o pesel.Mam kolekcję nierozliczonych kart pacjentów którzy obiecali: jak tylko wrócę do domu to zadzwonię z peselem i nie zadzwonili .Żal mi dzieci to nie ich wina że mają beztroskich rodziców, ale dlaczego ja mam za to płacić moim czasem zużytymi materiałami itd.

2015-09-12

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP) Jak zrobić badania? Jak wygląda krok po kroku aby takie badania wykonać?

2015-09-12

czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne

2015-09-11

MAM SKIEROWANIE NA OPERACJĘ STOPY Z CZERWCA,ILE M-CY JEST WAŻNE SKIEROWANIE?

2015-09-11

Witam, czy za badania zlecone w szpitalu Olsztyn ul.Jagiellonska78 ,( wizyta na NFZ ) spirometria z próbą rozkurczowa,pomiar stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym, testy wziewne- panel podstawowy,czy te badania są płatne?

2015-09-11

Czy lekarze udzielający świadczeń pacjentom w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ - mają obowiązek czy prawo wydawania informacji zwrotnej pacjentowi po udzieleniu mu świadczenia w danym dniu dla potrzeb lekarza rodzinnego (POZ dzienny) Jeżeli tak, to gdzie znaleźć przepis prawa wskazujący ten obowiązek w tym zakresie?

2015-09-11

Czy RTG zębów jest refundowane?

2015-09-11

witam czy pacjent po70, z chorobą Alschaimera po,kilku udarach obecnie leżący powinien mieć opiekę stałą w domu lekarza i pielęgniarki.

2015-09-11

Witam. Mam pytanie czy można zmienić rozpoznanie z SOR-u. Pojawiłem się na SOR-ze 10 maja dzień po upadku na motorze. Rozpoznano złamanie w kolanie i rozpocząłem leczenie operacyjne w innym szpitalu. Kiedy troche wydobrzałem rozpocząłem starania o odszkodowanie, ale jak się okazało na wywiadzie w SOR jest napisane że wypadek miałem na rowerze, co przekreśliło moje starania o odszkodowanie, bo ubezpieczyciel twierdzi że wypadek był na rowerze na podstawie powyższego rozpoznania. Pytanie dlaczego mam płacić za błąd lekarza, czy też pielęgniarki która wpisała błędne rozpoznanie w dodatku tak odręcznie i do tego tak nieczytelnie, że nawet ubezpieczyciel musiał kontaktować się z placówką co tam jest napisane, ponieważ nie dało się tego odczytać. Czy lekarz może zmienić to rozpoznanie kiedy się do niego teraz zgłosze?

2015-09-10

Ponawiam pytanie: lekarzem prowadzącym Indywidualną Praktykę Lekarską poz w ramach kontraktu z NFZ. Jakie kroki muszę podjąć w celu przekształcenia tej praktyki w podmiot leczniczy (prowadzony jednoosobowo)? Czy będę mogła kontynuować umowę z NFZ? Jak ewentualnie przekształcić/przypisać listę pacjentów?

2015-09-10

Witam bardzo dziękujemy za pozytywne załatwienie naszej sprawy.Pozdrawiamy Helena i Janusz

2015-09-10

Witam. W rozporządzeniu MZ odnośnie wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ pielęgniarka POZ ma wykonywać testy przesiewowe u dzieci 5-letnich. Od dwóch lat dzieci te objęte są rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym, wobec tego testy przesiewowe wykonuje pielęgniarka szkolna, jak wynika z ww rozporządzenia. Proszę o odpowiedź w jakich przypadkach dziecko 5 letnie ma mieć wykonane testy przesiewowe przez pielęgniarkę POZ, a w jakich przez pielęgniarkę szkolną ?

2015-09-10

Witam Czy przy schorzeniu icd10 N31 jest refundacja pieluchomajtek?

2015-09-10

Witam, jestem zawodowym kierowcą, dostałam skierowanie na pilne na zabieg usuniecia zacmy Czy obowiazuje mnie kolejka oczekujacych ( 2 lata), nie mam zgody na prace, jestem na zwolnieniu. Czy w tym przypadku mam czekac dwa lata czy nalezy mi sie szybszy termin?

2015-09-10

Na jaki adres mail wysłać wniosek o wydanie ekuz?

2015-09-10

Witam. Ponawiam pytanie o podstawę prawną dot. naprawy wyrobów medycznych refundowanych przez NFZ?

2015-09-10

Po wizycie na nfz dostałam skierowanie od pulmunologa na badanie pomiar stęzenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym czy te badanie jest płatne

2015-09-10

w jaki sposób lekarz dentysta może wycofać punkty za zrobioną protezę, żeby pacjent mógł zrobić sobie jeszcze raz nową protezę na nfz, ale w innym gabinecie?

2015-09-09

Witam. Co ile lat można się starać o leczenie w sanatorium? Mój lekarz rodzinny odmówił mi wystawienia skierowania twierdząc że nie minęły dwa lata od ostatniego pobytu. Mam poczekać jeszcze rok a potem ok dwóch na realizację. Czy to prawda?

2015-09-09

Witam Mam pytanie o pacjentów hospitalizowanych w OIT u których stosujemy ciągłą terapię nerkozastępczą.czy można u tych osób rozliczyć punkty w skali TISS, a po wypisaniu chorych z oddziału uwzględnić ciągle leczenie nerkozastępcze kod produktu 5.53.01.0001472?

2015-09-09

Dziś zgłosiła się pacjentka ze skierowaniem na usunięcie zaćmy z adnotacją"PILNE- kierowca zawodowy, brak możliwości wykonywania pracy zarobkowej". Pacjentka nie ma żadnych medycznych przesłanek do wykonania zabiegu w trybie pilnym (żadnych chorób, w przypadku których opóźnienie operacji wpłynęłoby na wynik końcowy poooperacyjny). Czy ze względów ekonomicznych/zawodowych możliwe jest wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy w trybie pilnym? czas oczekiwania na zabieg w trybie planowym wynosi w naszym ośrodku ok. 2 lat.

2015-09-09

Witam. czy znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie porodu jest refundowane przez nfz? Jakie kryteria trzeba spełnić? Czy w każdym szpitalu istnieje możliwość skorzystania z takiego znieczulenia?

2015-09-09

Mam pytanie dotyczące możliwości skorzystania z naprawy protezy podudzia b.008 z 05.2014r. Po jakim czasie użytkowania przysługuje naprawa? Jaka jest podstawa prawna?

2015-09-09

Witam, pacjentka zaczęła zabiegi rehabilitacyjne, po trzech dniach informuje pracownika, że od poniedziałku wyjeżdża i zaraz po powrocie chce dokończyć zabiegi. Czy ośrodek rehabilitacji ma obowiązek oddania 5 dni zabiegowych pacjentowi jeżeli to nie jest sytuacja losowa, jeżeli tak to czy w terminie wyznaczonym rzez pacjenta czy w pierwszym możliwym do zrealizowania.

2015-09-08

Ile jest użytkowników korzystających z ZIP?

2015-09-08

Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dzieci jak często? np dla dzieci w 6 roku życia raz w roku?

2015-09-08

Witam. Niedawno została wezwana do mnie karetka. nie mam ważnego ubezpieczenia w NFZ. czy zostanę obciążony kosztami z tego tytułu? gdzie mogę szukać odpowiedzi? ew. gdzie się z tym zgłosić w celu uregulowania?? sytuacja miała miejsce w Osztynie

2015-09-08

Czy placówka może uzależnić zbadanie receptorów przy podejrzeniu raka piersi na NFZ od podjęcia u nich leczenia.

2015-09-07

Witam, gdzie można złożyc skarge na pracownika NFZ?

2015-09-07

Ile ważne jest skierowanie do specjalisty z adnotacją PILNE, i w jakim terminie powinnam zostać przyjęta przez lekarza.

2015-09-07

Witam, proszę o informację czy wyznaczono mi już termin wyjazdu do sanatarium poszpitalne. Numer 14-15-08218-4 Pozdrawiam

2015-09-07

Olecko Olmedika Poradnia Ortopedyczna - Po wizycie otrzymałem ponownie kartkę i polecenia udania się do rodzinnego - "przedłużyć zwolnienie lekarskie - druk ZLA na okres 4 tygodni. nie posiadam druków" .Czy to normalne ?

2015-09-07

Program lekowy leczenia AMD Czy ośrodki, które nie przystąpią do programu lekowego będą mogły nadal leczyć preparatami anty-VEGF w ramach umowy o hospitalizację (rozliczać injekcję za 50 pkt?)

2015-09-07

Ponawiam zapytanie: czy pacjentowi po operacji zastawki pielęgniarka może dokonywać poboru krwi na badania w domu pacjenta (monitorowanie wskaźnika INR). Jeśli nie mieści się to w Waszym zakresie to proszę wskazać gdzie mogę uzyskać odpowiedź.

2015-09-07

Na ile miesięcy na przód lekarz może wypisać leki na receptę. Niektórzy twierdzą , że na 3 miesiące, niektóry wydaje receptę np. 4x30 tabletek czyli na 4 miesiące. Jak to wygląda pod kątem formalnym?

2015-09-05

Czy można wykonać na NFZ laserową korekcję wzroku?

2015-09-04

Witam. Czy lekarz POZ może wypisać materac przeciwodleżynowy pacjentowi przebywającemu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym ?

2015-09-04

Dzień dobry czy zabieg ginekomastii u mężczyzn jest refundowany przez nfz.

2015-09-04

Witam czy prawdą jest że w 22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Ciechocinku ,pacjent skierowany na leczenie sanatoryjne NFZ nie ma możliwości przydziału pok.jednoosobowego? Dziękuję za odpowiedź

2015-09-04

gdzie w Olsztynie mogę zrobić mammografię bez skierowania mam 61 lat

2015-09-04

Na świadczeniodawcy ciąży obowiązek oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w soboty. Pracownicy świadczący pracę w POZ żądają dnia wolnego za święto przypadające 26.XII.15r. w dniu 24.XII.15r. Czy jako świadczeniodawca, który ma podpisaną umowę w zakresie POZ z NFZ mogę w tym dniu nie udzielać świadczeń medycznych? Czy będą w stosunku do mnie jako świadczeniodawcy wyciągnięte zostaną jakieś konsekwencje w związku z zamknięciem zakładu w tym dniu?

2015-09-04

Witam Czy dotarło moje zapytanie w dniu 18 sierpnia odnośnie badania egzoftalmometrem Hertla ? Nie widzę na portalu odpowiedzi w jaki sposób mam to rozliczyć. Nigdzie w procedurach nie figuruje to - Pozdrowienia

2015-09-04

Witam mój mąż mialoperację na serce była usuwana wada , wymiana zastawek i miał tętniaka na aorcie, potem był miesiąc na rehabilitacji, teraz się nie gimnastykuje i malo chodzi na spacer. Chcialabym wiedzieć czy może uprawiać taniec? chodzi mi o kurs tańca towarzyskiego.

2015-09-03

Dzień dobry, mam skierowanie do ośrodka rehabilitacji dziennej. W okresie wakacyjnym nie mogłam zarejestrować się ponieważ miałam na głowie dużo spraw osobistych . Teraz, kiedy poszłam zapisać się rejestratorka powiedziała mi , że skierowanie jest po terminie ponieważ minęło 30 dni od wizyty u lekarza. Tak naprawdę minęło tylko 35 dni. Wróciłam więc do lekarza ortopedy a ten powiedział, że jest ważne dopóki są przesłanki do rehabilitacji. A u mnie są. Co mam teraz zrobić? Bardzo proszę o odpowiedź.

2015-09-03

Moja mama l. 80 dostała skierowanie na mammografię od onkologa ze Szpitala Chorób Płuc w Olsztynie. Badanie to chciałyśmy wykonać w Poliklinice, jednak odesłano nas do innego ośrodka, ponieważ podobno szpital, który wydał skierowanie nie ma podpisanej umowy z Polikliniką. Czy nie wystarczy, że Poliklinika ma umowę z NFZ - czy nie powinni przyjąć mamy na to badanie? Dodam jeszcze, że do tej pory mama była pod opieką ginekologa-onkologa z Polikliniki (rak trzonu macicy, po operacji i brachyterapii), jednak z uwagi na długi okres oczekiwania na wizytę byłam zmuszona umówić mamę do innego onkologa (wskazanie pilnej kontroli po pobycie na oddziale ratunkowym w Poliklinice - usunęli mamie 1750ml płynu z opłucnej). Proszę o szybką odpowiedź. Z poważaniem, Elżbieta Kaczan

2015-09-03

Dzień dobry. Jestem czynną nauczycielką. 18 miesięcy czekałam na skierowanie do sanatorium ( laryngologia). Otrzymałam skierowanie w termonie 26.10- 16.11. 2015 r. Czy istnieje możliwość otrzymania na ten okres zwolnienia lekarskiego? Jeżeli tak, to , który z lekarzy może je wystawić. Dodam, że już wykorzystałam dwa urlopy zdrowotne, a pozostało mi jeszcze 10 lat pracy. Dlatego nie chciałabym brać 3 tygodni urlopu zdrowotnego, ponieważ chciałabym mieć możliwość skorzystania z niego w późniejszym okresie w pełnym wymiarze. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

2015-09-03

Witam, O co chodzi z punktami, które nfz daje lekarzom za wizytę. Byłem u NEUROLOGA i ocenił wizytę na 6,6 pkt. O co w tym chodzi

2015-09-03

Czy lekarz rodzinny może odmówić zlecenia wykonania podstawowych badań lekarskich (badanie krwi, moczu) osobie która ukończyła 40 lat. Jakie przepisy regulują te kwestie. Jak ma się to do badań profilaktycznych o których tyle się mówi?

2015-09-02

Witam. Mam problem ze skierowaniem.....Lekarz rodzinny nie wypełnił wszystkich danych na skierowaniu o czym dowiedziałam się w rejestracji u chirurga. Kto powinien zadbać o poprawienie skierowania ja czy poradnia chirurgiczna? Zostałam wpisana do kolejki ale poproszono mnie o dostarczenie poprawnego skierowania. Czy mam obowiązek to zrobić?

2015-09-02

W maju 2015r zostałam skierowana prze mojego lekarza rodzinnego Panią dr Agnieszkę Podleś na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ i do tej pory nie otrzymałam informacji o zakwalifikowaniu na leczenie i nr oczekiwania. Proszę o informację na temat mojego skierowania.

2015-09-02

Jestem mieszkańcem Ostródy. Jestem zakwalifikowany do zabiegu ortopedycznego. Wczesniej jednak musze wykonać badania KARDIOLOGICZNE i UROLOGICZNE pod katem możliwości operowania. Urologa (NFZ Ostródzie ie ma. Kardiolog przyjmuje już zapisy na luty 2016. Gdzie najbliżej Ostródy jak najwcześniejmogę przeprowadzić badania urologiczne i kardiologiczne na NFZ?

2015-09-02

Mam takie pytanie - kto powinien składać podpis / parafkę/ na odwrocie deklaracji wyboru świadczeniodawcy w miejscu:" podpis osoby przyjmującej deklarację wyboru"Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-09-02

Czy pacjent w AOS ma prawo wyboru lekarza spośród kilku specjalistów w ramach jednej poradni specjalistycznej w danej przychodni.

2015-09-01

Witam Mam następujące pytanie czy można łącznie rozliczyć w karcie TISS28 ciągłą hemofiltrację w punkcie 4a i wykazać ją jednocześnie w grupie JGP?

2015-08-31

Witam, chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób zapisywać Pacjentów w kolejkę osób oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w obydwu oczach. Do tej pory, zgodnie z informacjami jakie otrzymywaliśmy - czyli działaniem na korzyść Pacjenta, zapisywaliśmy go na jedno oko na pierwszy wolny termin wynikający z kolejki, a na drugie w przeciągu 3 miesięcy od przewidywanego zabiegu na pierwszym oku. Jako pierwszy wolny termin podajemy oczywiście datę na kiedy zapisujemy Pacjentów na to pierwsze oko, bo to jest realny pierwszy wolny termin. Z informacji jakie dzisiaj otrzymałem z Funduszu jest to podobno złe działanie. W takim razie proszę o informację jak wpisać Pacjenta czekającego na zabieg usunięcia zaćmy na obydwu oczach. Pozdrawiam

2015-08-31

Witam! Czy poradnia specjalistyczna, jeśli ma wyczerpany limit w kolejkach oczekujących do końca roku, to musi realizować zapisy na kolejny rok czy wystarczy poinformować pacjenta o terminach rejestracji na przyszły rok. To samo jeśli chodzi o wizyty kontrolne, czy w celu zapewnienia ciągłości leczenia, a nie ma już miejsc w ramach NFZ, wystarczy że pacjent będzie miał ustalone kiedy zgłosić się do rejestracji.

2015-08-31

KIedy przysługuje mi sanatorium po usunięciu macicy i w jakich miejscowościach są sanotoria

2015-08-31

Od 4 miesięcy jestem zatrudniona na etacie w małej prywatnej firmie. Niedawno próbowałam zapisać się do lekarza rodzinnego. Okazało się, że w nie figuruję w ewusiu. Czy to oznacza , że nie jestem ubezpieczona?

2015-08-28

Nie mogę się połączyć z nikim w NFZ a mój problem polega na tym,że muszę przełożyć termin wyjazdu do uzdrowiska na następny rok ponieważ nie ma mnie w kraju ze względów rodzinnych zajmuję się chwilowo siostrą po udarze i organizuję dla niej przewóz do Polski i opiekę już na miejscu.

2015-08-28

ZADAJE PYTANIE 3 RAZ: jakie wymogi formalne trzeba spełnic aby podpisać indywidualną umowę z NFZ na pielęgniarską opiekę długoterminową, kiedy trzeba składać wnioski?

2015-08-28

Witam. Bardzo proszę o odpowiedź czy lekarz specjalista w szpitalu, może wystawić skierowanie do poradni pacjentowi przebywającemu na oddziale? Drugie pytanie Co należy zrobić z błędnie wystawionym skierowaniem (brak pieczątki ICD10...) do poradni na kim powinie ciążyć obowiązek poprawienia skierowania?Czy można poprosić pacjenta o doniesienie prawidłowego skierowania.Oczywiście nie odmawiając mu jednocześnie udzielenia świadczenia lub wpisania na listę oczekujących. Czy są jakieś regulujace to przepisy. Pozdrawiam

2015-08-28

Witam. Jaką wizytę powinien wykazać lekarz ,gdy pacjenta, który po pobycie w szpitalu pojawia się w poradni onkologicznej po raz pierwszy w tej samej placówce

2015-08-27

Czu w przypadku konieczności monitorowania wskaźnika INR pielęgniarka może pobierać krew na badania w domu pacjenta. Jeżeli tak jak to załatwić i jakie dokumenty są potrzebne.

2015-08-27

Pacjent przywieziony karetka pogotowia na izbę przyjęć szpitala. Po badaniu pacjenta lekarz IP podejmuje decyzję o przyjęciu pacjenta na oddział tego samego szpitala.Czy lekarz IP ma obowiązek wystawienia skierowania na oddział, dane przyjęcie traktujemy jako przyjęcie do szpitala bez skierowania?

2015-08-27

Dzień dobry Ponownie zapytam o kwestię dostępu do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Jeżeli pacjent był ubezwłasnowolniony to nie mógł nikogo upoważnić. Ja byłam opiekunem prawnym czy przychodnia może odmówić mi wglądu w dokumentację medyczną ojca (podkreślam tata był ubezwłasnowolniony a ja byłam opiekunem prawnym).

2015-08-27

Mam pytanie - czy niepełnoletnia dziewczynka (9 lat) może uczęszczać do poradni ginekologiczno-położniczej, czy jedynie dla poradni dla dziewcząt? Czy wizyta w poradni ginekologiczno-położniczej innej niż dziecięca jest traktowana jako wizyta prywatna i musi być opłacona?

2015-08-27

Chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwość wyrobienia karty EKUZ przed upływem terminu posiadanej aktualnie karty? Co w przypadku gdy posiadana przez ubezpieczonego karta traci ważność akurat w chwili wyjazdu? Pozdrawiam

2015-08-27

Mam usunięta nerke. Czy urolog może wystawić mi zaświadczenie dotyczące przeciwwskazań związanych z czynnościami w pracy?

2015-08-27

Po 1 pobycie szpitalnyn złożyłam skierowanie do sanatorium, ale w sierpniu ponownie byłam w szpitalu na to samo schorzenie. Czy moge liczyć na przyspieszenie sanatorium?

2015-08-26

Czy za leczenie u dwóch specjalistów na to samo schorzenie można dostać karę finansową? Np. zwrot jednej placówce kosztów leczenia?

2015-08-26

Skończyłam studia w czerwcu, dyplom obroniłam w lipcu. Przez jaki czas mam prawo leczyć się na NFZ?

2015-08-26

Dzień dobry, proszę o informację, czy możliwe jest zorganizowanie mobilnego stanowiska ZIP w siedzibach naszego zakładu w Ełku i Giżycku?

2015-08-26

Czy choremu przewlekle należą się pieluchy dla dorosłych?

2015-08-26

Czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego poszkodowanemu (wypadek przy pracy) przysługuje bezpłatne czy odpłatne zaświadczenie lekarskie N-9 wydane przez lekarza prowadzącego leczenie?

2015-08-26

Jestem oburzony trybem pracy w olsztyńskim NFZ i realizacją skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Moje skierowanie na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym czeka w kolejce na realizację, Ponieważ śledzę Przeglądarkę skierowań w Internecie, mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że jest to zwykła atrapa, służąca jedynie mydleniu oczu, gdyż realizacja skierowań odbywa się w trybie poza kolejkowym. Ponad miesiąc temu miałem 116 numer w tej kolejce, w międzyczasie wskoczyłem na 115 miejsce i wróciłem znowu na 116, a dzisiaj na 117. Osoba odpowiedzialna za ten odcinek pracy udziela mi pokrętnych i wymijających odpowiedzi, które z meritum sprawy nie mają nic wspólnego, dlatego nie będę ich nawet przytaczał. Mam więc bardzo poważne wątpliwości co do rzetelności osób zajmujących się moją sprawą. To jest po prostu niemożliwe, aby od ponad miesiąca nikogo nie skierowano do szpitala uzdrowiskowego, a kolejka stanęła i nie zamierzała się ruszyć do końca świata. Po co więc mami się ludzi jakąś Przeglądarką, która rzekomo ma świadczyć o transparentności poczynań osób , które sprawami skierowań się zajmują., gdy gołym okiem widać że tak nie jest.

2015-08-26

Witam, proszę o informację gdzie mozna wykonać - w jakim ośrodku, rezonans stawu barkowego z kontrastem dostawowym. Mój lekarz tego nie wiedział. Mam znaleźć we własnym zakresie bo nie wszystkie pukty wykonujące rezonans robią z kontrastem dostawowym. Proszę o informację.

2015-08-26

Kończy mi się zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital po operacji usunięcia tarczycy ( 38 dni). Byłam na wizycie kontrolnej u endokrynologa, wyznaczył mi kolejną wizytę za 6 tygodni, a po zwolnienie lekarskie kazał się zgłosić do lekarza rodzinnego. Czy lekarz rodzinny wystawi mi zwolnienie ewentualnie zaświadczenie do zakładu pracy o możliwości podjęcia pracy, dysponuję tylko kartą informacyjną ze szpitala.

2015-08-26

Czy wymagane jest wcześniejsze dostarczenie skierowania do poradni jeśli w przeciągu 14 dni od rejestracji mam wizytę ?

2015-08-26

Dzień dobry, mam skierowanie do ośrodka rehabilitacji dziennej z poradni neurochirurgicznej. Wcześniej miałem skierowanie z oddziału neurochirurgicznego i zostałem zarejestrowany i przyjęty do ośrodka rehabilitacji. Teraz ze skierowaniem z poradni neurochirurgicznej pani w rejestracji mówi że nie może zarejestrować bo tej poradni nie ma podanej w rozporządzeniu a z oddziału jest. Proponuje mi pójście do poradni neurologicznej w celu uzyskania skierowania. Proszę o szybką odpowiedz. Dziękuję.

2015-08-26

Uprzejmie proszę o informację gdzie można wykonać rezonans stawu barkowego z kontrastem

2015-08-26

Witam. Moje pytanie jest takie. Czy gdy 2 miesięczne dziecko ma czerwona powieke , przypuchnieta, oraz bardzo ropieje. Mamy skierowanie do poradni okulistycznej, ale nie mamy ustalonego terminu. Sprawa wydaje mi się jest poważna i wymaga nagłej obserwacji, lekarz ma prawo odmówić wizyty? Czy mam takie prawo, aby przyjął dziecko bez kolejki ? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

2015-08-26

Jestem osoba niepelnosprawna z I grupa inwalidzka, niedowladem konczyn dolnych). Prosze o informacje czy przysluguje mi calkowicie bezplatny transport sanitarny na kolejna wizyte u stomatologa w zwiazku z konieczoscia kontynuacji leczenia (zdjecie szwow po usunieciu zeba)? Czy zlecenie na transport sanitarny w przypadku kolejnej wizyty u stomatologa moze wystawic moj lekarz rodzinny? Bardzo dziekuje za odpowiedz.

2015-08-26

Czy w ramach doraźnej pomocy stomatologicznej przyjmuje chirurg szczękowy?

2015-08-25

Mam zastrzyki z prywatnego gabinetu, czy w mojej przychodni będę za nie płacić?

2015-08-25

Witam jestem w ciąży,po badaniach stwierdził ginekolog prowadzący,że mam cukrzycę ciążową. Jestem zapisana do poradni diabetologicznej, moje pytanie brzmi: czy na glukometr, paski i lancety dostanę receptę z refundacją. Jeśli tak na jaką refundację mogę liczyć? Moja mama jak ma stwierdzoną cukrzycę dostała glukometr za darmo,a na paski receptę ma,że nie musi płacić (płaci tylko za lancety). Jak wygląda sytuacja u kobiet w ciąży?

2015-08-25

Wprowadzenie Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata? 2015-07-18 Witam. Proszę o sprecyzowanie pytania - o jaką opłatę chodzi. Precyzuję: chodzi o to, że syn ukończył liceum w kwietniu br. a do chwili obecnej pobierana jest za niego opłata za medycynę szkolną. Jest to napisane w Deklaracje POZ. Pielęgniarka, Lekarz i Medycyna szkolna. Czy powinno tak być? 2015-08-13 Witam. Płatność w zakresie medycyny szkolnej oparta jest o listę uczniów sporządzoną wg. stanu na pierwszy dzień każdego kolejnego miesiąca. Ciągłość płatności utrzymywana jest również w okresie wakacji jeśli dziecko nadal ma status ucznia. W opisanym przypadku świadczeniobiorca nie jest już uczniem więc od maja nie powinien być przedstawiany do zapłaty przez podmiot udzielający świadczeń w zakresie pielęgniarki szkolnej. Prosimy o informację, którego podmiotu nieprawidłowość dotyczy. Pytanie: Do kogo to zgłosić? Przez ZIP?

2015-08-25

Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy w sytuacji śmierci osoby ubezwłasnowolnionej opiekun prawny ma prawo dostępu do jej dokumentacji medycznej.

2015-08-25

Czy lekarz hospicjum domowego może wystawić L4 dla pacjenta którego ma pod opieką? czy musi to być lekarz POZ?

2015-08-25

Mam zlecenie na pieluchomajtki dla żony. Gdzie się z tym udać?

2015-08-25

Witam dlaczego nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie z dnia 18 sierpnia ?

2015-08-25

Mam pytanie, czy wniosek do karty Ekuz moge przesłać faxem? Pod jaki numer? Pozdrawiam i dziękuje.

2015-08-25

Zostałem wyrejstrowany z urzedu pracy, jak mam samodzielnie opłacić ubezpieczenie?

2015-08-24

witam, chodze prywatnie do ginekologa ostatnio dostałam recepte na tabletki okazał sie ze są płatne 100%ponieważ został wystawione przez prywatnego lekarza. miałam też zrobic wyniki w laboratorium też bedzą płątne,czy jest taka możliwość żeby mój lekarz rodzinny wystawił mi skierowanie na owe badania krwi. pozdrawiam

2015-08-24

Czy istnieje możliwość wyjazdu do sanatorium za granice? Co trzeba zrobić?

2015-08-24

Jak wyrobić europejską kartę do leczenia za granicą ? Wyjeżdżam na wycieczkę.

2015-08-24

Gdzie znaleźć ogłoszenie konkursu na świadczenia z zakresu logopedii

2015-08-22

Czy mogę rozliczyć w wizytę pacjenta w AOS, podczas pobytu pacjenta w szpitalu -pobyt jednodniowy

2015-08-21

Jestem lekarzem POZ. Kto weryfikuje po 18 miesiącach wystawione przeze mnie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, jeżeli pacjent nie jest już pacjentem przychodni (POZ)?

2015-08-21

Umowy z NFZ w rodzaju AOS są podpisane do końca 2016 roku. Po tym okresie planowane są konkursy ofert. Terminarze na rok 2016 są już zapełniane. Jak postępować gdy wyczerpiemy liczbę zarejestrowanych pacjentów przewidzianych do końca czerwca 2016 r. Ustne informacje są takie, iż powinniśmy nadal rejestrować, ale co będzie w sytuacji gdy podmiot nie będzie miał kontraktu a pacjenci będą zapisani w kolejce oczekującej. Pytania bardzo ważne zarówno dla nas jak i dla pacjentów.

2015-08-21

Moje pytanie dotyczy ustalanie terminów wizyt kontrolnych. Z uwagi na długie terminy oczekiwania na kolejne wizyty kontrolne, czy mam prawo, aby rejestracja zarejestrowała mnie na kilka wizyt u jednego specjalisty. Bo niestety Rejestracja odmówiła mi i wyznaczyła tylko jeden termin. Z góry dziękuje za odpowiedź.

2015-08-21

Dzien dobry. Zwracam się z proźba o wyjaśnienie. Kończy mi się renta, wiec zus przysłał mi dokumenty do wypełnienia. Poszłam do lekarza specjalisty, który mnie leczy, Pani doktor oświadczyła, ze ona juz nie wypełnia zaświadczenia o stanie zdrowia. Całą dokumentacje dostanę, a zaswiadczenia ma wypisac lekarz rodziny? Czy to jest zgodne z przepisami? Zus wyraznie napisał, ze lekarz prowadzący ma wypisać.

2015-08-20

Mam pytanie odnośnie pobytu z męzem w sanatorium. Mąż ma orzeczona całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Chciałabym jechać wspólnie z mężem do sanatorium gdyz sam nie da rady tam byc ponieważ wygała opieki. Czy za swój pobyt muszę zapłacic sama czy nie?

2015-08-20

Czy można prosić o zmianę terminu wyjazdu do sanatorium? według wyliczeń z przeglądarki to będzie grudzień-styczeń a mam w tym czasie kłopot z urlopem, bardziej pasuje mi termin październik-listopad. Czy jest możliwe takie przesunięcie?

2015-08-20

Jeżeli pacjentka urodziła dziecko 31.07 i musi zostać w szpitalu ze względu na stan jego zdrowia to od którego dnia mogę wykazać świadczenie 708 czyli przedłużona hospitalizacja matki? Od 05.08 czy od 06.08?

2015-08-20

Witam. Gdzie w Olsztynie usuwają polipa zatoki metodą FESS (Funkcjonalna Endoskopia Zatoki Szczękowej)?

2015-08-19

Czy NFZ refunduje wykonanie korekty palucha koślawego metodą Scarfa?

2015-08-19

Witam, czy jeden zabieg chirurgiczny - ginekologiczny w prywatnej klinice moze być jednocześnie refundowany i zrobiony za moje pieniądze? Pobrano ode mnie kwotę ponad 2000 zł, a rownocześnie z funduszu 2300 zl. Czy nie jest tak, ze zabieg jest finansowany z jednego źrodła - NFZ albo prywatnie?

2015-08-19

Co ile lat można wykonać nową protezę.

2015-08-19

Witam. Pacjentka miała operację w szpitalu (w ramach NFZ), czy badanie kontrolne rezonansu powinien wystawić lekarz z tego szpitala czy może odesłać pacjentkę do poradni neurologicznej gdzie wcześniej się leczyła?

2015-08-19

Mam ponad 80 lat a pobierana jest za mnie ( deklaracje POZ) OPŁATA ZA LEKARZA, PIELĘGNIARKĘ I POŁOŻNĄ. Czy za położną również powinna być pobierana?

2015-08-19

Jakie warunki trzęba spełnić aby podpisać indywidualną umowę z NFZ na pielęgniarką opiekę długoterminową?

2015-08-18

W którym szpitalu w Olsztynie można usunąc haluksy i jaki jest czas oczekiwania ?

2015-08-18

Witam, Na jakiej podstawie prawnej pacjent może mieć zapisaną tylko jedną wizytę u lekarza rodzinnego?

2015-08-18

Witam. Bardzo proszę o odpowiedź w poniższej sprawie: jak w świetle prawa wygląda sytuacja pacjenta, któremu podczas leczenia kanałowego zęba (w gabinecie prywatnym – liczyłam na dobrze wykonaną usługę) pozostawiono kawałek narzędzia endodontycznego i zalecono jego usunięcie na własny koszt w innym gabinecie (lekarz stwierdził, że on mógłby to zrobić ale nie posiada mikroskopu). Interesuje mnie przede wszystkim, kto powinien ponieść dodatkowe koszty (nie wspomnę o dodatkowym stresie, nerwach i czasie) z tym związane. Nadmieniam, że przed przystąpieniem do leczenia nie zostałam poinformowana o możliwościach wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Gdybym została o tym poinformowana, zdecydowałabym się na takie leczenie w takim gabinecie, który w razie powikłań mógłby mi pomóc podczas jednej wizyty. Ponadto proszę o informację czy mogę domagać się od lekarza dentysty zwrotu dodatkowo poniesionych kosztów (kosztów usunięcia takiego urządzenia). Nadmieniam, że nie jestem osobą zamożną, a leczenie kanałowe jest niestety bardzo kosztowne i ponoszenie dodatkowych znaczących kosztów jest niemożliwe. Co mam robić w takim przypadku?

2015-08-17

W tym roku mialem wypadek w pracy. W czasie zwolnienia chorobowego skonczyla mi sie umowa o prace i zarejestrowalem sie do ortopedy. Obecnie nie jestem ubezpieczony,nie mam dokumentu o zakonczeniu leczenia i nie posiadam srodkow na wizyte u lekarza i wystawienie skierowania o odszkodowanie. Co robic?

2015-08-17

w celu uściślenia: Od 12 do 23 października mam rehabilitację na kręgosłup i kolano Od 19 października do 30 października mam rehabilitację na łokieć. 4 dni się pokrywają. Co teraz? Według lekarzy wystawiających skierowania nie ma przeciwwskazań ze względów medycznych abym odbywał rehabilitację w dwóch placówkach. Pani rejestratorka tłumaczy, że nie mogę iść w któreś miejsce ponieważ fundusz im nie zapłaci za mnie. Poinformowała, że muszę iść wtedy 4 dni później i wziąć tylko 6 zabiegów Czy jest to prawda? Proszę o informację.

2015-08-17

Która poradnia rehabilitacyjna w Olsztynie wykonuje krioterapię miejscową gwarantowaną?

2015-08-17

Mój lekarz odszedł na emeryturę, kto ma dokonać weryfikacji skierowania do sanatorium?

2015-08-17

Czy szpital miejski oddział ortopedii posiada aparat do wykonania usg zerwanego bicepsa?

2015-08-17

Czy to prawda że krioterapia na stawy nie jest refundowana? chirurg zalecił prywatnie wykonanie.

2015-08-17

Witam, 9 lipca doznałem urazu ręki. Lekarz z SOR-u ze szpitala napisał że jest to stłuczenie łokcia. 10 lipca poszedłem do lekarza poz , który wydał skierowanie do por. ortopedycznej z podejrzeniem stłuczenia łokcia. Po odebraniu płyty RTG 10 lipca było napisane, że jest to złamanie głowy kości promieniowej ręki. Wróciłem jeszcze raz do SOR po czym otrzymałem skierowanie do por. ortopedycznej z podejrzeniem złamania głowy kości promieniowej- do kontroli. Poszedłem z tym skierowaniem od lekarza poz- termin do ortopedy 17 lipiec, od lekarza z sor byłem przyjęty 13 lipca. Chodzę teraz do dwóch lekarzy, aby nie było takiej pomyłki jak w szpitalu, że nie zauważono że jest to złamanie. Czy tak mogę? Jeżeli nie co teraz mam zrobić? Dodam, że jeden ortopeda nie kazał nosić na temblaku, drugi kazał. Rękę mam prawie wyleczoną. Idę teraz na MRI i od neurologa dostałem na badanie EMG

2015-08-17

Co jest potrzebne do wyrobienia europejskiej karty zdrowia?

2015-08-16

Jakieś miesiąc temu zadałem pytanie dlaczego mój numer skierowania do sanatorium w okresie wakacyjnym bardzo wolno przesuwa się w kolejce w stosunku do pozostałych miesięcy. Otrzymałem bardzo wymijającą odpowiedź która tak naprawdę nic mi nie wyjaśniła.

2015-08-14

Czy lekarz pierwszego kontaktu powinien wystawic zielona karte pacjenta jesli u tego pacjenta w rodzinie bylo kilka (4 przypadki zachorowania na nowotwory uklady pokarmowego ze strony taty (tata, jego bracia, mama,czyli moja babcia Nie mam idealnych wynikow badan krwi

2015-08-14

Pod jaki adres e-mail można wysłać zgłoszenie o urlop lekarza. Dolnośląski oddział NFZ.

2015-08-14

Proszę o odpowiedź gdzie najbliżej Ełku moja mama lat 81 może się dostać do szpitala na okulistykę w ramach NFZ z następującym rozpoznaniem "cukrzycowy obrzęk plamki oka prawego , celem terapii anty VEGF. Retinopatia cukrzycowa prosta ICD10 H35.8 " na skierowaniu dopisek PILNE.

2015-08-13

Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata? 2015-07-18 Witam. Proszę o sprecyzowanie pytania - o jaką opłatę chodzi. Precyzuję: chodzi o to, że syn ukończył liceum w kwietniu br. a do chwili obecnej pobierana jest za niego opłata za medycynę szkolną. Jest to napisane w Deklaracje POZ. Pielęgniarka, Lekarz i Medycyna szkolna. Czy powinno tak być?

2015-08-13

Czy POZ może przyjmować pacjentów w soboty (bez rozliczania tych wizyt do NFZ). Czy może wystawiać w soboty recepty na leki refundowane dla osób ubezpieczonych jako POZ czy tylko na 100%.

2015-08-13

Witam, mam skierowanie z dzieckiem do poradni specjalistycznej. Dziecko zostało zarejestrowane jako kolejna osoba na ta sama godzinę ponieważ nie ma już miejsc do końca roku. Wizyty mamy mieć co miesiąc i moje pytanie brzmi czy lekarz może dziecko zapisywać jako kolejnego pacjenta czy możemy zostać bez opieki poradni ze względu na brak miejsc i mamy szukać prywatnie specjalisty? Dziecko ma 6 miesięcy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-08-13

Czy na jednej wizycie u dziecka lekarz stomatolog może usunąć kamień i polakierować zęby stałe.

2015-08-13

Witam, jestem w trakcie leczenia urazu stawu skokowego (szósty raz).Na podstawie dotychczasowych badań (USG stawu z 2012 roku) każdy lekarz, którego odwiedzam twierdzi, że w moim przypadku niezbędna jest rekonstrukcja stawu skokowego. Żaden z nich nie chce mi jednak dać skierowania na badania specjalistyczne - Usg stawu, rezonans. Proszę o informację czy takie badania są refundowane przez NFZ?

2015-08-13

Witam. Czekam na protezę zębową już 7 lat . Czy to prawda ,ze kontrakt z NFZ może być tak skonstruowany ,że lekarz może miesięcznie jedną protezę wykonać?

2015-08-13

Witam, czy lekarz okulista postępuje właściwie odsyłając czteroletnie dziecko z pogotowia okulistycznego do szpitala dzieciecego w przypadku zanieczyszczenia oka dziecka środkiem drażniącym? Tłumaczył że nie mają podpisanego kontraktu na leczenie dzieci. Czy pogotowie może wybierać sobie pacjentów którym chce udzielić pomocy? Proszę o odpowiedź.

2015-08-12

Mam ubezpieczenie w Holandii. Chciałabym rehabilitować się w Polsce. Czy to możliwe ? Jeśli tak to jakie formalności należy dopełnić ?

2015-08-12

Czy pacjent mający chorobę nowotworową posiadający kartę DiLO musi czekać do specjalisty w kolejce oczekujących czy musi mieć skierowanie.

2015-08-12

1. Jak należy sprawozdawać krioablacje wykonywane pod kontrolą ramienia C oraz polegające na „wejściu” sondą w przestrzeń międzykręgową? 2. Jakie badanie/procedura przesądzają o tym, że zdiagnozowane schorzenie można zakwalifikować do grupy K28?

2015-08-12

Jeżeli nie dostarczono skierowania do specjalisty w ciągu 14 dni od zapisania się, czy prawidłowe jest skreślenie z kolejki oczekujących i zapisanie na nowy termin?

2015-08-12

Muszę wykonać niezbędne badania medyczne do zabiegu rozbijania kamieni nerkowych. Jest to drugi zabieg. Urolog odsyła do rodzinnego lekarza, natomiast rodzinny twierdzi, że takie skierowanie powinien dać lekarz wykonujący zabieg na oddziale w szpitalu. Nie wiem co powinnam zrobić by otrzymać takie skierowanie.

2015-08-12

Czy położna oddziałowa w szpitalu ma obowiązek poinformować matkę dziecka o konieczności wyboru położnej środowiskowej i lekarza pediatry? Jeżeli tak to z jakiego przepisu to wynika i czy matka musi podpisać oświadczenie o fakcie, że została poinformowana?

2015-08-12

Przy przewlekłym zapaleniu żył i zakrzepicy można stosowa ulgi przy zakupie leku XARELTO. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.

2015-08-12

Witam. Mój tata dojeżdża do Olsztyna na radioterapię związaną z rakiem prostaty. Przez 5 dni mieszka w hotelu i jest to refundowane a potem na weekend wraca do Ełku. Radioterapia trwa 5 tygodni. Nie wiem natomiast czy do biletów na pociąg też jest jakieś dofinansowanie? Dziękuję.M.Woskowiak.

2015-08-11

Czy SOR stwierdzając uraz może wykonać USG lub rezonans magnetyczny żeby stwierdzic czy nie zostały uszkodzone ścięgna?

2015-08-11

... witam, proszę mi powiedzieć, jaki lekarz powinien wydać skierowanie na poziom witaminy D3, jeśli endokrynolog stwierdził, że wszystkie objawy wskazują na zaniżony poziom tejże witaminy ... dziękuję ...

2015-08-11

Witam. Czy otrzymam dofinansowanie z NFZ-u do zakupu koncentratora tlenu? Pozdrawiam.

2015-08-11

Dostałam pismo, że mój wniosek do sanatorium należy uzupełnić o zaświadczenie od kardiologa. Gdzie mam zdobyć zaświadczenie skoro czas oczekiwania na wizytę jest większy niż 6 m/cy a termin dostarczenia to 2 tyg. Czy mam wybrać się prywatnie ,a rachunek dostarczyć NFZ? Skierowanie do sanatorium wystawiał lekarz z II st. specjalizacji z chorób wewnętrznych.

2015-08-11

Zwracam się z prośbą aby moja rehabilitacja uzdrowiskowa przypadła tylko i wyłącznie we wrześniu. Prośbę swą motywuję tym, że 6.10 br mam ustaloną wizytę u okulisty, na którą już czekam dłuższy czas, po 20-tym muszę się zgłosić na badanie jelit a 7-go listopada mam tomograf. Ustalałam te wizyty w takim terminie, ponieważ miałam z oddziału informację, że na miejsce czekać będę ok. 10 m-cy. Później tę kolejkę przesuwano a teraz stoi w miejscu. Proszę to uwzględnić! Podaję swój pesel xxx i telefon xxx. Czekam na pilną wiadomość.

2015-08-10

Moja córka została wyłączona przez KRUS z ubezpieczenia zdrowotnego jako mój członek rodziny z dniem otrzymania świadectwa maturalnego tj. 30.06.2015r. W sierpniu 2015r. podczas wizyty u lekarza w systemie EWUŚ wyświetliła się na czerwono. W KRUS-ie otrzymałam informację, że po wyłączenia z ubezpieczenia córka ma jeszcze 6 miesięcy od ukończenia nauki prawo do świadczeń. W gabinecie lekarskim robiono problemy z zarejestrowaniem, straszono mnie kosztami leczenia. Na postawie jakich dokumentów absolwenci mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych? Proszę o pilną odpowiedź ze względu na dalsze leczenie córki.

2015-08-10

Dzien dobry.Czy zakład pracy może odmówić zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka ,które ukończyło 26 lat a kontynuuje naukę jest studentem studiów dziennych(drugi kierunek studiów).Kto powinien zgłosić te osobę do ubezpieczenia zdrowotnego

2015-08-10

Czy znany jest termin powrotu serwera SZOI do szybkości sprzed dwóch tygodni?

2015-08-10

Mój syn mieszka i pracuje w Czechach. Tam jest ubezpieczony i może korzystać ze świadczeń zdrowotnych. Od 11 sierpnia będzie przebywał na urlopie. Czy będzie mógł korzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie kraju w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. Jakie niezbędne dokumenty musi zabrać ze sobą z Czech i jakie dopełnić formalności?.

2015-08-10

Witam :) Na jaki adres e-mail powinienem wysłać Wniosek EKUZ? Pozdrawiam

2015-08-10

Proszę o informację czy można uzyskać refundację za inseminację?

2015-08-09

Kilka miesięcy temu zamieściliście Państwo następującą odpowiedź: Witam. Proszę o wyjaśnienie-kto ponosi koszty badań laboratoryjnych dla pacjentów niepełnoletnich kierowanych do poradni medycyny sportowej? 2015-03-18 Witam. Zgodnie z Rozporządzeniem MZ lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wydaje dzieciom i młodzieży do ukończenia 21. roku, ubiegającym się o wydanie orzeczenia lekarskiego o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu, skierowanie na wstępne badania lekarskie. Jako praktykujący lekarz poz mam pytanie-jakie to będą Państwa zdaniem podstawowe badania przy kierowaniu do takiej poradni specjalistycznej? Kierując do specjalisty wykonuję pacjentowi badania WSTĘPNIE POTWIERDZAJĄCE rozpoznanie-co zatem wstępnie mam potwierdzić kierując po poradni med sportowej?

2015-08-09

Proszę mi wytłumaczyć o co chodzi NFZ odesłał skierowanie i prosi o uzupełnienie o poniższą dokumentacje medyczna :np. karty inf. rtg klatki piersiowej - widoczne szwy metalowe, przemieszczenie śródpiersia. Proszą o uzupełnienie dokumentacji. Więc co w tym przypadku mogę zrobić.

2015-08-09

Informujecie Państwo ze lekarz nie ma prawa odmówić zapisania do poradni-a co w wypadku jeśli jest już przekroczony limit zapisanych pacjentów przypadających na jednego lekarza Poz? (2750 bodajże?).

2015-08-09

Moje 5 letnie dziecko zachorowało na cukrzyce typ 1 lekarz zalecił pompe insulinowa i takoz otrzymało lecz moje pytanie to dlaczego dajecie pompy acu cec skoro wszyscy wiedza ze aby oszczedzic kilka krotnego kucia w ciagu doby by zmierzyc poziom cukru wypadało by zakładac dzieciom nowsze pompy pedigram veo.

2015-08-08

Proszę o podanie aktualnej listy sanatoriów, do których są kierowani ubezpieczeni warmińsko-mazurskiego OW NFZ. Na Waszej stronie aktualizacja jest z kwietnia 2012 roku. Pozdrawiam

2015-08-08

Bardzo proszę o informację czy badania diagnostyczne z załącznika 3c które wykazujemy do państwa zbiorczo co kwartał mamy mnożyć przez wartośc punktową np jeżeli w kwartale wykonaliśmy np. badań sodu 500 to do zbiorówki wpisujemy 500 czy to 500 mnożymy przez wartość punktową sodu czyli 1,2.

2015-08-07

witam Jeżeli noworodek skończył już 6 tydzień a była u niego położna ponieważ dziecko było w szpitalu to czy taki patronaż położnej będziemy mieć zaliczony i rozliczony?Czy zostanie on zweryfikowany na portalu jako błąd?

2015-08-07

Witam mam pytanie byłam wczoraj u okulisty po okulary wypisano mi recepte lecz wychodząc zgabinetu recepta została przekazana pani ekspedientce a nie mi.powiedziano iz recepte moge zrealizować tylko u nas.Nadmieniam iż zostałam przyjeta na NFZ

2015-08-07

Witam, jakiego dokumentu potrzebuje z Niemiec zeby otrzymac w Polsce swiadczenia zdrowotne?

2015-08-07

Wizyta u lekarza po usg - rak żołądka - lekarz w poradni chirurgicznej loguje się i z powodu awarii nie może wystawić karty DILO, wystawia skierowanie na tomografię na pilne i pisze że karta DILO w trakcie. W rejestracji nie chcą zarejestrować na DILO bo nie ma karty fizycznie (numeru). nie chcą na pilne bo jak potem będzie DILO to będzie problem z rozliczeniem. Co robić? Dany lekarz w poradni przyjmuje dopiero za tydzień.

2015-08-07

Bardzo proszę o informację czy badania diagnostyczne z załącznika 3c które wykazujemy do państwa zbiorczo co kwartał mamy mnożyć przez wartośc punktową np jeżeli w kwartale wykonaliśmy np badań sodu 500 to do zbiorówki wpisujemy 500 czy to 500 mnożymy przez wartość punktową sodu czyli 1,2. Moje pytanie dotyczy POZ - proszę o informację. Dziękuję za odpowiedz.

2015-08-06

Czy obowiązuje rejonizacja przy wydawaniu skierowań do szpitala?

2015-08-06

nr.kolejki na pobyt w sanatorium zarej.p...

2015-08-06

Dlaczego dzisiaj SZOI nie przetwarza żądań do rozliczeń?

2015-08-06

bardzo proszę o informację do tej pory w POZ wpisywaliśmy badania diagnostyczne które wykonali pacjenci tylko te z tabeli nr 17 a teraz na stronie nfz.gov ukazłao się zarządzenie 39/2015/DOZ czy teraz od sierpnia mamy wpisywać te wszystkie badania diagnostyczne które są w ząłączniku 3c w tym rozporządzeniu? moje drugie pytanie co to jest wartość punktowa badania ?( załącznik 3c do umowy poz)

2015-08-06

Czy lekarz prowadzący Indyw. praktykę lekarską mający kontrakt na poz z NFZ może pracować na umowę zlecenie w innym Nzozie jako lekarz poz?

2015-08-06

badania profilaktyczne

2015-08-06

Dzień Dobry Chciałabym się dowiedzieć jaki jest okres oczekiwania na otrzymanie karty EKUZ ? Po złożeniu wniosku w oddziale w Olsztynie. Oraz jakie informacje i dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku ?

2015-08-06

Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób po wejściu w życie zarządzenia nr 27/2015/DSM z dnia 29 maja 2015 r. sprawozdawać badania laboratoryjne w izbie przyjęć/SOR. Czy np. w przypadku wykonania pacjentowi badania ogólnego moczu (A01) i morfologii krwi (C53) procedurę "5.09.01.0000074 - Badania laboratoryjne - pakiet podstawowy" sprawozdawać jeden raz czy dwukrotnie? Proszę również o informację, czy procedury wykazane w załącznikach do w/w zarządzenia sprawozdawać od lipca czy od czerwca 2015 r.

2015-08-06

Witam. Czy jest jakieś dofinansowanie do szkieł o mocy +6,5 dla sześcioletniego dziecka?

2015-08-06

Dlaczego od miesiąca nie są aktualizowane dane w ZIP? Są stare wizyty u lekarza z 7 lipca a przez cały miesiąc nie ma żadnej informacji

2015-08-06

jestem po całkowitym usunięciu tarczycy i do końca życia muszę łykać EUTYREX ostatnio dostałam receptę na opakowanie 100 tab. i zapomniałam bo często kupuję bez recepty / Gdy poszłam do apteki, zostałam poinformowana że recepta jest 2 dni po terminie ważności .Aptekarka jednocześnie poinformowała mnie że i tak opakowanie 100 tabl to tylko na 100 , a na ryczałt to są tylko opakowania po 50 szt. Czy to prawda ?

2015-08-05

czy lekarz wysłał wniosek o sanatorium?

2015-08-05

Doprecyzowuje moje zapytanie o badanie stopnia wytrzeszczu oczu przy nadczynności tarczycy: chodzi o pomiar stopnia wytrzeszczu egzoftalmometrem Hertla w odniesieniu do prawidłowej wartości osadzenia gałek ocznych wobec ścian kostnych oczodołu.

2015-08-05

Potrzebuje numer telefonu do nfz

2015-08-05

Moja babcia ma 83 lata, była dzisiaj w poradni rehabilitacyjnej w ełku i otrzymała skierowania na masaże oraz 5 innych zabiegów, wyznaczono jej termin na luty 2016 r. Babcia zapomniała wziąść ze sobą legitymację osoby represjonowanej wydanej przez ZUS. Czy w przypadku gdy posiada taką legitymację zabiegi te nie przysługują jej poza kolejnością? Sugerując już to kiedyś w poradni lekarz niechętnie o tym mówi lub celowo nie proponuje tego a chciałbym mieć pewność, że osoba z takim statusem nie musi miesiącami czekać w kolejce.

2015-08-04

witam, mam mieć operacje na kolano i na mięśniaki (4 mięśniaki), czy przed tymi operacjami muszę usunąć żylaki(mam liczne żylaki na obu nogach szczególnie pod kolanami) czy żylaki stanowią przeciwskazania do takich operacji? I czy usunięcie mięśniaków jest na fundusz zdrowia czy tylko prywatnie?

2015-08-04

Chciałam zapytać czy w przypadku gdy moje miesięczne dziecko ma zaleconą wizytę kontrolną i badanie kontrolne bioderek, prawidłowe jest aby lekarz w trakcie pierwszej wizyty zaznaczał, że druga wizyta i badanie będą płatne.

2015-08-04

Jest oburzające w jaki sposób jest ustawiana kolejka na leczenie sanatoryjne. To nie ma nic wspólnego z zasadami transparentności i uczciwości. Osoby, które nieustannie ingerują i ustawiają tę kolejkę według własnego widzi mi się, kierują się partykularnym interesami. Dlaczego nikt nad tym nimi nie czuwa? Zostałem zakwalifikowany na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym, gdyż w tym roku przeszedłem operację i leczenie szpitalne dlatego pilnie zalecana mi była rehabilitacja. Niestety, od początku lipca, gdy moje skierowanie zostało zarejestrowane, stoję w kolejce, która prawie się nie rusza. Czasami przesuwa się o miejsce do przodu lub do tyłu, co wyraźnie wskazuje na oszustwa urzędników zajmujących się tą sprawą.

2015-08-04

Mam receptę na okulary do dali z cylindrem z 11.2014 Ile wazna jest recepta na szkla. Czy można starać się o refundacje co trzeba zrobic?

2015-08-04

Który nr. oczekiwania w kolejce dla nr: 14-14-07450-9?

2015-08-04

Czy świadczeniodawca ma obowiązek zgłosić przerwę urlopową? Poradnia dermatologiczna.

2015-08-04

Witam dlaczego raporty statystyczne wysłane 3-sierpnia cały czas widnieją jako przesłane a nie są importowane

2015-08-04

Ile nfz dopłaca do okularów?

2015-08-04

Opłaty w ZOL.

2015-08-04

Witam, co zrobić, żebym mogła wraz z koleżanką jechać do uzdrowiska w tym samym miejscu i czasie? Czy trzeba złożyć dodatkowy wniosek?

2015-08-04

Czy 13-letnie dziecko może samo iść do lekarza?

2015-08-03

Witam, choruję na nadczynność tarczycy i co kilka miesięcy powinnam mieć zbadany stopień wytrzeszczu oczu. Do tej pory dwa razy badanie to miałam przeprowadzane w gabinecie okulistycznym, przy czym sprzęt do tego badania lekarz znosił ze szpitalnego oddziału okulistycznego. Po pewnym czasie lekarz odmówił mi przeprowadzenia tego badania, twierdząc, że nie ma jak takiego badania wykazać do refundacji przez NFZ w gabinecie okulistycznym. Czy to prawda? A jeśli tak, to jak mam w inny sposób uzyskać takie badanie - bp jest ono bardzo ważne dla mojego zdrowia?

2015-08-02

Witam Otrzymałam zawiadomienie że moje dokumenty zostały wysłane do lekarza kierujacego mnie do sanatorium , proszę o informację w jakim terminie otrzymam skierowanie ponieważ od 15 wrzesnia do 15 października mam zaplanowany wyjazd za granicę. Jeżeli jest taka możliwość Proszę o skierowanie w sierpniu lub po 20 października Bardzo dziękuję. Mój nr. 14-14-03812-3

2015-08-02

Czy w momencie zakwalifikowania mnie na zabieg operacyjny przez szpital, lekarz może wymagać ode mnie określenia grupy krwi na mój koszt czy powinien wydać mi skierowanie?

2015-08-02

Witam proszę mi odpowiedzieć czy zabieg operacyjny laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych może być wykonane w ramach NFZ

2015-08-01

Czy honorowy dawca krwi może być przyjęty do szpitala poza kolejnością?

2015-07-31

Recepta na paski do glukometru. Dawkowanie 3 x dziennie, nie wpisano ile pasków? Czy to poprawny zapis? Lekarz twierdzi że przecież pół paska nie da się użyć więc to logiczne, że 3 x dziennie 1 pasek ale tego nie napisał.

2015-07-31

dotyczy ostatniego pytania z dn. 29.07 Co zawiera "Rozpoznanie opisowe"? Czy jest to stan pacjęta w chwili przyjęcia na oddział szpitalny? Jeżeli tak, nie powinno być tam nic innego poza złamaniem bo przekłamuje to przyczynę zgonu wyjściową (pierwotną) wpisaną do aktu zgonu. Skutek tego jest taki, ze firma ubezpieczeniowa kwestionuje przyczynę wyjściową zgonu 90-cioletniej pacjętki.

2015-07-30

Witam. Moja córka wyszła za mąż i zmieniła adres zamieszkania, chce zmienić także przychodnię lekarską, jakie formalności powinna załatwić, czy powinna powiadomić o tym przychodnię dotychczasową i przenieść kartę choroby?

2015-07-30

Dzień dobry, prowadzę sklep medyczny, chce podpiać własną umowe z NFZ, czy jest minimalny okres prowadzenia sklepu po jakim moge starać się o podpisanie umowy, czy nowo otwarte sklepy medyczne też mogą starać sie o umowę?

2015-07-30

Witam, czy pacjent z kartą ekuz może się leczyć bezpłatnie w poradni specjalistycznej na podstawie tej karty?

2015-07-30

U mamy bardzo szybko rozwinęła się choroba nowotworowa - rak płuc i mózgu, szans na leczenie nie ma. Mama pobiera świadczenia emerytalne. Nie chcę oddawać jej do hospicjum, czy mogę i w jaki sposób możliwe jest zapewnienie fachowej opieki w domu, refundowanej przez NFZ. Co powinnam zrobić? Z gòry dziękuje.

2015-07-29

Dzień Dobry, W karcie informacyjnej leczenia szpitalnego, w części " Rozpoznanie opisowe" jest zdanie Złamanie przezkrętarzowe prawej kości udowej. Kwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.Niewydolność krążenia. Wydaje mi się, że sugeruje to istnienie tych wszystkich objawów w chwili przjęcia do szpitala. Chora została przyjęta z powodu ww. złamania, zaś pozostałe objawy wystąpiły w 22 dni po operacji i opis tego jest zamieszczony w Epikryzie. Dokładna odpowiedź jest dla mnie bardzo istotną sprawą. Z góry dziękuję.

2015-07-29

Chodzi o dziecko z zespołem downa, lekarz odmówił wypełnienie wniosku o stanie zdrowia dla potrzeb powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Stwierdził, że zespół Downa to nie jest niepełnosprawność. Dziecko jest w tej chwili po operacji wstawienia zastawki serca, matka dziecka nie pobiera żadnych świadczeń z tytułu niepełnosprawności córki.

2015-07-29

W bazie danych nfz widnieje błędny adres mojego zamieszkania. W jaki sposób mogę podać prawidłowy. Najlepiej by było gdybym mogła to zrobić internetowo. Chodzi o bazę danych , na podstawie której są wysyłane zaproszenia na badania profilaktyczne ( cytologiczne).

2015-07-29

Czy prześwietlenie zęba można zrobić na nfz?

2015-07-29

Czy lekarz może odmówić skierowania do powiatowego zespołu do spraw niepełnosprawności?

2015-07-29

Mąż wiele lat pracował w Austrii.Aktualnie znajduje się na rencie po wypadku w pracy.Ubezpieczony jest w Austrii,przebywa w Polsce.Co zrobić,żeby mógł korzystać ze świadczeń zdrowotnych w Polsce?

2015-07-29

Witam! Kiedy, od ostatniego pobytu w sanatorium można ponownie ubiegać się o skierowanie. Dziękuję!

2015-07-29

Czy do psychologa bądź psychiatry trzeba mieć skierowanie?

2015-07-29

Karta dilo wydana w POZ, pacjent skierowany bezpośrednio do szpitala ze skierowaniem do szpitala, jak rozliczyć pacjenta - w pakiecie onkologicznym czy podstawowym?

2015-07-29

Jak długo ważne jest skierowanie do sanatorium wystawione przez lekarza?

2015-07-29

Witam. Jesteśmy Polakami mieszkajacymi na stale za granicą w kraju nalezacym do Unii Europejskiej. Dziś wieczorem mojej żonie ukruszyl się ząb i pojechalismy do nocnego ambulatorium na ul. Ratuszowej 4 w Olsztynie. I tam powiedziano nam że tą karta to sie możemy powachlować.  Na szczęście pani dentystka okazala się czlowiekiem i pomogła mojej żonie, lecz to niestety nie koniec leczenia. Proszę mi wyjaśnić jak to możliwe? Ja nie odpuszczę. Wiem, bo korzystałem z tej karty w zeszlym roku w grecji i nikt nawet nas nie zapytał z jakiego kraju pochodzimy i nie zakwestionował jej ważności. Liczę na szybkie wyjasnienie tej sprawy.

2015-07-28

Witam, wróciłam ze szpitala miałam operowaną stopę , włożone druty. Wizytę kontrolną mam za 7 dni. Problem w tym że, w przychodni w której dostałem skierowanie ,tam też również przyjmuje lekarz który mnie operował nie ma wolnych terminów aż do końca roku. Kto ma obejrzeć mi stopę a potem wyjąć druty ? obdzwoniłam inne przychodnie i też nie ma wolnych numerków

2015-07-28

Witam, czy poradnia rodzinna ma prawo odmowy zapisania pacjenta do lekarza rodzinnego? żona próbuje od 6 miesięcy zapisać się do lekarza i cały czas słyszy że nie ma miejsca, dodam że jest to najbliższa nam przychodnia a żona jest w ciąży i do swojego poprzedniego lekarza musi jechać 10 km do miejscowości w której mieszkała poprzednio

2015-07-28

Pracownia neurofizjologii. Gdzie jest w woj. warmińsko-maz.?

2015-07-28

Torakochirurg gdzie mozna sie udać najblizej Braniewa i okolic?

2015-07-28

SZ.P.proszę o odpowiedz czy jako chirurg stomatolog (1 szy stopien specjalizacji)zgodnie z nową aktualizacją powinnam wpisac na portalu kod 2262-lekarze dentysci specjalisci(ze specjalizacją IIgo stopnia lub tytułem specjalisty,w trakcie specjalizacji lub ze specjalizacją Istopnia) czy 226201-lekarz dentysta-specjalista chirurgii stomatologicznej?

2015-07-28

Z Powiatowego Urzędu Pracy wysłano mnie do lekarza rodzinnego po zaświadczenie o tym że nie mogę podjąć proponowanej pracy. Lekarz rodzinny odmówił tłumacząc że o tym decyduje lekarz medycyny pracy. Kto mówi prawdę ?

2015-07-28

Dotyczy odpowiedzi z udzielonej poniżej w sprawie przekodowania specjalności lekarzy. Proszę o wskazanie w którym miejscu można wybrać wskazany przez państwa kod na SZOI . Nie znalazłam kodu dla specjalizacji I stopnia bo NFZ nie udostępnił tego kodu. Czyżby NFZ działał nie zgodnie z przepisami wskazanymi przez odpowiadającego na poniższe pytanie?

2015-07-28

Dziękuję za odpowiedź na moje poprzednie pytania. Chciałam kontynuować wątek lekarza okulisty. Po otrzymaniu informacji od Państwa w dniu dzisiejszym udałam się do Pani doktor celem uzyskania recepty na szkła. Ponownie jednak uzyskałam informację, że lekarz nie ma już obowiązku wypisywania recept na okulary. Zwracam się z prośbą o podanie podstawy prawnej która mówi o tym, że lekarz ma obowiązek wypisać skierowanie na okulary. Mam nadzieję, że to pomoże w rozmowie z lekarzem. Pozdrawiam i dziękuję.

2015-07-27

Witam. Otrzymałam od Państwa odpowiedź z odniesieniem do paragrafów ustawy, ale nie znajduję odpowiedzi na pytanie: czy posiadając specjalizację I st z pediatrii z 1995r i II st z medycyny rodzinnej z 1996 r mam uprawnienia do przeprowadzania szczepień ochronnych po 1 stycznia 2016 r? Bardzo proszę o konkretną odpowiedź, gdyż nie jestem w stanie określić sama czy ramowy program kształcenia podyplomowego określony na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty obejmował problematykę szczepień ochronnych.

2015-07-27

Czy przy składaniu wniosku o EKUZ (turystyczna) należy przedstawić dokumenty uprawniające do ubezpieczenia jeśli prawo do ubez. można zweryfikować w systemie EWUŚ?

2015-07-27

ewuś

2015-07-27

szukam cennika usług w gabinetach za przyjęcie do lekarza bez ubezpieczenia zdrowotnego

2015-07-27

Chciałam podjąć leczenie psychologiczne typu psychoterapia rodzinna. Proszę o podanie adresu r NFZ takiej placówki

2015-07-27

Pacjentowi wystawiono skierowanie do O.Okulistycznego - diagnoza zaćma. Oddział wymaga dodatkowego skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego do poradni okulistycznej.Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

2015-07-27

Witam będąc z wizytą u stomatologa z NFZ z chorymi zębami zalecono mi zrobienie rtg zębów ale ze muszę to zrobić prywatnie. Pytanie to czy NFZ nie refunduje rtg zębów.

2015-07-27

Czy lekarz POZ-pediatra-przyjmujący deklaracje wyboru musi pracować codziennie w gabinecie .np. pediatra opiekuje 900 dzieci czy musi codziennie pracować czy może 3 x w tygodniu i przez 2 dni opieka sprawuje lekarz rodzinny .

2015-07-27

Dotyczy zmiany kodów zawodów- czy lekarz posiadajacy 1 stopień specjalizacji z okulistyki w starym słowniku kod 223144 powinien być przekodowany na lekarz specjalista okulistyki kod 221247

2015-07-26

czy lekarz stomatolog ma obowiązek leczenia pacjenta (leczenie planowe a nie pacjent z bólem)w sobotę?

2015-07-26

Czy osoba mająca legitymację osoby represjonowanej może korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej np. dermatologa, okulisty, poradni rehabilitacyjnej bez skierowania i bez kolejki.

2015-07-26

Witam. W marcu 1995 r. zdałam egzamin specjalizacyjny I stopnia z pediatrii, w grudniu 1996 r. uzyskałam tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej. Czy te kwalifikacje są wystarczające do przeprowadzania szczepień ochronnych po 1 stycznia 2016 r?

2015-07-26

Dzień dobry. Chciałam zapytać o dwie sprawy: 1. Czy lekarz okulista mający umowę z NFZ może odmówić mi wystawienia recepty na szkła (udzielił mi informacji, że teraz już ich się nie wypisuje), Jeśli to prawda poproszę o podstawę prawną która mówi, że lekarz nie może wypisać recepty. 2. Czy prawidłowa jest sytuacja w której lekarz POZ nie chce przyjąć mojej deklaracji bo mieszkam w odległości 100 km od przychodni. Będę wdzięczna za odpowiedź.

2015-07-26

jakich dokumentów potrzebuję do otrzymania EKUZ

2015-07-25

Mam skrecenie i naderwanie stawu skokowego,założono mi gips 21.07.termin kontr.mam na 05.08-lecz będę na wyjezdzie urlopowym w Żywcu.czy tam mogę udac się na kontrolę i ewent.zdjęcie gipsu,czy w tamtym reginie będe tez przyjęta na NFZ?mam skierowanie do kontroli nie okreslające placówke i czy ono obejmuje tylko mój Dolnośl.NFZ?

2015-07-25

Jak znaleźć placówki rahabilitacyjne w Olsztynie?

2015-07-24

czy przy zlozeniu wniosku po karte NFZ musi byc przy tym dorosly

2015-07-24

Proszę o podanie adresu e-mail na który mogę wysłać skan wniosku o wydanie EKUZ.

2015-07-24

Czy można zrezygnować z sanatorium?

2015-07-23

Witam! Lekarz prowadzący wypisał mi w dniu 05.11.2013 r. skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. W okresie od 25.04.2014 do 16.05.2014 byłam w szpitalu uzdrowiskowym. Po jakim czasie lekarz prowadzący ponownie może wypisać mi skierowanie do sanatorium? Choruję na cukrzycę insulinozależną i nadczynność tarczycy od 9 lat.

2015-07-23

Chciałam się dowiedzieć czy lekarz poz po godzinie 18 ma obowiazek pomuc pacjetowi gdyz odmówił takiej pomocy dnia 19 07 2015 mojej 82 letniej mamie miała bardzo silne bole nerwu trujdzielnego w dzien bylo pogotowie podali ketonal i relanium ale nie pomoglo zawiozlam kolo 19 i nas lekarz zbyl mic nie przepisal mama jest na wozku wysylal do Olsztyna ale nie mam samochodu a na taryfe mame nie stac jest biedna schorowana prosze odpisac czy tak zachowoje sie lekarz oplacany za nasze składki

2015-07-23

Witam, na początku czerwcu wróciłam z sanatorium (z NFZ).Po jakim czasie lekarz może wystawić następny wniosek- do NFZ?

2015-07-23

cholinoesteraza

2015-07-23

Witam czy lek clexane moze być zapisany w ml mam na rp clexane 0,4ml 30amp czy taka recepta podlega refundacji? dziekuje za odpowiedz

2015-07-23

Witam jesli skierowanie na zab. fizykoter.. nie jest wypełnione dokladnie tj, nie posiada parametrow zabiegow czy mam obowiazek wykonywania tychze zab. Lekaz powinien wiedziec co zleca i miec pojecie o skutkach zab.

2015-07-23

Zgłosiłem się do dentysty na NFZ z powodu bółu zęba. Lekarz wszystko obejrzał zrobił zdjęcie zatruł zęba i powiedział że trzeba leczyć kanałowo i to jest odpłatne bo to szóstka. Chce leczyć tego zęba u innego dentysty prywatnie a ten na NFZ nie chce oddac zdjęcia czy ma takie prawo?

2015-07-23

Wita, gdzie w Elku mogę zoić szczepienia przed podróżą ?

2015-07-23

czy fundusz refunduje edoprotezę stawu biodrowego w prywatnej klinice ze względu na długi okres oczekiwania w szpitalu

2015-07-23

Czy orteza typu Dessault (Qmed) dla dziecka w wieku 13 lat jest refundowana w 100 %?

2015-07-23

Witam W jakim zakresie mogę korzystać z usług NFZ będąc zatrudnionym w Niemczech i posiadając Gesundheitskarte wraz z kartą EKUZ?

2015-07-22

Czy pacjent zgłaszający się do poradni (AOS) ze skierowaniem po raz pierwszy i zostaje zarejestrowany, to czy zawsze będzie pacjentem pierwszorazowym kolejkowym? Czy pacjentem będącym pierwszy raz wpisanym na termin?

2015-07-22

Witam, czy jest jakaś aktualizacja dotycząca wytycznych rehabilitacji medycznej :przyjmowania skierowania pacjenta pilnego/stabilnego odnośnie kodów iCD 10? Czy nadal obowiązują wytyczne krajowego konsiltanta ds. rehabilitacji prof Kiwerskiego z 2013 roku?

2015-07-22

PROSZĘ MI ODPOWIEDZIEĆ CO TO OZNACZA ,ŻE SKIEROWANIE NIE MOŻE ZOSTAĆ POTWIERDZONE Z POWODU PRZECIWWSKAZAŃ

2015-07-22

Przed testami do wojska potrzebne zaświadczenie lekarskie. Kto ma je wystawic ?

2015-07-22

Jednorodnych Grup Pacjnetów

2015-07-21

Jak sprawdzić czy szpital wysłał wniosek o leczenie uzdrowiskowe

2015-07-21

Witam. Mam pytanie odnośnie skierowania na badanie. Czy w przypadku gdy złożę skierowanie na badanie, a później chciałabym je przenieść np do innej przychodni to czy wtedy mogę je odebrać?

2015-07-21

Witam! Mam pytanie. Jeżeli pacjent (po urazach ortopedycznych) przychodzi ponownie po kilku miesiącach z nowym rozpoznaniem to jest pacjentem pierwszorazowym? Np teoretycznie jeśli w kwietniu był z rozpoznaniem złamania śródstopia i wtedy został przyjęty jako pacjent pierwszorazowy wpisany na najbliższy termin, a teraz przychodzi ze zmiażdżeniem tkanek miękkich ramienia to też jest pacjentem pierwszorazowym?

2015-07-21

jaki jest czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy?

2015-07-21

lekarze rodzinni olsztyn

2015-07-21

karta ekuz

2015-07-21

JAKIE TRZEBA SPEŁNIAĆ WARUNKI ABY PODPISAC UMOWĘ Z NFZ NA ŚWIADCZENIE PORAD W ZAKRESIE LOGOPEDII-CZY WYSTARCZY TAKIE PYTANIE ABY UZYSKAC ODP.???

2015-07-21

Co należy zrobić aby mieć opiekę zdrowotną po wyjściu z zakładu karnego (zawieszenie kary z powodu choroby więc podjęcie pracy i rejestracja w urzędzie pracy odpada, mops wydał decyzje odmowną bo dochód na osobę wynosił 456,05 zł)? Nie wiem co robić, czeka mnie długie leczenie i nie stać mnie na prywatne wizyty u specjalistów.

2015-07-21

dot. pytania o ewuś dla dzieci. Właśnie problem w tym że wprowadzając dziecko które ma parę dni i posiada pesel program wyświetla komunikat że pacjent nie jest zarejestrowany w Ewuś.

2015-07-21

czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie

2015-07-21

Od dnia 07.05.2015 jestem zatrudniony w Niemczech i posiadam Gesundheitskarte uprawniającą mnie do leczenia w Polsce. Ale pomimo posiadania niemieckiej karty EKUZ chciałbym nadal w pełnym zakresie korzystać z polskiego systemu zdrowotnego. Jakie kroki powinienem podjąć aby móc cieszyć się możliwością korzystania z usług NFZ.

2015-07-21

Dlaszego w okresie wakacyjnym tak dwa trzy razy wolniej zmniejsza się kolejka oczekujących na leczenie sanatoryjne

2015-07-20

Witam! Z jakim trybem przyjęcia rejestrować stomatologicznych pacjentów pierwszorazowych bólowych i niebólowych a z jakim pacjentów zgłaszających sie na kolejne wyznaczone wizyty?

2015-07-20

europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

2015-07-20

Czy na jednej wizycie u dziecka lekarz stomatolog może usunąć kamień i polakierować zęby stałe.

2015-07-20

Witam, mam pytanie dotyczące refundacji pacjentów logopedy. Jakie trzeba spełniać warunki aby otrzymać refundację?

2015-07-20

Witam, co należy wpisać w danych dziecka w rodzaju ubezpieczenia i podstawie ubezpieczenia żeby mimo nie zgłoszenia rodziców dziecka niepełnoletniego do ubezpieczenia pacjent świecił się na zielono w EWUŚ zgodnie z ustawą? i czy należy mu uzupełnić jakiś dokument czy też oświadczenie?

2015-07-20

Otrzymałem skierowanie na badanie TK z poradni chorób płuc do Olsztyna. Pracownia Tomografii Komputerowej prosi o przywiezienie ze sobą wyniku dotyczącego poziomu kreatyniny. Moje pytanie: do jakiego lekarza mam pójść po skierowanie na badanie kreatyniny, do POZ czy specjalisty?

2015-07-20

ekuz

2015-07-20

Witam. Mam ubezpieczenie zdrowotne "podpięte" pod działalność gospodarczą mojego taty, ale w ewuś wyświetlam się jako nieubezpieczona. W 2014 r leczyłam się w szpitalu i musiałam podpisać oświadczenia, bo również pokazywało brak ubezpieczenia. Szpital dostał pismo że chcą cofnąć im refundację za moje świadczenia z 2014r. Co powinnam zrobić żeby to wyjaśnić. W 2014 i obecnie jestem ubezpieczona.

2015-07-20

Przebywałam na leczeniu sanatoryjnym w Kołobrzegu od.29.06.2015 . Dnia 11.07.2015 zmarła mi Mama, przerwałam leczenie pojechałam na pogrzeb , do sanatorium już nie wróciłam. Czy Sanatorium mogłoby mi zwrócić opłatę za tydzień pobytu,( gdzie mnie nie było u Nich) + opłatę klimatyczną. Uważam , że jest to zasadne zasadne. proszę o odpowiedź. Teresa Rykowska

2015-07-20

Od dłuższego czasu w przychodni przy ul. Warszawskiej w Olsztynie pacjenci obsługiwani są przez tylko jednego lekarza POZ. Stąd ogromna trudność z dostaniem się do powyższego. Chciałabym dowiedzieć się czy ta sytuacja jest zgodna z umową z NFZ ?

2015-07-20

Witam moje pytanie to dlaczego lekarz ortopeda wypisuje całe opakowanie zastrzyków 5 sztuk jeśli jest potrzebny tylko jeden a reszta idzie do kosza to czy nie można by było wykupić tylko jednego.

2015-07-19

Adres NFZ

2015-07-18

lista skierowanych do sanatorium w Gołdapi

2015-07-18

Skierowanie na rezonans magnetyczny wystawiony w woj. warmińsko- mazurskim. Czy mogę zrobić badanie w woj. pomorskim lub innym gdzie jest krótszy termin?

2015-07-18

Czy USG kolana jest refundowane. Kto może je wystawić.

2015-07-18

Medycyna szkolna- do którego roku życia jest pobierana za to opłata?

2015-07-18

Kod narodowego funduszu zdrowia

2015-07-18

WITAM DLACZEGO W OLSZTYŃSKIEJ POLIKLINICE PRZYJMUJE SIĘ NA REHABILITACJĘ JEDNĄ OSOBĘ NA MIESIĄC Z LISTY OSÓB TZW, OSOBY PRZEWLEKŁE. JESTEM ZAPISANA OD ROKU 2013 ROKU POD NR 52.WIĘC ŁATWO POLICZYĆ , ŻE MOŻE DOSTANĘ SIĘ W ROKU 2017.2018. NAJGORSZE JEST TO ŻE POTYM UPŁYWIE, JUŻ REHABILITACJA NIE BĘDZIE POTRZEBNA, PONIEWAŻ STAN ZDROWIA NA TO NIE POZWOLI, CHOROBA NIE CZEKA NA REHABILITACJĘ TYLKO DALEJ POSTĘPUJE, POZDRAWIAM

2015-07-18

karta ubezpieczeniowa

2015-07-17

Witam, dlaczego w godzinach otwarcia placówki na NFZ, nie można przyjmować pacjentów komercyjnych? Gdzie jest to zapisane w aktach prawnych? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-07-17

Wydział Monitorowania i Analiz.

2015-07-17

Dzień dobry. chciałbym się dowiedzieć dlaczego w wojewódzkim Szpitalu specjalistycznym rejestruje cie pacjentów na nowy Rok 2016 roku do lekarzy "WIDMO"- nie wiadomo do jakiego. A wiadomo, że chciałabym sie zarejestrować do konkretnego lekarza, u którego się lecze od 15 lat. A wiadomo, ze lepiej sie leczyc u jednego,którego znam. Dziekuję za odpowiedź.Pozdrawiam Pacjentka

2015-07-17

w dniu wczorajszym przewróciłam się, pierwszej pomocy udzielił Szpital Powiatowy w Morągu- tzn. zrobiono zdjęcie ,założono opatrunek i wydano skierowanie do szpitala i innym mieście na oddział ortopedii z uwagi na złamanie szyjki kości ramiennej. W szpitalu na Izbie Przyjęć lekarz ortopeda obejrzał zdjęcie -stwierdził że złamanie jest ,ale nie zakładałby gipsu ze względu na wiek/ 80 lat/ , zaawansowaną chorobę osteoporozy i nadciśnienie tylko zaproponował zakupienie ortezy jak najszybsze założenie .Po czym wypisał skierowanie do poradni ortopedycznej ,gdzie lekarz ma wystawić wniosek o ortezę. Czy Izba Przyjęć takich wniosków nie może wystawiać ?

2015-07-17

Dzień dobry, na stronie www.nfz.gov.pl jest napisane ze podanie o karte EKUZ mozna zeskanowac i wyslac e-mailem, lecz nigdzie nie moge znalezc Waszego adresu email. Pozdrawiam.

2015-07-16

Mam pytanie odnośnie zmiany nazwiska,5,06,2015 wyszłam za mąż i mam teran nazwisko męża,wiem ze w EWUŚ jestem pod starym nazwiskiem jak to zmienić??

2015-07-16

Witam W jakich okolicznościach pacjent może przesunąć termin wykonania zabiegu operacyjnego ??

2015-07-16

e-11

2015-07-16

Witam mam pytanie dotyczące pacjentów posiadających legitymację kombatanta, jeśli pacjent przychodzi do nas ze skierowaniem na zabiegi fizjoterapeutyczne i jeśli najbliższy wolny termin na pilne mamy 17.08.2015r czy takiego pacjenta mam traktować jak ze skierowaniem na pilne czy przyjąć od zaraz?????

2015-07-16

Gdzie w woj. w-m przyjmują dietetycy, którzy mają podpisane kontrakty z NFZ

2015-07-16

Mąż mój ma orzeczony znaczny stopien niepełnosprawności na stałe.Nosi aparat sluchowy.Czy przy kazdej wizycie u laryngologa powinien mieć skierowanie od lekarza rodzinnego?Często ma klopoty z uchem w którym ma aparat.

2015-07-15

Witam. Czy przy wyborze sprawozdawczości indywidualnej w poz konieczne jest wysyłanie także sprawozdania kwartalnego? Czy sprawozdawczość wysyłamy tylko elektronicznie, czy obowiązuje też papierowa wersja? Dziękuję za odpowiedź.

2015-07-15

Witam, czy jest jakaś aktualizacja dotycząca wytycznych rehabilitacji medycznej dot realizacji skierowań: pilne, stabilne? Czy nadal obowiązuje wersja prof J. Kiwerskiego z 18.06.2007r?

2015-07-15

Osoba 90- lat z rozpoznaniem nadciśnienie tętnicze,z rozrusznikiem serca, niewydolnością krążenia czy przysługują jej pieluchomajtki z powodu nie trzymania moczu. Lekarz z POZ odmawia wystawienia zlecenia.

2015-07-15

Witam Szpital posiada SOR oraz oddział pediatryczny (kontrakt z NFZ). Pogotowie przywozi dziecko - czy powinno ono zostać przekazane do SOR gdzie nie ma pediatry, czy może zostać przekazane bezpośrednio do oddziału pediatrycznego?

2015-07-15

Dzień dobry, Prowadzę sklep medyczny,dlatego chciałabym podpisać z Państwem umowę na refundację z zaopatrzenia ortopedycznego. Jakie dokumenty muszę do Państwa przesłać aby uzyskać taką refundację. Pozdrawiam Marta Damps

2015-07-15

Witam, wyczytałem, że po zabiegu (np. zaćmy) w ramach NFZ, przysługują mi przez 30 dni bezpłatne kontrole w szpitalu w którym miałem wykonany zabieg. Niestety nigdzie w przepisach prawnych nie mogę znaleźć tego zapisu. Czy mógłbym prosić o naprowadzenie skąd pochodzi ta informacja?

2015-07-15

czy lekarz poz może wystawić skierowanie na dopplera od 01-01-2015

2015-07-14

Z jakim lekarzem mogę się skontaktować aby stwierdził chorobę Polanda? Może być to lekarz prywatny bo do rodzinnego krępuję się iść. Czy jest refundowana pomoc przy tym schorzeniu?

2015-07-14

Witam. Czy jest określone w jakich godzinach powinna być czynna poradnia dzieci zdrowych i realizowane szczepienia w przychodni POZ mającej kontrakt z NFZ? Czy są określone godziny w których powinni być dostępni dla pacjentów lekarze poz w takiej przychodni?

2015-07-14

dermatolog

2015-07-14

W związku z tym, że nie sprawozdaje się już badań powiązanych z CHUK, po co w ogóle istnieje taka opcja? Po co zaznaczać w rozliczeniu kody długie z końcówką 75 czy 76 skoro nie ma to żadnego znaczenia także finansowego (oprzednio liczyła się krotność wizyty przy wizytach CHUK)?

2015-07-14

czy pobyt w klinice jednego dnia traktowany jest jako pobyt w szpitalu, jeśli chcę złożyć wniosek o odszkodowanie za błędną diagnozę po wykonanej artroskopii

2015-07-14

Czy przebywając na wczasach na kwaterze prywatnej i posiadając skierowanie od lekarza rodzinnego na konkretne zbiegi mogę z nich korzystać w ośrodkach sanatoryjnych w danym mieście i czy trzeba mimo posiadanego skierowania płacić za takie zabiegi

2015-07-14

Jaki jest wlasciwy Oddzial NFZ dla gminy Maldyty?

2015-07-13

operacja zaćmy termin oczekiwania

2015-07-13

jak długo ważne jest skierowanie na sporzęt ortopedyczny

2015-07-13

Czy cudzoziemcy którzy nie maja numeru pesel a maja ubezpieczenie bo pracują w Polsce mogą korzystać ze świadczeń w pozie i specjalistyce cały czas czy tylko w nagłych wypadkach?

2015-07-13

Jestem po poważnej operacji serca,zaraz po operacji zostałem przewieziony na 21 dniową rehabilitację szpitalną i uzdrowiskową To było 10 miesięcy temu. Teraz mam zamiar złożyć dokumentację na leczenie uzdrowiskowe. Czy w takim przypadku jest krótszy okres oczekiwania i ile on wynosi Pozdrawiam a za odpowiedz dziękuję

2015-07-13

EKUZ

2015-07-13

jak leczyć zęby przez NFZ

2015-07-13

Dlaczego w systemie SZOI komunikaty o błędach wyświetlane są w języku angielskim.

2015-07-13

godziny urzedowania - wydanie karty EKUZ

2015-07-13

Witam, pisałam o swoim problemie z Panią, która rejestruje tzn. Pani doktor każe zapisać córkę na wizytę, a Pani rejestratorka odmawia mówiąc, że nie ma terminu. Dostałam od Państwa odpowiedź , żeby złożyć skargę do kierownika placówki. W tamtym miesiącu tak zrobiłam, Pani sekretarka kazała przyjechać sie zapisac na nastepny dzien, pojechała siostra, pani pow., że z takim maluszkiem moge kiedy chce przyjechac. Wytedy właśnie zadzwoniłam do Zastępcy Dyrektora WSS w Olsztynie bo tam lecze córke oczywiście zapisali nas odrazu. Teraz byłam na wizycie i znowu ten sam problem.... Pani Doktor prosiła Pania sekretarke zeby nas zapisala. Po prosbach Pani doktor zostalysmy zapisane na wrzesien ale żeby nie bylo za slodko Pani sekretarka powiedziala, że godz nie wyznaczy i mamy czekać od 11. Ok byle nas przyjeli. Sytuacja znowu sie powtorzy we wrzesniu i czy mam znowu isć do Dyrektora , czy moge gdzieś wyzej skoro sytuacja sie nie zmienia ? Dziekuje za odpowiedz.

2015-07-12

sanatorium

2015-07-12

mam skierowanie do szpitala kardiologicznego w konstancinie po zawale serca jaki termin przyjęcia?

2015-07-12

Czy w tym samym czasie mogę chodzić do jednej pracowni na rehabilitację kolana a do drugiej na rehabilitację łokcia?

2015-07-12

Jaki lekarz może skierować na rezonans magnetyczny? Czy reumatolog może?

2015-07-12

witam, Bardzo proszę o informacje bo chcialabym sie upewnić czy dobrze zrozumiłam .Od lipca wpisujemy badania zlecone przez lekarzy poz bez względu na rozpoznanie czyli nie tylko pacjenom z cukrzycą i nadcisnienie ale wszystkim pozostałym pacjentom którzy będą mieć zlecone badanie od lekarzy poz ? moje drugie pytanie to wpisujemy tylko te badania które są w rozporządzeniu ministra z dnia 15.05.2015 poz 698 tab 17? dziekuje

2015-07-11

Mam nr 1677 w jakim miesiącu do sanatorium. ?

2015-07-10

skierowanie do szpitala

2015-07-10

Witam, Syn korzysta z poradni rehabilitacyjnej i uczęszcza na ćwiczenia związane z wadami postawy. W tym samym okresie mamy rozpocząć pobyt dzienny tzw. rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach subterraneoterapii i nie wiem czy w tym samym dniu mogę skorzystać z ćwiczeń w poradni rehabilitacyjnej i zapisać się na zjazd do kopalni. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

2015-07-10

odwołanie leczenia

2015-07-10

jeżeli pacjent posiada europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego i Ewuś weryfikuje pacjenta jako uprawnionego do świadczeń to na podstawie czego należy rozliczyć pacjenta?

2015-07-10

Gdzie w Olsztynie można wykonać zabieg ginekomastii (refundowany bądź nie) ?

2015-07-10

Gdzie mogę złożyć skargę na lekarza i czy mogę domagać się odszkodowania na dalsze leczenie. Zaznaczam, że właścicielem przychodni jest lekarza u którego zaczęłam leczenie

2015-07-09

Jaki jest czas oczekiwania od momentu złożenia wniosku do sanatorium poszpitalnego?

2015-07-09

Czy istnieją jakieś rozporządzenia dotyczące czasu trwania badania usg ginekologicznego i połozniczego?

2015-07-09

Gdzie mogę dowiedzieć się jakie konkretnie szkolenia bądź kursy muszę odbyć (specjalizacja z pediatrii 1994 r medycyna rodzinna 1997r) abym mogła kwalifikować pacjentów do szczepień ochronnych po 31 12 2015.

2015-07-09

Odpowiedzieliście państwo, że znieczulenie do porodu jest refundowane. Dlaczego w takim razie niektóre placówki pobierają opłatę? W naszym szpitalu to koszt 400 zł. Czy to zgodne z prawem? Chodzę do ginekologa prywatnie, ale rodzić będę w państwowym szpitalu. Ginekolog twierdzi, że ze znieczuleniem nie będzie problemu, ale to kosztuje. Nadmienię, ze mój ginekolog pracuje w szpitalu, w którym będę rodziła.

2015-07-09

Witam. W nawiązaniu do mojego pytania czy lekarz chirurg szczękowo- twarzowy może skierować pacjentkę z dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego na refundowane zabiegi do terapeuty manualnego w celu rehabilitacji stawów uzupełniam iż chodziło mi o masaż mięśni narządu żucia.

2015-07-09

ekuz

2015-07-09

Czy zastrzyk otrzymany w przychodni należy później odkupić? Chodzi mi o depo medrol.

2015-07-09

Pytanie od wasaba@interia.pl dot zlecenia na wyroby medyczne nr 4-14-15-0004521-5

2015-07-09

witam lekarz ze specjalizacją I st. z pediatrii - czy może przyjmować deklaracje pacjentów dorosłych czy tylko dzieci? dziękuję

2015-07-09

poradnie neurlogiczne

2015-07-09

Czy możliwe jest korzystanie z kilku zabiegów rehabilitacyjnych w tym samym czasie?

2015-07-09

w nawiązaniu do pytania z dnia 8.07 2015 - okuliści z oddziału odsyłają po skierowanie do poradni od lekarza rodzinnego żeby rozliczyć kwalifikację do zabiegu jako poradę finansowaną z nfz. czy jest to prawidłowe postępowanie? - pytam, bo dla starszych pacjentów jest to uciążliwe.

2015-07-09

Dzień dobry, mam zablokowane hasło do platformy ZIP, jak mogę je odblokować? Nadmienię iż automatyczne odzyskiwania hasła także nie wchodzi w grę, gdyż nie pamiętam pytania pomocniczego.

2015-07-09

WITAM.PRACUJE LEGALNIE I MAM UBEZPIECZENIE W UK.CHCIALABYM JEDNAK LECZYC SIE W POLSCE I UBEZPIECZYC SIE PRYWATNIE W NFZ.CZY JEST TO MOZLIWE?

2015-07-09

witam byłam z 3 letnim synkiem u urologa dziecięcego i przypisał tą maść -Detreomycyna 1%stosować 7 dni na cykusia bo podczas ściągania pęka mu ta skórka, a na początku miał zrośniętą, bardzo proszę o doradzenie innej maści stosownej do wieku dziecka bez recepty na te rany żeby można było stosować

2015-07-08

Witam, leczę córkę na niedoczynność tarczycy od kad skończyła miesiąc czasu. Z wizyty na wizytę panie rejestratorki wyznaczały wizytę (ze wzgledu na brak nr byłyśmy jako kolejna osoba) od dwoch miesiecy zmieniła sie Pani rejestratorka, która nie chce nas zpisywać . Pani Doktor mówi, żeby nas zapisać na dany miesiąc a ona mówi nie bo nie ma miejsc. Jest cicha wymiana zdan miedzy paniami , Lekarz mówi, że takie malutkie dzieci nie mogą czekać i od marca jestesmy zapisywani, ale rejestratorka stawia na swoim. Ja wychoze skladam skarge, ktos inny do mnie dzwoni i podaje termin wiyty to jest meczace prosze pomożcie. Do kogo mam sie udać po pomoc ?

2015-07-08

jest potrzebne dla mnie zaświaczenie o becikowe poszła późno bo byłam w ciąży a miałam okres co ma teraz zrobić że dostać becikowe proszę o pomoc

2015-07-08

Od lekarza okulisty dostałam skierowanie ,,do szpitala" na operację zaćmy obu oczu. Niestety ze szpitala odesłano mnie znowu do okulisty po ,,skierowanie do poradni". Bardzo proszę o odpowiedź- ile i jakie skierowania powinien wypisać okulista pacjentowi, który chce poddać się operacji zaćmy w szpitalu.

2015-07-08

Jaki okres musi upłynąć od powrotu z sanatorium ,aby można było złożyć nowy wniosek Jestem osobą niepełnosprawną

2015-07-08

jak mogę uzyskać dofinansowanie na szkła korekcyjne które muszę nosić z zalecenia neurologa i okulisty i na dodatek progresywne drogie niestety a jestem rencistą.

2015-07-08

Jaki jest aktualny stan refundacji leczenia AMD lekiem Lucentis . Mam 48 lat i zaawansowaną postać AMD a nie stać mnie na prywatne leczenie?

2015-07-07

Witam. Lekarz chirurg szczękowo- twarzowy zdiagnozował u pacjentki dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Czy może wystawić skierowanie do terapeuty manualnego w celu rehabilitacji stawów? Czy będzie to zabieg refundowany?

2015-07-07

felczer

2015-07-07

Dostałem od ortopedy skierowanie na usg stawów kolanowych z informacją, że mogę je wykonać tylko w przychodni w której byłem u ortopedy. Niestety przychodnia nie ma już wolnych miejsc na usg do końca roku 2015. Czy w takiej sytuacji mogę w ramach NFZ wykonać badanie usg w innym miejscu, które ma podpisany kontrakt z NFZ?

2015-07-07

mam syna z zespołem downa czy jestem zwolniona z opłaty za sanatorium

2015-07-07

Zebranie zespołu ds chorób ultrarzadkich

2015-07-07

czy jak poszła refundacja z błędnie wpisanym oddziałem NFZ trzeba robić korektę refundacji do tej recepty ?

2015-07-07

Jestem w 20 tygodniu ciąży. Słyszałam, że niedługo NFZ ma płacić za znieczulenie zewnątrzoponowe. Czy to prawda? Do tej pory w naszym szpitalu znieczulenie do porodu kosztowało 400 zł.

2015-07-06

godziny urzędowania

2015-07-06

Jaki jest koszt badania PET-CD robionego prywatnie?

2015-07-06

czy istnieje mozliwosć zakupu jakiegos pakietu który umożliwia skorzystanie z pomocy lekarza rodzinnego pracuje na umowe o dzieło

2015-07-06

jak mozna otrzymac karte ubezpieczeniowa unijna

2015-07-06

ekuz

2015-07-06

ekuz

2015-07-06

Dlaczego nie można zalogować się SZOI w Grecji

2015-07-06

chce wyrobić kartę ekuz na wyjazd 16.07

2015-07-06

EKUZ

2015-07-05

obcokrajowcy

2015-07-05

Witam. Czy wg nowego rozporządzenia obowiązującego od 1 lipca, procedury wykonane w SOR powinny być rozliczane również u pacjentów, którzy po pobycie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym są jednak przyjmowani do szpitala? Czy jak do tej pory jedynie ci, którzy po udzielonych świadczeniach nie wymagają hospitalizacji lub są odsyłani do innej placówki?

2015-07-05

EKUZ

2015-07-05

Leczę się u endokrynologa na niedoczynność tarczycy wizyty są co około 10 miesięcy a w międzyczasie endokrynolog na badanie krwi wysyła mnie do lekarza rodzinnego pytanie czy to jest właściwe działanie lekarza.

2015-07-05

Witam, moja żona jest w ciąży i ma plamy po twarzy i rękach takie jak miała w 3 tygodniu ciąży, pani dermatolog wypisała jej wtedy maść o składzie :Hydrocortisoni 1,0 Aqua. dest. Eucenini aa ad 100,0 M..ung, żona stosowała tą maść aż do 16 tygodnia ciąży, gdyż wyskakiwały jej po twarzy czasami te palmy jeszcze i teraz jej nasilły się jej te plamy, wyczytałem że w maści jest steryd i nie można stosować długo w ciąży, maść jaką dostała żona jest w takim pojemniczku i przetrzymuje ją w lodówce jest ona biała i taka twarda nie wodnista, pojemnik wygląda na 100 ml i żona z niego przez te kilkanaście tygodni wysmarowała 30 ml, proszę bardzo mi napisać jaki ta maść szkodliwy wpływ mogła wywrzeć na rozwijający się płód co mogła uszkodzić, czego się mogę spodziewać? Bardzo proszę o odpowiedź

2015-07-04

Czy dr ginekolog przyjmująca mnie na nfz może ode mnie rządać abym wyniki robiła prywatnie. Jestem w 3im m-cu ciąży i nie stać mnie na to. Proszę o poradę w tym temacie i szybką odpowiedż

2015-07-04

Mąż leży w szpitalu, ma cukrzycę, miażdżycę,nadciśnienie - leży na ortopedii. Czy to prawda, że musi brać swoje leki, czy na oddziale powinien dostawać z puli szpitala? Pozdrawiam

2015-07-04

mój 4-14-09957-3 chcę sprawdzić mój numer oczekiwania

2015-07-04

Chce złożyć wniosek o EKUZ - wyjazd turystyczny dla mnie i mojego dziecka. Jestem zatrudniona, korzystam z ubezpieczenia . Czy oprócz wniosku powinnam wysłać jeszcze dodatkowe dokumenty? Pozdrawiam

2015-07-03

Leczę się na tarczycę od kilku lat u tej samej lekarki. Badania sugerowane przez lekarkę robię prywatnie, ponieważ ona twierdzi, że rodzinny lekarz powinien mi dać skierowanie. Czy mogę zmienić lekarza endokrynologa na innego w innej przychodni?

2015-07-03

Witam. Czy lekarz rodzinny może podjąć się leczenia niedoczynności tarczycy? Dziękuję za odpowiedź

2015-07-03

Witam. Mam pytanie. Od kilku miesięcy jestem pod kontrolą endokrynologa. Niestety prywanie. Sama wizyta nie jest aż tak obciazajaca portfel natomiast robienie wyników już tak. Pakiet to koszt rzędu 250zl. Z uwagi na to że są to wizyty prywatne to badań nfz nie refunduje to jasne ale mam pytanie czy w takiej sytuacji lekarz chorób wewnętrznych ( nie lekarz rodzinny!) może wystawić skierowanie na badania hormonów i czy wtedy one mogą być bezpłatne? Lekarz chorób wewnętrznych z umowa nfz oczywiście. Proszę o pomoc

2015-07-02

Mam pytanie jak to jest ze nie ma insuliny [Insuman Basal SoloStar] w aptekach to jest karygodne ja mam dac rano insuline a w aptece powiedzieli ze nic nie mozna zalatwic bo producent nie ma co ja mam w tym wypadku zrobic na szczescie dostalam w aptece innej .Tak nie moze byc w jakim swiecie my zyjemy Maz ma 1grupe jest po udarze a tu mi mowia ze niestety niema .ale juz mam i dziekuje aptece .A jak by sie cos stalo kto odpowiada ze brak insuliny.

2015-07-02

Nie mam urlopu, a dostałam sanatorium, co zrobić?

2015-07-02

Witam. Porada udzielona w miejscu pobytu świadczeniobiorcy powinna być rozliczona jako porada W31. Proszę podać Kod MZ takiego świadczenia ponieważ odrzuciło mi pod kodem 8.6 wykonANe wizyty domowe w AOS

2015-07-02

Witam. Chciałabym prosić o odpowiedź bądź wskazanie odpowiednich przepisów regulujących przyjęcia pacjentów spoza listy POZ, zamieszkałych w innych województwiach lub za granicą , a posiadających EKUZ. W okresie wakacyjnym zgłasza się wielu pacjentów z wyżej wymienionych grup bez konkretnych dolegliwości. Mają wolny czas .przebywają w okolicy lub u rodziny na urlopie i chcą sobie wykonać tu cytuję-najlepiej"wszystkie" badania krew, usg itd. Co zgodnie z przepisami powinien uczynić lekarz w tej sytuacji. Nadmieniam, że powyższe sytuacje zdarzają się ostatnio nader często.

2015-07-01

mam chorobę Parkinsona, mam receptę na której jest m.in. Madopar 250, apteka po realizaji pozostałych leków, bez Madoparu, zamknęła receptę informując mnie że nigdzie nie może dostać Madoparu. Czy obowiązkiem apteki jest szukanie do skuktu leku?

2015-07-01

Witam. Czy w przypadku wniosku o indywidualne rozliczenie świadczenia grupą JGP z wyższego poziomu referencyjnego trzeba wypełniać załącznik 4a związany z kosztami wykonanych procedur?

2015-07-01

Przebywając w szpitalu zabrakło mi leków na nadciśnienie. Czy lekarza w przychodni może mojej córce wystawić dla mnie receptę. Pozdrawiam i dziękuje.

2015-07-01

Uprawnienie Pacjenta w ewuś widnieje jako nieubezpieczony, mimo tego twierdzi ze jest ubezpieczony. w lutym złożył oświadczenie do deklaracji poz i nfz płacił za niego przez 3 miesiące. po tym okresie zaprzestał płacenia za deklarację . Czy ten sam pacjent może złożyć kolejne oswiadczenie do deklaracji na kolejne 3 miesiące ? Pacjent złożył deklarację w 2005 roku i nie składa nowej.

2015-07-01

Czy mogę założyć konto w ZIP elektronicznie, jak to uczynić?

2015-07-01

Karta informacyjna leczenia szpitalnego: co to znaczy rozpoznanie opisowe? (z czyjego opisu to wynika z opisu lekarza, rodzica czy literatury medycznej?)

2015-07-01

Dlaczego nie ma mojej firmy na liście zakładów optycznych realizujących recepty okularowe? Zakład Optyczny Pazyrski Nidzica.

2015-07-01

czy jako świadczeniodawca mogę spr. kiedy pacjent miał robioną protezę w innym gabinecie

2015-06-30

Proszę o udzieleni odpowiedzi : w jakim momencie powinniśmy wykazać wynik histopatologiczny czy w momencie gdy pacjent jest kierowany na badania czy tez w chwili kiedy z wynikiem przychodzie na następną wizytę.

2015-06-30

Witam, osoby z Ukrainy które nie mają pesela wpisujemy na paszport.Bardzo proszę o informacje jak mam je rozliczyć chodzi mi o POZ czy mam wpisać im produkt 5.01.00.0000046 porada lek diagno terap udzielona osobie spoza listy świadczen zamieszkał na terenie tego samego woj czy mam wpisać produkt 5.01.00.0000077 5.01.00.0000075 jako porady udzielone w przychodni z powodu cukrzycy lub z przyczyn innych niz cukrzyca w zależności od rozpoznania. jaki mam wpisac im produkt?

2015-06-30

Witam, mam pytanie co oznacza: kod tytułu uprawnienia dodatkowego „32aDILO”?

2015-06-30

Proszę wskazać listę bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży.

2015-06-30

Gdzie można zastrzec nie udzielanie pomocy przez służbę zdrowia związku z utratą ubezpieczenia zdrowotnego.

2015-06-29

Dlaczego numer w skierowaniu do sanatorium cały czas się przesuwa raz w jedna raz w drugą stronę. Byłem 255 a teraz jestem 260. Dlaczego tak się dzieje?

2015-06-29

Czy lekarz rodzinny ma prawo odmówić wydania zaświadczenia o" stanie zdrowia" i "braku p/wskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych do rekrutacji do wojska ?, gdzie placówka żąda takiego od lekarza rodzinnego .I czy może pobrać opłatę 30zł.?

2015-06-29

Witam serdecznie. Moje pytanie jest następujące: Siostra moja prauje w Bruxeli od 6 lat (jest tam zameldowana)Córka jej uczyła się i nadal studiuje w Polsce.Siostra nie zawsze miała ubezpieczenie zdrowotne w związku z tym wykupiła ubezpieczenie zdrowotne i opłaca je nadal w Polsce (NFZ/ZUS).Chciałabym nadmienić, iż zdażyło się że obie Panie zchorowały i chciały skorzystać z pomocy lekarskiej. Spotkały się z odmową gdyż jak stwirdziła rejestratorka nie mają uprawnień...świecą się na czerwono. W NFZ w naszej miejscowości uzyskała inf, iż ma zdublowane składki i powinna złożyć tzw. rezygnację.Proszę o informację co powinna zrobic z tym moja siostra żeby dziecko było ubezpieczone przy niej, a składki się nie dublowały? Czy jeżeli nie korzystałty z lecznia może zwrócić się o zwrot nadpłaconej składki ?

2015-06-29

Kiedy pojedziemy do sanatorium?

2015-06-29

W jakich godzinach jest czynna państwa placówka w Olsztynie ? Czy jest tylko w tygodniu czy np w sobotę tez. Pozdrawiam

2015-06-29

Witam, nie bardzo mogę rozgryźć czemu służy załącznik nr 2 do zarządzenia nr 27/2015/DSM Prezesa NFZ z dnia 29 maja 2015r, czy jest to załącznik sprawozdawczy?

2015-06-29

Witam, czy wybierając pediatrę dla dziecka mam prawo usłyszeć w przychodni że został wyczerpany limit miejsc do danego lekarza?

2015-06-28

Czy rzecznik praw pacjenta przy NFZ jest lekarzem i w jakich godzinach przyjmuje pacjentów Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

2015-06-28

Czy lekarz ma prawo odmówić leczenia nieubezpieczonego dziecka?

2015-06-27

Witam! chciałabym pojechać do uzdrowiska do Buska Zdroju ,czy mam taką możliwość.

2015-06-26

Witam, mam pytanie na temat konieczności zapewnienia transportu sanitarnego. Pacjent ma wykonywany w naszym szpitalu jednodniowym, planowy zabieg usunięcia zaćmy. Na powyższy zabieg został przywieziony karetką (od innego świadczeniodawcy). Pacjent porusza się o kulach, jest w obecności swojego dziecka. Domaga się odwiezienia karetką do domu po zabiegu, oraz transportu na karetką na badania kontrolne. Zgodnie art. 42 pkt 2 nie kwalifikuje się do takiego transportu (porusza się o kulach, jest z opiekunem, może podróżować w pozycji siedzącej). Czy w powyższym wypadku mamy obowiązek dowożenia go na wszystkie wizyty kontrolne zaplanowane po zabiegu?

2015-06-26

Przeprowadziłem się do Olsztyna z Białegostoku, czyli z innego województwa. Czy muszę się "przepisać" do tutejszego oddziału NFZ? Jeśli tak to jak to mogę zrobić?

2015-06-26

Kto wyda mi zaświadczenie o ubezpieczeniu potrzebne na kilkudniowy wyjazd za granicę?.

2015-06-26

Witam, ile wynosi składka kapitacyjna POZ i od czego jest uzależniona?

2015-06-26

Jak długo ważne jest skierowanie do lek.okulisty?

2015-06-25

Jestem 60-letnim bezrobotnym mężczyzną chorym na cukrzycę i nadciśnienie nie ubezpieczonym, jak mam iść do lekarza i jaką dostanę receptę?

2015-06-25

Wracam do pytania :czy lekarz POZ może wystawiać w godzinach pracy POZ zaświadczenia dla ławników przecież jest to badanie odpłatne ?

2015-06-25

Czy specjalista neurolog może pracować w przychodni POZ, będąc w godzinach popołudniowych jedynym lekarzem w tejże przychodni? Jeśli tak , to czy specjalista medycyny rodzinnej może pracować w przychodni neurologicznej. ? Zastanawia mnie fakt pracy w godzinach popołudniowych różnych lekarzy w POZ, nie będących internistami, pediatrami, lekarzxami rodzinnymi i czy jest to legalne?

2015-06-25

Czy dzwoniąc na opiekę całodobową osoba rejestrująca nie może udzielić informacji dotyczącej danych ( imię i nazwisko) lekarza przyjmującego - będącego na dyżurze.

2015-06-25

Dlaczego córka mimo, że jest ubezpieczona wyświetla się na czerwono już od roku i nikt z tym nic nie robi choć było zgłoszone?

2015-06-25

Czy na wakacjach w Chorwacji w przypadku złamania np. ręki, nogi , mając kartę EKUZ koszty leczenia pokryje NFZ ?

2015-06-25

Czy w przypadku nagłej śmierci na wakacjach ( np. zawał )za granicą, w kraju UE mając EKUZ rodzinie przysługuje zwrot kosztów transportu zwłok do Polski ?

2015-06-25

Dzien dobry , podczas kontrolnej wizyty , której powodem jest znacznie podwyższony cholesterol lekarz rodzinny odmówił wystawienia skierowania na powtórne badanie krwi twierdząc ,iż jest takie rozporządzenie , kótre mówi ,że tylko raz w roku można wykonać takie badania i sugeruje wykonanie takich badań prywatnie . Proszę o informację i link pod którym mogę zapoznać się z rozporządzeniem

2015-06-25

Gdzie i ile czasu przed wyjazdem za granicę można starać się o dokument uprawniającydo leczenia w innym kraju unii europejskiej?

2015-06-25

Witam, czy pacjent przeniesiony z innego oddziału do OAiIT, który po godzinie zmarł może być rozliczony z OAiIT Z NFZ jeśli mieści się w w skali TISS?

2015-06-25

Witam. Chciałbym się zapytać o właściwe ustalanie uprawnień do zniżek na antybiotyki- kiedy możemy wypisać antybiotyki na zniżkę na podstawie samego badania a kiedy wymagane są badania obrazowe lub posiewy? Jeśli sugerować się wskazaniami to dla antybiotyku Cipronex: "Zakażenia dolnych dróg oddechowych wywołane przez bakterie Gram-ujemne" oraz "Zakażenia układu moczowego". Czy w tej sytuacji możemy wypisać go na zniżkę na podstawie samego badania i wywiadu wskazującego na zakażenie układu moczowego czy jest wymagane badanie moczu? A przy zakażeniach dolnych dróg oddechowych konieczny jest posiew w celu potwierdzenia obecności bakterii Gram-ujemnych czy po samym stwierdzeniu w badaniu zapalenia płuc (ew. po potwierdzeniu radiologicznym) bez znajomości czynnika etiologicznego możemy dać zniżkę? Podobna sytuacja przy antybiotyku Zinnat: "Leczenie zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na cefuroksym"- aby potwierdzić wrażliwość a tym samym wskazania do zniżki trzeba wykonać antybiogram? Antybiotyk Duomox, w wielu przypadkach stosowany jako lek pierwszego rzutu ma podane bardzo konkretne drobnoustroje: "Zakażenia wywołane przez wrażliwe szczepy bakterii: zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych wywołane przez paciorkowce α- i β-hemolizujące, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus spp. i Haemophilus influenzae, nie wytwarzające penicylinazy. Zakażenia dróg moczowych wywołane przez Escherichia coli, Proteus mirabilis, Streptococcus faecalis. Zakażenia żołądkowo-jelitowe wywołane przez Helicobacter pylori, Salmonella spp., Shigella spp. Zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez paciorkowce α- i β-hemolizujące, nie wytwarzające penicylinazy Staphylococcus spp. i E. coli." Jak w tej sytuacji wyglądają wskazania do zniżki? Proszę o poradę jak poprawnie interpretować wskazania podane na stronie bartoszmowi.pl. Ponadto chciałbym prosić o wyjaśnienie kiedy możemy wypisać leki (głównie przeciwbólowe) z uprawnieniem "B" dla chorych nowotworowych w przypadku, gdy jest to świeże rozpoznanie, jeszcze bez rozpoznania histopatologicznego, ale z ewidentnym obrazem klinicznym i wynikiem badania np TK. Czy jeśli u takiego chorego występują znaczne dolegliwości bólowe to mogę mu wypisać leki opioidowe na "B" czy będzie on zmuszony płacić za nie pełną kwotę (często wysoką) lub cierpieć do czasu potwierdzenia rozpoznania przez onkologa? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-06-24

Chciałbym jechać do uzdrowiska w październiku lub w listopadzie , ponieważ inny termin mi nie pasuje . Proszę o pozytywne rozpatrzenie mej prośby.

2015-06-24

Czy lekarz POZ w godzinach przyjęć może wystawiać zaświadczenia o stanie zdrowia dla kandydatów na ławników?

2015-06-24

Witam. Mam problem, prowadze własną działalność, jestem na dużym Zusie, składki opłacam co miesiąc, dodatkowo jestem ubezpieczony prywatnie. Niestety podczas wizytu u lekarza poinformowano mnie że wyskakuje w Ewusiu na czerwono. Kontaktowałem się Zzusem, u nich wszystko jest w porządku, do kogo w takim razie mam się zgłosić z tym problemem?

2015-06-24

Pracownik prosi o ubezpieczenie zdrowotne w Polsce męża przebywajacego w Rosji w legalnej pracy .Mąż jest cukrzykiem i jak przyjeżdża do polskim musi chodzić na wizyty do swojego lekarza . Czy zakład pracy ma obowiązek zgłosić mężna.

2015-06-24

Witam, Mam pytanie jak długo ważne jest skierowanie na rehabilitacje ogólnoustrojową stacjonarną? Czy tak jak w przypadku ambulatoryjnej rehabilitacji jest to 30 dni?

2015-06-24

Witam. Mam pytanie dotyczace refundacji zalozenia wkladki domacicznej w miescie Ketrzyn. Ktora placowka wykonuje te uslugi. Pozdrawiam.

2015-06-23

Na jaki okres można wydać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

2015-06-23

Czy lekarz ginekolog na prywatnej wizycie może wypisać na refundację więcej niż jedno opakowanie leków np. visanne? Dodam, że jestem ubezpieczona, jestem też po operacji usunięcia torbieli endometrialnej i dalej leczę ogniska chorobowe tymi lekami (VI stopień endometriozy). Z tego co wiem lekarz też ma podpisaną umowę z NFZ, ale twierdzi, że nie może wypisać mi jednorazowo więcej leków na refundację, bo inaczej NFZ obciąży go kosztami, a w takiej sytuacji on obciąży mnie. Do tej pory wypisywał mi po jednym opakowaniu na refundację, ale jak poprosiłam go o dwa opakowania, bo chcę wyjechać na urlop, to powiedział, że może wypisać jedno na refundację, a drugie na 100%. W końcu wypisał dwa na refundację, ale postraszył mnie zwrotem kosztów.

2015-06-23

Podczas kilku wizyt u lekarza specjalisty w ramach kontraktu z NFZ lekarz zapisywał w karcie pacjenta dane dotyczące przebiegu leczenia nieczytelnie i część całkowicie nieczytelna. W związku z powyższym czy można zwrócić się do lekarza albo przychodni o przepisanie czytelnie wpisów

2015-06-23

Czy badania diagnostyczne zrealizowane w POZ za II kwartał 2015 r. (oprócz badań w DiLO) można sprawozdawać w formie zbiorczej czy indywidualnej. Pozdrawiam.

2015-06-23

Czy prawidłowe jest postępowanie oddziału, który wymaga skierowania do oddziału na zabieg oraz skierowania od lekarza pozu do przychodni przyszpitalnej celem kwalifikacji do zabiegu?

2015-06-23

Co powinno znajdować się na druku skierowania?

2015-06-23

Witam, lekarz moj przebywa na dłuższym zwolnieniu, a ja potrzebuję wystawienia do zus-u wniosku na świadczenie rehabilitacyjne , czy inny lekarz z tej przychodni wystawi mi bez problemu czy może odmówić?

2015-06-22

Ile sie płaci za wizyte w izbie przyjec na pogotowiu jesli nie jest sie ubezpieczonym? Chodzi i zbicie ciśnienia.

2015-06-22

Wyjeżdzam do Niemiec, tam będę pracował i będę ubezpieczony. Czy w Polsce będę mógł być też ubezpieczony przy żonie?

2015-06-22

Dzien dobry, chcialabym sie dowiedziec jakie sa kryteria platnosciowe za szczepienia z programu 5 w 1? Z tego co slyszalam, sa one za darmo dla wczesniakow a takze dla dzieci o niskiej wadze urodzeniowej (ponizej 2500g). Bardzo prosze o potwierdzenie lub zaprzeczenie tej informacji jako, ze nigdzie nie moge znalezc nic na ten temat. Pozdrawiam

2015-06-22

Witam, czy realizujac receptę na lek PULMICORT 05mg/ml amp.No 10,farmaceuta może wydać najmniejsze zarejestrowane z wykazu leków refundowanych,czyli 20amp?Postać ta traktowana jest jako nieparenteralna,wiec refunowanego leku nie mozna dzielic by wydac 10 amp?Z góry dziękuje za odpowiedź.Farmaceutka z Bartoszyc.

2015-06-22

Witam. Mam pytanie dotyczące leku Sevredol czy podane dawkowanie pozwala na realizację recepty bezpłatnie Sevredol 20 mg 60 tabletek (60 tab. po 20mg-1op) Ilość środka w gramach 1,2g (jeden gram i dwieście mg) siarczanu morfiny. D.S 20 mg (dwadzieścia mg)4 razy na dobę.Dziękuję

2015-06-19

Witam.Mam pytanie przepisałam się do innej przychodni ale w tej pierwszej lekarz wystawił dla mnie skierowanie na leczenie uzdrowiskowe no i czekam niebawem dostanę weryfikację i co mam zrobić jeżeli już nie jestem pacjentem w tej przychodni tylko innej.

2015-06-19

Kolejka do sanatorium jak sprawdzić?

2015-06-19

Ja napisałam: Witam serdecznie.Mąż zrobił sobie prywatnie usg i wyszło mu wodonercze, pójdzie prywatnie do specjalisty, bo kolejki są okropne na NFZ. Proszę jedynie napisać na jakie może wystawić lekarz I kontaktu badania krwi i moczu, niezbędne zanim pójdzie do urologa (chcę,żeby poszedł z niezbędnymi wynikami, a po co mamy płacić za nie?). Pozdrawiam Państwo odpowiedzieli: 2015-06-18 Witam. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz na podstawie wiedzy medycznej i stanu zdrowia pacjenta. DLA MNIE JEST ZBYT LAKONICZNA ODPOWIEDŹ. NFZ DOSKONALE WIE, NA JAKIE BADANIA LABORATORYJNE MOŻE SKIEROWAĆ LEKARZ I KONTAKTU I PROSZĘ UDZIELIĆ ODPOWIEDZI MI JAKO PACJENTOWI - MAM TEŻ PRAWO WIEDZIEĆ, JAKIE BADANIA MI PRZYSŁUGUJĄ W RAMACH POZ. POZDRAWIAM

2015-06-19

Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy poradnia ma prawo zatrzymać skierowanie do specjalisty przy rezerwacji terminu wizyty, co uniemożliwia umówienie się na wizytę w innej poradni, gdzie być może byłby wcześniejszy termin.

2015-06-19

Wkrótce przeprowadzam się do innego województwa z powodu zmiany pracy. Czy będę należał do NFZ w Olsztynie, bo tutaj mam stałe zameldowanie?

2015-06-19

Czy zabieg korekty biustu przy prawdopodobnej chorobie Polanda jest refundowany? Czy trzeba najpierw stwierdzić chorobę? Jaki jest koszt zabiegu jeśli jest refundowany i gdzie można go wykonać. Jakie kroki należy podjąć żeby zacząć walkę z chorobą? Mam 27 lat i chciałabym przejść taki zabieg. Czy jest on bezpieczny dla zdrowia?

2015-06-19

Witam serdecznie Mam pytanie odnośnie diagnostyki u lekarza rodzinnego. Ostatnio mój lekarz rodzinny zlecił mi badania laboratoryjne po ich wykonaniu, mój lekarz na wizycie zabrał mi je tłumacząc że to jego własność a ja jak che mieć wyniki to mam sobie zrobić ksero. Ale za wykonanie ksero musze zapłacić. Czy moj lekarz postępuje zgodnie z prawem?

2015-06-19

Czy okres oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe po rehabilitacji szpitalnej jest krótszy czy równiez wynosi ok. 19 miesięcy?

2015-06-19

Witam, czy w umowie AOS u tego samego świadczeniodawcy, można w tym samym dniu u tego samego pacjenta wykazać poradę w poradni chirurgi onkologicznej oraz w poradni chemioterapii?

2015-06-19

Witam serdecznie.Mąż zrobił sobie prywatnie usg i wyszło mu wodonercze, pójdzie prywatnie do specjalisty, bo kolejki są okropne na NFZ. Proszę jedynie napisać na jakie może wystawić lekarz I kontaktu badania krwi i moczu, niezbędne zanim pójdzie do urologa (chcę,żeby poszedł z niezbędnymi wynikami, a po co mamy płacić za nie?). Pozdrawiam

2015-06-18

Czy w Indywidualnej Spec. Praktyce Lekarskiej prowadzącej poz mogę na czas urlopu nająć na zastępstwo koleżankę ze szpitala? Jak formalnie to załatwić (bo podobno Jednoosobowa praktyka lekarska nie może zatrudniać personelu medycznego)?

2015-06-18

Pytanie dotyczy abdominoplastyki brzucha. Czy jest możliwa refundacja takiego zabiegu? Mam 44 lata, jestem po dwóch cięciach cesarskich. Mam bardzo rozciągniętą skórę brzucha pokrytą rozstępami. Cięcie jest pionowe, co powoduje jeszcze gorszy widok, ponieważ skóra zwisa po obu stronach brzucha. Mam problemy z kręgosłupem (skrzywienie, dyskopatię i przepuklinę międzykręgową, ucisk na nerw kulszowy).

2015-06-18

Witam. Mama takie pytanie od 2 miesięcy przebywam w Niemczech i tu mam ubezpieczenie. Zarejestrowałam syna (2lata) do ortopedy jak jeszcze przebywałam w polsce nie chcę żeby ta wizyta przepadła czy musze wziąść od mojego ubezpieczyciela jakies poswiadczenie żeby maly był przyjęty na ubezpieczenie czy wystarczy w rejestracji pokazac karte?

2015-06-18

Witam. Czy test obciążenia glukozą można wykonać bezpłatnie w ramach AOS. Jeżeli tak to bardzo proszę o podanie symbolu zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ.

2015-06-18

Czy osoby z Ukrainy które nie mają numera pesel a mają paszport i dokumenty że są ubezpieczone bo pracują mogą złożyć w przychodni deklarację na lekarza?

2015-06-18

Mój syn który kontynuuje naukę właśnie skończył 18 lat i jest dopisany do ubezpieczenia matki. Niestety dzisiaj został odesłany z przychodni ponieważ podobno skończył 18 rok życia i nie jest ubezpieczony. Czy jest jakieś prawo, które pozwala przychodni na takie postępowanie?

2015-06-18

Dlaczego pielęgniarki nie znają prawa dotyczącego kobiet w ciąży??

2015-06-18

Która jestem w kolejności na leczenie uzdrowiskowe. Proszę oddzwonić na podany numer 518 xxx xxx.

2015-06-17

Choruję na cukrzycę, używam insulinę. Jakie zniżki mi się należą przy kupnie insuliny i pasków Acuchec Actiw do glukometru?

2015-06-17

Na recepcie jest wypisany lek Beto ZK 50 mg.po 28 tabletek,dostępny w sprzedaży jest po 30 tabletek.Czy można wydać 30 tabletek leku czy wydać zamiennik po 28 tabletek?

2015-06-17

Okradli mnie i nie mam nr a wiem ze lekarz ginekolog złożył skierowanie dla mnie o sanatorium. Chcę się dowiedzieć o kolejności?

2015-06-17

Witam, czy NFZ przewiduje aby pacjent miał możliwość monitorowania swojego miejsca w kolejce oczekujących?

2015-06-17

Czy należy się proteza zębowa uprawnionemu poza kolejnością?

2015-06-17

Lekarz na recepcie napisał Bebilon DHA 2.Czy trzeba dopisać pepti czy na tak wypisaną receptę można wydać produkt mlekozasępczy ze zniżka ??

2015-06-16

Czy lekarz POZ może wystawić skierowanie na USG Doppler tętnic domózgowych?

2015-06-16

W jakim czasie musi rozpocząć się realizacja zlecenia na iniekcje leku naklofen?

2015-06-16

Witam.Czy lekarz POZ ma obowiązek przeprowadzać badania sanitarno-epidemiologiczne oraz wystawiać zaświadczenie sanitarno- epidemiologiczne dla uczniów, studentów i doktorantów w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Jeżeli tak to wjaki sposób jest to opłacane przez NFZ. Jeżeli NFZ nie płaci to czy lekarz POZ może pobierać opłatę za takie zaświadczenie?

2015-06-16

Mieszkam od lat w USA i tu mam ubezpieczenie zdrowotne. Lece teraz z dziecmi na kilka miesiecy do Polski. Jakie ubezpieczenie powinnam wykupic aby miec dostep do opeki zdrowotnej? Czy powinnam to ubezpieczenie wykupic w Polsce czy jest taka forma ze wykupuje tu w USA ubezpieczenie tutystyczne (jesli tu takie istnieje?

2015-06-16

Witam,mam pytanie pacjent w 2014 zapisał się na trzy terminy do okulisty(leczył się przed 2015 u nas) nie zgłosił się na pierwszą ustaloną wizytę, czy jeśli zgłosi na kolejny ustalony termin to również nie musi przynosić skierowania?Dziękuję

2015-06-16

Witam ponownie i wracam do sprawy rehabilitacji po operacji stawu kolanowego lekarze w szpitalu nie wystawiają żadnych zleceń uważają ,że wystarczy zestaw ćwiczeń do domu i koniec .A wiadomo,że po tak poważnej operacji pacjent sam sobie nie poradzi.Jedna z pacjentek uzyskała nawet informację,że NFZ nie refunduje takiej rehabilitacji.Ja nie zastałam już lekarza ,z którym chciałam porozmowiać na temat zlecenia i aby móc powrócić do w miarę normalnego życia jestem zmuszona płacić za zabiegi .W związku z tym ponawiam pytanie czy lekarz ma obowiązek wypisania zlecenia , czy traktuje pacjenta według uznania .Czy zabiegi są refundoowane czy nie.

2015-06-15

Witam. u mojego 12-letniego syna stwierdzono zgorzel zęba 1 trzonowca stałego dolnego po prawej stronie. Dentysta twierdzi, że leczenie kanałowe jest pełnopłatne- dotyczy to zmiany opatrunków i ostatecznego wypełnienia kanałów. Czy jest to prawdziwa informacja?

2015-06-15

Dlaczego nie moge otworzyc strony z logowaniem do portalu SZOI w Olsztynie z Turcji. Moge to robic zdo innych województw, ale nie do War. Mazurskiego

2015-06-15

Witam czy po operacji wstawienia endoprotezy kolanowej przysługuje rehabilitacja refundowana.Na moje pytanie co z rehabilitacją czy dostanę zlecenie kazano mi rozmawiać z lekarzem.

2015-06-15

Dzień dobry. Mam pytanie:Czy na recepcie na Depo-Medrol 0,04g/ml 10 sztuk dawkowanie 1x1 jest ok czy recepta musi być poprawiona.Dziękuję

2015-06-15

Na pytanie "Gdzie znajdę listę pracowni USG na NFZ?" dostałam odpowiedź, że lekarz powinien wskazać miejsce wykonania badania. To w zasadzie nie jest odpowiedź na moje pytanie. Czy dobrze rozumiem, że oznacza to, że NFZ nie prowadzi ewidencji lub nie publikuje informacji o tym gdzie można zrobić USG?

2015-06-15

MÓJ mąż ma WZW czy może mnie lekarz rodzinny skierować na badanie wątroby w tym kierunku ?

2015-06-15

Czy zły stan zdrowia i zaawansowane stadium zaćmy to argumenty przyśpieszające zabieg usunięcia zaćmy?

2015-06-14

Dzień dobry! Mam pytanie odnosnie mojego ubezpieczenia NFZ. Zostałem wykreslony z listy studentow na mojej uczelni i w zwiazku z tym moje ubezpieczenie jest wazne jeszcze tylko 4 miesiace. Czy jezeli po tym czasie rozpoczne studia w pazdzierniku tego roku to ubezpieczenie znowu bedzie wazne? Pozdrawiam

2015-06-14

Gdzie znajdę listę pracowni USG na NFZ?

2015-06-14

Jest mi ciągle bardzo zimno poszłam do lekarza rodzinnego prosząc o pomoc.Zasugerowałam ,że może to jest coś z krążeniem mam dużo żylaków i popękanych naczynek.Lekarz stwierdził cytuję ;zrobi pani badanie na osteoporozę bo to może być przyczyną ; Mam to zrobić prywatnie bo rodzinny lekarz nie może dać skierowania . Kto może mi wystawić takie skierowanie ?

2015-06-13

Czy przyjmując lek xarelto mogę mieć wykonaną biopsję guzka tarczycy?

2015-06-12

Czy wybierając się na urlop np. dwutygodniowy mam obowiązek przesyłać co tydzień raport z kolejki oczekujących cotygodniowo a więc również w trakcie urlopu , czy wystarczy przed urlopem i po urlopie

2015-06-12

Witam. W odpowiedzi na pytanie pacjenta piszecie Państwo ,że leczenie sanatoryjne dopuszczone jest 1x na 18 m. Pacjent, z racji długiego oczekiwania na termin leczenia sanatoryjnego, wymusza na lekarzu skierowanie zaraz po powrocie z sanatorium. Dla lekarzy piszecie Państwo,że potrzebny jest czas po powrocie pacjenta z sanatorium na ocenę wyników leczenia, czyli co najmniej po 9 m od pobytu.

2015-06-12

Witam mam pytanie miałem 10 wycinków na ciele gdzie w badaniach wychodziło rak skóry miałem też wycinkę guza raka w pęcherzu moczowym a także choruje na białaczkę limfatyczną to pytam czy należ mi się zielona karta onkologiczna.

2015-06-12

Okulista przepisal mi krople DEXOFTYAL MD .A mieszkam na stale w Hiszpanii Jakie tu moge kupic krople o podobnym składzie?

2015-06-11

Proszę o adresy poradni foniatrycznych dla dorosłych w Olsztynie na NFZ

2015-06-11

Witam. Od tygodnia wysyłam do Państwa to samo pytanie i nie mam wciąż odpowiedzi: skąd wygenerować/wziąć recepty dla lekarza szpitalnika, który ma mnie zastąpić na kilka dni w indywidualnej praktyce poz? Bardzo proszę o odpowiedź, bo czas mnie goni.

2015-06-11

Czy pacjent przy rejestracji na wizytę musi złożyć dokument: decyzja od wójta/burmistrza o przysługującym prawie do świadczeń, czy wystarczy że złoży oświadczenie o posiadaniu takiej decyzji ponieważ zapomniał jej zabrać z domu?

2015-06-11

Rehabilitacja ortopedyczna. Który szpital w województwie świadczy takie usługi?

2015-06-11

Czy lekarz rodzinny może wystawić zieloną kartę pacjentowi, który ma rozpoznany nowotwór w 2014 roku?

2015-06-11

Czy do poradni specjalistycznej pacjent może być skierowany z jedną chorobą, czy z kilkoma na jedną wizytę. Czy na każdą chorobę potrzebne jest nowe skierowanie?

2015-06-11

WItam, chciałabym zapytać o EKUZ. Jakiś czas temu złożyłam wypowiedzenie w obecnej pracy (jestem na okresie wypowiedzenia), nie zarejestrowałam się jako bezrobotna w urzędzie a znalazłam pracę w Szwecji. Jednak do wyjazdu potrzebuję europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Czy mogę uzyskać taką kartę w tej chwili? na jakich zasadach? W Szwecji otrzymam umowę o pracę zaraz po przyjeździe.

2015-06-11

Chcę zmienić lekarza i potrzebuję swojej dokumentacji. Jak to załatwić?

2015-06-11

Czy pacjent przy rejestracji na wizytę musi złożyć dokument: decyzja od wójta/burmistrza o przysługującym prawie do świadczeń, czy wystarczy że złoży oświadczenie o posiadaniu takiej decyzji ponieważ zapomniał jej zabrać z domu?

2015-06-11

WIitam Proszę o informację czy w ap kolce będzie miożliwość modyfikacji pesela juz wprowadzonego pacjenta np noworodek jest wpisywany na pesel matki do kolejki potem matka donosi za 2 tyg pesel dziecka i nie można tego poprawić a jeżeli chcielibyśmy wprowadzić matkę na termin do ap kloce to wychodzi że pacjent już istnieje bo dziecko jest na peselu matki

2015-06-11

Po uplywie ilu miesiecy od ostatniego pobytu moge złożyć kolejny wniosek na pobyt w sanatorium

2015-06-10

Jakie dokumenty potrzebne są do wyrobienia europejskiej karty zdrowia dla dziecka do lat 18.

2015-06-10

Witam, Jeżeli osoba ma w przychodni deklację do lekarza pielęgniarki i położnej które są aktywne a zmieniła nazwisko lub adres to czy wystarczy że złoży na zmianę nazwiska lub adresu tylko jedną deklarację np na lekarza czy powinna złożyć ponownie wszystkie trzy deklarację na lekarza pielęgniarkę i położną?

2015-06-10

Dzień Dobry. Jak długi jest okres oczekiwania na pobyt w sanatorium?

2015-06-10

Witam, Mieszkam za granicą,nie jestem ubezpieczona w polskim NFZ, czy w związku z tym mogę oddać krew, szpik kostny w Polsce?

2015-06-10

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące rozliczenie procedur związanych z uzupełnieniami protetycznymi. Czy w momencie pobrania wycisków mogę rozliczyć pacjenta wpisując kody tego samego dnia do programu? I jednocześnie wykreślić z kolejki oczekujących na leczenie protetyczne. Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-10

Proszę o informację u stomatologa była osoba z ukrainy z paszportem bez numera pesel i mająca umowę o pracę w Polsce czy taka osobę można rozliczyć do NFZ ? po wcześniej takie świadczenie nam nie przechodziło do nfz

2015-06-10

Bardzo proszę o informację przyszła mi odpowiedz odnosnie deklaracji z nfz : wer cent(33)7 osoba zgloszona przez NFZ co to oznacza te deklaracje są odrzucone a także wer cent(33) brak uprawnień do świadczeń zdrowotnych te deklaracje też są odrzucone jakie to są osoby?

2015-06-10

Bardzo proszę o informację córka skończyła 18 lat świeci w ewuś na czerwono mam druk ZUS P ZCNA ile taki druk jest ważny i czy trzeba coś jeszcze do niego dostarczyć zeby córka mogła byc przyjęta w przychodni

2015-06-10

Mieszkam w powiecie węgorzewskim. Mam kilka pytań, będę wdzięczna za odpowiedź: 1. Czy istnieje jakiś limit ilości problemów zdrowotnych, które pacjent może zgłosić lekarzowi rodzinnemu podczas jednej wizyty? 2. Czy właściwe jest zachowanie lekarza rodzinnego, który nawet nie zapytawszy o to co pacjentowi dolega i nie wiedząc jak pilna jest to sprawa - odsyła go na kolejną wizytę słowami, cytuję: "dość tych spraw, przecież ja mam pacjentów (...)" albo "Jak boli to przestanie"? 3. Taka sytuacja: w ośrodku zdrowia jest jeden lekarz rodzinny, który przyjmuje w godzinach 9 - 18 z przerwą od 13 do 16. Rano zgłasza się pacjent i zostaje zapisany na 12. 50 i nie poinformowano go, że jest ostatni przed przerwą. Spóźnia się kilka minut bo jest po poważnej operacji i wolno się porusza, rejestratorka informuje, że lekarz "już poszedł" a po południu nie przyjmie "bo ma dziś bardzo dużo ludzi" więc pacjent "może przyjść jurto i zapisać się od nowa". Czy taka praktyka jest właściwa? 4. Czy właściwym jest, że w przychodni, gdzie można rejestrować się telefonicznie od godziny 8 rano - rejestratorka wyłącza telefon a kiedy pacjent wreszcie się dodzwoni to słyszy, że już się nie może zapisać na ten dzień, ponieważ "doktor ma bardzo dużo ludzi i już nie ma miejsca"?

2015-06-09

Witam,jestem świadczeniodawcą z kontraktem w zakresie protetyki stomatologicznej.W poradni obowiazuje kolejka pacjentów oczekujących na świadczenia-4 miesiące.Czy pacjent zgłaszający sie celem naprawy protezy powinien być zapisany w kolejkę oczekujących czy przyjety poza kolejnością-w dniu zgłoszenia.Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedż.

2015-06-09

Czy w sytuacji posiadania karty DILO wymagane jest dodatkowo skierowanie do poradni specjalistycznej w celu przeprowadzenia diagnostyki wstępnej i pogłębionej?

2015-06-09

Ile jest ważne skierowanie na gastroskopię?

2015-06-09

Jaki lekarz może wystawić skierowanie w ramach NFZ na osteoporozę?

2015-06-09

Witam. Czy lekarz specjalista endokrynolog może żądać ode mnie skierowania w celu uaktualnienia co 5 lat skoro leczę się u niego cały czas już od 11 lat na tą samą chorobę?

2015-06-09

02.06.2015r. moja siostra przeszła w Szpitalu Miejskim w Olsztynie operację usunięcia guza płuca. Lekarz prowadzący poinformował, że siostra zostanie wypisana w dniu 09.06.2015r. najpóźniej w dniu 10.06.2015r. Siostra mieszka samotnie, a bliskie jej osoby pracują i nie mogą się nią zaopiekować. Siostra posiada III grupę niepełnosprawności. Czy istnieje możliwość uzyskania opieki domowej dla siostry? Czy czas hospitalizacji po tego typu operacjach określony jest przepisami?

2015-06-08

Witam skierowanie na masaż kręgosłupa mam wystawione na pilne. Czy jest termin w którym powinnam zostać przyjęta? W MSWiA nie zapisano mnie Bo nie ma miejsc. W Niebieskim Parasolu term in za ok. rok.

2015-06-08

Na jaki adres e-mail wysłać skan wniosku o wydanie karty EKUZ?

2015-06-08

Witam, ile mam czasu na zarejestrowanie skierowania do poradni specjalistycznej rehabilitacyjnej i jak długo jest ono ważne w tejże poradni?Czy jest jakiś ograniczony limit wizyt w ramach tego skierowania? Dziękuję za odpowiedź

2015-06-08

Witam. Proszę o podpowiedź skąd wziąć recepty dla lekarza z zewnątrz na zastępstwo w poz?

2015-06-08

Czy istnieje szansa na skierowanie do Buska Zdroju na zabiegi rehabilitacyjne w terminie od 1 września do 12 września?Oczywiście ze skierowaniem od lekarza I kontaktu, czy już jest za późno?

2015-06-08

Witam,jestem świadczenodawcą z kontraktem ogólnostomatologicznym,dość często zdarza się, że pacjenci po odbiorze protez nie zgłaszają się na korekty mimo zaleceń, zaś próbują korygować protezy na własną rękę. Kiedy nie przynosi to efektu przychodzą do gabinetu,jak postępować w takiej sytuacji?Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

2015-06-08

Kto może mi wypisać skierowanie do specjalisty na leczenie stałe.Dziękuję.

2015-06-08

Witam czy leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową jest refundowane przez NFZ.

2015-06-07

Ile trwa rekonwalesccencja po operacji przepukliny pępkowej wykonana plastyka za pomoca siatki. Co oznacza zakaz noszenia ciezarow proszę o podanie w kg.

2015-06-06

Gdzie jest możliwe poddanie się zabiegowi cholecystektomii?

2015-06-05

Czy student płaci za wyżywienie i zakwaterowanie podczas UZDROWISKOWEGO LECZENIA SANATORYJNEGO DOROSŁYCH?

2015-06-05

Leczę sie w por.Neurologicznej z pilnego przypadku, ale muszę dostarczyć na następną wizytę skierowanie do tej poradni. Czy tylko lekarz rodzinny może takie wydać,czy może również jakiś inny w zastępstwie jeżeli idę po południu do przychodni i przyjmuje inny lekarz.Dziękuję.

2015-06-05

Zaświadczenia.

2015-06-05

Dzień dobry. Od lekarza neurologa otrzymałam skierowanie do poradni specjalistycznej rehabilitacyjnej. W jakim czasie powinnam zarejestrować skierowanie w wybranej poradni?

2015-06-03

W komunikacie "Zasady kierowania świadczeniobiorców do poradni specjalistycznych z 02.06.2015 informujecie Państwo, że W sytuacji pozostawienia pacjenta pod opieką poradni specjalistycznej, skierowanie zachowuje swoją ważność do czasu podjęcia decyzji przez lekarza specjalistę o zakończeniu leczenia schorzenia będącego przyczyną wystawienia skierowania i nie ustaje z końcem roku kalendarzowego. Czy dotyczy to również poradni rehabilitacyjnej?? Do tej pory termin ważności wynosił rok od pierwszej wizyty na dane skierowanie?

2015-06-03

Czy 5 czerwca NFZ pracuje?

2015-06-03

Często w zębach przednich do leczenia są ubytki próchnicowe kl. 3 lub 4 obejmujące 3 powierzchnie (np. przedsionkową, mezjalną i podniebienną). Czy to prawda, że NFZ nie uznaje w zębach przednich 3 powierzchniowych ubytków? Jak w takim razie wpisywać takie ubytki do raportowani, skoro faktycznie wykonało się taką pracę? Budzi to moje ogromne zdziwienie, ponieważ ubytek 3 powierzchniowy w zębie przednim jest czasami bardziej pracochłonny niż ubytek 3 powierzchniowy w zębie bocznym (MOD)! Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Pacjent cierpi na nadwrażliwość zębów np. z powodu obecności ubytków przyszyjkowych nie próchnicowego pochodzenia. Jednak ubytki te są tak małe, że niewskazane jest ich opracowywanie, a wypełnienie refundowane z pewnością się nie utrzyma. Czy można takiemu pacjentowi pomóc, lakierując wrażliwe zęby, a jako procedurę wpisać 23.1101 (mimo, że dotyczy ona próchnicy)? Czy rozpoznanie „Nadwrażliwość” bądź „Ubytek klinowy” nie zostaną wówczas podważone podczas kontroli? Jeśli nie można skorzystać z tejże procedury, jak inaczej można pomóc pacjentowi? Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Pacjent zgłasza się ze startymi zębami (atrycja fizjologiczna bądź patologiczna) lub z ubytkami przyszyjkowymi, klinowymi (abrazja, abfrakcja). Czy można postawić takie rozpoznanie i ubytki pacjentowi opracować i wypełnić, mimo, że są one niepróchnicowego pochodzenia? Pacjenta często nie stać na leczenie prywatne, a trudno zostawić to w takim stanie, ponieważ istnieje ryzyko obumarcia takich zębów. Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Pacjent nie zgłasza się bądź odwołuje wizytę tego samego dnia 5-15 min. przed jej rozpoczęciem po raz 4 (mimo telefonicznego jej potwierdzenia dzień wcześniej). Jak postępować z takim pacjentem? Czy można odmówić zapisania go na kolejny termin? Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Czy istnieje jakieś minimum, w przeliczeniu na punkty lub procent z kontraktu, na które należy wykonać uzupełnienia protetyczne w miesiącu? Czy można wykonywać jedną protezę na 2 miesiące lub rzadziej mając tylko częściowy kontrakt? Dziękuję za odpowiedź.

2015-06-02

Witam, zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź na pytanie: Kto powinien wykonać transport sanitarny pacjentki. Pacjentka aktualnie przebywa w miejscowości zamieszkania, musi zostać przetransportowana w związku z kontynuacją leczenia do specjalistycznej poradni oddalonej o 600 km. Pacjentka przebywa pod stała opieką w.w poradni. Czy transport powinien być wykonany w ramach umowy POZ czy transport powinien zapewnić szpital (poradnia do ktorej jedzie)?

2015-06-02

Czy lekarz pediatra może wystawić dla dziecka skierowanie na badanie :immunoglobiny i EBV?Czy są to badania wyłącznie płatne prywatnie?

2015-06-01

Witam! Synek urodził się w 36 tyg. ciąży z anemią i drożnym otworem owalnym. Lekarz i nikt inny w przychodni nie poinformował mnie o możliwości bezpłatnej szczepionki od pneumokoki. Dziś synek ma 5 lat, od września rozpocznie naukę w przedszkolu co wiąże się z większym ryzykiem zachorowań. Czy mam prawo do darmowej szczepionki od pneumokoki jeżeli synek ma już ukończone 5 lat, a wcześniej szczepiony nie był. Boję się że gdy pójdzie do przedszkola to będzie dużo częściej chorował (zapalenie krtani, zapalenie ucha, nieżyt nosa itp) czy mam prawo go zaszczepić za darmo na pneumokoki? Jestem ubezpieczona (pracuję).

2015-06-01

Z informatora o kolejkach zniknęły świadczenia dotyczące opiek długoterminowej, takie jak: Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa Hospicjum domowe Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa Zespół długoterminowej opieki domowej Zespół długoterminowej opieki domowej dla dzieci Z czego to wynika? Jak można sprawdzić długość kolejek do tych świadczeń?

2015-06-01

Czy w przypadku badania kolonoskopowego można odpłatnie dostać znieczulenie ogólne podczas tego badania?

2015-06-01

Czy oddział szpitalny może wystawić skierowanie do sanatorium ?

2015-06-01

Witam, jeżeli na jednej recepcie jest równocześnie wypisana np. Nolpaza i Glucophage XR, dodatkowo jest uprawnienie ZK, to czy mozna taką receptę zrealizować ze zniżką - Nolpaza na ZK a Glucophage XR z odpłatnością R. Czy leki te powinny być rozpisane na osobnych receptach? Istnieje jakaś podstawa prawna lub komunikat NFZ wyjaśniający tę sytuację.

2015-06-01

Witam. Poszukuje ginekologa, który prowadził ciąże u kobiet z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Elbląg, Olsztyn i okolice.

2015-05-31

Czy lekarz pierwszego kontaktu może wystawic zwolnienie L4 ze schorzeniami chirurgicznymi?

2015-05-31

Jestem w ciąży.Mam szóstkę do leczenia kanałowego ze zgorzelą .Dentysta stwierdził, że ząb z 3 lub 4 kanałami zakażonymi nie jest refundowany, a tylko z 2 zakażonymi kanałami.Poza tym dowiedziałam się, że za leczenie kanałowe NFZ płaci ok.140 zł brutto.Czu przy tak niskim poziomie refundacji mam szansę na porządne leczenie kanałowe??

2015-05-30

Witam, dostałam skierowanie do sanatorium dla swojego 5-letniego dziecka, Chciałabym jechać z nim, jednakże nie pasuje mi osrodek wskazany przez NFZ. Chciałabym inny, choc w tej samej miejscowości. W jaki sposob moge zmienic miejsce pobytu z dzieckiem w sanatorium?

2015-05-29

Witam. Czy pacjent korzystający z zabiegów rehabilitacyjnych jako pacjent dochodzący może korzystać w tym samym czasie w dwóch rożnych placówkach na dwa rożne skierowania na zabiegi rehabilitacyjne. Dziękuję za odpowiedź.

2015-05-29

Nie mieszkam z moim dzieckiem. Matka mnie oszukuje o stanie chorego dziecka, czy idąc do przychodni mogą mi odmówic wyjaśnień?

2015-05-29

obecnie moje dziecko korzysta z rehabilitacji tzn pobytu dziennego w centrum zdrowia.w miedzy czasie zaproponowano mi odpłatne zajecia tak aby rehabilitacja przyniosła jeszcze lepsze efekty. czy mogą mnie namawiać oferować takie usługi??

2015-05-29

Bylam leczona w programie B45,niestety bez efektu.Nastepnie wprowadzono mnie w program B33.W marcu MZ wielu pacjentom w takiej sytuacji wstrzymalo leczenie.Czy zostanie ono przywrocone i kiedy?

2015-05-29

Co dalej z leczeniem w programach B45 i B33?

2015-05-29

Dzień Dobry, 27.05.2015r. pytałam dlaczego skierownie na masaż kręgosłupa jest ważne 30 dni. Nie uzyskałam odpowiedzi która by mnie satysfakcjonowała. Proszę o odpowiedz na pytanie.

2015-05-29

Czy jeśli na skierowniu jest dopisek pilne, to musi być w tym miejscu pieczątka lekarza wystawiającego skierowanie?

2015-05-29

Jakiś czas temu w informatorze o kolejkach była możliwość wyszukiwania poradni radioterapii. Obecnie nie ma takiej możliwości, dlaczego?

2015-05-29

Witam, korzystam z rehabilitacji - 10 z dni zabiegowych- w między czasie miałem zaplanowaną w tej samej przychodni wizytę u lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej na którą czekałem prawie 6 miesięcy. Pani w rejestracji poinformowała mnie , że niestety nie mogę skorzystać z wizyty w tym terminie , ponieważ jestem w tym czasie pacjentem pracowni rehabilitacji i proponuje mi nowy termin , równie odległy. Czy postępowanie tej pani jest słuszne, czy nie wprowadza mnie w błąd?

2015-05-28

24 05 2015 zwracałam się z pytaniem w jakim terminie byłam w sanatorium w Inowrocławiu? Otrzymałem informację o kontakt telefoniczny, lecz nikt nie odbiera telefonu a wykonałam ich kilkanaście. Proszę o odpowiedź.

2015-05-28

Czy NFZ publikuje gdzieś informacje, do których lekarzy POZ ilu pacjentów jest aktualnie zapisanych?

2015-05-28

Czy mając spółkę jawną i podpisany kontrakt na świadczenia pielęgniarki Poz mogę jednocześnie udzielać świadczenia np. u lekarza rodzinnego w gab.zab.lub u pulmonologa w godz.8-18?

2015-05-28

Mam skierowanie na operację na zaćmę do okulisty czy mogę się zarejestrować przez internet i kiedy mogę być operowana

2015-05-28

Witam. Chciałabym zapytać jaka i czy w ogole jest szansa na refundacje aparatu do pomiaru wskaznika inr. Mam zdiagnozowany zespol antyfosfolipidowy i ogromny problem z wahaniem wskaźnika, co moze spowodowac smiertelne skutki. Pragnę dodać ze jestem osoba przed 30 rokiem życia.

2015-05-28

Lekarz foniatra w ramach NFOZ stwierdziła u mnie alergiczne zapalenie krtani. Wypisała Zyx na 100% - czy słusznie?

2015-05-27

Szanowni Państwo moja mama otrzymała skierowanie do poradni spondyloortopedycznej i nigdzie nie mogę takowej znaleźć. Może Państwo będą w stanie mi pomóc?

2015-05-27

Witam. Dostałam skierowanie do okulisty, ale z błędnym rozpoznaniem tj. H92 Ból ucha i wyciek z ucha. Czy muszę ponownie wybrać się po skierowanie, czy powinni zarejestrować mnie bez problemu?

2015-05-27

Gdzie mozna jak najszybciej wykonać iniekcje na emd (wysiękowe oka). Pytam w imieniu mamy, ktora nie zdazyla zrobic iniekcji na jedno oko a juz w bardzo zlym stanie jest i drugie tylko szybka iniekcja moze ocalic jej ostatnie oko blagam wiec o porade, gdzie wykonuja takie iniekcje na nfz? ile trzeba czekac?

2015-05-27

Czy korzystając z zabiegów rehabilitacyjnych w cyklu 10-cio dniowym lub tzw.ODR jako pacjent dochodzący, mogę korzystać w tych dniach z porady lekarskiej u specjalisty np. rehabilitacji medycznej, ortopedy, kardiologa, reumatologa, neurologa itp. Dziękuję za odpowiedź

2015-05-27

Miałam na dziś umówioną wizytę u specjalisty na która czekałam 3 miesiące, niestety moja wina pomyliłam godz, miałam na 12 a przyszłam na 15, niestety nie było już lekarza. Pani w rejestracji zaproponowała koniec kolejki, czy miała możliwość w takim przypadku ustalić termin wizyty szybciej?

2015-05-27

Witam. Mam pytanie dotyczące kolejek sprawozdawczych. Jeżeli jako zakład opieki długoterminowej nie muszę wysyłać sprawozdań cotygodniowych, to czy muszę to robić za dany miesiąc? Z komunikatu wywnioskowałam, ze powinnam robić, ale wole się upewnić :)

2015-05-27

Czy zaznaczenie wydania odpowiednika leku na nadruku recepty w postaci znaku "WO" wystarczy czy potrzebna jest dodatkowa adnotacja na rewersie recepty?

2015-05-27

Jeżeli pacjent ma dwa skierowania od tego samego lekarza z tego samego dnia na dwa różne badania TK np. nogi i głowy. Czy można te badania wykonać w dwóch terminach np. w odstępie dwóch tygodni?

2015-05-27

Witam, czy skierowanie na badania laboratoryjne wystawione przez lekarza specjalistę traci ważność po miesiącu?

2015-05-27

Dzień Dobry. Dlaczego skierowanie na rehabilitacje a dokladnie masaż całego kręgosłupa wystawione 16.04.2015 jest już nieważne? Kręgosłup nie przestał mnie boleć i ręka dalej drętwieje. Przepraszam za taki sarkazm, ale nie rozumiem sytuacji.

2015-05-27

Witam, zwracam się z pytaniem w sprawie ponownego skierowania do lekarza specjalisty laryngologa. Byłem u niego 27.03.2014r. Chciałem się ponownie zarejestrować na tamto skierowanie, lecz pani w rejestracji powiedziała, że skierowanie muszę przynieść nowe. Czy to prawda?

2015-05-27

Czy po każdym pobycie szpitalu na leczeniu można korzystać z leczenia szpitala uzdrowiskowego, czy musi być jakaś przerwa jak w przypadku sanatorium?

2015-05-27

Czy zalecenie wyznaczania terminu kontrolnej wizyty dotyczy wszystkich, którzy wyrażą wyrażą taką wolę czy tylko pacjentów pozostających pod stałą opieką z powodu chorób przewlekłych?

2015-05-26

Mam roczne dziecko z tracheotomia i przepuklina pepowinowa,czy przysluguje mi transport z funduszu na dojazdy do lekarzy?

2015-05-26

Mam jutro zabieg na zaćmę, czy moge brac xarelto?

2015-05-26

Witam, czy jako osoba która przez 2 lata pracowała jako asystent protetyka słuchu (wykonywała wszystko to co protetyk słuchu) mogę podpisać umowę ZPO? Na dniach przystępuję do egzaminu państwowego protetyka słuchu?

2015-05-26

Witam Dostałem skierowanie do szpitala w związku ze zdiagnozowanym rakiem czy teraz muszę zgłosić się na izbę przyjęć do szpitala czy do przychodni przyszpitalnej a tam dopiero zadecyduje lekarz co dalej

2015-05-26

Witam! Zapisałam się telefonicznie na wizytę w ramach NFZ do kardiologa w terminie nie przekraczającym 2 tygodni od momentu zapisu. Podczas rozmowy podałam wszelkie niezbędne dane ze skierowania. Po kilku dniach przychodnia skontaktowała się ze mną z prośbą o przełożenie wizyty na inny termin - wizyta została przeniesiona o tydzień. W dniu wizyty dowiedzialam się, że nie dostarczyłam skierowania w ciągu 2 tygodni od zapisu (ze względu na przełożenie wizyty o tydzień - jednak nie z mojej inicjatywy, a na prośbę przychodni - termin od zapisu do wizyt wydłużył się do prawie 3 tygodni, a dodatkowo osoba, z którą rozmawiałam nie poinformowała mnie o konieczności dostarczenia skierowania przed wizytą). Odmówiono mi przyjęcia do lekarza, ponieważ na posiadanym przeze mnie skierowaniu do specjalisty nie było przybitej pieczątki przychodni. Był to druk skierowania, który w miejscu na pieczątkę miał pieczątkę nadrukowaną, zawierającą te same dane, które byłyby na pieczątce przybijanej. Kiedy wróciłam do przychodni, wystawiającej mi skierowanie po dodatkowo przybijaną pieczątkę, usłyszałam, że nie jest wymagana, jeśli jest pieczątka nadrukowana. Natomiast w przychodni, w której miałam umówioną wizytę dowiedziałam się, że oni wymagają przybijanej pieczątki. Czy osoba w rejestracji miała prawo odmówić mi przyjęcia na wizytę? Jakie przepisy regulują kwestie rodzaju pieczątki na skierowaniach? Bardzo dziekuję za odpowiedź.

2015-05-26

Żona jest 5 lat po mastektomi, jaki lekarz może wypisać skierowanie na leczenie sanatoryjne?

2015-05-26

Czy higienistka szkolna sprawująca opiekę medyczną w szkole podstawowej ma wystarczające kwalifikacje aby pełnić opiekę medyczną na kolonii letniej. Według niektórych organizatorów nie jest ujęta w ustawie MEN-u o organizacji wypoczynku letniego jako osoba mogąca sprawować taką opiekę.Proszę odpowiedż

2015-05-26

przebywałem w sanatorium w Inowrocławiu w terminie 30 06 2014 do 21 07 2014. Kiedy mogę składać kolejny wniosek do sanatorium?

2015-05-26

Organizujemy naszym uczniom wypoczynek na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. W tym roku zmieniły się przepisy i musimy "zorganizowana opieka medyczna dla uczestników wypoczynku". Z wyjaśnień MEN: "Może być to podpisanie przez organizatora umowy z lokalnym ośrodkiem zdrowia lub gabinetem lekarskim, który zapewni taką opiekę, lub zatrudnienie pielęgniarki albo ratownika medycznego." Jesteśmy szkolną grupą i nie stać nas na podnoszenie kosztów. Czy możemy uzyskać nieodpłatne świadczenia?

2015-05-26

Dzień dobry, bardzo proszę o informację jaki jest termin udzielenia odpowiedzi na złożoną skargę. Skarga - dział uzdrowiskowy NFZ Olsztyn.

2015-05-25

Moja mama ma 93 lata i ma nietrzymanie moczu. Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać refundowane pieluchomajtki?

2015-05-25

Czy będąc w Polsce można złożyć wniosek o S2 w Niemczech (osoba ubezpieczona a Niemczech). Jeżeli tak, to w jaki sposób?Czy jest elektroniczny formularz, czy też można to zrobić przez oddział NFZ?

2015-05-25

W jakim terminie byłam ostatnio w sanatorium w Kołobrzegu?

2015-05-24

Czy lekarz rodzinny może wystawić zieloną kartę pacjentowi, który ma już rozpoznaną chorobę nowotworową?

2015-05-22

Proszę o wyjaśnienie : próbowałem zarejestrować się do poradni neurochirurgicznej w Olsztynie uzyskałem informację o braku wolnych terminów oraz ,że terminy w internecie są dla pacjentów nowych a ja leczę się u neurochirurga od 2008 i termin z internetu mnie nie dotyczy

2015-05-22

Czy świadczeniodawca, który ma zawartą umowę na realizację świadczeń zdrowotnych w rodzaju AOS, ale nie posiada pakietu onkologicznego, może wystawić kartę DILO?

2015-05-22

Czy lekarz prywatny może wystawić mi receptę zniżkową?

2015-05-22

Druk N 9 to zaświadczenie o stanie zdrowia do celów ubezpieczenia społecznego. Czy pacjent ponosi odpłatność za wypełnienie druku?

2015-05-22

Dlaczego szpital w Elblągu na Komeńskiego oprócz skierowania do szpitala na operację zaćmy wystawionego przez okulistę, wymaga dodatkowo skierowania do okulisty. W POZOSTAŁYCH SZPITALACH TAKIE SKIEROWANIE DO OKULISTY NIE JEST WYMAGANE.

2015-05-22

Czy wypełnienie druku N 9 jest płatne?

2015-05-22

Kod ICD-9-CM-Usunięcie złogów nazębnych za każdą 1/2 łuku zębowego 1 raz w okresie 12 miesięcy w obrębie całego uzębienia- czy oznacza to tylko usunięcie kamienia nazębnego, czy również osadów z kawy i herbaty? Pani doktor wyjaśniła mi, że bezpłatnie usunie mi tylko kamień, a osady to kosmetyka, za którą muszę zapłacić 70 zł, żeby mieć z powrotem białe zęby.proszę o konkretna odpowiedź. Dziękuję.

2015-05-21

Witam. Bardzo proszę o podanie najlepiej podstawy prawnej, która wymusza na mnie przedstawienia lekarzowi ortopedzie który leczy mnie stale na schorzenia związane z bólem kręgosłupa skierowania na ból kolana. Gdyż lekarz na wizycie kontrolnej odmówił mi zbadania nogi twierdząc, że potrzebuje nowego skierowania, co wiąże się z ponownym oczekiwaniem w kolejce na wolny termin.

2015-05-21

Czy pielęgniarka poz musi mieć gabinet, jeśli wykonuje zabiegi w domu pacjentów ?

2015-05-21

Czy pacjent ze skierowaniem "pilne "może być przyjęty (zarejestrowany) do specjalisty poza kolejnością? czy tylko wtedy, gdy ma dodatkowe uprawnienia?

2015-05-21

Czy apteka może nie wydać leku w przypadku gdy pacjent ma na recepcie napisane IB a jeden z leków na recepcie jest za odpłatnością 30%? Chodzi medisorb G. Inne leki z recepty są objęte IB. Za medisorb G apteka kazała zapłacić 100%. Czy tak powinno być? Czy aby uzyskać refundację lek musi być na oddzielnej recepcie?pozdrawiam

2015-05-21

Witam. Czy pacjent objęty długoterminową opieką pielegniarską nie może korzystać jednocześnie ze świadczeń pielegniarki poz ? Czy dopuszczalna jest np. taka sytuacja, że rano pacjent ma wykonywane zabiegi przez pielęgniarkę poz, a wieczorem przez pielęgniarkę opieki długoterminowej ?

2015-05-21

Witam, jeśli pacjent jest ubezpieczony, ale ma zlecenie na iniekcje od lekarza z gabinetu prywatnego, to czy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest to zabieg bezpłatny czy pacjent powinien ponieść opłatę?. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

2015-05-21

(dot pytania o wydruk USG) Proszę o sprecyzowanie czy lekarz ma obowiązek zrobić wydruk USG czy wystarczy opis tego badania ( wg tego co widzi w aparacie)

2015-05-21

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie informacji wystawianej przez lekarza specjalistę dla lekarza kierującego. Powiedział, że już nie musi mi wystawiać co roku tzw. listu konsultacyjnego, natomiast u lekarza rodzinnego żądają takiego zaświadczenia - inaczej nie wypisane mi zostaną recepty na leki, które zalecił mi ten specjalista. Kto ma rację?

2015-05-21

Czy możliwe jest usunięcie złogów nazębnych i lakierowanie zębów stałych na jednej wizycie? Jakich świadczeń w poradni stomatologicznej dla dzieci i młodzieży nie można wykonywać podczas jednej wizyty?

2015-05-21

Czy lekarz w AOS wykonując w trakcie wizyty badanie USG np. bioderek niemowląt musi dopiąć wydruk z USG do kartoteki czy wystarczy opis badania. Czy pacjent powinien dostać wydruk z USG czy też wystarczą zwykłe zalecenia dla pacjenta? Czy jest jakiś przepis, który powyższego dotyczy? Dziękuję za odpowiedź

2015-05-21

Jaki jest czas oczekiwania na szpitalne leczenie uzdrowiskowe dla dorosłych, dla pacjenta będącego zasłużonym Dawcą Krwi?

2015-05-20

Witam, zwracam się z prośbą o podanie jak świadczeniodawca z zakresu rehabilitacji ambulatoryjnej ma wpisywać pacjentów na listę oczekujących kiedy ten sam pacjent przynosi jednocześnie dwa skierowania i kolejnie w następnym tygodniu kolejne dwa skierowania. Pacjenci czekają na zabiegi ok. 14 dni zdarza się, że udaje się wykonać zlecenia dla jednego pacjenta w okresie jednego miesiąca. Ile razy w ciągu roku mam zapisywać na listę oczekujących ? Będę wdzięczna za odpowiedz, jednocześnie bardzo proszę o odpowiedz pisemną nie kierowanie mnie do konkretnej osoby ponieważ rozmowy telefoniczne nic nie wnoszą.

2015-05-20

Aparat słuchowy jak sprawdzić kiedy był refundowany?

2015-05-20

Pacjent płaci z wizytę u specjalisty, następnie dzwoni i chce umówić się na kolejną wizytę, ale ma już skierowanie. Winien być traktowany jako pacjent pierwszorazowy i wpisany w kolejkę i kolce, czy "kontynuacja leczenie"?

2015-05-20

Czy ma znaczenie wszycie Disulfiramu na wyniki morfologii, wskażniki są znacznie podwyższone?

2015-05-20

Czy po wyrejestrowaniu z ubezpieczenia zdrowotnego mnie i moich dzieci z dniem 01.05.2015 roku mam jakiś czas ochrony, by korzystać ze świadczeń zdrowotnych?

2015-05-20

Dzień dobry, mam pytanie. Teściowa jest chora osobą. Nie ma kto sie nią opiekowac w Polsce. Chcę zabrać ją do Niemiec, aby sie nia opiekować. Jaki formularz potrzebuje i jak go dostać aby to zrealizować? Dziękuję.

2015-05-20

Chodzę z dzieckiem do okulisty już 6 lat ,wizyty są co pół roku.Od stycznia tego roku trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego i tu się zaczyna mój problem,lekarz rodzinny powiedział,że nie wypisze mi żadnego skierowania ,dlatego,że dziecko jest od tylu lat pod stałą opieką okulisty i nie widzi potrzeby wypisania jakiegokolwiek "świstka",a co do okulisty dalej domaga się skierowania,więc jak to w końcu jest,ma być te skierowanie czy nie?Z góry dziękuję za odpowiedz

2015-05-20

Czy przebywając w sanatorium należy mi się zwolnienie lekarskie?

2015-05-20

Witam.Czy w rehabilitacji respektowany jest termin cito pisany przez lekarza na skierowaniu?Wytyczne Krajowego Konsultanta d/s Rehabilitacji z 2007 r mówią,że najwczesniejszy termin to oczekiwanie do 6 tyg (ptrof.Kiwerski) czy coś do tej pory się zmieniło w tym temacie?Dziękuję.

2015-05-19

Czy lekarz specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, musi posiadać tzw. Końcowy certyfikat z zakresu USG. Kilka kursów USG w zakresie położnictwa i ginekologii mam potwierdzone certyfikatami. Pytam się dlatego iż podobno to jest jakiś nowy wymóg NFZ. Pozdrawiam.

2015-05-19

Dlaczego w Lidzbarku Warm. jest jeden urolog, który już nie przyjmuje pacjentów z NFZ? Otrzymałem odmowę rejestracji.

2015-05-19

Witam czy w ramach NFZ lekarz może dać mi zlecenia na rtg stawu skokowego?

2015-05-19

Czy można uzyskać jakieś zaświadczenie potwierdzające o możliwości korzystania z świadczenia darmowej opieki zdrowotnej w sytuacji gdy przebywam na zasiłku macierzyńskim. Wiem że mogę korzystać z opieki do końca pobierania zasiłku macierzyńskiego. Pytanie kieruje dlatego ze raz system wyświetla mnie na zielono raz na czerwono i ciągle muszę podpisywać oświadczenia.

2015-05-19

Mam pytanie, dlaczego lekarz rodzinny zabiera moją historię choroby skoro nie byłam do tego lekarza zapisana tylko do innego. Na jakiej podtsawie ona zabiera karty choroby mimo, iz ten lekarz nie był wybrany przez ze mnie tylko inny, bo niby zmienia.

2015-05-19

Chciałabym dowiedzieć się w jakie dni przyjmuje Pan Dyrektor Andrzej Zakrzewski.

2015-05-18

Przez jaki okres czasu po wyrejestrowaniu z urzędu pracy bezrobotnego przysługuje prawo do korzystania z darmowych świadczeń z opieki zdrowotnej? Z góry dziękuje za odpowiedź.

2015-05-18

Czy plomba glasjonomerowa jest refundowana?

2015-05-18

Czy można zniżkowo wykonać lek recepturowy, jeśli recepta jest napisana długopisem, a skład leku recepturowego jest przybita pieczątką?

2015-05-18

Chciałabym zasięgnąć informacji odnośnie placówek leczenia niepłodności, czy w Polsce któraś posiada podpisany kontrakt z NFZ? Jeśli tak to jaki pakiet on obejmuje?

2015-05-18

Kto powinien sprzątać gabinet higienistki szkoła czy sama higienistka jeśli ma płacone za każdego ucznia przez NFZ?

2015-05-18

Gdzie w Olsztynie znajdę angiologa?

2015-05-18

Jaki jest kod icd9 na zlecenie badania seromukoidu?

2015-05-18

Jestem emerytką. Mam dorosłą chorą córkę,która jest na moim utrzymaniu z powodu choroby. Nigdy nie pracowała,bo choroby jej na to nie pozwalają. Choruje na: endometriozę,nerw trójdzielny,problemy żołądkowo, jelitowe). Niedawno się rozwiodła i nie jest ubezpieczona. Co zrobić,by mogła być ubezpieczona?

2015-05-17

Witam. Mam pytanie czy mogę wydać ze zniżką leki jeżeli nie ma pieczątki lekarza na recepcie jest tyko podpis, nadrukowane imię i nazwisko i kod kreskowy zaczynający się od 30. Dziękuję.

2015-05-16

Czy pacjent, który posiada kartę EKUZ i dostał skierowanie do lekarza specjalisty okulisty może być umieszczony w kolejce oczekujących-stabilnej z okresem oczekiwania 4 miesiące?

2015-05-15

Czy istnieje możliwość przesłania Państwu wniosku EKUZ pocztą elektroniczną?

2015-05-15

Przebywam na zasiłku macierzyńskim po ustaniu zatrudnienia nie jestem osobą ubezpieczoną, a jedynie zachowuje prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej przez okres pobierania zasiłku. Dlaczego raz jestem widoczna w systemie ewus a innym razem nie mimo ze zasiłek przysługuje mi do końca roku?

2015-05-15

Pytanie dotyczy rehabilitacji po udarze (luty 2015) W Bartoszycach rehabilitacja domowa należy się choremu po roku? Jest kombatantem. Czy po roku będzie co rehabilitować?

2015-05-15

Proszę o podanie definicji pacjenta pierwszorazowego w odniesieniu do leczenia ogólnostomatologicznego.Czy jeśli pacjent jest w trakcie leczenia zachowawczego,na jednej wizycie ma zakładane wypełnienie,za kilka dni ma wyznaczoną wizytę na leczenie próchnicy kolejnego zęba,to przy tej kolejnej wizycie (za kilka dni)ma być ponownie wykazywany jako pacjent pierwszorazowy?

2015-05-15

Jaki kod icd-10 w historii choroby powinien wpisać lekarz, gdy w trakcie świadczenia specjalistycznego pierwszorazowego lekarz np. neurolog, stwierdzi, że pacjentowi nic nie dolega, jest zdrowy?

2015-05-14

Witam, otrzymałem informację o potwierdzeniu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wraz z tym skierowaniem i informacją, że muszę ponieść część kosztów pobytu itp.,niestety nie mogę jechać do uzdrowiska ze względu na złą sytuację finansową, co powinienem zrobić w tej sytuacji?

2015-05-14

Witam czy aby udac się do chirurga szczękowego w celu usunięcia ósemek konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaltu czy wystarczy zapisać się i po prostu czekać na termin?

2015-05-14

Witam, mam pytanie dotyczące porady u pacjenta pierwszorazowego WP1, czy lekarz powinien odnotować taka poradę w kartotece.

2015-05-14

Pacjentka miała wyjazd na wycieczkę szkolną w trakcie trwania zabiegów rehabilitacyjnych w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej, czy Ośrodek Rehabilitacji jest zobowiązany do oddania pacjentce tego dnia zabiegowego. Jeżeli tak czy ma on być zgodny z kolejką oczekujących, czy pacjentka ma być umożliwione odbycie zabiegów poza kolejnością.

2015-05-14

Witam. Moje pytanie jest takie: Czy lekarz rodzinny może skreślić z listy pacjentów moje dziecko, którego postanowiłem nie szczepić? Czy może to być powód do skreślenia mojego dziecka z listy pacjentów? Jakie może dać uzasadnienie lekarz, który z takiego powodu wykreśli moje dziecko z listy swoich pacjentów?

2015-05-14

W jakim czasie od wystawienia skierowania pacjent powinien się zarejestrować u specjalisty? Czy skierowanie traci ważność jeżeli nie zarejestruję się np. w przeciągu miesiąca?

2015-05-14

Dostałam sprzeczne informacje w przychodniach prośba o wyjaśnienie w zakresie POZ, mam zameldowanie w województwie łódzkim kasa 05, z uwagi na planowaną operację i rehabilitację w Krakowie kasa 06 i związany też tym pobyt w Krakowie. Chce przenieść lekarza pierwszego kontaktu w ramach POZ do Krakowa, czy muszę zmienić adres zameldowana krakowski z uwagi na inną kasę czy to nie ma znaczenia?

2015-05-14

Chciałabym się ubezpieczyć w NFZ nie pracuje i nie jestem osoba bezrobotną z jakim dokumentami i gdzie mam się zgłosić ?

2015-05-14

Szanowni Państwo, co się dzieje z miejscem pacjenta w kolejce w przypadku, gdy wysyła on skierowanie pocztą, a dokument nie zdąży dojść pocztą w ciągu 14 dni (chociaż data stempla pocztowego się zgadza)?

2015-05-14

Jak długo jest ważne skierowanie na badanie PET-TK?

2015-05-13

Witam. Czy w celu wydania danych dostępowych do systemu ZIP mogę zgłosić się do innego punktu obsługi wniosków niż podane w potwierdzeniu złożenia wniosku o dostęp do ZIP czy też muszę stawić się w punkcie właściwym dla mojego województwa? Pytam ponieważ mieszkam dość daleko od miejsca zameldowania.

2015-05-13

Jako osoba nieubezpieczona zobowiązany zostanę do uiszczenia opłaty za dwa przeprowadzone w karetce badania (tętno i poziom cukru we krwi) oraz przyjazd ambulansu. Jak wysokie będą to kwoty?

2015-05-13

Witam, czy mogę jako wnuczka uzyskać dostęp do ZIP dla mojej chorej babci? Jakie są potrzebne dokumenty? Dziękuję za odpowiedź.

2015-05-13

Proszę o odpowiedź;kto daje skierowanie na badania przed zabiegiem zaćmy(skierowanie na zabieg dostałam od okulisty) lek okulista odesłał mnie do lek poz. Dziękuję za odpowiedź.

2015-05-13

Dziękuję za odpowiedź na pytanie z dnia 12.05.2015 dotyczące skierowania do dermatologa( które okazuje się, że data skier jest późniejsza niż data wpisu w kolejkę oczek). Problem jest następujący- wprowadzając datę skierowania wyskakuje błąd, że data jest późniejsza niż wpis do kolejki oczekujących- w takiej sytuacji musimy teoretycznie skreślić pacjenta z listy mimo, że termin pozostaje bez zmian? Czy nie byłoby bardziej sprawiedliwe wobec innych pacjentów przenieść pacjenta na pierwszy wolny termin dla pacjentów "kolejkowy" , który przypada w dniu dostarczenia skierowania?

2015-05-13

Czy brak piersi u kobiety 29 lat jest przez NFZ traktowany jako wada wrodzona i kwalifikuje się do bezpłatnej operacji?

2015-05-13

Wykaz badań diagnostycznych zlecanych i finansowanych przez lek poz?

2015-05-13

Gdzie mogę sprawdzić nazwisko swojej pielęgniarki poz?

2015-05-13

Proszę o podanie danych adresowych lekarzy o specjalności ginekolog-endokrynolog przyjmujących w Olsztynie na NFZ.

2015-05-12

Czy w momencie rejestracji do dermatologa (np. telefonicznej, gdzie musimy wierzyć na "słowo" pacjentowi) , pacjent musi mieć "fizycznie wypisane skierowanie" czy wystarczy, że załatwi je sobie w przeciągu 14 dni i zdąży w tym terminie donieść skierowanie- pacjent w momencie rejestracji został wpisany na listę oczekujących. Co w sytuacji gdy data skierowania będzie późniejsza niż data wpisania do kolejki oczekującej?

2015-05-12

Dlaczego pomimo zgłoszenia przez pracodawcę e-WUŚ wyświetla mojego syna, który jest studentem na czerwono? Sprawdziła w ZUS o. Bartoszyce i tu widnieje jako ubezpieczony?

2015-05-12

Witam. Czy przepisy zezwalają na prowadzenie i funkcjonowanie od kilku lat oddziału endokrynologicznego lekarzom wraz z ordynatorem bez specjalizacji endokrynologicznej. Uważam że jest to niedopuszczalne. Gdzie można zgłosić ten fakt. Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

2015-05-12

Witam. 7 maja pytałam o sanatorium, lecz nie ma odpowiedzi. W listopadzie ubr. byłam w sanatorium z NFZ, teraz lekarz chce mnie skierować po rehabilitacji kardiologicznej ponownie i twierdzi, że za trzy m-ce moge jechać. Czy jest to możliwe? Czy dopiero za rok?

2015-05-12

Mój mąż przebywa w domu opieki za granicą. Czy NFZ może częściowo pokryć koszty jego utrzymania?

2015-05-11

Zadalam pytanie 6 maja. Nie mam odpowiedzi. Pytam ponownie - czy chory na przewlekla bialaczke limfocytowa HEVIRAN - lek przecowwirusowy otrzyma ze znizka czy na 100 %. Bardzo prosze o odpowiedz.

2015-05-11

Który wniosek trzeba dostarczyć 1, 2, 3 czy 4 o wydanie EKUZ. Wyjeżdżam tylko na 2 tygodnie.

2015-05-11

Witam czy sprawozdawanie poziomu mleczanów jest obowiązkowe dla każdej hospitalizacji w oddziale anestezjologii i i intensywnej terapii?

2015-05-11

Witam. Moja Mama zmarla w grudniu zeszlego roku w PZOZ Ostroda. Byla ciezko chora, co akceptuje. Jednakze nie jestem w stanie zaakceptowac postawy lekarzy i pielegniarek, ktorzy sie nia "opiekowali" w jej ostatnich chwilach. Mama zostala przewieziona na OIOM kilkanascie godzin wczesniej ze szpitala w Moragu. W trakcie transportu zostaly zgubione strony z jej dokumentow zawierajace informacje o rodzinie. Nikt nie mial pojecia ze mama zmarla, dopoki ja nie dotarlam z Anglii. Bylam pierwsza osoba poinformowana o jej smierci. Przeraza mnie postawa lekarza dyzurnego i pielegniarek; zero wspolczucia, podstawowej empatii i detali o jej ostatnich chwil. Chcialabym zlozyc oficjalne zazalenie, tylko nie wiem do kogo.

2015-05-10

Mam 52 lata. Moim problemem jest duży biust 90 J. Mam chory kręgosłup na odcinku lędżwiowo-krzyżowym, na pograniczu piersiowo-szyjnym, ale najbardziej dokucza mi odcinek piersiowy. odczuwam ból barków, mam bruzdy od ramiączek. Jakie warunki muszę spełnić, żeby NFZ zrefundował mi zabieg redukcji piersi?

2015-05-10

Czy istnieje taka możliwość żeby osoba niepracująca i niezarejestrowana jako osoba bezrobotna, mogla opłacać sobie ubezpieczenie takie, żeby mogla korzystać z opieki lekarskiej z NFZ?

2015-05-10

Jeżeli obydwoje rodziców pracuje za granicą, a ja jestem studentką to co z moim ubezpieczeniem zdrowotnym?

2015-05-09

Czy lekarz rodzinny ma obowiązek w danym dniu przyjąć pacjenta jeżeli pacjent chce mieć wizytę i czy w przychodni powinien być lekarz pediatra taka sytuacja dzwonie ze chce się dostać do lekarza z dzieckiem pediatry w przychodni nie ma lekarz rodzinny jest przepełniony i nie przyjmie kazali mi się udać na opiekę cało dobową od 18 to ja mam z dzieckiem tyle czekać zebym została przyjęta

2015-05-09

Witam czy pacjent który otrzymał kartę Dilo od lekarza rodzinnego i wraz z tym skierowanie do szpitala na oddzial wewnetrzny powinien być przyjęty tego samego dnia czy lekarz ma prawo odesłać do domu i zapisać na inny termin dziękuję.

2015-05-08

Mieszkam na terenie woj. warmińsko-mazurskiego leczę się w woj. pomorskim. Lekarz wystawił receptę na leki. W miejscu Identyfikator Płatnika wpisał kod 11 (Fundusz pomorski) zamiast 14 (Fundusz warmińsko-mazurski). Nadmieniam, że recepta została zrealizowana w aptece. Jednak pytanie dotyczy tego, czy w wyniku pomyłki lekarza powinnam zapłacić 100% za leki, które są refundowane (ryczałt 30%). Nadmieniam, że dnia 07.05.2015 otrzymałam odpowiedź w tej sprawie. Jednak chodzi mi o doprecyzowanie odpowiedzi dotyczącej sposobu realizacji recepty.

2015-05-08

Czy jeśli pacjent jest zameldowany, mieszka i odprowadza składki w woj. warmińsko-mazurskim a receptę ma wypisaną z kasą chorych w woj pomorskim, może dostać leki wypisane przez lekarza ze zniżką?

2015-05-08

Moja mama miała wykonywany zabieg usunięcia zaćmy. Niestety prywatnie bo by musiała czekać do 2020 r. Czy NFZ zwraca pieniądze?

2015-05-08

Mam przepisane zastrzyki z innej miejscowości, a mieszkam gdzie indziej czy muszę jechac 25 km na zastrzyk gdy w mojej miejscowości jest izba przyjęc

2015-05-08

Dzień dobry,proszę o udzielenie informacji dotyczącej możliwości łaczenia skierowań sanatoryjnych .Osoby z pokrewnione na szczególną prośbę otrzymały odmowę natomiast małżeństwo ma taką możliwość z góry zapewnioną . Chcę złożyć skargę , proszę o podanie adresu odpowiedniej placówki.Dziękuję

2015-05-07

Witam zabieg UPPP,które szpitale wykonują w naszym województwie?

2015-05-07

Dotyczy pacjenta pierwszorazowego w porani kardiologicznej. Sytuacja: Dnia 5.05.2015 specjalista przyjmuje pacjenta pierwszorazowego, w celu podjęcia decyzji diagnostycznej i terapeutycznej wykonuje tego samego dnia EKG spoczynkowego, echo serca oraz badanie wysiłkowe. Rozlicza wizytę w tym dniu WP1 oraz w 43, dodatkowo wydaje info do lekarza kierującego/poz i określa sposób kontynuacji leczenia: kod 2- pozostawienie pod opieką poradni specjalistycznej - jeszcze w tym samym dniu wydaje pacjentowi dodatkowo skierowanie na badanie holtera EKG, które zaleca pacjentowi zrobić za 4 miesiące, po czym ustala mu termin wizyty kontrolnej z wynikiem holtera na wrzesień 2015 r. Czy w/w postępowanie specjalisty oraz rozliczenie porady jest prawidłowe??

2015-05-07

Witam, otrzymałam skierowanie do poradni urologicznej celem wykonania badania uroflowmetrycznego Jestem z Nowego Miasta Lubawskiego, jednak w mojej miejscowości żaden urolog nie wykonuje takich badań u kobiet Czy mogłabym prosić o wskazanie poradni urologicznej w najbliższym rejonie, w której takie badanie się odbywa?

2015-05-07

Czy okulista dla dorosłych może przyjąć dziecko?

2015-05-07

Czy lekarze udzielający świadczeń pacjentom w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ - mają obowiązek wydawania kserokopii dokumentacji medycznej pacjentowi po udzieleniu mu świadczenia w danym dniu.

2015-05-07

Witam, mam pytanie czy w poradni medycyny sportowej (umowa AOS) przyjmuje się dzieci tylko do 18 r.ż, czy można też przyjąć osoby powyżej 18 r.ż , które są niepełnosprawne?

2015-05-07

Administracja kontem ewuś.

2015-05-07

czy do operacji usunięcia zespolenia po złamaniu konieczne jest o braku przeciwwskazań do takiej operacji od lekarza POZ, jeśli takie zaświadczenie jest konieczne czy wystarczy zaświadczenie od jakiegokolwiek internisty?

2015-05-07

Dzisiaj wysyłam wniosek o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Kartę chcę otrzymać pocztą. Wyjazd mam 24 maja br. Kiedy otrzymam kartę? Zdążę?

2015-05-07

Na recepcie lekarz wpisał niewłaściwy identyfikator NFZ. Czy w związku z powyższym aptekarz może poprawić na recepcie? Czy refundowane leki zmuszona będę kupić z 100% odpłatnością?

2015-05-07

Czy kolejka oczekujących do stomatologa na leczenie i kolejka oczekujących na protezę to ta sama czy to są dwie różne?

2015-05-06

Czy przychodnia stomatologiczna może sprawdzić pacjenta kiedy miał robiona protezę jeśli to było w innym gabinecie?

2015-05-06

Lista elektroniczna na leczenie protetyczne.Czy data wpisu na listę ma być dokładna sprzed np. trzech lat czy też mogę wpisać wszystkich z datą kwiecień 2015 i zachować po prostu kolejność wpisania się na listę przy ustalaniu terminu wykonania świadczenia.Proszę o odpowiedż

2015-05-06

Witam. Czy w praktyce istnieje możliwość uzyskania zgody NFZ na leczenie w warunkach ambulatoryjnych (posiadając skierowanie od lekarza rodzinnego)we wskazanym przez pacjenta konkretnym okresie i miejscu? W jaki sposób należałoby wystąpić do NFZ z taką prośbą?

2015-05-06

Dzień dobry. Czy osoba nie będąca nigdzie ubezpieczona ma możliwość przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, np. na wypadek leczenia szpitalnego? Jeżeli tak, to jakich formalności należy dopełnić?

2015-05-06

Jakich formalności powinna dopełnić córka (w jaki sposób, gdzie, na podstawie jakich dokumentów), by móc zarejestrować w systemie ZIP rodziców i mieć stały dostęp do ich danych?

2015-05-06

Czy mogę otrzymać skierowanie do lekarza pulmonologa od lekarza rodzinnego w wypadku ,gdy potrzebne jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań do nauki na instrumencie dętym w państwowej szkole muzycznej drugiego stopnia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego?

2015-05-06

Czy pacjent, który był leczony w poradni okulistycznej i od ostatniej porady minęło 730 dni ma być umieszczony w kolejce oczekujących pomimo, że skierowanie, które przyniósł dotyczy jednostki chorobowej leczonej w tej poradni 730 dni wcześniej? Nadmieniam, że nie jest to wizyta kontrolna (planowa).

2015-05-06

Chodzę do stomatologa i nagle poszedł na zwolnienie lekarskie i nie ma nikogo na zastępstwo. Ile może nie być lekarza w gabinecie na NFZ?

2015-05-06

Tata jest chory na przewlekłą białaczkę limfocytową i do końca życia musi przyjmować lek HEVIRAN - przecowwirusowy. Lekarka rodzinna wypisała go ostatnio na 100 %. Czy nie przysługuje na ten lek tatusiowi refundacja?

2015-05-06

Moje pytanie dotyczy wymiany protezy Czy protezę można wymienić po 5 latach od zarejestrowania czy od czasu " zrobienia " protezy? . Otóż w roku 2004 miałam zrobioną górną protezę , w związku z jej zużyciem w 2013 roku chciałam ją wymienić na nową , jednakże w gabinecie stomatologicznym, w którym zresztą była robiona w/w proteza . W roku 2013 kiedy to chciałam ją wymienić rejestratorka powiedziała mi,że będę ją miała dopiero w 2018 roku , bo musi upłynąć 5 lat od rejestracji. W związku z powyższym proszę o odpowiedź czy liczy się czas od zrobienia protezy czy od czasu zarejestrowania się na wymianę?

2015-05-06

W przychodni na za wypisanie przez lekarza wniosku do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności płacę 40 zł. Inne przychodnie nie pobierają takiej opłaty. Czy to jest zgodne?

2015-05-06

Czy pacjent, który był leczony w poradni okulistycznej i od ostatniej porady minęło 730 dni ma być umieszczony w kolejce oczekujących pomimo, że skierowanie, które przyniósł dotyczy jednostki chorobowej leczonej w tej poradni 730 dni wcześniej?

2015-05-06

kod błędu 60504005 zdublowany nr w ramach apteki ? o jaki nr chodzi? w kontroli nie wykazuje żadnego błędu gdzie znaleźć te kody?

2015-05-06

Czy mogę na jedno skierowanie zapisać się do kilku okulistów?

2015-05-06

Witam. Mam pytanie , czy w przypadku niedorozwoju piersi tzn ich braku (29 lat) możliwa jest operacja plastyczna w ramach ubezpieczenia?

2015-05-06

Witam, jadę do sanatorium z NFZ, czy jest możliwość uzyskania informacji czy ktoś jedzie z moich okolic żeby skontaktować się i umówić sie na wspolny wyjazd gdyż jest to wyjazd w góry?

2015-05-06

Moje pytanie dotyczy konkretnie usług stomatologiczno- proteteczych . Mieszkam w powiecie Węgorzewskim gmina Pozezdrze, na naszy terenie dziala Pani dr Jarmowska stomatolog - protetyk, otóż byłam u niej i chciałam się zapisać na robienie protezy dolnej ( z wcześniejszym usunięciem 7 z ębów) . W związku z tym iż to śa dość drogie ( jak na mój portfel ) usługi chciałam aby było to wykonane z NFZ , okazało się,że na usunięcie zębów termin ustalono mi na 24 czerwca 2015 r. - czyli prawie za 2 miesiące, zaś wykonanie protezy to 7 lat. Czy to jest możliwe aby były ustalane tak długie terminy? Jest jeszcze jedna sprawa w związku z tym iż protezę górną miałam wykonaną w 2004 roku( a wieć 11 lat temu) zapisałam się na wymianę ( u tej samej Pani doktor ) zapisałam się w roku 2013, i kazała mi czekać na wymianę 5 lat. Proszę o informację, czy rzeczywiście należy tak długo czekać na usługę?

2015-05-06

Dlaczego poradnia konsultacyjna-okulistyczna w Elblągu na ul. Komeńskiego nie honoruje skierowań od okulisty w sprawie kwalifikacji do zabiegu zaćmy, odsyłają po skierowanie do lekarza rodzinnego. Czy tak powinno być?

2015-05-06

Dzień dobry, jakie poradnie okulistyczne (lekarze okuliści) w Olsztynie przyjmują dzieci 3 letnie ze skierowaniem na NFZ, oprócz Szpitala Dziecięcego?

2015-05-06

Kto jest zobowiązany do wystawienia wniosku o przewiezienie mojej mamy z ZOL Nidzica z powrotem do Olsztyna .Skoro ZOL Nidzica nie wywiązuje się ze swoich obowiązków opiekuńczych i nikt mamy nie karmi .I z tego powodu zamierzam ją z tego ZOL wypisać w trybie pilnym i czekać na przyjecie w innym ZOLu.

2015-05-06

Które gabinety stomatologiczne w Morągu mają podpisaną z nfz umowę na leczenie i wstawianie zębów?

2015-05-06

Dzień dobry! Najprawdopodobniej nie byłem ubezpieczony przez parę miesięcy. Jeżeli chciałbym ubezpieczyć się dobrowolnie to zapewne musiałbym zapłacić karę za przerwę. Podjąłem jednak pracę (umowa o pracę) i jeżeli się dobrze orientuję to w tym przypadku kara nie występuje i powinienem być normalnie ubezpieczony (i móc bez obaw korzystać z publicznej służby zdrowia). Czy to się zgadza? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-05-05

Otrzymałam skierowanie do sanatorium z NFZ leczenie kręgosłupa i stawów, obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji. Czy w trakcie tego zwolnienia mogę wyjechać do sanatorium?

2015-05-05

Witam. Gdzie w Olsztynie moge zrobic korekcje blizny pooperacyjnej?

2015-05-05

Witam. Chcialabym się dowiedzieć, które szpitale w województwie warmińsko-mazurskim świadczą usługi zmniejszenia piersi?

2015-05-05

Czy 16 letnie dziecko muszę zapisac do neurologa dzieciecego?

2015-05-05

Mam pytanie względem świadczeń protetycznych. Moja mama zapisała się w roku 2013 na nową protezę miała czekać na nią około 5 lat, parę dni temu poradnia stomatologiczna ( w Biskupcu Reszelskim) telefonicznie poinformowała ją że czas oczekiwania wydłużył się do lat 9 (mama ma 66 lat) - Pytanie JAK TO MOŻLIWE i co za absurd. Za odpowiedź będę wdzięczna.

2015-05-05

Pacjent jest leczony w poradni ortopedycznej na schorzenie kręgosłupa. Dostał skierowanie od lekarza POZ do tej samej poradni na leczenie ale dotyczące innego schorzenia tzw,, łokcia tenisisty". Pyt.1 Czy ten sam pacjent leczony w tej samej poradni ma być umieszczony w kolejce oczekujących z powodu dostarczenia skierowania od POZ na leczenie innego schorzenia? Pyt.2 Czy jest taki zapis ,,prawny" mówiący, że pacjent już leczony w poradni ortopedycznej ma przynosić skierowanie od POZ na nową jednostę chorobową skoro ortopeda jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego?

2015-05-04

czy jeśli pacjent posiada skierowanie na zabiegi- np iniekcje domięśniowe w cyklu 1x dziennie 10 zagiegów, od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego zarówno specjalisty jak i lekarza poz, czy musi wykonywać iniekcje tylko w gabinecie zabiegowym lekarza poz u którego jest zadeklarowany, czy w razie potrzeby może mieć wykonane w innym poz- np jest na wyjeździe, lub pracuje do późna w sąsiedniej miejscowości i nie zdąży dojechać do 18:00 do swojego poz? pytam, bo poz-y nagminnie odmawiają pacjentom odsyłając ich do " swojego" poz lub pobierają opłatę, lub zlecenie od neurologa na nfz- panie w gab. zabiegowym w tym samym budynku odmawiają i odsyłają do sąsiedniej miejscowości gdzie zadeklarowany jest pacjent prosze o przepis prawny

2015-05-04

Witam, Moja Babcia umarła. Co zrobić z jej kartą zaopatrzenia medycznego comiesięcznego?

2015-05-04

Czy w powiecie bartoszyckim przyjmuje diabetolog na nfz?

2015-05-04

Co zrobić w przypadku gdy pacjent rejestrując się telefonicznie, dostarcza skierowanie w ciągu 14 dni i okazuje się że data na skierowaniu jest późniejsza niż data rejestracji? dodam iż rejestrując się twierdził że skierowanie jest wystawione i potrafił podać dane( data wystawienia, nr lekarza, regon jednostki, itd.)

2015-05-04

Kto zgłasza iniekcje pacjentów skierowanych przez lekarza POZ do ambulatorium po godz. 18 pielęgniarka środowiskowa czy pacjent.

2015-05-04

Witam, mam skierowanie do lekarza specjalisty,które mogę dostarczyć tylko dwa dni w tygodniu wtorek lub czwartek o określonych godzinach-tak życzy sobie lekarz.Mam na to 14 dni -w takim wypadku w ciągu 2 tygodni mam 4 dni na dostarczenie skierowania czy siedem wtorków i 7 czwartków?

2015-05-04

Dzień dobry, W dniu wczorajszym po rozpoznaniu przez lekarza ambulatorium zakarzepicy żył (przyjechałem ze spuchniętą, bolącą nogą z zasianieniem) otrzymałem skierowanie do Szpitala Wojewódzkiego, gdyż tam znajduje się oddział chirurgii naczyniowej. Na Izbie Przyjęć lekarz oświadczył mi, że mnie nie zbada, z góry stwierdził, że skierowanie jest źle napisane i powiedział, że ewentualnie mogę czekać na chirurga, który zbada mnie w bliżej nieokreślonym czasie, nawet za kilka godzin. Lekarz był przy tym arogancki. Jestem z Dobrego MIasta i powiedział mi on, że jest jakaś rejonizacja i powinienem zgłosić się do szpitala MSW. Nie rozumiem tego, czy chory pacjent nie może zostać potraktowany w naszym państwie poważnie? Leczę się onkologicznie na raka prostaty.

2015-05-04

Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące kolejek osób oczekujących z zakresu pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Czy w przypadku gdy na liście osób oczekujących "przypadek stabilny" od ponad roku znajduje się pacjent posiadający 10 wg skali Barthel i nastąpiło pogorszeniu stanu zdrowia - odleżyny. To czy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia możemy go objąć opieką w pierwszej kolejności przed pacjentami znajdującymi się na liście osób oczekujących "przypadek pilny". Dziękuję za odpowiedź .

2015-05-04

Dostałam skierowanie na laparoskopie diagnostyczną z powodu niepłodności pierwotnej z podejrzeniem endometriozy. Po przyjęciu do szpitala operacji nie wykonano i zalecono leczenie drogą in vitro. Czy szpital może nie zakwalifikować do laparoskopii mimo wskazań lekarza prowadzącego?

2015-05-03

Czy lekarz rodzinny wystawiający skierowanie do specjalisty ponosi koszty ?

2015-05-03

Czemu w informatorze o kolejkach gabinet stomatologiczny ANNA PETRYK na PANA TADEUSZA 6 wyświetlany jest dwa razy? Raz z datą z lutego, raz z kwietnia?

2015-05-02

Witam, czy w POZ pacjenci tzw komercyjni mogą być obsługiwani bez kolejki, np. czekając na badania wraz z pacjentami ze skierowaniem od lek POZ do laboratorium. Dziękuję.

2015-04-30

Witam, proszę o odpowiedź: w poradni reumatologicznej jest kolej. oczekujących, czy mogę się zapisać na termin który mi odpowiada i są wolne miejsca czy na pierwszy wolny podany przez rejestratorkę -dotyczy to przypadku stabilnego.

2015-04-30

Witam Jakie dofinansowanie do aparatu słuchowego dla emeryta-80 lat Dziękuję

2015-04-30

Mam zapytanie odnośnie kolejki oczekujących na świadczenie protetyczne. Czy jeśli kolejka nie była prowadzona do tej pory w formie elektronicznej tylko w papierowej czy można pacjentów uzupełnić w tej chwili w systemie tzn. dopisać ich do kolejki oczekujących.

2015-04-30

Czy lekarz rodzinny, będący jednocześnie kardiologiem może odmówić wydania skierowania do kardiologa? Jeśli tak to na jakiej podstawie. Dziękuje.

2015-04-30

Lekarz rodzinny stwierdził że zasiłek opiekuńczy w wysokości 14 dni w roku nad członkami rodziny ( mam chorą mamę) musze wziąć jednorazowo 7 dni albo 14 dni. ja natomiast chcę wziąć tylko 5 a potem wg potrzeb. Prosze o pilna odpowiedź

2015-04-30

Zmienilam poradnie endokrynologiczna. Na drugiej wizycie okazalo sie, ze do konca roku nie ma mozliwosci zarejestrowania sie na wizyte z braku wolnych miejsc, czyli mam pozostac bez opieki lekarskiej pomimo choroby przewleklej wymagajacej stalej kontroli i doboru leku. Pani doktor kompletnie nie jest tym zainteresowana, zaproponowala mi jedynie wizyte prywatna (sic). Nie chce tez oddac mi skierowania. Nie poinformowano mnie o braku miejsc przy pierwszej rejestracji i zatrzymano skierowanie. Czy jest to zgodne z prawem? Dlaczego moja lekarka domowa ma ponosic tego konsekwencje i powtornie wystawiac mi skierowanie do innej poradni. A co jesli w innej poradni tez maja takie nieuczciwe w stosunku do pacjenta praktyki? Jak sie przed tym bronic? Co robic jesli stan moj pogorszy sie a nie mam mozliwosci zadnego kontaktu z lekarzem?

2015-04-30

Witam, moje pytanie dotyczy skierowania, jeśli lekarz prywatny wystawi mi skierowanie do neurologa to czy przy takim skierowaniu mogę skorzystać z leczenia w ramach NFZ czy muszę prywatnie?

2015-04-29

Dzień dobry. Gdzie można zobaczyć listę optyków podpisanych z umową NFZ w Olsztynie?

2015-04-29

Proszę o info czy poniższe badani są odpłatne czy mogę starać się o skierowanie od lekarza POZ 1. Vit, D3 (25oH) 2. Kwas foliowy 3. Vit, B12 Homocysteina 4. Przeciwciała IGLY 5. C-peptyd ^ FT3, FT4

2015-04-29

Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie wpisywania recept na tabletki antykoncepcyjne. Przeczytałam w internecie, że lekarz może wypisać mi tabletki z góry na 6 miesięcy. Byłam u swojego ginekologa, który stwierdził że nie wypisze mi aż tylu opakowań, gdyż są to tabletki z zawartością hormonu, i chce mnie mieć pod stałą kontrolą (antykoncepcję biorę prawie 7 lat), i dostałam receptę na dwa opakowania i karteczkę do lekarza POZ aby mi lekarz POZ przedłużał leki, bo jak stwierdził ginekolog wypisywanie antykoncepcji na pół roku z góry bez kontaktu z lekarzem i bez badań kontrolnych to nie bedzie brał odpowiedzialności za mój stan zdrowia. Czy moj ginekolog postapił słusznie?

2015-04-29

Witam. Mam pytanie gdzie mogę odpłatnie zrealizować zlecenie na wlewy dożylne zlecone przez lekarza neurologa z prywatnej praktyki? W przychodni rodzinnej mi zdecydowanie odmówiono a w gabinecie pielęgniarki dyżurnej (nocna i świąteczna opieka) robią to bardzo niechętnie i odsyłają do pielęgniarki POZ..Bardzo proszę o odp.i z góry dziękuję!

2015-04-29

Od prawie 2 lat mam problemy z bólem kręgosłupa dopiero niedawno rodzinna dała mi skierowanie do ortopedy bo gdy prosiłam ją o skierowanie na rtg kręgosłupa stwierdziła że nie ma podstaw żeby mi je wystawić.Dodam że wcześniej byłam w poradni rehabilitacyjnej gdzie stwierdzono że powinnam je wykonać,natomiast lekarz ortopeda również uznał że nie zostałam zdiagnozowana i prześwietlenie jest potrzebne,ale odesłał mnie do rodzinnej uznając że to ona powinna mi wystawić te skierowanie,rodzinna odmówiła bo stwierdziła że skoro lekarz w informacji do niej napisał że wymagam dalszego leczenia w poradni specjalist.neurologicznej lub ortopedycznej to ona nie jest zobowiązana do tego i mnie odesłała również z adnotacją do lekarza ortopedy,ten natomiast odesłał mnie spowrotem do niej z kolejną adnotacją i PYTANIE:KTO TAKIE SKIEROWANIE POWINIEN WYSTAWIĆ BO JA JAKO PACJENT MAM JUZ SERDECZNIE DOSYĆ FANABERYJNEGO PODEJŚCIA LEKARZY KTÓRZY TRAKTUJĄ TU PACJENTA JAK ZABAWKĘ I POSŁAŃCA ,A PO 4 WIZYTACH WCIĄŻ SKIEROWANIA NIE OTRZYMAŁAM I NIE WIEM CO MAM ROBIĆ...

2015-04-29

Witam mam pytanie odnośnie uprawnień członków rodziny do 18 roku życia, mianowicie: czy nie zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego rodzica dziecko, które hipotetycznie obchodzi osiemnaste urodziny 15 stycznia posiada uprawnienia do dnia poprzedzającego 18 urodziny (czyli do 14 stycznia idąc za art 2 ust 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach który wskazuje na uprawnienia osób które NIE UKOŃCZYŁY 18 roku życia i posiadają obywatelstwo polskie), czy też do 15 stycznia (co sugeruje art 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach, który definiuje członka rodziny jako "dziecko własne... DO UKOŃCZENIA przez nie 18 lat) Który z w/w artykułów ma zastosowanie w przedstawionej przez mnie sytuacji?

2015-04-28

Jestem 37 na liście skierowań do sanatorium na leczenie reumatoidalne.Dzwoniąc do nfz Olsztyn otrzymałem informację ,że dostanę przydział w m-cu czerwcu.Czy można dostać przydział w innym miesiącu że względu na bardzo ważne sprawy rodzinne?Proszę o pozytywne załatwienie mojej sprawy.Z poważaniem LESZEK KOŁWA

2015-04-28

byłam w sanatorium w pazdzierniku 2014r, kiedy mogę złozyc nastepny wniosek?

2015-04-28

wycofania

2015-04-28

druki

2015-04-28

Dzień dobry, Czy skierowanie do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową ma określony termin ważności? Dziękuję za odpowiedź

2015-04-28

Czy pacjent 6 lat po udarze mózgu z niedowładem połowiczym, b. słabo samodzielnie poruszający się (przy pomocy kuli), który nie dojdzie sam do zakładu rehabilitacji, może korzystać z rehabilitacji domowej zgodnie ze zleceniem lek. POZ?

2015-04-28

Czy mogę skreślić pacjenta z listy z powodu jego obraźliwego zachowania w stosunku do personelu?

2015-04-28

gdzie moge sie dowiedziec jaki jest moj nr ubezpieczenia nfz ?

2015-04-28

dlaczego wysłany raport na SZOI z kolejek oczekujących pokazuje komunikat - import danych w wersji 7.1.7 nie jest obsługiwany. co zrobić. Dziękuję za odpowiedź NZOZ "Położnik" Gołdap

2015-04-27

Czy lekarz o specjalizacji internista może zbierać deklaracje lekarza POZ?

2015-04-27

witam czy dane pacjenta przekazywane w raportach statystycznych do NFZ mogą nie zawierać adresu pacjenta? w związku z wprowadzeniem dowodów osobistych nie zawierających takich danych jest problem z adresem, bo nie zawsze pacjent podaje prawdziwy adres zamieszkania

2015-04-27

Nie wiem jak rejestrować inwalidę wojennego do specjalisty? Jak zrozumieć przepisy w tym zakresie? Bo jest on uprawniony do świadczeń bez skierowania oraz poza kolejnością Nie wiem czy dobrze rozumiem bo jeżeli przychodzi do rejestracji inwalida wojenny i ma skierowanie to rejestruję go na najbliższy termin poza kolejnością natomiast jeżeli nie ma skierowania to mamy go umieszczać w kolejce oczekujących z odpowiednim trybem przyjęcia. Proszę o wyjaśnienie.

2015-04-27

Witam, mama otrzymała skierowanie na oddział ginekologiczny na tzw. plastykę pochwy. Szpital wymaga wyniku z posiewu moczu i wymazu z pochwy. lekarz ginekolog twierdzi, że te badania powinien wykonać szpital a on nie wyda skierowania na posiew moczu bo ten koszt powinien ponieść szpital a nie lekarz kierujący, oczywiście on może zrobić tylko wymaz. Jakie są procedury w tym przypadku, kto ponosi koszt badania, mama jest na emeryturze i jest ubezpieczona. Z poważaniem A. Czapska

2015-04-27

Czy chorej 80-cioletniej kobiecie chodzącej tylko po domu z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych i biodrowych należą się pieluchy lub pampersy z refundacją?

2015-04-27

Witam. Jestem po mastektomii w chwili obecnej w trakcie leczenia uzupełniającego - hormonoterapia - w ramach pakietu onkologicznego. Czy w ramach tego pakietu jest możliwe sfinansowanie rekonstrukcji piersi?Jeżeli nie to jak długo należy oczekiwać na w/w operację finansowana przez NFZ. Jestem osobą młodą, czynną zawodowo, bardzo mi zależy na rekonstrukcji piersi w tym roku kalendarzowym.

2015-04-27

gdy pacjent zrobił sobie protezę na nfz w 2015r i okazało się że miał robioną w 2012r jak to rozwiązać jakie konsekwencje ponosi pacjent

2015-04-27

Witam bardzo proszę o pdanie przyczyny dlaczego w Olszty nskiej poliklinice nie przyjmyje sia na rehabillitacje osób chorych przewlwkłw na pobyt dzienny. Czekam już półtora roku od listopada 2013 roku i końca kolejki nie widać. zgóry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

2015-04-27

Witam. Jak w przypadku pacjenta ZOL wygląda kwestia refundacji protezy kończyny dolnej? Czy koszt protezy obciąża ZOL czy tez jest ona refundowana przez NFZ?

2015-04-27

refundacja pieluch

2015-04-27

Oto zadane wcześniej pytanie i udzielona odpowiedź: Byłam w sanatorium w okresie od 2014-07-22 do 2014-08-12.Kiedy mogę złożyć wniosek? 2015-04-13 Witam. Aktualne Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 roku dopuszcza kurację sanatoryjną nie częściej niż raz na 18 miesięcy w przypadku leczenia sanatoryjnego dorosłych. Ja to zrozumiałam tak: Ponieważ obecnie czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne (od momentu złożenia wniosku) przekracza 18 miesięcy, to nowy wniosek mogę złożyć praktycznie następnego dnia po powrocie z sanatorium. Czy mam rację? Pozdrawiam.

2015-04-26

Gdzie można dokonać operacji młotkowatego palucha/stopy/ w ramach NFZ?

2015-04-26

żle wypisana karta informacyjna ze szpitala kto powinien ja sprostowac

2015-04-26

kiedy moge dostac skierowanie na badanie krwi i czy moge zrobic takie badania profilaktycznie

2015-04-26

Czy jeśli wypadła mi plomba z zęba z przodu to czy muszę czekać w kolejce czy dentysta powinien przyjąć mnie tego dnia w którym dzwonię?

2015-04-25

transport na dializy

2015-04-25

Laser co2

2015-04-25

po powrocie z sanatorium z NFZ kiedy ponownie można składać wnosek

2015-04-25

Mam skierowanie - AMD obu oczu, oraz zaćma także obu oczu. Liczę na refundację NFZ. Proszę o informację i pomoc w uporaniu się w trudnej dla mnie sytuacji. Zasyłam pozdrowienia.

2015-04-25

Czy można mailowo wysłać wniosek o wydanie EKUZ i dostać pocztą polska do domu ?

2015-04-24

ile jest ważne obecnie skierowanie na zabiegi fizykoterapii,?

2015-04-24

czy lekarz rodzinny też może wypisywać dziecku leki p/alergiczne , jeżeli dziecko jest uczulone na trawy, kwiaty/ zboża i dostaje pokrzywki na ciele / było odczulane parę lat temu/.

2015-04-24

dotyczy leku jovesto 5 mg;ja wiem, że tabletki w ilości 90 szt są wyłącznie na 100% ale mam pytanie czy musiał właśnie wypisywać aż 90 szt które są pełnopłatne czy mógł wypisać tylko 60 szt , które są refundowane?

2015-04-24

Witam jestem z Ukrainy nie p[osiadam kart Polaka posiadam wizę pracowniczą w Polsce jestem zgłoszony do ubezpieczenia przez mojego pracodawcę w Polsce w zus-czy mogę złożyć delkarację do lekarza rodzinnego w Polsce nie mając nadanego numeru pesel -czy tylko mam prawo do wizyt lekarskich w stanach nagłych w myśll Art.2 ust.1 pkt .2.3 ustawy dziękuję

2015-04-24

Czy dziecku które ma dwa miesiące można założyć konto zip celem -jeżeli tak to jakie dokumenty są wymagane.dziękuję

2015-04-24

Witam Czy w przypadku skierowania do długoterminowej opieki pileęgniarskiej mogę je złożyć u kilku świadczeniodawców (xero) i wybrać tego, który ma najszybszy termin? Czy będę wpisana w kolejkę oczekujących?

2015-04-23

WITAM, 1. czy prawidłowo lekarz dermatolog wypisał córce na pokrzywkę rąk , która jest alergikiem i co roku o tej samej porze jest wysypana tabletki "jovesto 5 mg 90 szt na 100% twierdząc , że na pokrzywkę nie ma zniżki.a przecież tabletki te w ilości 60 szt są na 30%. 2. czy lekarz rodzinny może też wypisywać te tabletki?

2015-04-23

Jadę do Niemiec. Mam już ekuz - czy faktycznie będę mogła leczyć się tam bezpłatnie?

2015-04-23

Witam, żona ma znaczny stopień niepełnosprawności-symbol 07-S 09-M. POCHP, - astma, rozedma płuc i jest po mastektomii jednej piersi. W pkt 5 orzeczenia ma napisane: konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby - TAK, następnie pkt 6 - m.in. korzystanie z systemu środowiskowgo:z usług socjalnych.,opiekuńczych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej .itd - TAK i następny pkt 7 konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji - TAK. Żonie potrzebny jest tzw, "chodzik" na kółkach wspomagający przemieszczanie się po domu, ponieważ ma ogromny problem z oddechem, lekarz rodzinny odmówił wydania zaświadczenia dot. ubiegania się o częściową refundację powyższego "chodzika" z NFZ. Czy powyższe choroby nie kwalifikują jej do otrzmania w/w chodzika refundowanego przez NFZ i czy lekarz postąpił prawidłowo odmawiając wystawienia zaświadczenia. Proszę o odpowiedź i serdecznie dziękuję.

2015-04-23

Witam. Czy lekarz chorób wewnętrznych może wypisać maść oxycort na receptę?

2015-04-23

Czy pacjent leczony na jaskrę, który ma wyznaczane wizyty co pól roku (kontynuuje leczenia) w przypadku zapalenia tęczówki wymaga skierowania do okulisty?

2015-04-23

Czy poradnia ma obowiązek zgłosić urlop?

2015-04-23

Moja Mama miała udar w sierpniu 2013. Wymaga rehabilitacji. Jaki jest limit roczny dla rehabilitacji w warunkach domowych?

2015-04-23

Pacjent leczony w pordni ortopedycznej na ostrogę piętową przynosi nowe skierowanie do tej samej poradni ale na inne schorzenie ma być wpisywany do kolejki oczekujących i traktowany jako pacjent pierwszorazowy?

2015-04-22

Czy pacjent , który nie zgadza się na podany przez rejestrację termin do poradni okulistycznej a tym samym nie zgadza się na wpis do kolejki oczekujących, ma być zapisany w innym terminie (jemu dogodnym) już bez wpisu do kolejki oczekujących?

2015-04-22

Od kwietnia ma być sprawozdawana kolejka na świadczenie protetyki. Wg zapisu pacjent nie może być wykazywany w kolejce komórki organizacyjnej (poradnia stomatologiczna) i na świadczenie (uzupełnienie protetyczne). Co, jeśli pacjent wcześniej był wykazany w kolejce oczek. do poradni stomatologicznej (było leczenie zachowawcze) i następnie okazało się , że ma być uzupełnienie protetyczne ( w tej samej poradni stomatologicznej). Czy ten pacjent ma być wpisany w kolejkę oczekujących na świadczenie protetyczne?

2015-04-22

Czy lekarz prywatny może wystawić mi zniżkową receptę na leki refundowane?

2015-04-22

Czy muszę się ponownie udac do lekarza POZ, po skierowanie do okulisty, mimo iz okulista kazał mi przyjsc za 2 tygodnie?

2015-04-22

Dzień dobry. Co zrobić w przypadku gdy rejestrując pacjenta pierwszorazowego do poradni endokrynologicznej w AP-Kolce pojawi się informacja, że pacjent jest już zapisany na to samo świadczenie u innego świadczeniodawcy?

2015-04-22

Mamy liczne przypadki pacjentów, którzy są zapisani na listę oczekujących, ale nie zgłaszają się na wizytę i nie powiadamiają nas o przyczynie niezgłoszenia się na wizytę. Czy mamy te osoby następnym razem znowu zapisywać w kolejkę oczekujących na wizytę?

2015-04-22

Mam pytanie co jak czas mozna starac sie o skierowanie w ramach prewencji rentowej?

2015-04-22

Mam pytanie w sprawie rejestracji pacjentów na protezy w ramach nfz. Rejestracja elektroniczna obowiazuje od 2015, ale proszę mi powiedzieć jak zapisywać pacjentów, którzy zapisani byli w wcześniejszych latach i czy jeżeli byli nieprzygotowani do protezowania, czy wracać do nich czy proponować im nowe terminy?

2015-04-22

Witam, bardzo proszę o informację po jakim czasie NFZ war-maz oddział informuje, czy zostało przyznane leczenie sanatoryjne? Wniosek złożyłam 1 miesiąc temu. Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-04-21

Witam. Proszę o poinformowanie mnie w jaki sposób może zostać ubezpieczone dziecko roczne? Matka dziecka - moja córka, posiada ubezpieczenie zdrowotne jako osoba bezrobotna do dnia ukończenia przez dziecko 1 roku życia (do końca czerwca 2015 r.). Samotnie wychowuje dziecko i nie może podjąć pracy. Prawdopodobnie zostanie wykreślona z ewidencji osób bezrobotnych. Poza tym dziecko ma problemy zdrowotne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

2015-04-21

Czy jeśli lekarz rodzinny napisał błedny pesel na skierowaniu moge go zmienic?

2015-04-21

Dzień dobry, nawiązując do poprzedniego pytania dot. niepełnoletnich pacjentów. Jeżeli osoba ma 16 lat, to sama wyraża pisemną zgodę na leczenie endodontyczne? Dziękuję

2015-04-21

Witam. Moje pytanie brzmi, czy mogę się ubezpieczyć sam i gdzie?

2015-04-21

Jak załatwić dla mamy po udarze rehabilitację w domu?

2015-04-21

Czy 14-letnie dziecko może iść samo do lekarza?

2015-04-21

Dzień dobry, W karcie wizyt pielęgniarki opieki długoterminowej domowej jest rubryka "Czytelny podpis pacjenta i opiekuna". Jakie postępowanie powinno być w przypadku, gdy pod opieką od dwóch lat znajduję się 85 letni, po śmierci żony, samotny i słabowidzący pacjent, nie potrafiący się w sposób czytelny podpisać. Pacjent nie posiada opiekuna prawnego, korzysta z usług opiekunek z MOPS-u oraz z pomocy sąsiedzkiej. Pacjent nie wyraża zgody aby ktoś inny podpisywał kartę wizyt. Proszę o odpowiedź, czy w takiej sytuacji wystarczające jest oświadczenie zawierające podpis pacjenta, pielęgniarki i świadka ( jednej z osób opiekujących się) , z informacją, że pacjent nie potrafi w sposób czytelny złożyć podpisu. Proszę o odpowiedź.

2015-04-21

Witam! Córka dostała od okulisty zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne (okulary). Czy to zlecenie wypełniane jest przez pracownika NFZ od razu czy jest jakaś "kolejka"? Czy we wszystkie dni tygodnia?

2015-04-21

Chciałam dziś się zarejestrować do otolaryngologa do dr Zaniewskiej na NFZ i usłyszałam,że dopiero w czerwcu będą zapisy na grudzień, natomiast prywatnie na drugi tydzień. Czy tak można?

2015-04-20

Moja mama 2.01.br. miała usuniętą guzowatą tarczycę w wyniku nowotwór łagodny bez dalszego leczenia onkologicznego. przyjmuje Letrox100. wizyta w lutym u endokrynologa w olsztynie zkończyła się informacją dla lekarza rodzinnego o dalszej kontroli tsh i konieczność przyjmowania Letrox100. Odmówiono założenia karty onkologicznej, na wizyty kontrolne u specjalisty czeka po 8 miesięcy, a lekarz rodzinny odmawia wypisania skierowania na TSH i wapń i zielonej karty. czy tak powinno być? czy tuż po operacji z pensji emeryta KRUS mama musi wizyty i badania załatwiać prywatnie? z czego ma żyć? Gdzie nieodpłatna służba zdrowia i opieka onkologiczna nad 68-letnim pacjentem? czy spracowany schorowany starszy człowiek ma teraz wybierać między opłaceniem leczenia a opłaceniem kosztów życia? między życiem a śmiercią?

2015-04-20

Witam mam przyznaną rehabilitacje 10 zabiegów ale w tym okresie przypada święto i tracę na tym 1 dzień. Pytanie czy przysługuje mi dodatkowy dzień na zabiegi.

2015-04-20

Czy każdy lekarz rodzinny powinien mieć wizyty domowe?

2015-04-20

Witam, Proszę o informację 1 maja jest dniem wolnym czy pierwszy wolny termin powinnam wysłać do NFZ 30 kwietnia czy 4 maja?

2015-04-20

Dzień dobry, Jakie zaświadczenie powinien otrzymać opiekun pacjenta, który ze względu na długie terminy oczekiwania chce odebrać oryginały dokumentów i zgłosić pacjenta do innej placówki.Dziękuję

2015-04-20

Dzień dobry, Mam pytania z zakresu pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej.Czy pielęgniarska opieka długoterminowa domowa zakwalifikowana jest do świadczeń specjalistycznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej?. Czy pacjent w posiadający legitymacje kombatanta musi zostać objęty opieką w ciągu 7 dni roboczych od daty zgłoszenia. Dziękuję za odpowiedź.

2015-04-20

Gdzie w Olsztynie lub okolicy wykonywany jest suchy masaż w ramach NFZ ?

2015-04-19

Jestem cukrzykiem zażywam siofor, glucobaj igensuline. W ostatnim tygodniu wystąpiło u mnie pieczenie naskórka przy oddawaniu moczu, czy jest na to może jakieś lekarstwo?

2015-04-19

Dlaczego nie moge sprawdzic kolejki skierowan do sanatorium nfz woj warm-mazur moj numer 13852, ciągle mi wyskakuje ze numer ma nieprawidlowy format.

2015-04-19

W odniesieniu do zapisów paragrafu 5 pkt 3. rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego ("Świadczeniodawca udzielający świadczeń gwarantowanych jest obowiązany do spełnienia całodobowo warunków określonych odpowiednio w załącznikach nr 3 i 4 do rozporządzenia".) czy świadczeniodawca realizujący umowę w zakresie: Onkologia kliniczna - leczenie szpitalne (hospitalizacja) jest zobowiązany zapewnić całodobowy dostęp do badań mammograficznych,(poz. 33 załącznika nr 3 do w/w rozporządzenia). Proszę o interpretację jak należy rozumieć zapis paragrafu 5 pkt 3 w/w rozporządzenia w odniesieniu do wymagań załączników 3 oraz 4.

2015-04-17

Pytanie dotyczy wypisów pacjentów ze szpitala (tj. oddziałów szpitalnych) w weekendy. Czy w trybie planowanych wypisów można wypisywać pacjentów w weekend? Kto wtedy sporządza i podpisuje kartę informacyjną, lekarz dyżurujący jako lekarz wypisujący? A w miejscu podpisu ordynatora/ kierownika oddziału, bo przecież w weekendy ordynator zazwyczaj nie pracuje? Czy też wypisy powinny następować w dniach i godzinach zwykłej ordynacji oddziałów szpitalnych, a poza nimi tylko w nagłych przypadkach, typu konieczność przekazania do innej placówki?

2015-04-17

Jaką procedurę zabiegową rozliczyć wykonując płukanie loży ropnia przez dren wyprowadzony na zewnątrz?

2015-04-17

Dzień dobry. Właśnie otrzymałam skierowanie do sanatorium i mimo że prosiłam o termin wakacyjny (jako nauczyciel nie mam urlopu na zawołanie) to kolejny raz dostaję skierowanie w czasie trwania roku szkolnego. Czy zatem nie mam szansy skorzystania z leczenia sanatoryjnego do momentu pójścia na emeryturę? Tą całą sytuacje uważam za przejaw kompletnego braku zrozumienia i dobrej woli. Kieruje się mnie do sanatorium w najgorętszym okresie nauki.

2015-04-17

Witam. Bardzo proszę o informację jak mam wpisać do AP KOLCE dziecko, któremu nie został nadany jeszcze pesel?

2015-04-17

Witam. Ile jest ważne wystawione przez lekarza specjalistę zaopatrzenie na sprzęt ortopedyczny tj. protezę kończyny najpierw tymczasowej a później właściwej? Pzdr.

2015-04-17

Szanowni Państwo! Jestem realizatorem w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego i chciałbym się dowiedzieć jakich dokumentów może ode mnie wymagać NFZ w trakcie kontroli realizacji świadczeń? Jakie przepisy to regulują?

2015-04-16

Witam. Jacy pacjenci mają przywileje obsługi poza zwykłą kolejką u lekarza?

2015-04-16

Witam. Czy prowadząc kolejki na świadczenia z zakresu endokrynologii w AP-KOLCE zaprzestaję przesyłania raportów tygodniowych i miesięcznych na portalu SZOI?

2015-04-16

Dzień dobry Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie Czy lekarz ma prawo żądać opłaty za wypisanie zaświadczenia niezbędnego do ustalenia stopnia niepełnosprawności dla celów ZUS druk N -9 lub dla celów PCPR? Dziękuję.

2015-04-16

Zapalenie ucha, czy skierowanie ma byc wystawione jako pilne?

2015-04-16

Witam. Nie interesują mnie wasze subiektywne osobiste stanowiska w sprawie wyrażone w treści dotychczasowej korespondencji, gdyż urząd który to reprezentujecie jak już wam to wskazano nie jest waszym prywatnym folwarkiem i związku z tym jesteście obowiązani działać i stosować się do prawa i nie inaczej. Dlatego ponawiam pytania i żądam zgodnie z regułami tego prawa wyjaśnień i informacji z osiągnięć jeśli w ogóle były w zakresie waszej działalności. Pytanie brzmi: Czy mieliście Państwo w roku 2014 i obecnym jakieś kontrole doraźne świadczeniodawców co do jakości i sposobu realizacji zawartych umów z NFZ Warm.-mazurskiego oddziału. Jeśli tak, to ile i jakie, w jakich miejscowościach oraz w jakich miesiącach kalendarzowego roku 2014 i 2015. 2015-03-26 Witam. W poprzedniej odpowiedzi zawarliśmy zasady dostępu do takich informacji. Odbywa się to na zasadach i przy spełnieniu przesłanek przewidzianych ustawą z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej ( Dz.U. z 2014 r., Nr 782 z późn.zm.) W związku z powyższym przypominam państwu, iż żądany zakres informacji nie jest w rozumieniu przepisów o dostępie do informacji publicznej informacją publiczną wymagająca wniosków, gdyż jest to podstawowa informacja z działalności urzędu i mająca przeświadczać obywatela o tym, iż taki urząd jak wasz, że w ogóle istnieje oraz, że zatrudnieni w nim pracownicy faktycznie wykonują pracę a zatem swoje zadania ustawowe, za które to otrzymują wynagrodzenie finansowane z pieniędzy podatników. Dlatego proponuję poczytać sobie przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Albowiem idąc tokiem rozumowania państwa tym samym takie instytucje jak urzędy skarbowe, policja, urzędy celne czy inne łamały by prawo, bowiem w ich zakresie i kompetencji zamieszczają na swoich stronach ww. i BIP informacje z wykonywanych zadań i w tym zakresie osiągnięć a o to państwa zapytałem, jakie macie państwo w tym zakresie osiągnięcia (pytanie ze wstępu) i czym możecie się poszczycić, by obywatel mógł być przekonany, że wydane pieniądze publiczne na państwa działanie nie zostały zmarnowane, a zatem bez celu trwonione, skoro na polu swoich działań nie macie państwo żadnych osiągnięć, skoro tak skrzętnie je ukrywacie i czynicie z nich informacje publiczne mimo iż de facto nie są takimi (...).

2015-04-15

Witam, proszę o informację, jakie warunki należy spełnić, by uzyskać refundację terapii kaskowej w leczeniu plagiocefalii u niemowlęcia?

2015-04-15

Czy prośba Dyrektora WM OW NFZ "o umieszczanie na fakturach/rachunkach dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej podpisu wystawcy (czytelnego podpisu i pieczęci osoby uprawnionej do wystawiania dokumentu) celem weryfikacji autentyczności dokumentów." dotyczy także dokumentów elektronicznych?

2015-04-15

Czy zaraz po powrocie z leczenia uzdrowiskowego mogę zlozyc ponowny wniosek na ponowne leczenie, biorac pod uwagę fakt iż aktualne Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 roku dopuszcza kurację sanatoryjną nie częściej niż raz na 18 miesięcy w przypadku leczenia sanatoryjnego dorosłych?

2015-04-15

Witam. Bardzo proszę o informację jeżeli pacjent miał wydaną kartę dilo w szpitalu i przyjdzie do przychodni do lekarza poz lub specjalisty czy w ścieżce leczenia trzeba wykazać tą kartę wydaną w szpitalu?

2015-04-15

Urolog na podstawie bioptatu stercza rozpoznał proces nowotworowy. Kto wystawia kartę zieloną: urolog czy POZ?

2015-04-15

Witam. Jaki jest obecnie właściwy kod ministerialny zakresu świadczeń POZ?

2015-04-15

Gdzie w Olsztynie można zrobić usg tarczycy w ramach umowy z NFZ ?

2015-04-15

Witam, 10-ego kwietnia przyjechałam wraz z chłopakiem do Polski na 10dni. 11-ego kwietnia chłopak znalazł się na pogotowiu, gdyż został pobity. W Wielkiej Brytanii obydwoje pracujemy. Nie wyrabialiśmy europejskiej karty zdrowia. Czy po powrocie do Wielkiej Brytanii możemy domagać się zwrotów kosztów leczenia?? Z góry dziękuję za odpowiedz.

2015-04-15

Czy w poz nalezy sprawdzać ewuś 1 x w miesiącu wszystkim zadeklarowanym pacjentom?, czy oświadczenia i inne dokumenty z automatu podpinaja sie pod eksportowane deklaracje?

2015-04-14

Czy w raporcie statystycznym z przyjęć pacjentów POZ przekazywanych do NFZ obowiązuje podawanie godziny przyjęcia pacjenta czy wystarczy data

2015-04-14

Witam. Byłam prywatnie u urologa, kazał wykonać mi badanie urodynamiczne. Powiedział, że lekarz rodzinny może wypisać mi skierowanie. Umówiłam się również od razu do pracowni urodynamicznej na ul. Polnej w Poznaniu. Pani w rejestracji również potwierdziła, że lekarz rodzinny może wypisać to skierowanie i nie będzie obciążony żadnymi kosztami. Moja rodzinna lekarka ma wątpliwości co do tego czy może, zgodziła się wypisać, ale boimy się,żeby nie przyszedł do niej jakiś rachunek :) Na infolinii nie wiele się dowiedziałam. Czy mogą Państwo jednoznacznie odpowiedzieć mi na to pytanie? Czy może wypisać i jeśli wypisze i zostanie to przyjęte w pracowni to lekarz nie będzie obciążony kosztami? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

2015-04-14

Czy mogłabym uzyskać podstawę prawną interpretacji: Jeżeli pacjent jest pod stałą opieką poradni specjalistycznej (AOS) i jednocześnie od ostatniej wizyty u lekarza specjalisty nie minęło 730 dni to nie jest wymagane ponowne skierowanie do tego lekarza.

2015-04-14

Czy można zmienić staus kart DiLO, które zamknięto a nie wykazano w nich rozpoczęcia etapu leczenia szpitalnego o numerze 15010072604 oraz 15030966992.

2015-04-14

Witam. Czy mieliście Państwo w roku 2014 i obecnym jakieś kontrole doraźne świadczeniodawców co do jakości i sposobu realizacji zawartych umów z NFZ Warm.-mazurskiego oddziału. Jeśli tak, to ile i jakie, w jakich miejscowościach oraz w jakich miesiącach kalendarzowego roku 2014 i 2015. 2015-03-26 Witam. W poprzedniej odpowiedzi zawarliśmy zasady dostępu do takich informacji. Odbywa się to na zasadach i przy spełnieniu przesłanek przewidzianych ustawą z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej ( Dz.U. z 2014 r., Nr 782 z późn.zm.) W związku z powyższym przypominam państwu, iż żądany zakres informacji nie jest w rozumieniu przepisów o dostępie do informacji publicznej informacją publiczną wymagająca wniosków, gdyż jest to podstawowa informacja z działalności urzędu i mająca przeświadczać obywatela o tym, iż taki urząd jak wasz, że w ogóle istnieje oraz, że zatrudnieni w nim pracownicy faktycznie wykonują pracę a zatem swoje zadania ustawowe, za które to otrzymują wynagrodzenie finansowane z pieniędzy podatników. Dlatego proponuję poczytać sobie przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Albowiem idąc tokiem rozumowania państwa tym samym takie instytucje jak urzędy skarbowe, policja, urzędy celne czy inne łamały by prawo, bowiem w ich zakresie i kompetencji zamieszczają na swoich stronach ww. i BIP informacje z wykonywanych zadań i w tym zakresie osiągnięć a o to państwa zapytałem, jakie macie państwo w tym zakresie osiągnięcia (pytanie ze wstępu) i czym możecie się poszczycić, by obywatel mógł być przekonany, że wydane pieniądze publiczne na państwa działanie nie zostały zmarnowane, a zatem bez celu trwonione, skoro na polu swoich działań nie macie państwo żadnych osiągnięć, skoro tak skrzętnie je ukrywacie i czynicie z nich informacje publiczne mimo iż de facto nie są takimi, Art. 3. 1. Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do: 1) uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego; 2) wglądu do dokumentów urzędowych; 3) dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

2015-04-14

Z jakiego powodu nie udzieliliście Państwo odpowiedzi na moje drugie pytania z dnia 26.03.2015r. pomimo deklaracji NFZ oddziału W-M, o jej udzieleniu w ciągu 24 godzin od momentu zadania pytania oraz to, iż zadane pytanie jest aktualne a od jego zadania państwu upłynęło 23 dni. odnosząc się do poprzednie państwa wypowiedzi, to obiektywnie zauważyć należy, że pytanie zostało postawione państwu w dzień pracujący, bo bezspornie w czwartek, skoro był to dzień 26 marca 2015r., a zatem bezsprzecznie mieliście państwo czas na jego udzielenie nawet i do dnia 2 .03.2015r., skoro i ten dzień był dniem pracującym czego nie dopełniliście. W tym nie dopełniliście tego i do dnia niniejszego. Dlatego żądam wyjaśnień , gdyż wydaje sie mi , iż instytucja jaką to państwo reprezentuje nie jest waszym prywatnym folwarkiem a instytucją utrzymywaną z pieniędzy podatnika i na jego koszt. A skoro jestem tym podatnikiem jaki i każdy pełnoprawny obywatel RP, to żądam wyjaśnień i podania przyczyn faktycznie obiektywnych tego zaniedbania i tej nieuzasadnionej bezczynności.

2015-04-14

Witam. czy kolejki pacjentów oczekujących na protezowanie mogą być prowadzone w formie papierowej w księdze pacjentów czekujących czy też w formie elektronicznej?

2015-04-14

Jak uzyskać pomoc opiekunki środowiskowej po szpitalu?

2015-04-14

Mam pytanie w sprawie pilnego skierowania do lekarza specjalisty, czy rejestracja może mi odmówić rejestracji?

2015-04-14

Jestem po 14 operacjach przetoki pecherzowo moczowej bez powodzenia. W środku jest dziura, cały czas się leje mocz. Ggdzie moge się udać żeby to naprawić?

2015-04-14

Witam, prośba aby pomóc w wysyłaniu kolejek protetycznych w stomatologii. Rozumiem,że wpisuję pacjenta w kolejkę protetyczną ( jeżeli pacjent jest przygotowany do protezowania). Nie wiem jak obliczyć czas oczekiwania? I czy co miesiąc oddzielnie wysyłać raport dot. kolejek protetycznych i zachowawczych? Dziękuję.

2015-04-14

Czy lekarz rodzinny może wypisywać zwolnienie lekarskie, które jest kontynuacją leczenia szpitalnego

2015-04-13

Pacjent operowany z powodu ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego i nastepnie wytrzewienia.Z powodu niewydolności oddechowej przeniesiony na OIOM i po wyrownaniu na chirurgie.Rozpoznanie z OIOM 1)Zasadnicze -niew.oddechowa 2)współistniejące-zap.pęcherzyka i wytrzewienie. Czy prawidlowo?Chyba stan po zabiegu?

2015-04-13

Komu należy przesunąć termin w kolejce aby udzielić świadczenia osobie uprawnionej /kombatant/ skoro do końca listopada 2015r.mamy ustalone terminy.

2015-04-13

Witam. Moje pytanie brzmi: Czy mogę wysłać raport listy oczekujących (cotygodniowe sprawozdanie najbliższego wolnego terminu) w czwartek danego tygodnia?

2015-04-13

Byłam w sanatorium w okresie od 2014-07-22 do 2014-08-12.Kiedy mogę złożyć wniosek?

2015-04-13

Na jakiej podstawie NFZ obecnie w 2015 r. dokonuje weryfikacji wstecznej udzielonych świadczeń w 2014 r.?

2015-04-13

witam , Bardzo proszę o informację.Czy w AP KOLCE JEŚLI JEST BRAK OSÓB OCZEKUJĄCYCH W KOLEJCE CZY MAMY CO TYDZIEŃ UZUPEŁNIAĆ PIERWSZY WOLNY TERMIN?

2015-04-13

W nawiązaniu do przeprowadzonej w dniu dzisiejszym rozmowy telefonicznej z pracownikiem NFZ Panią Hinc proszę o potwierdzenie czy osoba niepełnosprawna kupując zamiat przysługujących na dwa miesiące 120 sztuk pieluchomajtek kupić tylko 112 sztuk i może wykorzysać cały limit NFZ czyli 126 złotych?

2015-04-13

Czym skutkuje podjęcie leczenia pacjenta mającego założoną kartę DILO , ale świadczenie rozliczono w ramach normalnego limitu a nie pakietu onkologicznego, chodzi o hospitalizację związaną z zabiegiem usunięcia radykalnego piersi lub jej fragmentu - hospitalizacja związana z wykonaniem biopsji gruboigłowej?

2015-04-13

Czy można u was ubezpieczyć się prywatnie?

2015-04-13

RE: uzupełnienie pytania z dnia 10.04.2015r . Czy pacjent w trakcie pobytu w oddziale neurologicznym może zapisać się już w kolejkę oczekujących do oddziału rehabilitacji neurologicznej stacjonarnej "ostrej"?

2015-04-13

Czy pacjent leczony przewlekle w poradni diabetologicznej czy urologicznej z powodu tej samej choroby wymaga nowego skierowania w tym roku? bo z tego, co się orientują wymagane jest jedno skierowanie na stałe leczenie z powodu tej samej choroby, a lekarze z w/w poradni ciągle odsyłają pacjentów po skierowanie do poz.

2015-04-13

Czy operacja usunięcia trzeciego migdałka u dziecka jest zabiegiem, który wymaga zgody NFZ na leczenie za granicą?

2015-04-13

Poziom mleczanów w OIT.Czy zgodnie z zarządzeniem nr 16/2015/DI przekazywanie od 01.05 poziomu mleczanów dotyczy każdego świadczenia /pacjenta/ czy tylko w przypadku jego wykonania, zwłaszcza w stanach SEPSY i innych wstrząsów. Standard medyczny / jak twierdzą lekarze / wymaga zbadania poziomu mleczanów jedynie w przypadkach SEPSY i innych wstrząsów. Każdemu pacjentowi w OIT nie jest więc to badanie wykonywane, czy powinno.

2015-04-13

"2015-04-09 Witam. Do poradni kardiologicznej wymagane jest skierowanie, które powinno zawierać rozpoznanie. Jeśli pacjent posiada uprawnienia do korzystania ze świadczeń poza kolejnością i bez skierowania (np. inwalida wojenny, honorowy dawca szpiku itp.), to nie jest wpisywany na listę oczekujących. Każdy inny musi mieć skierowanie do poradni." czy w takim razie przychodnia nie poniesie kary za nierespektowanie praw pacjenta co do przyniesienia skierowania w ciągu 14 dni od chwili zapisu?

2015-04-13

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na usunięcie zęba w poradni chirurgii stomatologicznej? Pacjenta boli ząb i zabieg miałby być w innym mieście.

2015-04-13

Witam Jestem osobą dorosłą, obecnie nieubezpieczoną. Czy mogę zanim ureguluję kwestie ubezpieczenia złożyć deklarację do przychodni rodzinnej. Czy mogą mi odmówić przyjęcia deklaracji w rejestracji jako nieubezpieczonemu. To przychodnia do której chodziłem przed wyjazdem, ale moja stara deklaracja jest już usunięta. Jeśli potrzebne są do złożenia deklaracji jakieś dokumenty to jakie? Na razie nie pracuję, ale za kilka miesięcy to się zmieni.

2015-04-12

Pacjent pod stałą opieką specjalistyczną okulistyczną z powodu jaskry.Okulista nie chce wypisać pacjentowi leków do czasu wizyty kontrolnej za 6 m-cy-pomimo możliwości wypisywania recept na 360 dni np co miesiąc lub co 4 tygodnie.Jako lekarz rodzinny nie znam się na leczeniu ww schorzenia .Mam wprawdzie list konsultacyjny ,ale to ja w razie kontroli ponoszę konsekwencję nieprawidłowej ordynacji.Czy lekarz specjalista może odmówić wypisania recept na zalecone leki,pomimo wyraźnej prośby pacjenta i lekarza kierującego.

2015-04-12

Witam, Choruję na nieokreślone zajęcie układowej tkanki łącznej i reumatolog przypisuje mi m.in. lek Arechin. Chciałabym się zapytać czy coś zmieniło się w zakresie refundacji tego leku- dotąd, gdy na recepcie było 30%- w aptece sprzedawali mi ten lek po cenie ze zniżką. Byłam wykupić receptę 11.04.2015- i aptekarka powiedziała, że się zmieniło i że ten lek nie jest refundowany- i muszę zapłacić 100%. Czy to prawda, czy może zostałam wprowadzona w błąd ?

2015-04-12

Czy Warmińsko Mazurski OW posiada adres email? Jaki to adres?

2015-04-12

Witam, mieszkam i pracuję w Irlandii. Mając irlandzką kartę EKUZ będąc z Polsce np. na wakacjach będę mogła skorzystać z darmowych usług szpitalnych? Mam na myśli sytuację, kiedy podczas wizyty prywatnej (za którą zapłacę) dostanę od doktora skierowanie na badania, np. krew, mocz lub gastroskopię, co gorsza na jakiś bardziej skomplikowany zabieg. Czy zgłaszając się wtedy do szpitala z irlandzką kartą EKUZ nie będzie problemu z przyjęciem mnie? Czy szpital ma prawo odmówić mi leczenia? Pozdrawiam serdecznie

2015-04-11

Witam, co w przypadku gdy pacjent nie podpisal skierowania po odbyciu zabiegow fizjoterapeutycznych? Dziekuje

2015-04-10

Czy w 2015 r. refundowane jest leczenie ostrogi piętowej osoczem bogatopłytkowym?

2015-04-10

Proszę o informację, czy pacjent leczony w poradni urologicznej z powodu przerostu gruczołu krokowego od kilku lat wymaga corocznego skierowania na tę samą jednostkę chorobową? Podobna sytuacja jest też w poradni diabetologicznej, gdzie ludzie leczeni od lat w tej samej poradni przez tego samego lekarza z powodu cukrzycy notorycznie przychodzą po nowe skierowania.Podobno lecząc się na tę samą chorobę nie potrzebne jest nowe skierowanie, czy się mylę? O co z tym chodzi? Czy specjaliści naciągają jakoś te wizyty, bo są bardziej punktowane jak dostana nowe skierowanie, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to podobno chodzi o pieniądze?

2015-04-10

Dzień dobry.Chciałabym zapytać odnośnie komunikatu z szoi " ...osoby wpisywane na listy oczekujących na świadczenia nie mogą być jednocześnie wykazywane jako osoby oczekujące do komórek organizacyjnych, w których te świadczenia są realizowane". Wydaje mi się, że chodzi tu o AOS. Jednak chciałabym się upewnić czy: jeżeli pacjent zapisany jest w kolejce np. na masaż i czeka na swój termin i między czasie dostaje zlecenie na inny zabieg rehabilitacyjny np. laser na który jest kolejka krótsza to czy mogę zapisać go w kolejkę oczekujących drugi raz?. Świadczenie ( lasera ) nie można wykonać w dniu zgłoszenia) . Czy osoba może być dwukrotnie wpisana w kolejkę w przypadku gdy ma dwa skierowania nie związane ze sobą i termin ich relizacji jest inny. Dziękuję za odpowiedz.

2015-04-10

Czy pacjent w trakcie pobytu u świadczeniodawcy może zapisać sie w kolejkę oczekujących do innej komórki?

2015-04-10

Czy karta informacyjna ze szpitala jest tożsama z listem konsultacyjnym dla lekarza POZ i czy na jej podstawie lekarz POZ może ordynować leczenie refundowane?

2015-04-10

Czym skutkuje podjęcie leczenia pacjenta , który miał wystawioną kartę DILO, ale rozliczono go w trybie normalnego limitu, bez zamykania karty DILO?

2015-04-10

Witam dzisiaj od godzin rannych nie jest dostępny e-wuś - podana jest informacja że 11 kwietnia nie będzie dostępny a co z dniem dzisiejszym -powinno się informować świadczeniodawców nawet jeżeli jest jakaś awaria -

2015-04-10

Prosze o informację , czy pielęgniarka posiadająca szkolenie z badan spirometrycznych w POZ zakonczone certyfikatem, może wykonywac takie badania , czy musi ukończyc kurs specjalistyczny w tym zakresie.

2015-04-10

Dzień dobry. Wracam do clexane 80. Mama miała operację nowotworu w 2010 r. Teraz będzie mieć operację guza na nerce (nie wiadomo czy przerzut, czy samoistny) Dostała receptę na clexane 80 do wstrzykiwania przed operacją ( 20 zastrzyków) w celu zabezpieczenia przed zatorami. Przysługuje refundacja, czy nie? Aptekarze twierdzą,że na clexane jest cena urzędowa i absolutnie nie przysługuje refundacja. Bardzo proszę o odpowiedź, bo cena leku jest powalająca.

2015-04-10

Odnośnie odpowiedzi por endokrynologicznej w szpitalu elblagu niestety nikt z kierownictwa nie reaguje, historia się powtarza notorycznie. Lekarka zostawia pacjenta bez wytłumaczenia i idzie sobie na obiad w czasie przyjmowania.Gdzie można to zgłosić.Dziękuję za pokierowanie gdzie można zakończyć ten horror pacjentów czekających w kolejce.Dziękujemy.

2015-04-09

Witam, gdzie w olsztynie wykonują operacje na nawykowe zwichnięcia barku stawowego i jaki okres czekania jest na zabieg i czy można wykonać go na NFZ?

2015-04-09

Czy do wizyty w przychodni ortopedycznej przyszpitalnej celem kontroli i umówienia zabiegu osunięcia zespolenia po złamaniu potrzebna osobnego skierowania, czy jest to traktowane jako kontynuacja leczenia. wszystkie operacje i zabiegi w tym samym szpitalu i kontrole w tej samej przychodni przyszpitalnej. ostatnia wizyta kontrolna po operacyjnym nastawieniu złamania w tej poradni była w dniu 6.05.2014r.

2015-04-09

Witam Chciałbym się dowiedzieć gdzie w Olsztynie lub okolicy założę dla 9-letniego dziecka aparat na zęby w ramach NFZ.

2015-04-09

W jaki sposób zapisać pacjenta pierwszorazowego, który nie ma skierowania? przecież do zapisu wymagana jest jednostka chorobowa wpisana na skierowaniu przez lekarza kierującego. Chodzi o poradnię kardiologiczną.

2015-04-09

Mam pytanie dotyczące refundacji kosztów zabiegu prostowania przegrody nosowej która będzie częścią zabiegu korekcji nosa. czy jest możliwy zwrot części kosztów za taki zabieg. Jakie dokumenty należy dostarczyć aby ubiegać się o refundację. Mam stwierdzone skrzywienie przegrody nosowej przez lekarza laryngologa ze wskazaniem na zabieg chirurgiczny.

2015-04-09

Witam, moja Mama jest kombatantem, uprawnienia kombatanckie odziedziczyła po mężu, posiada skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne w przychodni, czy obowiązuje ją kolejka oczekujących na zabiegi czy przychodnia powinna wykonać je z pominięciem kolejki ?

2015-04-09

Witam, mąż choruje na miażdżycę tętnic kończyn dolnych i jednocześnie na zakrzepicę żył. Po TK lekarz prowadzący stwierdził, że kwalifikuje się na operację ale należy jeszcze poczekać , bo jest to operacja wysokiego ryzyka. Podobno NFZ refunduje tylko metodę wewnątrznaczyniową a nie refunduje przeszczepów naczyniowych (by-pass) co w przypadku mojego męża było by właściwsze. Czy jest jakiś sposób żeby jednak ubiegać się o refundację tego zabiegu? Dodam, że mąż jeszcze kończy przyjmowanie leku xarelto na zakrzepicę. Wiem, że w najbliższym czasie nie powinien być operowany. Pozdrawiam.

2015-04-09

W jaki sposób zapisać pacjenta pierwszorazowego, który nie ma skierowania? przecież do zapisu wymagana jest jednostka chorobowa wpisana na skierowaniu przez lekarza kierującego.

2015-04-09

Lekarz przepisał clexane 80 przed operacją guza nerki (pacjent onkologiczny). W aptece zapłaciłam 420 zł za 20 ampułek. W internecie wyczytałam, że jest to lek refundowany (enoxaparinum natricum). Pacjent ubezpieczony. Jaka jest prawda?

2015-04-09

Byłam w por. endokrynologicznej w Elblągu w szpitalu wojewódzkim i lekarka w czasie przyjmowania pacjenta wyszła z gabinetu i wróciła po 40 minutach. Pacjent został sam w środku,a pani doktor po powrocie do gabinetu pachniała obiadem zjedzonym. Taka sytuacja często się powtarza. Pacjenci mówią,że to norma u tej lekarki. Co można z tym zrobić?

2015-04-09