Świadczeniodawca
Informacje przeznaczone dla Świadczeniodawców
- Akty prawne
- Informacje dla świadczeniodawców
- Opieka koordynowana w POZ
- Poszczególne Rodzaje Świadczeń
- Kontraktowanie
- Portal SZOI
- e-WUŚ
- Informator o zawartych umowach
- Kolejki oczekujących
- System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej
- Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
- Profilaktyczne programy zdrowotne
- Przydatne druki
- Rozliczenia z NFZ/Systemy Informatyczne
- Dofinansowanie programów polityki zdrowotnej dla jednostek samorządu terytorialnego
- Informator „Za życiem”
Kolejki oczekujących
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r
Komunikat w sprawie szczególnych uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej
Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że zgodnie z art.47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008r. Nr 164, poz.1027 ze zm.) świadczeniobiorcy, którzy posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. W związku z powyższym prosimy o stosowanie się do przepisów prawa i nie umieszczanie wymienionych grup uprawnionych na listach oczekujących.
Przypominamy także, że zgodnie z art. 57 ust. 2 wskazanej ustawy m.in. inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby represjonowane oraz kombatanci mogą korzystać ze świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych bez wymaganego skierowania.
Do korzystania z wyżej wymienionych przywilejów uprawniają następujące dokumenty:
- Legitymacja „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub legitymacja „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”,
- Legitymacja inwalidy wojennego i wojskowego wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o symbolu ZUS Rw-51,
- Legitymacja osoby represjonowanej wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o symbolu ZUS Rw-52,
- Legitymacja wystawiona przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Prosimy o respektowanie powyższych zasad oraz zamieszczenie stosownej, czytelnej informacji w Państwa placówce medycznej.
Komunikat dla świadczeniodawców. Zasady wpisów na listy oczekujących.
Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie przypomina, że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w oparciu o art. 20 ustawy oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581) ust. 1b i 10 a, b, c, d świadczeniodawcy mają obowiązek dokonać wpisu na listę oczekujących, w dniu zgłoszenia się pacjenta, w każdy dzień, w godzinach pracy poradni, nawet w przypadku, gdy planowany termin udzielenia świadczenia wykracza poza okres objęty umową o udzielanie świadczeń zdrowotnych.
Jednocześnie zgodnie z art. 20 ust. 8 ww. ustawy: „W przypadku wystąpienia okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili ustalania terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej, a które uniemożliwiają zachowanie terminu wynikającego z listy oczekujących, świadczeniodawca informuje świadczeniobiorcę w każdy dostępny sposób o zmianie terminu wynikającego ze zmiany kolejności udzielenia świadczenia i jej przyczynie. Przepis ten dotyczy także przypadku zmiany terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej na wcześniejszy. W przypadku gdy świadczeniobiorca nie wyraża zgody na zmianę terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej na wcześniejszy, świadczeniodawca informuje o możliwości zmiany terminu następnego świadczeniobiorcę z listy oczekujących, zgodnie z kolejnością ustaloną na podstawie zgłoszenia.”.
Prowadzenie list oczekujących na rewizje po endoprotezoplastyce stawu biodrowego i endoprotezoplastyce stawu kolanowego
Narodowy Funduszu Zdrowia informuje, że zgodnie z § 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz. U. poz. 1986) oraz otrzymanymi wytycznym z Ministerstwa Zdrowia od stycznia 2016 r. na listy oczekujących na rewizje po endoprotezoplastyce stawu biodrowego oraz stawu kolanowego prowadzone w aplikacji Kolejki Centralne (AP-KOLCE) nie są wpisywane nowe osoby. Na listach tych pozostają pacjenci oczekujących na świadczenie, wpisani do 31 grudnia 2015 r. Świadczeniodawcy mogą dokonywać w aplikacji aktualizacji wpisów dotyczących osób umieszczonych na liście, tj. zmieniać planowany termin udzielenia świadczenia lub skreślać z listy w przypadku np. udzielenia świadczenia, rezygnacji ze świadczenia przez pacjenta.
Pacjenci zgłaszający się do świadczeniodawcy w celu wykonania ww. świadczeń po 1 stycznia 2016 r. powinni być wpisani na listę oczekujących do komórki organizacyjnej, która wykonuje te świadczenia.
Od 4 stycznia 2016 r. informacje z zakresu list oczekujących na rewizje po endoprotezoplastyce stawu biodrowego i rewizje po endoprotezoplastyce stawu kolanowego nie są publikowane w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne.
Pliki do pobrania
Instrukcja aplikacji Kolejki Centralne (AP-KOLCE)
W załączeniu najnowsza wersja instrukcji użytkownika AP-KOLCE.
Pliki do pobrania
Szczególne uprawnienia do świadczeń zdrowotnych kombatantów i osób represjonowanych.
Szczególne uprawnienia do świadczeń zdrowotnych kombatantów i osób represjonowanych
01.07.2016
W związku z sygnałami Kombatantów z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego dotyczącymi nierespektowania przysługującego im prawa do leczenie poza kolejnością oraz do przyjmowania do lekarzy specjalistów bez skierowania, Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie ponownie przypomina, że zgodnie z art. 47c, art. 57 ust. 2 pkt. 10 i 10 a, art. 45 ust. 1, art. 46 ust. 1 oraz art. 47 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581 j.t z późn. zm. ) szczególne uprawnienia do:
- korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach - posiadają inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
- korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych każdego typu bez skierowania - posiadają inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci a także osoby represjonowane oraz cywilne niewidome ofiary działań wojennych,
- korzystania z bezpłatnego zaopatrzenia w leki oznaczone symbolem „Rp” lub „Rpz”- posiadają inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, ich małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowy i wdowcy po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnieni do renty rodzinnej a także cywilne niewidome ofiary działań wojennych,
- korzystania z bezpłatnego zaopatrzenia w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających - posiadają inwalidzi wojskowi, osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu w związku z działaniami wojennymi oraz cywilne niewidome ofiary działań wojennych,
- korzystania z bezpłatnego zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze - posiadają inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane oraz cywilne niewidome ofiary działań wojennych.
Prosimy o uwzględnienie powyższych zasad przy organizowaniu dostępności do świadczeń opieki medycznej na terenie Państwa placówek.
Wzór wniosku o odblokowanie okresów sprawozdawczych, starszych niż 6 miesięcy.
Pliki do pobrania
Osoby uprawnione do korzystania poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych.
W związku z opublikowaniem ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży
i rodzin "Za życiem" (Dz. U. poz. 1860), która §18 wprowadza zmianę w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 i 1807), rozszerzeniu uległ krąg osób uprawionych do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach poza kolejnością. Zgodnie z ww. uprawnienia takie otrzymały kobiety w ciąży i pacjenci do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie
i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały
w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu posiadających odpowiedzenie zaświadczenie.
Biorąc pod uwagę powyższe, uprawnienia do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością od 1 stycznia 2017 r. posiadają następujące osoby:
- świadczeniobiorcy posiadający tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”,
- świadczeniobiorcy posiadający tytuł „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”,
- inwalidzi wojenni i wojskowi,
- kombatanci,
- kobiety w ciąży,
- świadczeniodawcy do 18 roku życia, posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 47 ust. 1a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zmiany w sprawozdawczości z zakresu list oczekujących od września 2019 r.
Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że od 01.09.2019 roku następuje zmiana w sprawozdawczości dot. list oczekujących.
Od 1 września w aplikacji AP-KOLCE prowadzone będą kolejki na świadczenia wymienione w części II pkt 3, 4, 7-15 oraz w częściach III, IV pkt 1-5, oraz w części V załącznika nr 9 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych z dnia 26 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1207) .
Świadczeniodawcy udzielający tych świadczeń powinni wprowadzić do ww. aplikacji dane osób oczekujących na te świadczenia do dnia 31 sierpnia 2019 r. (według stanu na dzień 31 sierpnia 2019 r.).
Część z tych świadczeń jest w chwili obecnej sprawozdawana komunikatem XML (raporty KLX).
Prosimy zatem o szczegółowe zapoznanie się z wyżej wymienionym Rozporządzeniem. W załączeniu przekazujemy również instrukcje korzystania z aplikacji AP-KOLCE dla wszystkich świadczeniodawców, którzy do tej pory nie korzystali z tej aplikacji.
Link do strony logowania https://dilo.nfz.gov.pl/ap-kolce/user/kolejkiwys/kolejkalst@default
Opisane zmiany dotyczą w szczególności świadczeniodawców, którzy udzielają świadczeń w rodzajach: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, leczenie szpitalne, programy lekowe, rehabilitacja (w warunkach stacjonarnych).
Informujemy również, że można już zakładać nowe listy oczekujących w aplikacji AP-KOLCE. Przypominamy, że aby dokonać założenia kolejki należy najpierw z pozycji Administracja/Operatorzy dodać uprawnienie do danych miejsc udzielania świadczeń wraz z przypisanym do nich kodem świadczenia.
Poniżej przekazujemy informacje jaki kod został przypisany poszczególnym świadczeniom:
kod i nazwa:
· 20005 REZONANS MAGNETYCZNY
· 20006 TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA
· 20015 GASTROSKOPIA
· 20016 KOLONOSKOPIA
· 30003 ZABIEGI W ZAKRESIE CIAŁA SZKLISTEGO (WITREKTOMIA)
· 30005 OPERACJE JASKRY
· 30006 OPERACJE JASKRY Z ZAĆMĄ
· 30007 OPERACJE PLASTYCZNE OKA
· 40008 WSZCZEPIENIE PROTEZY ŚLIMAKA LUB WSZCZEPIENIE WIELOKANAŁOWEJ PROTEZY ŚLIMAKA
· 40009 WYMIANA PROCESORA MOWY IMPLANTÓW ŚLIMAKOWYCH I DO PNIA MÓZGU ALBO WYMIANA PROCESORA DŹWIĘKU IMPLANTÓW UCHA ŚRODKOWEGO
· 50003 POMOSTY DO REWASKULARYZACJI SERCA
· 81004 ZABIEGI W ZAKRESIE GRUCZOŁU KROKOWEGO (PROSTATEKTOMIA)
· 82001 WYCIĘCIE MACICY (HISTEREKTOMIA)
· 90053 LECZENIE STWARDNIENIA ROZSIANEGO
· 90126 LECZENIE NEOWASKULARNEJ (WYSIĘKOWEJ) POSTACI ZWYRODNIENIA PLAMKI ZWIĄZANEGO Z WIEKIEM (AMD)
· 90127 LECZENIE PRZEWLEKŁEGO WIRUSOWEGO ZAPALENIA WĄTROBY TYPU C TERAPIĄ BEZINTERFERONOWĄ
· 71001 REHABILITACJA OGÓLNOUSTROJOWA
· 71002 REHABILITACJA NEUROLOGICZNA
· 71003 REHABILITACJA PULMONOLOGICZNA
· 71004 REHABILITACJA KARDIOLOGICZNA
· 71005 KARDIOLOGICZNA TELEREHABILITACJA HYBRYDOWA
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 89 678 75 10, 89 678 75 90.