Pacjent
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
- Aktualności
- Obsługa klientów
- Karty Usług
- Internetowe Konto Pacjenta
- e-WUŚ
- Gdzie się leczyć
- Harmonogram postoju mammobusów
- Umów wizytę w Warmińsko-Mazurskim OW NFZ przez internet
- Informacje dla osób z niepełnosprawnościami
- Informacje dla wszystkich pacjentów
- Informator o zawartych umowach
- Jak się leczyć
- Kolejki oczekujących
- Leczenie uzdrowiskowe
- Leczenie za granicą
- Na ratunek
- Profilaktyczne programy zdrowotne
- Przydatne druki i formularze
- Realizacja recept refundowanych
- Skargi i Wnioski
- Ubezpieczenie dobrowolne
- Zaopatrzenie w wyroby medyczne
- Harmonogram postoju dentobusu
- Wykaz świadczeniodawców POZ potwierdzających Profil Zaufany
Leczenie uzdrowiskowe
Od 1 lipca 2023 r. skierowania na leczenie uzdrowiskowe mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej
Informacja w sprawie kolejki oczekujących osób na leczenie uzdrowiskowe
- Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, iż skierowania na leczenie uzdrowiskowe rozpatrywane są według kolejności zgłoszeń, a czas oczekiwania uzależniony jest od ilości miejsc, którymi dysponuje Oddział, oraz ilości rezygnacji świadczeniobiorców z potwierdzonych terminów leczenia.
- Uprzejmie informujemy że czas oczekiwania na potwierdzenie świadczenia zdrowotnego w zakresie uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dla dorosłych uległ skróceniu i wynosi od 6 do 8 miesięcy od daty złożenia skierowania.
- Realizacja skierowania w dogodnym dla każdego świadczeniobiorcy terminie możliwa jest w zakresie leczenia ambulatoryjnego lub terminu ze zwrotów.
- Świadczeniobiorca ubiegający się o wyjazd z tzw. zwrotów powinien być przygotowany na wyjazd do sanatorium w terminie krótszym niż 14 dni, liczonym od momentu potwierdzenia skierowania do dnia rozpoczęcia leczenia. W tym celu należy wypełnić i przesłać do Oddziału NFZ stosowne oświadczenie dostępne w zakładce – druki do pobrania.
- Należy pamiętać, że w przypadku osób dorosłych możliwe jest korzystanie z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego oraz rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym nie częściej, niż raz na 18 miesięcy.
- Pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest, zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą, uprawnieni są do korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego i są zwolnieni z odpłatności związanej z leczeniem uzdrowiskowym. W tym celu konieczne jest dołączenie do skierowania kopii legitymacji potwierdzającej powyższe uprawnienia.
Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dla dorosłych i dla dzieci
- Na leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku kierowani są zarówno dorośli, jak i dzieci.
- Leczenie trwa od 6-18 dni zabiegowych (zabiegi udzielane są od poniedziałku do soboty włącznie).
- Pacjenci decydują o wyborze uzdrowiska, spośród tych, z którymi zostały podpisane umowy oraz sam wybiera termin kuracji uzdrowiskowej.
- NFZ finansuje zabiegi, a ubezpieczeni ponoszą koszty pobytu oraz we własnym zakresie zapewniają sobie zakwaterowanie i wyżywienie.
- Potwierdzenie skierowania na leczenie uzdrowiskowe w trybie ambulatoryjnym następuje na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
- Wybór miejsca, zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, data rozpoczęcia leczenia i ilość dni zabiegowych powinny być określone przez świadczeniobiorcę w momencie składania skierowania do oddziału Funduszu na dołączonym do dokumentacji medycznej piśmie.
- Świadczeniobiorca uzgadnia termin rozpoczęcia leczenia z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, do którego otrzymał skierowanie, nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia leczenia.
- Skierowania na leczenie ambulatoryjne dzieci i dorosłych w przychodni uzdrowiskowej potwierdzane są na bieżąco do wyczerpania limitu miejsc przyznanych Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ.
- Miejscowości w jakich Oddział Wojewódzki ma zakontraktowany zakres leczenia ambulatoryjnego w roku 2020 roku:
- Ciechocinek
- Inowrocław
- Kołobrzeg
- Krynica Zdrój
- Rabka Zdrój
- Szczawnica
- Busko Zdrój
Przeglądarka oczekujących skierowań na leczenie uzdrowiskowe w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Wojewódzkim NFZ
https://skierowania.nfz.gov.pl
Uwaga!
Podany powyżej adres przeglądarki internetowej jest w całości finansowany przez NFZ i bezpłatny dla ubezpieczonego. Narodowy Fundusz Zdrowia nie powiadamia ubezpieczonych oczekujących na realizację leczenia uzdrowiskowego poprzez wysyłanie wiadomości SMS lub e-mail. Oferowane są również powiadomienia przez stronę internetową sanatorium.mobi które są PŁATNE i NIE SĄ USŁUGĄ NFZ.
Wykaz uzdrowisk do których kierowani są ubezpieczeni warmińsko-mazurskiego OW NFZ
Dziecko w uzdrowisku
- Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Jest to o tyle ważne, ze leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu. Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie, przesyłane jest przez lekarza lub przez opiekuna do oddziału wojewódzkiego NFZ. Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ, skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego.
Dzieci mogą korzystać z różnych form leczenia uzdrowiskowego:
- Do szpitali uzdrowiskowych kierowane są dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Uczące się w szkołach podstawowych i gimnazjach mogą korzystać z tej formy leczenia przez cały rok. Natomiast młodzież ponadgimnazjalna kierowana jest na leczenie w okresie wolnym od nauki, ponieważ w szpitalach uzdrowiskowych nie ma możliwości zapewnienia im edukacji szkolnej. Leczenie dzieci w tej formie trwa 27 dni i obejmuje nie mniej niż 3 zabiegi fizykalne dziennie, wykonywane 6 dni w tygodniu. Na zabiegi składają się: zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych i 2 zabiegi fizjoterapeutyczne. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa w całości koszty opieki medycznej, zabiegów, zakwaterowania i wyżywienia dziecka.
- Do sanatorium uzdrowiskowego mogą być kierowane dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką osoby dorosłej. Leczenie trwa 21 dni i obejmuje nie mniej niż 3 zabiegi fizykalne dziennie wykonywane 6 razy w tygodniu. Analogicznie do leczenia w szpitalu uzdrowiskowym – na grupę zabiegów składają się: zasadniczy zabieg bodźcowy i 2 zabiegi fizjoterapeutyczne. W przypadku tej formy leczenia, NFZ pokrywa w całości koszty pobytu dziecka (na które składają się: opieka medyczna, zabiegi, zakwaterowanie i wyżywienie), natomiast opiekun ponosi koszty swojego zakwaterowania i wyżywienia. Sprawuje również opiekę nad dzieckiem.
W pierwszej kolejności rodzic lub opiekun dziecka ustala z Oddziałem Wojewódzkim NFZ (właściwym ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego) długość trwania turnusu, mając do wyboru czas: od 6 do 18 dni oraz orientacyjny termin realizacji. Zakwaterowanie i wyżywienie rodzic/opiekun organizuje i finansuje sobie i dziecku. Natomiast NFZ płaci za opiekę medyczną i zabiegi dziecka.
Uzdrowiska, z którym Warmińsko-Mazurski OW NFZ ma podpisane umowy na leczenie dzieci:
- Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 7 do 18 lat:
- Krasnobród – choroby pulmonologiczne, laryngologiczne, endokrynologiczne, ortopedyczne, reumatologiczne, neurologiczne, diabetologiczne oraz otyłość.
- Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych:
- Dąbki – choroby pulmonologiczne, endokrynologiczne, laryngologiczne, reumatologiczne i ortopedyczne.
- Szczawnica – choroby pulmonologiczne i laryngologiczne.
- Rabka-Zdrój – choroby pulmonologiczne, laryngologiczne, reumatologiczne, ortopedyczne, diabetologiczne i otyłość.
- Rymanów-Zdrój – choroby pulmonologiczne, laryngologiczne i reumatologiczne.
- Ciechocinek – choroby laryngologiczne, ortopedyczne, reumatologiczne, neurologiczne, osteoporoza i otyłość.
- Uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat: - Rabka-Zdrój - choroby pulmonologiczne, laryngologiczne, kardiologiczne, ortopedyczne, reumatologiczne, diabetologiczne i otyłość.
- Kudowa-Zdrój – choroby endokrynologiczne, kardiologiczne, hematologiczne, ortopedyczne, reumatologiczne, gastrologiczne, choroby naczyń obwodowych i otyłość.
- Szczawno-Zdrój – choroby pulmonologiczne, laryngologiczne, ortopedyczne, reumatologiczne, gastrologiczne, diabetologiczne, nefrologia i urologia oraz otyłość.
- Rymanów-Zdrój – choroby pulmonologiczne, laryngologiczne, ortopedyczne, reumatologiczne, nefrologia i urologia.
- Ciechocinek – choroby laryngologiczne, ortopedyczne, reumatologiczne, neurologiczne, osteoporoza i otyłość.
- Kołobrzeg – choroby pulmonologiczne, endokrynologiczne, laryngologiczne
Informacje dla ubezpieczonych którzy zostali skierowani na leczenie uzdrowiskowe
- Jeśli otrzymacie Państwo skierowanie na leczenie uzdrowiskowe/rehabilitację uzdrowiskową
- Skierowanie w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia przez lekarza, pod rygorem utraty ważności skierowania przesyła się do oddziału wojewódzkiego NFZ.
- Gdy skierowanie zostało zakwalifikowane na zakres szpitala uzdrowiskowego lub rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym NFZ pokrywa w całości koszty opieki medycznej, zabiegów oraz zakwaterowania i wyżywienia. Ponadto na realizację leczenia w tych zakresach macie Państwo prawo uzyskać zwolnienie lekarskie wystawiane przez lekarza w uzdrowisku.
- Osoby dorosłe skierowane na leczenie uzdrowiskowe do sanatorium zgodnie z obowiązującymi przepisami (dostępne w zakładce podstawy prawne) muszą pokryć część kosztów zakwaterowania
i wyżywienia. Opłaty pobierane są bezpośrednio w sanatoriach -
w zależności od standardu pokoju, którymi dysponują poszczególne sanatoria - przed rozpoczęciem pobytu. Pacjent dokonuje wyboru standardu pokoju, biorąc pod uwagę możliwości świadczeniodawcy.
- Dojazd na leczenie i powrót z leczenia – bez względu na zakres leczenia – odbywa się na koszt Pacjenta.
- Rozpoczęcie leczenia następuje w dniu określonym w potwierdzonym przez Fundusz skierowaniu. Pierwszy dzień rozpoczyna się o godzinie 14:00, a ostatni dzień kończy się o godzinie 12:00.
- Wcześniejsze przyjazdy do sanatorium, spóźnienia oraz wcześniejsze wyjazdy z sanatorium nie są regulowane przepisami oraz umową zawartą przez NFZ ze świadczeniodawcą. Fundusz płaci jedynie za osobodni faktycznie zrealizowane przez świadczeniobiorcę. Wysokość jak i fakt pobrania przez uzdrowisko opłaty za powyższe nie jest uregulowana umową z NFZ lecz umową cywilno – prawną zawartą pomiędzy Świadczeniobiorcą a Świadczeniodawcą.
- NFZ nie ponosi kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych i ambulatoryjnym lecznictwie uzdrowiskowym nie związanych z chorobą podstawową będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.
- W zakresach sanatorium uzdrowiskowego i rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym baza hotelowa, żywieniowa i zabiegowa może znajdować się w innym miejscu w odległości nie większej niż 500m. Natomiast w zakresach szpitala uzdrowiskowego i rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym baza hotelowa, żywieniowa i zabiegowa znajduje się w jednym miejscu.
- Wyjeżdżając na leczenie uzdrowiskowe należy zabrać:
- potwierdzone przez oddział wojewódzki Funduszu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe/rehabilitację uzdrowiskową,
- dowód tożsamości,
- aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego,
- wyniki badań dodatkowych, konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne z leczenia szpitalnego, które mogą mieć związek ze skierowaniem lub leczeniem w uzdrowisku,
- stale przyjmowane leki na cały okres pobytu.
- Zasady korzystania z leczenia uzdrowiskowego przez nauczycieli oraz inne grupy zawodowe
- Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 581, z późn. zm.) stosuje zasadę równego traktowania świadczeniobiorców, co oznacza brak preferencji zawodowych pod względem wyznaczania terminów leczenia uzdrowiskowego.
- Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia kierowania nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników oświaty w terminie obejmującym okres wakacji letnich lub ferii zimowych, jak również innych grup zawodowych (np. księgowych) w dogodnym dla nich okresie.
- Przepisy art. 73 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 i 2203) z późn.zm. stanowią o możliwości ubiegania się przez nauczyciela o urlop dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową, który dyrektor szkoły udziela na podstawie potwierdzonego skierowania, o którym mowa w art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938 i 2110 z późn.zm.).
- Również nauczyciele akademiccy zgodnie z przepisami art. 134 ust. 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 572, z późn. zm.) mają prawo uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia.
- Realizacja skierowania, oczekującego na potwierdzenie w dogodnym dla każdej grupy zawodowej terminie, jest możliwa jedynie w przypadku skorzystania z tzw. zwrotów krótkoterminowych, gdy nie powoduje to znacznego wydłużenia lub skrócenia czasu oczekiwania na realizację skierowania lub świadczeń z zakresu uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.
- Rezygnacja z leczenia uzdrowiskowego
- W przypadku podjęcia decyzji o rezygnacji z wyznaczonego terminu i miejsca leczenia uzdrowiskowego ubezpieczony powinien niezwłocznie zwrócić potwierdzone skierowanie do Oddziału Funduszu.
- Podstawą rozpatrzenia rezygnacji z leczenia jest jej pisemne uzasadnienie i udokumentowanie. Oddział Funduszu uznaje rezygnację (wraz z dołączonym oryginałem potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe) za zasadną w udokumentowanych przypadkach, gdy ich powodem jest nagły wypadek losowy lub choroba świadczeniobiorcy (np. pobyt w szpitalu).
- Udokumentowanie powodu zmiany terminu leczenia uzdrowiskowego należy dołączyć do pisma i oryginału potwierdzonego skierowania
- W przypadku uznania rezygnacji, Oddział Funduszu wyznacza nowy termin realizacji skierowania w ramach posiadanych możliwości oddziału Funduszu oraz zgodnie z pierwotną datą wpływu skierowania.
- W sytuacji braku pisemnego uzasadnienia lub udokumentowania rezygnacji bądź zwrócenia skierowania po terminie wyznaczonego leczenia uzdrowiskowego Oddział Funduszu odsyła skierowanie do lekarza kierującego z powiadomieniem świadczeniobiorcy o zakończeniu procedowania tego skierowania.
- zwrot korespondencji przez urząd pocztowy z adnotacją – nie podjęto w terminie, a wysłanej przez Oddział NFZ na adres zgodny w wpisanym w skierowaniu traktowany jest jako dobrowolna rezygnacja ubezpieczonego z realizacji świadczenia zdrowotnego
Podstawą do rozpatrzenia rezygnacji z leczenia jest pisemne uzasadnienie i udokumentowanie zwrotu, a także dostarczenie oryginału potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe/rehabilitację uzdrowiskową przed terminem rozpoczęcia turnusu.
- O czym należy informować Oddział NFZ
- znaczących zmianach w stanie zdrowia np.: pobytu w szpitalu
- zmianie adresu zamieszkania- informacje tą można przekazać na piśmie lub wypełnić druk dostępny w zakładce druki do pobrania
- zmianie świadczeniodawcy kierującego na leczenie uzdrowiskowe
- w przypadku braku miejsca zamieszkania w Polsce lub innym państwie Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowiono pełnomocnika do prowadzenia sprawy w Polsce, należy wskazać pełnomocnika do doręczeń w Polsce – na podstawie art.40 §4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. 2016, poz. 23)
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 581, z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 14);
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 roku w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową ( Dz.U. z 2011r Nr 142 Poz.835 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 2027, z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 651, z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r., Nr 3, poz. 20, z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 849, z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego ( Dz. U. z 2012 r., poz. 452) wyszczególnionego Dz.U do rozporządzenia - z późn.zm.;
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 lipca 2011 r. w sprawie naczelnego lekarza uzdrowiska (Dz. U. z 2011 r., nr 161, poz. 976),
Druki do pobrania
1. Oświadczenie o dyspozycyjności rehabilitacja
2. Oświadczenie o dyspozycyjności sanatorium